Extra studie naar munitiedepot Vlissingse vwo'er is in landelijke weddenschap de energiezuinigste 15 Strenger jachtbeleid bederft uitje Oranjes naar Kloosterzande Urinetest bij drugs in verkeer Mosselvisser terug in Waddenbestuur Instanties wensen meer zicht op gevolgen voor milieu en visserij Oosterschelde Schoolkinderen verdienen vier mille voor India Kerncentrale onneembare vesting voor Greenpeace Celstraf voor misdrijven BLAUWE Ut .WINKEL zeeuwse almanak McDrive PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 22 februari 2001 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat en het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij maken zich hard voor een aan vullend onderzoek naar de oude munitiestortplaats in de Oos terschelde. Er komt in elk geval een extra studie naar de gevol gen voor het milieu, mochten er giftige stoffen vrijkomen. LNV is benieuwd wat de gevolgen zijn voor de visserij, in het bij zonder voor mosselpercelen. Beide partijen achten aanvul lend onderzoek nodig op grond van het concept-rapport van TNO over de munitiestort plaats. In de havenmonding van Zie- rikzee ligt op tweehonderd me ter uit de kust een voormalig Het wapentuig dat daar sinds de Tweede We tot in de jaren zestig met enige regelmaat werd ge stort, ligt op ongeveer vijftig diepte. In 1999 onstond er over het depot nadat een chemische onstekingen van landmijnen aanspoelden op ie Oosterscheldestranden bij Katseveer. Het bleek dat de instanties geen vol- edig inzicht hadden in de aard m omvang van het depot bij Volksgezondheid 3et Ministerie van Defensie gaf n het voorjaar van 1999 TNO te onderzoeken of de ton aan oorlogstuig een ;evaar vormde voor de volksge- londheid. TNO concludeerde in van dat jaar dat er in opzicht geen direct gevaar en dat het munitiedepot iet beste met rust gelaten kan vorden. Wel zou er meer infor- nodig zijn over mogelijke voor de flora en de fau- ïa van de Oosterschelde. Dpnieuw kreeg TNO een onder- onder begelei- van een commissie waarin de provincie, Rijkswater staat en de gemeente Schou- .ven-Duiveland zitten. januari presenteerde TNO haar bevindingen in een concept aan deze begeleidings commissie. In april moeten de op- en aanmerkingen van de verschillende instanties in een tweede versie zijn verwerkt. Di verse partijen in de commissie hebben inmiddels ook aange drongen op aanvullende onder zoeken. Rijkswaterstaat heeft opdracht verstrekt aan het 'ei gen' Rijksinstituut voor Kust en Zee om de ecologische gevolgen van mogelijk vrijkomende gifti ge stoffen in kaart te brengen. De resultaten moeten betrok ken worden in het uiteindelijke rapport dat aan de Kamer wordt aangeboden. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij heeft op haart beurt aangekondigd een 'second opinion' in te zullen winnen bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu als het rapport dat in opdracht van Defensie wordt opgesteld eenmaal op tafel ligt. Het minis terie wil meer weten over de ef fecten van de aanwezigheid van de munitie op de talrijke mos selpercelen in de Oosterschelde. Volgens J. Brilman, vertegen woordiger van de provincie, streven de verschillende partij en binnen de begeleidingscom missie vooral zorgvuldigheid na.Volgens planning biedt de staatssecretaris van Defensie het definitieve rapport in mei aan de Tweede Kamer aan. Duikers van de marine namen in april vorig jaar bodemmonsters rond de munitiestortplaats. fotoPieterHonhoff doorWout Bareman GENT - De politiekorpsen in de grensstreek breiden hun controles uit. Voortaan wordt naast de 'gewone' alcoholcon troles ook gecontroleerd op het rijden onder invloed van drugs. Verdachte chauffeurs wordt voortaan een urinetest afgenomen. Op die manier pro beert de politie mogelijke uit wassen van het drugstoerisme aan te pakken. In het kader van de grensover schrijdende Actie Houdgreep (jaren geleden geïntroduceerd door de Zeeuws-Vlaamse poli tie in de strijd tegen het drugs toerisme) werden in het recen te verleden regelmatig grote grenscontroles op het bezit van drugs gehouden. Maar de Gentse procureur J. Soenen stelt vast dat door het nieuwe drugsbeleid van federaal mi nister M. Aelvoet van Volksge zondheid deze controles op het bezit van met name marihuana zijn achterhaald. „Met het ge doogbeleid heeft het niet lan ger zin iedere drugsgebruiker telkens weer op de bon te slin geren. Maar de controles wor den voortgezet, zij het op een andere leest geschoeid. Het rij den onder invloed van drugs blijft immers strafbaar en dus verlegt de politie de aandacht in die richting." Bij de acties in het kader van Houdgreep werden de afgelo pen jaren vele tientallen agen ten en politiehonden ingezet. De oogst bleef meestal beperkt tot het kleine voorraadje dat drugstoeristen over de grens probeerden te smokkelen. De grote dealers kozen, als profes sionele smokkelaars, andere (sluip)routes. Op het ministerie van minister Aelvoet wordt de aangekon digde urinetest toegejuicht. In het nieuwe gedoogbeleid past een intensievere controle op het gebruik van drugs in het verkeer. Een woordvoerder: „We moeten te allen tijde voor komen dat mensen na drugsge bruik achter het stuur kruipen, net zoals alcohol achter het stuur uit den boze is." Procureur Soenen wacht ove rigens al weken met smart op nieuw richtlijnen voor de aan pak van drugs en het gedoog beleid. Soenen: „Wij moeten het beleid van de minister in praktijk brengen. Maar we hebben onze informatie tot nu toe uit de kranten moeten ha len." door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Het zou spijtig zijn als staatssecretaris Faber, gesteund door de meer derheid van de Tweede Kamer, de Jachtwet nog verder zou aan scherpen. Als behalve de drijf jacht op groot wild en wilde zwijnen ook het jagen op kleiner wild als hazen, fazanten en ko nijnen binnen enkele jaren wordt verboden, neemt het aan tal bezoekjes van leden van het Koninklijk Huis aan Klooster zande ongetwijfeld af. Dat vernacht voormalig rent meester K. J. A. baron Collot d'Escury van de vroegere Kroondomeinen rondom Hof te Zande. Hij reageert op het be richt dat het ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij de drijfjacht op wilde zwijnen - zoals de Oranjes die op de Kroondomeinen op de Velu- we beoefenen - wil verbieden. Ontspanning Collot krijgt één keer in de twee jaar een aantal prinsen van Oranje op bezoek. Kroonprins Willem Alexander, zijn broers en enkele neven mogen graag met wat familieleden, de baron en een select gezelschapje jagen op klein wild op landerijen in de omgeving van Kloosterzande. Mochten die jachtpartijtjes door strengere regelgeving bin nen enkele jaren tot het verle den behoren dan worden die on gedwongen ontmoetingen van de Zeeuws-Vlaamse edelman met de Oranjes een stuk zeldza mer. „Leden van de koninklijke familie komen hier puur naar toe voor de ontspanning. Of ik ze ook voor een partijtje tennis hier naar toe krijg, valt te be twijfelen", zegt Collot lachend. De baron begrijpt dat de regels voor de jacht onder invloed van de veranderende publieke opi nie worden aangescherpt. Hij zou het echter een slechte zaak vinden als de Jachtwet alleen nog bestaat uit verboden. „Ik vind dat de jacht bij het grond gebruik hoort. Het afschieten van diersoorten die te explosief groeien, zorgt er voor dat de wildstand in evenwicht blijft. De economische schade aan landbouwgewassen speelt daarbij natuurlijk ook een rol. De opvatting dat de fauna zich op natuurlijke wijze reguleert, deel ik niet. Hoeveel burgers klagen niet dat het aantal soor ten zangvogeltjes in hun tuinen sterk terugloopt doordat kraai en en eksters de nesten leegro ven?" Provincies zijn bevoegd vrij stelling te geven voor het verja gen van of het jagen op ganzen, heeft staatssecretaris G. H. Fa ber van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) woens dag in de Tweede Kamer meegedeeld. Zij verwacht niet dat provincies toestemming zullen geven om landbouw- schade veroorzakende ganzen te doden. Verjagen ligt meer voor de hand. De jacht op gan zen ligt gevoelig, omdat Neder land de internationale verplich ting heeft overwinterende ganzen te beschermen. Het jachtbeleid, ook voor ganzen, zal over twee jaar worden ge- evalueerd. Het CDA wil ook de jacht op vossen mogelijk maken, bleek gisteren, omdat die steeds ver der oprukken en een bedreiging vormen voor de weidevogel stand. Kamerlid J. Schreier- Pierik komt met een motie om provincies de bevoegdheid te geven de jacht op vossen toe te staan. D66 en GroenLinks zijn in elk geval tegen. MIDDELBURG - Leerlingen van de christelijke basisschool Acaciahof in Middelburg heb ben ruim vierduizend gulden opgehaald voor de slachtoffers van de aardbeving in India. Ze verdienen geld door het doen van karweitjes, boodschappen, het inleveren van lege flessen en het maken van muziek. Harmen van der Werf EN HAAG - De kerncentrale orssele is goed beveiligd tegen Minister A. Jorrits- van Economische Zaken eeft dit woensdag geantwoord p vragen van de Kamerle- (Advertentie) vanavond 19.30-20.30 Dynamisch Webdesign lezing door Parricia Bosselaar. Gratis kaarten te reserveren 0118-886872 vanavond vanaf 17.30 uur in de Brasserie Stamppot veldsla met spekjes 13,50 Pikante bonenschotel (vegetarisch) 17,50 Kip in cashewnotensaus met rijst 21,50 zaterdag 24 februari 14.30-16.30 uur Pieter Kreeftl pianist speelt filmmuziek expositie Estella den Boer Lich t- Kleu r-Ru i m te in Directiekamer en de gangen expositie van Druckerije tot DRVKKERY i.s.m. het Zeeuws Archief Eerst gedruckt 250 Placcaeten en De krant en het pand Van Drukkerij Den Boer tot de DRVKKERY kijk ook op www.lK'Mcwinkcl van ncdcrland.nl den A. J. te Veldhuis (VVD) en S. Buijs (CDA) naar aanlei ding van een actie van Green peace. Greenpeace-activisten wisten 17 januari door te dringen tot het kerncentrale-terrein en op de koepel van de kerncentrale te klimmen. Buijs en Te Veldhuis maakten zich daar ongerust over. Jorritsma is dat niet. De actievoerders zijn, nadat zij tot het terrein doordrongen, on middellijk gesignaleerd en ge volgd. Drie van de zes konden worden aangehouden. De ande re drie slaagden erin de koepel te beklimmen. De actievoerders wisten bij de kerncentrale te komen, omdat de aandacht van de politie voor al was gericht op mogelijke blokkades van het kernafval- transport van Borssele naar Frankrijk. Greenpeace heeft daarvan 'geprofiteerd'. Volgens Jorritsma is de veilig heid van de kerncentrale op geen enkel moment in het ge ding geweest. De activisten zijn niet in de kerncentrale zelf ge weest. Dat was ook niet hun op zet. En als dat wel hun opzet was geweest, was dat hen niet ge lukt. „Want", durft de minister te stellen, „het beveiligingscon cept van de kerncentrale maakt het menselijkerwijze gesproken onmogelijk de centrale zelf bin nen te dringen." MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissinger is woensdag in Mid delburg veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk. De rechtbank achtte diefstal, vernieling en mishandeling be wezen. Aan slachtoffers van een gestolen motor en scooter moet de Vlissinger circa vierduizend gulden schade vergoeden. Daniël Broeke heeft zowel op school als thuis allerlei energiebesparende maatregelen doorgevoerd, zoals isolatie van cv-leidingen op zolder. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie srhVorihtiirfsinsfttuut Leonïe Wftdèrom Langstjj^41, Arncr Teietoon'b door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het was een complete verrassing voor Daniël Broeke. Landelijk uitgeroepen worden tot de snelste be spaarder van energie. Met enige trots toont de 19-jarige vwo-scholier uit Vlis- singen staatjes waaruit blijkt dat hij afge lopen drie maanden thuis een besparing van 153,22 kilo CO, (kooldioxide) bereik te. Dat gebeurde in het kader van de actie The Bet. Een weddenschap die scholieren afsloten met milieuminister Jan Pronk. Zespraken af hun persoonlijke uitstoot van broeikas gassen i n zes maanden met acht procent te verminderen. The Bet is nu op de helft en Daniël is één van de ongeveer duizend ac tieve deelnemers. Behalve thuis zet hij zich ook op scholengemeenschap Schel- demond in voor energiebesparing en een groter milieubesef. In huize Broeke wordt al behoorlijk gelet op het verstandig omspringen met energie en water. Daniël bewees dat het altijd nog beter kan. Hij isoleerde cv-leidingen op zolder (totaal zo'n vijftig meter) en de gor dijnen hangen niet meer voor de radiator. Dat inkorten ging moeder Broeke wel aan het hart. „Ik was best trots op die lange gordijnen. Maar Daniël had gelijk. Dus heb ik de oude naaimachine van opoe er bij gepakt en daar ging moeders. Het scheelt wel, je voelt het aan je benen. Het is warmer." Belangrijk onderdeel van The Bet is ener giebesparing op school. Als lid van de leerlingenraad was Daniël gewend met de directie te overleggen. Dat deed hij ook over de weddenschap. Zodoende wordt er op Scheldemond serieus gekeken naar mogelijkheden voor dubbele beglazing, verstandig omgaan met computers, doel matiger inzet van de centrale verwarming en het plaatsen van zonnepanelen. Maar ook 'kleine' zaken, zoals dubbelzijdig ko piëren, ramen dicht als de verwarming aanstaat, waterbesparing in de toiletten. Daniël: „Over enkele maanden ga ik na mijn eindexamen van school. Ik hoop dan zover te zijn dat de directie en het perso neel wat milieubewuster zijn geworden." Denkpatroon De vwo-scholier koos op school bewust voor het benaderen van de leiding en niet voor het activeren van zijn'mede-leerlin- gen. „Dan is er meer te bereiken", zegt hij nuchter. „Veel medeleerlingen denken: het heeft toch geen zin. Wat kunnen wij als jongeren in Nederland bereiken door de fiets in plaats van de brommer te nemen en thuis spaarlampen te gebruiken? Ik vind dat alle kleine beetjes helpen. Daar moet je mee beginnen. Het zijn kleine ge dragsveranderingen en uiteindelijk is het saldo groot. Je moet je denkpatroon om zetten. Zeggen dat het geen zin heeft is een verkeerde instelling." Zijn inzet voor The Bet vloeit voort uit zijn belangstelling voor het milieu en de toe komst van de aarde.Als klein kind was ik al bezig met het gat in de ozonlaag. Mis schien ben ik ook wel milieubewust opge voed." Hij trekt zich er niks van aan dat sommige medeleerlingen hem in dit op zicht maar een vreemde vogel vinden. „Het is heus niet zo dat ik er hele dagen mee bezig ben. Als ik het koud heb, draai ik de verwarming gewoon hoger. Maar het zijn allerlei kleine dingen die helpen als je er even aan denkt." Milieugedeputeerde A. Poppelaars en de leden van de Statencommissie ruimte, mi lieu en water zijn geïnspireerd door de ac tie van de jongeren. Morgen beginnen zij aan een weddenschap om ook te proberen hun persoonlijke uitstoot van broeikas gassen met acht procent te verminderen. door Harmen van der Werf LEEUWARDEN - Het bestuur van de Waddenvereniging had de Zeeuwse mosselvisser W. van den Berg niet mogen schorsen als bestuurslid. Van den Berg moet weer worden toegelaten tot het Waddenbestuur, heeft de rechtbank in Leeuwarden woensdag bepaald in kort ge ding. Het kort geding was aangespan nen door Van den Berg. Hij was het niet eens met zijn schorsing. Het Waddenbestuur verweet hem met twee petten op te lo pen, die van visserij- en Wad denbestuurder. Dat zou verwar ring scheppen bij acties van de Waddenvereniging tegen onder meer de kokkelvisserij. De rechtbank heeft de schorsing ongedaan gemaakt, omdat een verenigingsbestuur een be stuurslid niet zo maar de deur mag wijzen. Alleen de ledenver gadering mag dat doen. Volgens de statuten van de Waddenver- eniging is dat niet per se nodig, maar die zijn strijdig met het Burgerlijk Wetboek Voorstel Voorzitter D. Eisma van de Waddenvereniging erkent dat. „De notaris die onze statuten heeft bekeken, heeft dit over het hoofd gezien." De verenigings statuten zullen aangepast wor den. Het bestuursvoorstel aan de ledenvergadering om Van den Berg te ontslaan blijft over eind. De vergadering is 28 april in het Groninger Museum. „Het recht heeft gezegevierd", reageert Van den Berg op de uit spraak van de rechtbank. Hij is van plan weer naar de vergade ringen van het Waddenbestuur te gaan. „Deze kwestie was iets zakelijks. Er was op persoonlijk vlak niets aan de hand." Van den Berg heeft zich vorig jaar in het Waddenbestuur laten kiezen om meer begrip te kwe ken voor de visserij op de Wad denzee. „De doelstellingen van de vereniging onderschrijf ik. Ook ik ben voor een duurzaam gebruik van de Waddenzee. Ik zie niet dat ik als Waddenbe stuurder en visserij bestuurder afbreuk zou doen aan het imago van de vereniging." Wat het Waddenbestuur doet als de le den Van den Berg willen hou den, liet voorzitter Eisma in het midden. „Dan zien we verder." Advertentie OPGELET Het is zover Na een ingrijpende verbouwing is DE BLAUWE WINKEL in Middelburg WEER GEOPEND Graag tot uw dienst met onze FANTASTISCHE dames-, heren- en Jeans-Collectie Nw. Burg 27 - Middelburg Advertentie Bezoek expositie Ramp 1953 op WaterLand Neeltje Jans (zie ook www.neeltjejans.nl) Vorig jaar kreeg ook Temeu- zen een McDonald's en dat was aan dat Terneuzense schippersgezin niet onge merkt voorbijgegaan. Vader legde kinderen uit wat het verschil ivas tussen het res taurantgedeelte en de Mc Drive, waar je kunt eten zon der de auto te verlaten. Een paar dagen later kwam er visite aan boord en besloot papa pannenkoeken te bak ken. Eén van de kinderen zei: „Hoera, nu hebben we een pannenkoekenboot. Het andere kind keek beden kelijk. „Nee, hoor", zei hij„We heb ben een McDrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35