Boompje voorspelt het weer Bouw sportcomplex nog onzeker PZC Weer snelheidscontrole op Zeelandbrug Stadswachten Goes mogen nog geen bonnen uitschrijven Ringbaan West krijgt rotonde UW VOORDEEL SLAGER Bewoners zomerhuisjes dreigen met stappen Theater en speelparadijs bij Ellemeet Film over parkieten Oud, maar niet vergeten! Gemeente zet geen geld opzij voor accommodatie Goes-Zuid bw 14 dinsdag 20 februari 2001 DEZE WEEK 1 kilo varkensschenkel 1 rookworst. Samen5,00 1 kilo hamlappen 9,90 1 kilo schouderkarbonade7,90 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De trajectme ting op de Zeelandbrug laat nog even op zich wachten. In afwachting van deze nieuwe vorm van verkeershandha ving, grijpt de politie voorlopig terug op de oude methode. Op een laagwerker is een flitskast gemonteerd, waarmee binnen kort snelheidsovertredingen op de gevoelige plaat worden vastgelegd. In het kader van het project verkeershandhaving worden nog dit jaar op verschillende punten op de Zeelandbrug ca mera's geplaatst die de snel heid van een passerende auto registreren. Een computer be rekent vervolgens de gemid delde snelheid op het afgelegde traject. Zo wordt vermeden dat een jakkerende automobilist met één goed getimede druk op het rempedaal zijn boete weet te ontlopen. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie zijn de voorbereidingen voor de trajectmeting nog in volle gang en wordt ernaar gestreefd het systeem zo snel mogelijk op de brug te installeren. Een termijn kan hij echter nog niet noemen. De provincie ziet deze vorm van snelheidscontrole nog lie ver gisteren dan vandaag geïn stalleerd. ,,Het had er wat ons betreft al in november mogen zijn. Het leek de provincie een mooi moment om de trajectme ting in te voeren op het moment dat de brug na de reconstructie weer in gebruik werd geno men", vindt S. Stelpstra, regio- hoof d vaarwegen. Inmiddels is besloten in af wachting van de trajectmeting weer te werken met een tijde lijke flitskast. Deze wordt ge plaatst op de laagwerker die de komende weken wordt ingezet voor onderhoud aan de voeg- overgangen van Zeelandbrug. De verwachting is dat de defi nitieve flitsapparatuur in maart op de hoogwerker wordt bevestigd en daarna op ver schillende punten wordt inge zet. Met behulp van de laagwerker worden de komende periode 41 voegovergangen vervangen die zich aan de onderzijde van de brug bevinden. Hiermee is vo rig jaar reeds een proef uitge voerd. Binnenkort wordt ook de westelijk gelegen stoeprand langs het fietspad nog aange pakt, als sluitstuk van uitge breide renovatiewerkzaamhe den van afgelopen najaar. 1 kg kalkoenfilet15,90 1 kg shoarmavlees8.90 1 kg haas,'nbkafbonade10.90 1 kg varkensfricandeau..,13.90 3 kg kipkarbonade9.90 1 kg schnitzels14.90 1 kg gepaneerde schnitzels13.90 1 kg rundemblappen 12,90 1 kg vleesnbben 4.90 1 kg speklappen7.90 1 kg kipfilet13.90 1 kg procureurlapjes9 90 2 kg drumsticks8.90 1 kg rundergehakt6,90 500 gr. lange varkenshaas12.90 1 kg magere varkensrollade 7.90 1 kg paardenbiefstuk16.90 2 kg kippenbouten7.90 ikgentrecöte14.90 1 kg varkensfilet13,90 1 kg verse worst6,90 1 kg gemengd gehakt5.99 1 kg magere paardenlappen10,90 1 kg malse runderbiefstukJ 16.90 1 kg rundersaucijzen6.90 1 kg lamsbout10.90 1 kgspare-ribs.. 6.90 1 kg magere runderlappen13.90 Openingstijden woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 -17.00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - Laat Jos Broeke en Erwin Krol maar praten. Oud-Saeftingegids Ri chard Bleijenberg uil Nieuw- Namen is de eerste die zeker weet dat het gaat regenen of stormen. Hij raadpleegt hier voor zijn weerboompje, een kolonie pluimvormige polie pen die zich eigenaardig gaat gedragen bij veranderlijk weer. Tot zo'n zeventig jaar ge leden had iedere Zeeuwse schipper wel een weerboompje in een met zout water gevulde fles of weckpot in het vooron der staan. Een barometer avant la lettre, maar ook een gebruik dat in de vergetelheid is geraakt. Het weerboompje komt bijna overal onder de laagwaterlijn voor en heeft talloze benamin gen. In Breskens noemen ze het 'aor' (haar), en in Oost- duinkerke 'roste moustache' (rode snor). Officieel gaat het weerboompje door het leven met de Latijnse benaming Ser- tularia cupressina. Vissers van tegenwoordig vervloeken de bundels omdat ze in de netten verstrikt raken en gooien ze daarom weer snel overboord. In vroeger tijden dienden de takjes echter een nuttig doel en dat kunnen ze natuurlijk nog steeds. De werking is even ver bluffend als grappig. Bij zon nig weer is er aan het weer boompje niet veel te zien. Pas als er regen op komst is, komt er 'leven' in de fles of weckpot. Op de takjes vormen zich dan luchtbelletjes die opstijgen alsof het takje in een glas Spa- rood zit. Zit er storm in de lucht, dan gaat het weerboom pje drijven. Het weerboompje is een Hydroidpoliep, wat wil zeggen dat de beestjes in be paalde situaties zuurstof aan maken. Ze zetten zich vast op schelpjes of keitjes op de zee bodem. Bleijenberg: „Ik heb eens iemand horen zeggen dat een paar dagen voor de waters noodramp het weerboompje zelfs boven de pot uitkwam. Dat lijkt me wel wat sterk." Bleijenberg, zelf oud-schip per, vond onlangs een weer boompje tijdens zijn wande lingen door de Saeftinge, verwonderde zich over de schoonheid en ging eens rond vragen wat mensen nog van dit oude gebruik weten. Inmiddels staat het weerboompje in zijn huiskamer, traditioneel in een weckpot met zout water. Vooral bij oudere vissers, in middels in de tachtig, levert het te berde brengen van het weerboompje een glimlach van herkenning op. Bleijenberg: „Bij de meeste gezinnen stond de fles op de schouw. Ik vind het ontzettend jammer dat dergelijke oude gebruiken ge woon zijn vergeten. Terwijl je geen betere weervoorspeller uit de natuur kunt hebben. Ik zit nu dan ook flink te hopen op regen zodat weer eens wordt bewezen dat het echt werkt. Daarnaast hoop ik dat deze ou de gebruiken weer aan het na geslacht kunnen worden door gegeven. Het moet een typisch Zeeuws gebruik zijn geweest, want een schipper in Melisker- ke kende het verschijnsel ook." Handeltje Inmiddels heeft Bleijenberg veel verzoeken gekregen van vissers om voor hen naar een weerboompje op zoek te gaan. „Allemaal zeggen ze: 'Euj, da's leutig! Breng er voor mij ook eens eentje mee! Ik betaal er wel voor'. Ik zou er zelfs nog een handeltje in kunnen begin nen. Onzin natuurlijk, want ie dereen kan ze vinden." De aanwezigheid van weer- boompjes is eveneens een graadmeter voor een goede mosseloogst. Mosselzaad blijft hangen in de 'haartjes' en zo kunnen zich mosselen ontwik kelen. Door het gebruik van sleepnetten wordt de bodem echter losgewoeld zodat mos selzaad geen kans krijgt om zich vast te zetten op de weer- boompjes. Wellicht hebben mensen zonder het zelf te we ten een weerboompje in huis. Ze werden vroeger nog wel eens gebruikt in boeketten van kunstbloemen. Ze zullen al leen hun werk dan hoogst waarschijnlijk niet meer doen. Daarvoor zijn toch echt 'verse' exemplaren nodig. Richard Bleijenberg toont de weckfles met daarin de Sertularia cupressina, oftewel het weerboompje. volwaardig toezichthouder Daardoor groeien zij ook." politie bevestigde dat. „Ze wor den overal bij betrokken en dè: vinden ze leuk", zei H. Rutgen chef van het wijkteam vo? Goes-Centrum en -West. Van der Zaag kreeg bijval vas een meerderheid van de coi- missie. Alleen de vertegenwoor- digers van D66 en PvdA zeide: wel wat te zien in een ruimen bevoegdheid voor de toezicht houders. „Dat kan een goede motivate betekenen om in dit project werkzaam te zijn", vond M, va: Heugten (PvdA). MAURIK - Permanente bewo ners van recreatiewoninger dreigen met juridische stappen als de Nederlandse regeringhut woonsituatie niet Iegaliseert.Zi overwegen de Nederlands huis- vestingswet te laten toetsen! door het Europees Hof van Jus titie in Luxemburg. Dat heeft de belangenbeharti ger van permanente bewonerc van vakantiehuisjes, de Lande lijke Vereniging voor' Perma nent Wonen (LVPW), vannacht bevestigd. Het is de LVPW eet doorn in het oog dat gemeenten afzonderlijk en uiteenlopend beslissen over legalisering van permanente bewoning. De ver eniging eist nationaal beleid en wijst op de huisvestingswgt.dii recht geeft op vrije vestiging. „Wat er nu staat, geef daar et: woonbestemming aan", stelt LVPW-coördinator M. van Roe kei. „Voor nieuwe plannen is zorgvuldig landelijk beleid no dig". De LVPW wil haar plei dooi dinsdag kracht bijzetten op een hoorzitting over perma nente bewoning van recreatie woningen van de Kamercom missie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer. ANP ELLEMEET - Open Globe is de titel van een ambitieus en idea listisch plan van pluimveehou der John Elenbaas uit Ellemeet. Het is de overkoepelende naam voor een kinderspeelparadijs, een minitheater en verblijfsac- commodatie ondergebracht in een bouwwerk dat in vormge ving geïnspireerd is op het vroe gere Globe Theatre van William Shakespeare. Het moet verrijzen op een per ceel tussen Nieuwe Weg en Kuy- erdamse Weg bij Ellemeet, tegenover camping Nieuw-Zee- land. De betreffende grond heeft een landbouwbestemming maar staat in het kader van de landinrichting Schouwen-West aangemerkt als compensatie- grond voor kampeerterreinen die uit het natuurgebied moeten verdwijnen. Elenbaas, zelf eige naar van die grond, heeft dus andere plannen. Hij wil iets heel bijzonders maken van deze plek waar zee, bos en polder vrijwel bijeen komen. „Een ideaal", noemt hij het zelf maar wel een ideaal dat hij verwezenlijkt wil zien. Daar komt heel wat voor kijken zo beseft hij ook wel. Hij werkt vol overtuiging aan de voorbereiding en heeft in va renkweker J. Lemkes aan de Kuyerdamse Weg en in akker bouwer J. Gaanderse aan de Weelweg in Kerkwerve mede standers gevonden. Aanne- mings- en installatiebedrijf Bij kerk BV in Burgh-Haamstede en Hanse Staalbouw in Nieu- werkerk bieden medewerking bij de technische en planmatige voorbereiding. Zijn project is vooral gestoeld op persoonlijke filosofie, ideo logie én zijn affiniteit met thea ter Elenbaas zegt niet het 'grote geld' na te jagen, maar beseft wel dat er een investering van enkele miljoenen guldens nodig is als hij zijn Open Globe inder daad wil verwezenlijken. Als fi nancieringsmogelijkheid denkt hij aan verkoop van grond voor de aanleg van landgoederen. Hij weet dat er op Schouwen-Dui- veland een lange adem vereist is om planologisch iets geregeld te krijgen. Op dit moment runt hij nog samen met zijn vader een pluim veehouderij en een akkerbouw bedrijf aan de Moolweg in Elle meet. Zijn vader stopt over enige tijd met het werk en John heeft voor zichzelf besloten het bedrijf niet in de huidige vorm voort te zetten. Hij hoopt dat Open Globe er over vijf jaar staat. door Rolf Bosboom wij allemaal. De onbezorgde Q A oude dag van zo'n 200.000 GlfO OOU Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om er iets aan te doen! Wetenschappelijk onderzoek kan de oplossing bieden voor deze hersenaandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. (CBFc lL-* Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel 070-360:48 16 foto Peter Nicolai GOES - De Goese stadswachten krijgen voorlopig niet de be voegdheid om mensen te bekeu ren. Daarvoor zijn zij aangewe zen op samenwerking met de politie. Die verstandhouding is juist de afgelopen tijd aanzien lijk verbeterd. Naar aanleiding van vragen van D 6 6 besprak de raadscommissie algemene zaken maandag avond de mogelijkheid om toe zichthouders in de gemeente 'opsporingsbevoegdheid' te ge ven. Dan zouden zij bijvoor beeld mensen die in het winkel centrum fietsen, een bekeuring mogen geven. Momenteel kun nen zij overtreders alleen maar op hun gedrag aanspreken. Burgemeester D. J. van der Zaag zei geen voorstander van uitbreiding van hun bevoegdhe den te zijn. Hij wees erop dat de functie van stadswacht wordt ingevuld door mensen die lang durig zonder werk zitten. Op deze manier kunnen zij werker varing opdoen en uiteindelijk doorstromen naar een reguliere baan. „Ik denk dat je hen geen dienst bewijst als je ze opsporingsbe voegdheid geeft", aldus Van der Zaag. Hij zei meer te zien in nauwe samenwerking met de politie, ook om bijvoorbeeld de kwaliteit van de processen-ver- baal te bewaken. „Volgens mij zijn beide groepen op deze ma nier beter af." De verstandhouding met de po litie, die in het verleden niet al te best was, is de laatste tijd aan zienlijk verbeterd, stelde de burgemeester vast. „Dat hoor ik ook van de stadswachten zelf. Zij voelen zich geaccepteerd als HEINKENSZAND - De familie Van Dam vertoont op dinsdag 27 februari vanaf 19.45 uur de film Van ei tot vogel in zaal De Blauwe Reiger aan de Dorps straat in Heinkenszand. De Par kieten Speciaal Club Midden- Zeeland verzorgt de bijeen komst. door Ingrid Huibers GOES - De Zeeuwse Bouw- en Wegenbouwmaatschappij uit Goes is maandag begonnen met de aanleg van een rotonde op het kruispunt van de Ringbaan West met Klein Frankrijk en de Van Hogendorplaan. Het is de bedoeling dat het werk op 1 juni af is. Fietsers worden gedurende de hele periode omgeleid. Vanaf het Tiendenplein loopt de route over Klein Frankrijk om auto bedrijf Van Vliet heen richting de molen. Fietsers uit de Goese polder worden vanaf de Van Ho gendorplaan richting televisie toren gestuurd. Vanaf daar kun nen ze via Klein Frankrijk het Tiendenplein bereiken. Autoverkeer krijgt vanaf onge veer half maart te maken met omleidingen. Tot die tijd wordt er onder meer aan de zuidkant van de Ringbaan West gewerkt aan de verlegging van het fiets pad. Is dat af, dan wordt het pad in eerste instantie voor het auto verkeer gebruikt. Dat wordt op die manier in twee rijrichtingen aan de zuidkant om het werkterrein heen geleid. Stoplichten zorgen er onder meer voor dat verkeer van en naar Klein Frankrijk op een vei lige manier kan afslaan en in voegen. De Van Hogendorplaan is in de periode tussen half maart en on geveer begin mei overdag alleen open voor uitgaand verkeer. Verkeer richting de Goese Pol der wordt via de Troelstralaan omgeleid. Tussen 's middags vier en 's ochtends zeven uur is het hoogstwaarschijnlijk wel mogelijk vanaf de Ringbaan West de Van Hogendorplaan op te draaien. Om de nieuwe rotonde goed toe gankelijk te maken voor fiet sers, wordt langs de noordkant van de Ringbaan West, tussen de Van Hogendorp- en de Troel stralaan, een nieuw fietspad aangelegd. De aanleg van de rotonde en het nieuwe stuk fietspad kost de ge meente in totaal zo'n 1,2 miljoen gulden. De aanleg van de rotonde op het kruispunt Ringbaan West/Klein Frankrijk/Van Hogendorplaan is begonnen, foto Willem Mieras Gezond ouder worden willen door Ingrid Huibers GOES - Het ziet er voorlopig niet naar uit dat er in Goes-Zuid een nieuw overdekt sportcom plex wordt gebouwd. Hoewel zo'n sportvoorziening .volgens verantwoordelijk wethouder S. J. Heijning in de 'toekomst niet uitgesloten is', is er in de voorjaarsnota geen geld voor vrijgemaakt. In dat stuk wordt alleen gerept over de renovatie van de ijsbaan van IJsclub De Poel. Daar is structureel 75.000 gulden voor uitgetrokken. Een extern on derzoek naar alle sportaccom modaties in Goes heeft de voor lopige conclusie opgeleverd dat 'een nieuwe binnensportac commodatie niet noodzakelijk is'. Het Tilburgse onderzoeksbu reau Minos Twisk bekijkt in opdracht van de gemeente de behoefte aan binnensportac commodaties in heel Goes, waarbij Goes-Zuid een belang rijk aandachtspunt is. Een defi nitief rapport is echter niet voor eind maart af. Voordat het bu reau zijn eindconclusie presen teert, wil Heijning geen enkele uitspraak doen overeen eventu ele sportvoorziening in Goes- Zuid. Behoefte Dat, terwijl er al sinds het voor jaar van 1999 over zo'n sport complex wordt gepraat. Toen hield de Goese Sportraad een pleidooi voor de bouw van een sporthal nabij de ijsbaan. Door de aanleg van de wijken Oost- molenpark en Overzuid en de toekomstige aanleg van Ouver ture en Aria, is er volgens de Sportraad behoefte aan een nieuwe sportaccommodatie. Behalve een sporthal, zouden er ook sportvelden, een verhard handbalveld, een zalenruimte voor denksporters en een skee- lerbaan moeten worden aange legd. Hoewel de raadsleden zich in groten getale achter het plan van de Sportraad schaarden en het college herhaaldelijk tot spoed maanden, werd er noch in de begroting voor 2000, noch in de begroting voor 2001 geld voor het sportcomplex gereser veerd. Ook een beloofd extern onderzoek laat lang op zich wachten. Hoewel er inmiddels een con ceptrapportage is afgeleverd, wordt dat stuk niet openbaar gemaakt voordat het definitieve rapport eind maart door het col lege besproken is. Dan is de voorjaarsnota echter al behan deld. Die staat voor donderdag 15 maart op de agenda van de raad. De nota komt vanavond, onder meer als het gaat om sportza ken, eerst aan de orde in de raadscommissie welzijn. Die openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 24