Parlement holt achter feiten aan PZC PZC Topman Philip Morris heeft een hekel aan rookgordijnen t>»T ZftT e* WIN,-, W5 H66ÏT Fischer is groene ster van Duitse politiek Zeelanddebat Leraar geeft ook ander vak MM Ï«#IS T tEKMWM 20 februari 1951 dinsdag 20 februari 2001 door Frans van den Houdt Staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) en de Tweede Kamer staan lijnrecht tegen over elkaar over de vraag of een docent ook vakken mag geven waarvoor hij niet bevoegd is. De bewindsvrouw wil scholen hier zelf over laten oordelen, de Ka mer vraagt om wettelijke regels. „De fracties willen tegenhou den wat allang praktijk is", al dus een schooldirecteur. Van daag praat de Kamer verder met Adelmund om uit de impasse te komen. „De Tweede Kamer voert een achterhoedegevecht. Scholen spelen nu al op grote schaal in op de behoefte bij leerlingen aan combinaties van vakken. Vooral de zwakste leerlingen in het voorbereidend beroepsonder wijs zijn er zeer bij gebaat als ze met een kleiner team van docen ten te maken hebben. Natuur lijk moet je de bevoegdheden van leraren goed regelen, zoals de Kamer stelt. Je hoeft dat al leen niet wettelijk vast te leg gen, scholen kunnen dat zelf heel goed beoordelen." M.Stoker, directeur van het Stedelijk College Eindhoven begrijpt weinig van de ophef. Zowat alle Kamerfracties, op de PvdA na, botsten vorige week met Adelmund over het aanbie den van vakkencombinaties in de basisvorming. Adelmund vindt dat docenten die bevoegd zijn voor een vak, tegelijk ook bevoegd zijn voor de andere vakken binnen een bepaalde combinatie. Bijvoor beeld de combinatie natuur- en scheikunde, biologie samen met wiskunde en techniek. De Kamer vindt dat onaccepta bel omdat daardoor de kwaliteit van het onderwijs gevaar zou lo pen. Zij wil daarom wettelijk vastleggen dat leraren voor de extra vakken een nascholings cursus volgen. Adelmund denkt dat scholen heel goed zelf kun nen bepalen of dat nodig is. De scholen zijn het met haar eens. „Directie en docent kunnen het beste samen beoordelen of ie mand geschikt is om een combi natie van vakken te geven," zegt R.Goossens, directeur van het Jacobus College in Enschede. „Zo kan een neerlandicus er zonder bijscholing heel goed Engels bijgeven. Bovendien zijn nogal wat leraren in twee vak ken opgeleid. Schiet de vakin houdelijke kennis tekort dan moet je wel voor nascholing kie zen. Kortom, het verschilt erg per docent." Zowel Stoker als Goossens ver zekeren dat het vooral in de eer ste jaren van het vmbo geen en kel probleem is dat een docent meerdere vakken geeft. Stoker: „In de basisvorming wordt niet erg diep op de stof ingegaan. Vakkennis van de docent is daarom minder belangrijk dan de wijze waarop hij omgaat met de kinderen die veelal leerpro blemen hebben. Het aantal do centen per klas kan zo tot vijf worden beperkt. Dat geeft rust voor deze leerlingen, maar gaat niet ten koste van de kwaliteit, zoals de Kamer vreest." Boven dien, zo meent Goossens, is er altijd nog de onderwijsinspectie die er op toeziet dat scholen geen 'totaal onbekwame docen ten voor de klas zetten.' Volgens Stoker gaan ook lera renopleidingen inspelen op deze situatie en studenten klaarsto men voor een combinatie van vakken. „Je haalt dan meteen een bevoegdheid voor bijvoor beeld vier gamma- of bètavak ken. Dat juichen we toe. Zo voorkom je dat aan de kwaliteit en vakkennis van docenten ge twijfeld wordt." GPD door Ronald van Zwoll Het verleden blijft de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fischer achter volgen nu hij voor de zoveelste keer in opspraak is geraakt door zijn rebelse daden in de jaren ze ventig. Dit keer dreigen be schuldigingen van meineed de 52-jarige populaire Groene po liticus de das om te doen. Fischer is de ster van de Duitse Groenen. In 1998 leidde de vol gens sommigen ijdele en onge duldige man zijn partij tot het beste verkiezingsresultaat tot dan toe en kreeg daarvoor als beloning het ministerschap op Buitenlandse Zaken. Ondanks grote weerstand van zijn ach terban besloot hij het pacifisme meteen overboord te zetten. Duitse militairen zijn in het voorjaar van 1999 voor het eerst sinds 1945 weer in het buiten land bij acties ingezet. De felle anti-imperialist van de j aren zestig lij kt rustiger gewor den sinds hij in 1983 op het poli tieke pluche zetelt. In dat jaar werd Fischer voor het eerst voor de Groenen gekozen in de Bondsdag. Twee jaar later werd hij milieuminister van de deel staat Hessen. Fischer storrte zich in 1994 opnieuw in de na tionale politiek. De rebel van weleer, die herhaaldelijk be trokken was bij gewelddadige opstootjes met de politie, was uitgegroeid tot politieke realist. In januari van dit jaar doken fo to's op van Fischer in 1973 die een agent neerslaat. Ook moest hij getuigen in het proces tegen zijn 'oude vriend' Hans Joachim Klein wegens diens aandeel in de aanslag op OPEC-ministers in Wenen in 1975. door Petra Huijser Guust Verpaalen (43) spreekt duidelijke taal: „Roken heeft risico's voor de gezondheid, je kunt er nare ziektes van krijgen." De nieu we directeur van sigarettenfa- brikant Philip Morris in Ber gen op Zoom verstopt zich niet achter een rookgordijn. „Wij moeten reëel zijn en midden in de maatschappij staan." En over rookgordijnen gespro ken. Verpaalen heeft het boek 'Het Rookgordijn' van Trouw- joumalist Joop BouQia, waarin Philip Morris wordt verweten de politiek te beïnvloeden, nog niet gelezen. Hij maakt er lie ver ook zo weinig mogelijk woorden aan vuil. „Het is stemmingmakerij tegen de ta baksindustrie. Ik heb begrepen dat in het boek de suggestie wordt gewekt dat wij als be drijf iets verkeerds doen als we ons standpunt uitdragen. Dat is natuurlijk raar want alle be drijven en organisaties probe ren hun belangen zo goed mogelijk te behartigen via de politiek. Daar is niets onbe hoorlijks aan." Daarmee is voor Verpaalen de kous af, hi] steekt een sigaret op. De wetenschap dat roken niet goed voor je is, weerhoudt Verpaalen er overigens niet van om zelf genietend een trekje te nemen van zijn sigaret. Zo lekker „Het is zo lekker", klinkt het verontschuldigend. Hij rookt sinds zijn zestiende en stopte één keer toen hij 26 was. Een weddenschap met een familie lid maakte Verpaalen twee jaar nicotinevrij. „Hij dacht dat ik het niet kon en ik wilde zijn on gelijk bewijzen. Maar ach, je mist het toch. Nu hoef ik niet meer zo nodig te stoppen. Ik heb al bewezen dat ik het kan als ik het wil," stelt hij zelfver zekerd terwijl hij een kringel- tje rook uitblaast. Sinds juli vorig jaar is Verpaal en de hoogste baas van de 1850 medewerkers bij Philip Morris Nederland. Hij houdt kantoor in de fabriek in Bergen op Zoom die jaarlijks 98 miljard sigaretten kan maken, het me rendeel bestemd voor de ex port. Bij de fabrikant van Marlboro en Chesterfield volg de Verpaalen Jan Schipper op die er maar liefst veertien jaar werkte als algemeen directeur. Het aantreden van een nieuwe man valt volgens Verpaalen sa men met een nieuw tijdperk bij de sigarettenfabrikant. „We hebben als bedrijf gelukkig ons standpunt over ons product veranderd. We zijn afgestapt van die discussie over weten- om jongeren van het populaire roken af te houden. Verpaalen is ervan overtuigd dat die boodschap aankomt. Dat de stoere Marlboro-man in bushokjes het roken van dit merk juist weer aanprijst als iets avontuurlijks zorgt vol gens hem niet voor een conflict. „Die boodschap richt zich op rokende volwassenen. Hen willen we zover krijgen dat ze ons merk roken. Ik kan me niet voorstellen dat j ongeren die re clames zien en besluiten te gaan roken." Spannend Directeur Guust Verpaalen van Philip Morris Nederland: „We zijn afgestapt van die discussie over bewijzen voor de gezondheidsrisi co's en zeggen nu gewoon dat ze er zijn." foto Dick de Boer/GPD schappelijke bewijzen voor de gezondheidsrisico's en zeggen nu gewoon dat ze er zijn. Dat is een positieve ontwikkeling. Daardoor zijn we minder stil en kunnen we meer in discussie gaan met de maatschappij waarin we werken." Claims Die nieuwe tijd betekent niet dat Philip Morris radicaal an ders denkt over het verleden. Wie claimt ziek te zijn door ja renlang roken en voor een ver goeding aanklopt bij de siga- rettenfabrikant, zoals nu gebeurt bij shagfabrikant Nie- meyer in Groningen, krijgt van Verpaalen geen gelijk. „Die claims zijn niet terecht", stelt hij zurig. Maar wat er dan niet klopt, laat hij in het mid den. „Dat horen de mensen wel als het tot een rechtszaak komt." Zover is het nog niet. De post bode bezorgde tot nu toe zo'n dertig brieven van mensen die Philip Morris aansprakelijk stellen voor hun slechte ge zondheid. „Dat zijn A4-tjes met telkens dezelfde tekst. Ver der hebben we niets meer ge hoord. We wachten nu af of er een rechtszaak komt, maar voorlopig is daarvan nog geen sprake," klinkt het koeltjes. Zijn toon is heel wat gepassio- neerder op het moment dat het gaat over de uitlatingen vorig jaar van minister Borst van Volksgezondheid. Borst ver klaarde toen dat er voor de si garettenindustrie in Neder land in de toekomst geen plaats meer is. „Dat betekende echt een enorme schok voor onze medewerkers en hun gezinnen, je hebt het tenslotte over hun werk waar ze met recht vrese lijk trots op zijn. Gelukkig kre gen we toen vanuit het hele land reacties dat dit echt niet kan. Want laten we wel wezen, tabak is een legaal product." Voor dat legale product zet Verpaalen zich met plezier in, onder meer via de stichting Si garettenindustrie en de werk geversvereniging VNO/NCW. Wel plaatst de topman, op tafel tikkend met zijn goudkleurige aansteker, daar een kantteke ning bij. „Roken is alleen voor volwassenen die weten wat ze doen. Naar jongeren willen we heel duidelijk maken dat je 'cool' kunt zijn als je niet rookt." Daarom begint het Bu reau Voorlichting Tabak in maart een televisie-campagne Met zijn eigen drie kinderen van 13,llenl0jaar oud, praat Verpaalen geregeld over het onderwerp. Het drietal haalt nu nog de neus op voor het pro duct sigaret. „Gelukkig vinden ze de geur vies." Maar wat als de oudste op haar zestiende het voorbeeld van vader volgt? De topman vertrouwt erop dat het niet zover komt, maar stelt er geen beloning in de vorm van bijvoorbeeld een rijbewijs te genover bij 18 jaar rookvrij. „Je moet niet heel streng ver bieden of overdreven belonen. Daarmee geef je roken iets spannends en juist dat trekt jongeren aan." Overdreven belonen of streng verbieden doet Philip Morris ook niet op de werkvloer. Eigen verantwoordelijkheid van de werknemers, daar draait het om bij de grootste sigarettenf a- brikant van Europa. In de praktijk betekent dat zelf be seffen dat porno e-mailen of racistische moppen vertellen niet kan. Maar ook zelf je loop baan bij het bedrijf plannen. Belastingdienst Zelf is Verpaalen daar een sprekend voorbeeld van. Na zeven jaar bij de belasting dienst in Breda als register-ac countant wilde hij het werken leuker maken en stapte in 1985 over naar Philip Morris. „Min der cijfertjes en meer bezig zijn met de mensen en organisatie processen. Dat vind ik leuk." Eenmaal bij het bedrijf ging het snel met de inwoner van Wouwse Plantage. Hij begon als internal auditor maar stroomde snel door en werd in 1992 manager regional bud- getting en reporting op het Eu ropese hoofdkantoor in het Zwitserse Lausanne. In 1997 kwam hij terug naar Bergen op Zoom, werd in 1998 benoemd tot directeur productie om in juli 2000 uiteindelijk de hoog ste baas te worden. „En dat is best leuk", grijnst Verpaalen. „Want iedereen luistert ineens naar je ideeën en doet er ver volgens ook nog iets mee. Dat bevalt prima." GPD Joseph Martin Fischer werd op 12 april 1948 geboren als zoon van uit Hongarije gevluchte Duitse ouders. Al vroeg verzette hij zich tegen de Hitler-genera- tie waartoe zijn ouders behoor den. In 1967 pakte de politie hem voor het eerst op bij een be toging tegen de Vietnam-oor- log. Tot 1977 behoorde hij tot de harde kern van linkse betogers en krakers. De moord op zaken man Schleyer door de Rote Ar mee Fraction was voor Fischer aanleiding zich af te keren van het linksextremisme en sloot zich aan bij de Groenen. ANP Zevenduizend Zeeuwen hebben de maanden hardop gedacht, gediscussieerd eng filosofeerd over de toekomst van de provinci De uitkomsten van dit zogeheten Zeelanddebat zi niet echt verrassend te noemen. Sterker, de meesteb spiegelingen en wensen die in het debat naar von kwamen, vertonen veel gelijkenissen met de geluid die doorgaans in de Middelburgse Abdij te horen zij De politiek mag hier overigens niet de conclusie-' trekken dat zij zich kennelijk in de meest letterlijkez een geslaagde volksvertegenwoordiger mag noeme Het is meer een teken dat het met de realiteitszin vani deelnemers aan het debat wel goed zit. De Zeeuwse commissaris der koningin Van Geld heeft vorige maand aangegeven dat het debat een gro verantwoordelijkheid legt bij het provinciale bestui dat immers de initiatiefnemer was. Het bestuur z zichtbaar moeten maken wat het met de resultaten vi het Zeelanddebat gaat doen, meent de commissar Daarnaast zei Van Gelder dat het debat geen incident le zaak kan blijven, maar dat het provinciaal bestir ook in de toekomst soortgelijke vormen van commuc catie met de Zeeuwse maatschappij moet organisera Van Gelders enthousiasme en ook dat van de organis toren van het debat valt te prijzen, maar zij leggen hie mee wel een enorme hypotheek op het Zeelanddeb: Wat immers hebben deze hoorzittingen ons meerg leerd dan dat de inwoners van de provincie graag eei meepraten over zaken als ontpoldering, natuurbehou duurzaamheid, woningbouw? En bovendien, blijktu de profielschets van de deelnemers niet dat in feil slechts een bescheiden deel van de bevolking met dieii teresse is behept? Het provinciebestuur heeft hoog ingezet met een uitgf breide debatreeks over de toekomst van Zeeland. D; instrument blijkt geschikt om van gedachten te wiss len, wensen te uiten, ideeën te spuien en ideeën opl doen. Goed ook om de contacten tussen bestuurderse inwoners aan te halen. Maar het debat mag niet worde verward met een beraadslaging van Provinciale State waarop beleid dient te worden gebaseerd. In de Griekse Oudheid kon men zich het nog veroorlo ven dat de demos, het volk, zich op het dorpsplein ver zamelde om zich ter plekke over het te voeren beleidi te spreken. Eeuwen later hebben we volksverteget woordigers aangewezen om die klus te klaren. Mette tijd kwam echter het dagelijks bestuur in handen va! een vrijwel onzichtbare elite die zich steeds verdervz het volk afzonderde. Politici die de kloof met de achterban willen overbruf gen, verdienen alle lof. Maar zij moeten niet met fa- houden van publieke debatten een nieuw soort be stuurslaag suggereren. Zij zullen hun ivoren torens va ker moeten verlaten en in gesprek moeten gaan met he volk dat zij vertegenwoordigen. Dat gesprek mag ee Zeelanddebat heten. Maar het is een debat. Niets mee en niets minder. Bezuinigen Ook de Zeeuwse boeren moe ten hun steentje bijdragen aan het economisch herstel van Nederland. Dat zei voorzitter Geuze van de landbouworga nisatie ZLM tijdens een verga dering. De boeren moeten bezuinigen op hun investerin gen, maar de lasten moeten wel evenredig worden ver deeld. De overheid zal het goe de voorbeeld moeten geven, vindt Geuze. Appelbeignets Prinses Marijke vierde giste ren haar verjaardag op paleis Soestdijk. Van het regiment verbindingstroepen in Utrecht kreeg zij een elektrisch for nuis, dat meteen werd uitge probeerd. De prinses bakte appelbeignets, onder toezicht van koningin Juliana. Gewapende macht Vliegtuigen alleen zijn niet ge noeg om Europa te bescher men tegen agressie. Daarom is het van groot belang dat in West-Europa een evenwichti ge gewapende macht word! gevormd. Dat vindt generaal Lawton Collins, stafchef var. het Amerikaanse leger. Smokkel Een 20-jarige Middelburgen! aangehouden door de politie De man wordt ervan verdachi dat hij, als opvarende van een kustvaartuig, 4000 siga retten van boord heeft ge smokkeld. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst" 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc nl exploitatie internet@pzc nl abonnementen: abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (nvt) perkwartaal 107,50 109,15) perjaar ƒ409,50 (ƒ411,16) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag; 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2