Mozambique gaat weer kopje onder Afvoerput van Afrika zaterdag 24 februari 2001 Terwijl zuidelijk Mozambique aan het herstellen is van de rampzalige overstromingen van een jaar geleden, worden het cen trum en het noorden van het land geteisterd door het hoge water. De Zambezi, Afrika's vierde rivier qua lengte, stijgt met de dag en veroorzaakt dood, isolement en honger. De Mozambikaanse ram penbestrijders zeggen geleerd te hebben van de overstromingen van vorig jaar, maar internatio nale wetenschappers bepleiten een structureel andere vorm van waterbeheer voor een land dat de 'afvoerput' is van de hele zuidoos telijke regio van Afrika. Vooral de stuwdammen staan ter discussie. ,,Het is waanzin te denken dat dammen overstromingen kunnen voorkomen; ze veroorzaken ze." Het dorp is uitgelopen en kijkt ge fascineerd naar het kolkende bruine water dat de landweg heeft verzwolgen, waarover een uur gele den nog verkeer mogelijk was. Het ri viertje La Muf a is plots 500 meter breed en haast zich met vele kubieke kilometers Zimbabwaans regenwater naar de Zambezi, die enkele kilome ters verderop stroomt. De late mid dagzon doorbreekt even het laag han gende blauw-zwarte wolkendek en verlicht de hutjes die zijn weggestopt tussen het onwaarschijnlijk frisse groen. Dan klinkt een harde schreeuw. Een man worstelt halverwege de stroom. Hij probeert met wilde bewe gingen de overkant te bereiken, maar wordt meegesleurd. Een stip is wat er van hem overblijft. Aan de oever wordt hartelijk gelachen. „Hij is niet helemaal goed wijs, vandaar", zegt een jongen en tikt ritmisch tegen zijn rechterslaap. La Muf a is een van de talloze rivieren in de westelijke provincie Tete die uit monden in de Zambezi, met 2650 kilo meter de op drie na langste rivier van Afrika. Voordat ze in Mozambique aan de 750 kilometerlange afdaling naar de Indische Oceaan begint, heeft de Zambezi Angola, Namibië, Bots wana, Zambia, Tanzania en Malawi aangedaan. Het stroomgebied van de gigant is 1,4 miljoen vierkante kilo meter, en vandaag is goed voor te stel len welke hoeveelheden water de Zambezi in de regentijd moet opne men. ,,De rivier stijgt te snel en neemt te veel rotzooi mee", zegt de oude boer die in een dorpje woont pal naast de oever. Hij wijst op de struiken en stuk ken boom die snel voorbij drijven. Het is het teken dat de Cahora Bassa, de stuwdam die 120 kilometer stroomop waarts is gebouwd en daar over een afstand van 270 kilometer het gelijk namige stuwmeer heeft gevormd, aan het spuien is. Maar dat zegt de boer niets. Hij weet niet wat een stuwdam is. Hij is onge rust over zijn bananenbomen die op een minuscuul eilandje staan midden in de rivier. Elke dag gaat hij erheen in een wiebelende uitgeholde boom stam, krokodillen en nijlpaarden trot serend. De missionaris uit de Kaap- verdische Eilanden, die in het gebied werkt, zegt dat hij elke keer versteld staat van het extreme fatalisme hier. „Ze nemen gigantische risico's en als het mis gaat, worden de schouders op gehaald. Komt waarschijnlijk ook door dertig jaar oorlog." De missiona ris onderstreept dat alleen de grond dicht bij de rivier wordt bebouwd en ook bewoond, omdat ze elders te droog en relatief onvruchtbaar is. „Geen irrigatie, maar ook geen over stromingen, zoals dat vroeger was, voor de bouw van de dam", zegt hij peinzend. Paradox In een land dat geteisterd wordt door overstromingen, is het een enorme pa radox. Toch zijn er wetenschappers, zoals de Zuid-Afrikaanse prof. Bryan Davies, verbonden aan de universiteit van Kaapstad, die juist pleiten voor meer overstromingen in Mozambi que. „Voor de bouw van de Cahora Bassa Dam was het normaal dat de Zambezi in het regenseizoen buiten haar oevers trad. De overstromingen zorgden ervoor dat het land water op nam en de door de rivier meegevoerde sedimenten de vruchtbaarheid ver hoogden. Het eco-systeem is nu volledig verstoord, helemaal in het deltagebied. Doordat de rivier is ge kanaliseerd, krijgt de zee de kans op te rukken en verzout het water. Land bouw is er vrijwel niet meer mogelijk, de mangroven gaan er aan, er vindt kust-erosie plaats en vele diersoorten verdwijnen. De kustvisserij is in cri sis. De schade, veroorzaakt door het verdwijnen van de grote garnalen, wordt geschat op 35 miljoen dollar per jaar." Davies was als milieu-consultant be trokken bij de bouw van de Cahora Bassa door het Portugese koloniale regime in de jaren '70 en zegt dat zijn zwartste voorspellingen zijn uitgeko men. „Het natuurlijke evenwicht is weg, maar ook zijn de mensen massaal op de natuurlijke uiterwaarden gaan wonen. Als het echt mis gaat, zoals vo rig jaar in de zuidelijke provincies, is de tragedie niet te overzien. Stuw dammen, en dat geldt overal, creëren een schijnveiligheid. Ze maken dat mensen hun oude gewoonten en land bouwmethoden opgeven." Volgens Davies zouden de dammen in de droge tijd water moeten lozen, op dat ze in de regentijd water kunnen innemen ter voorkoming van over stromingen. „Het beste zou zijn als dat water vervolgens werd gebruikt om het oude vloedpatroon op gecon troleerde wijze te simuleren en zo een duurzame ontwikkeling van de regio mogelijk te maken. Toerisme, voor Mozambique een sleutelindustrie, zou hier geweldig van kunnen profite ren. Maar omdat dammen vooral be staan voor de opwekking van elektri citeit en het hele jaar water nodig hebben, gebeurt dat niet of veel te weinig." Davies stelt dat de catastrofale over stromingen van vorig jaar voor een belangrijk deel veroorzaakt werden, doordat in Zuid-Afrika de dammen moesten worden opengegooid. „Mo zambique is de afvoerput van de regio. Dat weten we, maar we vergeten het steeds. Meer dan 50 procent van het Mozambikaanse territoir bestaat uit stroomgebied van internationale ri vieren. Nu gaat het mis met de Zambe zi, omdat het in Zambia, Zimbabwe en Malawi blijft hozen. Als een cy cloon zich nu ontwikkelt, is de echte ramp daar. In landen als Mozambique en Bangladesh moet de mens leren le ven met de rivieren en niet andersom. Helemaal nu, met de huidige klimaat veranderingen veroorzaakt door het broeikaseffect, waaraan paradoxaal genoeg de stuwdammen een aanzien lijke bijdrage blijken te leveren. Het is illusoir te denken dat je met dammen overstromingen kunt voorkomen. Je creëert ze, of beter, je creëert om de zo veel tijd die ene echt fatale." Prioriteiten In een land dat tot de allerarmste van de wereld behoort en in 1992 een pe riode van 30 jaar (burger)oorlog wist af te sluiten, liggen de prioriteiten an ders. Mozambique was bezig aan een relatief succesvolle economische we deropstanding en de ontwikkeling van een vrije markteconomie, toen het vorig jaar door de overstromingen werd getroffen. De rekening: 700 do den, 600 miljoen dollar schade, terug keer van inflatie en stagnering van de groei. IMF en Wereldbank blijven hun lieve ling koesteren en werken met de inter nationale hulporganisaties aan de wederopbouw. Stuwdammen gelden daarin als strategisch, hoewel de eco nomisch directeur van de VN-ontwik- kelingsdienst (UNDP) in Maputo, Alexander Aboagye, erkent dat er „meer onderzoek nodig is naar hun schadelijkheid en er veel meer moet worden gedaan aan internationale sa menwerking tussen de instanties die de dammen beheren." Aboagye zegt dat de les van vorig jaar is dat het overstromingsgevaar bij elke activi teit moet worden ingecalculeerd „Dat is een omslag die hier nog lang niet door de mensen is gemaakt." Bij de omslag hoort ook preventie. Het Nationaal Instituut voor Rampenbe- heer (INGC), is met hulp van buiten lands geld aan een nieuw leven begon nen. José Armando Silvestre is de INGC-directeur in Tete, de provincie waar de Cahora Bassa Dam en waar nu de Zambezi voor grote problemen zorgt. Silvestre's kantoortje staat in De stuwdam Cahora Bassa is volop aan het spuien. een buitenwijk van de stad Tete. De regen hamert op het dak. „De situatie is ernstig, maar we zijn beter voorbe reid", zegt de directeur. De overstro mingen in West- en Centraal Mozam bique hebben 25 levens gekost, 80.000 mensen dakloos gemaakt en de twee de stad van het land, Beira, afgesloten van de buitenwereld. Silvestre zegt dat alles vorig jaar al was voorspeld. „We hebben daarom veel aan voor lichting gedaan via de radio. De men sen zijn gewaarschuwd, ook al lukt het niet ze overal weg te krijgen uit potentieel gevaarlijke gebieden." De INGC opereert met acht mensen en heeft in de afgelegen gebieden 24 'agenten' die informatie doorbellen. Het belangrijkste materieel wordt ge vormd door drie rubberboten - een ca deau van een Britse NGO - die elk 14 mensen kunnen bergen. Dat is niet veel voor een bevolking van 1,2 mil joen, geeft Silvestre toe, maar hij gokt dan ook vooral op de preventieve wer king van zijn campagne. Vandaag is de situatie kritiek, omdat Cahora Bassa weer is gaan spuien. Vo rige week is in overleg met de nog steeds Portugese directie van de dam besloten de spuigaten gesloten te hou den om de Zambezi te ontlasten. Maar het stuwmeer, dat op zijn beurt water ontvangt van de Kariba Dam op de grens van Zambia en Zimbabwe, zit nu op 85 procent van de maximale ca paciteit en moet weer gaan lozen. De faxen worden alarmerender; Silvestre verwacht grote problemen in de benedenloop. „Op nationaal niveau wordt geprobeerd de Zambiaanse en Zimbabwaanse autoriteiten ervan te overtuigen water vast te houden", zegt hij nerveus. Maar de dam zelf stelt Süvestre niet ter discussie. „Als de Cahora Bassa er niet zou zijn ge weest, zaten we hier nu niet. De dam helpt overstromingen te controleren en zorgt voor elektriciteit. Om dezelf de reden wordt 7 0 kilometer na de Cahora Bassa binnenkort een tweede dam gebouwd." De mening van Silvestre blijkt in Tete vrijwel overal gedeeld te worden. Vir- gilio Ferrao, tot vorig jaar gouverneur van de provincie en nu lid van het par lement voor de regerende ex-bevrij- dingsbeweging Frelimo, ex-kent dat de dam schadelijk is voor de beneden loop van de Zambezi. Hij kent prof. Davies en was present toen twee jaar geleden in Tete een internationale conferentie werd gehouden over een duurzame ontwikkeling van de regio. Ferrao is nu realist: „De Cahoi-a Bassa is te belangrijk voor dit gebied. Door de burgeroorlog is het pas sinds 2 jaar mogelijk elektriciteit op te wekken. We kunnen daar nu geen afstand van doen Ik zeg: eerst ontwikkeling, dan kunnen we met het verdiende geld de natuur helpen." Ontwikkeling is het toverwooi'd. Mo zambique heeft na dertig jaar ellende een geweldige honger naar welvaart. Het land wordt overspoeld door za kenmensen die kansen ruiken, vooral Zuid-Afitkanen. In Tete leert een Amerikaan die ooit aan Rhodesische zijde tegen Frelimo vocht, hoe de re gels te ontwijken en ambtenai-en om te kopen. Maar ook langs officiële weg is er veel activiteit in de provincie, die zeer rijk is aan mineralen en vanuit handelsoogpunt gunstig ligt. Een Ja pans adviesbureau stelt een 'master- plan' op voor de hele economie van het grote district Angonia. „We gaan het helemaal anders doen", zegt ir. Ma- gasato Onouzawa, doelend op de kleinschaligheid en duurzaamheid die Eux-opese NGO's propageren. Hij voorspelt dat Mozambique met de Ja panse aanpak investeerders zal aan trekken en de eerste Afrikaanse Tijger kan worden. Spuigaten Ondertussen regent het dat het giet en stijgt de Zambezi naar gevaarlijke hoogten, ook in Tete zelf. Langs de weg die leidt naar de Cahora Bassa Dam, veranderen weilanden in meer tjes. De stuwdam ligt in een adembe- foto Vanessa Burditt/Reuters nemende kloof. Het meer is groen en bijna vol, wat betekent 65 kubieke ki lometer water. Twee van de acht spui gaten lozen met donderend geraas. Bijna 4000 kubieke meter water per seconde vliegt de vallei in. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor de over stromingen", zegt meteen ir. Abel Cai-vahlo van de HCB, het bedrijf dat de dam beheert. Hij i-oemt de samen werking met de overheid en stelt dat er constant contact is over het niveau van de Zambezi. Cai-vahlo ontkent geruchten dat de dam structurele gebreken vertoont en schetst het 170 meter hoge en 330 me ter brede bouwwerk als motor van de toekomstige ontwikkeling van Tete en Centraal-Mozambique. Nu de dra gers van de hoogspanningskabels, die bijna allemaal werden vernield dooi de Renamo-rebellen, weer overeind staan, kan het bedrijf de opgewekte energie (2075 megawatt) eindelijk verkopen. Zimbabwe, Zuid-Afrika en Mozambique zelf zijn sinds 1998 de ontvangers. De dam leek voor het ongeluk gebo ren. Toen de bouw klaar was, in 1975, veroverde Mozambique de onafhan kelijkheid. De Portugezen spraken met Frelimo af dat zij na 25 jaar de dam zouden overdragen, maar dooi de burgeroorlog kon de investering nooit worden terugverdiend. Integen deel. De HCB heeft een schuld opge bouwd van naar schatting 8 miljard gulden. De Mozambikaanse regering, die een aandeel van 18 procent heeft in HCB, hoopt via een lening van de Wereldbank de Portugezen de komen de maanden uit te kunnen kopen. Car- vahlo suggereert de capaciteit van Cahora Bassa dan op te voeren, wat technisch gezien niet moeilijk is. Daardoor zou de bouw van de nieuwe dam, verderop in de Zambezi, volgens hem niet meer nodig zijn. „Ik zeg maar zo: de schade is hier al aangericht." Eelco van der Linden De Zambezi, Afrika's vierde rivier qua lengte, stijgt met de dag en veroorzaakt dood, isolement en honger. foto Peter Andrews/Reuters Wachten tot de regen ophoudt in de omgeving van Chiaqualane, ongeveer 200 kilometer ten noorden van Maputo. foto Reinhard Krause/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31