Blokkadeverbod voor Greenpeace VACATURES Alarmerend rapport over gevolgen van dioxinecrisis België Jfc Vrije doorgang kerntransport Spar krijgt geen gouden handdruk Scanner is straks waardeloos Studenten vragen om onderdak busv^kanties" Ministerie verbiedt alle veemarkten te vertragen Koninklijk gezin in Delfts blauw levert in Middelburg 25 mille op Eerste uitspraak seksuele slavernij Big Brother op Noordzee PSV wankelend ronde verder 23 Volendam blaast kermissen af EBBÊÊÊÊÊÊBÊ Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 ÜLM fvraBrar //<77 5° 0° Winterse buien Winterse buien, maar ook af en toe zon Vrij krachtige noordwestenwind. Maxi mumtemperatuur circa 5 graden. 244e jaargang no. 46 vrijdag 23 februari 2001 losse nummers 2,00 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Green peace mag kerntranspor ten van Borssele naar Frankrijk op geen enkele wijze verhinderen of ver tragen. Het actieverbod dat de rechter in Middel burg gisteren uitvaardig de, geldt voor een jaar. Overtreding komt Green peace op een boete van ÏOO.OOO gulden te staan. MIDDELBURG - Het Middelburgs college van B en W is niet van plan de op non-actiefgestel- de burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek met een gouden handdruk heen te zenden. Het college stelt de ge meenteraad voor aan Spar van der Hoek niet meer te betalen dan het wettelijk voorgeschreven wachtgeld. Op 5 maart vergadert de raad over de kwestie. pagina 2: miljoenennota pagina 15: uitkering F. Bartels van Greenpreace rea geerde furieus. „Onbegrijpelijk. De rechter in Amsterdam heeft precies zo'n zaak behandeld over transporten van Dode- waard naar Engeland. De feiten waren exact hetzelfde, maar het oordeel was anders. We gaan meteen in hoger beroep." Het eerstvolgende kerntrans port van Borssele naar Frank rijk vindt plaats op 1 maart. Diezelfde dag vertrekt een transport vanuit Dodewaard naar Engeland via Vlissingen- Oost. Of Greenpeace zal demon streren tegen het transport naar Frankrijk wilde Bartels niet zeggen. Het hoger beroep komt voor een protest tegen dit trans port in elk geval te laat. Juist vanwege de uitspraak van de Amsterdamse rechtbank dacht de milieuorganisatie niet te kunnen verliezen. De rechter stelt dat Transnubel en Cogéma over een rechtmatige vergun ning beschikken en dat zij die moeten kunnen gebruiken. „Ie dereen, ook Greenpeace, moet de wet respecteren", conclu deerde een woordvoerder van Cogéma. Eindbestemming In tegenstelling tot de recht bank in Amsterdam heeft die in Middelburg de eindbestemming van het transport niet meege wogen. Greenpeace wil de transporten verhinderen, om dat de opwerkingsfabriek Co géma het milieu volgens haar enorme schade berokkent. Acties die tot vertraging leiden, zijn vanaf nu voor een jaar ver boden, maar de rechter vindt dat hij Greenpeace daarmee niet het grondrecht om te pro testeren heeft ontnomen. „Het staat vrij om ook indringend aandacht te vragen voor haar standpunt", schrijft hij in zijn beslissing. Demonstreren blijft derhalve toegestaan. Burgemeester J. Mandos van Borsele zal ervoor zorgen dat Greenpeace dat daadwerkelijk kan blijven doen. „Ik ben tevre den met een verbod op blokka des, maar niet tevreden met een verbod op demonstraties." Het verschil is voor hem helder: „Een demonstratie die ervoor zorgt dat jij er niet langs kunt, is een blokkade en mag dus niet." „We mogen met een vlaggetje langs de weg gaan staan en kij ken naar het transport dat voor bijrijdt", schampert Bartels. „Maar dat is niet wat we willen. Het gaat ons niet alleen om de media-aandacht. Het gaat er vooral om, door te dringen in de hoofden van de mensen van de kerncentrale en van Cogéma, zodat ze zich gaan realiseren dat wat ze doen, verkeerd is." Aandacht trekken kan ook op een andere wijze, vindt direc teur J. Bongers van de kerncen trale Borssele. „Bewust, wel overwogen en bijna bedrijfs matig Cogéma en Transnubel belemmeren contracten na te komen, gaat ook ons te ver. Ze ker als je ziet wat het de samen leving kost om de openbare orde te handhaven." pagina 2: commentaar DEN HAAG- Studenten kamperen op het Bin nenhof .om aandacht te vragen voor het tekort aan studentenkamers. Een nieuwe wet koppelt de in schrijving in de gemeentelijke administratie aan van onze redactie binnenland UTRECHT - Duizenden vakan tiegangers die vandaag met tou ringcars afreizen naar de win tersport of andere buitenlandse bestemmingen, moeten rekenen op aanzienlijke vertragingen. De vakbonden voelen zich tot acties gedwongen nu de onder handelingen voor een nieuwe CAO na vier ronden zijn mis lukt. Officieel mogen de bonden geen staking organiseren omdat er geen ultimatum richting de werkgevers is gesteld. Daarom houden ze prikacties bij de grensovergangen en op de grote opstapplaatsen. Waar die acties zullen plaats vinden, willen de vakbonden nog niet zeggen. Ook de inzet van touringcars in het openbaar vervoer kan in gevaar komen. De werknemers eisen onder meer een loonsverhoging van vier procent. Ook willen de vak bonden dat de werkgevers voor tweederde meebetalen aan de Ombouw van de VUT naar een prepensioen. Verder willen de chauffeurs zelf bepalen hoe zij hun overuren in het hoogsei zoen compenseren. GPD/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De maatregelen die moeten voorkomen dat mond- en klauwzeer ook in Ne derland kan opduiken en zich daarna verspreidt, zijn gisteren uitgebreid. Het ministerie van Landbouw besloot in navolging van België de veemarkten voor evenhoevigen te verbieden. En kele natuurgebieden waar run deren, zwijnen en herten lopen, zijn afgesloten. Tot nu toe is de uiterst besmette lijke veeziekte nog niet op het Europese vasteland ontdekt. De mond- en klauwzeer dook deze week voor het eerst op in een slachthuis in het Zuid-Engelse graafschap Essex. In die regio werd gisteren weer een ziek var ken ontdekt, Uit Northumber land in Noord-Engeland werd gemeld dat daar een dier moge lijk besmet is. De Europese Commissie stelde woensdag al een importverbod in voor dieren en dierlijke pro ducten vanuit het Verenigd Ko ninkrijk, voorlopig tot 1 maart. Met het verbod op veemarkten voorkomt het ministerie dat dieren vervoerd en bijeenge bracht worden op één plaats en daar besmet worden. Het ver bod geldt vooralsnog tot en met maandag 26 februari. Het geldt niet voor paardendie als een- hoevigen de ziekte niet kunnen krijgen. Natuurgebieden Staatsbosbeheer sloot enkele natuurgebieden af, onder meer om de honderden Heck-run- deren te beschermen tegen mo gelijke besmetting door bezoe kers. Het gaat om de Oostvaar- dersplassen, de slikken van de Flakkee en de Hellegatsplaten. De schaapskuddes zijn binnen gehaald. Woensdag al werden ongeveer twintig Nederlandse bedrijven geblokkeerd, omdat zij de afge lopen weken dieren uit het Verenigd Koninkrijk hadden geïmporteerd. De Algemene In spectie Dienst van het ministe rie controleert de ondernemin gen, evenals het vee vervoer in heel Nederland. Door de handelsbeperkende maatregelen worden voor de moslims de offerfeesten be moeilijkt. Ze offeren op 6 maart rammen, maar door het verbod is het lastig de komende weken aan slachtlammeren te komen. Mond- en klauwzeer kwam voor het laatst in Nederland voor in 1984. De virusziekte is sinds 1992 niet meer in de Europese Unie voorgekomen, met uitzon dering van een geïsoleerd geval in Griekenland. De afgelopen jaren is de wel ziekte uitgebro ken in Rusland, Turkije en Tai wan. Begin jaren '90 hebben de EU- (Advertentie) FISCK lUREh MORGEN IN DEZE KRANT!! Jeroen de Kuyper (links) en Jan Murre van het Zeeuws Veilinghuis Middelburg. foto Lex de Meester door Joachim van Maaren MIDDELBURG - „Vijf keer over de kop", werd er in de zaal gefluisterd nadat veilingmeester Luc de Bakker zijn hamer had neergeslagen. Het grootste Delfts blauwe bord ooit gemaakt bracht donderdagmiddag in het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg 25.150 gulden op. De koper wenste anoniem te blijven. „Het is een uniek bord", aldus Jeroen de Kuy per van het Zeeuws Veilinghuis. „Er zijn er maar drie van gemaakt, maar dit is het enige exemplaar dat nog over is." Het bord heeft een diameter van 80 centimeter. Doordat het bord zo groot is, loopt het de kans makkelijk te bre ken. „Bij het bakken van het bord zijn er door de druk en de hitte enkele scheuren in gekomen", stelde Kuyper. „Het is bijna te groot om het vei lig te kunnen bakken." Ondanks de flinke scheur m het bord zorgde het voor een hevige biedkoorts onder de bezoekers. Zowel vanuit de zaal als telefonisch werd flink tegen elkaar opgeboden. Uiteindelijk bleek iemand die van te voren een schriftelijke bieding had ingeleverd aan het langste eind te trekken. Niemand ging meer over zijn bod heen. Het bord dateert uit 1918 en toont een voorstel ling van een man en een vrouw in een slee die voortgetrokken wordt door een paard. De af beelding is afgeleid van een aquarel van Otto Eerelman waarop koning Willem III, koningin Emma en prinses Wilhelmina in een slee door het Haagse bos getrokken. Ook het schilderij werd donderdagmiddag aangeboden op de veiling. Het bracht 33.000 gulden op. De scanner waarmee politie, brandweer en ambulance dienst kunnen worden afge luisterd zal binnen enkele ja ren een waardeloos apparaat zijn. Dan gebruiken de Ne derlandse hulpdiensten het nieuwe communicatiesys teem C2000. Het systeem, dat een miljard gulden kost, is vooralsnog niet af te luiste ren. Ramptoeristen, crimine len, maar ook jour nalisten zijn er niet A blij mee. Voor het eerst heeft een internationaal hof een uitspraak ge daan over seksuele slavernij. Het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag veroordeelde gisteren drie Bosnische Serviërs voor massaverkrachtingen van moslimvrouwen in de Oost-Bosnische stad Foca. Het drietal kreeg gevan- F" genisstraffen van 28,20 en 12 jaar. De Zeeuwse vissers die op de Noordzee hun netten uitwerpen worden voortdurend in de gaten gehouden door de overheid. Vanuit vliegtuigen, marineschepen en zelfs met be hulp van satellieten worden de gangen van de kotters *3 Q nagegaan. I Met een uitstekende eerste helft, maar een dramatisch en hectisch vervolg bereikte PSV gisteravond de kwartfi nales van de Uefa Cup. De Brabanders kwamen met 2-0 voor door treffers van Rom- medahl en Kezman, maar gaven daarna de wedstrijd uit handen en verloren zo waar nog met 3-2. PSV won in Eindhoven vorige week met 2-1. het recht op een uitwonendenbeurs. Als studenten zich inschrijven op hun woonadres, dan staken veel mensen de (illegale) kamerverhuur uit vrees voor de fiscus. foto Guido Benschop/WFA feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,24, 25 en 27. landen afgesproken niet langer tegen deze ziekte in te enten om dat dit handelsnadeel oplevert. De antistoffen van de entingzijn niet te onderscheiden van de an tistoffen die een dier aanmaakt als het besmet is. De Europese Commissie blijft op die koers. Mocht er een grote uitbraak ko men, dan is noodvaccinatie nog een alternatief. In de lidstaten zijn dertig miljoen doses vaccin aanwezig. Veiligheidszone In Groot-Brittannië zit de schrik er flink in. Al voor het nieuwe geval werd ontdekt waarschuwden landbouwdes kundigen dat het nog een week kan duren voor de volledige om vang van de uitbraak bekend is. De veiligheidszone rond het abattoir in Essex is gisteren ver dubbeld naar zestien kilometer. De bevolking is opgeroepen het platteland te mijden om ver spreiding van de ziekte tegen te gaan. De strop voor de Britse land bouw wordt nu al geschat op 28 miljoen gulden. De prijs voor le vend vee is met 25 procent ge kelderd. ANP/GPD pagina 15: boeren huiveren VOLENDAM - Burgemeester en wethouders van Edam-Vo- lendam hebben gisteren beslo ten dat de kermissen in beide dorpen dit jaar niet doorgaan. Het college maakt hiermee een einde aan de discussie of er al dan niet kermis moet worden gevierd, in verband met de slachtoffers van de nieuwjaars brand. „Het gaat niet om de kermis maar om de getroffenen van de brand. Een discussie die ver deeldheid zaait past niet"aldus het college. Uit een enquête van het lokale weekblad Nieuw Volendam bleek dat de helft van de 763 on dervraagden voor kermis was en eenderde tegen. De commis sie Algemene Zaken besloot eerder dit jaar nog unaniem dat de kermis door moest gaan. Nu het college het besluit heeft ge nomen tot het niet doorgaan, heerst er verdeeldheid PvdA, CDA en WD kunnen zich vin den in het besluit. Fractievoorzitter W. Klapper van GroenLinks noemt het be sluit van het college „volstrekt onacceptabel". „Dit getuigt van paniekvoetbal." ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De dioxinecrisis die België medio 1999 trof, heeft wel degelijk gevolgen gehad voor de volksgezondheid. Tot die conclusie komen experts van vier grote Vlaamse universitei ten. In een gezamenlijke studie stellen ze dat als gevolg van de besmetting van vlees en zuivel de kankersterfte zal toenemen. België werd in mei 1999 opge schrikt toen kippen, varkens en runderen besmet bleken te zijn met kankerverwekkende dioxi nes en PCB's. Oorzaak was de vervuiling van veevoeder met hergebruikte vetten, waarin ook transformatorolie was ver werkt Als gevolg van de crisis moesten kip, eieren, vlees en aanverwante producten uit de schappen worden gehaald. Aanvankelijk werd aangeno men dat de gevolgen voor de ge zondheid beperkt waren. De on derzoekers spreken dat tegen. Volgens hen dreigen vooral kin deren geconfronteerd te worden met de gevolgen van de dioxine besmetting door een veranderde werking van de schildklier. Ze zouden daardoor minder weer stand opbouwen tegen bijvoor beeld griep. Ook zouden er volgens de on derzoekers van de universitei ten van Gent, Brussel, Antwer pen en Leuven groeistoornissen kunnen optreden, verminderde intelligentie en vruchtbaar heidsproblemen. Gevreesd wordt bovendien voor een stij ging van het aantal kankerge vallen. Volgens een ruwe schat ting zullen tussen de vier- en achtduizend mensen méér aan kanker overlijden. De onderzoekers concluderen dat in het voedsel nog 'soms griezelig hoge dioxine- en PCB- waarden' worden aangetroffen. Advertentie naam; noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr. toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (posbbankrekening- nummer: II I I I I I UJ handtekening: 713214 000002 a noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) BBtoeiwl of u in de prijzen valt? Kijk dinsdag naar de StaatslotenjShow op RTL4 om 20.30 uur. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1