Meerderheid Usinor in staalgigant PZC Douwe Egberts spiegelt zich aan Coca Cola Advocaat Begemann verwijt beursbestuur uitlokken proefproces 7 Frans concern gaat in zee met Arbed en Aceralia in NewCo Nutreco neemt belang in twee Australische ondernemingen Impasse overleg ING duurt voort Politie maakt eind aan bezetting fabriek Daewoo Lager handelsoverschot eurozone Polen azen op Leuna-raffïnaderij Isotis boekt verwacht verlies Grootaandeelhouder verrast Sulzer Tweede fabriek ETG Twente Manpower groeit harder buiten Nederland dinsdag 20 februari 2001 uanonze redactie economie PARIJS - Het Franse staalcon cern Usinor krijgt de meer derheid in een nieuwe staal- combinatie. Usinor heeft die combinatie samen met het Luxemburgse Arbed en het Spaanse Aceralia opgericht. Ineen gezamenlijke verklaring maakten de drie gisteren be leend dat Usinor 56,5 procent van de aandelen krijgt. Arbed krijgt 23,4 procent en Aceralia 20,1 procent. Usinor liet weten van de fusie in 2003 besparingen van 300 mil joen euro per jaar te verwach ten. In 2006 is dat opgelopen tot ïijö miljoen euro. De hoofdvestiging komt in Luxemburg. Francis Mer, be stuursvoorzitter van Usinor, krijgt de leiding in handen. De aandelen van het nieuwe con- worden genoteerd aan de effectenbeurzen van Parijs, Brussel, Luxemburg en Madrid. De nieuwe onderneming, die voorlopig de naam NewCo heeft meegekregen, wordt met een jaarlijkse productie van ruim 44 miljoen ton ruwstaal (cijfers 1999) op afstand het grootste staalconcern ter wei'eld. Nu is Posco uit Zuid-Korea nog de grootste met 26,5 miljoen ton Corus, in 1999 ontstaan door een fusie van Hoogovens en Bri tish Steel, staat vijfde met 21,3 miljoen ton. Door het samen gaan van Usinor, Arbed en Ace ralia komt het op de vierde plaats. De marktwaarde van het nieu we concern, dat vermoedelijk dit najaar gaat draaien, is 5,7 miljard euro 12,5 miljard). Er komen ruim 115.000 mensen te werken, maar aan ontslagen valt niet te voorkomen. Arbed en Usinor overlappen elkaar op enkele terreinen, vooral in Bel gië. De gezamenlijke jaaromzet bedraagt 30 miljard euro (f 66 miljard). Onderzoek De samensmelting wordt zeker onderwerp van onderzoek voor de concurrentieautoriteiten. In het weekeinde liet een woord voerder van de Europese Com missie weten dat er naar alle waarschijnlijkheid een onder zoek komt. Analisten wijzen er op dat de commissie enige tijd geleden een fusie tussen de drie aluminiumconcerns Alcan, Pe- chiney en Alusuisse heeft tegen gehouden. Volgens topman Mer zullen en kele activiteiten worden afge stoten om Brussel tevreden te stellen. Hij denkt daarbij vooral aan onderdelen op het gebied van platte staalproducten. De nieuwe staalreus mag dan de grootste ter wereld zijnhet aan deel op de wereldmarkt is wei nig meer dan vijf procent. Die markt is sterk gefragmenteerd. De tien grootste staalbedrijven hebben met elkaar niet meer dan 25 procent van de wereld markt in handen. Analisten ver wachten dan ook dat deze fusie ervoor zorgt dat de staalprodu centen elkaar meer gaan opzoe ken, vooral in Azië. Ook Corus en het Duitse ThyssenKrupp zijn gisteren als fusiepartners genoemd. Positief Corus is positief gestemd over de fusie van de drie grote con currenten. ,,Dit samengaan reduceert het aantal onderne mingen op de Europese staal- markt", aldus een Corus- woordvoerder. „Daardoor wordt de markt transparanter." Het bedrijf zal zich niet van de wijs laten brengen nu het in één klap te maken krijgt met een te genspeler, die 45 miljoen ton staal produceert. ,,Wij gaan gewoon verder met onze strategie", stelt de voor lichter van Corus. ,,We blijven producten maken met een grote toegevoegde waarde, de zoge heten down-stream benade ring, en onderzoek in nieuwe technieken. British Steel zal zich met name op de Britse markt begeven, ter wijl Hoogovens voornamelijk op het Europese vasteland ac tief is." ANP/GPD BOXMEER - Nutreco heeft een belang genomen in Pivo Aqua culture en in Tassal Limited, twee Australische marktleiders inaquacultuur. Visvoer is het terrein van Pivo Aquaculture in de Zuid-Paci- ficregio met een jaaromzet van 24miljoen euro. Tassal Limited is de grootste producent van zalm in de regio. Deze onderne- mingheëft een jaaromzet van 47 miljoen euro. Het Boxmeerse veevoedei'be- drijf en viskweker zet hiei'mee een belangrijke stap in de stra- om uit te breiden in n ieu we regio's en nieuwe soorten. „De samenwerking met twee bedrijven die in Australië tot de lèidinggevende ondernemingen mogen worden gerekend levert ook de basis voor verdere ont wikkelingen op de markt in Zuidoost-Azië", zo zei woord voerder Hans den Bie van Nu treco Aquaculture. GPD AMSTERDAM - Bank-verze- keraar ING Groep en de vak bonden zijn er gisteren niet in geslaagd uit de impasse te ko men bij het overleg over een nieuw sociaal plan. De besprekingen zijn opge schort. Er is geen afspraak voor nieuw overleg, zei L. Vlek van FNV Bondgenoten. De bonden willen de gai'antie dat gedwon gen ontslagen uitblijven bij re organisaties. Blijft een plan uit, dan moeten per i'eorganisatie worden onderhandeld. ING kwam met voorstellen die niet sporen met de wensen van de bonden. ANP Met stalen pijpen gewapende medewerkers van Daewoo staan tegenover de oproerpolitie. van onze redactie economie SEOEL - De Zuid-Koreaanse politie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan de bezet ting van een deel van de fa briek van Daewoo Motor in Pupyong (oostelijk van Seoel). Honderden werknemers pro testeerden er al drie dagen te gen massa-ontslagen. Het kwam tot vechtpartijen met de politie die met meer dan 4000 mensen de grote Daewoo- fabriek bestormde. De bezet ters bestookten de politie met brandbommen. In een fa briekshal brak brand uit, maar die werd snel geblust. Uitein delijk slaagde de politie er 's middags in een eind te ma ken aan de bezetting. Zeker vier actievoerders raakten ge wond. De politie heeft een on bekend aantal demonstreren de werknemers opgepakt. Vrijdag ontsloeg Daewoo 1750 werknemers. Uit onvrede daarover hadden gisteren zo'n zevenhonderd werknemers een deel van de fabriek bezet. Ook bij de poorten stonden honderden boze arbeiders en hun familieleden. Ze protes teerden tegen plannen om Daewoo, een economische hoeksteen van het land maar inmiddels vrijwel failliet, te verkopen. Volgens minister Jin Nyum van Financiën is buiten landse hulp hard nodig om Daewoo Motor niet ten onder te laten gaan. Vrijdag mislukten op het laat ste moment besprekingen over een reddingsplan, waarna de 1750 man hun ontslag kregen. Volgens Daewoo draaiden twee fabrieken elders gewoon door. Intussen heeft de Zuid-Kore aanse justitie gisteren 34 ma nagers en accountants van Daewoo in staat van beschul diging gesteld wegens betrok kenheid bij gi'ootschalige smeergeldpraktijken. Oud president Chang Byong-joo, vijf andere voormalige presi denten en een accountant wer den voor ondexwraging aange houden. Volgens aanklagers heeft Daewoo met illegale le- fotoYun Jai-hyoung/AP ningen en geld dat door middel van valse documenten aan dochterbedrijven werd ont trokken, een geheim fonds van 25 biljoen won (47 miljard gul den) opgezet waaruit smeer geld werd betaald. Daewoo zegt dat het geld in zijn fabrieken in het buiten land is geïnvesteerd, maar vol gens de aanklagers ging er minstens 19 miljard gulden in een pot die ten dienste stond van de oprichter van Daewoo, de inmiddels 65-jarige Kim Woo-choong. RTR/AP Egbert Dowwes had het nooit durven dromen. Hij begon 248 jaar geleden zijn winkeltje De Witte Os aan de Midstraat in Jou- re en legde daarmee de grondslag voor het Nederlandse koffiemerk Douwe Egberts dat inmiddels in de hele wereld actiefis. Het con cern betreedt het ene na het ande reverre land. „We willen dé kof- jieautoriteit van de wereld zijn", zegt marketingdirecteur Wout de Gier. dóorSaskia van Westhreenen LEEUWARDEN - Wout de Gier is dui delijk. „We willen de beste zijn." Het toverwoord is 'Omnipresence': Douwe Egberts alom vertegenwoordigd; koffie dtijd en overal verkrijgbaar. Coca Cola geldt als het grote voorbeeld. Zoals diens rode beeldmerk in alle hoeken van de wereld herkenning oproept, rooet het DE ook vergaan. Overnames waren de afgelopen jaren aan de orde van de dag. 'Café do Ponto (Brazilië) en Continental Coffee (Ver enigde Staten) in '98, Chock full 'o Nuts, Hills Bx-os, MJB en Chase and Sanborn (VS) in '99 - het zijn stuk voor stuk lokale koffiebranders met hon derden werknemers en op jaarbasis een miljoenenomzet. hxBrazilië is Douwe Egberts nu de on betwiste nummer één. Voor de rest van Zuid-Amerika geldt ongeveer hetzelf de. Op de wereldranglijst van voeding- en genotmiddelen bezet DE de derde stek achter Phillip Morris en Nestlé. meen jaar tijd vei'anderde het gezicht van de divisie koffie en thee van het Amerikaanse moederconcern Sara Lee. In het boekjaar '99-'00 verkocht de koffie divisie 7 0 procent van zijn om zet in Europa. Een jaar later is dat nog maar 40 procent. De rest gaat groten deels naar Nooi'd-Amerika (35 pro cent) en Latijns-Amerika (24 procent), instant zwermen mensen voor DE uit °ver de wereld, op zoek naar bedrijven. "Hetmooiste is als je er eentje treft met opvolgingsproblemen", zegt De Gier. "Een merknaam met een hoop potenti eel, maar een bedrijf dat te klein is om dat potentieel te benutten." Hij noemt het voorbeeld van het New Yorkse Chock full 'o Nuts. De brander kent een rijke historie. De oprichter stax-tte met een notenwinkeltje, maar tijdens de crisistijd in de Verenigde Staten ging hij ook koffie verkopen. In 1999 lijfde Douwe Egberts de brander in. Omdat er, zo zegt De Gier, marke tingtechnisch meer uit te halen was. Met een forse materiële inspanning timmert DE er nu mee aan de weg in New York. Ook bij het Franse Maison du Café is het Friese DE-logo zichtbaar op de ver pakking, net als bij dochtermerken in België en het Verenigd Koninkrijk. Bij de nieuwe aanwinsten overzee woixit de relatie met Douwe Egberts meer be nadrukt. „We willen het langzaam naar elkaar toebrengen. Je moet de mensen niet van je vervreemden", zegt De Gier. De ambities zijn groot. „Koffie drinken - dat evolueert een beetje. We zijn niet alleen het bedrijf van de zwarte ge brande koffie, ook van de cappuccino. Het liefst willen we voorop lopen. Tr endsetter zijn." In Nederland zijn zes van de tien kopj es koffie die we drinken van Douwe Eg berts. „Dat weet amper iemand. Dat mogen we best wat meer laten zien." Weegschaal De koffiewereld verandert dus. De ver koop van zo veel mogelijk pakjes 'rood- merk' in de supermarkt is al lang niet meer het hoofddoel van Douwe Eg berts. DE's verkoop via de supei'markt bedraagt nu nog 60 procent van de to tale omzet. Langzaamaan vindt de weegschaal zijn evenwicht. Over tien jaar denkt Douwe Egberts de helft van zijn omzet te halen via verkoop bui tenshuis. Om dat te bereiken is wereldwijde aan- tief jong koffieland. Pr-medewerker Joost Ravoo refereert aan 'het zwarte bocht' dat je er eerder te drinken kreeg in hotels en cafés. „Ze lei'en er nu pas hoe je koffie moet drinken." De zoete smaken zijn bij de Amerikanen in trek. Een kopje 'Strawberry Cream Blast' of een kopje koffie met gemalen bitter koekjes - als het maar hip is. Douwe Egberts sloot onlangs met Easy Everything, een wereldwijde keten van internetcafés, de deal dat liet in al diens vestigingen op het Europese vasteland en in de USA de koffiebar mag verzor gen. In een moordend tempo worden de nieuwe cafés geopend. Inmiddels zijn er al veeirtien: in Amsterdam (2), Rot terdam, Antwerpen, Brussel, Barcelo na (2), Madrid, München, Berlijn, Pa rijs (2), Rome en New York. Het aantal moet groeien tot zo'n dertig in oktober. In november vorig jaar ging 's werelds grootste internetcafé open in New York, met in dit geval een koffie hoek van Chock full 'o Nuts. De cafés krijgen samen 200.000 bezoekers per week over de vloer, vertelt De Gier. „Allemaal jongeren. En die worden el ke week geconfronteerd met onze dranken." Smaakjes Werknemers van Douwe Egberts demonstreren tegen sluiting van de fabriek in Kampen. foto GPD wezigheid een must. Pas dan zijn er deals te sluiten met echt grote concerns als de Hilton Hotels. „Een wereldwijde klant bedienen - wij zijn de enige die dat straks kunnen aanbieden." Een contract met restaurantketen Burger King is al op zak. Maar er ligt nog veel terrein braak, aldus De Gier. In Nederland test DE op kleine schaal de eigen koffiebars in alternatieve ge legenheden, zoals op de Vrije Universi teit in Amsterdam. We zullen ze straks op veel meer plaatsen aantreffen. „Waarom niet in een meubelzaak? Dat dient ook de ondernemer. Die wil zijn klanten langer vasthouden. Koffiedrinken buiten de deur, onder meer in cafés, benzinestations en win kels, komt in zwang. En hoe meer lan den Douwe Egberts betreedt, des te meer trends worden er gevolgd. „Koffie is een heel lokaal gebeuren, Hier kun je rustig 's avonds een cappuccino bestel len. Maar doe je dat in Italië, dan ben je niet helemaal lekker. Die gewoontes - die moet je per land in stand houden." Sydney loopt voorop, Australië kent een sterke espressocultuur. Moderne machines, designkopjes en de meest aparte smaakvarianten worden er be dacht. Hel is een erfenis van de Itali- aanseBanistaBoys. Zij introduceerden in Australië een echte koffiecultuur en halen met de kopjes grappen uit, die in Amerika gewoon zijn in cocktailbars. Douwe Egberts speelt er op in door de barmensen speciale opleidingen te ge ven in het mooi of grappig presenteren van een kopje koffie. De Verenigde Staten geldt als een rela- Het is de manier waarop Douwe Eg berts wil laten zien dat het staat voor 'een goeie kop koffie'. En omdat de jeugd de toekomst heeft, wordt er volop geëxperimenteerd met nieuwe exoti sche koffiesmaakjes. Wie een Easy Everything bezoekt, ziet de flessen zoe te siroop op de toog staan. Met als sma ken: hazelnoot, caramel of kaneel. De Gier vertelt hoe Douwe Egbexds in een serieuze basistraining van een hal ve dag leert hoe caféhouders een goeie kop koffie moeten schenken. Het is ook een gevecht met de frisdrankgiganten. Er zitten grenzen aan de hoeveelheid vocht die een mens op een dag kan drin ken. „We kimnen die grens niet opi'ek- ken. Dus moeten we de strijd aan met de andere dranken." Het is een tweede reden om met hippe drankjes te experimenteren. De jeugd moet van de cola naar de koffie. Al houdt De Gier één ding overeind: „Je mag overal aankomen. Maar koffie blijft een heilig product." GPD BRUSSEL - Het handelsoverschot in de eurozone, de twaalf EU-lidstaten die de eui'o hanteren, bedroeg vorig jaar 12,6 miljard euro (27,7 miljard gulden), tegen 51,2 miljai'd euro in dezelfde periode van 1999. Dat blijkt uit cijfers vanEurostat, het statistisch bureau van de EU. De hele EU kende vorig jaar een tekort op de handelsbalans van 82 miljard euro, tegen 19 miljard euro in dezelfde periode het jaar exwoor. De stijging is volgens Eurostat vooral het ge volg van de hogere energiepi'ijzen. Duitsland had over de periode januari-november van vorig jaar het grootste overschot op de handelsbalans binnen de EU: 52,3 miljard euro. Nederland had over deze periode een overschot van 9,5 miljard euro, tegen 10,4 miljard euro in de zelfde periode van 1999. WARSCHAU - PKN/Oi'len, de grootste oliemaatschappij van Polen, wil de helft van de Leuna-olieraffinaderij in het voor malige Oost-Duitsland overnemen van het Franse oliecon cern TotalFinaElf Met de transactie zou naar schatting 1,1 miljard dollar zijn gemoeid. TotalFinaElf is al enkele jaren op zoek naar een paidner voor de raffinaderij PKN, een staatsbedrijf dat op de nominatie staat te worden geprivatiseerd, zou Total ook hebben voorgesteld samen te werken bij de distributie van brandstoffen in Duitsland en Tsjechië. AFP/DPA AMSTERDAM -Biotechnologiebedi'ijf Isotis heeft vorig jaar een nettoverlies geleden van 8,1 miljoen euro 17,8) tegen 4,8 miljoen euro (ƒ10,6) in 1999. Volgens de ondeimeming uit Bilthoven is dit resultaat volgens verwachting. Isotis is opgericht in 1996 en houdt zich bezig met het maken van menselijk weefsel uit materiaal van de patiënt. Het be drijf rekent erop pas eind 2004 quitte te kunnen spelen. Het bedrijf haalde vorig jaar voor 1,8 miljoen euro (bijna 4 miljoen).aan inkomsten binnenDat is een stijging met 3 3 pro cent, vergeleken met 1999. Tegenover de gestegen inkomsten staan gestegen kosten. Die gingen met 70 procent omhoog tot een bedrag van bijna 11 miljoen exxro 24 miljoen). ANP ZÜRICH - Totaal onverwacht heeft een grootaandeelhouder van het elektrotechnische concern Sulzer, ooit een topbedrijf in Zwitsexiand, gisteren een bod aangekondigd op alle uit staande aandelen. De aandeelhouder, de investeringsmaat schappij InCentive Capital, wil daarmee een reorganisatie van Sulzer versnellen. Incentive Capital, gevestigd in het fiscaal aantrekkelijke Zwitserse kanton Zug, heeft al vijftien procent van de aande len in handen. RTR/DPA ALMELO - Philips ETG-Almelo overweegt een tweede vesti ging te openen in Twente. In dat bedrijf zou op termijn voor zeshonderd mensen werk zijn. Philips ETG-Almelo, vroeger bekend als de 'machinefabriek' van Philips, is een hightech bedrijf waar onder meer de belangrijkste ondei-delen worden gemaakt voor machines die chips produceren. H. Brens, directeur van Philips ETG-Almelo heeft 'hoopvolle signalen' vanuit Eindhoven en Amsterdam gekregen, dat de top van Philips bereid is tot de opening van een tweede vesti ging in Twente. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - De Vereniging voor de Effectenhandel, het toenmalige beursbestuur, heeft in 1991 een proefproces tegen Joep van den Nieuwenhuyzen uitgelokt om er achter te komen waar de wettelijke grenzen lig gen bij voorkenniszaken. Dat zei gisteren M. Cornefor, een van de twee advocaten van Begemann en Van den Nieu wenhuyzen in zijn pleidooi in de Begaclaimzaak. Volgens Cornefor had het beurs bestuur geen poot om op te staan. „Maar de vereniging had duidelijk behoefte aan duide lijkheid in voor keimiszaken. De vereniging heeft zelfs het advies van haar eigen beurscommissa- ris genegeerd en er alles aan ge daan om Van den Nieuwenhuy zen veroordeeld te krijgen". Zowel de landsadvocaat G. Houtzagers als H. van Everdin- gen namens de beurs ontkende de aantijgingen. „Er bestond een redelijk vermoeden van schuld. Door het gerechtshof werd Van den Nieuwenhuyzen dan ook vei'oordeeld", aldus Houtzagers. De Haagse rechtbankpresident R. van Rossum hoorde gisteren de pleidooien van de drie partij - en, die betrokken zijn in de zaak Begaclaim. Daarin eisen Bege mann en toenmalig topman Joep van den Nieuwenhuyzen 1,2 miljard tegen de staat en de Vei-eniging voor de Effecten handel omdat Van den Nieu wenhuyzen en Begemann zeer grote schade zouden hebben ge leden door de rechtszaken begin jaren negentig. Van den Nieuwenhuyzen werd uiteindelijk door de Hoge Raad vrijgesproken van handel met voorkennis in aandelen van het Bossche automatiseringsbe drijf HCS, nadat hij eerst voor de rechtbank al was vrijgespro ken en vervolgens door het ge rechtshof was veroordeeld. De HCS-affaire, waardoor volgens Van den Nieuwenhuyzen beleg gers het vertrouwen in Bege mann verloren, bleek achteraf het begin van de teloorgang van Begemann. Van den Nieuwen huyzen verliet Begemann en zette zijn zaken voort vanuit Curasao. Joep van de Nieuwenhuyzen was gisteren niet aanwezig toen zijn advocaten de aanval inzet ten op de staat en het voormali- ge beursbestuur. De vraag die in eerste instantie beantwoord moet worden is of de staat en het beui'sbestuur zich schuldig heb ben gemaakt aan een onrecht matige daad. Volgens de advo caten van Begemann/Van den Nieuwenhuyzen zitten ze alle bei fout. „Iedereen kon je vertel len dat er geen zaak was. Het Openbaar Ministerie ging uit van totaal verkeerde adviezen", aldus Cornefor. „Uiteindelijk is Van den Nieuwenhuyzen dan ook vrijgesproken." „Maar", zo zei landsadvocaat Houtzagers, „als het OM er niet in slaagt om iemand veroor deeld te krijgen, dan wil dat niet zeggen dat er sprake is van een onrechtmatige daad. Als het OM steeds maar weer bang moet zijn voor een schadeclaim zou het geen enkele zaak meer kun nen aanspannen." De zitting op de Haagse recht bank duurde vijf uur, zonder onderbreking. President Van Rossum doet uitspraak op 4 april. Zegt de rechtbank dan dat er sprake was van een onrecht matige daad, dan moet in een af zonderlijk proces het schadebe drag worden vastgesteld. Vallen beursbestuur en staat niets te verwijten, dan is voor de recht- bank de zaak afgedaan. GPD DIEMEN - De groei van de uit zendorganisatie Manpower is in Nederland het afgelopen jaar achtergebleven bij de ontwik keling in de rest van Europa. In het werelddeel nam de winst met de helft toe, terwijl de omzet 23 procent aantrok. In Nederland wist Manpower maar vier procent meer winst te halen dan het voorgaande jaar, bij een omzetgroei van tien pro cent. Absolute cijfers van haar landenorganisaties gaf de on derneming gisteren niet. Het nettoresultaat van het totale concern Manpower nam in 2000 toe met 14 procent tot 171 mil joen dollar 409 miljoen), te gen 150 miljoen dollar in 1999. De inkomsten zwollen met 11 procent aan van 9,8 miljard tot 10,8 miljard dollar (ƒ25,8 mil jai'd). Zonder wisselkoersver schillen zou de omzet met 21 procent zijn toegenomen, ter wijl de winst 30 px'ocent lioger zou zijn uitgekomen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7