Koffieshop mogelijk langer open 11 Natuurherstel heeft tijd nodig Vlissingen helpt minima op reis Van de Hoef nog tot eind van seizoen manager Ecoscope Grote grijze snip gezien Vrouw (17) na motorongeluk overleden Meeste politieke partijen willen zoeken naar alternatief voor Wayne's World zeeuwse almanak Bij-na Ministerie werkt mee aan herdenking 50 jaar ramp Afspraak slibproject Koegors bekrachtigd MIDDEN dinsdag 20 februari 2001 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vlissingse mi nima kunnen deze zomer op nieuw naar Spanje. Het ge meentebestuur heeft daarvoor geld beschikbaar gesteld. Tegen een kleine eigen bijdrage kun nen vijftig mensen op vakantie. De reis gaat dit jaar naar het Spaanse Calella. Vorig jaar organiseerde de Vlis singse cliëntenraad voor het eerst een buitenlandse reis voor minima. De kosten voor de deel nemers werden toen, door sub sidies en sponsoring, beperkt tot driehonderd gulden. Dit jaar zal de eigen bijdrage iets hoger liggen. „Alles is natuurlijk duurder geworden", zegt K. van Elburg van de cliëntenraad. „Maar het zal niet veel meer zijn dan vorig jaar." Iedereen die in aanmerking komt voor deel name aan de reis, krijgt de ko mende weken een brief in de bus. De vakanties worden georgani seerd omdat veel mensen met een minimuminkomen nooit op vakantie kunnen. Ze gebruiken het vakantiegeld om gaten in hun budget te dichten. De cliën tenraad wil door het organise ren van reizen voorkomen dat mensen in een sociaal isolement terecht komen. Dit jaar is er plaats voor vijftig vakantiegangers. Vorig jaar was de belangstelling groter dan verwacht. Er was gerekend op twintig deelnemers. Uiteinde lijk zijn 31 mensen meegeweest naar Pineda de Mar. Door de grote belangstelling kwam de cliëntenraad geld tekort. De ge meente heeft 1400 gulden bijge legd, bovenop de al toegezegde 3000 gulden. Dit jaar denk de cliëntenraad 8000 gulden nodig te hebben om de reis naar Calel la te bekostigen. Eigen bijdrage Naast de vakantie naar Spanje, organiseert de cliëntenraad dit jaar voor de derde keer een va kantie voor gezinnen met kin deren naar recreatiecentrum de Paasheuvel in Vierhouten. Vorig jaar zijn 25 volwassenen en 43 kinderen mee geweest. Aanvan kelijk was de eigen bijdrage voor deze vakantie bijna ver dubbeld, zodat te weinig men sen zich aanmeldden. De eigen bijdrage is vervolgens verlaagd, wat een begrotingstekort ople verde. De gemeente Vlissingen en De Paasheuvel hebben dat bedrag aangevuld. Aanpassing Het aantal mensen dat dit jaar naar De Paasheuvel kan, is te ruggebracht tot tien. Dat komt omdat vorig jaar bleek dat ne gen van de 21 gezinnen in 1999 ook al waren meegeweest. Om dat het niet de bedoeling is dat ieder jaar dezelfde beperkte groep met een bijdrage van de gemeente op vakantie gaat, wordt het aanbod dit jaar be perkt. Alleen mensen die in de afgelopen twee jaar niet zijn ge weest, komen in aanmerking. Als het aantal aanmeldingen te genvalt, wordt een uitzondering gemaakt. De cliëntenraad is nog op zoek naar sponsoren om de eigen bij dragen te beperken en om extra dingen te kunnen doen tijdens de vakanties. Vorig jaar werd slechts honderd gulden opge haald bij het bedrijfsleven. SEROOSKERKE (S) - Vogel- spotters hebben in het Prunje- gebied bij het Schouwse Seroos- kerke de grote grijze snip gezien. Het dier verblijft normaal in Noord-Amerika en is een zeld zaamheid in Nederland. Naar alle waarschijnlijkheid gaat het om een 'dwaalgast', aldus D. Fluijt van Staatsbosbeheer. De aanwezigheid van de snip was gemeld bij de nationale vo gellij n en trok daardoor de afge lopen dagen grote groepen liefhebbers naar het nieuw aan gelegde natuurgebied. Kenmerkend voor de grote grij ze snip is onder meer de opval lende, witte, sigaarvormige rug- streep. VLISSINGEN - Een 17-jarige nouw uit Heinkenszand is zon dag overleden aan de gevolgen van een motorongeluk, zater dagmiddag op de Nieuwe Vlis- singseweg in Vlissingen. De vrouw zat achterop bij een 25-jarige man uit Goes, die om streeks half zes met de motor ten val kwam. Aanvankelijk werd gemeld dat de man achterom keek, daardoor de berm inreed i en met de motor onderuit ging. Hijliep daarbij een gebroken rib en beschadigde nier op. Voorzo ver nu bekend is, reed de bestuurder over de rechterrij- 0 strook van de Nieuwe Vlis- singseweg vanuit de richting 1 Vlissingen, toen hij bij de afslag j Vrijburg een paar auto's die voor de verkeerslichten stond pas seerde. Daarna reed hij terug de rechterbijbaan op en kwam ten val. De politie zoekt getuigen van bet eenzijdige ongeval (bureau Middelburg of 0900-8844) om deprecieze toedracht te achter- Kamervragen over sterfte eidereenden DEN HAAG - De eidereend in de Waddenzee staat politiek weer op de kaart, na een bericht vaneen medewerker van het on derzoeksinstituut Alterra dat er weer sprake is van massale sterfte onder de eenden. SP-Kamerlid R. Poppe heeft ®ar aanleiding van deze mel- diög schriftelijke vragen ge- Jeld aan staatssecretaris G. H. faber van Landbouw, Natuur leer en Visserij (LNV). Hij wil °ider meer weten of er sprake is grote sterfte, wat de oor zaak is (gebrek aan voedsel to/of een parasiet) en wat Faber £aan doen. In de winter Jnn 00.0 zijn naar schatting 000 eidereenden gestorven, «volgens heeft Faber het be- leid t .gescherpt, door meer i els en mosselen voor vogels preserveren, dit tot ongenoe- ?en van de visserij Slapende Belg aangehouden £®-ENBURG - E en 4 5 -j a rige L 8. die in de berm van de °gaardstraat in Aardenburg z'jn auto zijn roes lag uit te ff in de vroege maandag- itend aangehouden. Hij fkin het bezit te zijn van een weer en munitie. Hij kreeg nnlverbod van twee uur. door Famke van Loon RENESSE - Interim-manager van Ecoscope A. van de Hoef zal naar alle waarschijnlijkheid tot 1 november 2001 het manage ment over het Renesser milieu centrum voor zijn rekening nemen. Daarmee wordt zijn contract met zeven maanden verlengd. De aandeelhouders vergadering van Ecoscope moet dit voorstel uit het Plan van Aanpak nog goedkeuren. Ruim een maand geleden heeft Van de Hoef het bestuurlijk roer overgenomen van Ecoscope-di- recteur L. Jacobs, die zich half december vorig jaar ziek meld de. Omdat er onduidelijkheid bestond over hoe lang het her stel van de directeur zou duren en temeer omdat de gemeente Schouwen-Duiveland, als enig aandeelhouder, van plan was Jacobs wegens gebrek aan ver trouwen de laan uit te sturen, sloot de gemeente een contract met Waterland Neeltje Jans voor het interim-management van het milieu-educatief cen trum. Aanvankelijk werd Van de Hoef, die tevens de directie over Neeltje Jans voert, door de aan deelhoudersvergadering aan gesteld tot 1 april van dit jaar. Tijdens het interim-bestuur zou hij, zo was de afspraak, tevens een Plan van Aanpak schrijven met daarin zijn visie op de toe komstige ontwikkeling van Ecoscope en een eventueel sa menwerkingsverband tussen de twee Zeeuwse educatieve par ken. Dit plan is inmiddels in concept klaar en besproken met wethou der G. van der Velde-de Wilde, die de gemeente vertegenwoor digt in de aandeelhoudersver gadering. Nadat de toekomstvi sie ook met de werknemers van Ecoscope is doorgenomen, zal deze vrijdagmiddag gepresen teerd worden tijdens de officiële seizoensstart van het centrum. Zolang niet alle partijen op de hoogte zijn, wil Van de Hoef niet concreet op de inhoud van het rapport ingaan. Niettemin licht hij een tipje van de sluier op door te vertellen dat het de be doeling is het contract voor het interim-management te verlen gen tot 1 november. Teruggekoppeld Wethouder Van der Velde beves tigt dat de kans zeer groot is dat Neeltje Jans het hele seizoen van2001 Ecoscope zal besturen. Het rapport is inmiddels terug gekoppeld naar de Raad van Advies en de Stichting Renesse, die het milieu-educatief cen trum structureel met 75.000 gulden per jaar subsidieert. „Tot nu toe zijn wij, inclusief Raad van Advies en Stichting Renesse, positief over wat er op papier staat", aldus Van de Vel de. De milieu-wethouder stelt ech ter dat een aantal beslissingen nog moeten worden genomen, alvorens er definitief sprake is van een verlenging van het con tract. „Want het lijkt mij niet zinvol dit besluit alleen te ne men." In de komende commis sievergadering openbare wer ken en milieu zal Van de Velde de Schouwse fracties op de hoogte stellen, waarna de aandeelhou dersvergadering officieel nog een beslissing moet nemen. Maar de wethouder geeft toe dat op zich weinig het voorstel in de weg zal staan. „Zolang het plan van aanpak niet leidt tot veran dering van de subsidiëring of de uitgangspunten van Ecoscope, zijn er wat mij betreft weinig problemen." 't Is elk jaar weer wat met carnaval. Wat trekken we aan, wat beelden we uit. Die voluptueuze Hulsterse had een leuk idee. Ze gaat als bij. Voelsprietjes op het hoofd, vleugeltjes op de rug, een zwart-geel gestreept pakje aan, alleen de angel moet nog worden geregeld. Ze zag het helemaal zitten en vertelde haar bijslaap vol en thousiasme over haar tenue. Die keek haar vervolgens meewarig aan en vergalde al le voorpret door hardop te denken: „Bij? Hommel zul je bedoelen..." rej rinnrMieke van der Jaqt GOES - Een meerderheid in de w. Goese commissie algemeen be- jiuur wil koffieshop Wayne's kj (jorld tijdelijk open houden en Is zoeken naar een oplossing voor SC. de groep jongeren die door de sluiting 'dakloos' dreigen te norden. De commissievergade ring werd maandagavond mas saal bezocht door de klanten van Wayne's World, die het be loog van hun woordvoerder Ri- i cardo Verhagen kracht kwamen ta bijzetten. verhagen maakte gebruik van het spreekrecht door erop te nz sijzen dat de koffieshop een p» grote groep allochtone jongeren van verschillende afkomst bindt. De twee gedoogde koffie shops in Goes kunnen de jonge ren waarvoor Verhagen spreekt, niets bieden wat bij hun interes- ses aansluit. Sluiting van Way- hvne's World zou gemakkelijk 'di kunnen leiden tot desintegratie p> iran de groep, minder sociale controle en ongewenst gedrag. Verhagen stelde voor Wayne's World in samenspraak met ge meente, jongerenwerk, politie enZCAD, uit te bouwen tot iets veelbreders dan een koffieshop, desnoods op een andere locatie in de stad. Extra vergadering c: De fracties van PvdA, D66, i GroenLinks en CDA bleken haarveel voor te voelen. Tegen over de opmerking van voorzit ter burgemeester D. J. van der Zaag, dat het beleid dat tot slui ting leidt vastgesteld raadsbe- a leidis, stelden de fracties dat nu sprake is van een onvoorziene I andere situatie. De raad kan wel een beleid vaststellen, maar in s andere omstandigheden weer ii een ander beleid maken. PvdA- raadslid H. Hoogerland stelde voor een extra raadsvergade- ringte houden vóór de sluitings datum 28 februari, zodat de koffieshop tijdelijk open kan i blijven waarna gezocht kan worden naar een andere oplos- i sing. Van der Zaag voelde daar dui Veel klanten van Wayne's World bezochten de commissievergadering over 'hun' koffieshop. foto Willem Mieras delijk niets voor. Volgens hem hadden de klanten van Wayne's World en een andere inspreker, jongerenwerker Peter Remijn, best eerder kunnen voorzien dat deze situatie zou ontstaan. Re- mijn meldde vorig jaar al met de waarschuwing bij Van der Zaag aan tafel te hebben gezeten. De burgemeester vond toen dat de groep jongeren maar 'op de markt moest gaan koekhappen' Nu meende Van der Zaag dat Remijn aan het verkeerde adres was geweest. Hij had bij de raad moeten komen. De burgemees ter heeft immers niet meer ge daan dan een vastgesteld raads- beleid uitvoeren. SGP/Chris- tenUnie en de fractie van de WD dachten er ook zo over en wilden niet op het maximum van twee koffieshops terugko men. De uiterst formele stellingname van de burgemeester ging er bij het talrijke publiek niet zo best in. Regelmatig moest op orde worden gehamerd als toehoor ders luidruchtig illustreerden dat er in ieder geval taalkundig cultuurverschillen bestaan. De bijdragen van PvdA, CDA, D66 en GroenLinks kregen veel ap plaus. Van der Zaag beloofde te zullen zien of het college een ex tra raadsvergadering bijeen wil roepen, Zoniet, dan kan de raad dat doen, als daarvoor een meerderheid te vinden is. foto Willem Mieras Staatssecretaris De Vries (derde van rechts) krijgt uitleg over het Zuidgors Staatssecretaris M. de Vries wil nog geen conclusies trekken door Rinus Antonisse en Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - „Natuur leg je niet aan alsof je het bij Albert Heijn koopt. Dat heeft tijd nodig en draagvlak in de samenleving." Staatssecreta ris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat vindt het veel te voorbarig om het natuur herstel Westerschelde - als compensatie van de schade die de verdieping van de vaar geul aanricht - mislukt te noe men. Ze erkent dat met name de bui tendijkse compensatie nog maar weinig voorstelt (van de vijf projecten zijn er twee over gebleven). Daar staat tegenover dat de binnendijkse projecten aardig op de rails staan. „Wat er ge daan is heeft draagvlak en po tentie om uit te groeien tot waardevolle gebieden", zei de staatssecretaris maandag in Ellewoutsdijk, na afloop van een uitgesteld werkbezoek aan Zeeland. De Vries toonde zich bereid geld te zoeken voor nieuwe 'heel interessante' herstelpro jecten. „Niet zozeer in de Wes terschelde, maar aan de Wes terschelde. Buitendijks is het niet zo makkelijk om projecten te vinden. Er blijken nogal wat hindernissen te zijn. Misschien hebben we te hoge verwachtin gen gehad van de buitendijkse projecten." De Vries noemde wel één 'mo gelijk kansrijk' project dat als nog buitendijks kan worden uitgevoerd: behoud van het Schor van Waarde. Dat is mede van belang met het oog op de resten van het verdronken dorp Valkenisse. Verrijking Voor uitvoering van de natuur compensatie geldt dat gronden op basis van vrijwilligheid ver worven moeten worden. „Het betekent dat je zaken in der minne moet schikken. Draag vlak verwerven is een kwestie van tijd. We kunnen niet al maar mensen tegen ons in het harnas jagen", aldus De Vries. Ze stelde dat in de eerste plaats geprobeerd moet worden de mensen ervan te overtuigen dat de nieuwe natuurgebieden een verrijking kunnen zijn. De bewindsvrouwe had toch ver trouwen in de toekomst. „Het is ingewikkelder dan we aan vankelijk dachten. Misschien hebben we er te gemakkelijk over gedacht. Het is eerder een tien jaren- dan een vierj aren- project." Ontpoldering De staatssecretaris wilde niet ingaan op de gevolgen voor de natuur, die de door Vlaanderen fel begeerde verdere verdie ping van de Westerschelde heeft. Hierover was tijdens het werkbezoek ook niet gespro ken, deelde ze mee. „Er ligt nu een lange-termijnvisie. Daar gaan we met elkaar over pra ten." Ook liet ze in het midden of in de toekomst het inrichten van zogenaamde gecontroleer de overstromingsgebieden (of wel ontpoldering) door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat weer op de agenda wordt gezet. De Vries toonde zich zeer gecharmeerd van de wijze waarop de natuur zich in de In laag van 1887 bij Ellewouts dijk ontwikkelt. Ze zag dat als een streefbeeld voor de nieuwe natuurgebieden. Natuur ach ter de zeeweringen is ook met het oog op de toekomst van be lang, betoogde de staatssecre taris. Ruimte kan nodig zijn als de dijken door zeespiegelrij zing moeten worden aange past. pagina 15: overleg niet buitenspel Onderdeel van deze afspraken is dat het rijk bovenop de 85 milj oen gulden voor de aanleg- kosten van het depot 70 mil joen gulden extra beschikbaar stelt voor de ontwikkeling van een installatie om het slib te verwerken tot materiaal dat bijvoorbeeld in de wegenbouw kan worden gebruikt. De Koegorspolder geldt hiervoor als landelijk proefproject. Er wordt naar gestreefd voor minstens 50 procent van het slib een nuttige aanwending te vinden. Het is de bedoeling dat het be drijfsleven wordt betrokken bij ontwerp, bouw en exploita tie van de installatie. De vredige ondertekening van de afspraken in het dorpshuis van Ellewoutsdijk (De Vries was daar op werkbezoek) deed de harde woorden vergeten die vorige maand in de gemeente raad van Terneuzen vielen over het Koegorspolderpro- ject. Tegen de zin van Terneuzen is Rijkswaterstaat van plan er ook slib van buiten Zeeland te laten verwerken. De gemeen te Terneuzen wilde een vetorecht, maar Rijkswa terstaat wees deze eis van de hand. ELLEWOUTSDIJK - Het mi nisterie van Verkeer en Water staat doet mee aan een 'passende invulling' van de herdenking van de waters noodramp in 2003. Wat daar onder verstaan moet worden, zal komende tijd na der uitgewerkt worden. Staatssecretaris M. de Vries (Verkeer en Waterstaat) deelde dit maandagmee na afloop van een werkbezoek aan Zeeland. Vooruitlopend daarop zal ze op maandag 2 april de officiële opening verrichten van het Watersnoodmuseum, dat is in gericht in een caisson aan de zeedijk bij Ouwerkerk. Com missaris van de koningin W. T. van Gelder gaf aan dat de pro vincie het voortouw neemt bij de herdenking van de ramp die 1 februari 1953 plaatsvond. Hij zei dat het herdenken als zodanig nadruk moet krijgen. In de marge kan ook aandacht worden geschoken aan de ge beurtenissen na de ramp, zoals de uitvoering van de Delta werken, ELLEWOUTSDIJK - Staats secretaris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat en bur gemeester R. Barbé van Ter neuzen hebben maandag de afspraken tussen rijk en ge meente over het baggerslibde- pot in de Koegorspolder onder Terneuzen bekrachtigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21