Studiepunten voor vrijwilligerswerk DEPRESSIE: STOP! PZC Vraag het je maag! Stichting Jeugd brengt leerlingen en organisaties bij elkaar Zone-60 tussen Veere en Serooskerke Informatieavond Zone-60 tussen Dishoek, Zoutelande en Biggekerke Een menswaardig bestaan voor iedereen Waterschap zaterdag 24 februari 2001 vincie in de knip voor de ont wikkeling van een website (www.studiedee.nl) en folders, om zoveel mogelijk organisaties en verenigingen attent te maken op de mogelijkheid jonge vrij willigers binnen te halen. Op de website kunnen de scholieren een keus maken welk werk of activiteit hen het meest trekt. De Stichting Jeugd bemiddelt in feite tussen vraag en aanbod en Elenbaas blijftbegeleider aan de zijlijn bij vragen of even tuele problemen. Ook wil hij kortlopende projecten met een kop en staart ontwikkelen, een soort raamwerk aan werkzaam heden die de scholier bij een be paalde organisatie of vereni ging zou kunnen verrichten. Bedenkingen „Enige structuur is natuurlijk wel van belang", vindt Elen baas. Wat vinden jongeren zelf eigenlijk van de plannen? Dési- rée Voshart (17) uit Burgh- Haamstede heeft zo haar beden kingen. Ze zit in Havo-5 en vul de haar vrije ruimte vorig jaar onder meer met decorbouw voor de schoolmusical Odysseus in Rock. Ze heeft gekozen voor het studieprofiel 'cultuur en maat schappij' en opteert - 'als ik slaag hoor' - voor de opleiding Sociaal Pedagogische Hulpver lening (SPH) in Breda. „Vrijwil ligerswerk doe je toch vanuit je eigen motivatie, niet omdat je er studielast-uren mee kan vullen. Als dat alleen de reden is, zou er toch niks van terecht komen", zegt Désirée. Zelf korfbalt ze met veel plezier bij een vereni ging in Middelburg. Daar traint en coacht ze ook jonge korfbal- lertjes. Omdat ze het leuk vindt. Schoorvoetend erkent ze dat het natuurlijk wel aardig is dat ze haar hobby ook voor haar stu diepunten kan inzetten. „Maar ik vind het zo stom dat je dan binnen je eigen club om een be- wijsje moet vragen van je inzet. Waarom geloven ze je op school niet gewoon op je woord", luidt haar bezwaar. Ook Anke Schouten (16) uit Dreischor vindt dat bewijsje vragen niet zo leuk. Ook zij zit in Havo-5. Haar studieprofiel is 'natuur en gezondheid' en ze wil dolgraag verloskundige wor Voor invulling van de opdrachten in het kader van het Studiehuis raadplegen Désiree, Anke en Mireille regelmatig het documentatiecentrum binnen de school. foto's Pieter Honhof den. Wellicht omdat nieuw le ven haar zo fascineert. „Deze zomer heb ik een veulen geboren zien worden. Daar heb ik met open mond bijgestaan." Anke houdt van paardrijden. Dat doet ze al negen jaar bij manege AquadeltainBruinisse. Ze geeft ook les aan kinderen. „Nee, niet voor geld, als vrijwilligster, en die tijd mag ik nu dus ook ge bruiken voor studielast-uren." Mireille Pairoux (16), Havo-5 leerlinge uit Nieuwerkerk, heeft ook een hobby. Ze houdt van stijldansen. Ze bezit al 'goud met ster' en begeleidt af en toe de jeugd in de dansschool, maar die activiteit voldoet niet aan de eisen voor invulling van de vrije ruimte. Dat is geen probleem voor Mireille. Zij wil na haar examen naar de SPH in Rotter dam en hoopt in de toekomst te gaan werken in de hulpverle ning aan verstandelijk gehandi capten. „Daarom wil ik graag vrijwilligerswerk gaan doen bij dagverblijf Brugzicht. Dan kan ik in de praktijk ervaren of ik dat werk echt leuk vind", luidt haar motivatie. Désirée, Anke en Mireille vin den het allen vanzelfsprekend om je als jongere in te zetten voor vrijwilligerswerk of dat je actief bent in een vereniging. Ze weten ook dat lang niet alle jon geren dat doen. „Sommigen zeggen dat ze geen tijd hebben, omdat ze een baantje hebben, maar ik denk dat het meer een kwestie is van tijd willen ma ken", zegt Anke. Désirée denkt daar anders over: „Als je als jon gere zelf geld moet verdienen omdat je anders geen leuke din gen kunt kopen of doen, kan ik me wel indenken dat je geen on betaald werk wilt gaan doen." Alle drie hebben ze er wel enij begrip voor dat de school beoor deelt welke activiteiten wel o! niet in aanmerking komen voa invulling van de vrije ruimte Mireille: „Eén van de leerlingea kwam aandragen met het thus volgen van een cursus Italiaan via bandjes. Dat werd natur lijk niet zomaar geaccepteerr' door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dierenasiel, het gezinsvervangend tehuis, Podium Brogum voor popmu ziek en theater, de bibliotheek, de kinderboerderij, de tafelten nisvereniging. Slechts enkele voorbeelden van organisaties die vrijwilligers zoeken. Daar tegenover staan al die middel bare scholieren in Havo en VWO die hun zogeheten vrije ruimte in het Studiehuis moeten invul len, maar vaak niet weten hoe. Tussen die twee gegevens wil Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd een brug slaan. Doel van het Studiehuis is mid delbare scholieren te stimuleren tot zelfstudie. Bij Havo gaat het om circa driehonderd 'studie last-uren', bij VWO om zeven honderd. Studielast-uren tellen slechts vijftig minuten, net als een lesuur in het klaslokaalHet merendeel van die zelfstudie- tijd wordt besteed aan gerichte opdrachten vanuit het vakken pakket. De rest wordt omschre ven als 'vrije ruimte' en kan op veel verschillende manieren worden ingevuld. Volgens Elenbaas gebeurt dat veelal met binnenschoolse acti viteiten: het organiseren van een sportdag voor brugklassers of het opzetten van een pro gramma voor de Laatste Schooldag (LSD). Naar zijn me ning kan het breder. Daarom ontwikkelde hij zijn plan voor het verwerven van studiepun ten door vrijwilligerswerk. „Als Havo- en VWO-leerlingen een sportdag voor brugklassers kunnen organiseren, kunnen ze ook een ledenwerfdag voor de tafeltennisvereniging op poten zetten", geeft hij als voorbeeld. Het idee van Elenbaas is inmid dels omarmd door de landelijke Stichting Leerplan Ontwikke ling (SLO). Op uitnodiging van deze organisatie nam hij don derdag deel aan een breed over leg in Utrecht over de verdere uitwerking. SLO overweegt een certificaat te ontwikkelen, zo dat Havo- en VWO-leerlingen straks kunnen pronken met een tastbaar bewijs van het feit, dat ze hun vrije ruimte in het Stu diehuis hebben ingezet voor vrijwilligerswerk. „Dat is toch prachtig om naast je diploma's ook zo'n certificaat te kunnen overleggen bij een sollicitatie. Als manager geef je zo iemand toch meteen die baan", zegt Elenbaas enthousiast. Elenbaas heeft inmiddels al ruim 26.000 gulden van de pro Het Dierenasiel Schouwen-Duiveland kan best wat meer vrijwilli gers gebruiken. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft 2.200 kilo meter plattelandsweg in zijn beheer. Er komt heel wat bij kijken om de veiligheid op deze wegen te waarborgen. Daarom treft het water schap op sommige plaatsen maatregelen. Het inrichten van Zone-60 gebieden is één van die maatregelen. In een Zone-60 gebied mogen automobilisten niet harder rijden dan zestig kilo meter per uur. De maximumsnelheid wordt aan geduid met grote Zone-60 borden. Het water schap gaat ook de polderwegen tussen Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Gapinge inrichten als Zone-60. Het gebied wordt omslo ten door de N57, de Polredijk, de Gapingseweg en de Kreekweg. In dit gebied gaat het water schap borden plaatsen. Er worden geen andere maatregelen getroffen. Ter inzage Het plan voor de bebording is weergegeven in een rapport. Dit rapport ligt tot 17 maart a.s. ter inzage op het districtskantoor in Grijpskerke. Baayenhovenseweg 4. Als u het rapport wilt inzien, kunt u een afspraak maken met de heer Van Pul, districtshoofd Beheer en Onderhoud van de sector Wegen, 0113-241000. Tot 17 maart a.s. kunt u sug gesties of opmerkingen sturen naar het waterschap (sector Wegen, afdeling Planvorming, antwoord nummer 443, 4460 VB Goes). Daarna neemt het waterschap een verkeersbesluit. Dit besluit wordt in april 2001 in de PZC gepubliceerd. Last van scherpe pijn in de maag? maagklachten? Last van maagzuur? Een tijdelijke sombere bui kent iedereen wel. Door conflicten op het werk of in een relatie, ofMeestal gaat dat over, soms wordt 't erger. Je komt nergens meer toe, je hebt nergens zin in, je kunt niet meer genieten en voelt je alleen. Weken, maandenlang. Het wordt een dwaaltocht tussen de oren. Herkent u iets? Waag de informatie. Giro 4003 NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID INFORMATIE: OM U TIJDIG TE HELPEN. Het NFGV heeft vele gratis infobrochures. Voor uzelf of iemand die u kent. Bel (030) 29711 97 of schrijf naar NFGV, postbus 5103, 3502 JC Utrecht of info@nfgv.nl. Internet: www.nfgv.nl Het UNESCO Centrum Nederland (UCN) vraagt financiële steun voor ontwikkelings projecten, onder meer in Bangladesh. Mozambique, Nicaragua, Ruanda en het Sahel- gebied. die bijdragen aan de verbetering van het bestaan. Over de projecten en het Noodhulpfonds van de UNESCO ten behoeve van landen die getroffen zijn door i nvF^rn rontmm NoriorlanH natuurrampen of oorlogsgeweld geeft het UCN u gaarne inlichtingen. Helpt u mee? oranje Nassauiaan 5 1075 ah Amsterdam praten over oplossingen voor de verkeersproble men. Daarna gaat het waterschap een plan maken aan de hand van de genoemde oplossingen. De verwachting is dat het plan in september aan belangstellenden voorgelegd kan worden. Meer weten? Voor meer informatie: Sandra Minneboo, tel. (0113)24142Z ofzone60@wze.nl. Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat een groot deel van de polderwegen inrichten als Zone-60 gebied. Dit betekent dat de maximumsnelheid in die gebieden daalt van tachtig naar zestig kilo meter per uur. Deze maatregel wordt soms ondersteund door aanvullende maatregelen zoals de aanleg van plateaus op gevaarlijke kruisingen. Praat mee! Het waterschap gaat ook het gebied tussen Koudekerke, Dishoek, Zoutelande en Biggekerke inrichten als zo'n Zone-60 gebied. Voor het echter zover is, wil het waterschap graag weten wat de verkeersproblemen zijn in dit gebied. Tijdens een informatieavond op dins dag 27 februari a.s. willen medewerkers van Zeeuwse Eilanden samen met u de problemen inventariseren. De avond vindt plaats in het dorpshuis van Biggekerke, Schuitvlotstraat 8. Vanaf 19.15 uur bent u van harte welkom. De dis cussie begint om 19.30 uur. En daarna? Enkele weken later volgt een tweede informatieavond. Die avond wil het waterschap met u Wie maagklachten heeft denkt vaak dat maag het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan LEVER spanningen. Maar wat is de werkelijke DARM STICHTING oorzaak en wat kunt u er 'aan doen? Vraag de folder Vraag het je maag' aan bij de Maag Levér Darm Stichting: 030 - 60 55 881. Maag Lever Darm Stichting, Postbus 430, 3430 AK Nieuwegein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 14