Nieuwe scholen toch aan Hogeweg Vimum Investments heeft een opmerkelijke staat van dienst Brandweer keurt deel dorpshuis af urinetest af bij drugs in verkeer Kampeerboeren Schouwen willen meer steun LTO Boete geëist voor illegale olieopslag Reimerswaal combineert lesgebouwen in Yerseke met sporthal Politic IlCCïïït Expositie Linedance i Lagere eis voor illegaal sproeien donderdag 22 februari 2001 door Ingrid Huibers YERSEKE - De Yersekse basis scholen, de Prinses Beatrix- school en Het Kompas, worden op termijn toch verplaatst naar de oostkant van de Hogeweg. Daar moet in combinatie met een nieuwe sporthal een multi functioneel gebouw verrijzen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal maken die keus op basis van twee berekeningen uitgevoerd door NIBAG BV, dat op dit mo ment het onderhoud van de Rei- merswaalse schoolgebouwen verzorgt, en ICS Adviseurs uit Gouda. Beide bureaus hebben op ver zoek van de bestuurders drie al ternatieven voor de nieuwbouw van de scholen en de sporthal bekeken: vernieuwing van de scholen op de huidige locaties aan de Oude Boogaert en Mo lenlaan, tegelijkertijd alleen de Prinses Beatrixschool uitbou wen tot een brede school en de verplaatsing van de scholen naar de Hoge Weg. In de eerste twee alternatieven zou de nieuwe sporthal achter kleuterschool De Schelpjes worden gebouwd, in het laatste VLISSINGEN - De Internatio nale School van het Gouden Ro zenkruis verzorgt tot en met 9 maart een expositie met het the ma 'Gnosis, tijdloos en actueel' in de Vlissingse bibliotheek 't Spui. Er zijn ook twee lezingen. De eerste, met het thema 'Wat is Gnosis', morgen en de tweede, met het onderwerp 'Gnosis, kennis die verlicht', op vrijdag 9 maart. Beide lezingen beginnen om 19.30 uur in de bibliotheek. SEROOSKERKE (W)- The Happy Trail Dancers houden op zondag 18 maart weer een in- stuif-linedancemiddag in café Oldenruif op camping Olmen- veld in Serooskerke (W). Be langstellenden kunnen van 14.00 tot 17.30 uur luisteren naar countiymuziek en liefheb bers kunnen llnedansen. alternatief krijgt de sporthal een plek in de brede school aan de rand van het dorp. Om ruimte te maken Langs de Hoge Weg moeten de daargele- gen sportvelden naar de andere kant van de weg worden ver plaatst. Dat is een dure operatie. De bouw van de gewenste brede school kost in totaal waar schijnlijk dan ook tussen de twaalf en vijftien miljoen gul den. Hoewel dat duurder is dan nieuwbouw van de scholen mid denin het dorp, wordt op de lan ge duur volgens zowel NIBAG als ICS winst geboekt door mul tifunctionaliteit en exploitatie voordelen. Bovendien zorgt verplaatsing van de scholen voor ruimte om in de toekomst nog woningen te kunnen bouwen. Dergelijke ruimte is schaars in Yerseke, dat ligt ingeklemd tussen de Yerse ke Moer en Oosterschelde. Tot slot kan de brede-school-ge- dachte die de Reimerswaalse bestuurders aanhangen enkel gestalte krijgen langs de Hoge weg, omdat alleen daar ruimte is om één groot multifunctio neel gebouw neer te zetten. Be halve aan de scholen en de sporthal moet dat gebouw ook een onderkomen bieden aan de peuterspeelzaal, de kinder- en buitenschoolse opvang, de jeugdverenigingen Technica 10 en stichting Inspin en de mu ziekverenigingen Verzet Verplaatsing van de scholen werd al in 1998 voor het eerst geopperd in de ontwerp-struc tuurvisie Yerseke. Sindsdien hebben inwoners van Yerseke zich herhaaldelijk verzet tegen de gekozen locatie aan de rand van het dorp. De afstand zou voor kinderen te groot worden om zelf naar school te lopen of te fietsen. Afgelopen zomer wer den in het dorp ruim zeshonderd handtekeningen tegen de plan nen opgehaald. Eerder was verzet vanuit de raad al aanleiding om de loca tiekeuze voor de scholen nog eens grondig na te laten reke nen. Die berekening en de daar uit voortvloeiende voorkeur voor de Hoge Weg wordt in de eerste week van maart in alle raadscommissie besproken. De bovenverdieping van De Vossenkuil in Oud-Vossemeer, waar op vrijdagavonden een disco wordt gehouden, is tot verboden gebied ver klaard. foto Willem Mie ras door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - De gemeente Tholen heeft de bovenverdieping van dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer tot verboden gebied verklaard. Bij een controle op de brandveiligheid van het pand bleek dat de nooduitgang niet aan de vereiste afmetin gen voldoet. De brandweer en mensen van bouwkundig uitzendbureau SBOD constateerden het ge brek vorige week maandag. In de vorm van een buitentrap is er wel een vluchtroute vanaf de bovenverdieping, maar de deur daarnaartoe is kleiner dan de minimale ei sen van twee meter bij zestig centimeter. Voor burgemeester W. Nuis was dit aanlei ding om de tweede verdieping van het ge bouw onmiddellijk te sluiten. De gebruiker van deze ruimte, Jeugdhonk Jong Vosmeer, is daar de dupe van. Voor de knutselgroep op woensdagmiddag is al een oplossing gevon den. Die kan tijdelijk naar de benedenver dieping. De discogroep van vrijdagavond zal echter naar een ander onderkomen moe ten verhuizen. In samenwerking met de ge meente wordt daar naar gezocht. De carna valsactiviteiten kunnen gewoon doorgaan, omdat die op de begane grond plaatsvinden. Omdat het een gebouw van de gemeente be treft, moet deze voor een oplossing van het probleem zorgen. Het is nog niet bekend wanneer de nooduitgang wordt aangepast. De gemeente zegt enige voorbereidingstijd nodig te hebben. Huiverig Tijdens de commissie algemeen bestuur en welzijn van vorige week bleek dat de ge meente huiverig is voor het openbaar ma ken van de resultaten van het brandveilig- heidsonderzoek. E. Frigge-Hogesteeger (WD) en J. van den Donker (D66) hadden daarvoor gepleit, maar volgens wethouder K. Heijboer zitten daar allerlei juridische haken en ogen aan. Volgens gemeentevoorlichter P. Bakx was het in dit geval gemakkelijker om in de openbaarheid te treden. „Het betreft hier een gebouw van de gemeente zelf. Als een horeca-gelegenheid gebreken vertoont, is dat een zaak tussen de uitbater en de ge meente. We hebben dan rekening te houden met zijn of haar privacy." Het is overigens niet zeker dat de gemeente helemaal geen mededelingen doet over de studie naar de veiligheid van openbare ge bouwen. Dat ondernemers met naam en toe naam worden genoemd, is onwaarschijn lijk, maar het bekend maken van het aantal gebouwen dat niet voldoet, behoort wel tot de mogelijkheden. door Wout Bareman GENT - De politiekorpsen in de grensstreek breiden hun contro les uit. Voortaan wordt naast de 'gewone' alcoholcontroles ook gecontroleerd op het rijden on der invloed van drugs. Verdach te chauffeurs wordt voortaan een urinetest afgenomen. Op die manier probeert de politie mo gelijke uitwassen van het drugstoerisme aan te pakken. In het kader van de grensover schrijdende Actie Houdgreep (jaren geleden geïntroduceerd door de Zeeuws-Vlaamse poli tie in de strijd tegen het drugs toerisme) werden in het recente verleden regelmatig grote grenscontroles op het bezit van drugs gehouden. Maar de Gent se procureur J. Soenen stelt vast dat door het nieuwe drugsbeleid van federaal minister M. Ael- voet van Volksgezondheid deze controles op het bezit van met name marihuana zijn achter haald. „Met het gedoogbeleid heeft het niet langer zin iedere drugsgebruiker telkens weer op de bon te slingeren. Maar de controles worden voortgezet, zij het op een andere leest ge schoeid. Het rijden onder in- vloed van drugs blijft immers strafbaar en dus verlegt de poli- tie de aandacht in die richting." Bij de acties in het kader van Houdgreep werden de afgelo pen jaren vele tientallen agen ten en politiehonden ingezet. De oogst bleef meestal beperkt to; het kleine voorraadje dat drugs toeristen over de grens probeer den te smokkelen. De grote dea lers kozen, als professionele smokkelaars, andere routes. Op het ministerie van minister Aelvoet wordt de aangekondig de urinetest toegejuicht. In he! nieuwe gedoogbeleid past eeE intensievere controle op het ge bruik van drugs in het verkeer, Een woordvoerder: „We moeten te allen tijde voorkomen mensen na drugsgebruik achter het stuur kruipen, net zoals al cohol achter het stuur uit d boze is." Procureur Soenen wacht overi gens al weken met smart op nieuw richtlijnen voor de aan pak van drugs en het gedoogbe leid. Soenen: „Wij moeten het beleid van de minister in prak tijk brengen. Maar we hebben onze informatie tot nu toe uit de kranten moeten halen." doorNiels Juist GRIJPSKERKE -Tegen de olie handel Dekker BV uit Grijps- kerke is gisteren bij het Haagse gerechtshof een boete geëist van 30.000 gulden, waarvan 16.000 voorwaardelijk. Het bedrijf zou zonder vergunning afgewerkte olie hebben ingezameld, oude oliefilters en 40.000 liter olie hebben opgeslagen. Daarvoor was het bedrijf door de politierechter in Middelburg eerder veroordeeld tot 5000 gul den boete. De officier van justi tie was echter in hoger beroep gegaan, omdat hij de straf veel te laag vond. Hij had geëist da! Dekker BV 50.000 gulden zou betalen, waarvan 25.000 voor waardelijk. Dekker BV zou volgens hel Openbaar Ministerie financieel beter zijn geworden van de ille gale activiteiten. De twee direc teuren bestrijden dat. Boven dien zou de gemeente hel inzamelen al jaren gedogen ..We doen het al sinds 1979, om dat onze klanten er om vragen' De afgewerkte olie wordt dooi gesluisd naar bevoegde instel lingen. De opslag van de oude oliefilters was volgens het be drijf niet meer dan een incident Uitspraak over twee weken, Het winkelcomplex met parkeergarage Achter de Houttuinen is het verst gevorderde van de Vinium-projecten. foto Lex de Meester door Richard Hoving MIDDELBURG - De heipalen zijn niet betaald. Zijn mobiele telefoon staat altijd op de voice-mail. De onbetaalde re keningen en ergernissen rond projectontwikkelaar Pieter Jan Bosma stapelen zich op. „Hij belt alleen terug als het hem uitkomt. En dat is niet vaak." Bosma (Goes, 1954) is direc teur en enig aandeelhouder van Vinium Investments in Breda. De besloten vennoot schap bouwt een winkelcom plex met parkeergarage Achter de Houttuinen in Middelburg, sloopt het autobedrijf Pik aan de Piet Heinstraat in Goes voor woningen en kantoren en ont wikkelt op de plaats van de toeristenkerk De Ark in Renes- se twintig luxe koopapparte- menten. De bouw van het winkelcom plex in Middelburg, het verst gevorderde Zeeuwse project, ligt al een paar weken stil. De geplande opening op 14 febru ari kon niet doorgaan. De ont wikkelaar en de gemeente zijn het niet eens over de plaats van het laad- en losplatform en de in- en uitrit van de parkeerga rage. De rechtbank-president bepaalde vorige week in kort geding dat Vinium onder voor waarden door mag gaan met de aanleg van de platforms. Als Vinium van de garage gebruik wil maken, moet ongeveer 70.000 gulden in de verkeers veiligheid worden geïnves teerd. Grond De gemeente is in een tweede conflict gewikkeld met Vini um. Aan de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland ligt ongeveer 3500 kubieke meter grond illegaal opgeslagen. De grond, volgens de gemeente af komstig van Achter de Hout tuinen, is verontreinigd met as best. Op 22 juni vorig jaar werd Vinium een dwangsom opge legd van 25.000 gulden voor el ke week dat de vervuilde grond aan de Langeweg ligt. Vinium tekende bezwaar aan tegen de dwangsom. Voor de Raad van State ontkende de projectontwikkelaar de opslag van de grond niet. Maar de grond die van Achter de Hout tuinen werd afgevoerd, was schoon. De asbest is door onbe kenden op de hoop gegooid, be toogde de advocaat van Vini um. De Raad van State stelde dat de ontwikkelaar verant woordelijk was voor de opslag en daarmee ook voor het oprui men van de verontreinigde grond. Ruim vier maanden na de uitspraak van de Raad van State is de grond nog altijd niet opgeruimd. Volgens milieu ambtenaar Jeen Piersma be slist de gemeente binnenkort hoe het verder moet. Een moge lijkheid is dat de gemeente de grond verwijdert en de reke ning naar Vinium stuurt, zegt hij. „Er moet iets gebeuren." Het openbaar ministerie heeft een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar de vervuiling. Dat is nog niet afgerond. Het terrein aan de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland kocht Bosma van De Pagter Vastgoed BV in Middelburg. Directeur Arjen de Pagter zegt dat de projectontwikkelaar onder de koop uit probeerde te komen kort nadat overeenstemming was bereikt. De rechter stelde dat Vinium moest afnemen. Het geld is nog niet overge maakt, zegt De Pagter. Het gaat volgens hem om 1,3 mil joen gulden, inclusief de dwangsom die de rechter op legde. Ijzerhandel Vinium nam eind jaren negen tig Achter de Houttuinen BV over van AW Beheer uit Mid delburg. Met de overname werd Vinium eigenaar van ijzerhandel De Jager. Volgens directeur Arnold van Velzen van AW Beheer is een deel van de koopsom betaald. Over het resterende bedrag - hoeveel dat is wil Van Velzen niet zeggen - wordt nog geprocedeerd. Eind december 1999 werd met de sloop van de gebouwen van De Jager begonnen. Ruim een jaar later is de bouw van het winkelcomplex met parkeer kelder een eind gevorderd. Het complex is een gezamenlijk ontwerp van het Goese archi tectenbureau De Jonge en de Middelburgse architect Ron Kodde. Bureau De Jonge is nog altijd betrokken bij de bouw. Kodde al lang niet meer. Hij werd ingehuurd om het ont werp door de welstandscom missie te loodsen. „Mijn werk zat er op." Kodde wacht al an derhalf jaar op zijn geld, 6000 gulden. Het is heel simpel, zegt direc teur Peter Vroom van Drilling Push Aside (DPA) uit het Noord-Hollandse Oosthuizen. „Meneer Bosma betaalt niet.1' DPA sloeg de heipalen voor het winkelcomplex. De heier liet vorig jaar oktober beslag leg gen op het complex. Volgens het afschrift dat bij het Kadas ter wordt bewaard, heeft DPA 625.000 gulden te goed. Het Amsterdamse onderzoeksbu reau Craydon stelde onlangs een rapport op over de krediet waardigheid van Vinium. De conclusie van Craydon was: „Het risico op non-betaling is groot." Bosma is volgens vastgoedma kelaar De Pagter op het eerste gezicht het 'type ideale schoonzoon'. „Hij is aardig en voorkomend. Maar afspraken zijn met hem niet te maken." Qmdat betaling uitbleef, liet De Pagter beslag leggen op de toeristenkerk in Renesse. De vastgoedmakelaar denkt niet dat hij zijn geld nog ziet. Met Bosma heeft hij in al die tijd nauwelijks contact gehad. Zijn mobiele telefoon staat altijd op de voice-mail, zegt De Pagter. „Hij belt alleen terug als het hem uitkomt. En dat is niet vaak." Ook woensdag staat de voice- mail van Bosma aan. Maar, na tien minuten belt hij terug. De ontwikkeling van Achter de Houttuinen gaat volgens hem 'moeizaam'. „De gemeente komt keer op keer, en op het al lerlaatste moment, met nieuwe voorwaarden." Door de recen te uitspraak van de rechter kan de bouw binnenkort gelukkig worden hervat, zegt Bosma. De opening volgt half maart, ver wacht hij. Alles betaald Van onbetaalde rekeningen is volgens Bosma geen sprake. „Alles is betaald. Ook de hei palen." Dat architect Kodde zijn geld nog niet heeft gekre gen, kan kloppen. „Dat zou ar chitectenbureau De Jonge re gelen. Is dat niet gebeurd? Ik maak het meteen in orde." Met AW Beheer en vastgoed makelaar De Pagter is hij het nog niet eens. Bosma zegt dat de waarde van Achter de Hout tuinen BV lager is dan AW Be heer hem had doen geloven. De Pagter heeft volgens hem van meet af aan geweten dat in Nieuw- en Sint Joosland geen grond mocht worden opgesla gen „Maar mij heeft hij verze kerd dat dat geen enkel pro bleem zou zijn." Over het opruimen van de vervuilde grond is Bosma nog in overleg met de gemeente. Volgens zijn advocaat heeft Bosma zijn nek uitgestoken met de bouw van het winkel complex Achter de Houttui nen. De gebouwen van ijzer handel De Jager stonden al een paar jaar leeg toen hij ze kocht, zei de raadsman onlangs voor de rechtbank in Middelburg. „Niemand durfde de ontwik keling aan. Vinium wel." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De Schouwse kampeerboeren, ver enigd in de kring Schouwen- Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo), vinden dat de boerenorganisa- tie LTO meer en beter moet op komen voor de belangen van kampeerboeren. De VeKaBo blijft knokken voor versoepe ling van de regels en alle hulp daarbij is welkom. Een mini-camping kan, stelt Ve- KaBo-kringvoorzitter J. van der Vlugt, een aardige economi sche stimulans zijn voor een boerenbedrijf. Op Schouwen- Duiveland lopen de kampeer boeren echter volgens hem al j a- ren aan tegen strenge regels en een gemeente die niet van plan is die regels te versoepelen. Vijf tien eenheden op een mini-cam ping mag, maar niet het hele sei zoen en dat is de kampeerboeren nog steeds een doorn in het oog Muur De strijd voor meer plaatsen op een mini-camping heeft voor alsnog niets opgeleverd. De ge meente Schouwen-Duiveland houdt strikt de hand aan de maximumaantallen en over- stand wordt niet getolereerd. Van der Vlugt: „Mijn voorgan ger Henk Geluk heeft daar te vergeefs heel veel moeite voor gedaan. Soms lijkt het of je te gen een muur loopt. Terwijl het toch niet alleen de kampeerboe ren zijn die van een paar tenten of caravans meer profiteren, maar ook de middenstand. De VeKaBo staat naar het ge voel van Van der Vlugt te vaak alleen in de strijd. „Terwijl wel iedereen, gemeenten, provincie en LTO, de mond vol heeft over kwaliteitsverbetering en het bieden van betere kansen aan boeren." Van der Vlugt hoopt ook op steun van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Recron. Hij moet toegeven dat Recron en VeKaBo in het verleden niet al tijd de grootste vrienden zijn geweest. De campinghouders zagen de kampeerboeren als concurrent. „Maar dat is naar mijn idee niet terecht, want wij bedienen een heel andere doel groep. Iemand die op zoek is naar een zwembad zal echt niet naar een mini-camping ko men", stelt Van der Vlugt. Op de eerstvolgende vergade ring van de VeKaBo-kring Schouwen-Duiveland - op don derdag 1 maart - komt de Schouwse Recron-voorzitter A. Hanse spreken over de relatie tussen VeKaBo en Recron. He! motto: beide organisaties heb ben elkaar veel te bieden. Van der Vlugt hoopt op toenadering tussen beide partijen. „Als ons door de Recron een handreiking richting samenwerking gedaan wordt, zullen wij dat in ieder ge val zeker oppikken." ZONNEMAIRE - Tegen de 52- jarige eigenaar van Prince Heli kopters is gisteren bij het Haag se gerechtshof 1600 gulden boete geëist, omdat de man lan derijen illegaal besproeid zou hebben met bestrijdingsmidde len. Daarmee kwam de advocaat- generaal gisteren tot een lagere straf dan de economische poli tierechter in Middelburg had opgelegd. Die had de man eer der veroordeeld tot 2000 gulden boete. De man was in hoger be roep gegaan, omdat hij de straf onterecht vindt. Prince Helikopters wordt door boeren ingehuurd om vanuiteen helikopter of vliegtuig percelen te bespuiten met bestrijdings middelen. Dat is op zich legaal, maar sommige middelen mogen niet vanuit een vliegtuig op het land gespoten worden. Door de hoge snelheid van het vliegtuig, zou het gif niet alleen op de ak kers terechtkomen, maar ook verwaaien naar het slootwater en omliggende landerijen. De man had echter een helikop ter gebruikt om de landerijen te bespuiten. Naar zijn weten was dat niet verboden. Helikopters kunnen, argumenteerde de man, veel nauwkeuriger sproei en dan vliegtuigen. Deze metho de zou geen gevaar voor het mi lieu opleveren. Volgens advocaat-generaal J Wittop-Koning was de eigenaar van Prince Helikopters wel strafbaar. Volgens de letter van de wet zou de term 'vliegtuig gelden voor alle luchtvoertui- gen, dus ook helikopters. Uitspraak over twee weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32