Van Hanegem geeft Sparta hoop Kezza knipoogt zich door het leven Dammers woedend over organisatie WK Vitesse in handen van bedrijfsleven Wit-Rus Voltsjkov op weg naar de top 21 Oranje-jeugd vervult bijrol op WK Nederlands record Van Balkom Kalun Yu in nationale selectie Stuttgart ontslaat trainer Rangnick Zware nederlaag zaalvoetballers Rotterdammers simpel langs ontstellend zwak NEC Heerenveen zet Willem II te kijk Bruggink komt niet in actie tegen Feyenoord Excelsior hard onderuit in Oss zaterdag 24 februari 2001 GRONINGEN - Het met successen verwende schaatsland Ne derland lijkt bij het WK junioren genoegen te moeten nemen met een rol in de marge. De mannelijke Nederlandse talenten staan na twee afstanden (500 en 3000 meter) op aanzienlijke achterstand in het tussenklassement. Bij de vrouwen kwam titelverdedigster Frederique Ankoné op de eerste dag niet verder dan de achtse plaats op de 500 meter. Ankoné verloor op de openingsafstand ruim anderhalve se conde op de Duitse Heike Hartmann, de grote favoriete voor de wereldtitel, maar moet het hebben van de langere afstan den. Debutante Elma de Vries (17) uit Haule is na één afstand de beste Nederlandse. De Friezin staat zesde, Anja Borst (Voorhout) is elfde. Bij de mannen staat Stefan Groothuis uit Empe, de nationale troef, zevende na twee afstanden. Simon Kuipers en Tom Prinsen staan respectievelijk tiende en acht tiende. De Japanner Shingo Doi won beide afstanden en staat afgetekend bovenaan in het tussenklassement. GPD GENT - Patrick van Balkom heeft bij internationale wed strijden in Gent het Nederlandse record op de 200 meter ver beterd. De atleet kwam tot een tijd van 20,85. Hij bracht het record twee jaar geleden in Japan op 20,93. Met zijn record voldeed Van Balkom aan de limiet voor de WK indoor begin maart in Lissabon. De vereiste tijd stond op 20,90. ANP ZOETERMEER - Kalun Yu is opgenomen in de Nederlandse selectie voor het tafeltennisduel met Joegoslavië, dat dinsdag in Roelofarendsveen gespeeld wordt. Naast Middelburger Yu heeft bondscoach Yang Jianhua ook Trinko Keen, Danny Hei ster, Chen Sung en Nermin Smajic geselecteerd. De wedstrijd tegen Joegoslavië wordt gespeeld in het kader van de Europese Superliga. Nederland strijdt daarin na ne derlagen tegen Tsjechië en Duitsland en een overwinning op Griekenland om de zevende tot en met negende plaats. Naast Joegoslavië treft Nederland ook Denemarken als tegenstan der in deze poule. Inzet is ook een plaats in de hoogste catego rie op het EK van 2002. De nummers één en twee van de poule mogen daarin uitkomen. STUTTGART - De Duitse voetbalclub VfB Stuttgart heeft trainer Ralf Rangnick ontslagen. Hij kreeg zijn congé nadat Stuttgart donderdag in de UEFA Cup werd uitgeschakeld door het Spaanse Celta de Vigo. Stuttgart won eind vorig jaar in de derde ronde nog van Feyenoord. Rangnick lag de laatste weken zwaar onder vuur, omdat de Zuid-Duitsers voorlaat ste staan in de Bundesliga. Zijn opvolger is nog niet bekend. Felix Magath, die een paar weken geleden moest vertrekken bij Frankfurt, is kandidaat. Voor volgend seizoen zou de club Lorenz-Günther Köstner willen contracteren, die nu Unter- haching traint. DPA MOSKOU - De zaalvoetballers hebben bij het EK in Moskou hun tweede wedstrijd verloren. Rusland was met 4-0 te sterk voor Oranje. Na het gelijkspel in het eerste duel met Tsjechië is Nederland zo goed als uitgeschakeld. De laatste groeps wedstrijd is tegen Italië dat twee keer heeft gewonnen. Na vijf minuten kwam Rusland op voorsprong. Na het doelpunt stuurde bondscoach Nico Spreij John de Bever het veld in. Hij probeerde het team op te zwepen. Maar het gastland kwam via een counter op 2-0 en domineerde vanaf dat moment de wedstrijd.ANP van onze sportredactie MOSKOU - Borden, schijven en notatiebiljetten waren uit I Nederland meegenomen. Het enige dat de Russische dainfe- deratie voor de start van het wereldkampioenschap in Mos- I; kou hoefde te regelen, waren de )- klokken. Vrijdag startte de b twintigste editie van het WK I dammen. Zonder klokken. Die waren de Russen vergeten. Na lang oponthoud kwamen ze wel en konden Rob Clerc en Jo- han Krajenbrink na de ope ningsronde het eerste punt bij schrijven. De veertien aanwezige spelers - vier Afrikaanse dammers melden zich later in het toer nooi - waren vrijdag des dui vels toen ze merkten dat de Russen de organisatie niet rond hadden. Voorzitter Roman Klimasjev van de Russische Dam Federa tie (RDF) keek echter stoïcijns rond en verklaarde dat het probleem met de klokken ver oorzaakt was door de Neder landse delegatie. Die had de klokken ook maar moeten meenemen. De beste man verklaarde niet alles in zijn eentje te kunnen regelen. „De Russische Dam Federatie heeft maar één paar handen, één paar voeten en één hoofd", pleitte hij zichzelf vrij. De spelers hadden geen boodschap aan de mededeling. Op de openingsdag bleek er nog steeds geen prijzengeld geregeld te zijn. De organi satoren zoeken nog een spon sor. Tussen al het gehakketak door werd er ook nog gespeeld. Clerc kwam redelijk eenvoudig re mise overeen met Europees kampioen Georgiev. Krajen brink had licht voordeel tegen de Litouwer Boezinksi, maar bleef uiteindelijk op een punt staan. ANP van onze sportredactie NIJMEGEN - Willem van Ha negem heeft Sparta weer hoop gegeven degradatie te ontlopen. De nieuwe hoofdcoach is amper een week aan het werk op het Kasteel en het zelfvertrouwen bij de voetballers is terug. Met sober en degelijk spel en heel veel inzet werd middenmoter NEC in de eigen Goffert het eer ste slachtoffer van de nieuwe aanpak van 'de Kromme': 0-3. Door de aanstelling van Van Hanegem is er ineens weer ver trouwen bij bestuur en spon sors, waardoor er weer f inancië- leruimte is om de oudste club in TILBURG - Onder moeilijke omstandigheden heeft Hecren- veen vrijdagavond in Tilburg uitgehaald tegen Willem II. De Friese voetbalclub zegevierde inhetuitduel met 6-1. DeTilburgers kwamen nog wel Isnel op 1-0 door een treffer van Landzaat uit een strafschop. iDaarna liet de Zweedse spits Marcus Allback zijn klasse voor Heerenveen zien. Hij scoorde in totaal drie keer. De andere tref fers kwamen op naam van Lur- ling en twee keer Talan. Willem II - SC Heerenveen 1-6 (1-3). 3 Landzaat, 1-0 (strafschop), 4. All back 1-1, 28. Lurling 1-2, 32. All- back 1-3, 65, Talan 1-4, 69. Allback 1-5, 89. Talan 1-6. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouioers: 12.000. Gele kaart: J aliens, Land zaat, Mathijsen (Willem II), Hansma (SC Heerenveen). het betaald voetbal te verster ken. Dat leidde deze week al tot de komst van verdediger Rudge van Roda JC. Hij is tot het eind van het seizoen gehuurd. De Limburger viel al na 25 minuten in voor de geblesseerde Marilia. Hij debuteerde verdienstelijk en zorgde vooral voor rust achter in. Van Hanegem koos in zijn eerste week als hoofdtrainer meteen voor een andere speelwijze en veldbezetting. Afgelopen zon dag tegen RKC Waalwijk (2-2) zat Dolf Roks, nu assistent-trai ner, nog op de bank. De hand van Van Hanegem was echter al zichtbaar. Sparta speelde toen voor de eerste keer na lange tijd met drie aanvallers, met Mar- bus in de spits en topschutter Elkhattabi kort achter de spit sen. Tegen NEC startten de Rotter dammers opnieuw in een 4-3-3- opstelling, maar kon Marbus het trainingspak aanhouden. De van een blessure herstelde Langerak keerde terug centraal op het middenveld en Elkhatta bi kreeg als zwervende spits steun van Nielsen op rechts en Boukhari op links. Daardoor was er ook meer evenwicht op het middenveld. Of Van Hanegem er daadwerke lijk in slaagt Sparta te redden, is na de zege tegen NEC nog niet te zeggen. Daarvoor speelden de Nijmegenaren te zwak, zeker in de eerste helft. Er zat geen enke le lijn in de ploeg van trainer Neeskens. Sparta kwam in de zesde mi nuut al op voorsprong. Laatste man Hesp verkeek zich volledig op een voorzet van Boukhari, waarna Langerak alleen voor doelman Van der Sleen geen Willem van Hanegem voor het eerst inde Sparta-dug out. Zijn kersverse assistent, Dolf Roks, zit naast hem. fot Niels Broekema/ANP fout maakte: 0-1. Na kansen voor Hristov, Van Rijswijk en Wisgerhof voor de thuisploeg werd het in de 23e minuut on verwacht 0-2. Van der Sleen stompte de bal na een vrije trap van Nielsen voor de voeten van Boukhari. De Spartaan verraste de doelman met een fraaie lob. In de tweede helft kwam Sparta niet meer in de problemen. Ze ker niet na de 3-0 van Elkhatta bi in de 73e minuut, zijn zeven tiende competitietreffer. NEC - Sparta 0-3 (0-2). 6. Langerak 0-1, 23. Boukhari 0-2, 73. Elkhatta bi. Scheidsrechter: Van Dijk. Toe schouwers: 8500. Gele kaart: De Gier, Schultz (NEC). NEC: Van der Sleen; Verhoeven (46. Schultz), Hesp, Wisgerhof en Zonne veld; Van Rijswijk, Koning, Schulp en Ax; Hristov en De Gier. Sparta: Kooiman; Monteiro, Marilia (25. Rudge), Menkes da Silva en Van der Meer; Nieuwenburg (55. Bezzai), Langerak en Inia, Nielsen, Elkhat tabi en Boukhari (85. Zijm). ANP Joegoslavische showman begint zich thuis te voelen in Eindhoven van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV kan zon dag tijdens de topper tegen Fey enoord niet beschikken over Ar nold Bruggink. De aanvaller heeft nog te veel last van een blessure aan zijn rechterenkel. De medische staf van de Eind- hovenaren overweegt een MRI- scan van het pijnlijke gewricht temaken. Het meespelen van Wilfred Bouma in De Kuip is onzeker. De linksbuiten kneusde in de slotfase van het duel met Parma zijn teen. Adil Ramzi ontbreekt tegen Feyenoord wegens inter landverplichtingen. Voor Ruud van Nistelrooy komt de wedstrijd in De Kuip nog te vroeg. Zijn rentree komt echter steeds dichterbij. Gisteravond speelde de spits een testwed strijdje op de Herdgang. Van Ni stelrooy scoorde tweemaal. Het duel ging tussen twee ploegen die waren samengesteld uit spe lers van het tweede elftal en de Al. Bij Feyenoord ontbreekt sowie so Jean Paul van Gastel. De middenvelder heeft last van zijn hamstring. Het is nog onduide lijk hoe lang hij rust moet hou den. Trainer Van Marwijk kan tijdens de topper ook niet be schikken over Rzasa (blessure), Kalou (schorsing). Het meespe lenvan Tininho is twijfelachtig. Leonardo wacht nog steeds op een tewerkstellingsvergunning. Feyenoord heeft het Openbaar Ministerie gisteren laten weten akkoord te gaan met het voor stel voor 50.000 gulden straf vervolging af te kopen De Rot terdammers lieten Leonardo, die op dat moment geen werk vergunning meer had, meespe len in de thuiswedstrijd van 10 december tegen Ajax. Met de schikking is het onderzoek naar overtreding door Feyenoord van de Wet Arbeid Vreemdelin gen afgerond. Het Openbaar Ministerie is van oordeel dat Feyenoord als werk gever van Leonardo in de perio devan 1 juli tot en met 1 decem ber 2000 niets kon weten van een onderzoek naar de echtheid van het Portugees paspoort van Leonardo. Feyenoord wordt voor deze periode dan ook niet vervolgd. Leonardo ging op ad vies van zijn advocaat vorige week al akkoord met een schik- kjng van 5000 gulden en 40 uur dienstverlening. ANP door Jaap van Essen ARNHEM - Vitesse komt bin nen enkele weken als eerste Ne derlandse voetbalclub groten deels in handen van het bedrijfsleven. Nuon zal haar le ningen aan de voetbalclub (27 en 33 miljoen) overdoen aan twee andere bedrijven. Die ver werven daarmee in totaal 90 procent van de aandelen. Peter Knoers, directeur Marke ting van Nuon, onthulde giste ren dat de onderhandelingen met een 'bedrijf uit de bouw- en vastgoedwereld' zo goed als af gerond zijn. Dit bedrijf neemt de Nuon-lening van 33 miljoen gulden over en zal daarna on middellijk het aan de lening ge koppelde recht van conversie op de aandelen uitvoeren. Daar mee wordt het bedrijf voor 45 procent eigenaar van de club en is Vitesse in één klap verlost van een miljoenenschuld. De onderhandelingen met de tweede partner ('uit de marke ting- en media-sector') hebben nog iets meer tijd nodig, zo ver wacht Knoers, maar hij heeft goede hoop op eenzelfde resul- i taat. Ook deze partij verwerft 45 procent van de aandelen in ruil voor overname van een lening, in dit geval 27 miljoen. De schulden van Vitesse aan Nuon ontstonden de voorbije drie jaar, toen de torenhoge ambities van de club miljoenen tekorten in de exploitatie opleverden. Na het vertrek van voorzitter Aalbers, nu een jaar geleden, sloten Nuon en Vitesse een samenwerkingsovereen komst. Het energiebedrijf leen de de club in totaal 60 miljoen. GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Miljonair is hij nog niet. Lang zal dat niet meer duren, want Wladimir Voltsjkov stijgt als een raket op de ladder van de tenniswereld. Vrijdag sloeg de 22-jarige Wit-Rus zich met 5-7 6-1 6-3 langs de Zweed Andreas Vinciguerra naar de halve finale van het internatio nale tennistoernooi in Rotter dam. Zaterdag speelt hij tegen Nico- OSS - Excelsior lijkt de kluts kwijt. Na de 4-0-afstraffing af gelopen zondag in de topper te gen FC Den Bosch volgde vrij dag in Oss een 3-0-nederlaag tegen TOP. De achterstand van de Rotterdamse formatie op Den Bosch bedraagt drie pun ten, maar de koploper komt dit weekeinde nog in actie. Jansen was de grote man aan de kant van de Brabantse ploeg. Hij scoorde in de 62e en 74e mi nuut. De Wijs zorgde negen mi nuten voor tijd voor de 3-0. De wedstrijd tussen Helmond Sport en FC Zwolle werd bij een 0-0-stand na achttien minuten wegens hevige" sneeuwval ge staakt. ANP las Escudé om een finaleplaats. De Franse qualifier versloeg de Kroatische hardhitter Ivan Lju- bicic: 6-3 6-1. Wat er ook ge beurt, Voltsjkov zal een forse greep doen uit de pot van twee miljoen gulden na een week van hard werken aan beter tennis. Vorige week maandag kreeg Voltsjkov in de eerste ronde van Kopenhagen flink klop van de Wayne Black, een veteraan uit Zimbabwe. Voor straf legde hij zichzelf extra trainingsarbeid op. Zijn arbeid adelt.Wladimir Voltsjkov baarde vorig jaar op zien op Wimbledon met een hal- ve-finaleplaats. Alleen de latere recordkampioen Pete Sampras kon de jongen met de geleende tennisspulletjes om zijn lijf af stoppen De guitige jongeman uit Minsk stond destijds 237e op de wereldranglijst en was hij via drie zeges in het kwalificatie toernooi het grandslam binnen gedrongen. Wimbledon was zijn doorbraak. Hij kwam naar Rotterdam als 34e, zijn hoogste ranking ooit, maar deze zal volgende week weer hoger uitvallen. Zijn opmars naar de wereldtop heeft het leven van Voltsjkov weer veranderd. „Ik moet'nu steeds waarmaken wat mensen verwachten. Ik ben nu heel be kend in mijn land, de president heeft met mij gebeld tijdens Wimbledon. Maar ik voel me geen ster." ANP door Frank van den Muijsenberg EINDHOVEN - Voorbijgangers wijzen opeens met beide duimen naar hun rug als ze hem tegenkomen in de Eindho- vense binnenstad. Scholieren grissen koortsachtig in hun tassen, op zoek naar een papiertje waarop Mateja Kez- man zijn handtekening kan zetten. In korte tijd is de topscorer van PSV uitge groeid tot een idool. Met dank aan zijn doelpunten én zorgvuldig opgebouwde imago. „Ik houd gewoon van veel show", zegt Kezman (21) aan de voor avond van de topper tegen Feyenoord, zijn eerste optreden in De Kuip. Als hij heeft gescoord verschijnt het lo go van stripheld Batman op de video schermen in het Philips Stadion. Met zijn zilverkleurige schoenen, geverfde kuif, sikje en eeuwige glimlach zou Ma teja Kezman inderdaad moeiteloos kunnen figureren in een voetbalstrip. De jongen uit Belgrado knipoogt zich door het leven. Het zijn geen aangeleer de maniertjes, eerder jeugdig enthousi asme. Ten om-echte wordt die houding weieens verward met misplaatste ve dette-neigingen en arrogantie. Maar als Kezman bijvoorbeeld beweert dat hij hoopt dat de mensen na zijn voetbal loopbaan nog jaren over hem zullen praten en lezen, is hij volkomen onbe vangen. Jongensboek Kezza heeft dan ook geen enkele moeite met de stelling dat hij zo lijkt weggelo pen uit een jongensboek. „Ja, dat klopt wel. Een voetballoopbaan duurt te kort: gemiddeld tien jaar. Ln die periode wil ik zoveel mogelijk van mezelf laten zien en horen. Ik heb een snelle ontwik keling doorgemaakt. Mijn verhaal zou daarom inderdaad in een jongensboek passen. Veel jonge spelers kunnen er al leen maar van dromen dat het voor hen ook zo snel zal gaan. Ik wil zoveel moge lijk beleven in mijn tijd als voetballer." Daarom ook wil PSV's duurste aankoop het publiek vermaken, een beetje voor entertainer spelen. In Joegoslavië vin den de mensen het prachtig. Daar heeft elke topsporter zijn eigen handelsmerk Zo speelt Lazio-verdediger Sinisa Mi- hajlovic altijd met een opgestoken kraagje, cultiveert middenvelder Vla dimir Jugovic zijn grijze coupe en zweert keeper Ivica Kralj bij een lange, zwarte trainingsbroek. „Als mensen de naam van een speler niet meer weten, zijn ze toch herkenbaar aan een gebaar of teken", licht Kezman toe. „Bij ons is het normaal, maar in Nederland doen ze zoiets niet." Zijn gevoel voor theater botste daarom aanvankelijk met de nuchtere Holland se mentaliteit. Vooral zijn gebaar na een doelpunt - met beide duimen wijst hij naar de naam achterop zijn shirt - leidde tot afkeurende opmerkingen in Mateja Kezman, hier in actie in de thuiswedstrijd tegen NAC, houdt van show. foto Paul Vreeker de media. „In het begin was er veel kri tiek omdat ik arrogant zou zijn. Maar inmiddels beginnen mensen mij te be grijpen. Ik houd gewoon van show, wil in alles de beste zijn. Bij mijn vorige club, Partizan Belgrado, speelde ik al met schoenen in verschillende kleuren. Daar heb ik ook mijn haarkleur eens veranderd. Dan moet mijn haar weer zwart, dan weer geel. Je moet altijd op vallen." Sterrenstatus Mede dankzij zijn frisse jongensimago heeft Kezman in Joegoslavië de ster renstatus bereikt. De laatste weken be gint de Kezmania ook in Eindhoven toe te slaan. „Na een relatief rustige perio de in het begin wordt het steeds druk ker. Laatst was ik na een tijdje weer eens in de stad om een beetje te winke len met mijn moeder en vriendinIk ge- loof dat wel 99 procent van de mensen me herkende. Iedereen riep naar me, mensen vroegen om mijn handteke ning.. Het werd een hele drukke middag. Er is trouwens wel een groot verschil met de situatie in Belgrado, waar je twee concurrerende clubs hebt: Parti zan en Rode Ster. Als ik supporters van Rode Ster tegen het lijf liep, begonnen ze allerlei vervelende dingen te roepen. Hier ben ik alleen maar populair, zijn er geen rivaliserende fans." Toch mist hij de miljoenenstad Belgra do. Hij mist de hectiek, het leven dat 24 uur per dag doorgaat, de levendigheid op straat. „In het begin kostte het me moeite te acclimatiseren en de taal on der de knie te krijgen. Nu gaat het heel goed. Ik vind gemakkelijk de weg in Eindhoven en ken zelfs de kleine straatjes. Belgrado is een complete cha os. Alle winkels zijn tot negen uur 's avonds open, in veel zaken kun je zelfs 24 uur per dag terecht. De cultuur rond eten en uitgaan is totaal anders in Eind hoven. Bij min twee graden zie je hier meisjes zonder panty rondlopen en jon gens in korte mouwen. Op straat en in cafés geven jongens en meisjes elkaar kusjes. Ik vind het verrassend. Bij ons is dat abnormaal." Excel Een echte Eindfiovenaar zal hij wel nooit worden. Maar uit een korte test blijkt dat Kezman al een beetje inge burgerd is. Jazeker, hij kent EVV, de andere club van Eindhoven. De PSV'er is zelfs al eens aan de Aalsterweg wezen kijken. „Tegen Excel of zoiets." Excel sior, dus. Mateja Kezman werd vroeg wereldwijs. Op zijn zestiende verliet hij het ouder lijk huis om te gaan voetballen bij de club uit Pirot, een stad op zo'n 350 kilo meter afstand van Belgrado. „Ik heb het nodige meegemaakt, veel van het leven geleerd. Ik moest snel voor mezelf zorgen. Daardoor ben ik. ook als voet baller, snel volwassen geworden. Ik had geen begeleider die me constant achter mijn vodden zat. Ik ben veel alleen ge weest, heb vaak over mijn toekomst na gedacht. Achteraf ben ik blij dat ik zo jong van huis wegging. Daardoor is het allemaal nog sneller gegaan." Zijn ouderlijke woning stond in Ze- mun, een stadsdeel van Belgrado. Er wonen zo'n 300.000 mensen, voorna melijk in flats. De familie Kezman (va der Zlatko, moeder Mirjana, Mateja en zijn oudere broer Igor) bewoonde een gewoon huis. Zijn vader was keeper bij profclub Zemun en speelde tot zijn veertigste in de hoogste divisie. Zijn jongste zoon ging altijd met hem mee - zelfs op trainingskampen - en stond vaak achter de goal om de ballen op te halen. „Mijn vader heeft me nooit onder druk gezet. Sterker nog: hij is mijn meest kri tische volger. Hij zei vroeger nooit dat ik goed had gespeeld. Een voorbeeld: ik heb er altijd van gedroomd te scoren in de derby tegen Rode Ster. Toen ik inder daad in die wedstrijd een doelpunt had gemaakt, rekende ik op een compli ment van mijn vader. Zijn reactie ver baasde me nogal. Thuis zei hij helemaal niks: hij begon alleen te zeuren over mijn foute passes. Hij wilde me met bei de benen op de grond houden. De situa tie is nu veranderd. Ik heb veel meer meegemaakt, weet wat ik wil en laat mijn hoofd niet op hol brengen. Mijn vader beschouwt me nu als een volwas sene en heeft niet zoveel meer te zeu ren." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21