Liefdesdrug XTC tempert passie Onbekend griepvirus kan vele miljoenen levens eisen Gewicht brengt pols in het nauw Sterftecijfer baby's verschilt per land Diagnosticeren moet geen mode worden Visolie is goed voor kinderogen Koortslipvirus doodt kankercellen Taboe rond de dood neemt af Steeds meer hetero's met HIV Onderzoek plotselinge doofheid spreekuur Regelmatig gebruik zou zenuwcellen die serotonine maken kunnen beschadigen opvoeding LONDEN - Aanstaande moeders die ingeblikte vis in oli eten, krijgen kinderen met betere ogen. Dit blijkt uit eengrol Britse studie waarbij 14.000 kinderen jarenlang wordengt volgd, vanaf de conceptie. ,Het is de eerste keer dat er een direct verband is aangetoon tussen het dieet tijdens de zwangerschap en het visueel ver mogen van het kind", zegt projectleider Cathy Williams. De resultaten tonen dat kinderen van moeders die vis eten a vroegere leeftijd diepte ex-varen. Olierijke vis is een bron va DHA, een onverzadigd vetzuur dat een belangrijke bouwsto is van membx-anen rondom zenuwcellen in de hersenen. Gfi LONDEN - Het virus dat de oorzaak is van de koortslip,ha pes simplex, kan de cellen van een dodelijke voi-m van huid kanker doden. Dit hebben ondei-zoekers van de universite van Glasgow bevestigd na een experiment. Vijf patiënten met melanoom - een vorm van kanker die ka ontstaan in bepaalde moedervlekken - in een vergevorden stadium, werden behandeld met een genetisch verzwak voim van het virus. De vloeistof werd ï'echtsti'eeks in de ge zwellen gespoten. Bij de patiënten die twee of meer injectie kregen, bleek dat hei; virus kankercellen had gedood zonde dat het omi'ingende weefsel was aangetast. ANP TILBURG - De angst om over dood en rouw te praten, is bi een aantal mensen iets afgenomen. Dat stelt het Instituut voa sociaal-wetenschappelijk onderzoek en advies in Tilburg. Als voorbeeld citeert onderzoeker P. van den Akker een twee voudige weduwe. Toen haar eerste man in het midden vandi jaren zestig stierf, werd hij doodgezwegen en kreeg zij het ad vies 'maar snel aan het werk te gaan'Bijna 25 jaar later, bi]df dood van haar tweede man, werd er wél naar hem en naar haai gevoelens gevraagd. GPD AMSTERDAM - Steeds meer heteroseksuele mannen meteen HIV-besmetting melden zich bij ziekenhuizen. Heteroseksue le mannen met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken, zijn nu in de meerderheid, blijkt uit studies van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Rotterdamse Dijk- zigt. In 1995 meldden 58 mannen met HIV zich bij de Amsterdamse polikliniek. Van hen was 86 procent homo en 14 procenthete ro. In 2000 kwamen eveneens 58 HIV-besmette mannen naar het AMC. De verhouding was toen 48 procent homo, 52 pro cent hetero. De cijfers van het Dijkzigt zijn vei-gelijkbaar Deskundigen schrijven de cijfers toe aan de grotere instroom van mensen uit gebieden waar HIV veel voorkomt. ANP GRONINGEN - Het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) begint een ondei-zoek naar de behandeling van plotse linge doofheid. In Nederland worden jaarlijks 1500 mensen van het ene op het andere moment ernstig slechthorend. De oorzaak van plotselinge doofheid is onbekend en genezing is niet of nauwelijks mogelijk. Groningen gaat met de andere academische centra samenwerken om honderd patiënten bij elkaar te krijgen. Ook tachtig algemene ziekenhuizen en drie Belgische klinieken zijn betrokken bij het onderzoek. Volgens het AZG speelt een virus uit de herpesfamilie moge lijk een rol bij het ontstaan van plotselinge doofheid. Na een infectie vestigt dat virus zich in een zenuwknoop in onder meer het binnenoor, waar het zintuigcellen aantast. ANP dinsdag 20 februari 2001 door Marieke van Schie Mevrouw De Jong wil even met mij praten. „Sinds een aantal maan den heb ik last van tintelende handen, vooral in bed. Dan prikken ze en krijg ik een dood gevoel. Ik lig er wakker van." Een helder verhaal. Ze heeft zich goed voorbereid. Mevrouw De Jong heeft er al zes jaar last van. „Sinds ik in de overgang ben. Eerst een klein beetje, maar de laatste tijd is het zo lastig, dat ik er slecht van slaap, en mijn man wakker houd. Als ik namelijk met mijn hand boven mijn hoofd beweeg, en mijn arm een poosje gestrekt houd, vei-minderen de tinte lingen. 'Lig toch niet 's nachts te gym- nastieken', zegt Karei dan. Maar ik kan het haast niet volhouden om stil te lig gen. De slapeloosheid is kennelijk het grootste pi-obleem, ik hoor het telkens terug. Ik bekijk haar handen en onder- ai-men. Bij mevrouw De Jong is sprake van een te nauwe doorgang van de ze nuwen en bloedvaten in de pols. Bij ieder mens zit er een stevig bandje onder de huid dat de pols beschermt. Dit bandje kan bij toename van het li chaamsgewicht te smal worden voor de omvang van de structuren die er door heen gaan. Vrouwen Dat zijn de pezen van de kleine spieren in de hand, die aanhechten aan de elle boog, de zenuwen en de bloedvaten. Bij vernauwing spreken we van het car- paal tunnel syndroom. Het zijn meestal vrouwen die er last van krijgen. Na de bevalling, in de overgang, en bij het langzamer werken van de schildklier In al die gevallen zien we het lichaams gewicht stijgen, en de pols x-elatief te smal worden voor de onderai-men. „En nu, dokter?" Moet ik afvallen?" Dat zou mooi zijn, maar mevrouw De Jong is bijna zestig jaar, en dan is het niet zo gemakkelijk om af te vallen. Maar meer bewegen, en wat minder eten zou wel een idee zijn. Ze wil het graag proberen. Na twee maanden zie ik haar terug. „Ik houd het niet vol, is er nog een andere oplossing?", vraagt ze. Ik leg haar de mogelijkheden voor. Een neurologisch onderzoek is de eerste stap. De neui-o- loog ondei-zoekt de functie van de handspieltjes. Als hij achteruitgang constateert is dat een sterke aanwij zing dat een operatie uitkomst zou kunnen bieden. Poliklinisch Dat kan onder lokale verdoving, poli klinisch. De neurochirurg klieft dan het bandje dat onderhuids ligt, en hecht het daarna overlangs weer aan elkaar. Ze wil er thuis even over praten, ze ziet er nog wat tegen op. „Ik ben nog nooit geopereerd", zegt ze. „Is er nog een andere oplossing?" Inderdaad lukt het soms ook om zonder operatie de klachten te verhelpen. Een injectie met een ontstekingsremmende stof wordt ingespoten onder het onder huidse polsbandje. Die injectie ver mindert de zwelling, waardoor er meer ruimte ontstaat. Soms kan dat in plaats van de operatie, soms ook in aanslui ting op de ingreep. Aanvullende fysio therapie kan ook nog oplossing bieden. De injectietherapie wordt gegeven door huisartsen of specialisten. Opgelucht gaat ze naar huis. Ze zal zich samen met haar man beraden, en dan de oplossing kiezen, die het beste bij haar past. Goede voorlichting kost wat tijd, maar het maakt de kans op succes na de ingreep groter. Het is de investe ring waard. GPD Marieke van Schie is huisarts door Pieter Lomans Ecstasy, beter bekend als XTC, staat bekend als een liefdesdrug. Het pilletje geeft je een warm, euforisch gevoel en het verhoogt het plezier in seks, wil het verhaal. Het onder zoeksteam van Andy Parrott van de 'University of East Lon don' komt tot andere conclusies. Een van de meest opmerkelijke bevindingen van het team van Parrot was dat bij stevige ecs- tasygebruikers bijna drie keer vaker een vermindering van de lust en vermindering van het li bido voorkomt dan normaal, „Dat is tamelijk ironisch", zegt PaiTott, „ecstasy heeft nou juist de reputatie dat het stimulerend werkt op de seksualiteit." Het urenlange euforische gevoel dat de XTC-pil veroorzaakt, is toe te schrijven aan de invloed die de pil uitoefent op de stof se rotonine. Serotonine is een boodschap- perstof (neurotransmitter) in de hersenen, die een grote rol speelt bij de totstandkoming van ons humeur. Een E-pil doet twee dingen in de hersenen. Aan de ene kant jaagt ze de aanmaak van serotonine flink op. Aan de andere kant remt ze tegelijkertijd de af braak. Het gevolg is een tijdelij ke overdaad aan serotonine in de hersenen en een prettig, eufo risch gevoel. Dat gevoel houdt enkele uren aan. Het brein begint daarna te wer ken aan een verlaging van het serotonineniveau en schiet daar een beetje in door. Zaterdag avondgebruikers van de E-pil spreken niet voor niets over de 'Depressieve Dinsdag' of 'Suici de Tuesday'. Niet zelden bereikt het depressieve gevoel op die dag zijn meest intense, donker ste punt. Dit zijn de korte termijneffec ten, stelt Parrott, maar er zijn aanwijzingen dat XTC ook op de langere termijn zijn invloed doet gelden. Beschadiging Parrott is bang, dat een regel matig gebruik van XTC de ze nuwcellen beschadigt, die sero tonine maken. In experimenten met ratten is die schade inder daad al aangetoond, maar gege vens over de mens ontbreken nog. De kans dat dergelijke schade ook bij de mens kan op treden vraagt om waakzaam heid, meent Parrott. In de afgelopen jaren is een chronisch verlaagd niveau van serotonine al in verband ge bracht met een verhoogde kans op angststoornissen en klini sche depressies. GPD XTC-gebruik wordt vaak in verband gebracht met houseparty's. De 'love-drug' blijkt in tegenstelling tot deze bijnaam het libido aan te tasten. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie gezondheid GRONINGEN - Dat in Ne derland iets meer baby's rond de geboorte overlijden dan in Scandinavische landen is een gevolg van het systeem waar voor we hebben gekozen. In Zweden, waar de minste ba by's rond de geboorte overlij den, wordt niet thuis of in kleine ziekenhuizen bevals- len. Dit zegt de Groninger hoog leraar kindergeneeskunde P. Sauer in reactie op het nieuws dat ons land in de middenmoot van Europese landen is terechtgekomen, waar het gaat om perinatale sterfte. Over de hardste con clusie die de Rotterdamse epidemioloog J. Mackenbach trekt, dat een kwart van de sterfgevallen bij pasgebore- nen'mogelijk of waarschijn lijk' had kunnen worden voorkomen, maakt Sauer zich een boos. Onderzoek „Als je iets zegt over een on derwerp dat zo gevoelig ligt, dan moet je eerst de resulta ten van het onderzoek zien. En die resultaten zijn nog niet gepubliceerd. Boven dien betekent het niet dat wanneer iets had kunnen worden voorkomen, dat zo iets dan ook betekent dat een arts verwij tbaar heeft gehan deld. De medicus kan toch naar eer en geweten hebben gehandeld." Sauer weet dat er fouten worden gemaakt'. „Maar je moet niet overdrijven. Het verschil tussen ons land en Zweden is dat bij ons de peri natale sterfte 1 promille ho ger is." Ons land zou hetzelf de niveau kunnen bereiken als we ook voor het Zweedse model kiezen. In dat land zijn de risico's te ruggebracht omdat vrouwen daar alleen kunnen bevallen in ziekenhuizen waar min stens 1000 bevallingen per jaar worden gedaan. Is er sprake van mogelijke com plicaties, dan bevallen vrou wen in een ziekenhuis waar minstens 3000 bevallingen worden gedaan. „Door de grote ervaringen die Zweedse ziekenhuizen hebben, plus het feit dat er 24 uur per dag, zeven dagen per week kinderartsen aanwezig zijn en mensen die een baby kunnen reanimeren, sterven daar minder baby's." Een gevolg is wel dat in een land als Zweden vrouwen soms wel duizend kilometer moeten reizen om te beval len. Zij staan daar niet bij stil, omdat thuis bevallen voor Scandinavische vrou wen absoluut geen optie is. Sauer zou het liefst voor het Zweedse model kiezen. „Als kinderarts wil ik de bevalling optimaal laten verlopen, met zo weinig mogelijk risico's. Dus in grote gespecialiseerde ziekenhuizen." Afstanden Het voordeel van Nederland is dat de afstanden hier klei ner zijn, zodat je niet zo ver hoeft te reizen. Sauer ziet in voering van het Zweedse mo del evenwel niet snel gebeu ren, omdat veel mensen het huidige systeem van thuis-en poliklinische bevallingen niet kwijt willen. „Ook in on ze beroepsgroep heb je men sen die het bevallen zien als een natuurlijk fysiologisch gebeuren, dat je gewoon ge zellig thuis kunt doen." Of een vrouw in ons land thuis bevalt of poliklinisch in een klein ziekenhuis, maakt wat sterfterisico volgens Sauer geen verschil. „Die ri sico's schat ik even hoog in." Hij wijst in dit verband op de uitkomsten van een onder zoek in de Verenigde Staten, waarin de babysterfte in kleine, middelgrote en grote gespecialiseerde centra werd vergeleken. In de middelgro te ziekenhuizen was de sterf te het grootst. „Kleine zie kenhuizen sturen moeders meteen door, terwijl middel grote ziekenhuizen denken dat ze het wel kunnen, maar in feite toch te weinig erva ring of gespecialiseerd perso neel hebben om bij complica ties alles goed te doen." Sauer noemt nog een tweede oorzaak voor dé iets hogere sterftecijfers in ons land. Ne derlandse ouders en artsen kiezen er in soms bewust voor om baby's te laten sterven. „Van baby's die bij de ge boorte zes maanden oud zijn vinden wij dat die te jong en te onrijp zijn om ze in leven te houden. Dat geldt soms ook voor baby's met zeer ernstig aangeboren afwijkingen." „Misschien willen we in Ne derland wel dat de sterfte een beetje hoger is." GPD Een paar keer per eeuw slaat een volledig nieuw en daardoor ef fectief griepvirus wereldwijd toe. Afhankelijk van de besmet telijkheid kan die griep een kwart tot de helft van de wereld bevolking vellen. In dat geval is sprake van een grieppandemie, een wereldwijde epidemie. vari onze redactie gezondheid ROTTERDAM - De dood van een driejarig jongetje in Hong kong was in mei 1997 geen we reldnieuws. Ten onrechte. Een paar maanden later hielden virologen de adem in toen dui delijk werd dat het jochie was bezweken aan de variant in fluenza A (H5N1). Een volledig nieuw virus in een oud griepjas- je. Het nachtmerriescenario van een wereldwijde griepepidemie werd uit de kast getrokken. NadeHongkong-griepuit 1968, de Aziatische griep uit 1957 en de moeder van alle pandemieën; de Spaanse griep uit 1918, leek de vierde grieppandemie van deze eeuw op uitbreken te staan Maar door een speling van de natuur bleef de mensheid een ramp bespaard. Het virus, af komstig van kippen, bleek bijna niet van mens tot mens over draagbaar te zijn. Toen de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) de autoriteiten in Hong kong met succes wist te bewe gen 1,4 miljoen kippen en ander gevogelte te slachten, kon ver spreiding van het virus worden gestopt. „We zijn waarschijnlijk door het oog van de naald gekropen. De Rotterdamse viroloog Ab Osterhaus maakt niet de indruk een grapje te maken. Weinig aandoeningen worden zo on derschat als de griep. Tijdens een normaal griepseizoen kost het virus alleen in Nederland jaarlijks al duizenden mensen het leven. En dan gaat het nog maar om een gewoon virus waar de bevolking nog deels immuun voor is. Dat heeft alles te maken met de gewoonte van griepvirussen ie der jaar een klein beetje te ver anderen. Deze 'genetische drift' heeft grote voordelen. Omdat het virus lijkt op zijn voorgan gers hebben veel mensen nog voldoende afweervermogen overgehouden uit eerdere jaren. Ook is het mogelijk op voorhand een vaccin te ontwikkelen. Maar eens in de zoveel tijd ge draagt het virus zich anders. Dan ontstaat in één klap een volledig nieuw virus - 'geneti sche shift' - dat door het lichaam niet herkend wordt. Naar ver wachting een kwart tot de helft van de bevolking kan dan ziek worden. Osterhaus: „Zo'n één a twee procent van de patiënten zou komen te overlijden. In Ne derland heb je het dan al gauw over minimaal vijftigduizend doden." Zoals bij de Hongkong-griep is gebleken, kunnen virussen door dieren worden overgedragen. Osterhaus: „Wij onderhouden daarom een netwerk van vogel kenners, die ons poep leveren om in de gaten te houden welke influenza-virussen er rondgaan en of er nieuwe zijn. Maar ook andere dieren kunnen drager zijn. Zo hebben we laatst een hier onbekend influenza-virus in dode zeehonden aangetrof fen." Rampenplan De benauwde ontsnapping aan het Hongkong-virus was voor de WHO aanleiding de eventua liteit van een grieppandemie nog eens goed tegen het licht te houden. In het voorjaar van 1999 leidde dat tot een soort rampenplan. Laboratoria over de hele wereld De Rotterdamse viroloog Osterhaus onderzoekt een dode zeehond op virussen. foto Lieven Willemse/GPD hebben opdracht de ontdekking van een nieuw virus te melden bij de WHO. Als blijkt dat het gaat om een nieuw virus dat van mens tot mens kan worden over gedragen, dan wordt pandemie- alarm geslagen. Terwijl de klok tikt, zullen we tenschappers over de hele wereld op zoek gaan naar een vaccin om het virus te stuiten. Snelheid is daarbij geboden, omdat de verspreiding van het virus door de enorme toename van wereldwijde contacten tus sen mensen waarschijnlijk zeer snel zal verlopen. De Gezondheidsraad gaat er vanuit dat er rekening moet. worden gehouden met schaarste van vaccin. 'Omdat het ontwik kelen van het vaccin tijd vraagt, zal dus zeker in het begin van een pandemie een groot tekort heersen. Het stellen van priori teiten voor de vaccinatie is dan onontkoombaar. „De hamvraag is wie dan wel en wie niet gevaccineerd wordt", legt Jim van Steenbergen van de Landelijke Coördinatiestruc tuur Infectieziekten (LCI) als dilemma op tafel. „Wil je de ver spreiding remmen, dan zou je vooral kinderen moeten vacci neren, want het is bekend dat juist zij zorgen voor een snelle besmetting van veel mensen. Daarnaast kun je kiezen voor een groep mensen die op vitale functies werken, zoals dokters, verpleegkundigen en doodgra vers. Daarom wordt op het ogenblik geschreven aan een draaiboek waar ook Binnen landse Zaken bij betrokken is." Onrust De betrokken ambtenaar mag over de inhoud van het draai boek geen enkele mededeling doen. Maar een aantal instruc ties ligt voorde hand. Zeker om dat de aanbevelingen van de WHO ten grondslag liggen aan het draaiboek. Het is aanneme lijk dat in geval van een pande mie het beschikbare vaccin eerst gaat naar mensen die een vitale functie vervullen bij de opvang van slachtoffers Pas daarna zijn mensen met een ver hoogd risico aan de beurt. Vac cinatie van de hele bevolking is op korte termijn vrijwel zeker niet mogelijk De WHO waar schuwt daarom dat de vaccin- schaarste waarschijnlijk tot politieke onrust zal leiden. Daarbij wordt rekening gehou den met paniek en rellen. GPD door Annie de Vreugd De term dyslexie is zo langzamerhand alge meen bekend. Maar wat is nu dyscalculie? Het gaat om problemen met rekenen, een evenknie dus van dyslexie, dat staat voor problemen met lezen. Tot voor kort ging alle aan dacht naar dyslexie, van re kenproblemen vernamen we niets. Toch komt dyscalculie ongeveer net zo vaak voor als dyslexie, namelijk bij onge veer twee procent van de be volking. Ongeveer tachtig procent van de kinderen met dyslexie heeft ook dyscalcu lie. Opeens verschijnen er onderzoeksresultaten over rekenproblemen, worden er lezingen over gehouden en artikelen over geschreven en wordt de stoornis uitgelegd in brochures. Juf en meester op school bekijken de koters om hen heen met een nieuwe blik. Eindelijk is duidelijk waarom Pietje maar nooit leerde dat één plus twee drie is. Een waarschuwing vooraf: niet elk rekenprobleem valt onder de noemer dyscalculie. Het gaat niet op om over dys calculie te spreken, wanneer een kind ten opzichte van an dere vakken alleen met reke nen slecht scoort. Het speci fieke van dyscalculie is dat een kind moeite heeft met au tomatisering. Dat wil zeggen dat een kind eerst moet leren dat bijvoorbeeld vijf plus vijf tien is. In het begin worden de vingers erbij gehaald of een kralenrekje. Op een ge geven moment zullen de meeste kinderen er niet meer bij hoeven na te denken dat het antwoord tien is. Ze we ten dit automatisch, ze heb ben de optelsom geautomati seerd. Dan is de tijd rijp om door te gaan met moeilijkere sommen. Precies dit automatisme ont breekt bij kinderen met dys calculie. Ze blijven maar hangen bij de tafels, die wil len erbij hen maarniet in. En ook het plus- of min-teken blijft voor hen zonder bete kenis. Er gaat geen lamp branden dat ze bij altijd moeten optellen. Het getal 328 zegt hun niet meer dan een losse 3 en een 28. En dan zeggen we ook nog 300-8-en- 20 in plaats van het logische re 300-20-8. Het laat zich ra den dat deze kinderen bij moeilijkere rekenopgaven helemaal vastlopen. Bovendien is de manier van uitrekenen ook aan verande ring onderhevig, de staartde ling bijvoorbeeld is aan het verdwijnen. Alle kinderen in de Idas komen weer op een andere manier aan het ant woord van een som, het maakt het er voor een kind met rekenproblemen niet makkelijker op. De onvol doenden voor rekenen stape len zich op, al doende krijgt het een verhekel aan dat ge reken. Herhalen Toch is de enige manier om deze kinderen rekenen te le ren simpelweg stampen, ex tra oefeningen en eindeloos geduldig herhalen van steeds dezelfde uitleg. De proble men openbaren zich meestal voor het eerst in groep drie als het kind echte sommen gaat makenHet is niet zo dat kinderen met dyscalculie dus wel niet intelligent zullen zijn. Op zich snappen ze best wat ze moeten uitrekenen, alleen het pad waarlangs kunnen ze niet vinden. De omgeving merkt dat bijles sen geen echt resultaat ople veren en de problemen hard nekkig blijven bestaan. Deze kinderen moeten niet blijven tobben, ze moeten een hulpmiddel aangereikt krijgen. Als een kind niet goed kan horen, dan geef je het een gehoorapparaat. Kinderen met dyscalculie zijn geholpen met een reken machine. Enerzijds is het een goede zaak dat dyscalculie meer in de schijnwerpers komt te staan. Kinderen die het treft, hebben baat bij een snelle diagnose. Anderzijds schuilt een groot gevaar in veelvul dige publicaties. Het verle den heeft geleerd dat bij gro tere aandacht voor autisme, dyslexie of hoogbegaafdheid er opeens veel meer kinderen met deze diagnose gaan rondlopen dan volgens de statistieken verwacht zou mogen worden. Ouders en leerkrachten hebben de neiging op eigen kracht te diagnosticeren, met in het verleden het gevolg dat er vergaarbakken ontstaan vol afwijkingen die op een ande re manier verklaard zouden moeten worden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 8