NMa onderzoekt rundvleesprijs tiran PZC Bewoner vakantiehuisje krijgt respijt Nederland wordt paradijs voor ganzen door verbod op jacht tv 9 12 onsument profiteert niet van dalende markttendens f Barak wil toch niet op Defensie Ethiopische militairen verlaten grensgebied met Eritrea TH I U Bos zingt een toontje lager Plan ruimteschild voor Europa Naar kleurrijk groen op straat Feyenoord vermaakt publiek VN-drugsorgaan veegt Nederland de mantel uit Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen imnn| Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 244e jaargang no. 44 woensdag 21 februari 2001 losse nummers 2,00 NW 4 Regenachtig Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Maxima rond 9 graden. Matige tot vrij krachtige westnoordwestenwind. PZC t/m lonze redactie binnenland -d )EN BOSCH - Minister van Landbouw Brink horst heeft de Nederlande mededingingsautoriteit a NMa) gevraagd om te on- lerzoeken of sprake is van prijsafspraken voor rund- lees. Het verbaast hem dat de consument niet jrofiteert van de lagere marktprijs. Brinkhorst vindt dat super- markten en slagerijen het rund- lees goedkoper moeten aan- neden. Veehouders krijgen wel en lagere prijs, maar in de win kels is daar niets van te merken. ,De doorwerking van de forse aling in de runderprijs 'af- boerderij(de prijs die boeren ïtvangen) in de consumenten- irijs laat nu wel erg lang op zich pachten. Deze ontwikkeling levreemclt mij", schrijft Brink- lorstaan de NMa. let Centraal Bureau Levens middelenhandel, de branche- rereniging van supermarkten, zou de prijs ook graag zien da len, aldus een woordvoerster. Maar voor de supers is de in- ioopprijs nog niet naar beneden „Zodra dat gebeurt, gaat ook voor de consument de prijs omlaag." Prijzen De varkensboeren profiteren de consumentenangst voor rundvlees als gevolg van de ■gekkekoeienziekte' en de inge krompen varkensstapel. Het aanbod van varkens in de Euro- Ipese Unie, in het bijzonder in Nederland,is het laatste jaar af- f| ik sierlijk treuiwilgje met fluweelzachte Nes. 1895 genomen. Daardoor loopt de af zet van varkensvlees goed en zijn de prijzen de laatste weken fors gestegen, zegt voorzitter Van Gisbergen van de LTO-vak- groep varkenshouderij. De BSE-perikelen in de rund veehouderij zijn er debet aan dat consumenten overstap pen van rundvlees op varkens vlees. De basisprijs voor varkensvlees is gestegen tot het voor boeren riante niveau van ƒ3,50 per kilo. Fokbedrijven ontvangen per big rond de 140. Sinds oktober 1997 was dat peil niet meer bereikt. De LTO-bestuurder verwacht dat de prijs dit jaar voor de var kenshouders goed blijft. Van Gisbergen signaleert dat de door de Nederlandse overheid opgelegde vermindering van de varkensstapel met tien procent begint door te werken. Daar bo venop komt de wegvallende ca paciteit door de opkoopregeling JERUZALEM - De demissio naire premier van Israël, Ehud Barak, wil bij nader inzien geen minister van Defensie worden in een regering van nationale eenheid onder de Likudpoliti- cus Ariel Sharon. Hij beeft de beoogd premier en secretaris-generaal Raanan Co hen van zijn eigen Arbeidspartij een brief geschreven waarin hij rijn besluit toelicht. Dit heeft en functionaris van Baraks Ar- leidspartij gisteravond gezegd. Wat Barak tot zijn besluit heeft ebracht, is niet duidelijk. Sharon, die met een verplette rende meerderheid werd geko zentot premier, werd het vorige week met Barak eens over een jregering van nationale eenheid. Ha zijn nederlaag tegen Sharon !°p 6 februari zei Barak dat hij toorlopig de politiek wilde ver aten. Nog geen twee weken la- Ier maak te hij een draai van 180 paden door zijn akkoord met Sharon. Dat besluit leverde hem forse kritiek op, ook uit zijn ei- pn partijAFP/RTR (Advertentie) SENAFE - Ongeveer duizend Ethiopische militairen marcheren weg uit het grensgebied met Eritrea. Hun vertrek gisteren is een sleutelvoorwaarde uit het vre desakkoord dat Ethiopië en Eritrea sloten bij de be ëindiging van hun bloedige grensoorlog. Dat verdrag voorzag ook in de komst van de VN-vre- desmacht Unmee, waaraan ook Nederland deel neemt. De vredesmacht ziet toe op het handhaven van de vrede in het grensgebied. Na fractieoverleg maakte D66 gisteren bekend een motie van de ChristenUnie tegen het zenden van Apa che-helikopters ter bescherming van de vredesmacht toch niet te zullen steunen. Eerder had D66-Kamerlid Van Kiet gezegd dat de fractie dat wel zou doen. Dat gebeurde op de dag dat het helikopterdetachement was vertrokken naar Djibouti, waar de toestellen zijn gestationeerd. foto Pedro Ugarte/EPA door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Mensen die nu permanent in een recreatiewo ning wonen, hoeven die van een Kamermeerderheid niet per di rect te verlaten. PvdA en VVD voelen ervoor om een soort 'knip' te maken. Dit bleek giste ren na afloop van een hoorzit ting in de Tweede Kamer over dit onderwerp. „Vanaf nu moeten we het niet meer toestaan", is de scheidslijn die PvdA-woordvoerster Kort ram en het WD-Kamerlid Ver- bugt in gedachten hebben. Zij denken erover om gemeenten sommige bestaande situaties te laten legaliseren. Hoe dat in het vat gegoten moet worden, weten ze nog niet. De Kamer overlegt er nog over met minister Pronk (VROM) en staatssecretaris Fa- (Advertentie) OPZICHTER WONINGCORPORATIE verantwoordelijk voor service- en mutatieonderhoud en het houden van toezicht op verbouw- en nieuwbouwprojecten. De top in Technology kijkt op www.yachtgroup.com FINANCE ICT MANAGEMENT TECHNOLOGY ber (Recreatie)Volgens Verbugt kun je niet als overheid eerst mensen voor veel geld een recre atiewoning laten kopen waarbij wordt gezegd dat men er altijd kan wonen en ze er een paar j aar later uit jagen. Vorig jaar sprak de Kamer uit dat er een halt moet worden toegeroepen aan het permanent bewonen. Pronk moest daartoe met een voorstel komen. Volgens cijfers van de Landelijk Vereniging voor Per manent Wonen gaat het om 80.000 recreatiewoningen waarin circa 168.000 mensen verblijven. De minister liet de Kamer weten dat gemeenten zelf veel kunnen ondernemen tegen permanente bewoning maar dat dit niet overal gebeurt. De gemeenten hebben volgens hem met een doortimmerd bestemmingsplan een goed wapen in handen. Daarin is vast te leggen dat een recreatieterrein door eenbedrijf uitgebaat moet worden. Dat is niet het geval bij permanente bewoning, aldus Pronk. Ontoereikend Een goed bestemmingsplan is echter niet toereikend, liet de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de Kamerleden gis teren weten. Zij willen een om kering van de bewijslast. Nu moeten gemeenten aantonen dat iemand ergens illegaal per manent woont. Gemeenten wil len dat de bewoner de plicht heeft om aannemelijk te maken dat hij de woning alleen recrea tief gebruikt. Maar dat kan niet, volgens Pronk. De vereniging van recreatieondernemers Re- cron is tegen permanente bewo ning. Dan wordt accommodatie onttrokken aan de recreatiesec tor. Verder speelt mee dat som mige recreatieterreinen worden 'uitgepond' en daarmee ver dwijnen. Dan zorgt een cam pinghouder er voor dat zijn langkampeerders met hun sta caravans verdwijnen en ver koopt zijn terrein aan een pro jectontwikkelaar. Die verkavelt de boel en zet er dure recreatie huizen neer die permanent wor den bewoond. De Recron stelt dat zo al tien tallen ondernemers zijn gestopt. Tegen het uitponden kunnen de gemeenten volgens de Twee de Kamer optreden door be stemmingsplannen aan te scherpen. GPD (Advertentie) Diverse soorten kruiden Per stuk nu voor €1,79 Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 door Harmen van der Werf WAGENINGEN - Het jacht- verbod op ganzen heeft grote re schadelijke gevolgen voor de landbouw dan het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV) doet voorkomen. Het verbod is daarom 'tamelijk kortzichtig', vindt B. Ebbinge van het on derzoeksinstituut voor de groene ruimte Alterra. Ebbinge verwacht dat het aantal schadeclaims sterk zal stijgen. Nu wordt er jaarlijks negen miljoen gulden uitge keerd. Ebbinge denkt dat dat bedrag zal toenemen tot twin tig, dertig miljoen gulden. Het ministerie van LNV heeft daar onvoldoende geld voor beschikbaar. Het ganzenbeleid deugt ook niet, volgens de Alterra-on- derzoeker, als het gaat om de aanwijzing van 'ganzenge- dooggebieden'. „Er zijn veel te weinig van die gebieden aangewezen", verklaart Eb binge. „Er is 50.000 tot 60.000 hectare nodig, terwijl er slechts 20.000 hectare be schikbaar is." Tafel Ebbinge heeft het idee dat de politiek zich nauwelijks reali seert dat het aantal ganzen in Nederland door de maatregel 'ongelooflijk' snel zal toene men. „Nederland wordt voor ganzen een steeds idealer land. Er komen meer natte na tuurgebieden en de tafel is voor hen gedekt op land- bouwpercelen." In Zeeland verwacht Ebbinge grote broedlocaties rond het Veerse Meer en bij kreken in Zeeuws-Vlaanderen. „Die dieren veroorzaken niet al leen in de winter landbouw- schade, maar ook in de zomer maanden. Dat wordt vaak vergeten." Volgens Ebbinge blijven be perkende maatregelen nodig. Het schudden van eieren biedt onvoldoende soelaas. Ebbin ge bepleit het minder geschikt maken van natuurgebieden als broedplaats door de oe vers te laten verruigen, en een beperkte vorm van ganzen- jacht. De Tweede Kamer bespreekt vandaag enkele uitvoerings besluiten van de Flora- en Faunawet. Eén daarvan is het verbod op ganzenjacht. voor stoppende veehouders. Onder de 3500 bedrijven die zich voor de beëindigingsrege ling aanmeldden zijn 2600 bedrijven met varkens, wat neerkomt op ongeveer 600.000 dieren. GPD Staatssecretaris Bos van Fi nanciën is bereid zijn om streden artiestenregeling in het nieuwe belastingstelsel te hei-zien In de regeling ko men artiesten tijdelijk in dienst van het podium waar zij optreden. Dat levert voor beide partijen extra kosten en administratief gedoe op. Gisteren, na afloop van een manifestatie in Den Haag maakte Bos bekend voor amateurmusiei een uitzondering te ma- O ken. Ook Europa moet een ruimteschild krijgen. De Russische pre sident Poetin heeft dat plan gisteren voorgelegd aan de NAVO. Het Europese raketschild is een alternatief voor het Amerikaans raketafweersysteem dat de VS en de NAVO- bondgenoten moet beschermen tegen aanvallen van 'schurkenstaten' als Libië en Irak. Poetin is tegen- stander van het Amerikaanse afweersysteem. De Zuid-Bevelandse gemeenten hebben er een voorzichtig beginnetje mee gemaakt, maar doorgaans is de aandacht voor kleurrijk openbaar groen in Zeeland nog gering. Bijna overal zie je dezelfde bomen en struiken. Toch hoeven gemeentelijke randen langs straten en plantsoentjes niet saai te zijn. De woonomgeving kan zichtbaar worden ver- O O fraaid als openbare beplanting kleurig en fleurig is. O Feyenoord heeft gister avond in een vriend schappelijk duel met VC Vlissingen de 2500 toe schouwers vermaakt. De Rotterdamse formatie, waar Bosvelt zijn rentree vierde, O Q won met 10-0. i&«© feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 radio en televisie: 7; uit: 9, 10,11 en 12;zeeland: 15,16,17,19 en 21 .buitengebied: 23,24,25 en 26; sport: 27 en 28. van onze redactie buitenland WENEN - Nederland en Zwit serland worden belangrijke producenten van drugs in Euro pa. Dat komt door hun lakse po litiek ten aanzien van illegale verdovende middelen. Dit stelt de Internationale Raad voor Narcoticacontrole (INCB) in haar vandaag gepubliceerde rapport over het jaar 2000. De INCB is een zelfstandig or gaan van de Verenigde Naties dat nagaat in hoeverre de lidsta ten de regels naleven die het ille gale drugsgebruik moeten te gengaan. De INCB beklemtoont dat met name Zwitserland drugsge bruik én de drugshandel 'decri- minaliseertDat is niet alleen in strijd met de conventie tegen drugs van 1961, maar het verer gert bovendien het probleem. Internet Nederland en Zwitserland wor den grote producenten van can nabis, verwacht de INCB. De grootste leveranciers voor Eu ropa blijven vooralsnog Marok ko voor hasjies en Albanië voor marihuana. De productie van cannabis in West-Europa stijgt mede door de verkoop van zaden via het In ternet. De markt m Europa lijkt zich toch te stabiliseren, terwijl de synthetische drugs, zoals XTC, een hausse beleven. EFE (Advertentie) Glashandel Moerstee 0113-341688 N. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge (Advertentie) naam:n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr. toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail;M twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in - - wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso u j* l (ƒ39,45) handtekening: Vd per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"0000Ö2" 123 4380 VB Vlissingen di ma do vr ia (postzegel niet nodig) ■HHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1