snel weg Alsof rokers allemaal misdadigers zijn RUDEN RIEMENS Mi; zaterdag 24 februari 2001 [inister Borst heeft de roker definitief de oor log verklaard. Elk jaar laten 23.000 Nederlanders het léven als gevolg van tabaks- iVerslaving en dat moet afge lopen zijn. Sigaretten moe ten fors duurder en voor de ziektekosten als gevolg van roken draait de roker zelf maar op. De rokers zijn het zaten woedend op 'mevrouw Borst die een hetze voert en doet alsof elke roker een cri is.' Johan Derksen hoofdredac teur Voetbal International en gast van het RTL5-pro- Sport aan Tafel: |Waeht een moment, ik steek er eentje op. Ha lekker. Ik ben genieter; het roken sigaren is een passie, 's Och- kan ik me echt verheugen eerste, maar niet nadat eerst even gezond bezig ben Ik begin de dag altijd duurloopje. Om alle troep uit mijn lijf te lopen. Ver volgens thuis een ontbijtje en als ik dan op mijn werk ben en ach ter mijn bureau zit, steek ik de eerste op. Heerlijk. En dat doe ik dan zo'n tien tot vijftien keer op een dag, totdat ik naar bed ga. Ik ben per maand dan ook een aar dige hypotheek kwijt aan deze liefhebberij. Alleen al het merk Olifantje kost me per dag zo'n zestig gulden, maar dat is toch mijn zaak, of niet soms?" „Ik word dan ook helemaal niet goed als ik mevrouw Borst bezig hoor. Dat mens heeft een obses sie met roken. Ze slaat volledig door met haar kruistocht tegen de roker. Het is zo ongelooflijk betuttelend om als overheid met het opgeheven vingertje tegen je burgers te zeggen: 'U mag niet roken'. Dat pikt Nedei'land echt niet meer. Wij leven in een libe raal land met onafhankelijke, vrije burgers; die bepalen zelf wel of ze roken of niet. En zo 'hanDerksen:Ik voel me opgejaagd wild.'' foto Cees Zorn hoort dat ook. Het is daarom ook heel erg naïef om te veronder stellen dat je mensen van het ro ken af kunt krijgen door allerlei overheidsmaatregelen ,,En dan dat hypocriete. Alsof alleen roken ongezond is. Ik zit in het programma Sport aan ta fel en je staat versteld van het aantal e-mailtjes en boze brie ven die ik krijg omdat ik voor de camera een sigaartje rook. Dan denk ik: hallo, ik handel toch niet in kinderporno. Tegelijker tijd zit Hugo Camps vrolijk aan de wodka, nipt Kees Jansma te vreden aan een glaasje wijn en drinkt Henk Spaan meestal een biertje. Daar hoor je nooit ie mand over. En zo kan je einde loos doorgaan; er zijn zoveel on gezonde dingen." „Toch is de roker de klos. Ik voel me opgejaagd wild. Als ik bij mijn schoonzus ben, mag ik niet roken vanwege de kinderen. Nou ja, ik ben bij hen te gast, dus dat doe ik dan ook niet. Wat ik dan wel vreemd vind, is dat de kinderen lekker buiten mogen spelen. Weet je waar ze wonen? Midden in de Rijnmond; je wil niet weten wat je daar allemaal aan uitlaatgassen binnenkrijgt. Ik zie daar geen verschil met rook. Ik zou minister Borst ook willen aanraden om in ieder ge val nooit meer een stad te bezoe ken, is namelijk heel ongezond." „Ik vind het dan ook ongeloof lijk dat een volwassen politieke partij als D66 een prominent lid als Borst zo laat doordraven in haar strijd tegen het roken. Ze roept al jaren gekke dingen over het roken. Zo heeft ze eens geop perd om rookwarenfabrikanten het land uit te gooien. Ongeloof lijk. Het is een van onze laatste ambachten. Net als klompen maken of rieten manden vlech ten. Wij maken de beste sigaren van Europa. Je mag Nederland best het Cuba van Europa noe men. En ook wereldwijd hoeven wij ons niet te schamen. Ik zal in ieder geval nooit meer D66 stemmen en ik hoop dat geen en kele roker dat zal doen. Dan heeft Borst niet de roker, maar haar eigen partij de nek omge draaid." Mienke Schaberg:,Een goede sigaar, voornamelijk van Hollandse makelij foto Achille Prick Mienke Schaberg, directeur Metaplan Consultants en voorzitter van het Amsterdams Vrouwen Sigaren-Genootschap Salomé: „We hebben ons genoemd naar de Duitse schrijfster Lou An dreas Salomé. Een voor haar tijd zeer geëmancipeerde, zelf standige vrouw met een rijk liefdesleven. Eén van haar min naars was Friedrich Nietzsche die haar als volgt omschreef: 'Zij heeft de scherpzinnigheid van een arend, de moed van een leeuw en desalniettemin is ze een vrouwelijk wezen.' We zijn overigens geen exclusieve vrou wenclub omdat dames met siga ren niet zouden worden geac cepteerd. Ik zou eerder zeggen: mannen vinden het wel leuk. Misschien wel spannend." „Zo'n tien jaar geleden is ons genootschap spontaan opge richt. Gregor Frenkel Frank was bezig met een boekje over rokende vrouwen en toen liet hij in Amsterdam dertig dames bij elkaar komen die allen gemeen hadden dat ze van een sigaartje hielden. Het werd zo'n gezellige avond, dat we er een genoot schap van hebben gemaakt." We willen heus geen decadente club zijn; wij zijn gewoon lief hebsters. Een keer per maand komen we samen in het Amster damse Hotel de l'Europe. Puur om onder het genot van een goe de sigaar en een glas champagne een beetje bij te praten. Zowel over zaken als over privé-aan- gelegenheden." „Ik ben een liefhebster; geen kettingroker. Ik rook 's avonds na een diner of bij een borrel graag een goede sigaar. Voorna melijk van Hollandse makelij Ik ben er ooit mee begonnen door een collega die sigaren rookte. Ik probeerde het ook eens en vond het meteen lekker. Ontspannend; je komt op ande re gedachten. En het voordeel van sigaren in vergelijking met sigaretten is datje niet inhaleert en er ook niet verslaafd aan raakt." „Waar mevrouw Borst mee be zig is, begrijp ik totaal niet. Ik vind het belachelijk, belachelijk en nog eens belachelijk. Achter lijk zelfs. Hoezo zet ze alleen de aanval in op de roker? Hardrij den is ook gevaarlijk. En ik zou McDonald's en Coca Cola dan ook maar verbieden in Neder land. Ik vind het echt verbluf fend dat een minister zich zo tot in detail met het pri vé-leven van burgers durft bezig te houden. Die betutteling. Ik kan me er echt over opwinden. Waar haalt ze het lef vandaan?" „Ik vraag me trouwens af of ze wel eens heeft nagedacht over de gevolgen van haar aanval op het roken. Als een pakje sigaret ten hier straks niet meer te beta len is, zal er geheid een illegale markt ontstaan. Dan halen we onze rookwaar toch voor veel minder in België of van waar dan ook vandaan? In Engeland is dat al de praktijk. Dat zie je ook met alcohol. Denk maar aan de drooglegging in Amerika. De criminaliteit kwam volop tot bloei. Al Capone is in Chicago groot geworden met illegale sto kerijen. Bovendien geldt: alles wat niet mag, wordt alleen maar spannender om toch te doen. Dat zal ook het effect zijn op jongerengedrag en dan bereikt mevrouw Borst precies het te genovergestelde van wat ze wil bereiken." Professor Maarten van Ros- sem, historicus aan de Uni versiteit van Utrecht en Ameri- ka-deskundige: „De overheid heeft zich niet te bemoeien met de burger zolang deze zich niet bezig houdt met activiteiten van criminele aard. Roken lijkt mij dat niet. Ja, ok, je kunt een keer waarschuwen, maar om allerlei sancties te be denken om rokers te straffen, dat is volstrekt absurd. Ik be doel, waar houdt het op? U kent al die beelden wel van de win tersport en de gipsvluchten. Skiërs die een been breken, moeten volgens de redenering van Borst ook maar zelf op draaien voor de ziektekosten. Immers, een skiër, net als een ro ker, heeft geen enkele reden om een risico te lopen met zijn ge drag, behalve dan dat het ge woon lekker is of een kick geeft." „Maar dan moet mevrouw Borst het ook echt goed aanpakken en een gezondheidspolitie oprich ten. Daar kan ze dan zelf chef van worden. Teams van gezond heidsrechercheurs die om de paar maanden bij je binnenval len om te controleren wat je al lemaal in de koelkast hebt staan. 'Sorry meneer Jansen maar die mayonaise moeten we in beslag nemen. U krijgt van ons een verse spinazie.' Jammer alleen dat die spinazie vol zit met allerlei bestrijdingsmidde len en andere troep die onze hui dige samenleving produceert. Misschien moet de minister er maar naar streven om de hele in dustriële samenleving afge schaft te krijgen." „U merkt wel, ik kan me vrese lijk opwinden over deze eenzij dige aanval op het roken. Het is selectieve verontwaardiging. We zuipen tegen de klippen op, maar daar wordt toch veel min der ophef over gemaakt dan over het roken. Echt, neem van rnij aan, als iemand vraagt om niet te roken, doe ik dat ook niet. Neemt niet weg dat ik dan denk wat een gezeur. Ik ben er abso luut niet van overtuigd dat mee roken schadelijk is. Weten schappelijk staat dat niet vast." „Ja, in de Verenigde Staten roe pen ze dat ze de risico's van mee roken hebben aangetoond. Maar ja, Amerika. In dat land tonen ze alles aan wat ze willen, als het maar politiek correct is. Nou is het al een volk met een licht hysterische inslag, maar als je ziet hoe politici zich daar soms aanstellen om in de gunst van de niet-rokende kiezer te komen. Schuimbekkende volksvertegenwoordigers pro beren het roken te criminalise ren en als ze dat lukt, gaan ze er pas echt tegenaan. In sommige districten in Zuid-Californië is het al zover dat je zelfs in je ei gen huis of tuin geen sigaret meer mag opsteken. Onder het mom van brandveiligheid. Daar moet je dus echt met je auto er gens de siërra's in om effe te kunnen paffen." Sieko Kloosterhuis Maarten van Rossem: „Ik ben er meeroken schadelijk is." absoluut niet van overtuigd dat foto Roland de Bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25