Tuinidee luidt het voorjaar in Vertrouwd tuinhuisje wordt ook al trendy Deksel Tuinmeubel Vijverbodem Gebruiksgemak is het uit gangspunt bij de slangen wagen 70 Roll-Up van Gardena. De tuinliefhebber hoeft met de slangen wagen nooit meer een tuinslang op of af te rollen. Dat doet het apparaat namelijk zelf. De slangenwagen is uitgerust met een speciale geleidingsrol die ervoor zorgt dat de tuinslang netjes langs bloembedden en borders wordt uitgelegd. Daar naast is het apparaat voorzien van een een meedraaiende aan- sluitas, die moet voorkomen dat de slang in de knoop komt. De 70 Roll-Up is bekroond met een Gouden Tuinpluim in de ca tegorie tuingereedschappen. Deze prijs wordt jaarlijks uitge reikt door vertegenwoordigers van de branche. De slangenwa gen is verkrijgbaar bij tuincen tra en bouwmarkten vanaf 199,95 gulden. Brandende zonnestralen mo gen dan aangenaam zijn, het effect op de groenbak is min der. Door het broeierige klimaat in de GFT-container verspreidt zich al snel een onaangename lucht. Bovendien gedijt onge dierte uitstekend in het compos- terende materiaal. Het Limburgse bedrijf Dodek Deksels bedacht in 1998 een op lossing voor de stankoverlast: een binnendeksel dat er voor moet zorgen dat vieze luchtjes niet meer vrij komen. Was het product tot voorkort alleen maar verkrijgbaar in Brabant en Limburg, vanaf dit jaar wordt het verspreid via de Boe renbond-winkels in heel Neder land. De binnendeksel valt met één rand in en met één rand op de container. Daardoor trekt de bak minder ongedierte aan en blijft de stankoverlast beperkt. Doordat het afval al in de con tainer begint te composteren, raakt deze minder snel vol. De deksel kost 19,95 gulden. Dodek-Deksels is telefonisch te bereiken: 0478-698106. Het Belgische bedrijf Royal Botania brengt een collec tie exclusieve meubelen en ac cessoires voor de tuin op de markt. Ontwerpers Kris van Puyvelde en Frank Boschman maken voornamelijk gebruik van teakhout. In tegenstelling tot veel collega's laten ze zich niet uitsluitend inspireren door Engelse sferen. Het tweetal kiest eerder voor een moderne invalshoek. Dit resulteert in een collectie waarin teakhout wordt gecom bineerd met onder andere roest vrij staal en aluminium. In sommige ontwerpen is zelfs he lemaal geen hout verwerkt. Het uitgangspunt is dat meubi lair en accessoires het hele jaar door in de tuin kunnen staan. Maar ook binnenshuis komen ze tot hun recht. Voor informatie over verkooppunten: 0032 34 11 22 85 of www.royalbotania- .com. Het Alkmaarse bedrijf Amervo 2000 introduceert een nieuw materiaal op de markt waarmee vijverbodems gemaakt kunnen worden. De mat is een halve centimeter dik en bestaat uit natuurlijke klei (bentoniet), aan beide zijden af gedekt met een textiellaag. Bentoniet is materiaal met een hoog zwellend vermogen. Het materiaal blijft daardoor wa terdicht en het is niet gevoelig voor vorstschade. De matten zijn gemakkelijk te leggen. In formatie over prijzen en ver kooppunten is verkrijgbaar via Amervo 2000 in Alkmaar: 072- 5208621. zaterdag 24 februari 2001 Tuingereedschap wordt steeds kleuriger. Voor Tuinidee wordt een complete gevelrij opgetrokken. Daarach ter zijn zowel kleine als grote tuinen te zien. De beurs Tuinidee is uit gegroeid tot het groot ste 'overdekte' tuinevene- ment van Nederland. Voor de negende editie, van 28 febru ari tot en met 4 maart in de Bossche Brabanthallen, meldden zich meer exposan ten dan ooit. Bedenker Bert Huls is ook dit jaar verant woordelijk voor de vormge ving van het evenement. Een ontmoeting met Bert Huls heeft altijd iets span nends. De tuinarchitect, die kantoor houdt in het Brabantse Oisterwijk, zit voortdurend boordevol plannen. Dat hij het grootste deel daadwerkelijk weet te verwezenlijken is een gave. De voormalige presentator van een tuinprogramma voor de TROS duikt binnenkort naast Jan des Bouvrie weer op in TV Woonmagazine, waar hij Ne derland kennis laten maken met de nieuwste tuintrends. Daar naast werkt hij in opdracht van bedrijven en particulieren. En in de tussentijd moet ook zijn nieuwe kantoor met landgoed nog vorm krijgen. Temidden van die werkzaamhe den maakt hij nog steeds tijd voor Tuinidee, de tuinbeurs die dit jaar van 28 februari tot en met 4 maart voor de negende keer plaats heeft in de Brabant hallen. Begin jaren negentig stond hij aan de wieg van het evenement en, zo benadrukt Huls, het decennium wil hij ze ker volmaken. Mede door zijn omvang is Tui nidee uitgegroeid tot opening van het tuinseizoen. Dit jaar meldden zich opnieuw meer ex posanten, waardoor Tuinidee sowieso de boeken in kan als het grootste 'overdekte' tuinevene- ment van het land. Vooral daar aan ontleent de beurs zijn waar de. Maar ook aan de opzet, denkt Huls, waarbij extremen niet geschuwd worden. Niet de exposanten, maar de vier stijlpaviljoens bepalen in belangrijke mate het karakter van Tuinidee. Daarin staan dit jaar het buitenleven (de simpele voor- en achtertuin), society life (duur, exclusief), La Dolce Vita (thema Italië) en Via Venetië (al les over water in de tuin) cen traal. Het grootste deel van de bezoe kers zal zich vooral herkennen in het eerste paviljoen. Achter een gevelpartij met echte bal kons gaan diverse tuinen schuil, variërend in grootte en stijl. „Daarin keren elementen als rust - of loungegardening - en retro terug", legt Huls uit. „Die stijlen zijn niet alleen een inspi ratie voor de inrichting van de woning, maar ook voor de in richting van de tuin." Van trends spreekt de tuinarchi tect niet zo snel. Dat heeft te ma ken met de tuinbezitters zelf, die verschillende eisen aan de tuin stellen„Iemand die zich op Wie regelmatig tuiniert, weet dat gereedschap on ontbeerlijk is. Maar waar moet dit gereedschap blijven? Het houten tuinhuisje wordt dit sei zoen verdrongen door compacte en flexibele opbergmeubelen van kunststof of metaal. Grote nieuwe tuintrends blijven dit jaar achterwege. Toch doken tijdens de onlangs gehouden vakbeurs voor de tuinbranche een aantal opvallende items op. Vorig jaar al deden ze schuchter hun intrede, maar dit seizoen rukken ze op: flexibele opberg systemen, speciaal bedoeld voor de tuin. Het aanbod varieert van tuin- kasten voor gereedschap tot complete minigarages voor fiet sen en motoren. Maar er zijn ook opbergsystemen die speciaal zijn ontworpen voor groencon- tainers, tuingereedschap, bui tenspeelgoed, tuinstoelen en golfspullen. Volgens Brenda Horstra van brancheorganisatie VBTB heeft de consument behoefte aan op bergruimte in de tuin. Dat blijkt uit een trendonderzoek dat spe ciaal voor de tuinbranche is uit gevoerd. „Uit de trendanalyse blijkt bij voorbeeld dat de consument steeds meer behoefte krijgt aan bescherming, veiligheid en ze kerheid. Het is een reactie op alle technische en maatschap pelijke ontwikkelingen die als bedreigend worden ervaren. Hoge muren in de tuin passen in deze tendens, maar ook een fietsgarage die je fiets be schermt tegen weersinvloeden, diefstal en agressie." Bovendien legt het onderzoek bloot dat de consument behoef te heeft aan simpele producten, omdat de maatschappij steeds complexer wordt. Horstra: „Dat betekent dat er markt is voor producten waarbij het gemak voorop staat, zoals eenvoudig tuingereedschap en onder houdsarme tuinen. Dat ver klaart ook de belangstelling voor compacte overzichtelijke opbergcontainers. Je kunt ze zelf in elkaar zetten en ze zijn gemakkelijk verplaatsbaar." Het toenemend individualisme, dat in heel de maatschappij op rukt, speelt ook in de tuin een rol. Horstra: „Binnen het gezin claimt iedereen een eigen ruim te in huis en in de tuin. Contai ners voor golfspullen, tuinge reedschap en speelgoed passen daarbij. Ieder gezinslid zijn ei gen plek." Fietsen Patrick Romijn van TMT Sys teembouw Benelux doet al vijf tien jaar in zinken zelfbouw- tuinhuisjes. Nog nooit was er zoveel belangstelling voor dit product als nu. „Zink is op dit moment helemaal in, maar ook de belangstelling voor flexibele opbergmeubelen in de tuin is enorm toegenomen." Sinds kort importeert hij ook compactere opbergsystemen. In het assortiment zitten diverse opbergcontainers, die onder an dere geschikt zijn voor fietsen, tuingereedschap en motoren. „Ideaal voor de kleine stads tuin, binnenplaats of balkon." Hij voorziet dat vooral de 'bicy cle-storage' gaat aanslaan. „Nederland heeft een echte fietscultuur. Fietsen zijn lastig op te bergen, omdat ze vaak in de weg staan. Maar ze moeten wel achter slot en grendel en liefst ook beschut staan, want anders roesten ze snel. Zo'n compacte container is de oplos sing." Flexibel Daarnaast heeft hij nieuwe tuinhuisjes-op-maat in het as sortiment. „De consument heeft behoefte aan meubelen die ze zelf kunnen vormgeven", denkt Romijn. Hij ziet een toekomst voor flexibele systemen. „Je hoeft er geen bouwvergunning voor aan te vragen en bovendien zijn ze gemakkelijk te verplaat sen. En ga je verhuizen, dan neem je zo'n opbergmeubel ge woon mee." Romijn verklaart deze opberg- trend uit het chronisch gebrek aan ruimte in Nederland. „Bouwkavels worden steeds krapper, dus de ruimte in en om het huis is beperkt. Maar men sen krijgen wel steeds meer spullen als gevolg van de toene mende welvaart." Bovendien signaleert hij dat de tuin steeds meer etalage is. „De consument Keter Jumbo 2 is speciaal bedoeld voor het opbergen van fietsen. kiest minder vaak voor een schuurtje, omdat ze liever een grotere tuin hebben." Gaalimex had vorig jaar een primeur op de vakbeurs voor de tuinbranche. Deze firma uit Roelofarendsveen presenteerde toen de Rollup Unibox als novi teit. Het is een multifunctioneel opbergmeubel, dat wordt gele verd als bouwpakket, compleet met legplankjes en een gereed schapsrekje. ,,De ruimte wordt erg effectief benut en ook de rol deur is ruimtebesparend", aldus Trudy van Gaaien van het be drijf. Maar dat is niet de enige verkla ring voor het succes van het tuinmeubel. Ook zij signaleert dat de tuin steeds statusgevoeli- ger wordt. „Een opbergmeubel moet niet alleen handig zijn, maar het moet in de tuin of op de oprit ook niet misstaan." Volgens Van Gaaien geeft de consument om die reden graag extra geld uit voor de fraai vormgegeven opbergbox in trendy aluminium die zo'n 2500 gulden kost „Het aluminium heeft bovendien een eigentijdse uitstraling, waardoor dit sys teem goed aansluit bij de huidi ge tuintrends." Brenda Horstra van de VBTB bevestigt de opmars van nieuwe materialen in de tuin. „Uit cij fers blijkt niet dat de belang stelling voor hout afneemt, maar wel dat metaal en vooral aluminium steeds vaker voor komen in de tuin. Consumenten kiezen vaker voor duurzame en onderhoudsarme producten. Dat verklaart de populariteit van deze kunststof en metalen opbergsystemen Anja Sparidaans Gaalimex 071-3312563. TMT Systeembouw Benelux BV 0487-572681. een elementaire manier met tui nieren bezighoudt, kiest voor sprankelende natuur, terwijl de inrichting van sommige tuinen gericht is op activiteit. Dat is het traditionele tuinieren." Maar ook de 'luie' tuinliefheb ber wordt bediend. „Die kiest voor het leven buiten, maar wil niet teveel aan de tuin doen. Tenslotte komt ook de moderne tuin aan bod, met als motto het zomerse zuiden." De bezoeker kan niet alleen ideeën opdoen, evenals vorig jaar is een zoge naamd techno-plein ingericht. Met behulp van de computer kunnen de voorbeeldtuinen ge projecteerd worden op de eigen tuin. Daaraan hangt meteen een prijskaartje. Bijzonder is het paviljoen La Dolce Vita, dat een Italiaanse sfeer ademt. „Een etmaal in een Italiaanse tuin", noemt Huls het. Door middel van lichteffec ten loopt de bezoeker van de 'ochtend' naar de 'avond'. On danks de Italiaanse sfeer, staat ook hier haalbaarheid voorop. „Er is alleen gebruik gemaakt van planten die hier toepasbaar zijn, zonder dat ze kapot vrie zen." Een combinatie van beeld en praktijk is ook dit jaar de voor naamste invalshoek. Bezoekers van Tuinidee kunnen in de snoeishop informatie krijgen over het snoeien van gewassen. En een aantal tuinarchitecten en hoveniers houdt dagelijks spreekuur. Daarnaast is er aan dacht voor waterpartijen en kindvriendelijke tuinen. Maar ondanks die diverse ele menten is er van echte vernieu wing in de tuin volgens Huls nauwelijks sprake. „Hooguit de kleine bedrij ven tonen wat meer durf." Als hij dan toch een ont wikkeling moet aanwijzen, voorspelt de tuinarchitect dat kleine materialen (bijvoorbeeld klinkertjes) verdwijnen. De tuin is wat soberder van inrichting. „Daarin duiken hele grote pot ten en planten op. Eigentijds, maar speels." Paul Geerts Tuinidee: van 28 februari tot en met 4 maart in de Brabanthal len, Diezekade 2 in Den Bosch. Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Behalve op woensdag van 13.00 tot 22.00 uur. De en tree bedraagt 19,50 gulden. Voor meer informatie: 073- 6293293. Op internet: www.tui- nidee.nl Sfeer is in de tuin nog altijd belangrijker dan trends.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33