Vers waterleiding zware bevalling PZC Krakers hebben ook rechten PZC Kapelle heeft als eerste zwemuur voor hartpatiënten Bezoeker horeca moet nooduitgang weten te vinden Oplossing voor boorproblemen in Yerseke kost veel geld b 13 Prijs voor de mooiste verpakking Borselse Lokale Partij is een feit Studie naar dokbeurten veren Bergse brandweer keurt cafés goed Turkse vereniging uit bedrijfsloods Brand in bakkerij Westkapelle 5%! Uitvinder van basal tondijk overleden Seniorenbingo Aanhouding na ongeluk Theologische bezinning dinsdag 20 februari 2001 Studenten van de afdeling uiterlijke verzorging van het ROC in Goes leven zich uit op het thema carnalval. foto Willem Mieras door Sjoerd van Dullemen GOES - De eerstejaars studen ten moesten hun kunsten nog op poppen vertonen, maar de tweede- en derdejaars leerlin gen hadden echte mensen als proefkonijn. Ruim tweehon derdvijftig studenten van de afdeling uiterlijke verzorging van het ROC in Goes streden maandag om de eerste plaats bij de jaarlijkse wedstrijden in kappen en schoonheidsver zorging. Het thema waarop de studen ten zich uit konden leven was carnaval. De kappers, schoon heidsspecialistes en visagisten in spe kregen één uur de tijd om zo origineel mogelijk uit de hoek te komen. De visagisten en schoonheidsspecialisten moesten een ijskoningin creë ren. De kapsters hoefden dit maal niet te knippen. De op dracht was: een kapsel föhnen en opsteken. De jurering werd gedaan door twee docenten en verschillen de werkgevers. Zij beoordeel den de deelnemers op orginali- teit, techniek en totaalbeeld. „Naast het knippen en opma ken van de modellen, wordt er ook op de aankleding gelet, het totale plaatje" legt organisa trice Manuela Valkier uit. 's Avonds was het grote mo ment voor alle deelnemers. Toen werden alle voor een prijs genomineerde modellen ge showd aan het grote publiek. De presentatrice van de avond was Anke Tanihatu van Om roep Zeeland, zij reikte na afloop de prijzen uit. De prijs winnaars waren bij de kap pers: eerstejaars leerlinge Tamara Riedijk, tweedejaars Jolanda Wisse, derdejaars Lotte Hollesteyn. Bij de schoonheidsafdeling vielen in de prijzen: eerste jaars Linda Baayens, tweede jaars Caroline van Soest, der de jaars Joyce Waterman. Bij de visagie was er één prijs winnaar en dat was Eva Ho ward. HEINKENSZAND - Peter Verbart uit 's-Heerenhoek, Leo Schoor uit Heinkenszanden Sjakko van Schaik uit Oudelan- de hebben maandagavond officieel de BorselseLokale Partij opgericht. De heren stellen de komende weken eenverkie zingsprogramma op voor de gemeenteraadsverkiezingen in 2002. Op 19maart beloven zij alvast een tipje van de sluier op te lichten. In een eerstereactie zeggen de kersverse partijleden aan een 'evenwichtig programma' tewerken en 'absoluut geen actiepartij' te willen zijn. De Borselse LokalePartij moet de burger weer bij de politiek betrekken. Ze wil 'eenvolwaai'dig, vernieuwend en eerlijk altei'natief bieden voor de Borselse- burger. MIDDELBURG - De provincie onderzoekt of met een nieuw onderhoudsschema van de veerboten overlast door techni sche problemen zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Zij bekijkt of het onderhoudsschema met dokbeurten voor alle PSD-schepenal voor dezomervan volgend jaar kan zijn afge rond. „Dan is langdurig onderhoud niet meer nodig", aldus gedeputeerde J. Hennekeij maandag in de Statencommissie voor verkeer en vervoer. „Er zijn dan weinig beperkingen als er een boot uitvalt. "De provincie maakte onlangs bekend dat de kans bestaat dat er door technische px-oblemen in de laatste jaren van de PSD één schip minder beschikbaar is. Er zou dan geen reserveboot zijn. BERGEN OP ZOOM - Cafés in Bergen op Zoom leven de brandveiligheidsvoorschriften uitstekend na. Dat is de con clusie na de eerste grote controleronde, die de afgelopen weekeinden plaatsvond. De brandweer heeft geen enkele ho recagelegenheid hoeven te sluiten. De controles gaan gewoon door en ook de zogeheten bouwkotten, waar de carnavalswa- gens worden gemaakt, kunnen binnenkort een bezoekje ver wachten. Na de optocht kunnen mensen daar de wagens gaan bekijken en de brandweer wil weten of dat verantwoord is. Voor elk pand zal worden vastgesteld hoeveel bezoekers er maximaal naar binnen mogen. MIDDELBURG - De nieuwe Turkse vereniging in Middel burg zit niet langer aan de Oostperkweg op het industrieter- rein Ramsburg. De vei'eniging heeft de bedrijfsloods onlangs verlaten. Het gebouw moest voor 1 maart ontnximd zijn. Vol gens de gemeente past een verenigingsgebouw niet op het in dustrieterrein. De Turkse sociaal-culturele vei'eniging heeft nog geen nieuwe huisvesting, zegt voorzitter N. Yilmaz. Het ovei'leg met de gemeente over een andei'e gebouw loopt vol gens haar moeizaam. De gemeente zegt geen leegstaande ge bouwen voorhanden te hebben. WESTKAPELLE - De brandweer van Westkapelle is maan dagmiddag rond vier uur, geassisteerd door het koi'ps uit Domburg, uitgerukt voor een brandje in een bakkerij aan de Oude Zandweg. Isolatiemateriaal rond een oven was in bi'and gevlogen en smeulde, waardoor veel rook vrijkwam. Door het inschakelen van een ventilator kon de rookschade woi'den be perkt. Op het moment van de bi'and was de bakkerij nog niet in be drijf. Het vuur ontstond tijden het opwarmen van de oven. Hoe dat kon gebeuren, is nog niet bekend. Na oveiieg met de Keuringsdienst van Waren kon produktie maandagavond worden heiwat. foto Willem Mieras Kraker Coen Wieman bij de twee kraakpanden die onlangs tegen de vlakte gingen. door Rolf Bosboom u! rinnrInqrid Huibers (zr ld; yERSEKE - Nadat het boren :r; van de vers waterleiding in Yers- ekezo'n drie weken geleden op- „ieuwstagneerde, heeft het Bel- gische Hydro Soil Services pSS) het werk nog altijd niet hervat, aï Hoewel HSS en het Goese inge- k nieursbureau Koch, dat de aan- leg van de leiding in opdracht ran de gemeente Reimerswaal begeleidt, een paar maal per seek rond de tafel zitten, heeft datnogniet geleid tot een nieuw lplan de campagne. „De aanne- Jaer heeft inmiddels de simpele gs opdracht gekregen het karwei c af te maken", zegt verantwoor- delijk wethouder J.A. Bliek van ie de gemeente Reimerswaal. „Of ze daarvoor één of tien tussen putten moeten aanleggen, n maakt mij niet uit. Als het werk maar af komt." Omdat een rechtstreekse boring lij van de vijftienhondei'd meter id lange tunnelbuis tot twee keer toe mislukte, gaf directeur F. Koch van het gelijknamige ingenieursbureau eind januari al aan dat er gedacht werd over het boren van een tussenput. ;j. Daarmee zou het boi'en aan- zienlijk vergemakkelijkt wor ld den. li! VUSSINGEN - Jan Adriaan Kant, in leven hoofdwater- bouwkundige van Rijkswater- slaat en uitvinder van de basal- ion, is op 86-jarige leeftijd overleden. 3 Halverwege de jai'en zeventig kwam hij voor de dijkenbouw met een variant op het natuur- lijk basalt, de basaltonblok. Door een aantal verschillende E blokken te gebruiken kon een 5 letterlijk mum-vaste dijk wor- den geconstrueerd. Miljoenen vierkante meters dijk zijn later met Kants vinding verstevigd Kant wordt donderdag 22 fe bruari in Vlissingen begraven. ■doorMichelle Koek KAPELLE - Sportcentrum Groene Woud in Kapelle heeft de primeur. Daar begint don derdagavond 1 maart het eerste zwemuur voor Zeeuwen met een hartprobleem. .'In Zeeland zijn inmiddels vele sportverenigingen voor hartpa tiënten opgei'icht, maar voor zwemfanaten was er nog niets. Reden voor zweminstructeur Huib Braams om een wekelijks zwemuur op poten te zetten. Drie jaar geleden begon het bij praams te kriebelen. Hij merkte dat steeds meer hartpatiënten .belangstelling toonden voor een ;'lotgenoten-zwemclub'. „Na bet revalidatiecentrum, waar ;ookgezwommen wordt, konden deze mensen nergens meer te recht", aldus Braams. „Ik vond dat erg jammer, omdat het voor ben juist heel plezierig is om zich in het water te bewegen. Vanaf dat moment is er volgens Bliek onderhandeld over de fi nanciële consequenties van de nieuwe aanpak. „Aan het aan leggen van zo'n tussenput bleek een fors prijskaartje te hangen", zegt hij,Maar dat gaan wij niet betalen. Vanuit het standpunt van de aannemer kan ik begrij pen dat ze proberen toch iets van cle exti'a kosten te verhalen, maar contractueel is het bedrijf gewoon verplicht voor de afge sproken som de boringen uit te voeren. Daarin doen wij geen concessies." Is de leiding eind april niet klaar, dan hangt de aannemer volgens Bliek een volgende fi nanciële strop boven het hoofd. Dit omdat de kosten van het werk dat na die einddatum nog moet worden uitgevoei'd, wor den afgeti'okken van de vijftien miljoen gulden Europese subsi die die voor het project beschik baar is. „Dat subsidievei'lies komt volledig voor ï-ekening van de aannemer", aldus Bliek. Hoewel hij toegeeft zich af en toe wel zorgen te maken over de perikelen rond de aanleg van cle leiding, gaat Bliek er voorals nog vanuit dat de klus voor eind april geklaai-d is. „Ik heb een re- eël vermoeden dat het werk vol gende week wordt hervat en dat er dan nog genoeg tijd is om het kwarwei af te maken", aldus de wethouder. HSS is inmiddels vijf maanden bezig met de boring van de drie tunnelbuizen. Twee van die bui zen zijn bedoeld voor water; de derde wordt gebruikt voor de bestui'ingskabels. Het werk had volgens de oorspi'onkelijke planning eind november klaar moeten zijn. Het werk van aan- nemei'sbedrijf Van Lee uit Veg- hel, vei'antwoordelijk voor de aanleg van het pompengebouw en het buitendijkse inlaatpunt ligt wel op schema. Verwateren De verswatexieiding is bedoeld om de Yerseksemosselbedrijven van schoon Oosterscheldewater te voorzien. Zo kan het verwate- ren van mosselen straks aan de vei'schei'pte Europese hygiëne- eisen voldoen. Pi'ojectleider S. Piei'reux van HSS wilde maandagmiddag geen commentaar geven. Daarin beweegt men zich, in te genstelling tot zaalsporten, veel makkelijker." Een jaar geleden stuurde Braams een collega naar een cursus van dé Nedeiiandse Hai-tstichting. „Daar worden zweminsti'ucteurs opgeleid voor deze specifieke doelgroep. Zo weet de instructeur precies hoe hij moet handelen als ie mand onwel woi-dt, maar ook wat elk individu aankan." Volgens Bi-aams is het heel be langrijk dat mensen met een hartproblemen in beweging blijven. Dat is niet alleen goed voor je conditie, maar vei'gi'oot ook je zelfvertrouwen. „De zwemles is bedoeld om je condi tie weer op te bouwen. Dat kun je doen door je op allerlei manie- i'en in het water te bewegen. Met spelletjes en het geijkte baan tjes ti-ekken. Zodra iemand merkt dat zijn conditie weer op peil raakt dan gaat die pei'soon zich ook realiseren dat zijn rik ketik nog best wat aankan." Omdat het de eei'ste keer is dat er in Zeeland een dei-gelijk initi atief van de grond komt, is het volgens Braams moeilijk te zeg gen hoe de lessen er precies uit zien. „Het is de bedoeling dat ie- dei'een het leuk gaat vinden. We willen zoveel mogelijk inspelen op de behoeften van de groep. Wat die behoeften pi-ecies zijn, is nog even afwachten." Het wekelijkse zwemuurtje is bedoeld voor alle leeftijdsgroe pen. Bi'aams kan twintig men sen plaatsen. Als blijkt dat de animo veel hoger is, zullen er meer zwemgroepen komen. Bi'aams: „We gaan ervan uit dat de belangstelling groot is. We hopen dat we uiteindelijk een vereniging kunnen oprichten, maar dat is vooralsnog toe komstmuziek." Het wekelijkse zwemuur begint op dondei'dagavond 1 maai*t van 20.00 tot 20.45 uur in sport centrum Groene Woud in Ka pelle. De kosten zijn zestig gulden voor tien keer. GOES - Het buuxtwei'k Goes- Zuid houdt op vi'ijdag 23 febru ari een seniorenbingo. De bingo woi'dt in buurthuis De Pit aan de Appelstraat in Goes gehou den. De ouderenbingo begint om 14.00 uur. door Rob Paardekam GOES - Veel krakers zijn er niet in Goes. Alleen in de Tromp straat verblijven er ongeveer tien, maar ook dat duurt waar schijnlijk niet lang meer. Vini- ura Investments wil er kantoren en een parkeergarage neerzet ten en daar moeten de woningen voor wijken. „Op zich is dat geen probleem", zeggen de kra kers. „Maar we vertrekken niet zomaai*." Twee van cle zes gekx-aakte hui zen in de Trompstraat gingen een paar dagen geleden tegen de vlakte. De manier waarop cat is gegaan, bevalt de kx-akers niet. „Pas vier dagen van te\oren werden we van de sloop op de hoogte gesteld", zegt Coen Wie man. „We hebben ons nog flink moeten haasten om alles op tijd naar buiten te krijgen." Zijn huisgenoot, die niet met zijn naam in de krant wil. vindt dat de rechten van de krakers zijn geschonden. „Kraken is niet iets crimineels Alleen op het moment dat we het breek ijzer tussen de deur zetten, zijn we illegaal bezig. Maar als we een woning eenmaal hebben be trokken, hebben we rechten, net als ieder ander. Het kan gewoon niet dat we slechts een paar da gen voor de sloop begint, wor den ingelicht." De twee krakers zien in dat ze zelf op den duur ook moeten vei'trekken. Ze weten alleen niet wanneer. „We zullen geen toe standen maken", zegt Wieman. „Maar ik wil wel weten waar voor ik wegga. De plannen zijn nu allemaal nog zo vaag." Zijn huisgenoot is het daarmee eens. „Ik ga alleen weg als er ook echt iets met de grond gaat gebeuren. MIDDELBURG - Kerk en Israël Zeeland houdt op zondag 25 fe bruari een theologische bezin ning in de vorm van een mini symposium over 'omkeer' in de Koorkerk in Middelburg. Pastor Albert Claes houdt een lezing over 'omkeer in het alge meen' en oudtestamenticus Aarnoud Jobsen spreekt over Voor ik hier kwam, heb ik een tijd in een schooltje aan de an dere kant van de straat gezeten. Daar moest ik uit, omdat het ge sloopt wei'd. Het stuk teiTein ligt nu al vijf jaar braak. Dat is toch zonde?" Leuke plek De panelen in de Goese Tromp straat zijn nu zo'n anderhalf jaar gekraakt. Wieman zit er nog maar een paar maanden, maar zijn huisgenoot al sinds het begin. „Het is een leuke plek om te wonen", zegt hij. „Het contact met de buurtbewonei's is ook uitstekend. Ze waren 'omkeer en tsedaka (gerechtig heid)'. De bijeenkomst wordt omlijst door muziek en afgeslo ten met een viering. De middag duurt van 14.30 tot 17.00 uur. Aamoud Jobsen neemt afscheid als voorzitter van de taakgroep Kerk en Israël Zeeland; zijn op volger is Marien Grashoff uit Schoondijke. zelfs blij toen wij hier kwamen. Logisch, want één van de huizen was al veertien jaar onbewoond en stond zowat op instorten." Volgens Wieman hangt het van de krakers zelf af hoe de relatie met de andere bewoners is. „Wij stellen ons meegaand op. We on derhouden de woningen en ma ken geen lawaai. Dat waarderen de mensen in de buurt." Volgens hem zijn het de 'net-niet-kra- kers' die 'echte' krakers een slechte naam bezorgen. „Neem nu die jongens die een tijdje op de A. Joachimikade zaten. Ze hebben een paar maanden lol getrapt en voor negatieve publi citeit gezorgd, maar nu zitten ze gewoon weer bij hun ouders." Voor de meeste krakers uit de Trompstraat is het geen drama als ze op korte termijn moeten vertrekken. „Er zijn genoeg an dere panden. Als het niet in Goes is, dan wel ergens anders", zegt Wieman. „En dan ben ik nog redelijk veeleisend. Ik wil wel graag stroom, water en gas hebben." Zijn huisgenoot heeft dat allemaal niet nodig. „Als ik water en een klein houtkachel tje heb, ben ik dik tevreden." GOES - Goese cafés gaan hun bezoekers erop wijzen dat zij zich ervan moeten vergewissen waar de nooduitgangen zijn. Die boodschap komt bij de in gang te staan op bordjes die de 'gedragsregels' vermelden die binnen de kroegen gelden. Dat zei burgemeester D. J. van der Zaag maandagavond in de raadscommissie algemene za ken. De Goese horecavereniging werkt momenteel het plan om bordjes met huisregels op te hangen uit. Naar aanleiding van de rampzalige brand in Volen- dam is het voorstel geopperd om daarop ook het maximumaan tal bezoekers te vermelden en een oproep aan de bezoekers om na te gaan waar de vluchtwegen zich bevinden. Van der Zaag zei gisteravond de horecavereni ging direct te hebben laten we ten dat een uitstekend idee te vinden. De burgemeester meldde ook dat het dagelijks gemeentebe stuur wil dat de Goese brand weer al vanaf komende zomer over extra personeel beschikt om nog sneller de brandveilig heid in horeca- en andere open bare gelegenheden te controle ren. In de Voorjaarsnota, die eind vorige week verscheen, is voor dat doel al een extra uitga ve van 70.000 gulden per jaar opgenomen. Dat geldt echter pas met ingang van volgend jaar. Binnen het college van burge meester en wethouders circu leert momenteel een voorstel om dat al medio dit jaar in te laten gaan. Dat zou betekenen dat de brandweer vanaf komende zo mer iemand extra in dienst kan nemen om de brandveiligheid te controleren en verbruiksver- gunningen af te geven. Investering Die investering betekent dat in 2003 alle gelegenheden waar meer dan vijftig mensen komen, over een gebruiksvergunning kunnen beschikken. Eerst zou dat in 2005 zijn. „Als ik zie wat er nog moet gebeuren, dan vind ik dit tempo verantwoord", zei Van der Zaag. Goes is al in 1998 begonnen met het afgeven van gebruiksvergunningen en loopt binnen Zeeuws verband voorop op dit gebied. De gelegenheden die dit jaar nog zullen worden bekeken om vatten behalve cafés ondermeer gezinsvervangende tehuizen, de psychiatrische instelling Emer- gis, restaurants, Sportpunt Zee land en scholen. Sinds de brand in Volendam heeft de gemeente ook 31 verzoeken ontvangen van instellingen om te komen naar de brandveiligheid, waar onder van het ambachtencen trum in de Hollandsche Hoeve, wijkgebouw De Spinne, het zie kenhuis en een groot aantal scholen. De extra menskracht voor de brandweer betekent ook dat er meer ruimte komt om te contro leren, ook buiten kantooruren, of de voorwaarden uit de ge bruiksvergunningen worden nageleefd. Welke sancties daar tegenover moeten staan als dat niet het geval is, wordt nog be keken. Dwingen Van der Zaag zei voorstander te zijn van de bestuurs- in plaats van de strafrechtelijke weg, bij voorbeeld door de exploitant te dwingen zijn zaak een tijd lang vroeger te sluiten. Als er sprake is van een levensgevaarlijke si tuatie die niet direct kan wor den hersteld, dan is sluiting van de zaak onvermijdelijk. Een aparte categorie vormen de kleinere gelegenheden, waar minder dan vijftig mensen kun nen komen. Die hebben geen ge bruiksvergunning nodig. „Daar zal nog apart beleid voor moe ten worden ontwikkeld", aldus brandweercommandant L. R A. van Dijk. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag is in Vlis singen rond één uur een 24-jari- ge man aangehouden die eerder op de avond een ongeluk had veroorzaakt. Hij was op de hoek van Bossen- burg en Assemburg in Vlissin gen met zijn auto uit de bocht gevlogen. Na het ongeluk is hij weggelopen. Hij werd later in de Wilhelmina Druckerlaan aan gehouden. De man bleek teveel gedronken te hebben. De politie gaf hem een bekeuring en vor derde zijn rijbewijs in. De auto werd zwaar beschadigd. redactie midden-zeeland I Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R-Bosboom Huibers A,M. van der Jagt M.Koek P Soesman j teVlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving PL Ramakers M-J van den Broek J K-L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 pax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23