Mladic duikt onder in Servië Hormonenmaffia blijft actief in België Disco-seks schokt Belgen Sharon biedt Peres Defensie aan na terugtreden Barak Zuid-Afrika probeert in begroting iedereen te vriend te houden Politie kan generaal niet vinden Neonazi's in de cel wegens brandstichting Vissers Rio blijven optimistisch Paramaribo wijst plan Melkert af Watersnood treft Mozambique Nederlander gedood op Sri Lanka Neef Robert Kennedy aangeklaagd Italiaanse maffioso opgepakt VS-legioen mag niet uit in Japan Weer vijftien meldingen BSE-koeien donderdag 22 februari 2001 van onze redactie economie BELGRADO - De Servische re gering heeft gisteren laten we ten dat de Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic is onder gedoken. De politie kan Mladic niet vinden op zijn huisadres in Belgrado, noch elders in Servië, zei minister van Binnenlandse Zaken Dusan Mihajlovic. Mladic vormt met de voormali ge Joegoslavische president Slobodan Milosevic en de Bos nisch-Servische leider Radovan Karadzic de top-drie op de lijst I vangezochten van het Joegosla- viëtribunaal. Mladic is in 1995 door het tribunaal aangeklaagd wegens misdaden tegen de men selijkheid en volkerenmoord. Milosevic wordt als Serviër niet door Belgrado uitgeleverd. Karadzic heeft zich in Bosnië stevig verschanst en lijkt moei lijk te pakken. Dat nu ook Mla dic er voorlopig in lij kt te slagen uil handen van het gerecht te blijven is een nieuwe tegenslag j voor de internationale justitie. 1 Servische functionarissen zei den onlangs wel bereid te zijn met-Servische verdachten aan het tribunaal uit te leveren als die op hun grondgebied worden aangetroffen. Mladic heeft voorzover bekend de Bosnische nationaliteit. Uitleveren Enkele dagen geleden opperde de hoofdaanklaagster van het tribunaal. Carla Del Ponte, dat de nieuwe, democratisch gezin de Servische regering van haar goede bedoelingen blijk zou ge ven door Mladic uit te leveren. Op een bijeenkomst van NAVO- en EU-functionarissen in Brus sel zei Del Ponte dat een Servi sche minister haar had verteld dat hi] Mladic kortgeleden in een restaurant in Belgrado was tegengekomen en dat het tribu naal zoiets niet kan accepteren. De Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken Zoran Zivkovic, minister Mihajlovic' ambtgenoot in de federale rege- WUPPERTAL - Een rechtbank inWuppertal heeft gisteren vier jonge neonazi's veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4,5 tot lien jaar wegens brandstichting in een asielzoekerscentrum. Het Duitse hof achtte bewezen dat de vier in september vorig jaar brandbommen tegen het ge bouw hadden gegooid. Volgens de rechtbankpresident hadden de verdachten hun aan slag goed voorbereid.Twee 23- jarige verdachten kregen tien jaar cel wegens poging tot moord en brandstichting, twee twintigjarige daders respectie velijk negen en 4,5 jaar. Bij de aanslag in Wuppertal raakten twee kinderen uit Kro atië licht gewond toen twee mo lotovcocktails 's nachts door het raam naar binnen werden ge gooid. „Het is een wonder dat niemand is gedood", aldus de president. De aanklager had straffen tot veertien jaar geëist. DPA/AFP ring, bevestigde dat Mladic niet was aangetroffen op zijn laatst bekende adres in de buitenwijk Banovo Brdo. Hij noch Mihajlo vic maakte duidelijk wanneer de politie naar Mladic zocht. Mladic leidde in 1995 de inname van de door Nederlandse VN 'ers bewaakte moslimenclave Sre brenica. Daar verdwenen la ter duizenden moslimmannen. Ze werden waarschijnlijk ge dood. Na afloop van de Bosnische oor log in 19 9 6 vluchtte Mladic voor de NAVO-vredesmacht naar Belgrado. Daar had hij niets te vrezen zolang Slobodan Milose vic in Joegoslavië aan het be wind was. Met zijn lijfwachten vertoonde Mladic zich regelma tig op straat, in restaurants en bij voetbalwedstrijden. Milosevic wordt weliswaar niet uitgeleverd, maar de Servische autoriteiten hebben wel plan nen om hem in eigen land te be rechten. Aanhangers van de ex- president, die gisteren het ver keer in het centrum van Belgra do blokkeerden vanwege de ar restatie van een van Milosevic' trouwe aanhangers, protesteer den daartegen. „De arrestatie van Milosevic zou een burger oorlog uitlokken", zei één van de demonstranten. Maar de lage opkomst bij de demonstratie, die was georgani seerd door Milosevic'Socialisti sche Partij, leek daarmee in te genspraak. AP door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De eigenaar van de populaire Antwerpse discotheek Zillion heeft Iive- seksshows voorlopig van het affiche geschrapt na een ge ruchtmakende televisie-uit zending over seks in de disco. In België gaan nu stemmen op voor de invoering van een kwaliteitslabel voor 'nette' uitgaansgelegenheden. De commotie over het hoge seksgehalte van Belgische discotheken ontstond maan dag. In een reportage van de commerciële televisiezender VRT werden expliciete beel den getoond van live-seks- shows in uitgaansgelegen heden als Level to Level in Kasterlee, dancing BBC in Sint-Niklaas en Zillion. Vol gens de makers van de repor tage, die deels met een verbor gen camera werd gefilmd, werden de pornografische op tredens in de discotheken ook bijgewoond door minderjari gen. Nogal wat mensen, waar onder veel ouders, reageerden geschokt. Het Antwerpse parket opende direct een onderzoek en gaat na of de shows in Zillion in strijd zijn met de wet op de openbare zeden. Eigenaar Frank Verstraeten is zich van geen kwaad bewust. Volgens hem worden de bezoekers van de dancing, onder wie veel Nederlanders, via grote affi ches gewaarschuwd voor het erotische en pornografische karakter van sommige optre dens en wordt de leeftijd van de jongens en meisjes streng gecontroleerd. Overtredingen In een reactie liet Verstraeten gisteren weten dat er ook geen sprake van is dat de disco theek dicht gaat. Tegen zijn zaak lopen op dit moment drie onderzoeken in verband met mogelijke overtredingen van de bouw- en exploitatiever gunning en de milieuregels en nu dus ook zedenschennis. In afwachting van het onder zoek worden in Zillion voorlo pig geen erotische optredens meer geprogrammeerd. Uitbater Walter Vermeulen van BBC ontkent dat er in zijn dancing pornografische tafe relen te zien zijn. Volgens hem gaat het om 'sof t-erotische op tredens waar niet veel meer te zien is dan een paar blote bor sten'. Burgemeester Freddv Willockx van Sint-Niklaas is daar niet van overtuigd. Hij heeft het openbaar ministerie gevraagd een onderzoek in te stellen, evenals zijn collega Otten van Kasterlee. Discotheek-uitbaters die zich niet inlaten met porno en ero tiek, voelen zich intussen in diskrediet gebracht door de geruchtmakende reportage. Zij pleiten voor de invoering van een kwaliteitslabel om de 'fatsoenlijke' dancings te on derscheiden van de vunzige dansgelegenheden. RIO DE JANEIRO - Ondanks de dode vis op de oever gooit een Braziliaanse visser zijn net uit in de Rodrigo de Freitas baai bij Rio de Janeiro. Zuurstofgebrek in het water heeft geleid tot massale vissterfte. Volgens de autoriteiten is het euvel veroorzaakt door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische hor monenmaffia is zes jaar na de moord op veearts Karei van Noppen nog steeds actief. De af gelopen maanden arresteerde de Belgische justitie acht men sen op verdenking van handel in verboden groeihormonen, die vanuit Duitsland op de Belgi sche markt werden gebracht. Volgens de Vlaamse krant De Morgen zitten er van de acht verdachten nu nog twee in de cel. Zij zouden de afgelopen ja ren duizenden kilo's stanozol, testosteron en aanverwante producten in België aan de man hebben gebracht. In een toelichting zei de Bel gische hormonen-magistraat Johan Sabbe gisteren dat er ver moedens bestaan dat sinds be- Advertentie) lekker knus onder een paraplu lekker knus onder een Agila eerst ha, ha, dan aha! Met zijn 3,5 meter lengte en zijn hoge zitposïtïe is de Opel Agila ideaal in druk verkeer. Binnen is de Agila opvallend veelzijdig en ruim. Klap ie de comfortabele achterstoelen neer, dan ontstaat een laadruimte van maar liefst 1250 liter. De Opel Agila vanaf 19.995,-. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Kijk voor meer informatie op www.opel.nl OPEL. S- Gem. brandstofverör. en CO,-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG, Benz.motoren: kms/liter van 15,4 tot 15.9. Liters/100 km: van 6,5 tot 6.3. CO. gr/km: van 156 tot 151 gin jaren negentig meer dan 10.000 runderen per jaar in Bel gië behandeld zijn met verbo den groeimiddelen. De hoofd verdachte zou al ruim zeven jaar zaken doen met grote vetmes ters uit de streek rond leper en Veurne. Sommigen van hen kwamen in het verleden ook al in contact met justitie wegens illegale praktijken. Moord Het nieuws over de groot scheepse zwendel met groeihor monen komt precies zes jaar na de moord op Karei Van Noppen. Deze veearts, die de strijd had aangebonden met de Belgische hormonenmaffia, werd op 20 fe bruari 1999, op nog geen twee honderd meter van zijn huis in Wechelderzande, om het leven gebracht. Zijn dood werd dinsdag her dacht met een fakkeloptocht in zijn woonplaats. Vier mensen, onder wie een veehandelaar uit Wetteren en een vetmester uit Bilzen, zijn in verband met de zaak aangehouden. Na de moord op Van Noppen zette België de jacht in op mes ters die hun dieren inspoten met verboden groeihormonen. Het land kreeg de strengste wetge ving op dit gebied ter wereld. Volgens justitie in België wordt de tegenstander echter steeds inventiever waardoor het ge bruik van verboden middelen steeds moeilijker is vast te stel len. Het nieuwste hormonenschan daal draait om verboden midde len die vanuit Duitsland naar België zijn gesmokkeld. Bij far maceutische bedrijven over de Belgisch/Duitse grens in de buurt van Trier en Hamburg werden met vervalste vergun ningen groeihormonen aange kocht, die vervolgens in België werden gebruikt. Duitsland kent, in tegenstelling tot België, geen farmaceuti sche inspectiedienst die na gaat of de groeimiddelen voor illegale doeleinden worden gebruikt. door Ad Bloemendaal TEL AVI V - Nu Barak heeft aan gekondigd dat hij toch de poli tiek zal verlaten, wordt Peres misschien Israels volgende mi nister van Defensie. De nieuw gekozen premier Sharon heeft hem gisteren die post aangebo den. Peres heeft gezegd dat hij er over na wil denken. In Israëlische kabinetten is de minister van Defensie de be langrijkste man na de minister president, maar voor de kabi netsformatie begon heeft Peres gezegd dat hij alleen in de markt is voor Buitenlandse Zaken. Of Peres inderdaad op defensie komt zal niet alleen afhangen van zijn eigen voorkeur, maar ook van die van zijn Arbeiders partij. Maandag moet het par tijbestuur zich uitspreken over deelname aan een regering van nationale eenheid. Als het daar ja tegen zegt moet het ook een lijst samenstellen met kandi daat-ministers. Dat Barak dinsdagavond liet weten dat hij de politiek toch voorlopig vaarwel zegt, bete kent niet dat met hem ook de bittere sfeer uit de Arbeiders- PARAMARIBO - Wijziging in de ontwikkelingsrelatie tussen Nederland en Suriname, zoals PvdA-fractievoorzitter Ad Mel kert bepleit, is voor de Suri naamse regering beslist geen optie. Vice-president Ajodhia heeft gisteren in Paramaribo gezegd dat de bilaterale verdragen van 1975 en 1992 niet mogen wor den geschonden. Ajodhia reageerde op de uit spraak van Mei kert dat de reste rende ontwikkelingsgelden - 600 miljoen gulden - via de We reldbank en het Internationaal Monetair Fonds naar Suriname moeten vloeien. ANP partij verdwijnt. Baraks over gebleven aanhangers hebben gisteren knarsetandend moeten vernemen dat de defensiepost nu is aangeboden aan rivaal Peres, die ze ervan be schuldigen dat hij Baraks verkiezingscampagne heeft ge saboteerd. Ze willen nu probe ren te voorkomen dat partijle den die Barak het hardst hebben aangevallen minister worden in de nieuwe regering. Hun eerste doelwit is de huidige minister van Binnenlandse Za ken. Ramon, die de afgelopen week ongekend fel uitgehaalde naar Barak. Nadat de laatste dinsdagavond in een brief aan Sharon had laten weten niet meer beschikbaar te zijn als mi nister van Defensie, kreeg hij nog eens de wind van voren. „Het is een schande dat Barak de Arbeiderspartij verlaat met een gênante en onwaardige brief, die de schrijver geen eer aan doet, de brief van een derde rangs politiek huurpaard", kreeg hij te horen. GPD MAPUTO - De regering van Mozamb i que heeft gisteren de in ternationale gemeenschap om hulp gevraagd wegens aan houdende overstromingen. Volgens minister van Buitenland se Zaken Simao is er zo'n 70 milj oen gulden nodig voor tenten, voedsel, medicijnen en transport van hulpgoederen. De overstromingen eisten sinds begin dit jaar al 41 mensenle vens. De wateroverlast wordt veroorzaakt door aanhoudende regenval. De minister zei het ergste te vrezen, omdat het re genseizoenpas in april afloopt. Circa 80.000 raakten dakloos. Ook vorig voorjaar stonden grote delen van het land blank. Het noodweer trof ook het naburige Malawi. Daar zijn vol gens de autoriteiten 100.000 mensen dakloos geraakt. Vier mensen kwamen omDe autoriteiten vrezen dat vooral kinde ren zullen sterven als gevolg van honger en ziekten. AFP/DPA COLOMBO - Een Nederlander is in Sri Lanka het slachtoffer geworden van een misdrijf. Zijn ontklede lichaam is gisteren gevonden in Café Rotterdam, het eethuis in het even ten zui den van Colombo gelegen Lunawa waarvan de man de eige naar was. Het lichaam was vastgebonden en de mond was dichtge- snoerd. De precieze toedracht van de moord moet nog worden vastgesteld. Twee Nederlanders zijn door de politie meegeno men voor verhoor, evenals de Srilankaanse bewaker van het café. Of zij verdachten zijn in de moordzaak is nog onduide lijk. Deidentiteit van de Nederlanders is niet vrijgegeven. Het slachtoffer was volgens de politie rond de 72 jaar oud. AP NEW YORK - Een lid van de Amerikaanse Kennedy-familie is gisteren aangeklaagd wegens moord. Het gaat om de veer tigjarige Michael Shakel. Hi] is een neef van Robert Kennedy. Hij wordt ervan verdacht in 1975 een meisje van vijftien jaar te hebben doodgeslagen met een golfclub. Hem hangt een le venslange gevangenisstraf boven het hoofd. Shakel was zelf vijftien jaar toen hij het meisje om het leven bracht. Vorige maand bepaalde een rechter dat hij als volwas sene berecht moet worden. AFP/ANP TRAPAN! - Een naaste medewerker van de topman van de Italiaanse Cosa Nostra, Bernardo Provenzano, is in de nacht van dinsdag op woensdag op Sicilië opgepakt. De 59-jarige Vincenzo Virga is aangehouden bij de stad Trapani. Hij stond op de lijst van de tien meest gezochte criminelen van Italië. Hij wordt onder meer beschuldigd van de moord op rechter Alberto Giacomelli en de journalist Mauro Rostagno. Virga zou een vertrouwensman zijn van Provenzano, de hoogste baas van de maffia, staatsvijand nummer één in Italië en al 38 jaar voortvluchtig. AFP TOKIO - De gemeenteraad van de Japanse stad Okinawa stelt een uitgaansverbod voor Amerikaanse militairen in. Dat ge beurt na een reeks incidenten waarbij Amerikaanse soldaten waren betrokken. Volgens de Japanners zijn de Amerikanen beloftes om de discipline onder de militairen te bevorderen nooit nagekomen. In september 1995 is het Korps Mariniers een nachtelijk uitgaansverbod opgelegd, nadat drie militai ren een meisje van twaalf hadden verkracht. In oktober 1999 werd het opgeheven na herhaalde verzoeken van de ondernemersvereniging, omdat het uitgaansverbod negatieve gevolgen had vóór de horeca en andere zaken. In Okinawa zijn dertigduizend militairen gelegerd. ANP door het lozen van rioolwater vanuit de luxe villa's rond de baai, gecombineerd met de hitte. De vissers zien echter een lichtpuntje: de vis komt nu dichter aan de oppervlakte en is daardoor makkelijker te vangen. foto Douglas Engle/AP door Eelco van der Linden PRETORIA - Lastenverlichting voor de laagste inkomens, meer geld voor aids- en misdaadbe strijding en stimulering van ba nengroei via fiscale voordelen voor het kleinbedrijf en investe ringen in infrastructuur. Dat zijn de kernpunten van de Zuid- Afrikaanse begroting voor het komende jaar die minister van Financiën Trevor Manuel giste ren in het parlement presenteer de. Manuel moest in een financiële spagaat om tegemoet te komen aan de verlangens van de aller armsten en van de zo broodno dige investeerders. De minister noemde de begroting van omge rekend 79 miljard gulden 'pro armen', maar ook 'gericht op groei'. Manuel toonde zich opti mistisch over de economie. „De transformatie van onze econo mie is op een punt aangeland, dat we de vruchten gaan pluk ken", zei de minister. Hij staat al jaren voor een sober, bijna Thatcheriaans financieel-eco- nomisch beleid. Mauel voorspelt een gemiddel de economische groei in de komende drie jaren van 3,5 pro cent. Dat is een half procent ho ger dan het afgelopen jaar en 1,6 meer dan in 1999. Het begro tingstekort voor het fiscale jaar dat in april eindigt, bedraagt 6,7 miljard, ofwel 2,4 procent van het Bruto Binnenlands Product. Men hoopt het komende jaar via privatisering, onder andere van telecomgigant Telkom, een klei ne 6 miljard gulden binnen te 'halen.. Politie Voor de armsten komen er fisca le voordelen, waaronder de af schaffing van een toeslag op de veel gebruikte brandstof paraf- ine, ter waarde van 2,6 miljard. De provincies krijgen de ko mende drie jaar 5 miljard voor investeringen in maatschappe lijke dienstverlening, onder wijs, gezondheidszorg en agra risch ontwikkeling. Voor aids- preventieprogramma's wordt 307 miljoen gulden extra uitge trokken. De bestrijders van de florerende criminaliteit krijgen een extra bedrag van 1,2 miljard gulden. Manuel kondigde ook aan dat voor uitkeringen aan slachtof fers van de apartheid het ko mende jaar 150 miljoen gulden wordt uitgetrokken, waarmee het totale compensatiebedrag op 240 miljoen komt. Er was veel kritiek op de langza me afhandeling van de claims. President Mbeki zei onlangs de dossiers te willen sluiten, vooral ook nu de Waarheidscommissie binnenkort haar eindrapport zal publiceren. Tot nu hebben 14.000 van de 20.000 erkende slachtoffers uitkeringen ont vangen variërend van 600 tot 1600 gulden. GPD BRUSSEL - In Spanje, Frankrijk, België en Duitsland zijn gisteren in totaal vijftien nieuwe ge vallen van de gekkekoei- enziekte BSE aan het licht gekomen. In Spanje gaat het om vijf nieuwe gevallen. Het to tale aantal ziektegevallen komt daarmee op 29. Het eerste geval werd in no vember vastgesteld. De jongste gevallen zijn ont dekt in de noordwestelij ke regio's Galicië en in Castilië-Léon, aldus het Spaanse ministerie van Landbouw in Madrid. Frankrijk kan zes nieuwe BSE-gevallen bijschrij ven. Sinds begin dit jaar zijn er 35 koeien met de gevreesde aandoening in Frankrijk aangetroffen. Sinds 1991 zijn er al 277 zieke runderen geturfd. In België werd gisteren ook een nieuw geval ge meld Het gaat om een koe in GeelHet is de vierde dit jaar en de 23e sinds het uitbreken van de ziekte in België. Ook Duitsland meldde gisteren dat bij drie koeien BSE is vastge steld. Ze kwamen alledrie uit Beieren. Het totale aantal dieren met de gek- kekoeienziekte in Duits land komt daarmee op 35. Alle nieuwe ziektegeval len kwamen aan het licht tijdens de verplichte tes ten in de EU op slachtrun- deren ouder dan 30 maan den. AFP/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5