PZC Onderwijs en zorg in de knel Spruitjesimago zit CDA nog dwars Koningin Wilhelmina bood Juliana in bezettingsjaren de troon aan Brand verwoest scholencomplex in Koog aan de Zaan Adviesraad verwijt staat en zorg lakse aanpak legionella Sneek heeft baan voor maker Koernikova-virus Oudste Nederlander (113) dood Eethuis dicht na schietincident Vliegtuigbom Eindhoven geruimd Man doodgestoken in Amsterdam Zeeman komt om door klap tros 19 februari 1951 Somber Planbureau veroorzaakt spanning binnen Paars Geld geëist voor achterhouden organen baby maandag 19 februari 2001 van orize redactie binnenland SNEEK - Burgemeester S. Hartkamp van Sneek biedt de maker van het Koernikova- coniputervirus een baan aan op het gemeentehuis. Hij noemt de geste een geintje met een zeer serieuze ondertoon. De twintigjarige man uit Sneek infecteerde afgelopen week met een e-mail, verpakt in een foto van tennisster Anna Koernikova, wereldwijd hon derdduizenden computers. „Het is natuurlijk een jongen die wel wat kan", aldus burge meester Hartkamp. „Zulke ty pes kunnen we wel gebruiken op onze automatiseringsafde- ling." De man is na het politieverhoor sinds woensdag ondergedo ken. Als hij contact opneemt met de gemeente, dan zal de burge meester hem uitnodigen voor een serieus gesprek. „Eerst moet hij natuurlijk wel zijn studie in Leeuwarden afma ken." Hartkamp zegt blij verrast te zijn over de hoeveelheid gratis publiciteit die de man voor Sneek genereerde. „De stad staat ineens op de di gitale wereldkaart. Overal zie je onze waterpoort opduiken. En op CNN zag ik zelfs het po litiebureau van Sneek voorbij komen." ANP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115) 686009 Hulst: s Gravenhof plein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie internet@pzc nl abonnementen abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n.v.t.) perkwartaal 107,50 109,15) per jaar ƒ409.50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV doorBarenda Grutterink DEN HAAG - Koningin Wilhel mina heeft prinses Juliana tij dens de bezettingsjaren aange boden af te treden en plaats voor naar te maken. Dat blijkt uit een brief van de in Londen reside rende Wilhelmina aan de in Ca nada verblijvende Juliana. De brief wordt volgende week gepubliceerd in het tweede deel van de Wilhelmina-biografie van de Leidse historicus Cees t'asseur. In die brief bracht de vorstin een regeling met de Duitsers ter sprake, waarbij Nederland in een Duits Europa toch een zeke re zelfstandigheid zou behou den, iets wat vooral speelde in de gedachten van de toenmalige premier in ballingschap De Geer. Wilhelmina moest abso luut niets van enige afspraak met de Duitsers hebben, maar als Juliana andere mogelijkhe den zag: 'Welnu, dan zal ik je de kans niet onthouden, dan zou jij het moeten probeeren.' Volgens Fasseur was dit 'in feite een aanbod om af te treden', maar Juliana stelde zich loyaal achter haar moeder op in haar onverzettelijkheid tegenover de vijand, iets wat Wilhelmina ook duidelijk verwacht had: 'Theo retisch vermoed ik dat ons oor deel hetzelfde is: vrij, zonder meer, met onbelemmerde moge lij kheden de noodzakelijke schoonmaak en opbouw tot stand te brengen.' Fasseur heeft als eerste inzage gehad in de brieven die Wilhel mina aan Juliana in Canada schreef. De koningin hield haar dochter van alles op de hoogte. Ze deed in haar brieven ook kond van de huiselijke avontu ren die ze, voor het eerst, mee maakte. Ze ging uit zuinigheid zelf kleding verstellen en waste zelfs hoogstpersoonlijk haar nachtjapon: 'Daarnet is mijn nachtjapon die ik uitgewaschen had, en hing uit m'n raam te droogen, op een struik in den tuin gewaaid, heerlijk avon tuur!' De Koningin der Neder landen ondertekende haar brie ven ook wel met 'Nu een dikke, dikke zoen, ook voor het grut. Je oude Pluimstaart.' Minder enthousiast was ze over haar kabinet in ballingschap: 'de lieve stumperds'. 'De firma Dirk (De Geer) en Co' was niet zo daadkrachtig als zij zou wil len. Een obstakel was ze in Lon den echter tot haar genoegen kwijt, zo lijkt op te maken uit een van de epistels: 'Ik heb geen Kamer om mij te hinderen, dus kan ik naar een zakelijke oplos sing streven.' De koningin ontsloeg De Geer nadat hij overal zijn geloof waardigheid had verloren door aan te kondigen op vakantie naar Zwitserland te zullen gaan. De man smeekte of hij toch minstens minister van Fi nanciën kon blijven, anders was hij eigenlijk net zo lief dood. Wilhelmina hield voet bij stuk, volgens Fasseur waren daarmee 'het landsbelang en het prestige van de Nederlandse regering te genover de Engelse bondgenoot in hoge mate gediend.' Sneu vond Wilhelmina het eigenlijk wel. ANP LEIDEN - Catharina Angenieta van Dam-Groeneveld uit Leiden, de oudste inwoner van Nederland, is vrijdag op 113- jarige leeftijd overleden. Dit heeft haar zoon zaterdag gezegd. Mevrouw Van Dam werd op 20 november 1887 in Leiden ge boren. Zij is overleden aan longontsteking. „Moeder is rustig thuis ingeslapen, maar eigenlijk was ze op", zei haar zoon. De oudste inwoner van ons land is nu Hendrikje van Andel- Schipper uit Hoogeveen. Zij is 110 jaar oud. De oudste Neder landse man is Jan Pieter Bos (109) uit Rotterdam. Vermoedelijk is op het moment de ruim 114-jarige Marie Mar- the Augustine Bremont-Mesange de oudste ter wereld. De Franyaise woont in Cande bij Nantes. De Italiaanse schaap herder Antonio Todde staat met 112 jaar te boek als de oudste man ter wereld. ANP HENGELO - Burgemeester F. Kerckhaert van Hengelo heeft zaterdag het eethuis Altamira voor onbepaalde tijd gesloten. Aanleiding is een schietpartij waarbij zaterdag een 31-jarige man omkwam en een 33-jarige man zwaargewond raakte. De gemeente heeft aanwijzingen dat er in het eethuis regel matig drugs werden verhandeld. De politie heeft drie mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het incident. De verdachten, twee mannen uit Almelo (23 en 32 jaar) en een 23-jange Hengeloër, kregen in het café ruzie met de twee slachtoffers. Na de schietpartij strompelde de 31 - jarige man naar buiten waar hij op de nabij gelegen spoorlij n overleed. De identiteit van de dode en de ge wonde is nog met bekend. ANP/GPD EINDHOVEN - De demontage van een vliegtuigbom bij de vliegbasis Eindhoven is gisteren zonder problemen verlopen De Explosieven Opruimingsdienst begon tegen tien uur met het onschadelijk maken van de duizendponder uit de Tweede Wereldoorlog. Rond kwart voor elf was de klus geklaard Waarschijnlijk wordt bom later tot ontploffing gebracht. De A2 was tussen de knooppunten Batadorp en De Hogt in beide richtingen gedurende enkele uren afgesloten. Het onschadelijk maken van de bom was nodig omdat naast de vliegbasis een wijk met zevenduizend huizen komt. ANP AMSTERDAM - Een 39-jarige man is in de nacht van zater dag op zondag doodgestoken op het Reedijkplein in de Am sterdamse wijk Reigersbos. De man werd even na midder nacht neergestoken door een 44-jarige man, die daarop op de vlucht sloeg. Hij werd achtervolgd door twee andere mannen (29 en 26 jaar) die bij de steekpartij aanwezig waren. De verdachte zocht toevlucht voor zijn achtervolgers in het politiebureau aan het Remmerdenplein, waar zijn belagers hem mishandelden. De politie greep in en arresteerde het drietal. Het moordwapen werd in beslag genomen. De politie kan nog niet zeggen wat het motief was voor de do delijke steekpartij. ANP ROTTERDAM - Een 33-jarige Poolse zeeman is zaterdag om het leven gekomen doordat hij een achtertros van een zee schip vol in zijn gezicht kreeg. De eerste stuurman uit Gdansk stond aan de verschansing te kijken hoe zijn schip de Toronto- haven verliet. De boeg van zijn schip, dat onder Cypriotische vlag vaart, raakte daarbij de achtertros van een ander schip dat lag afgemeerd. De tros schoot daardoor over de verschan sing en raakte de Pool. Hij overleed ter plaatse. ANP Bisschop overleden voren had de Nederlandse Op 85-jarige leeftijd is bis- staat gedreigd hen het bevel schop Petrus Hopmans overle- tot inschepen te geven als zij den. Mgr. Hopmans was sinds niet vrijwillig wilden afvloei- 1914 bisschop van Breda en de en op Java of de Zuicl-Moluk- oudste bisschop van Neder- ken. De militairen vertrekken land. Inde oorlog verhief Hop- vandaag met de Kota Inten. mans, met andere leden van q het episcopaat en vertegen- öBISriSSGIl woordigers van protestantse De salarissen in het onderwijs kerken, zijn stem tegen de worden verhoogd. De bestbe- leerstellingen van het natio- taalde leerkrachten krijgen naal-socialisme. voor het eerst meer dan drie- Molukse militairen De Molukse militairen die zich honderd gulden per maand. Formatie op Soerabaja bevinden heb- Kabinetsformateurs Drees en benbesloten vooreen tijdelijk Van Schaik hebben hun op- verblijf naar Nederland te rei- dracht teruggegeven aan de zen. De militairen hebben een koningin. Hierdoor is er nog tijdelijke status als lid van de geen zicht op een einde aan de Koninklijke Landmacht. Te- kabinetscrisis. van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het is onzeker hoeveel geld er beschikbaar is om problemen in het onderwijs en de gezondheidszorg op te los sen. Door terugvallende econo mische groei houdt het kabinet dit jaar waarschijnlijk veel min der over dan eerder gedacht. Ondertussen hebben de minis ters voor vele miljarden guldens op hun verlanglijstjes staan. Binnen de paarse coalitie is in het weekeinde direct onenig heid ontstaan tussen PvdA en D66, die hoe dan ook willen in vesteren, en de WD. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Planbureau loopt de groei van de economie dit jaar terug naar ongeveer 2,75 procent. Uit eerste berekenin gen van het ministerie van Fi nanciën blijkt dan dat er maar een paar miljard gulden extra is voor de wensen van met name de ministers Borst van Volksge zondheid en Hermans van On derwijs. Terwijl de definitieve cijfers be gin deze week verschijnen, is binnen de coalitie de discussie over de eigen spelregels voor de begroting alweer opgelaaid. PvdA-fractievoorzitter Melkert zinspeelde in het weekeinde al op het loslaten van de strakke regels. Alleen zo kan er volgens hem genoeg geld vrijkomen voor onder meer betere arbeids voorwaarden van verpleegkun digen, leraren en ander perso neel in de collectieve sector. Ook voor D66 zijn de begrotingsaf spraken in het regeerakkoord niet heilig en de extra investe ringen wel. WD-vice-premier en minister van Economische Zaken, Jor- ritsma, wil niets weten van aan passingen. Ze zei gisteren dat alle paarse partijen zich gewoon moeten houden aan de belang rijkste begrotingsregel, de Zalm-norm. Die bepaalt dat ex tra belastinginkomsten niet mogen worden uitgegeven, maar worden gebruikt voor ver laging van de staatsschuld en voor lastenverlichting. WD- leider Dijkstal heeft eerder al gedreigd met een crisis als PvdA en D66 zich niet meer willen houden aan deze spelregel. Jorritsma verwacht kijkend naar de situatie in Amerika en Duitsland dat de economie ook de komende jaren minder flo reert. Toch denkt ze dat er op een of andere manier geld komt voor zorg en onderwijs. Zo kan het kabinet bijvoorbeeld kijken of extra uitgaven voor allerlei an dere misschien niet zo noodza kelijke doeleinden stopgezet kunnen worden. Haar collega vice-premier Borst van D66 ver wacht dat minister Zalm van Fi nanciën zich van zijn creatiefste kant laat zien en binnen zijn ei gen regels toch genoeg extra geld kan vrijmaken. Zij heeft eerder al laten weten niet als mi nister van Volksgezondheid door te kunnen als zij te weinig te besteden heeft. Het kabinet moet volgens de normale procedures medio april definitieve knopen doorhakken over eventuele nieuwe uitgaven in 2001 en 2002. GPD/ANP HELMOND - Een Helmonds ge zin eist van het Radboudzieken- huis in Nijmegen een schade vergoeding van tienduizend gulden. Bij een overleden zoon tje zijn na een sectie zonder eni ge kennisgeving in 1999 orga nen achtergehouden. Hun raadsman F. Oey deelde dat zaterdag mee. De moeder beviel begin 1999 van een tweeling. Eén van de baby's bleek een hartafwijking te hebben. Het kind belandde in het Nij meegse ziekenhuis en overleed korte tijd later. De moeder stem de in met een lijkschouwing. Ze kreeg daarbij te horen dat alleen -een stukje weefsel zou worden weggenomen. Pas enkele weken later bleek dat het hartje uit het kind was weggehaald en dat dit orgaan dus niet was meebegraven. Nog weer later bleek dat ook de lon gen waren verwijderd. Dieorga nen zijn later alsnog begraven. De ouders dienden een klacht in bij de eigen klachtencommissie van het ziekenhuis. Die ver klaarde de klacht gegrond, al dus de raadsman. Het ziekenhuis was niet bereik baar voor commentaar. ANP De brandweer van Zaanstad krijgt hulp van korpsen uit de regio. van onze redactie binnenland begonnen naar de oorzaak van de brand. KOOG AAN DE ZAAN - Een scholen complex van 35 lokalen in Koog aan de Zaan is gisteren in vlammen opgegaan. Het vuur had vrij spel omdat, tegen het advies van de brandweer in, er geen schotten tussen de plafonds waren ge plaatst. De politie is een groot onderzoek Voor de ogen van duizenden mensen ver woestte het vuur zaterdagmiddag in vijf uur tijd lokaal na lokaalDe schade loopt in de miljoenen. Tot gisteren moest de brandweer nablussen. De tweehonderd brandweerlieden ble ken al snel voor een onmogelijke opgave te staan. Het vuur zat tussen het plafond en het dak en had daar vrij spel. Na een eerdere schoolbrand in Zaandam had de brandweer het advies gegeven om er tus- senschotten te plaatsen. Maar in Koog aan de Zaan is dat nooit gebeurd. Tijdens de brand was niemand in het schoolgebouw aanwezig. Er zijn geen ge- foto Bas Beentjes/ANP wonden gevallen. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Het midden in een woonwijk gelegen scholencomplex gaf onderdak aan drie basisscholen en een kinderdagverblijf. De ruim negenhonderd leerlingen van de scholen zijn tot en met woensdag vrijDe gemeente Zaanstad zoekt nu naar nood- huisvesting voor de scholen. GPD door Margit Kranenburg DEN HAAG - Het gaat goed met het CDA en dankzij Paars gaat het slecht met Nederland. De christen-democraten lieten op hun partijraad geen misver stand over bestaan over het ver trouwen in eigen mensen en ideeën. Alleen het oubollige imago zit de grootste oppositie partij niet lekker. Op de bijeenkomst zaterdag in Utrecht maakt het CDA duide lijk dat de partij zich vol opti mistisch klaarstoomt voor de Kamerverkiezingen van vol gend jaar. Het geloof in eigen kracht spatte eraf. En hoewel het verkiezingsprogramma nog moet worden geschreven aan de hand van ideeën die via Internet binnenkomen, bombardeerden de christen-democraten veilig heid in ieder géval tot belang rijk onderwerp om kiezers te trekken. Partijvoorzitter Marnix van Rij gaf in niet mis te verstane be woordingen zijn visie over dit onderwerp. Hij wees op 350 be rovingen in de trein tussen Am sterdam en Schiphol in de maand januari. „Welkom in Ne derland! Nederland heeft de on veiligste steden van Europa", aldus Van Rij. „Die reputatie hebben wij opgebouwd in nog geen tien jaar tijd. Met dank aan Paars! Het kabinet is ziende blind en horende doof voor wat er bij mensen leeft. Burgers voe len zich niet veilig meer." Het recht op veiligheid is te zeer verwaarloosd door de overheid, vindt het CDA. En het is zeker zo belangrijk als de sociale grondrechten voor gezond heidszorg en goed onderwijs. Daarom moet ook de zorg voor veiligheid als sociaal grond recht worden opgenomen in de Nederlandse grondwet. Frac tievoorzitter De Hoop Scheffer kondigde aan dat de christen democraten hiervoor zelf een wetsvoorstel zullen maken. De CDA-leider pleit voor een overheid die niet langer van al les gedoogtmaar weer nee durft te zeggen. De CDA-jongeren de den er nog een schepje bovenop door steun van de partijleden te ENKHUIZEN - De Stichting flora Veteranenziekte (SfV) vindt de overheid en de gezond heidszorg veel te laks bij de be strijding van de veteranenziek te. Jaarlijks lopen achthonderd Nederlanders de ziekte in bin nen- en buitenland op. Tachtig tot honderd mensen overlijden per jaar, omdat zie kenhuizen en artsen de ziekte niet snel genoeg herkennen. En dat terwijl sinds enkele jaren een urinetest bestaat die snel duidelijk maakt of het een ge wone longontsteking betreft of een legionella-infectie. De stichting is opgericht nadat een epidemie in februari 1999 aan 31 mensen het leven kostte. Een defect bubbelbad op de Westfriese Flora in Bovenkar- spel bleek de besmettingshaard van de veteranenziekte. De stichting wil dat het aantal ziektegevallen jaarlijks niet meer dan tachtig bedraagt. Dat kan alleen wanneer de normen van de waterleidingwet worden aangescherpt en ziekenhuizen veel alerter reageren op moge lijke infecties. Een door de SfV ingestelde Ad viesraad Legionella Preventie (ALP) moet helpen om het op treden van de overheid in de ga ten te houden. Ook werkgevers en beheerders van sportzalen zullen door de raad in de gaten worden gehouden. Volgens lid van de adviesraad P. Speelman, die als hoofd infec tieziekten verbonden is aan het AMC in Amsterdam, worden de ziekenhuizen als het ware in slaap gesust omdat zij met een breed onderzoek gekoppeld aan een anti-biotica kuur zo'n 95 procent van alle longontstekin gen kunnen genezen. Maar juist legionella wordt op die manier niet ontdekt, bena drukte hij. De academische zie kenhuizen hebben wel gekozen voor een compleet onderzoek. GPD krijgen voor het voorgoed af schaffen van gedoogbeleid. Die uitspraak moet van de jongeren worden verwoord in het verkie zingsprogramma. Maar de oppositiepartij erkent dat kiezers niet alleen op basis van een programma hun stem uitbrengen. Zij willen zich ook aangesproken voelen door een partij. En daar wringt nog het een en ander, zo blijkt. „Het beeld dat wij van onszelf heb ben komt niet overeen met wat alle kiezers van ons vinden", zei Van Rij. „Vraag aan een wille keurig lid wat hij van de CDA- familie vindt en hij zegt: betrok ken, deskundig en gezellig. Veel kiezers vinden ons echter ou bollig, grijs en behoudend." Ook de voorzitter van het CD A- vrouwenberaad ziet het pro bleem. Ze vraagt zich bijvoor beeld af waarom mensen bij het CDA aan spruitjes denken als het gezin ter sprake komt en bij de PvdA aan de combinatie ar beid en zorg. „Ons imago moet anders", meent de partijvoor zitter dan ook. Van Rij wil dat het CDA probeert uit te stralen dat het een moderne familiepar tij is. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3