Wessels gaat af door de zijdeur PZC Dekker blijft verbazen Feyenoord komt zonder Leonardo naar Vlissingen Sparta is beter dan de Krom nu had verwacht V andenbroucke daagt Gaumont Martin Schmitt prolongeert titel Dramatische race op Daytona 20 Roemeen Pavel slaat Nederlander uit toernooi in Rotterdam Manchester op jacht naar record Groenendaal leidt UCI-ranglijst Jalabert verlaat ziekenhuis Nikiforov in selectie Rusland Siemerink stijgt op ranglijst Est Veerpalu wint 30 kilometer Van Dijk voltooit hattrick Roemeen op proef bij Ajax dinsdag 20 februari 2001 door Gertjan van Geen) ROTTERDAM - Na een meer door chaos dan regelmaat gedo mineerd treffen bereikte Peter Wessels gisteren in het ABN/Amro-toernooi al in de eerste ronde zijn eindstation. De Nederlander had zich vorig jaar met een wildcard nog voor de tweede ronde geplaatst ten kos te van de Roemeen Andrei Pa vel, gisteren was diezelfde Roe meen te sterk: 4-6 6-4 6-3. Het werd 'gewoon een klotepar tij', zo omschreef Wessels het treffen in Ahoy. Weer eentje in een lange rij van dit jaar. De 22- jarige Elburger, tegenwoordig gehuisvest in Amsterdam, speelde in 2 001 nog niet een keer naar zijn eigen tevredenheid. Ook niet als hij won. Weasels opende het jaar op het oog posi tief met een kwartfinale in Chennai. In het kwalificatie toernooi van de Australian Open sloeg hij zich ook door drie ronden heen. Het is bij lange na nog niet genoeg voor hemZeker niet na zo'n dag als gisteren. ,,Ik kan best goed met verlies om gaan, maar niet als ik slecht speel", aldus Wessels. „Hier had ik kunnen en moeten winnen." Het komt de mondiale nummer 133 de laatste jaren niet aan waaien. De Europees jeugd kampioen van 1995 zag een glansrijke carrière in het ver schiet liggen. Het adept en te vens de protégé van Richard Krajicek - de laatste twee jaar werd hij met maatje Edwin Kempes in het Zilveren-Kruis- team financieel ondersteund door zijn oudere landgenoot - zou als geboren serve-volley- spel er weldra richting top 50 stormen. Fysieke malheur stond een opmars dikwijls in de weg. Na de US Open in 1999 kroop hij naar de tachtigste plaats op de wereldranglijst, voordat een vi rus hem lang aan de kant hield en hem naar de 130ste plaats deed kukelen. Vorig jaar won hij zijn eerste ATP-toernooi in New-port, maar een op de US Open opgelopen enkelblessure wierp hem opnieuw ver terug. Opgekrikt van onze sportredactie LAHTI - Martin Schmitt heeft in Lahti zijn wereldtitel schans springen van de grote schans ge prolongeerd. De 23-jarige Duitser bleef met sprongen van 124,5 en 131 me ter de Pool Malysz, leider in het klassement om de wereldbeker, net voor. Het brons was voor Ahonen. Schmitt werd de eerste springer in 66 jaar die er in slaagde zijn wereldtitel te prolongeren. De springer uit het Zwarte Woud stond na de eerste omloop derde achter Malysz en Ahonen. Ma lysz was de grote favoriet. De door Eldridge Pentury VLISSINGEN - Feyenoord komt vandaag met vrijwel de complete selectie naar Vlissin gen. Alleen Leonardo ontbreekt in de ploeg die het in een vriend schappelijke wedstrijd op neemt tegen zondag-derdeklas ser VC Vlissingen. Leonardo wacht nog altijd op een verblijfs- en tewerkstel lingsvergunning en heeft al ruim drie maanden geen wed strijd gespeeld. De technische staf van Feyenoord had de Bra ziliaanse dribbelaar graag in Vlissingen laten spelen. De lei ding wilde Leonardo ritme laten opdoen voor het geval hij speel gerechtigd is voor de topper te gen PSV, zondag in de Kuip. De Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND), die Leonardo een vergunning moet verschaffen, gen ongelooflijk goed te serve ren, zelfs bij het inspelen nog, maar daar zag ik in de partij niets van terug. Ik heb nog nooit zo'n laag percentage (54 pro cent) eerste services geslagen. Het was droevig." Bovendien scoorde hij op de 50 goed gesla gen eerste services slechts 29 punten. Een deuk in zijn zelfvertrouwen geeft het nog niet. „Het is wel frustrerend, maar ik weet dat het komt. Het komt namelijk al tijd." Een nieuwe coach moet hem daar bij helpen. Wessels verbrak onlangs de samenwer king met Nieuw-Zeelander Nick Carr, met wie hij de laatste drie jaar optrok. In de onbeken de Amsterdammer Keivin Nie- berg heeft hij een nieuwe ver- trouwenspei-soon gevonden. „Ik zie uit naar de samenwerking. Het contact met Nick op de baan werd de laatste maanden min der." Met Nieberg, zijn vierde coach alweer, moet hij de negatieve prestatiecurve ombuigen. Tegen Pavel was het hollen of stil staan, ook al trof Wessels in de Roemeense nummer 24 van de wereld geen man in vorm. Van de baseline was hij soms verras send sterk, bij het serve and vol ley was hij onherkenbaar. Het grote aantal breaks in liefst twaalf van de 29 games deed denken aan een vrouwenpartij. Slechts in de beslissende set produceerden beide spelers iets wat op hardcourt-tennis leek. Dominantie op de opslag was in de eerste twee sets afwezig ge bleken. Tien breaks in twintig servicegames waren het gevolg van rommelig en ongeduldig tennis. Wessels herstede zich fraai na de negatieve opening (0-2), maar kon de gewonnen eerste set geen vervolg geven. Pavel sloeg terug en brak het verzet van Wessals definitief met een break op ï-3 in de derde set. De Nederlander won van de laatste elf punten er slechts eentje. Hij besloot de wedstrijd in stijl: met een breakop eigen service. GPD Terug naar de top 100 en daar door rechtstreeks in de Grand Slams is zijn eerste streven. Daarvoor moet uiteraard aller eerst zijn niveau opgekrikt wor den. „Sinds deze week gaat het op de training beter", zei Wes sels. „Ik stond de afgelopen da- jonge Pool (23) won de vier- schansentoernee en acht van de laatste tien wedstrijden voor de wereldbeker. In de tweede manche vloog Schmitt in de licht vallende sneeuw naar het schansrecord van 131 meter. Malysz bleef daar 2,5 meter bij achter. Aho nen, de tweevoudig wereldkam- pioen in 1997, viel door zijn sprong van 125,5 meter terug naar de derde plaats. Ingemar Mayr, een Oostenrijker met Ne derlands paspoort, keek toe in de tweede manche. Hij eindigde in de eerste omloop als 47e van de 50 deelnemers met zijn sprong van 86,5 meteren kwali ficeerde zich niet. DPA/SID RIJSWIJK - Met een goed resultaat tegen Valencia kan Manchester United zich vanavond voor de vijfde achtereenvolgende keer plaatsen voor de kwartfinales van de Champions League. Dat zou een record zijn. Afgezien van de Engelse kampioen is er nog een club die zich vier keer op rij bij de laatste acht schaarde. Dat is Juventus. De club uit Italië, van de Nederlandse voetballers Van der Sar en Davids, is in het huidige toernooi reeds in de eerste ronde afgehaakt. Een week geleden speel den Manchester United en Valencia in Spanje gelijk (0-0). Vorig jaar versloeg United op Old Trafford dezelfde tegenstander in het betreffende evene ment met 3-0. Deson danks slaagden de Zuid- Europeanen erin de eind strijd te bereiken. Daarin werd verloren van de landgenoten van Real Ma drid. RTR/ANP heeft echter bepaald dat de 17- jarige aanvaller voorlopig niets mag doen. Het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd wordt namelijk beschouwd als arbeid. Voor Paul Bosvelt, die herstelt van een knieblessure, wordt de wedstrijd tegen Vlissingen een test voor de topper tegen PSV. Als de middenvelder echter vandaag nog te veel last heeft van zijn knie komt hij in Vlissin gen niet in actie. VC Vlissingen kent voor het treffen met Feyenoord de nodig vraagtekens. Michael Boedhoe, T-bone Harris, Stephan Bonari- us en Pascal Caumartin zijn licht geblesseerd. Vlissingen heeft nog pogingen onderno men om oud-spelers Roy Hen- driksen (Veendam), Romeo van Aerde (Dordrecht'90) en Peter van Vossen (Feyenoord) mee te laten doen maar de club kreeg nul op rekest. De wedstrijd tussen Vlissingen en Feyenoord begint vanavond om 19.00 uur. De Amerikaan Dale Earnhardt sr. (tweede van boven met nummer 3) raakte in de laatste bocht van de race op Daytona in een crash betrokken en was op slag dood. foto Phelan Ebenhack/AP van onze sportredactie DAYTONA BEACH - De Amerikaanse autocoureur Dale Earnhardt sr. is tijdens de Daytona 500 verongelukt. De 49-jarige Nascar-legende verongelukte in de laat ste bocht van de 200e en laatste ronde van 2,5 mijl. Hij was op slag dood. De race werd gewonnen door Michael Waltrip. Hij sloeg in de slotfase de aanval af van zijn ploeggenoot Dale Earnhardt jr., de zoon van Dale. Beiden zaten aan het stuur van een Chevrolet, eigendom van Earnhardt sr. Die laatste lag op het mo ment van het ongeval in derde positie. De 43e Daytona 500 trok 200.000 toe schouwers en werd na 175 ronden enige tijd geneutraliseerd om de schoonmaak ploeg de gelegenheid te geven achttien wrakken van de baan te halen. Door dat massale ongeluk vielen veel toppers uit, onder wie titelverdediger Dale Jarrett en regerend Nascar-kampioen Bobby Labonte. In de slotronde verloor Earnhardt sr. in de laatste bocht de controle over zijn zwarte Chevrolet in een poging de leiders Waltrip en zoon Dale te verrassen. Hij spinde en botste frontaal op de betonnen afzetting. Earnhardt sr. won de Daytona 500 een keer in zijn carrière, in 1998. Hij startte zijn loopbaan in 19 7 5Hij kwam uit in 67 5 races, won er 76, finishte 281 keer binnen de topvijf en 428 keer binnen de toptien. Hij verdiende ruim 100 miljoen gulden, aan prijzengeld. Earnhardt sr. werd een legende in het Amerikaanse stockcar-ra- cing. Hij werd de Michael Jordan van Na- scar en won zeven keer de Winston Cup. Earnhardt laat vrouw Teresa en vier kin deren achter. RTR/ANP door Ad Pertijs ALTO SANTUARIO VIRGEN DE ARACELI - Erik Dekker veroverde gisteren in de konin- ginnerit de leiderstrui van de sterk bezette Ruta del Sol. Bo ven op de Alta Santuario Virgen de Araeeli was de tweede plaats achter de Kazak Alexander Shefer ruim voldoende om het heft in handen te nemen. „Ik ga nu mijn best doen om de trui tot het einde te behouden", zei Dekker gisteren na de etap pe. Alle kans dat de wil om de Andalusische ronde te winnen ruim voldoende is om donder dag in Granada gehuldigd te worden als winnaar. Dekker staat immers nergens meer van te kijken. „Want om nu te zeg gen dat ik in topvorm ben. Zoals ik nu rijd, win ik de Omloop Het Volk niet. Maar aan de andere kant had ik ook niet verwacht met deze vorm bergop de lei derstrui te pakken." Het geeft volgens de in België wonende Drentse kopman van Rabo slechts aan hoeveel ster ker hij in een jaar tijd is gewor den. „De basis ligt kennelijk een stuk hoger." En dat terwijl hij nog geen maand geleden moest harken om zijn ploegmakkers op het trainingskamp bij te be nen. „Bergop moest ik constant aan de wagen hangen om ze te kunnen volgen. Eigenlijk ging het vanaf december helemaal niet lekker." Dekker kwam zaterdag naar startplaats Cordoba om verder te werken aan de conditie. „En zeker niet met de intentie hier mee te doen voor het klasse ment." Zondag tijdens de eerste etappe veranderde dat al. Ploegleider Theo de Rooy stuur de in de finale kennelijk net iets te laat drie van zijn renners (Dekker, Wauters en Den Bak ker) achter de ontsnapte Diaz Lobato aan. De zege ging im mers naar de Spanjaard. „Maar het was de bedoeling om die drie met enige voorsprong aan de lastige rit van vandaag te laten beginnen." En zo pakte het ook uit. Dekker en Wauters waren van de partij in de kopgroep die na een trage aanloop voor de winst ging strij den op de berg van eerste cate gorie, halverwege Malaga en Cordoba. „Het was echt mijn bedoeling om Mare Wauters in de leiderstrui te helpen. Want aan de dagzege denk je hier niet." Het werd toch nog bijna de dub bel omdat de kopgroep geen echte klimmer herbergde. „Het leek inderdaad de kopgroep van de Omloop Het Volk wel met Museeuw, Vainsteins, Tsjmil en Van Bon", lachte Dekker. Slotfase Op de kop van de groep spurtte hij zo hard mogelijk de berg op. Shefer kwam mee en de rest leek gezien. De Kazak op zijn beurt reed Dekker uit het wiel en toen was het aan Wauters om op en over Dekker te springen. Dat deed hij ook, maar in de slotfase bedacht Dekker zich. „Op een gegeven moment was het nog maar driehonderd meter en Mare reed tien meter voor me. Dan vind ik dat ik ook mijn ei gen kans mag gaan." Vlak voor de streep achterhaalde hij de Belg en greep zo de leiderstrui en nam hij- een voorschot op de eindzege. GPD LAUSANNE - Richard Groenendaal sluit het veldritseizoa als nummer een van de UCI-ranglijst af. De Raborennerver. gaarde mede dankzij zijn eindzeges in de wereldbeker en® perprestige 1918 punten. De Belgische wereldkampioen Er- win Vervecken, die in Tabcr Groenendaal onttroonde, star tweede met 1525 punten. ANP GENEVE - Laurent Jalabert mag vandaag het ziekenhuis^ Genève verlaten. Dat heeft zijn ploegleider Johnny \Vê> maandag bekendgemaakt. De Franse wielrenner werd vori«j week opgenomen nadat hij bij een val van een trap drie ml genwervels had gebroken. Eigenlijk zou Jalabert maandij j uit het ziekenhuis ontslagen zijn, maar de artsen wilden functioneren van zijn spieren nog aan nadere testen ond». werpen. De Fransman, aangetrokken door het Deense CSC- World Online, zal de koersen in het het voorjaar moeten na. sen. AFP MOSKOU - Joeri Nikiforov is teruggekeerd in de nation voetbalselectie van Rusland. De verdediger van PSV ontbia daarin ongeveer drie jaar. Destijds bedankte Nikiforovervoj I nog.langer voor zijn land te spelen. Hij had een conflict mek nationale bond. Bovendien beviel de sfeer hem niet. Bont coach Romantsjev slaagde er in hem op andere gedachten* brengen. Nikiforov, geboren Oekraïner, werd opgeroep; voor de oefeninterland tegen Griekenland. RTR RIJSWIJK - Jan Siemerink heeft een sprong gemaakt op;, Champions Race en de plaatsingli jst van de ATP. Doorhelfe len van de halve finale bij het toernooi i n Kopenhagen ginjj Rijnsburger op de Champions Race van de 87enaarde43ep> sitie. Op de plaatsinglijst, de voormalige wereldrangliis; steeg hij van 98 naar 87. De Amerikaan Andre Agassi b!^ aanvoerder van de Champions Race. De Rus Marat Saünlö de plaatsinglijst. A1VP LAHTI - Andrus Veerpalu heeft maandag de wereldtitel st lopen op 30 kilometer klassiek veroverd. De Est legdeink Finse Lahti de afstand af in 1 uur, 14 minuten en 17,9: den. Hij had 0,2 seconde voorsprong op de Noor FrodeEsii ANP PARANA - Marathonzwemster Edith van Dijk heeft ha hattrick voltooid. Na twee eerdere overwinningen in Argenii nië schreef de Noord-Hollandse ook cle beroemde wedslnj Hernandarias - Parana op haar naam. Van Dijk legde de 88'c lometer door de Parana-rivier af in 9 uur, 23 minuten en 58s conden. Ze had aan de finish een voorsprong van 9 minuten 16 seconden op de Duitse Britta Kamrau. ANP AMSTERDAM - De Roemeense international Flavius Sti can is deze week op proef bij de Amsterdamse voetbalt Ajax. De 24-jarige Stoican speelt voor Universitatea Craioi dat is de oude club van Cristian Chivu die al bij Ajax spee ANP door Piet Ocks ROTTERDAM - Bijna was hij nog te laat gekomen voor zijn eerste training. Op de rijksweg raakte Wim van Hanegem gis termorgen verzeild in een kilo meterslange file. „Het lijkt wel of er de laatste tijd veel meer au to's zijn bijgekomen." De parkeerplaats achter de kantine op sportpark Nieuw Terbregge was overvol. De belangstelling voor zijn eerste activiteiten bij Sparta was on gekend groot, de snijdende voorjaarswind ten spijt. „Hier heb ik me op verheugd", zei hij, nadat hij de spelers een eerste portie zelfvertrouwen heeft toegediend. En toen na zo'n anderhalf uur zijn eerste sessie erop zat, bekende hij: „Het niveau is me nog alleszins meegevallen en ook het gebrek aan vertrouwen na alle fouten die ik zondag heb gezien. Bij vlagen was het best aardig. Dan zie je dat ze meer in huis hebben dan ze in de wedstrijd laten zien." Alleen die conclusie al ffl# Sparta's spelersgroep de eeré aanzet hebben gegeven tot b terugwinnen van enig zelfvs trouwen. „Het kan er bi] speler insluipen en overslaan! anderen. Maar het is ook mog lij k dat het ineens weer omsla Dat kan door de trainings Er zijn spelers die alles opi training kunnen, maar in i wedstrijd stijf staan van de: nu wen, omdat ze de druk ni aankunnen. Dat noem ik i kampioenen van de trainings Maar het kan ook andersom De Kromme is begonnen in overtuiging dat hij Sparta ga behoeden voor degradatie na de eerste divisie. „Want dat mag nooit gebeurs De oudste club in het betaal voetbal moet in de erediv? blijven. De enige derby dien land nog rijk is, moet blij» Ook daarom ben ik eraan b gonnen. En omdat ik er n steeds plezier in heb, want ik) alleen nog maar leuke dm? doen. Er is niets mooier dann die gasten te werken en te kijk of het beter wordt." GPD Erik Dekker passeert in de koninginnerit van de Ruta tel Sol als tweede de finish achter de Kazak Shefer en is de nieuwe leider. foto Emilio Moenatti/AP door Cylia van der Kooy BRUSSEL - Frank Vanden- broucke daagt Philippe Gau mont, zijn voormalige ploegge noot bij Cofidis, voor de rechter. De Belgische renner zei dat gis teren in Telefacts, een program ma van de zender VTM. De Fransman Gaumont heeft Vandenbroucke in een kranten artikel onlangs indirect be schuldigd van drugs- en gok verslaving en een ongebreidelde belangstelling voor vrouwelijk schoon. „Wie nog beweert dat ik een drugsprobleem heb, krijgt een proces aan zijn been", zei Vandenbroucke. „Ik heb ooit gefeest ja, ik ben uit de bol ge gaan, maar met drugs of met weddenschappen heb ik niks te maken." Vandenbroucke ontkende in het interview verder onder behan deling te zijn geweest van een psychiater. „Door de doping: faire rond Sainz benikindev sukkeling geraakt en ben ikt pressief geworden, Ik ben niet behandeling geweest. Ik losi problemen zelf op met den» sen die ik kan vertrouwen, werk nog altijd samen n Sainz." In 1999 raakte Vandenbrouc in opspraak door zijn band met de omstreden paardenfc ker Sainz. De ploegleider van zijn nieu' werkgever Lampre-Dau maakte eerder deze maand t kend dat Vandenbroucke vo! lopig nog niet in actie zal 1 men. Hij is niet fit. Zijn laat.' wedstrijd fietste hij vorig j< juli. Hij bereidt zich inBergai voor. „Ik keer pas terug als kan meerijden voor de overW ning. Ik heb geen zin om aan staartje te bengelen. Dat isn mijn stijl. Eind maart zal weer de oude zijn." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20