Einde gevangenisopstand Brazilië Europa staat buitenspel PZC Per olifant naar huwelijksbootje Crisissfeer Turkije na ruzie tussen president en premier Medewerkers Unhcr verdacht van afpersing Clinton als kledingambassadeur Vredesakkoord stammen Congo Celstraf oud-topmagistraat Cipiers Dutroux klagen over stress Helikoptercrash topman Myanmar Rechter Italië beveelt openen pad koninklijk villapark Porto Ercole Film Hannibal maakt Italiaanse kijkers misselijk Muiters gijzelen duizenden bezoekers in 29 instellingen Vijftien jaar in moordzaak handelaar kinderporno Hoger dodental aanslag Kosovo dinsdag 20 februari 2001 MALAGA - Het circus is in de stad en dat leverde de inwoners van de Spaanse stad Malaga een bijzondere trouwerij op. De negentienjarige bruid, die als jongleur bij circus America in de ring komt, koos voor de rit naar de kerk in plaats van de ge bruikelijke limousine een olifant als vervoersmiddel. De Italiaanse gaf gisteren haar jawoord aan een 23-jarige Braziliaanse trapezewerker. Die kwam op de ge wone manier naar de plechtigheid foto Rafael Diaz/EPA Premier Ecevit (rechts) deelt mee dat het Turkse kabinet blijft zitten ondanks zijn botsing met president Sezer. foto Burhan Ozbilici/AP van orize redactie buitenland ANKARA - Het Turkse kabinet blijft aan ondanks een 'ernstig conflict' tus sen premier Ecevit en president Sezer. Na een spoedzitting deelde Ecevit gis termiddag mee dat zijn ministersploeg blijft zitten om een door het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) gesteund economische hervormingsprogramma door te voeren. „Deze gebeurtenis brengt geen enkele verandering in de vastbeslotenheid van de regering het economisch programma uit te voeren", zei Ecevit na afloop van de kabinetsbijeenkomst. Het land krabbelt net omhoog uit een financiële crisis eind vorig jaar. Na het nieuws over het conflict daalde de beursindex van Istanboel met elf pro cent. Het land bevindt zich in een cruci ale fase van een driejarig hulpprogram ma van het IMF dat een eind moet maken aan de enorme inflatie. Waar over Sezer en Eecvit ruzie hebben, is niet bekend. De eerste minister had eer der gisteren woedend een topoverleg met politieke en militaire leiders verla ten v omdat de president hem zou heb ben beledigd. Ecevit vertelde met tril lende stem dat Sezer een preek tegen hem zou hebben afgestoken 'tegen alle beleefdheidsregels of 's lands tradities in'. De premier verkoos daarop al na een half uurtje de vergadering te verla ten. Volgens de Turkse media en politici van de oppositie is er sprake van een ernsti ge crisis. Volgens de televisie heeft Sezer zijn premier Ecevit verweten dat hij niet hard genoeg optreedt tegen corruptie en dat hij de wet niet respec teert. Het is niet de eerste keer dat de premier en de president botsen. Met behulp van Ecevit werd Sezer vorig jaar mei geko zen tot president. RTR/AFP/DPA wan onze redactie buitenland NAIROBI - Zeker vier mede werkers van de VN-vluchtelin- eenorganisatie Unhcr in Kenia worden ervan verdacht vluchte lingen geld te hebben afgeperst inruil voor een opvangplaats in het buitenland. Zij zouden de vluchtelingen bedragen tot 5000 dollar (11.900 gulden) heb ben laten betalen voor de moge lijkheid naar de VS, Canada, Australië en Europa te gaan. Drie andere VN-medewerkers, een Amerikaan en twee Europe anen die kennelijk van de illega le transacties op de hoogte wa ren, zijn uit Kenia weggehaald na bedreigingen. Unhcr-woor- voerder Stromberg zei dat de drie met de dood werden be dreigd en gesommeerd niet aan het onderzoek mee te werken. Een vierde medewerker is om dezelfde reden tijdelijk in een ander gebied gevestigd. Een eerste onderzoek dat m 1999 door het VN-kantoor in Nairobi werd ingesteld gaf geen uitsluit sel over de vermeende afpersing en in juli van het afgelopen jaar werd daarom de centrale ac countantsdienst van de VN ingeschakeld. Omdat dat on derzoek nog gaande is, zei Stromberg, kunnen de VN wei nig nadere informatie naar bui ten brengen. Er verblijven bijna 200.000 vluchtelingen in Kenia, van wie driekwart uit Somalië komt. De anderen zijn gevlucht uit Soe dan, Ethiopië en het Grote Me rengebied. De meesten kunnen niet naar hun eigen land terug en Kenia wil hen niet opnemen. Hun enige uitzicht is daarom opgevangen te worden door an dere landen. Functionarissen van de Unhcr zijn verantwoor delijk voor het screenen van de vluchtelingen om te bekijken wie het meest in aanmerking komt voor hervestiging in een derde land en het indienen van hun aanvragen bij westerse lan den. In 1999 en 2000 heeft de Unhcr 17.331 vluchtelingen buiten Kenia geplaatst, zei Stromberg. Hoeveel van deze mensen omkoopsommen heb ben betaald is niet bekend. Sommige vluchtelingen hebben VN-onderzoekers verteld te zijn benaderd door tussenpersonen die 3400 tot 5000 dollar vroegen voor gegarandeerde opvang in het buitenland. Er wordt ook onderzoek gedaan naar geruchten dat VN-mede- werkers vluchtelingen hebben laten betalen voor allerlei dien sten. AP HONGKONG - Het Chinese herenkledingbedrijf Fapai heeft de voormalige Amerikaanse president Clinton gevraagd op te treden als boegbeeld van de onderneming. De ex-president zou als 'imago-ambassadeur' de kwaliteit van de Chinese kle ding moeten promoten, meldde de South China Morning Post gisteren. Met het aanbod zou bijna vijf miljoen gulden zijn ge moeid. Vorige week zou Fapai een brief hebben ontvangen van Hil lary Clinton waarin zij aankondigt dat haar man het aanbod serieus zal overwegen. Bill Clinton zou ook bereid zijn de plannen te bespreken met de directie van Fapai. ANP NAIROBI - De Hema- en Lendu-stammen in het noordoosten van Congo hebben een akkoord bereikt over beëindiging van de onderlinge strijd. Daarbij zijn het afgelopen jaar duizen den mensen omgekomen en duizenden dakloos geraakt. Dat heeft de Congolese rebellenleider Bemba gisteren gezegd. Het akkoord, dat zaterdag door stamhoofden werd gesloten, voorziet in verzoening tussen de twee bevolkingsgroepen en ontwapening van bendes aan beide zijden, zei Bemba, wiens troepen een groot deel van Noordoost-Congo hebben ver overd. De twee bevolkingsgroepen liggen met elkaar overhoop over het verbouwen van thee en koffie en het weiden van vee. AP BRUSSEL - Het Brusselse Hof van Beroep heeft gisteren Franz-Jozef Schmitz, de gewezen tweede man van justitie in Luik, veroordeeld tot 2,5 jaar celstraf. Het Hof acht bewezen dat de voormalig advocaat-generaal bij het parket schuldig is aan valsheid in geschrifte, omkoping, oplichting, heling en schending van het beroepsgeheim. Behalve zijn celstraf kreeg Schmitz een voorwaardelijke cel straf van 2,5 jaar en 400.000 frank (22.000 gulden) boete. Schmitz stond bekend als de onderkoning van Oost-België. Hij besloot tegen wie vervolging werd ingesteld en tegen wie niet, vaak na betaling van steekpenningen. ANP/Belga BRUSSEL - De tijdelijke aanwezigheid van Mare Dutroux in de gevangenis van Brugge zorgt voor spanning bij het bewa kend personeel. De hoofdverdachte van de Belgische zeden zaak van 1996 krijgt extra bewaking, waarbij negen cipiers betrokken zijn. Volgens de christelijke vakbond CCOD is de werkdruk van het Brugs bewakingspersoneel toch al te hoog. Dutroux, die verdacht wordt van het misbruiken en doden van een aantal meisjes, werd zondag van de gevangenis van Aarlen naar die van Brugge overgebracht in verband met me disch onderzoek. Dutroux lijdt aan suikerziekte. Het gevangenispersoneel is verteld dat Dutroux slechts vijf dagen in Brugge zal verblijven. Mocht dat langer worden, dan zal men zich op acties beraden, aldus de CCOD. ANP/Belga RANGOON - Luitenant-generaal Tin Oo, één van de belang rijkste militaire leiders van Myanmar, is gisteren omgekomen door een helikopterongeluk. Tin Oo was chefstaf. In de neergestorte helikopter zaten ook andere regeringslei ders. Officiële bronnen zeiden dat van de 29 mensen aan boord er dertien werden gered. Veertien worden nog vermist. Twee personen, onder wie Tin Oo, zijn omgekomen. Het onge luk had plaats in slecht weer. De helikopter stortte neer in de rivier de Salwin, ten oosten van Rangoon. RTR van onze redactie buitenland ROME - Het villapark Sbarca- tello in het Toscaanse Porto Er cole, waar ook prinses Juliana en prins Bernhard een vakantie woning hebben, moet worden opengesteld voor publiek. Dit heeft het Italiaanse Hof van Cassatie beslist. „Geen enkel privé-bezit mag de enige open bare toegang tot een strand blokkeren", aldus het Hof. Met deze uitspraak heeft de mi lieuorganisatie Legambiente samen met de bewoners van Porto Ercole een belangrijke overwinning geboekt. Door de uitspraak van het Hof kunnen nu in heel Italië villaparken, va kantiedorpen en woningen die de toegang tot zee blokkeren, worden aangepakt. Legambiente strijdt al twintig jaar tegen de situatie in Porto Ercole, waar een hek rond het villapark de enige toegangsweg naar zee blokkeert. Veroordeeld Een jaar geleden won de milieu organisatie al in een ander pro ces. Toen werden de bewoners van het villapark veroordeeld tot het betalen van een boete van ruim 900 gulden en het openstellen van de toegangs weg. De bewoners van het park gin gen in hoger beroep bij het Hof van Cassatie, die de milieu organisatie nu in het gelijk stelde. Met de uitspraak wordt einde lijk een einde gemaakt aan de 'privatisering' van het strand, wat een steeds groter probleem werd, aldus de reactie van Legambiente. Zo wordt er bij voorbeeld 'entree' gevraagd voor het publieke strand bij Pa lermo. ANP LEGNANO - Vier bezoekers van een bioscoop in het Noord- Italiaanse Legnano zijn zo mis selijk geworden van de film Hannibal dat ze eerste hulp no dig hadden. Drie van hen moesten zelfs naar het ziekenhuis omdat ze flauw waren gevallen, meldt de Cor- riere della Sera gisteren. In de film, opvolger van de thriller Silence of the Lambs, is on der meer te zien hoe serie moordenaar Hannibal Lecter delen van menselijke hersenen opeet. DPA Advertentie KQSMar ROME - Het gerechtshof in Flo rence heeft gisteren een 26-jari- ge Belg in hoger beroep veroor deeld tot vijftien jaar gevange nisstraf voor de moord op de Zandvoortse kinderpornohan delaar G. Ulrich. Ruim een jaar geleden veroordeelde de recht bank in Pisa de Belg al tot de zelfde straf. Het hof vindt dat justitie bewe zen heeft dat de Belg zijn min naar in de zomer van 1998 in het Toscaanse Volterra heeft dood geschoten. De man heeft altijd volgehouden dat het een onge luk betrof. Zijn advocaat, G. Pepi, pleitte daarom voor vrij spraak. Vlak voor zijn dood speelde Ul rich de Belgische werkgroep Morkhoven een aantal disket tes, video's en cd-roms met kin derpornomateriaal in handen. Een deel daarvan werd op de Nederlandse televisie uitgezon den. De politie begon daarna een groot onderzoek naar de kin- derpornohandel van de man uit Zandvoort. Dat werd vorig jaar echter met magere resultaten afgesloten. De politie conclu deerde dat in Zandvoort slechts materiaal werd verzameld en verspreid, maar niet geprodu ceerd. De Belg werd in die zaak niet verder vervolgd De nu in hoger beroep veroor deelde man, die al sinds zijn jeugd in de jongensprostitutie werkte, bracht twee nachten per week met Ulrich door. In ruil daarvoor onderhield de man uit Zandvoort hem, zijn vriendin en nun dochtertje. Deze situatie zou de achtergrond zijn van de moord. Het hof in Florence heeft tachtig dagen de tijd zijn arrest te moti veren. Als dat is gebeurd beslist raadsman Pepi of hij en zijn cli ënt in hoger beroep gaan bij het hoogste rechtscollege. ANP PRISTINA - Door de bomaan slag op een bus in het noorden v?n Kosovo zijn vrijdag zeker hen Serviërs om het leven geko men. Aanvankelijk werd gesproken van zeven doden. Dat is gisteren bevestigd door de VN-politie in het gebied. Vijftien gewonden hggen nogin het ziekenhuizen. De aanslag vond plaats bij Po- dujevo, vlak bij de grens met bervië. RTR/ANP/DPA In het koor aan reacties op de Amerikaans-Britse aanvallen op Bagdad was de afgelopen dagen één stem nadrukkelijk afwezig: die van Janvier Solana, de Hoge Commissaris voor het buitenlands beleid van de EU-lidstaten. Zijn stilzwijgen is hoogst opmerkelijk. Als er ergens in de wereld iets misgaat, heeft Solana daar doorgaans onmiddellijk een mening over. Maar wanneer de lidstaten het niet eens zijn, kan hun vertegenwoordiger op het wereldtoneel niet uit de voeten. door Hetty van Rooij BRUSSEL - Als 'minister van Buitenlandse Zaken' van de EU-lidstaten moet de voormali ge NAVO-baas Solana zorgen voor één Europese stem in de in ternationale politiek. Sinds zijn aantreden in 1999 heeft hij zich zelf in Brussel een solide machtsbasis bezorgd. Solana is een politieke veteraan met een schat aan ervaring, die de poli tieke hoofdrolspelers in de we reld persoonlijk kent en daar handig gebruik van maakt. Zo was hij dankzij zijn vriend schap met der Amerikaanse president Clinton in oktober vo rig jaar plotseling present in Sharm-El-Sheikh, waar de Is raëlische premier Barak met Clinton pogingen deed om het vredesproces in het Midden- Oosten vlot te trekken. Nooit eerder had de Europese Unie met dat vredesproces iets te ma ken gehad, en niemand vroeg Solana wat hij daar eigenlijk deed. „Het was nuttig", liet hij nu afloop weten. Maar Solana is en blijft de die naar van vijftien EU-landen en vijftien regeringsleiders, die al lemaal een eigen buitenlands beleid voeren. Dat beperkt zijn mogelijkheden om zelfstandig analyse te opereren en een eigen koers uit te zetten, hoewel hij zijn mo gelijkheden en bevoegdheden zo ver mogelijk oprekt. De bom bardementen iri Irak maken duidelijk waar zijn grenzen lig gen: als Groot-Brittannië en Frankrijk spreken, doet Solana er het zwijgen toe. Traditiegetrouw hebben Lon den en Parijs een heel verschil lende band met de Verenigde Staten. Londen is de-trouwe At lantische bondgenoot van Was hington. Parijs kiest voor een ei gen, zo zelfstandig mogelijke koers, ook binnen de NAVO. Nadat Britse en Amerikaanse bommenwerpers vrijdagavond hun lading lieten vallen bij Bag dad, sprak de Franse reactie van 'onbegrip' voor de bombarde menten. Parijs trok niet alleen de wettelijke basis van de aan vallen in twijfel, maar oordeel de ook dat ze een totaal ver keerde manier waren om een op lossing te vinden en Bagdad in het gareel te krijgen. Bovendien was Frankrijk hoogst geïrri teerd over het feit dat het ner gens van wist Hoe zou Janvier Solana, die zo wel de Britse als de Franse rege ring tot zijn bazen rekent, een reactie moeten geven op lucht aanvallen die door het ene land worden uitgevoerd en door het andere land veroordeeld? Dus zwijgt hij en wringt zijn woord voerster zich in bochten om daarvoor een plausibele verkla ring te vinden. De waarheid is dat de Europese Unie, en daar mee de Hoge Commissaris voor het buitenlands beleid, volledig buitenspel staat. Groot-Brittannië speelt met overgave de rol van internatio nale grootmacht, zonder zich te bekommeren om de eenheid binnen Europa of het gemeen schappelijk buitenlands- en de fensiebeleid. Frankrijk vaart een eigen koers door als enige EU-land de aanvallen krachtig te veroordelen, zonder enig overleg met de Europese part ners. In de stilte vanuit Brussel klinkt luid en duidelijk de zwakte en de onmacht van de Europese Unie door. GPD van onze redactie buitenland SAO PAULO - In Brazilië is gis- leren de grootste gevangenisop stand in de geschiedenis van het land beëindigd. Tijdens de zon dag begonnen rebellie hielden rond 27.000 gedetineerden in 29 gevangenissen 7000 bezoekers en zo'n 200 bewakers in gijze ling. Zeker vijftien mensen, vol gens de politie allemaal gedeti neerden, kwamen bij de acties om het leven. Gisteravond wa ren de gijzelaars weer vrij en de acties beëindigd. De politie ging de gevangenis sen in zodra de laatste gijzelaars waren vertrokken en doorzocht de gebouwen. Zij werden daar bij begeleid door parlementari ërs en vertegenwoordigers van niet-gouvernementele organi saties (NGO's) die toezicht hiel den op de naleving van de men senrechten. Opstanden komen in de over volle Braziliaanse gevangenis sen geregeld voor. Die van zon dag zou zijn beraamd door het 'Eerste Commando van de Hoofdstad' (PCC), een organi satie die vanuit de gevangenis misdaden buiten de muren zou organiseren. Om de macht van het PCC te breken, hadden de autoriteiten tien leiders van de organisatie overgeplaatst. Bezoekdag De muiters eisten dat de over plaatsing van de PCC-leiders ongedaan zou worden gemaakt. Zij sloegen toe op zondag, een dag waarop duizenden familie leden en vrienden de gedeti neerden komen opzoeken. De bezoekers constateerden plot seling dat zij niet meer wegkon- den omdat muiters de gevange nissen hadden overgenomen. Onder de gegijzelden waren cir ca 1700 kinderen en jongeren. De meeste mensen werden ge gijzeld vlakbij Sao Paulo in de Carandirü-gevangenis, de grootste van Latijns-Amerika. Daar waren gisteravond (Ne derlandse tijd) volgens officiële bronnen alle gegijzelden vrijge laten. Ook in de 28 andere ge vangenissen was toen de op stand beëindigd, aldus deze bronnen. Bij de acties vielen be halve de doden vier gewonden. Aan de ontknoping waren ban ge uren voorafgegaan. Bij de Brazilianen ligt het bloedbad van Carandirü uit 1992 nog vers in het geheugen. De politie doodde toen bij een opstand 111 mensen. Hiervoor is nooit ie mand gestraft. AFP/DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5