Zeeuwse vissers negeren oproep iiiin Adviezen na explosie vuurwerk Culemborg blijven in la liggen A Molukse jeugd praat door met minister Patstelling tussen Nederland en België over aanleg spoor 3 3° Open Uacj (t 1 NeHaLeNNia pÜ-aJ I scfioben^emeenscfiafi Tvtiddelbury ijk moet eerst compensatie beloven voor vangstverbod Sleutelen aan oldtimer sterft uit Nederlandse tabakssector wijst jeugd op gevaar roken Ex-vrouw van Gucci 26 jaar cel in Braziliaanse politie weer baas in gevangenis Vooronderzoek tegen Fischer Unisor overheerst nieuwe staalreus Twee campings Superplatz Wessels uitgeschakeld WÊÊÈÊÊKÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimmm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 11 I I I O NW 3 gewolkt yeel bewolking maar vrijwel overal droog. Matige west- tot noordwestenwind. Middagtemperatuur rond de 7 graden. 244e jaargang no. 43 dinsdag 20 februari 2001 losse nummers 2,00 I&30 - Z1:00 uur ,.,-inr Harmen van der Werf VUSSINGEN - Zeeuwse ai Goereese vissers heb ben zich niets aangetrok ken van de oproep van hun organisaties om deze week inde haven te blijven. Zij rijn gisterochtend vroeg gewoon uitgevaren. Vwratter B. Daalder van de Fe- deratie van Visserijorganisaties vindt het teleurstellend dat geen gehoor is gegeven aan de oproep, die hij met voorzitter J.Nooitgedagt van de Neder landse Vissersbond vrijdag deed. "tegelijkertijd kan hij er weL in komen dat de vissers toch naar zee zijn gegaan, omdat staatsse cretaris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) de visserij op geen enkele manier tegemoet wil komen voor het sluiten van visgronden op de Noordzee. Kamer Daalder richt zijn hoop op de Tweede Kamer, die vandaag over enkele moties stemt. Eén daarvan vraagt aan Faber stil ligperiodes af te spreken met de visserij, om te voorkomen dat in de nog open visgebieden de druk te groot wordt. Financieel moet daar ook iets tegenover staan. „En dan moeten we maar af wachten of Faber die motie uit voert", aldus Daalder. „Als ze dat niet doet, mag de Tweede Kamer dat niet over haar kant laten gaan. Dan is het parlement geen knip voor z'n neus waard." De oproep aan de zuidelijke vis sersvloot om deze week stil te blijven liggen, kwam laat. Met BERGEN OP ZOOM - De Ne derlandse tabaksfabrikanten beginnen een gezamenlijke campagne om jongeren van het roken af te houden. Vanaf maart zijn op televisie spotjes te zien met de boodschap dat je 'cool' kunt zijn zonder te roken. De campagne wordt georgani seerd door het Bureau Voorlich ting Tabak (BVT), kost ongeveer 2,5 miljoen gulden en zal zeker drie tot vijf jaar duren. Doel is om jongeren tussen de elf en de achttien jaar van het roken te houden. „We willen zorgen dat ze niet beginnen en dat wie al wel rookt, daar mee stopt", stelt H van Ronkel van het BVT. Niet alleen via de televisie wordt de jongeren verteld dat roken niet cool is, ook via de on der hen populaire tijdschriften gaat het BVT adverteren met de boodschap. Hoewel het BVT de campagne organiseert, komt het geld van de gezamenlijke ta baksfabrikanten in Nederland. De industrie start de campagne vrijwillig, stelt Van Ronkel. „We verschillen met het ministerie van Volksgezondheid misschien van mening over veel zaken maar over één ding zijn we het roerend eens en dat is dat jonge ren niet moeten roken. Een van de sponsors is Philip Morris uit Bergen op Zoom. Di recteur G. Verpaalen: „We ho pen hiermee echt het gedrag van jongeren te beïnvloeden. Roken is alleen voor volwassen die een overwogen keuze kunnen ma ken." GPD pagina 2: hekel aan rookgordijnen ROME - Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft gisteren definitief de ver oordeling tot 26 jaar cel bevestigd van Patrizia Zij gaf in 1995 de op dracht tot de moord op haar ex-man, Maurizio Gucci, de erfgenaam van hot gelijknamige Itali aanse modehuis. De uitvoerder van de juoord, Benedetto Cerau- lo, kreeg bijna 29 jaar cel opgelegd. AFP de Zeeuwse vissersvereniging Zevibel, aangesloten bij de Fe deratie van Visserijverenigin gen, is vooraf geen overleg ge voerd. De kotters waren vrijdag ook al in gereedheid gebracht om 's maandags uit te varen. Maar dat is, volgens visserijbe stuurder B. Marijs uit Arnemui- den, niet de reden waarom geen gehoor is gegeven aan de op roep. „Er is afgesproken dat wij zoiets pas doen, als er financiële compensatie tegenover staat. We kunnen niet van de wind le ven. Voorlopig proberen we nog een boterham te verdienen." Zeeuwse kotters vissen in een klein stuk van de zuidelijke Noordzee voor de Belgische kust dat nog open is, en verder noordelijk de Noordzee op, te gen de Engelse oostkust aan. Hun belangrijkste visgronden vallen binnen het gesloten ge bied tussen de Nederlandse en Engelse kust. Kleine kotters tot 300 pk mogen onder de Neder landse kust blijven, binnen de niet gesloten twaalfmijlszone. De gemeente Oostburg stuurt alsnog een protestbrief naar het Europees parlement om te pro testeren tegen de voorgenomen sluiting van een groot deel van de Noordzee. Hiermee wordt voldaan aan het verzoek van de Bedrijfsbelangenvereniging en Visserij vereniging Ons Belang uit Breskens. SAO PAULO - Leden van de oproerpolitie bewaken honderden op hun onderbroek na ontklede gevangenen op de binnenplaats van de Carandirü-gevangenis in Sao Paulo. De Braziliaanse politie slaagde er gisteren in een einde te maken aan de grootste gevangenisopstand die het land ooit trof. Het oproer strekte zich uit over 29 strafinrichtingen. Op het hoogtepunt van de acties gijzelden rond 27.000 gevangenen zevenduizend bezoekers en circa twee honderd bewakers. foto Patricia Santos/RTR pagina 5: einde opstand door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De rijksoverheid heeft niets gedaan met de aan bevelingen die zijn opgesteld na de ontploffing van de vuur werkfabriek in Culemborg in 1991. Dezes betrokken ministe ries overlegden nauwelijks over de bevindingen. De regelgeving werd niet aangepast en de con trole op vuurwerkbedrijven werd niet intensiever. Dit blijkt uit een onderzoek dat vier inspecties uitvoerden voor minister De Vries (Binnenland se Zaken). Hun bevindingen zijn gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Het is een aan vulling op eerdere rapporten over de vuurwerkramp in En schede, mei vorig jaar. De Vries wilde weten welke lessen waren getrokken uit de ramp tien jaar daarvoor waarbij twee mensen het leven lieten. Uit het rapport blijkt dat de Commissie Preventie van Ram pen (CPR), waarin de ministe ries zitten die het meeste met veiligheid te maken hebben, na 1991 niets concreets heeft ge daan met het verzoek veilig heidsregels te verscherpen. Nie mand binnen de CPR heeft iets ondernomen om aan het onder werp vuurwerk meer aandacht te schenken, aldus de vier in specties. Diverse rapporten die na Culemborg werden opge steld, werden eenvoudigweg niet doorgestuurd naar alle be trokken ministeries. Al in 1991 is de vraag opgewor pen of vuurwerkbedrijven wel op korte afstand van de 'ge meenschap' konden staan. Maar een antwoord komt er niet vanuit de ministeries. Ook wordt aanbevolen om de vuur werkfabrieken in Nederland te onderzoeken en daarbij vooral te letten op de opslag van vuur werk, zwart buskruit en de che mische samenstelling. Want volgens het onderzoeksinsti tuut TNO kan het zijn dat het Culemborgs vuurwerk van fou te papieren was voorzien. Dat er volgens de verpakking licht vuurwerk in zat terwijl het in werkelijkheid om vuurwerk uit een zware categorie ging. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, verantwoordelijk voor rampenbestrijding, neemt ken nis van deze aanbevelingen maar doet er niets mee. Brandstichting Negen jaar later ontplofte SE Fireworks. Dit bedrijf stond midden in een Enschedese woonwijk. Bij de explosie kwa men 21 mensen om het leven. De oorzaak van deze ramp is nog steeds niet bekend. Gedacht wordt aan brandstichting. Recent heeft minister Pronk van VROM een nieuw vuurwerkbe- sluit uitgevaardigd. Voortaan moeten bedrijven met consu mentenvuurwerk op twintig meter afstand van de bebou wing staan. Bedrijven die han delen in professioneel vuurwerk moeten op achthonderd meter van huizen staan. Ook komen er eisen aan de maximale hoeveel heid die een bedrijf mag op slaan. Bij een onderzoek onder 46 vuurwerkbedrijven door de in spectie Milieuhygiëne van VROM in november vorig jaar bleek dat bij één op de twee be drijven het vuurwerk verkeerd gestickerd was. Meestal betrof het zwaar vuurwerk dat volgens de verpakking 'licht' vuurwerk was. De Vries wil nog niet reageren op het rapport van de vier in specties. Dat doet hij pas vol gende week, als ook het rapport van de commissie Oosting over de vuurwerramp in Enschede wordt gepresenteerd. GPD FRANKFURT - Het Openbaar Ministerie in Frankfurt opent een gerechtelijk vooronderzoek tegen minister Joschka Fischer van Buitenlandse Zaken. Dat is gisteren bekendgemaakt. Fischer wordt beschuldigd van meineed in het proces tegen ex- RAF-lid Hans-Joachim Klein vorige maand. De Groene poli ticus zou niet de waarheid heb ben verteld over zijn contacten met de RAF. Fischer moest ge tuigen omdat hij en Klein in de jaren zeventig behoorden tot de kraakbeweging in Frankfurt. Klein is vorige week tot negen jaar cel veroordeeld voor zijn aandeel in de overval op de OP- EC-conferentie in Wenen in 1975. AFP/ANP/DPA pagina 2: Fischer is politieke ster Het oplappen van heel erg oude auto's lukt nog wel, maar anders ligt het met nieuwere. Wagens van de afgelopen twintig jaar zitten zo vol met elektronica dat sleutelaars een complete werkplaats nodig hebben. Gevolg daarvan is dat de old timer gedoemd is te verdwij nen en ook de specifie ke beurs Vehikel kampt met terug- A loop. Het Franse staalbedrijf Unisor heeft met het Luxemburgse Arbed en het Spaanse Aceralia de fusieonderneming NewCo opgericht. Unisor heeft een meerderheidsbelang in deze com binatie. NewCo wordt met een jaarlijkse productie van ruim 44 miljoen ton ruwstaal (cijfers 1999) op af- stand het grootste staalconcern ter wereld. De ADAC, de Duitse 'ANWB', heeft dit jaar twee Zeeuwse campings bedeeld met het predikaat Super platz: de Napoleonhoeve in Breskens en Scheldeoord bij Baarland (foto). Elders in het land kregen nog eens drie va kantieoorden deze eretitel. Vorig jaar kregen in Zeeland nog vier campings deze hoogste waar- ri» dering. I Het ABN Amro World Tennis Tournament in Rotterdam is maandagavond de eerste Nederlander die in actie kwam, di rect kwijtgeraakt. Peter Wessels verloor van de Roemeen An drei Pavel. De als achtste geplaatste Juan Carlos Ferrero ging in de eerste ronde ten onder tegen Ivan gj Ljubicic. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; gezondheid: 8; radio en televi sie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Goederenlijn 11, de nieuwe spoorverbinding vanaf Bergen op Zoom naar de Antwerpse haven, verdwijnt voorlopig in de ijskast, als de Belgische regering haar deel van die lijn niet wil aanleggen. Minister T. Netelenbos van Ver keer en Waterstaat antwoordde dit gisteren op vragen van WD- Kamerlid N. Verbugt. Voor Zee land is de aanleg de lijn van be lang om containers af te kunnen voeren vanuit Vlissingen-Oost. De Belgische minister van Ver keer, V. Durant, verraste begin dit jaar met de mededeling dat goederenlijn 11 niet voorkomt op haar prioriteitenlijstje. Daardoor is er tot 2010 geen geld voor het verlengen van het bestaande havenspoor in Ant werpen tot aan Nederland. In België is nog geen definitief besluit genomen, laat Netelen bos aan Verbugt weten. Volgens haar heeft het weinig zin in Ne derland een stuk spoor aan te leggen dat bij de grens ophoudt. Het heeft Netelenbos blijkbaar verbaasd dat België niet wil meedoen. Vlaanderen vroeg na melijk in 1995 om goederenlijn 11 en niet Nederland. Op het huidige spoor tussen Roosen daal en Antwerpen dreigt capa- citeitstekort, door het groeiende personenvervoer waardoor het goederenverkeer in de knel komt. Netelenbos lijkt zich weinig aan te trekken van het verzet tegen het groeiende goederenvervoer in West-Brabant, mede door de aanleg van goederenlijn 11, als deel van de route Rotterdam- Antwerpen. De komst van ge luidsschermen kan volgens haar ook bij toename van het aantal treinen tot een flinke verlaging van de geluidhinder leiden. (Advertentie) Molukse jongeren bekijken voor de ontmoeting met minister Van Boxtel de uitnodi ging voor de bijeenkomst. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Een stevige maar waardige gedach tewisseling. Zo typeerde minister Van Boxtel (In tegratiebeleid) gisteren het eerste gesprek dat hij voerde met Molukse jongeren over de Nederland se opstelling ten opzichte van het conflict op de Molukken. Op de Vrije Molukse Jongeren en RMS-jongeren na, toonde het merendeel van de gesprekspart ners zich tevreden Dat lieten ze na afloop van het besloten gesprek weten. De tevredenheid gold vooral het feit dat Van Boxtel een open oor had getoond en dat er afspraken zijn gemaakt over een vervolggesprek, eind maart. Minder te spreken waren de j ongeren over de wei gering van de minister om een gesprek te regelen met premier Kok en minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken. Dat zijn volgens de jonge ren degenen met wie ze eigenlijk hadden moeten praten, omdat zij verantwoordelijk zijn voor het beleid rond Indonesië. Ook vertegenwoordigers van de Vrije Molukse Jongeren (VMJ) en de RMS-jongeren namen deel aan het gesprek. Zij zeiden na afloop dat de ge dachten wisseling met Van Boxtel niets had opge leverd. „Hier zijn de Molukken niets mee opge schoten", zei George Makatita van de VMJ. Zijn beweging blijft waarschijnlijk weg bij het ver volggesprek. De RMS-jongeren overwegen om wel mee te doen. ANP postcode: plaats: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1