PZC Hong Kong verrast op elke straathoek 39 Reissite Disney Vakantienet Zweden Ferry Handboek Canada zaterdag 24 februari 2001 Uitzicht vanaf Kowloon over Victoria Harbour op de skyline van Hong Kong; aan de overkant van de haven ligt Hong Kong Island. Hong Kong heeft het alle maal. Het lijkt een goedkope verkoopkreet maar het is waar. Hong Kong biedt de bezoeker kilome terslange winkelstraten, kleurrijke tempels vol wie rook en een bruggetje om het leven met drie dagen te ver lengen. Een stad met een skyline die mooier is dan het aanzien van Manhattan. Als je onder de indruk bent van New York dan is het nauwelijks voor te stellen. Want wat gaat er nu boven deze Amerikaanse 'hoofdstad van de wereld'? Maar wie dat zegt sluit de ogen voor Hong Kong. De lange wandelpromenade bij het Regent hotel is een prachtige plaats voor een blik op het hoog ste wat Hong Kong te bieden heeft, 's Avonds zijn er speciale lichteffecten. Dan verschieten sommige gebouwen aan de overkant van Victoria Harbour van kleur. Een ogenblikje rood. Dan heel even groen en blauw. Vuurwerk van neon. „It triples Manhattan", zegt de Ameri kaan die ook kijkt naar het Manhattan van Hong Kong. Drie keer groter dus, alleen een maatje minder hoog. Tijdens een verblijf in Hong Kong ontkom je er niet aan om te vergelijken met New York. Vanaf de wandelpromenade hoef je maar een paar honderd meter naar Nathan Road te gaan en het is weer zover. Deze bijna vijf kilometer lange straat is een winkelwalhalla. Het doet denken aan de New Yorkse Fifth Avenue. Lichtbakken Aan twee kanten winkels zover het oog reikt. De wereldmerken zoals Prada, Dior, Agnès B, Chanel ze zijn er allemaal. Aan de gevels hangen enorme licht bakken met reclames die tot ver boven de weg reiken. En dan zijn er ook de'mails'. Grote win kelcentra waar de roltrappen soms vijf verdiepingen omhoog gaan en drie verdiepingen om laag. Wie de drukte wil ontlopen, kan uitwijken naar het Kowloon Park dat grenst aan Nathan Road. In dit stadspark (heel wat kleiner dan het New Yorkse Central Park) zijn deze middag vooral veel Filippijnse 'nannies' te vinden voor wie het park een mooie ontmoetingsplaats is. Meegebracht eten en drinken staan voor het grijpen. Sommi ge meisjes dansen op muziek uit de radio. Fluitende vogels ver liezen van het lawaai. Winkels vol marmeren vloeren gevuld met wereldmerken kom je in zo veel steden tegen. Maar wat Hong Kong spannend maakt zijn de verrassingen. Je loopt voorbij een restaurant waar gefrituurde kikkers op het menu staan. Ineens is daar een winkel met bruine kisten vol le vende slangen. Of er is een man die op zijn hurken met spierwit fijn zand een Chinese tekst op de stoep strooit. Mensen die zich zelf op een plein in alle bochten wringen tijdens gymnastische tai chi-oefeningen. Winkels met planken vol vogelnestjes als de licatesse. Een cafetariavitrine met dampende genummerde kommetjes. Op een bord er vlak bij staan Chinese en Engelse teksten over de vermeende heil zame werking. Last van 'run ning nose' (loopneus) neem nummertje vier. Headache? Pak nummer 12. Tram Begin nou niet over het New- yorkse China Town. Want Hong Kong is een spannend verhaal apart. Een verhaal met heel wat hoofdstukken die te beleven zijn in verschillende wijken en eilanden. Het hoofdstuk 'luxe Stanley Market, een van de vele markten in Hong Kong. hotels en winkels' lees je in Kowloon in de wijk Tsjim Sha Tsui Loop daar vooral het Pen insula hotel eens binnen en voel het tapijt dat zo zacht is als mos. De in spierwit uniform gehulde portier opent de glazen deur voor slapers net zo gastvrij als voor kijkers, 's Middags tijdens high tea speelt er een strijkje. Vlakbij het hotel vertrekt de Star Ferry naar de overkant van de haven. Met deze dubbeldeks boot ben je binnen een minuut of tien in Hong Kong Island. Daar heb je op de berg Victoria Peak de beste kans om op de stad neer te kijken. Na het boot tochtje rijdt een gratis shuttle bus vanaf de City Hall-parkeer- Hong Kong valt met bijna 1100 vierkante kilometer iets kleiner uit dan de provincie Utrecht. In Hong Kong wonen 6,8 miljoen mensen (in Utrecht ruim 1 miljoen). Chinees en Engels zijn de officiële talen. Het ligt 11,5 uur vliegen vanaf Schiphol. KLM en Cathay Pacific zijn de enige luchtvaartmaatschappijen die vanaf Schiphol non stop naar Hong Kong vliegen (vanaf 1897 gulden). Panta Reizen heeft een vijfdaagse KLM- reis naar Hong Kong met drie overnachtingen in een vier-sterrenhotel voor 1982 gulden per persoon (op basis van een tweepersoons kamer). men en biedt het mooiste over dekte uitzicht. Verder zijn er wandelpaden waarbij de wan delaar zichzelf op een rondje Hong Kong kan trakteren. Vanaf Victoria Peak is Central District een van de blikvangers. Dat is een hoofdstuk apart in het Hong Kong-verhaal. Hier komt Hong Kong vooral ter zake. Veel bankgebouwen en kantoren. Brede drukke wegen met over dekte voetgangersbruggen er overheen. Veel hypermoderne hoogbouw, maar wel met oude gebruiken. Zo prijkt er een reusachtige acht voor het beursgebouw. De acht staat er omdat dit cijfer volgens Chinees 'bijgeloof' synoniem is met rijkdom. Autobezitters zijn ook gevoelig voor dat cijfer. Sommigen hebben er een ver mogen voor over om tijdens vei lingen een kenteken met een 8 te kopen. In Hong Kong moet een auto rondrijden met een kente ken vol achten waarvoor de ei genaar miljoenen dollars heeft betaald. Fong Shui In Hong Kong zijn nogal wat ge bouwen neergezet volgens de FongShui-filosofie. ,,Fong Shui zorgt ervoor dat mensen in balans met de omgeving zijn", legt gids David Yu uit. Hij zegt honderden boeken over Fong Shui te hebben gelezen en heeft speciaal een huurappai*tement gekozen op de achtste 'ge- luksetage'. Voor de inrichting heeft hij afgezien van de hulp van een zogenaamde Fong Shui-master. Die gaat voor ruim 2.000 gulden per vierkante me ter na of er geen boze geesten aanwezig zijn. Dat was David wat te duur. In het zuiden van Hong Kong Is land laat David wat 'Fong Shui- gebouwen' zien. We zijn in Re pulse Bay. In 1841 gebruikten piraten dit gebied als uitvalsba sis voor aanvallen op passeren de handelsschepen. Vandaag de dag is het een van de mooiste zandstranden van Hong Kong. „Het is dat het nu niet zo'n mooi weer is. Anders struikel je over de mensen. Vandaar de bijnaam excuse-me-bay", legt David uit. Vlakbij het strand staat een col lectie enorme boeddhabeelden en allerlei figuren uit de Chinese mythologie. Er ligt ook een bruggetje. Wie daar overheen loopt verlengt zijn leven met drie dagen. Niet ver bij Repulse Bay van daan ligt Stanley. Het is een wir war van smalle straten vol met winkels en kramen onder lui fels. Veel speelgoed, kleding en imitatiemerken. Afdingen is ge bruikelijk. Ook voor de zoge naamde zijden dassen (drie voor nog geen vijftien gulden). Een dassen verkoper heeft op karton plaats naar de voet van deze berg. Een computergestuurde tram overbrugt in amper acht minuten zo'n vijfhonderd steile meters. Ga rechts zitten om on derweg de enorme villa 's en con sulaten te bekijken. Bovenop de berg zijn allerlei winkels en twee restaurants. Café Deco heeft reusachtige ra- Bij Unitravel International kost een arrangement (zonder vliegreis) met twee overnachtingen in een drie-sterrenhotel en een stadsexcursie 475 gulden. Cathay Pacific heeft een 'superstop-over- arrangement' voor passagiers die doorreizen naar bijvoorbeeld Indonesië. De Cathay-klant kan in Hong Kong terecht in enkele luxe hotels waar de eerste nacht 65 gulden per persoon kost. Meer informatie: Cathay Pacific 020-6532010, Hong Kong Tourist Association (Londen) 00 44 2075337100 en internet www.discoverhongkong.org de aandoenlijke tekst 'Die Far- be kann nicht auslaufen' ge schreven. Borden op de stoep met aanduidingen zoals 'Fish 'n chips' en café-luifels met het Duitse biermerk Warsteiner be nadrukken het hoge toeristische gehalte. De aanwezigheid van een Mc- Donald's-vestiging (Big Mac voor ruim 5 gulden) verrast niet. De locatie is wel verrassend: vlakbij een tempel. In het Hong Kong-verhaal moet je het woord tempel met grote letters schrijven. Er zijn er honderden. Dus er is haast geen straat zon der zo'n gebouw. Vaak hangen er dikke wierookwolken van mensen met bosjes wierook staafjes in de hand. Straatmarkten In de tempels staan vaak meer dere boeddha's. Een reusachtig exemplaar is te vinden op het groene Lantau Island. Van alle in de open lucht zittende Boed dha's in de wereld is daar het grootste exemplaar. Lange trappen en een asfaltweg leiden naar het 34 meter hoge bronzen beeld dat het gewicht heeft van een Jumbo-vliegtuig. Met dagelijks ruim 3000 bezoe kers is deze gigant in meerdere opzichten de grootste trekpleis ter van Lantau Island waar over vier jaar een Disney-pretpark komt. Maar het is zeker zo aar dig om op het eiland een uurtje naar Tai O te gaan. Dit is een vis sersplaatsje waar zo'n 3000 mensen in krakkemikkige paal- huizen boven het water wonen. Jaren geleden moesten bezoe kers zich nog in een bootje via een touw door vrouwen naar de overzijde van een kreek laten trekken. Nu loop je over een ge asfalteerd ophaalbruggetje. Op de ene hoek een pinautomaat en op de andere knoopt een verko per de poten van een levende kip bij elkaar. Voor de betere straatmarkten moet je niet in Tai O zijn maar in het Hong Kong-gebied Kow loon. Een van de aardigste is in Templestreet. Elke dag tot elf uur 's avonds staan daar hon derden kramen. Hier merk je er niks van dat Hong Kong behoort tot de top 5 van 's werelds duur ste steden (met onder meer New York). Illegale cd's van de Spice Girls kosten nog geen tientje. Een nep-Burberryhemd heb je voor amper twee tientjes. Achter sommige kramen zitten mannen en vrouwen die tegen een kleine vergoeding de hand willen lezen. Zelfs 'gezichtle- zen' behoort tot de mogelijkhe den. Gezichtlezen. Het is de zo veelste verrassing van deze stad. Het Hong Kong-verhaal is onvoorspelbaar en lijkt einde loos. Mare Brink In het snel groeiende rijtje nieuwe toeristische sites is die van TNFSH ongetwijfeld een van de opvallendste. Het door Olivier Markestein (26) opge richte 'internet reisbureau' lijkt zich vooral te richten op avon tuurlijk ingestelde toeristen die zelf low-budget reizen willen samenstellen met een actief, cultureel en vooral natuurlijk karakter. Via TNSHF kunnen bijvoorbeeld zowel trektochten door Peru als raftings in Nepal worden geboekt, al dan niet compleet met binnenlands ver voer en accommodaties. TNSHF is te vinden onder www.tnsfh.com. Bij Los Angeles, in Anaheim, is begin deze maand een nieuwDisneyparkgeopend. Het gaat om een forse uitbreiding van het al sinds 1955 bestaande Disneyland, die - omgerekend in Nederlands geld - 3,5 miljard gulden heeft gekost. Het nieuwe themapark is verdeeld in drie 'landen' (Paradise Pier, Holly wood Pictures Backlot en de Golden State) en is gewijd aan de staat Californië. Een onderzoek van bureau Multiscope uit Den Bosch heeft uitgewezen dat www- .vakantienet.nl in 2000 de po pulairste Nederlandse reissite was. Met 310.000 bezoekers per maand, bleef 'Vakantienet' het op de tweede plaats staande www.d-reizen.nl (270.000) ruim voor. Www.elmarreizen.nl (220.000) eindigde als derde en www.schiphol.nl (210.000) als vierde. Travelplanet, de grote, pas in december 2000 geopende reissite van KPN en Travel Unie, ontbreekt uiteraard nog in de top-tien. ok dit jaar geeft het Zweeds Informatie Centrum in Al phen aan de Rijn weer een 'Zwe den Magazine' uit met daarin een schat aan toeristische infor matie. Extra aandacht wordt besteed aan outdoor-activitei- ten (varen op een houtvlot) en familievakanties. Een landkaart, een overzicht van de veerdiensten en de be kende rubriek A tot en met Z, maken de brochure compleet. De Vakantiegids is aan te vra gen bij telefoonnummer (0900).20.25.200 (drie kwartjes per minuut). DFDS Seaways, met zeven passagiersschepen markt leider van f erryovertochten op de Noordzee, neemt op 1 juli het grootste passagiersschip van haar vloot in de vaart op de rou te Amsterdam (IJmuiden)-New Castle. De Queen of Scandina via biedt plaats aan 1760 passa giers. Queen of Scandinavia is een 166 meter lange cruiseferry met 607 hutten waarin douche en toilet aanwezigzijn. Het schip is voor zien van onder meer grote zon nedekken, sauna's met jacuzzi's, twee bioscopen, een casino en een discotheek. Bij de ANWB verscheen zo juist het jaarlijkse 'Hand boek' met daarin een compleet overzicht van de activiteiten, producten en diensten van de 'grootste club van Nederland'. Ook bevat de gids - voor leden gratis af te halen bij alle ANWB- bureaus - adressen en telefoon nummers van onder meer keu ringstations, alarmcentrale en buitenlandse steunpunten. Het Canadees Verkeersbu reau in Den Haag en het Duits Verkeersbureau hebben nu ook een website. Onder www.gotocanada.nl vinden in ternetters een al redelijk uitge breid overzicht van de toeristi sche mogelijkheden in Canada. Duitse toeristische informatie is te vinden onder www. duitsver- keersbureau.nl. Gymnastische tai chi-oefeningen midden in de stad. Hong Kong International Airport Kwun Tong Kowloon Victoria Hong Kong Island Aberdeen Stanley

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39