Irritatie om .noodkreet [pleegzorg EPZ dreigt met vertrek uit Zeeland door strenge regels Gooi naar record plaatjes draaien PvZ wil Zeeuwse inbreng landelijk fraudeonderzoek Actiegroep protesteert tegen expositie over recreatie in Vleeshal Toch geen tijdelijk extra overlegplatform Schelde-estuarium 15 Wachtlijst ergert Statenfracties Vlissinger krijgt schoppen in Goes Voorzitter van kampeerboeren legt functie neer Maatregelen nodig tegen illegale mosselzaadvisserij Kapels bedrijf waarschuwt voor foute dakkoffers zaterdag 24 februari 2001 Erwin Wieme uit Oostburg wil in honderd uur tweeduizend platen draaien. foto Peter Nicolai Hoor Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Staten commissie welzijn heeft vrijdag uiterst geïrriteerd gereageerd op het plotseling ontstaan van een wachtlijst in de Zeeuwse pleegzorg. Begin januari ble ken, ogenschijnlijk vanuit het niets, ineens 39 kinderen te wachten op een plaats in een pleeggezin. Vrijwel alle Staten fracties vermoedden dat de Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ) via een alarmerend be richt in de PZC extra subsidie wilde binnenhalen. De opmerkingen werden ge maakt naar aanleiding van het voorstel van het dagelijks pro vinciebestuur 100.000 gulden extra uit te trekken voor het op lossen van de wachtlijstproble matiek. WD-woordvoerder P. W. G. de Roover vroeg zich af of een wachtlijst zo spontaan kon ont staan. Hij noemde de gang van zaken 'heel vreemd'. Daar sloot G. H. Bosman (PvdA) zich bij aan. Hij wees erop dat vóór ja nuari, toen het bestaan van de wachtlijst bekend werd, niets erop wees dat dergelijke proble men zich zouden kunnen voor doen. Het felst was G. R. J. van Heu- kelom (SGP). „Moeten we hier geen onderzoek naar instellen? GOES - Een 31-jarige Vlissin ger is vrijdagmiddag rond kwart voor vier op een bouwter rein in Goes verschillende keren I geschopt door een hem onbe kende man. De twee hadden ru zie gekregen. De Vlissinger liep verschillende schaafwonden OP' Er wordt constant maar geroe pen 'Een ton is ook niet genoeg'. Er verdwijnt maar geld in die richting en wij hebben er geen zicht op waaraan het precies wordt uitgegeven." Het SGP- Statenlid had zich vooral geër gerd aan de presentatie van di recteur J. F. Eijlander van de SJZ. „Waarom wordt zoiets op deze wijze naar de werkgever geventileerd? Nu lijkt het dat wie zijn bek maar in de krant opendoet er een ton bijkrijgt. Kan de gedeputeerde niet eens duidelijk maken dat dit afgelo pen moet zijn? Zo blijft die man maar wauwelen." Ook Bosman zei zich 'in hoge mate te ergeren' aan het beeld dat via een gang naar de media subsidiegeld kan worden binnengehaald. Genuanceerder Volgens verantwoordelijk gede puteerde L. Coppoolse (CDA) ligt de zaak genuanceerder. Hij gaf aan dat de provincie op 10 januari door de SJZ telefonisch was geïnformeerd. Gezien de 'ernst van het feit' werd om een brief gevraagd. Die arriveerde een week later. Weer een week later publiceerde de PZC over de wachtlijsten op basis van een brief die aan Zeeuwse pleegou ders was gestuurd. Coppoolse: „Twee jaar geleden hebben we met Jeugdzorg een botsing ge had over de communicatie. Toen is afgesproken met elkaar in contact te treden, zodat we niet verrast worden door publicaties in de pers. In die zin is het goed gegaan." De gedeputeerde zei dat door het succes van de pleegzorg in Zeeland het aantal plaatsingen stijgt, wat meer geld kost. „Dat wist ik wel. Maar dat er een wachtlijst was, overviel ons ook." Overigens hechtte de commissie wel zijn goedkeuring aan het extra geld om de problemen aan te pakken. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De vier nachten zonder slaap lijken voor Erwin Wieme uit Oostburg geen pro bleem. Ook voor de tweedui zend plaatjes die hij voor zijn recordpoging nog moet uitzoe ken draait hij zijn hand niet om. „Voor mij mag het nu al beginnen", verkondigt de verpleegkundige vrolijk. Op de bank van zijn huiskamer gezeten, tussen de enorme stapels cd's, elpees, singles en 12-inches, die hij de afgelopen vijfentwintig jaar om zich heen heeft verzameld, vertelt hij lioe hij op het idee is gekomen om honderd uur ach ter elkaar plaatjes te draaien in café De Zevende Hemel in Sluis. „Het geeft me veel publici teit", zo geeft hij direct grif toe. De aandacht kan hij nu wel ge bruiken, omdat hij weer is be gonnen met zijn eigen drive-in show Eldorado. In 1995 is hij er na veel vijf en en zessen mee gestopt. „Ik moest een keuze maken. Ik hou enorm van mu ziek, maar ik hou ook van mijn vak, de verpleging. De twee waren niet meer te combine ren, omdat ik te onregel matige werktijden had. Nu mijn werkschema is aangepast, lukt het weer om de draad op te pakken." Daarnaast ziet hij er een enor me trekpleister in voor Sluis. „De wintertijd is toch een slappe tijd, zeg ik altijd maar. 's Zomers is hier genoeg te doen, maar nu gebeurt er niets. Zeeuws-Vlaanderen komt zo weinig in het landelijke nieuws, het is goed voor de streek." Hij zocht contact met Radio Mango uit Eeklo en daar werd zijn idee enthousiast ont vangen. „Ze gaan mijn record poging 24 uur per dag uitzen den." Hoewel de deejay zes jaar lang niet meer te boeken was, vindt hij niet dat hij achterop is ge raakt qua muziekkennis. „El ke week struin ik de cd-shop af, om muziek uit te zoeken." Ook draaide hij tij dens zijn va kanties in met name Spaans talige landen nog steeds op volle toeren. „In Venezuela toerden we naar allerlei plek ken, met een heel orkest. Dat was geweldig." Opzwepende salsa en meren- guemuziek zal dus zeker niet aan het repertoire van de Oost- burgse verpleger ontbreken. „Maar ik heb voor iedereen wat: wals, foxtrot, disco, rap... Behalve opera en operette, want daar houd ik zelf niet van." Wieme weet zeker dat hij de honderd uur vol gaat maken. „Het oude record staat op 65 uur, maar ik ga daar zeker over heenIk heb maar een paar uur slaap per nacht nodig en ik ben de onregelmatigheid van wis selende diensten gewend. Dat is mijn voordeelpunt. Verder is het een kwestie van goed eten en drinken. Maar daar zorgen ze in De Zevende Hemel wel voor." Daarnaast houden een arts en eep EHBO'er zijn ge zondheid in de gaten. Selectie Enige moeilijkheid in zijn re cordpoging is eigenlijk de se lectie. „Ik mag geen enkel nummer twee keer draaien. Dus moet ik goed bijhouden welke plaatjes ik al heb gehad. Tijdens de recordpoging zorg ik ervoor dat elke gedraaide cd of elpee in een doos beland. Daar kom ik niet meer aan. En nee, verzoeknummers aanvra gen zit er daarom niet in, he laas." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het voortbe staan van de energiecentrales bij Borssele staat op het spel als het provinciaal milieuplan Groen Licht wordt uitgevoerd. In dat plan krijgt exploitant EPZ (Elektriciteits Produktie- maatschappij Zuid-Nederland) veel te strenge eisen opgelegd voor vermindering van de uit stoot van broeikasgassen (met name kooldioxide, CO,). Eisen, die verder gaan dan landelijke afspraken. Recente investeringen in de energiecentrales dreigen hier door onrendabel te worden, om dat ze niet meer terug te verdie nen zijn. EPZ komt ook in een ongunstiger concurrentieposi tie te verkeren. Niet alleen in Europees verband, maar door de Zeeuwse aanscherpingen zelfs in de Nederlandse situatie. „Wij moeten voor het voortbe staan van onze onderneming in de provincie Zeeland vrezen", zei EPZ-directeur J. W. M. Bon- gers vrijdag in de Statencom missie ruimte, milieu en water. Bongers maakte duidelijk dat de stroomproducent met name aanhikt tegen de extra regels die de provincie wil stellen voor het verstoken van zogeheten bio massa in de kolencentrale, ter vervanging van steenkool. EPZ wil de stroomfabriek hiervoor geschikt maken en trekt er mil joenen guldens voor uit. Het kan daarbij gaan om rioolslib, pa- pierafval, cacaoresten, hout, houtskool, zaagsel en plantaar dig afval. De provincie wil al leen schone biomassa of afval toestaan en in elk geval mag de uitstoot van CO, niet hoger wor den dan nu het geval is. 'De houding van de provincie, verwoord in Groen Licht, maakt het er voor EPZ niet gemakke lijker op en werpt (financiële) barrières op, betoogde Bongers Hij stelde dat het bedrijf wil voorkomen dat de elektrici teitsproductie met inzet van steenkool en kernenergie uit Zeeland verbannen wordt. Dat leidt namelijk tot extra import van stroom uit steen- en bruin kool of kernenergie door de con currentie. Het heeft bovendien extra uitstoot van CO, elders tot gevolg. Bongers vond dat de provincie met haar eisen niet verder moet gaan dan landelijk wordt afgesproken. Zijn betoog viel bij de commis sieleden niet in goede aarde. Ze vonden dat hij overdreef met de verwachting dat EPZ hierdoor genoodzaakt wordt uit de pro vincie te vertrekken. Ook gede puteerde A. J. G. Poppelaars (CDA, milieu) had geen goed woord over voor het 'tranen- met-tuiten verhaal'. Hij noem de de EPZ-visie sterk gebaseerd op een doem-scenario 'en van wij zijn zo zielig'. Volgens hem zijn er landelijke afspraken in ontwikkeling en Zeeland loopt daar wat op voor uit. „Er zit enige spanning tus sen wat EPZ wil met de kolen centrale en onze opvattingen. Wij willen in elk geval niet dat allerlei afval verstookt gaat worden als biomassa. Dan ga je de milieuwinst met CO, weer te niet doen door andere vervui ling." De gedeputeerde tekende aan dat in het algemeen de mi lieuwinst bij EPZ de laatste ja ren niet is toegenomen. NOORDWELLE - De afdeling Zeeland van de vereniging van kampeerboeren (VEKABO) moet alweer naar een nieuwe voorzitter uitkijken. A. Padmos uit Noordwelle legt de functie neer, vanwege nieuwe ontwik kelingen binnen zijn bedrijf. Padmos krijgt gelegenheid om zijn minicamping uit te breiden tot zestig eenheden en daarmee wordt Padmos te groot om Ve- kabo-lid te kunen blijven. Het bestuur van de afdeling Zeeland betreurt het vertrek van Pad mos, die twee jaar geleden de plaats innam van P. Lampert. De leiding van de Vekabo-afde- ling wordt voorlopig overgeno men door J. Dees, voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaande- ren. Padmos neemt 8 maart af scheid tijdens de ledenvergade ring in Ons Huis in Melis kerke door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De expositie De vrijetijdssamenleving is een degradatie van de Vleeshal in Middelburg en een onterechte promotie van de architectuur van Bureau Zeelenberg uit Oud dorp. Dat vindt de stichting Schoon-Genoeg, die mede is op gericht door de Schouwse kun stenaars Jan van Munster en Marinus van Dijke. Schoon-Genoeg is enkele maanden geleden opgericht als actiegroep tegen de toenemende recreatiebebouwing op Schou- wen-Duiveland. De Stichting kan zich niet vinden in de expo sitie die de Vleeshal onder meer I over dit onderwerp heeft inge richt. In de Vleeshal is een inf or- matiehoek over vrijetijdsbeste ding en recreatiewoningen, er zijn schilderijen te zien van de Engelsman Tim Stoner en ar chitect Matthijs Zeelenberg heeft een 'stijlkamer' ingericht I als voorbeeld van zijn vakantie woningen. „Wat nu in de Vleeshal te zien is, is geen kunst", zegt Van Munster. „En er wordt te veel propaganda gemaakt voor Zee lenberg, zonder te laten zien hoe het ook kan, bijvoorbeeld een vakantiewoning van Rietveld. Dat is nog tot daar aan toe, als de presentatie ironisch zou zijn. Maar ik mis ook de ironie." Schoon-Genoeg heeft daarom besloten pamfletten in de Vlees hal neer te leggen met de bood schap 'De witschimmel heerst en tiert!'. Directeur Rutger Wolfson van de Vleeshal juicht dat toe. Hij heeft zelfs pamflet ten met aanmeldingsbonnen om Schoon-Genoeg te steunen ge kopieerd. „Deze tentoonstelling gaat over ontwikkelingen en achtergronden die leiden tot het soort vakantieparken dat Zee lenberg ontwerpt. Ik wil de dis cussie daarover mogelijk ma ken. Dus ik heb gevraagd de pamfletten op de infotafel te leggen, waar alle reacties op dit onderwerp kunnen worden in gezien." Van Munster mag op de exposi tie zelf tegen de expositie pro testeren, maar neemt daarmee geen genoegen. Hij wil zijn in formatie aanbrengen op plek ken die hij zelf uitkiest, zoals de stijlkamer van Zeelenberg. „Als we protesteren, doen we het goed. Dan zetten we onze stem pel op dingen waar we tegen zijn. We zijn een actiegroep, net als Greenpaece." Wolfson: „Protesten graag, maar wel op de plek die daar voor bedoeld is. Tref ik het er gens anders aan, dan haal ik het gewoon weg." door Ben Jansen YERSEKE - De Waddenvereni ging wil dat de producentenor ganisatie van de mosselvissers in Yerseke maatregelen neemt legen de illegale visserij van mosselzaad en de afzet ervan. Aanleiding: de aanhouding van twee mosselvissers uit Yerseke eerder deze week die in een be schermd natuurgebied in het oostelijk deel van de Waddenzee jonge mosselen hadden gevist. De mosselvissers mogen het dan oneens zijn met het besluit van staatssecretaris Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij geen vergunning te ver lenen voor de zaadvisserij, ze moeten zich volgens de Wad denvereniging wel aan de regels houden. Juist omdat de mossel sector zich erop beroept dat de overheid een betrouwbare part ner moet zijn. „Hetzelfde kan ook van de mosselvissers wor den gevraagd", aldus de Wad denvereniging. Het beleid van het ministerie van LNV is erop gericht natuurlijke mossel- banken te herstellen, omdat die gedurende vele jaren een voed selbron voor vogels vormen. Pas dit jaar zijn er voor het eerst weer van die natuurlijke mos- selbanken in de Waddenzee. De mosselvissers hadden vergun ning gevraagd daarop te mogen vissen, maar dat heeft Fabèr ge weigerd. Daar is naar het oor deel van de Waddenvereniging ook alle reden toe. De laatste vijf jaar is de scholeksterpopulatie met een derde afgenomen. Vorig jaar stierven 20.000 eidereen- den. Deze winter zijn in de Wad denzee en de Noordzeekustzone hooguit 50.000 exemplaren van deze soort. Normaal zijn dat er 100.000 tot 120.000. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) wil dat de provinciale onderzoekscom missie meedoet met het lande lijke onderzoek van de com missie-Koning naar fraude met subsidies van de Europese Unie (EU). De partij wil dat er één of twee Zeeuwse Statenle den in die landelijke onder zoekscommissie gaan zitten. De PvZ heeft deze week al ver zocht om een Zeeuws onder zoek door de pas ingestelde onderzoekscommissie van de Zeeuwse Staten. Controleurs van de EU ontdekten vorige week dat Arbeidsvoorziening Zeeland heeft geknoeid met subsidies uit het Europees So ciaal Fonds. Commissievoor zitter W. Kolijn reageerde af- wijzend op het PvZ-idee. PvZ- fractievoorzitter R. Stoffels begrijpt daar niks van. „Het gaat hier duidelijk om een ern stige kwestie die het imago van Zeeland flink kan beschadi gen." Samenwerking De partij vindt samenwerking van de Zeeuwse commissie en de landelijke commissie nood zakelijk. „Beschouw de affaire niet als een louter incident", schrijft de PvZ aan de provin ciale onderzoekscommissie, „maar tracht boven tafel te krijgen of het provinciaal be stuur direct of indirect bij deze betreurenswaardige kwestie betrokken is." De partij vindt dat de Zeeuwse commissie 'grootschalig gesjoemel moet gemeenschapsgelden door een Zeeuwse instantie, waarbij mogelijk de provincie een rol speelt' moet onderzoeken. De woordkeuze van de PvZ irri teert gedeputeerde D Bruin- ooge (PvdA). „U wekt min stens de suggestie dat de pro vincie iets met de fraude te maken heeft", beet hij J. Hage- man (PvZ) vrijdag in de Sta tencommissietoe. „Daar neem ik grote afstand van." Hage- man zei dat Bruinooge die brief zo niet moet lezen. Het optreden van de PvZ irriteert ook de VVD en de PvdA. VVD- 'er J. Suurmond vond dat de PvZ wel erg vaak allerlei 'ram pen en catastrofes' voorziet en omschreef de partij als 'Partij voor Doemdenkend Zeeland' „De Partij voor Zeeland lijkt enerzijds een klachtenbureau, anderzijds is ze met haar ver halen over doemscenario's be zig het imago van Zeeland af te breken." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De komst van een tijdelijk overlegplatform voor de lange-termijnvisie Schelde-estuarium gaat niet door. Het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOW) mag de discussie gaan trekken. Daar worden dan ook maatschappe lijke organisaties op het gebied van natuur en milieu, land bouw, recreatie en visserij bij betrokken. Tegen het plan voor oprichting van een tijdelijk platform was in Zeeland veel verzet gerezen. Het werd al aangeduid als een 'rondreizend massage-insti tuut', dat onverhoeds gedropt werd door het politieke duo op Verkeer en Waterstaat, minister T. Netelenbos (PvdA) en staats secretaris M. de Vries (WD), De vrees bestond dat het platform gebruikt zou worden om de dui delijke Zeeuwse standpunten over de lange-termijnvisie (geen verdere verruiming van de vaar geul) weg te moffelenDe instel ling van een tijdelijk platform werd ook overbodig gevonden omdat er in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde al een overlegvorm bestaat. Daarin zitten nu weliswaar overheids vertegenwoordigers (provincie, gemeenten, waterschappen, mi nisterie Verkeer en Waterstaat, ministerie Landbouw, Natuur beheer en Visserij), maar uit breiding met maatschappelijke organisaties is geen probleem. Een dergelijk overlegorgaan be staat al voor het Nationaal Park Oosterschelde. Voortouw Gedeputeerde L Coppoolse (CDA, Delta wateren) zegt dat er nog overlegd wordt over de pre cieze wijze waarop de inspraak over de lange-termijnvisie gere geld wordt. Hij gaat ervan uit dat het BOW het voortouw krijgt. De gedeputeerde vindt het geen probleem ook de maat schappelijke organisaties er bij te betrekken. „We werkten daar, los van de lange-termijn visie, toch al aan. Als je draag vlak wilt creëren heb je de be langenorganisaties nodig. Dat gaat nu wat sneller." Het inschakelen van het BOW (plus uitbreiding) acht Cop poolse de meest effectieve ma nier om de gevoelens over de lange-termijnvisie te peilen. „Het is een bestaand platform en het kan doelmatiger zijn. Sommigen zeggen: overheid re geer. Dan krijg je in de praktijk toch allerlei problemen. Ik hecht veel aan het poldermodel - dat mag je van een CDA-er verwachten. Je hebt elkaar voortdurend nodig." De gede puteerde, voorzitter van het BOW, is nu in blijde en spannen de verwachting over de uitkom sten van het overleg. Directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat Zeeland stelt dat het overleg over de lange- termijnvisie niet moet gebeuren op een manier waarbij de regio zich niet content voelt Vandaar dat het instellen van een tijde lijk overlegplatform opnieuw tegen het licht gehouden wordt. Hij kan leven met een uitgebreid BOW. „Als je iedereen om tafel hebt, dan heb je ook een plat form. Maar de eindbeslissing ligt in Den Haag." Leemhuis-Stout Niet duidelijk is nog of gedepu teerde Coppoolse als voorzitter van het BOW de discussie gaat leiden, of dat er toch een onaf hankelijk (dat wil zeggen niet behorende tot een van de partij en) voorzitter neergezet wordt. In dit verband is de naam van J. Leemhuis-Stout (die als com missaris van de koningin in Zuid-Holland vertrok na het Ceteco-schandaal) genoemd. Haar persoon is overigens in Zeeland niet onomstreden. Broeders: „Als je een BOW plus organisaties kiest, moet er tus sen de voorzitter ervan en de be oogd onafhankelijk voorzitter zo gauw mogelijk een gesprek komen." KAPELLE - Het bevestigings systeem van twee bekende mer ken dakkoffers voor auto's ver toont een mankement. In het uiterste geval kan de koffer van het dak losschieten. Producent Hapro International uit Kapelle roept daarom de be zitters op hun koffer terug te brengen naar de leverancier. Het gaat om een aantal type& van de merken Probox, Hapro en Sublima die vanaf begin no vember 2000 zijn verkocht. „Er zijn ook nog geen ongelukken gebeurd. Toch willen we geen enkel risico nemen", aldus een woordvoerder van Hapro.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15