Redding Sabena lijkt nabij PZC Moegabe kiest voor dictatuur GOED GEKEURD? Colombia zet troepen in tegen boerenblokkades Bisschoppen betichten regering van misbruik noodhulp El Salvador Labour vreest niets behalve apathische kiezer Politie ontdekt plannen voor gifgasaanval op Londen Dutroux naar ziekenboeg van gevang Brugge Zoon zegt dat pa in 1967 Brussels warenhuis deed afbranden Dochter Soeharto mogelijk corrupt Toeristen ontvoerd in Bangladesh Bisschop komt op voor Falun Gong Kolonist die Palestijn doodde vrij Uitverkoop Deutsche Telekom Paus rept over slachtingen in 1915 onder Armeniërs Franse schilder Balthus dood Piloten bereid tot inleveren loon en vakantiedagen maandag 19 februari 2001 fonrHarm Harkema GLASGOW - Eensgezind en vol zelfvertrouwen heeft de Britse Labour-partij op haar voor- iaarscogres in het Schotse Glas gow gisteren de campagne voor de parlementsverkiezingen in geluid. Algemeen wordt aange nomen dat die begin mei worden gehouden, al is die datum nog steeds niet officieel vastgesteld. We winnen vast en zeker de ver kiezingen, was de teneur van vrijwel alle sprekers uit het ka binet van Tony Blair. De vraag is vooral hoe groot de overmacht zal zijn. Belangrijkste vijanden LONDEN - De Britse politie heeft bij een inval in een Lon- dense woning plannen gevon den voor een gifgasaanval op de hoofdstad. Volgens de krant The Sunday Telegraph had bij de terroristische aanslag het ui terst dodelijke gas Sarin ge- bniikt moeten worden. In de papieren troffen de autori teiten onder meer gedetailleer de beschrijvingen aan over het vervaardigen en inzetten van het zenuwgas. Het zou in de me tro worden gebruikt op dezelfde manier als in 1995 in Tokio. In de Japanse hoofdstad vielen twaalf doden en meer dan vijf duizend gewonden. De vondst bevestigt de vrees van de politie dat Londen bovenaan de lijst van terroristische doel witten staat. „Het is geen ge heim dat mensen in Londen banden hebben met terroristen. Wat nu onrust veroorzaakt is dat die mensen de hoofdstad als doelwit zien en niet alleen als schuilplaats", aldus een hoge politiefunctionaris. De in beslag genomen papieren worden in verband gebracht met een grote wapenvondst in Duitsland in december vorig jaar. Bij een politieactie in Frankfurt werden vier personen aangehouden die banden on derhielden met de Saoedische terrorist Osama bin Laden. Sarin is volgens wetenschap pers gemakkelijk en goedkoop te fabriceren. Een minieme hoe veelheid van het gas2 6 keer gif tiger dan cyanide, kan duizen den mensen doden. ANP BRUGGE - Mare Dutroux, hoofdverdachte uit het Belgi sche zedenschandaal van 1996, is gisteren voor medisch onder zoek vanwege zijn suikerziekte overgebracht naar de zieken boeg van de gevangenis van Bnigge. De woordvoerder van minister Verwilghen van Justi tie maakte dat bekend. Volgens de Vlaamse publieke omroep VRT zal Dutroux in Brugge ook een psychiatrisch onderzoek ondergaan. Hij zou zich erg verward gedragen in de gevangenis van Arlon, tegen de grens met Luxemburg, waar hij .sinds augustus 1996 vastzit. Zo maakt hij geen gebruik meer van het toilet en besmeurt hij de celmuren met zij n uitwerpselen Het is de bedoeling in Brugge uit te zoeken in hoeverre zijn gees testoestand echt is of gespeeld. Donderdag legde de rechtbank van Arlon een verzoek van Dutroux om betere behandeling naast zich neer.ANP/AP/Belga door Eelco van der Linden PRETORIA - „De laatste schop pen van een sten end paard." Zo noemt Zimbabwe's vooraan staande politiek analist Masi- pula Sithole het offensief van president Robert Moegabe te gen iedereen die het niet met hem eens is. Sithole ziet het ein de van Moegabe naderen, maar hij ontkent niet dat wat alle waarnemers constateren: een rasechte dictatuur krijgt vorm |n wat een van Afrika's veelbe- lovendste landen was. Moegabe zit bijna 21 jaar in het radel en droomt op 76-jarige leeftijd nog van een nieuwe pre sidentiële termijn. De verkie zingen daarvoor zijn begin vol gend jaar. De vraag is hoe die te winnen nu de economie door wanbeleid en corruptie kapot is en er een oppositiepartij be slaat, de Beweging voor Demo cratische Verandering (MDC), die heeft aangetoond Moegabe's Zanu PF aan te kunnen. De ver wachting is dat MDC-leider Morgan Tsvangirai in een direct duel Moegabe makkelijk zal verslaan. Het antwoord van Moegabe is het 'filistijnen-scenari0'. Zater dag werd er een nieuwe hoofd stuk aan toegevoegd met een ongekende aanval op de buiten- undse media. De correspondent die op de loer liggen, zijn niet zozeer de onmachtige Conser vatieven als wel het cynisme en de apathie onder de kiezers. „Als twintig procent van de kie zers die vorige keer op ons ge stemd hebben deze keer thuis blijven, neemt onze meerder heid in het parlement met 120 zetels af", waarschuwde de fractieleidster in het Lagerhuis, Margaret Beckett. Waarmee zij aangaf hoezeer zij een luxepro bleem beschreef. Labour houdt in haar voorbeeld immers nog altijd een comfortabele meer- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De piloten van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena hebben zater dag definitief ingestemd met het reddingsplan Blue Sky. Op een druk bezochte vergadering stemden zij bijna unaniem in met maatregelen zoals het inle veren van loon en vakantieda gen en minder rustpauzes. De instemming ging niet van harte. „We stonden met onze rug van de BBC en die van het Zuid- Afrikaanse weekblad Mail Guardian kregen te horen dat ze het land binnen 24 uur moesten te verlaten. De BBC-correspon- dent ontkwam gisteren op het nippertje aan een knokploeg die zijn huis binnenviel. Gisteren verklaarde het hoog gerechtshof dat de twee journa listen nog tot vrijdag mogen blijven op voorwaarde dat zij hun beroep niet uitoefenen. Mi nister Moyo van Communicatie vertelde dat een nieuw accredi tatiesysteem van kracht wordt, waardoor ook de andere buiten landse journalisten zullen moe- Advertentie Bent u Vertel uw ervaringen met de WAO-keuring aan het CNV, bel: 0800 -268 22 84 of surf naar: www.cnv.nl CNV--. 11/? K tv«x jj/j van »r WAO derheid van zestig zetels over. De gedachte is wel reëel dat met name een deel van de traditio nele Labour-achterban in de verarmde industriegebieden af zal haken. De kiezers daar heb ben in het algemeen niet zoveel gemerkt van het feit dat Labour de verkiezingen ingaat met een bloeiende en stabiele economie als belangrijkste referentie. Stemmen op de Tories is voor deze kiezers, die vroeger arbei ders werden genoemd, geen op tie. Verongelijkt thuisblijven wel. tegen de muur", zei voorzitter Vertongen van de pilotenbond BeCa. „De algemene vergade ring durfde het niet aan de her kapitalisatie door de aandeel houders te laten schieten." De Belgische Staat en de Zwit serse SAir Group (Swissair), voor respectievelijk 50,5 en 49,5 procent eigenaar van Sabena, zijn bereid meer dan een half miljard gulden in de verlieslij dende maatschappij te stoppen. Voorwaarde is dat het personeel akkoord gaat met Blue Sky. Het ten vertrekken. De binnenland se pers zit al in de tang. Het dagblad Daily News, supporter van de MDC, werd twee weken geleden opgeblazen. Voordat de bom ontplofte, had minister Moyo gedreigd de krant te zul len sluiten vanwege haar kriti sche houding ten opzichte van de regering. Een dag erna be loofden de zogenaamde oor logsveteranen onder leiding van Hitier Hunzvi daarvoor een ei gen oplossing te hebben. De ge bruikte landmijn kan alleen maar zijn gekomen uit de maga zijnen van het leger. Dit is waar schijnlijk de reden dat de politie zegt 'volledig in het duister te tasten' en nog steeds geen on derzoek is begonnen. Om er zeker van te zijn dat de Daily News niet weer opstaat, heeft Moegabe een verbod afge kondigd op investeringen door buitenlanders in de nationale media. Het is bekend dat Zim babwaanse zakenmensen in met name Zuid-Afrika geld ste ken in de Daily News. Ze beho ren tot de weinige buitenlandse investeerders, want door Moe gabe's onteigeningspolitiek en gebruik van geweld via de oor logsveteranen is het internatio nale isolement vrijwel totaal. Moegabe blijft dat isolement op zijn eigen wijze aanmoedigen. Vorige week liet hij weten dat Zimbabwaanse critici die in het „Misschien hebben sommigen de enorme opgave onderschat waarvoor we vier jaar geleden stonden", aldus Blair in zijn toe spraak met een sneer naar de 'negentien jaar waarin de Con servatieven de publieke sector hebben uitgekleed en verwaar loosd'. Er is dan ook, aldus Blair, nog een hoop te doen op weg naar de rechtvaardige maatschappij met kansen en welvaart voor iedereen. Hij stelde dat de toekomst voor Labour er nog nooit zo gunstig heeft uitgezien. Ten eerste zijn saneringsplan voorziet in 110 miljoen aan besparingen op de personeelskosten Van de ruim twaalfduizend Sa- bena-werknemers lagen de pi loten het meeste dwars. Zij schrokken onlangs niet terug voor een wilde staking, midden in de onderhandelingen over Blue Sky. De gezagvoerders wij ten het dreigende faillissement vooral aan slecht management. Een onafhankelijk boekenon derzoek gaf hen daarin deels ge- lij k. In ruil voor hun concessies buitenland 'het land te schande maken' hun paspoort zal wor den ontnomen. Onder die critici zijn ook leden van de rechterlij ke macht. Twee rechters van het hooggerechtshof staan onder grote druk af te treden, nadat hun baas al was opgestapt. Deze hield het voor gezien na van de minister van Justitie te horen hebben gekregen dat zijn veilig heid niet meer kan worden ge garandeerd. Stroman Maar het werkelijke doel van Moegabe's campagne is de MDC en haar leider Morgan Tsvan girai. Vrijdag werd hij in staat van beschuldiging gesteld van wege aanzetten tot geweld te gen Moegabe en het 'kwaad schiks' eisen van zijn vertrek. Tsvangirai is al eens gearres teerd. Hij blijft in de ogen van Moegabe de stroman van alle buitenlandse en neo-imperia- listische krachten die Zimbab we ten gronde willen richtenDe strategie van de MDC is overi gens veranderd. Terwijl eerst met massabetogingen tegen Moegabe werd geschermd, lijkt men nu te willen wachten op de verkiezingen van volgend jaar. De vraag is natuurlijk of die ver kiezingen doorgaan en zo ja, of ze eerlijk zijn. Ook is de kans groot dat tegen die tijd het land ten gronde is gericht. QPD er de zwakke Conservatieven: „De Conservatieve Partij is nog nooit zo slecht en zo intellectu eel-zwak geleid als nu", aldus Blair. En in jubelstemming ver volgde hij: „Aan het begin van dit nieuwe millennium staan we waarschijnlijk aan de grootste progressieve sprong voorwaarts sinds meer dan een eeuw. Blair legde uit: „Gedurende mijn hele leven was er een te genstelling tussen wat sociaal was en wat goed was voor de economie. Nu gaan die twee sa men op. Als we in staat zijn fat wilden de piloten daarom in spraak in het bestuur van Sabe na, maar dat weigert de SAir Group glashard, aldus Verton gen. Al eerder stemden het grond- en het overige cabinepersoneel in met de bezuinigingen. De raad van bestuur van Sabena spreekt zich vandaag uit over het pak ket. Vrijdag zijn dan de beide aandeelhouders aan de beurt. Die gaven ruim een week gele den het personeel veertien da gen extra de tijd om het eens te van onze redactie buitenland CHATEAU D'OEX - De Franse schilder Balthus is gisteren overleden in zijn woning in het Zwitserse kanton Vaud. Dat heeft zijn familie meegedeeld. Graaf Balthasar Klossowski de Rola, zoals Balthus eigenlijk heette, werd 92 jaar en was ge boren in Parijs Hij is een van de weinige schilders van wie al bij leven werk hing in het Louvre in Parijs. In zijn werk gingen gaandeweg soenlijke burgers af te leveren, is dat goed voor de economie." En omgekeerd, De basis voor een volgend kabinet is wederom een degelijk financieel-econo- misch beleid. Blairs sociaal-liberale politiek lijkt in menig opzicht op die van de twee kabinetten-Kok in Ne derland. Niet voor niets was de enige buitenlandse spreker op het congres een PvdA'er. Staats secretaris Dick Benschop van Buitenlandse Zaken repte over dezelfde combinatie van econo mische kracht en en sociale rechtvaardigheid als Blair. „Sterk en sociaal", aldus Ben schop. GPD worden over Blue Sky. Pessi misme is troef onder het perso neel. Velen vrezen een nieuwe bezuinigingsronde, zo niet er ger. In een nieuwsbrief op het SAir-hoofdkwartier in Zürich stelt topman Honegger dat Blue Sky niet genoeg oplevert. Hij liet eerder al weten 'goed te kun nen leven zonder Sabena'. De Zwitsers zouden financieel zo krap zitten dat zij Sabena willen inruilen voor een samen werkingsverband met British Airways. ANP/Belga twee thema's domineren op groeiende meisjes, naakt of half ontkleed liggend of hangend in een stoel, en decorachtige straatscènes in Parijs, eveneens bevolkt door halfvolwassenen, dromend of landerig spelend. Balthus schiep een dromerig- verstarde sfeer waarin verbor gen en verboden erotiek de hoofdrol lijkt te spelen. Een van de weinige werken van Balthus die zich in Nederlands museaal bezit bevinden, is Kaartspelers in Museum Boymans-van Beu- ningen in Rotterdam. AFP/ANP van onze redactie buitenland SAN SALVADOR - De rooms- katholieke bisschoppen van El Salvador beschuldigen de rege ring ervan de hulp voor slacht offers van de aardbevingen in het land voor politieke doelein den te misbruiken. Bij de verde ling van hulpgoederen zou een kleine kliek zich 'schaamteloos verrijkt' hebben, aldus de bis schoppen in een zaterdag gepu bliceerde verklaring. De bisschoppenconferentie nep president Flores op om bij de wederopbouw van het land ge zamenlijk op te trekken met alle politieke partijen, de kerken en niet-gouvernementele organi saties. Flores heeft echter meer malen benadrukt dat de weder opbouw alleen een zaak van de regering is. Zaterdag is in het land een nieu we krachtige aardbeving gere gistreerd. Volgens opgaven van het nationaal noodcomité heeft de schok geen mensenlevens ge kost. Het epicentrum van de be ving lag vlak bij San Salvador. Ooggetuigen zagen grote stof wolken opstijgen uit de naburi ge vulkaan. In het oosten van het land hadden enkele aard verschuivingen plaats. Het Amerikaanse seismologi sche instituut registreerde een aardbeving van 6,6 op de schaal van Richter. Dat is dezelfde magnitude als de bevmg die vo rige week dinsdag naar schat- van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Paus Jo hannes Paulus II heeft in een za terdag gepubliceerde apostoli sche brief de 'slachtingen' in herinnering geroepen die de Turken in 1915 onder de Arme niërs hebben aangericht. De kerkleider vermijdt het beladen woord genocide in verband met de massale deportatie, waarbij honderdduizenden Armeniërs om het leven kwamen. De paus droeg gisteren in de Sint-Pieterkerk een mis op vol gens de Armeense liturgie. Daarmee herdenkt de Rooms- Katholieke Kerk dat Armenië zich 1700 jaar geleden tot het christendom bekeerde. ting driehonderd mensen dood de. De regering van El Salvador houdt het op een kracht van 5,3 op de schaal van Richter. Het is niet ongebruikelijk dat in de eerste fase na een aardbeving verschillende metingen worden opgegeven. De huidige serie van aardschok ken begon in januari met een zeer zware beving van ruim 7,6 op de schaal van Richter. Deze kostte honderden mensen het leven en vernielde honderddui zenden huizen. EPD/AFP/ANP BRUSSEL - Een Duitse man stelt in een brief die hij naar Bel gische kranten heeft gestuurd dat zijn vader in 1967 de brand in het Brusselse warenhuis In novation heeft gesticht, die aan 323 mensen het leven kostte. De brief was zaterdag in België voorpaginanieuws. Volgens de schrijver, een 42-jarige Berlij- ner, stichtte zijn vader de brand omdat hij kwaad was op een verkoper. De destijds achtjarige man zegt erbij te zijn geweest toen zijn vader rollen stof in brand stak Volgens de Belgi sche pers ontkent de nu 84-jari- ge vader de aantijging. AP Turkije verzet zich tegen de aanduiding genocide voor het bloedbad van 1915. De Armeni ërs overdrijven volgens Turkije het dodental en verzwijgen dat ook onder de Turken tiendui zenden doden zijn gevallen. Turkije protesteerde vorige maand fel tegen de goedkeuring door het Franse parlement van een akte van beschuldiging, waarin staat dat het land zich in 1915 aan volkerenmoord schul dig heeft gemaakt. In zijn jongste brief schrijft de rooms-katholieke kerkleider dat het 'ongelooflijke geweld' van 1915 het dieptepunt was van de vervolgingen die het Ar meense volk door de eeuwen heen heeft moeten doorstaan. AFP Een betoger loopt langs een eenheid oproerpolitie bij een wegblokkade tussen Bogota en de kust. van onze redactie buitenland BOGOTA - De Colombiaanse regering gaat veiligheids troepen inzetten om een eind te maken aan de blokka des van wegen tussen de hoofdstad en de kust door meer dan tienduizend boze boeren. De actie begon enkele da gen geleden. De boeren zijn tegen plannen van de rege ring om een gedemilitariseerde enclave toe te wijzen aan de op een na grootste guerrillabeweging in het land, ELN. President Pastranadie een einde wil maken aan de al 3 7 jaar durende oorlog tussen de guerrillabewegingen en de regeringstroepen, overweegt een gebied van vierdui zend vierkante kilometer in het departement Bolivar ter beschikking te stellen van het Nationaal Bevrij dingsleger (ELN). Daar zouden vredesbesprekingen met het vijfduizend man sterke ELN moeten worden ge houden. Twee jaar geleden stelde Pastrana een veel gro ter gedemilitariseerd gebied ter beschikking van de grootste guerrillabeweging, de FARC. Deze organisatie JAKARTA - De oudste dochter van de Indonesische oud-pre sident Soeharto wordt verdacht van corruptie. Volgens een openbare aanklager zou ze betrokken zijn bij de verduistering van overheidsgeld bij een project op Java. In 1987 verloor Indonesië 140 miljoen gulden bij de aanleg van de aardgasleiding. Siti Hardijanti Rukmana, bekend on der de naam Tutut, is het tweede kind van Soeharto dat van corruptie verdacht wordt. Haar jongere broer Tommy is voor hetzelfde vergrijp tot anderhalf jaar veroordeeld. ANP/AP DHAKA - Twee Deense en een Britse toerist zijn ontvoerd door guerrillastrijders in het zuidoosten van Bangladesh. Dat heeft de Bengalese politie zaterdag bekendgemaakt. De toeristen werden vrijdagavond uit hun auto gesleept bij een dorpje op vierhonderd kilometer afstand van de hoofd stad Dhaka. Hun Bengalese chauffeur en een andere Britse passagier bleven ongedeerd. De ontvoerders eisen een losgeld van ruim 3,5 miljoen gulden. De autoriteiten geloven dat een groep Shanti Bahini rebellen, die het vredesakkoord van 1997 met de regering boycotten, de toeristen heeft ontvoerd. Het akkoord maakte een einde aan 25 jaar guerrillastrijd van stammen in de zuidoostelijke regio aan de grens met India en Myanmar. RTR/AFP HONGKONG - Hulpbisschop Joseph Zen Ze-kiun van Hong kong vindt het alarmerend dat gouverneur Tung Chee-hwa de religieuze beweging Falun Gong als een duivelse sekte heeft omschreven. Als Falun Gong alleen maar wegens vreedzame protesten zo'n stempel krijgt opgedrukt, dan kan dat net zo gemakkelijk met de Rooms-Katholieke Kerk en andere ker ken in Hongkong gebeuren, aldus de hulpbisschop. De gouverneur liet eerder deze maand weten dat de autoritei ten in Hongkong de in China verboden religieuze beweging scherper in de gaten gaan houden. Volgens Zen zijn van Falun Gong geen strafbare feiten bekend. RTR/AFP /ANP JERUZALEM - Het hoogste gerechtshof in Israël heeft giste ren een joodse kolonist die een Palestijn heeft vermoord, vrij gelaten. De man had tweederde (acht jaar) van zijn oorspron kelijke straf uitgezeten. Mensenrechtenorganisaties uitten regelmatig kritiek op Isra ëlische rechtbanken die milde straffen uitdelen aan kolonis ten die Palestijnen vermoorden, terwijl Palestijnen die Israë li's ombrengen zwaar worden gestraft. De kolonist Yoram Skolnick werd veroordeeld tot levenslang omdat hij in 1993 een Palestijn had vermoord die een joodse kolonist probeerde neer te steken. De Palestijn was geboeid toen hij werd gedood. De kolonist wordt vrijgelaten wegens goed gedrag. RTR HAMBURG - Deutsche Telekom wil dit jaar deelnemingen en onroerend goed verkopen ter waarde van veertien a negentien miljard euro (31 a 42 miljard gulden). Het Duitse telecomcon- cern wil het geld gebruiken om zijn hoog opgelopen schulden te drukken, zo heeft de krant Welt am Sonntag gemeld. Deutsche Telekom wilde in een reactie alleen zeggen dat de strategie van het bedrijf erop is gericht belangen af te stoten die niet tot de kernactiviteiten worden gerekend. Deutsche Telekom zit net als veel andere telecombedrijven diep in de schulden, vooral door de hoge uitgaven voor het bemachtigen van UMTS-licenties voor mobiele telefonie. DPA foto Zoe Selsky/AP heeft het vredesoverleg met de regering van half novem ber tot vorige week opgeschort omdat die niet genoeg zou doen tegen rechtse doodseskaders. De bevolking van Bolivar wil de ELN-enclave niet. Uit protest hebben de bewoners wegen geblokkeerd, waar door het transport van goederen naar het kustgebied tot stilstand is gekomen. Volgens president Pastrana en mi nister De la Calle van Binnenlandse Zaken zijn de blok kades georganiseerd door rechtse paramilitaire groe pen, de vijanden van de ELN-rebellen. EFE/RTR De schilder Balthus met zijn vrouw, gravin Setsuko, tijdens een busreis vorig jaar in Zwitserland. foto Beatrix Stampfli/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5