Groep bepaalt voortplanting PZC Slechte gezondheid lastig probleem in Oost-Europa Vrouwen aan de pil kiezen de verkeerde man 37 Invloed sociaal gedrag vaak vergeten bij herintroductie dieren in het wild postzegels Apen leren kat en hond kennen Gaatje in theorie Darwin gevuld Ongewenst gen weg te knippen Mijnen kunnen veiliger opgespoord zaterdag 24 februari 2001 door Peter de Jaeger PARUS - Herintroductie van dieren in het wild mislukt vaak. Dat komt omdat alleen wordt gekeken naar de aantallen, be schikbare ruimte en voedsel. Er wordt geen rekening gehouden met het sociale gedrag van de populatie. Dat beweert Frank Courchamp van de universiteit van Parijs in de New Scientist. De gevolgen van een onderbe zette populatie is voor het eerst bestudeerd door Warder Allee, een Amerikaans bioloog. Hij deed dat al een halve eeuw te rug, en ontdekte dat sommige diersoorten zich niet meer voortplanten wanneer ze in een te kleine populatie samenleven. Dit zogenoemde Allee-effect is decennia lang vergeten. Pas nu wordt het idee door natuurbe heerders nieuw leven ingebla zen. „In zijn tijd was uitsterven van soorten en teruggang in biodi versiteit geen issue. Nu des te meer", verklaart Courchamp de hernieuwde belangstelling. Solitair Voor solitair levende dieren als de blauwe vinvis, een walvis, is het logisch dat het vinden van een partner lastig wordt als er nog maar enkele exemplaren in de wereldzeeën over zijn. Maar het wordt ingewikkelder voor de ka kap o, een niet vliegende papegaai in Nieuw-Zeeland. In de broedtijd verzamelen de mannetjes zich op een open plek in het bos. De vrouwtjes worden gelokt door de kakofonie van de roepende mannetjes. Dit wordt een probleem als er in totaal nog maar 54 van over zijn. De vrouwtjes komen niet af op de lokroep van een handjevol man nen. Ze willen meer keuze. Het zelfde lot treft mogelijk andere vogels met hetzelfde paringsri tueel, zoals de Europese kor hoen en de Zuid-Amerikaanse rotshaan. Het duidelijkst Allee-effect is te zien bij soorten die samenscho len uit bescherming tegen ro vers. Flamingo's en pinguïns hebben geen lust om te paren als ze niet worden omgeven door vele andere parende koppels. De kans op overleving van de eigen jongen is bi] deze dieren groot, omdat er op hetzelfde moment een heleboel tegelijk worden ge boren. De kans op babyroof is minimaal door de enorme aan tallen. Juist door de afwezig heid van bescherming door soortgenoten, vertikken som mige dieren het om in de dieren tuin zich voort te planten. Het effect komt ook voor bij in hechte groepen levende soorten, zoals de Afrikaanse jachthond (Lycaon pictus). Eens talrijk en wijdverspreid, is het dier nu de meest bedreigde vleeseter in Afrika. „Zelfs in beschermde gebieden zien we een terugval met een derde, terwijl de even eens bedreigde gevlekte hyena juist in aantal toeneemt", aldus Coutchamp. De reden hiervoor was eerst een puzzel. Kwetsbaar Maar onderzoekers uit Oxford vonden het zwakke punt. Het afwijkende sociale systeem van de wilde hond maakt de popula tie zeer kwetsbaar. Wanneer de jonge honden geslachtsrijp worden, verlaten ze de roedel met vijf of zes individuen van dezelfde sekse. Als ze een clubje tegenkomen van het andere ge slacht vormen ze samen een nieuwe roedel. Een paar is do minant en krijgt jongen, de rest jaagt en zorgt voor de puppies. Uit veldonderzoek blijkt dat de roedel naast het dominante koppel uit minstens vier vol wassen honden moet bestaan. Kleinere roedels hebben het moeilijk, omdat er te weinig hulp is voor de jacht en omge keerd vormen ze een te makke lijke prooi voor leeuwen en hye na's. Kleinere roedels sturen noodgedwongen kleinere groe pen het veld in om nieuwe gebie den te koloniseren, zodat zij het overlevingsprobleem meegeven naar de volgende generatie. Gevolgen „Deze ontdekking kan grote ge volgen hebben voor het instand houden van andere, intensief samenwerkende dieren die sterk van elkaar afhangen om te overleven", aldus Courchamp. Hij noemt de naakte molrat, de wit gevederde alpenkraai en so ciale insecten. Minder risico lo pen dieren die elkaar helpen bij het opvoeden, maar voor de rest niet zo sterk van elkaar afhan gen, zoals wolven, leeuwen en zijdeaapjes. Het Allee-effect is mogelijk een verklaring van het slechte her stel van de Ethiopische wolf na de hondsdolheid-epidemie be gin jaren negentig. Ook kan het de blijvend lage haringstand in de Atlantische Oceaan verkla ren, ondanks een jarenlang vis verbod. Hetzelfde geldt voor de noodlijdende ansjovis langs de Peruaanse kust. „Beneden een bepaalde dichtheid zijn rovers van grote invloed. Vroeger knabbelden ze alleen aan de rand van de school, terwijl ze nu de uitbreiding van de visstand belemmeren." i Hoewel leeuwen niet in grote groepen samenleven, is dat niet van invloed op de voortplanting, omdat zij elkaar helpen bij de opvoeding van hun kroost. door Johan Lamoral DEN HAAG - Pas na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie zijn de dramatische verschillen in de volksgezondheid tussen de Russische bevolking en de Centraal- en Oost-Europese landen ener zijds en West-Europa anderzijds duidelijk gewor den. Sinds 1975 is de gezondheidskloof nog voort durend groter geworden een aan het einde van de jaren negentig geeft die zijn maximum bereikt. De gemiddelde levensverwachting lag in het meest ongunstige geval - Turkmenistan - bij man nen dertien jaar en bij vrouwen negen jaar lager dan in het gunstigste West-Europese land - IJs land. Er zijn nog nauwelijks tekenen van verbete ring zichtbaar geworden. Inde vaktijdschriften 'Science' en 'Social Science and Medicine' bespraken wetenschappers de re sultaten van een onlangs in Boedapest gehouden internationaal congres over dit thema. Vooraan staande epidemiologen, demografen en sociaal geneeskundigen analyseerden er de complexe oorzaken die tot de situatie hebben geleid. Een eerste conclusie is dat de slechte gezond heidstoestand in de Oost-Europese landen slechts in geringe mate te maken heeft met de kwaliteit van de geneeskunde en de medische verzorging. De in verhouding met West-Europa lage levens verwachting is veeleer terug te voeren op het hoge sterfteci j fer van de mannen tussen vij fendertig en vierenzestig jaar. Mannen in deze leeftijdsgroep overlijden in hoge mate aan plotselinge hartstil stand, aan de gevolgen van hartinfarct, aan long kanker, ongevallen, moord en zelfmoord, en wel in deze volgorde. Steden De grootste risicogroep bestaat uit alleenstaande en in steden wonende mannen die niet of slecht zijn opgeleid en zich in een precaire financiële si tuatie bevinden. Hier blijken buitensporig alco hol- en sigarettenverbruik, drugs, honger en chronische existentienood, stress en maatschap pelijke marginaliteit dikwijls tot geweld tegen zichzelf en tegen anderen te leiden. Eenzeer com plex oorzakenpakket dus, waarvoor een snelle oplossing niet voor de hand ligt. Een gezondheidsbeleid dat daarin verandering wil brengen zal, aldus de deskundigen, dan ook eerst de huidige economische en sociale politiek grondig moeten aanpakken. Het heeft immers geen zin alleen de symptomen te behandelen zon der de dieperliggende oorzaken te verhelpen. Onderbezetting kan ook herin troductie van bedreigde dier soorten laten mislukken. Zo werden enkele mannelijke en vrouwelijke exemplaren van een zeldzaam buideldier met een pluimstaart in Australië te rug in de natuur uitgezet. De strategie faalde, omdat de die ren zich acuut verspreidden en de mannetjes de vrouwtjes niet meer terugvonden. Bij een tweede poging, die wel lukte, zijn eerst de vrouwtjes losgela ten. Die gingen samen een terri torium afzetten. De pas later ge- introduceerde mannetjes konden hen hierdoor al snel tra ceren. Het Allee-effect is ook van be lang bij het uitzetten van na tuurlijke vijanden tegen insec tenplagen. Thrips die in de vrije natuur worden losgelaten flop pen meestal. Reden is dat ze in te kleine hoeveelheden worden uitgezet om zich blijvend te kunnen vestigen. „Dat is zonde van de moeite en het geld", zegt Courchamp. Pinguïns hebben £een lust om te paren als ze niet worden omgeven door vele andere parende koppels. foto Frans Lanting De langst lopende perma nente serie ter wereld is in een modern jasje gestoken, de Noorse posthoornserie. Op 7 fe bruari verschenen de eerste drie vernieuwde zegels in waarden van 1, 2 en 6 kroon. In de loop van dit jaar zullen nog zes zegels volgen die waarden hebben van 3,4,5,7,8 en 9 kroon. Met de uit gifte van deze eerste drie vijf kleurige offsetzegels, gedrukt bij Joh. Enschedé, wordt een nieuw hoofdstuk toegevoegd aan de bijna 130 jaar oude ge schiedenis van de posthoornze gels van Noorwegen. Op 3 mei 1871 werd bij de gewij zigde Noorse postwet bepaald dat het posttarief voor brieven moest worden gereduceerd van 4 naar 3 skilling. Een gevolg daarvan was dat er een serie ze gels moest komen met nieuwe motieven en besloten werd dat het een posthoorn zou zijn. Ar chitect Andreas Friedrich Wil helm von Hanno kreeg de op dracht voor het maken van een ontwerp. Hij kon niet bevroeden dat zijn werk zou leiden naar een wereldrecord. De eerste posthoornzegel verscheen op 1 januari 1872, een rode 3 (TRE) skilling. In de drie jaren daarop werden zes verschillende waar den uitgebracht en in 1877/1878 kwamen de eerste kroon- en örezegels uit. In de loop der ja ren (o.a. in 1937 en 1962, iets ge wijzigd) werden de zegels op an dere persen gedrukt; op 23 november 1992 verschenen de eerste tweekleurige posthoorn zegels in kroonwaarden en op 2 januari 1997 de eerste vierkleu- rige. euro) en koningin Louisa-Ma ria (50 25 Bef./1,24 0,62 euro). De slechtste gezondheid onder Oost-Europeanen komt voor bij alleenstaanden en onder mannen in de steden, zoals in Moskou. foto Frans Hendrickx In de nu bijna 130 jaar dat de posthoornzegel bestaat kwa men in totaal 148 verschillende emissies uit. In de loop der jaren is de Noorse posthoorn met al zijn afwijkingen, net als de Brit se Machin, voor veel verzame laars dan ook een geweldige uit daging geworden en ...een geliefde bijcollectie. Koningsserie België heeft op 12 februari zijn vierdelige reeks 'Het konings huis', waarmee de filatelie wordt gepromoot, afgerond. Op de laatste serie (met bijslag) portretten van koningin Elisa beth (17 8 Bef./0,42 0,20 euro), koningin Maria-Hen- drika (32 15 Bef./0,79 0,37 Net als bij de tweede koningsse rie is ook nu een velletje (titel 'Dynastie') uitgegeven, waarin portretzegels (nu zonder bij slag) van de zes koninginnen: Louisa-Maria (50 Bef./1,24 eu ro), Maria-Hendrika (32 Bef./0,79 euro), Elisabeth (17 Bef ,/0,42 euro), Astrid (17 Bef./0,42 euro), Fabiola (32 Bef./0,79 euro) en Paola (50 Bef/1,24 euro). De eerste koninklijke serie ver scheen 14 februari 1998 met de koningen Leopold, III, Boude- wijn en in een velletje Albert II. De tweede op 23 januari 1999 met Albert I, Leopold II en in een velletje Leopold I. Ter gele genheid van de nationale post zegeltentoonstelling Bruphila '99 in Brussel verscheen op 29 september 1999 een velletje met de zes koningen. De eerste kon- nginnenserie kwam vorig jaar 22 januari uit met Astrid, Fa biola en in een velletje, Paola. Duitsland gaf 8 februari de jaarlijkse serie 'Für den Sport' uit. Deze keer aandacht voor schoolsport (100 50 pf./0,51 0,26 euro), gehandicaptensport (110 50 pf./0,56 0,26 euro), vrijetijdssporten (110 50 pf./0,56 0,26 euro) en senio- rensport (300 100 pf./l,53 0,51 euro). De eerste sportzegels DEN HAAG - Onderzoekers van het Massachusetts Institute of Technology (MIT) in Cambridge ontdekten dat individuele zenuwcellen in de hersenen van rhesusapen afgestemd kun nen worden om honden en katten te leren herkennen. In een artikel in Science beweren ze tegelijk dat mensen eveneens neuronen bezitten voor herkenning van afzonderlijke din gen.,,Deze vaardigheid is onmisbaar om te kunnen overle ven," zegt Earl Miller van het MIT. Kennis over de cellulaire basis van deze eigenschap kan ooit van pas komen bij behan deling van bepaalde hersenaandoeningen. GPD DEN HAAG - Biologen van de universiteit van Califomië in San Diego hebben aangetoond hoe een dier zich kan opsplit sen in uiteenlopende soorten. Hun beschrijving van de tus senvormen van de grauwe fitis in wetenschapstijdschrift Na ture is het ontbrekende bewijs van de theorie van Charles Darwin over natuurlijke selectie, Tot nu toe leren biologen over het ontstaan van soorten door allerlei nauw verwante soorten nauwkeurig met elkaar te vergelijken. In het geval van de groenige, grauwe fitis, Phylloscopus trochiloides, ont dekten de onderzoekers links en rechts van het boomloze Ti betaanse plateau soorten met gradueel veranderend gedrag en dito genetische kenmerken. De cirkel werd in het noorden gesloten, ergens in centraal Siberië, waar twee verschijnings vormen van de grauwe fitis naast elkaar leven zonder te krui sen. Dat komt wij wel nooit voor in de natuur en biedt fascine rend inzicht in de tussenstappen die worden gemaakt bij de overgang van de ene in de andere soort. NEW YORK - Transgene planten bevatten meestal antibioti sche merker-genen die aantonen dat een vreemd, maar ge wenst gen tot expressie komt. Deze merker-genen zijn echter mogelijk schadelijk voor het milieu en voor de mens. Een on derzoeker van de Rockefeller Universiteit in New York heeft een methode ontwikkeld die de merkergenen volledig uit schakelt. Als eenmaal het bewijs is geleverd dat een ingebracht gen werkt zoals verwacht, dan heeft het merkergen geen nut meer: Maar het blijft wel in de plant actief en kan bijvoorbeeld via bacteriën overspringen naar de omringende natuur. Daar kunnen ze overgaan op wilde planten en dieren. Als het anti biotica-gen in ons voedselpakket terechtkomt, kunnen men sen ongevoelig worden voor antibiotica. Dat risico is een van de grootste bezwaren van milieuactivisten tegen genetische manipulatie van landbouwgewassen. Biotechnoloog Nam- Hai Chua heeft een chemische techniek ontwikkeld die het niet-gewenste DNA als het ware wegknipt. GPD GRONINGEN - Hoogleraar Rob de Meijer wil landmijnen opsporen met een kleine kernfysische versneller en dat le vensgevaarlijke werk zo veiliger maken. Maar het ontbreekt de Eindhovense hoogleraar, werkzaam bij het Kernfysisch Versneller Instituut in Groningen, aan geld om zijn techniek te vervolmaken. De Meijer wil gebruik maken van een metho de die is gebaseerd op de unieke verhouding tussen koolstof en stikstof in de springstof van landmijnen: „Die kun je ge bruiken voor de detectie, dus om uit te maken of je te maken hebt met een landmijn of met een steen of een blikje Cola." Deze kernfysische technieken, benadrukt De Meijer, zijn al in gebruik in ziekenhuizen voor het opsporen van lichamelijke afwijkingen en ongevaarlijk voor gebruikers en omstanders. In theorie en tijdens computersimulaties werkt het systeem perfect. De Meijer wil de techniek nu aanpassen aan de om standigheden in het veld en daarna testen. GPD verschenen in 1978 en sindsdien hebben ze niet meer op het pro gramma ontbroken. Verder verschenen 8 februari twee herdenkingszegels: 450ste sterfdag van de theoloog en re formator Martin Bucer, 1491-1551 (110 pf./0,56 euro, portret/koperets) en 250ste ge boortedag van de dichter en ver taler Johan Heinrich Voss 1751-1826 (300 pf./l,53 euro, hand met schrijfveer en de titel Ilias). «OCHTCCBIETSSCHUTZ|UP. W .vASSfflWSlD REPUBLfK ÖSTERREICH Oostenrijks eerste zegel van dit jaar werd 16 februari in roulatie gebracht. Een 7 schilling-zegel (oplage 4 miljoen) in de reeks 'Jagd und Umwelt' met daarop twee eenden in een vogelreser vaat. Dit is de vijfde zegel in de reeks. Eerder verschenen: 25 april 1997, het voederen van herten en reeën in de winter; 6 februari 1998, baltsende kor hoenders (Lyrusus tetrix'; 7 mei 1999, patrijzenpaar met jongen (Perdix perdix) en 3 maart 2000, alpensteenbok (Capra ibex ibex). Hero Wit door Peter DEN HAAG - Laat vrouwen ruiken aan een ongewassen T-shirt van mannen en ze pikken er blindelings de man van hun dromen uit. Althans de man die biologisch het best bij haar past en de mees te kans geeft op samen kinde ren krijgen. Maar die vlieger gaat vreemd genoeg niet op voor vrouwen die de pil slik ken. Zo blijkt uit Zwitsers onderzoek. Net als ratten gaan mensen deels af op de geur bij hun partnerkeuze. Dat blijkt uit onderzoek van Claus Wede- kind van de universiteit in Bern. Hij liet vrouwen hun favoriete partner kiezen aan de hand van een stapel T- shirts. Eerdere studies bij ratten en muizen tonen aan dat de keuze valt op de part ner met andere genen voor het immuunsysteem. Door dat verschil is de kans op suc cesvolle bevruchting en ge zonde nakomelingen groter dan bij een paar waarvan de afweergenen van beide part ners sterk overeenkomen. Datzelfde principe gaat ook op bij mensen. Cluster De genen waar het om draait, liggen op chromosoom zes in een cluster bijeen, dat be kend staat als het MHC-com- plex. Elke persoon heeft een unieke combinatie MHC-ge- nen die coderen voor ver schillende onderdelen van het afweersysteem, zoals het afstoten van vreemd weefsel of de aanmaak van eiwitten die ziektekiemen aanvallen. Hoe gevarieerder iemands MHC, hoe sterker zijn af weer, luidt de aanname. Muizenembryo's van ouders met een sterk verschillend MHC-complex hebben de meeste kans om levend gebo ren te worden. Zo bevestigt een andere studie. Aan de an dere kant is het zo dat mis lukte pogingen van mensen om via in vitro-techniek een kind te maken vooral voor komt bij ouders die verge lijkbare afweergenen bezit ten. Dat elkaar aanvullende af weergenen de keuze van de vader bepalen is bewezen bij de Amish, een geisoleerde re ligieuze boerengemeenschap in Pennsylvania. Leden van deze groep gebruiken geen parfum en voorbehoedmid delen zijn taboe. Carole Ober van de universiteit van Chi cago heeffruim vierhonderd Amish-echtparen onder zocht. Van elk van hen werd via DN A-techniek de MHC bepaald. Hieruit blijkt dat de man en vrouw de neiging hebben om hun levenspart ner te zoeken onder kandida ten met een van zichzelf af wijkend MHC. Slechts vijf procent van de echtparen heeft ongeveer dezelfde af weergenen. Dagboek Volgende vraag is natuurlijk of koppels met overeenkom stige MHC-patronen inder daad minder vruchtbaar zijn. Om dat te achterhalen vroeg de onderzoeker de helft van de getrouwde vrou wen een dagboek bij te hou den, waarin nauwkeurig menstruaties werden geno teerd, wanneer en hoe lang de vrouw borstvoeding gaf en of ze samen met haar man even tueel deed aan natuurlijke geboortebeperking. Hieruit blijkt, dat veruit de meeste miskramen voorkwamen bij vrouwen met hetzelfde im muunsysteem als hun part ner. Bij deze echtparen duur de het tevens langer voordat het eerste kind werd geboren. Dat mensen seksueel reage ren op geurprikkels is inmid dels wel algemeen aanvaard. Maar de anticonceptiepil zet de boel op zijn kop. Het li chaam van een vrouw die de pil slikt, reageert volgens Ober als dat van een zwange re vrouw. „Biologisch gezien hoeft zij niet meer op zoek naar een geschikte kandi daat voor haar kinderen", zegt Ober. Die onbewuste houding kan echter grote gevolgen heb ben. „Tegenwoordig gaan meisjes al op vroege leeftijd aan de anticonceptiepil. Als zo'n jonge vrouw verliefd wordt, zou ze beter eerst een poosje de pil moeten afzweren. Pas dan weet ze of het de ware is aldus Ober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37