Eind volgende maand worden in Goes zestien camera's geplaatst in het uitgaansgebied: de Grote Markt, een aantal straatjes daaromheen en het Kadengebied. De apparatuur draait van donderdag tot en met zondag, van tien uur 's avonds tot de volgende morgen zes uur. foto Willem Mieras cameratoezicht Camerloee,cht cameratoezicht y# cameratoezicht i'Ê?'-- De gemeente Ede liep landelijk voorop in die ontwikkeling. De resultaten zijn er bemoedigend. Dat geldt ook voor Terneuzen dat ander half jaar geleden als eerste Zeeuwse gemeente het nieuwe fenomeen intro duceerde. Volgende maand komt de Goese binnenstad in beeld. Andere Zeeuwse gemeenten lopen nog met plannen rond. Toepassing van camera's op de open bare weg was tot voor kort onbe spreekbaar. In de laatste jaren is er veel veranderd. De burger heeft niet alleen recht op privacy maar ook op veiligheid. Aan de overheid de plicht om de veiligheid te garanderen. Door de toename van geweldsmisdrijven, overlast en vandalisme op straat is aanscherping van het toezicht nood zakelijk geworden. Daarbij wordt het installeren van videocamera's gezien als een uitstekende aanvulling op een aantal andere maatregelen zoals de inzet van meer politie op stapavon den. Cameratoezicht: da's vast lachen in leveranciersland. Er zit een leuke bo terham in al die gemeentelijke initia tieven. Het zijn er zoveel dat het bijna op een modisch verschijnsel begint te lijken. „Daarmee is de kern van het probleem aangeraakt", stelt crimino loog H.B. Ferwerda, laatstelijk in Zeeland doende met een grootscheeps onderzoek naar crimineel gedrag on der Zeeuwse jongeren. Hij vindt dat vooral niet de suggestie moet worden gewekt dat alle problemen rond jeug dig wangedrag op straat als sneeuw voor de zon verdwijnen op het mo ment dat camera's gaan lopen. „Het is geen wondermiddel." Ferwerda raadt gemeentebestuurders vooral aan na te denken over de be perkingen van cameratoezicht en het om de hoek loerende gevaar van het creëren van een schijnveiligheid. „Je moet helder naar de burgers commu niceren wat je met die camera's gaat doen en waarvoor je de beelden wel of niet gebruiktEn je moet bij het brede publiek niet de suggestie neerleggen dat die camera's altijd draaien en dat er ook altijd actie wordt onderno men." Ferwerda weet het uit onderzoek: ca mera's hebben een preventieve wer king. Dat hebben installaties in bus sen en trams waar veel vernielingen werden gepleegd wel bewezen. „Een prima instrument onder zulke om standigheden. Maar dat is iets anders dan wanneer je camera's ophangt om incidenten tegen te gaan. Dan moet je een goede follow up-organisatie heb ben. Als een groepje jongeren een fiets steelt en er gebeurt niks dan wordt het effect van cameratoezicht onder mijnd." Je mag als overheid niet zo maar vi deocamera's langs de openbare weg ophangen. Daar zijn tal van mitsen en maren aan verbonden. Ze hebben te maken met mogelijke inbreuken op de persoonlijke levenssfeer. Zo schrijft de registratiekamer voor dat camera's niet in de plaats mogen komen van po- litie-inzet op straat. Ook mag er niet méér worden geregistreerd dan nood zakelijk is voor het doel waarvoor ze zijn opgehangen. Foutparkeerders opsporen bijvoorbeeld. Trammelant Op en rond het Museumplein in Ede was al jaren sprake van veel tramme lant. Sinds 1998 hangen daar video camera's. Het aantal incidenten is vanaf die tijd zienderogen teruggelo pen. Het sterkst (bijna 80 procent) was dat het geval met autodiefstallen en vernielingen. Omwonenden en bezoe kers zijn zich veiliger gaan voelen. De sfeer op het Museumplein is ook meer ontspannen geworden. De bij sommi ge horeca-ondernemers levende vrees dat de overlast zich zou verplaatsen van buiten naar binnen, waar geen ca meratoezicht is, is niet bewaarheid geworden. In een evaulatierapport merkt de politie in Ede op dat het be langrijk is om de bomen op het plein op tijd te snoeien. Ook vlaggen, pa rasols en reclameverlichting kunnen soms het uitzicht van de camera's be lemmeren. Het uitgaanscentrum van Terneuzen, zeg maar het gebied Korte Kerk straat, Nieuwstraat en wat daar op uitkomt, is sinds anderhalf jaar 'in beeld'. Dat gebeurt met een in allerlei richtingen te draaien camera die meerdere straten kan observeren. Aanvankelijk waren er technische problemen waardoor de bewegingen op straat te wazig overkwamen om daar scherpe conclusies uit te trekken. Het posteren van een camera in een tijd toen die aanpak nog half en half in de taboesfeer zat, kwam in Terneuzen voort uit een serie geweldsincidenten in een eerder stadium. Dat leidde tot meer blauw op straat en tot het besluit van cameratoezicht. De bediening van het systeem vanuit het politiebu reau vindt steekproefsgewijs op onre gelmatige tijden plaats, afhankelijk van de drukte op straat of bij melding van calamiteiten. Daarbij is van een extra politie-inzet geen sprake. „Dan zou het middel een doel op zich wor den", meent politiewoordvoerder E. Paliwoda. „Dan ga je surveilleren met de camera. De politie hoort op straat." Met de komst van de camera komen er beduidend minder vaak zware vecht partijen voor, zo noemt de politieman als pluspunt. In het verleden waren er met name in het weekeinde op de hoek Korte Kerkstraat-Dij kstraat ook veel samenscholingen van personen uit de drugswereld. „Dat punt is nu hele maal schoon." Als sprekend voorbeeld van een nut tig gebruik van het camerasysteem noemen Paliwoda en gemeentelijk be leidsambtenaar G. Christiaanse het 'molesteren' door enkele personen van een politiebusje op het moment dat de bemanning even verderop druk doende was met het handhaven van de orde. De agent die op het bureau de monitor in de gaten hield seinde de collega's op straat in via de portofoon waarna de onverlaten er even snel als gloeiend bij waren. Een heterdaadje, zoals dat in vaktermen heet. Een terugblik op de bereikte resulta ten iftoet binnenkort duidelijk maken of er in Terneuzen camera's moeten bijkomen. Er bestaat een wens om een groter controlegebied te kunnen be strijken zodat ook de kop van de Nieuwstraat en de aanliggende stra ten van het uitgaansgebied in beeld komen. In het recente verleden von den daar, juist buiten het bereik van de camera, incidenten plaats. „Maar cameratoezicht is niet zaligmakend", stelt Christiaanse. „Het is een onder deel van een reeks van maatregelen die samen met de lokale horeca zijn genomen." Het centrum van Bergen op Zoom be gint straks aardig op een opnamestu dio in de openlucht te lijken. Agge mar beeld et, om maar eens op de Krabbe- gatse carnavalskreet te variëren. Er hangen nu nog zes camera's, maar het worden er achttien. Vormen van ge weld, andere misdrijven, incidenten, een algemeen onveiligheidsgevoel bij buurtbewoners, afname van de aan giftebereidheid: de Bergen op Zoomse gemeente-ambtenaar Koos Wijt somt moeiteloos een aantal factoren op die bijdroegen tot het camera offensief. Het begon in april 1999 bij wijze van proef met het in de peiling houden van de Lievevrouwestraat en Engelse straat waar het fenomeen jeugdcafé welig tiert. Stap twee is het hele uit gaanscentrum van de Markiezenstad te kunnen overzien. Gemeente en po litie zagen zich daarbij aangemoedigd door de aanzienlijke teruggang van incidenten in de op broeierige mo menten begluurde proefgebieden. Dat werd niet alleen bevorderd door de snorrende camera's maar ook door de aanwezigheid van beduidend meer dan voorheen ingezette agenten. In het afgelopen jaar konden in Bergen op Zoom negentien gevallen van straatgeweld in de kiem worden ge smoord. Het beeldmateriaal vormde een dankbaar ondersteunend bewijs in strafzaken rond ongeregeldheden. Een portier van een café viel in de prij zen omdat hij, duidelijk zichtbaar via de camera, iemand hardhandig tegen de grond had gewerkt. Het slachtoffer werd vervolgens gepresst om toch vooral geen aangifte te doen. Het Openbaar Ministerie besloot echter, op grond van de beelden, tot vervol ging over te gaan. Dat leidde uiteinde lijk tot een veroordeling van de por tier. Bergen op Zoom neemt de straatbeel den nu nog op band op en bewaart ze een weekWe hebbenlicht gemeen teambtenaar Wijt toe, „de ervaring dat niet van alle zaken onmiddellijk aangifte wordt gedaan. Slachtoffers komen soms pas vier, vijf dagen na het incident in actie." Het opnemen ge beurt straks digitaal. Dat blijkt in de exploitatie goedkoper uit te pakken. Manipulatie Twee jaar geleden is de voorkeur ge geven aan een analoog systeem in plaats van een digitaal systeem. Die laatste wijze bood tot nu toe mogelijk heden tot manipulatie. En de gemeen te wilde er achteraf geen gezeur over krijgen dat er gerommeld zou zijn met het beeldmateriaal. De huidige soft ware zorgt er volgens Wijt voor dat eventuele veranderingen niet onopge merkt blijven. Het digitale systeem biedt ook het voordeel dat beelden die van belang zijn snel opgespoord kun nen worden. De Bergse samenleving heeft het ca meratoezicht massaal instemmend begroet. Logisch, vindt Wijt. „Met die camera's kun je echt niet meer zien dan wat je waarneemt als je ergens ter plekke bent. Als we in een weekend twintig agenten meer zouden hebben, hadden we die camera's niet nodig. Het is gewoon een hulpmiddel, dat er toe bijdraagt dat mensen zich veiliger gaan voelen. Ze weten dat er toezicht is, ook al zien ze dan op dat moment geen agent op straat." Voorzitter Frank Nuijten van de Ko ninklijke Horeca Nederland in Bergen op Zoom is content met de nieuwe si tuatie. Aanvankelijk was er enige weerstand. De gedachte rees dat de privacy van de bezoekers van de hore cabedrijven in het geding zou komen. De aanpak wordt inmiddels breed ge accepteerd, zeker nu de effecten dui delijk zichtbaar worden. Nuijten: „De criminaliteitscijfers zijn gedaald. Het is gezelliger geworden in de stad." Zestien lenzen Goes pakt de zaken meteen maar groots aan. Daar worden eind maard in totaal zestien lenzen gericht op het uitgaansgebied: de Grote Markt, een aantal straatjes daaromheen en het Kadengebied. De apparatuur draait vier avonden, van donderdag tot en met zondag, van tien uur 's avonds tot de volgende morgen zes uur. Ook op dagen dat het kermis is worden bewe gingen op straat vastgelegd. •J A De politie kijkt, legt chef bestuursza ken A.J.A. Jacobs uit, normaal ge sproken niet mee. De beelden worden opgenomen. Meekijken mag volgens de richtlijnen pas wanneer er sprake of dreiging is van verstoring van de openbare orde. In Goes wordt het beeldmatèriaal 24 uur na opname ver nietigd. Jacobs: „Zo is nu besloten. Vervolgens gaan we kijken hoe dat in de praktijk uitpakt." In Bergen op Zoom geldt een bewaar- tijd van een week. Men heeft er ervaren dat niet van alle zaken on- middelijk aangifte wordt gedaan. „Slachtoffers komen pas vier, vijf da gen na het incident in actie", meldt ge meenteambtenaar Wijt. Op verzoek van projectleider Henny Brunekreef is in Ede de bewaartermijn verlengd: 24 uur was tekort. „Mensen moeten er eerst nog eens een nachtje over slapen. Dat tref je vooral bij zedendelicten aan maar ook bij zaken die in een sfeer zitten dat men benauwd is voor repre sailles." De politie mag de beelden niet overal voor gebruiken. De Goese chef be stuurszaken geeft een voorbeeld: het kan zijn dat de politie op zoek is naar een verdachte: „Dan kunnen ze niet op zaterdagavond zeggen: laten we eens via die videocamera's gaan kij ken. Misschien zien we 'm dan ergens in de stad lopen." Heeft in het zicht van de camera's een misdrijf plaats gevonden, dan kan justitie wel ach teraf de beelden van die locatie en dat tijdstip bij de burgemeester opvragen. Brandstichting Je kunt de dingen allemaal mooi orga niseren, de praktijksituatie zal duide lijk maken of er bijstellingen nodig zijn. In Ede is de opnametijd verlengd. Dat gebeurde na een brandstichting die op een vroege weekendochtend ontstond. De camera's stonden toen uit. De projectleider in het evaluatie rapport 'ogen in de nacht':Sommi gen weten dat de banden dan niet meer draaien. Ik ben ervan overtuigd dat dit geresulteerd heeft in de brand. Zij hebben geweten dat ze dat op dat moment rustig konden doen'. Nog even terug naar criminoloog Fer werda. Die waarschuwt in de richting van gemeenten met Big Brother-aspi- raties de technologische mogelijkhe den niet over te waarderen en boven menselijk toezicht te stellen. „Een ca mera communiceert niet met een ver dachte. Dat doet een diender wel. Aan de andere kant ziet een diender weer minder dan een set van tien camera's. Het komt er op aan een goede mix te vinden." Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23