Alle mosselzaadjes tellen A PZC Ministerie wacht op rapport fraude met EU-subsidies 1?9 Staatssecretaris wil overleg Westerschelde niet buitenspel zetten Campings Breskens en Baarland krijgen eretitel Superplatz van Duitse ANWB Weer zes jaar cel geëist voor moord op Zeelandbrug Ouderenbeleid volgens KBO onderbelicht Fransman is wapenstok en drugs kwijt Bijverdienste 15 Extra opvoering van Anatevka Gewonde bij ongeval Extra meerpalen in haven Veere TERNEUZEN - De Zeeuwse ge meenten verwaarlozen hun ou derenbeleid. Dat vindt de afde ling Zeeland van de Unie van Katholieke Bonden van Oude ren (KBO). Volgens vice-voorzitter D. Dijk graaf gaan gemeenten opportunistisch om met hun ou derenbeleid. „Het huidige ou derenbeleid van gemeenten is adhoc", zegt hij. „Ze doen maar wat, om ouderen toch nog een beetje tevreden te stellen." Dijkgraaf komt met zijn aanval op de Zeeuwse gemeenten na de publicatie van een rapport over de tien gemeenten in Nederland die er met hun ouderenbeleid positief uitspringen. Daar zit geen enkele gemeente uit Zee land bij. Dijkgraaf vindt dat gezien de vergrijzing van Zeeland er zeker een Zeeuwse gemeente bij had moeten zijn. Zeeland blijft tot ver in de twintigste eeuw de meest vergrijsde provincie van .Nederland. Volgens KBO Zee land doen de Zeeuwse gemeen- lenniet hun best om ouderenbe leid te ontwikkelen. Hij noemt Goes als uitzondering. „Daar zijn ze bezig om een soort senio renraad in te stellen" aldus Hij wil dat er in iedere Zeeuwse gemeente een seniorenraad komt, die een flinke vinger in de pap heeft bij besluitvorming die ouderen aangaat. In die raad zouden de ouderenbonden moe ten zitten. „Ouderen worden nu veelte laat betrokken bij de be sluitvorming over ondemerpen die ouderen betreffen", vindt Dijkgraaf. „Inspraak van de se niorenraad moet een vaste plaats krijgen in de procedure." TERNEUZEN - Een 29-jarige inwoner van Lille (Frankrijk) is maandag om 14,30 uur aange houden in de Terneuzense Gui- do Gezellestraat. De man bleek in het bezit te zijn van 4 gram wiet, drie joints en een wapen stok. Hij kreeg een boete van vierhonderd gulden en moest afstand doen van de verboden goederen. dinsdag 20 februari 2001 door Edith Ramakers Voor de drie vissers van de Yerseke 9 is de schaarste aan mosselzaad in de Waddenzee deze winter een uit komst. Ze kunnen het handgeraapte mosselzaad kwijt tegen een mooie prijs. De (van origine kreeften-)vissers ver dienen deze periode dichtbij huis, in de monding van de Westerschelde, een centje bij. Het in hun ogen te korte kreeftenseizoen is gesloten en rust heb ben ze niet nodig. Ze schrapen mossel zaad tussen de basaltblokken vandaan. Een mosselkwekerij in Bruinisse weet er wel raad mee. De vangst krijgt in een mosselperceel in de schonere Ooster- schelde de kans om tot een dikke mossel uit te groeien. De drie mosselzaadvissers zwoegen on der aan de glooiing van de Vlissingse Oranjedi j kBi j laag water vullen ze hun netten met kleine mosseltjes. Een net weegt circa 600 kilo. Per keer nemen ze in hun boot tien volle netten mossel zaad mee. „We zijn al een tijdje bezig. We zijn kreeftenvangers. Dat is onze belangrijkste bron van inkomsten. Maar dit is een mooie bijverdienste", zegt Jan Zoeteweij van de Yerseke 9. „Het is zwaar werk, maar ik doe het graag. Wij zijn denk ik bijzonder. Want wie wil er tegenwoordig nog met de handen werken? Het kreeftenseizoen duurt veel te kort, maar een paar maan den." Bij hoog water varen ze tot vlak bij de netten, die één voor één uit het water van de Westerschelde worden ge takeld. De boot vertrekt een paar urn- later naar de Oosterschelde. „Als er volop mosselzaad zou zijn, dan is het geld de inspanning niet waard", vindt secretaris Hans van Geesbergen van de Zeeuwse visserij vereniging Zevibel. „Het getuigt van goed ondernemer schap en deze vissers zitten de profes sionele mosselzaadvissers niet in de weg." Als er voldoende mosselzaad is, vissen de professionals op de natuurlij ke banken in de Waddenzee. Zij gooien regelmatig de zogenoemde sleepkor- netten uit en halen ze op. „Dat is in elk geval een veel minder inspannend werkje." Maar afgelopen najaar be sloot de schelpdierensector niet op mosselzaad te vissen in de Waddenzee. Dat merkt Wout van den Berg, voorzit ter van de visserijvereniging Bruinisse op. Het mosselzaad dat er lag, was te klein. „We hebben het laten liggen om het zaad een paar maanden lang de kans te geven sterker te worden. Over een dikke maand wordt opnieuw beke ken of het zin heeft om weer te gaan vis sen. Dat zaad zal groot genoeg zijn. Daarover ben ik niet zo somber. Maar ik Met het mosselzaad dat bij de Oranjedijk in Vlissingen kan worden geoogst, valt aardig bij te verdienen, foto Lex de Meester maak me wel zorgen of er genoeg nieuw mosselzaad is gevallen. Ik vrees het erg ste, want algemeen wordt aangenomen dat de zaadval niet groot is bij een war me winter. Ik verwacht er dus geen wonderen van." Van den Berg zegt dat er al heel wat jaartjes met de hand wordt geraapt in Zeeland. Hij wijst daarvoor naar plaat sen in Cadzand, Westkapelle en Dom burg. „Het mosselzaad wordt daar ook van de paalhoofden geschraapt. Nieuw is het handrapen niet. Iets lucratiever is het de laatste jaren wel geworden. Deze mannen krijgen nu, omdat de aanvoer niet groot is, meer geld voor het zaad. Ze kunnen het goed kwijt." Volgens Van Geesbergen en Van den Berg filteren de mosselen zichzelf schoon in de Oosterschelde en zijn ze na verloop van tijd uitstekend geschikt voor consumptie. „In de monding van de Westerschelde is ook weieens met kornetten op gewone mosselen gevist. Het water is daar niet zo vervuild." Het mosselzaad is pas na anderhalf tot twee jaar klaar voor consumptie. „En zeker dan is er heel wat schoon Ooster- scheldewater doorheen gespoeld." Intussen schrapen de mannen onder aan de glooiing door. Zonder vergun ning, want dat is niet nodig, bevestigt Hans van Hoek van Rijkswaterstaat. Het gedeelte van de glooiing onder aan de Oranjedijk is in beheer van Rijkswa terstaat: „Vóór 1997 had je een vergun ning nodig voor dit soort activiteiten. De wet is versoepeld. Rijkswaterstaat oordeelt of de sterkte van de zeewering niet wordt aangetast. Als de zeewering er zwakker door zou worden, wordt het schrapen verboden. Maar dat lijkt me daar niet het geval te zijn." Vogels Op en bij de Oranjedijk in Vlissingen fourageren vooral meeuwen en strand lopertjes. Eenden strijken daar niet neer. Er blijft volgens de mosselzaad vissers voldoende voedsel over voor de vogels. Zoeteweij: „Als we geschraapt hebben, komen de vogels zo snel moge lijk pikken. Wij hebben van alles losge woeld. De kleine larfjes en andere beestjes komen vrijer te liggen. Wij pakken de mossels die muurvast zitten. Die kunnen de vogels er nooit afkrijgen. Nee, ze zijn blij met ons; ze fluiten naar door Rinus Antonisse en Ben Jansen ELLEWOUTSDIJK - Staatsse cretaris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft geenszins de bedoeling gehad het Be stuurlijk Overleg Westerschei de te passeren met haar besluit een tijdelijk overlegplatform voor de lange-termijnvisie Schelde- estuarium op te richten. Zo'n platform leek haar nodig om maatschappelijke organisa ties op het gebied van natuur, milieu, landbouw en visserij zo goed mogelijk te betrekken bij de discussie die in de loop van dit jaar op gang komt. „Het gaat erom dat iedereen zijn stem kan laten horen", zei ze maandag aan het eind van een werkbezoek aan Zeeland. „Dat moet je op een ordelijke manier doen. Een tijdelijk overlegplat- fom voor zo'n specifiek onder werp als de lange-termijnvisie in dan een goede oplossing. We willen nadrukkelijk proberen zoveel mogelijk belangenorga nisaties aan de gesprekken mee te laten doen. Die zijn niet alle maal in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde vertegenwoor digd. Dit overleg heeft trouwens ook zijn eigen taken en verant woordelijkheden. Vorige week ontstond enige ver bazing bij vertegenwoordigers van gemeenten, waterschappen en provincie in het Bestuurlijk Overleg Westerschelde over de voorgenomen oprichting van het overlegplaform. De Borselse wethouder P. Vollaard sneerde dat dit orgaan een 'rondreizend massage-instituut' is, bedoeld om de hier en daar al ingenomen standpunten tegen een verdere verdieping van de Westerschel de weg te werken. De Vries ver- zekerde dat het Bestuurlijk Overleg ongetwijfeld in de gele genheid zal worden gesteld zijn mening over de lange-termijn visie kenbaar te maken. De Vries verwacht binnenkort bekend te kunnen maken wie als onafhankelijk voorzitter van het tijdelijk overlegplatform zal optreden. Zoals gemeld geldt J. Leemhuis-Stout, de gewezen commissaris van de koningin in Zuid-Holland, als kandidaat voor deze functie. Op de lange-termijnvisie zelf wilde de staatssecretaris niet ingaan. Het is eerst aan de streek om een standpunt in te nemen over de ontwikkelings mogelijkheden van het Schel- de-estuarium. Veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijk heid zijn daarvoor in samen hang bestudeerd. De Vries nam één voorschot: „Over veiligheid valt met mij niet te onderhande len." VLISSINGEN - Naar aanlei ding van de overweldigende be langstelling voor de musical 'Anatevka', heeft de Goese Ope rette Vereniging besloten een extra voorstelling in te lasen. 'Anatevka' gaat zaterdag 24 fe bruari in het Arsenaaltheater in Vlissingen in première. Voor de musical waren vijf speeldata gepland, in Vlissin gen, Middelburg, Zierikzee en Kamperland. Alle voorstellin- gen zijn inmiddels uitverkocht en volgens de Operette Vereni ging zijn er nog steeds veel men sen die een toegangsbewijs pro beren te krijgen. Daarom is besloten een extra speeldatum te zoeken. De Goese Operette Vereniging is er in geslaagd de ruim honderd leden tellende cast en overige medewerkers te mobiliseren op zondag 11 maart. Die dag zal er om 20.00 uur in het theater Mondragon een extra voorstelling worden vei-zorgd. COLIJNSPLAAT - Bij een on geluk bij Colijnsplaat, aan de Bevelandse kant van de Zee- landbrug, is maandagavond een vrouw uit Heinkenszand licht gewond geraakt. De auto waarin de vrouw zat sloeg door een foute inhaalma noeuvre over de kop. Bij het on geluk was nog een auto betrok- lcen. De weg hoefde door het ongeval niet te worden afgesloten. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid en Arbeidsvoorziening Nederland willen niets zeggen over de fraude door Arbeids voorziening Zeeland met Euro pese subsidies. Ze wachten op het eindrapport dat inspecteurs van de Europese Unie erover opstellen. Als daar uit blijkt dat Arbeidsvoorzie ning Zeeland bewust met geld heeft geknoeid, moet de organi satie het geld terugbetalen en wordt er aangifte gedaan bij het Openbaar Ministerie. De Europese inspecteurs spra ken gisteren met het ministerie van sociale zaken over hun be vindingen. „De mogelijke fraude in Zee land is er één in een reeks moge lijke fraudezaken". zegt woord voerder M. Rijerse van het ministerie van Sociale Zaken. Aangifte „Er lopen bijvoorbeeld ook on derzoeken naar zaken i n Rotter dam en in het midden van het land. Per onderzoek wordt be keken wat er wordt gedaan. Als VEERE - De havens van Veere «orden van 1 maart tot en met 6 Jpril uitgebreid met meerpalen en een nieuwe steiger. De afge- '°pen jaren gebruiken schepen van de bruine vloot de meerpa len voor de beroepsvaart. Deze Palen staan echter voor de oude schepen iets te ver uit elkaar. Daarom komen er nieuwe. hi de buitenhaven komt, ten zuidwesten van de huidige wes- hjkesteiger bij de jachthaven, Kn nieuwe steiger. Die is nodig omdat de oude steiger aan ver nauwing toe is. De nieuwe stei ger wordt geschikt voor grote passagiersschepen. Verder wor den de komende maand ook de loopbruggen aan de oostkant aangepast. gedurende de werkzaamheden noet het doorgaande scheep sverkeer rekening houden net dWars in de vaarweg opere rende werkvaart. De werk zaamheden worden uitgevoerd "opdracht van de provincie. blijkt dat er fraude is gepleegd, wordt daar aangifte van ge daan. Dan is het aan het Open baar Ministerie wat er verder gebeuxd. In elk geval zullen alle eindrapporten van de Europese inspecteurs deel gaan uitmaken van het onderzoek dat oud staatssecretaris van Financiën H. Koning doet naar de onregel matigheden met Europese sub sidies." Een commissie die toeziet op de juiste besteding van Europese subsidies voor werkgelegen heidsprojecten uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) ontdekte vorige week dat Arbeidsvoor ziening Zeeland heeft geknoeid met geld. Vakopleiding Het oog van de controleurs viel op een subsidie van acht miljoen gulden bestemd voor Centra voor Vakopleiding, die onder deel uitmaken van Arbeids voorziening. Bijdragen zijn uit betaald op onjuiste declaraties. En het aantal deelnemers is kunstmatig opgeschroefd. De commissie heeft weliswaar haar bevindingen gemeld aan het ministerie, maar ze werkt nog aan een eindrapport. Wan neer dat klaar is, is niet bekend. De woordvoerder van de Euro pese inspecteurs in Brussel wil er niets over zeggen en verwijst door naar het ministerie van So ciale Zaken. Voorzitter J. van Rooijen van Arbeidsvoorziening Zeeland wil geen commentaar geven en verwijst door naar Arbeids voorziening Nedeiiand. Verantwoordelijk „Arbeidsvoorziening Zeeland is zelf verantwoordelijk als er iets mis gaat"zegt G. Niemöller van Arbeidsvoorziening Nederland. „Stel dat er iets mis is met de boekhouding, dan wil dat nog niet zeggen dat er kwade opzet in het spel is. Het kan zijn dat in de boekhouding niet precies is terug te vinden waarnaar de subsidie is gegaan. Kan dat als nog worden aangetoond, dan moet dat in de boekhouding worden opgenomen en wordt de zaak gesloten. Blijkt dat er wel degelijk sprake is van fraude, dan moet Arbeidsvoorziening Zeeland het bedrag terugbeta len. Bovendien wordt dan aan gifte gedaan van fraude", aldus de woordvoerder van Arbeids voorziening Nederland. Scheldeoord bij Baarland heeft zelfs een kunstroute op de camping. foto Willem Mieras door Jacques Cats MUNCHEN - Het SuperpJatz- gehalte op Zeeuwse campings is met de helft teruggelopen. De ADAC heeft als Duitse zuster vereniging van de ANWB voor 2001 slechts twee recreatiebe- drijven in deze provincie be kroond met de eretitel. Vorig jaar waren er dat nog vier: Na poleonhoeve in Breskens, Scheldeoord in Baarland, De Wijde Bliek in Renesse en In den Bongerd in Oostkapelle. Daar van zijn de eerste twee overge bleven. De andere kwaliteits campings in Nederland zijn De Paal in Bergeyk, Breebronne in Maasbree en Wildhof in Ernst. De ADAC heeft in zeventien Eu ropese landen 2500 van de 6000 campings onderzocht. Er wer den 41 kwaliteitscampings on derscheiden met het predikaat Superplatz. Bedrijven die daar voor in aanmerking willen ko men, moeten voortdurend inno vatief bezig zijn en uitblinken op vlakken als kwaliteit, gast heerschap, beleving, sfeer en milieu. Inspecteurs komen offi cieel en incognito kijken hoe de boel erbij staat. Ook de mening van gasten die hun ervaringen doorgeven aan de ADAC, telt mee. De lat wordt telkens hoger ge legd. Veel Duitse kampeerders zien het predikaat Superplatz als een belangrijk en vertrouwd keurmerk. Men weet het: wie op zo'n bedrijf neerstrijkt, is om ringd door alle mogelijke luxe. „Je dient altijd goed naar je gas ten te luisteren en hun wensen op een juiste en innoverende wijze manier te vertalen in de bedrijfsvoering", zo stelt uitba ter Robbert Northolt van Schel deoord in Baarland. Dat kan re sulteren in zeer schone sanitaire ruimten, een uitdagend recrea tieprogramma en grote, auto vrije kampeerplaatsen met alle comfort. Scheldeoord is een tien hectare groot recreatiebedrijf in de punt van de Zak van Zuid-Beveland. Een prima uitvalsbasis voor sportief ingestelde gasten. Northolt: „Wij hebben leergie rige recreanten die houden van cultuur en natuur." Tot de nieu we ontwikkelingen behoort een uitbreiding van de toiletgebou wen met privé-badkamers met whirlpools en familiedouches. Scheldeoord heeft zelfs een kunstroute binnen het eigen be drijf, gevormd door bronzen beelden van kinderen in hun da gelijkse spel. „Je moet je bedrijf zien als een hobby", meent de campinguitbater „Anders kun je daar je ziel niet inleggen." Eigenaar Arne Boomert van de Napoleonhoeve in Breskens is 'vreselijk gelukkig' met de AD- AC-waardering, die net als door Scheldeoord voor de zesde ach tereenvolgende keer is binnen- door Frank de Klerk DEN HAAG - Tegen een 26-jari- ge Rotterdammer is gisteren bij het Haagse gerechtshof in hoger beroep opnieuw een celstraf van zes jaar geëist voor het medeple- gen van een moord op de Zee landbrug, drie jaar geleden. Eerder werd de man door de rechtbank in Middelburg even eens tot zes jaar cel veroordeeld. De man tekende beroep aan te gen de uitspraak omdat hij zegt onschuldig te zijn. Tegenover het gerechtshof wilde de man niet zeggen of hij op de Zeeland- brug aanwezig was toen het slachtoffer over de brugleuning werd gegooid. Aanklager M. ter Hart-Schelf- hout confronteerde de man ech ter met eerdere verklaringen te genover de politie. Daarin zei hij wel op de brug te zijn ge weest op het moment, dat de 42- jarige Hadji Yalincinkaya naar beneden werd gegooid. Aanleiding voor de moord was een ruzie over een niet betaalde schuld en gekrenkte familie-eer. Tegenover de politie wees de Rotterdammer zijn zwager aan als de werkelijke dader, die het slachtoffer door vuistslagen zou hebben gedwongen over de brugleuning te stappen. De 42- jarige man werd enkele dagen later door een vissersboot boven water gebracht. Sectie op het li chaam kon geen antwoord ge ven op de vraag of de man door ernstig borst- en longletsel of verdrinking om het leven geko men was. De laatste momenten van het slachtoffer bleven ook gisteren in nevelen gehuld. De aanklager kon niet bewijzen dat de Rotter dammer zelf het slachtoffer ge schopt en geslagen heeft. Voor haar was echter wel aangetoond dat de man samen met zijn zwa ger naar de Zeelandbrug gere den is en niet heeft verhinderd dat het slachtoffer vermoord werd. Aanvankelijk zat de zwager in het beklaagdenbankje. Hij werd echter zowel door de rechtbank in Middelburg als in hoger be roep vrijgesproken van dood slag. Maar na de vrijspraak be kende de zwager dat hij de moord samen met de Rotter dammer heeftgepleegd. Op de zitting bij het gerechtshof kwam hij echter terug op zijn bekentenis Hij zei alleen een verklaring hebben afgelegd uit wraak op de Rotterdammer, door wiens toedoen hij meer dan een jaar in de gevangenis ver bleef. Uitspraak over twee weken. (Advertentie) gehaald Het recreatiebedrijf bestaat al sinds de jaren vijftig, omvat op dit moment dertien hectare en heeft een capaciteit van 500 standplaatsen. De laat ste tijd is sterk geïnvesteerd in sport, spel en ontspanning. De Napoleonhoeve heeft een eigen fietsroute ontwikkeld. De jeugd tussen 8 en 12 jaar krijgt met een scoutingachtig evenement on der de titel 'kamp Elba' een spannend avontuur in de dui nen aangeboden. Boomert betreurt het dat twee Zeeuwse collegabedrijven zijn afgevallen. „Maar dat staat ons allemaal te wachten", relati veert de campinguitbater „Voor iedere ondernemer komt er een moment dat je aan het plafond zit van je investeringen. Je kunt dan niet meer voldoen aan de steeds strengere ADAC-eisen. Maar dat wil nog niet zeggen dat je dan ineens een slechte cam ping bent. Je hebt het gewoon nét niet gehaald'. CAJX^itcLuUj- (xasri H Croky chips Kies uit naturel, paprika of bolognese. Zak a 300 gram van 2.59 voor Per kilo f6,63 OO Otrft /Zt> 'troAo KOflMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15