PZC Zeelanddebat verrast nauwelijks Mensen willen wel degelijk meepraten 7 Onderzoeksbureau meldt massale sterfte eidereenden op Wad Bergen gaat voorbij aan kritisch rapport over bedrijvenpark Wasbeurt voor paardenbenen Alleen brede steun voor ontpoldering is onverwachte uitkomst Conclusies op een rijtje Drie gewonden bij aanrijding Bommelding vertraagt trein naar Roosendaal Politie vindt 440 kilo drugs op Thais schip zeeuwse almanak Calamiteit waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 19 februari 2001 nnrAli Pankow jENESSE - Warme chocolademelk met um en stevige straoselkoeken boden een irima compensatie voor de kou, die dappe re deelnemers zaterdag moesten doorstaan bij de voetwassing in de zee onder leiding van hervormd predikant P. Goodijk. Die voetwassing is de laatste jaren een bijzon der element van het strao-feest in Renesse. We doen het niet alleen voor onszelf men sen, maar voor het hele dorp", moedigde Goodijk zijn vijftien volgelingen aan. Die mensen op blote voeten, met opgestroopte broekspijpen achter de dominee met zijn houten stokpaardje, vormen een ludiek ta fereel De achterliggende gedachte echter is serieus. Goodijk wil graag Renesse positief naar buiten brengen, omdat het beeld van 'toeristisch Renesse nog vaak negatief is. Dat is versterkt door de docusoap 'Paal 23' 'van Veronica. „Die bittere nasmaak willen wij graag wegspoelen in de branding, na een I grondige herbezinning in de winter op wat ons te doen staat in de zomer", aldus Good ijk. Volgens hem draagt de straoviering in I de Westhoek bij aan de imagoverbetering. Renesse beet daar traditiegetrouw acht we ken voor Pasen het spits mee af. Voorzitter Martine Kaldenberg van het straocomité was blij verrast met het grote aantal deelnemers, zowel bij het officiële straorijden als bij de overige programma onderdelen. Zestig ruiters meldden zich voor de stoet, die werd aangevoerd door Leo Lemsom en Frank Jachman op twee impo sante Friese paarden. Op het laatste mo ment sloten zich nog vier Belgische ruiters bij de stoet aan. Na een verfrissende tocht langs het strand en de traditionele stops bij diverse pleisterplaatsen, arriveerden de ruiters rond twee uur bij het transferium. In optocht met verklede kinderen en fanfa rekorps Luctor et Emergo ging het naar het dorpscentrum. Daar had het feest al vorm gekregen met kinderspelen en een play- backshow. Enkele officiële woorden werden gesproken door burgemeester J. Assel- bergs. Daarna bood het ringsteken de dorpskern een folkloristisch aanzien. Voor al de amazones bleken uitstekend op dreef. De winnaressen waren: Emely den Boer, Bertie Steur en Joyce Naerebout. Nog tot laat in de avond werd het festijn voortgezet in het Wapen van Zeeland met muzikale begeleiding van Ad Hagesteijn. Burgh-Haamstede is zaterdag 24 februari de volgende in de rij van Schouwse strao- vieringen. Voetwassing in zee. doorMaurits Sep KAMPERLAND - Het Zee landdebat heeft nauwelijks verrassingen opgeleverd. De toekomstvisies van de meeste Zeeuwen blijken overeen te ko men met het beleid dat Provin ciale Staten al hebben ingezet. De enige onverwachte uit komst is dat ontpoldering nu wel op steun van een meerder heid kan rekenen. Het terugge ven van land aan de zee stuitte enkele jaren geleden nog op on overkomelijke weerstand. Op de slotmanifestatie van het Zeelanddebat zijn zaterdag in Kamperland de uitslagen van de enquêtes en debatten be- j kendgemaakt. Behoud van het Zeeuwse karakter en de eigen J identiteit, kwaliteit, duur zaamheid, schone nieuwe be- drijven, bouwen in stad én dorp, vitaal platteland, ruimte i voor water, samenwerking met j omliggende regio's, lichte be- J volkingsgroei. Dat zijn de be- langrijkste wensen van het I volk. Die wensen sluiten naadloos i aan bij de doelen en ontwikke lingen waar het provinciale be- I leid reeds aan werkt. Het milieubeleid werkt al aan duurzaamheid; het waterhuis- De belangrijkste conclusies van het Zeelanddebat per the ma: Milieu Economie Het karakter van Zeeland moet behouden blijven; De werkgelegenheid moet op peil worden gehouden zonder afbreuk te doen aan de kwali teit van het leefmilieu; De (biologische) landbouw moet ruimte krijgen zich te ontwikkelen; Goederen- en personenvervoer moeten duurzaam zijn; Het onderwij s moet samenwer ken met Rotterdam en Vlaan deren; Stad Platteland I Het platteland moet vitaal blij- Jkven; De bevolking mag licht groei en; Woningbouw moet plaatsvin den in de steden; in de dorpen Mient ruimte te zijn vopr na tuurlijke groei; De bus moet elk uur in elk dorp rijden; Om bestaande voorzieningen in stand te houden, zijn regio nale zorgnetwerken nodig; Zoet Zout water i Water (zoet en zout) moet meer ruimte krijgen; Gecontroleerde overstromin gen van polders is toegestaan om de veiligheid te waarbor gen, maar er moet aandacht zqn voor de economische ge volgen voor de boeren; Landbouw, natuur en recreatie moeten integreren; De visserij moet niet beperkt worden; Zeeland moet de waterrecrea tie verder uitbouwen; Bestuur Organisatie De politiek moet de eigen iden- - hteit van Zeeland meer gestal te geven; Zeeland moet samenwerken met omliggende regio's; Samenwerking moet ook bin- nen Zeeland plaatsvinden tus sen provincie, gemeenten en waterschappen; De politiek moet meer commu niceren met de burgers; Het beleid moet vraaggericht en interactief zijn. houdingsbeleid streeft al naar meer ruimte voor water; er wordt al samengewerkt met Rotterdam, Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg, terwijl de eigen identiteit niet uit het oog wordt verloren; aan de vitaliteit van het platteland wordt al gewerkt. Ontpoldering is een uitzonde ring. Het provinciebestuur zag een paar jaar geleden af van dit zeer omstreden idee. De maat schappelijke weerstand was te groot. Nu blijkt 44 procent van de ondervraagden toch tijde lijk land aan de zee terug te wil len geven als dat voor de veilig heid nodig is. Overigens is het woord ontpoldering zorgvul dig vermeden in het Zeeland debat; gesproken wordt over waterberging op een natuurlij ke manier als mogelijke maat regel om de kans op een over stroming tot een minimum te beperken. Bus Hoewel onverwacht, past deze uitslag weer wel bij de visie van het provinciebestuur. Dat geldt niet voor de visie op het open baar vervoer. Bijna tweederde van de Zeeuwen (61 procent, zowel stedelingen als platte landers) wil dat ten minste elk uur in elk dorp een bus komt. Deze wens zal niet in vervul ling gaan. Volgens een meer derheid in Provinciale Staten is dat onbetaalbaar, omdat veel bussen vooral lucht ver voeren in plaats van mensen. Doede Holtkamp, voorzitter van de projectcommissie strategische visie Zeeland 2030, over de belangstelling voor het debat: „Zeven tot tienduizend deelnemers is erg veel. Vergeet niet dat hier maar weinig mensen wonen." foto Willem Mieras De bus wordt vergeleken met een verzekering, die heb je bij na nooit nodig en dus gebruik je die nauwelijks, maar het is wel prettig om te weten dat j e er in geval van nood op kunt te rugvallen. Dilemma's Ondanks de grote overeen stemming tussen wensen en in gezet beleid, voorzagen de Sta tenleden enkele dilemma's. Zoals het openbaar vervoer. Maar ook de bescherming van natuur/water tegenover de op dracht om van Zeeland een wa tersportprovincie te maken. En toch ook de ontpoldering, want de gemiddelde Zeeuw mag daarover dan van mening zijn veranderd, de direct betrokke nen, de boeren, blijven fel te gen. Dat valt toch al op: de mensen die het meest te maken hebben met een kwestie, kiezen telkens voor het antwoord dat hen de meeste ruimte geeft. En dus zijn de boeren voor forse groei van de landbouw en tegen ont- polderen; is de milieubeweging voor ontpolderen en tegen meer wegen; vinden de onder nemers dat stevige groei nood zakelijk is om welvaai*t en werkgelegenheid op peil te houden; vindt de toeristische sector Zeeland nog lang niet vol; willen de inwoners zowel in stad als dorp him huizen kunnen bouwen. Respectvol „Aan ons de opdracht om res pectvol met de informatie om te gaan, de juiste afwegingen te maken en de juiste stappen te zetten voor de toekomst van Zeeland", zei commissaris van de koningin W. van Gelder bij de afsluiting van het Zeeland debat, die eigenlijk geen afslui ting was. Want, merkte hij op: „Nu begint het pas voor poli tiek en bestuurlijk Zeeland." Voorzitter Doede Holtkamp van projectcommissie is tevreden over verloop debat door Maurits Sep KAMPERLAND - Zevenduizend Zeeu wen zagen Zeeuwse zaken, allitereerde commissaris van de koningin Wim van Gelder zaterdag in Kamperland, de res pons op het Zeelanddebat overziend. Wat volgens hem begon als 'een waag stuk', gevoed door de hoge verwachtin gen van de politici, eindigde als een suc cesvolle dialoog tussen bestuurders en bestuurden. „Petje af." Maar is er wel reden om zo hard te jui chen? De uitkomsten zijn niet verras send. Zeeland moet de eigen identiteit behouden en kiezen voor kwaliteit, duurzaamheid en samenwerking. En wie vulde de grote enquête, de Zeeland- wijzer, in? Het doorsneeprofiel luidt: man van middelbare leeftijd met een hoge opleiding. Zo ziet de gemiddelde Zeeuw er niet uit, wat doet vrezen voor de representativiteit van de conclusies. Toch deelt Doede Holtkamp, voorzitter van de projectcommissie strategische visie Zeeland 2030, de tevredenheid van Van Gelder en zijn collega-Statenleden. Na dertien jaar namens de PvdA de pro vincie mede te hebben bestuurd, stelt hij vast dat de politiek het toch zo slecht niet heeft gedaan. Waarom anders ko men de wensen van de burgers zo over een met het beleid dat de provincie al heeft ingezet? Kortom, hier zit een tevreden man. „Ik heb er een goed gevoel aan overge houden ja. Zeven- tot tienduizend deel nemers is erg veel. Vergeet niet dat hier maar weinig mensen wonen. Zou je het vertalen naar een landelijke enquête, dan zouden enkele honderdduizenden mensen hebben meegedaan." Waarop had u gerekend? „Nergens op. Ik had geen aantallen in mijn hoofd. Ik had wel verwacht dat in het begin veel mensen zouden meedoen en dat het daarna stil zou worden. Op vallend was dat het precies andersom ging. Het Zeelanddebat kwam traag op gang en pas later ontstond het enthousi- Belangrijk om te weten is wie hebben meegedaan. Zijn dat de mensen die zich altijd al laten ho ren, vertegenwoordigers van be langenorganisaties van milieu, boeren of industrieOf zijn dat echt de gewone Zeeuwen „Nou, daar ben ik niet bang voor. Juist de Zeelandwijzer is veel ingevuld, door bijna vijfduizend mensen. En die is huis-aan-huis verspreid onder gewone Zeeuwen. Je kunt het ook terugzien in de debatten met de bestuurders. Die hebben heel andere uitkomsten, dus de Zeelandwijzer geeft de mening van de gemiddelde Zeeuw weer." Het doorsneeprofiel is anders een man van middelbare leeftijd met een hbo- of universitaire oplei- ding.Dat is niet echt representa tief. „Ach, wat kan ik daarmee. We kunnen toch moeilijk nog een rondje maken langs andere Zeeuwen. En wie zegt dat de uitkomst niet representatief is? Mis schien denken de Zeeuwen die niet heb ben meegedaan er wel precies zo over. Bovendien is het bekend dat mensen van boven de veertig meer in politiek en zulke debatten zijn geïnteresseerd. Het betekent alleen dat we meer moeten doen om jongeren te bereiken. Daar kan internet ons in de toekomst bij helpen." De grote lijn in de conclusies is een bevestiging van het beleid dat de Staten al voeren. Dat lijkt me een prettig gevoel. „Op een aantal terreinen is dat inder daad ook mijn conclusie. De mensen kunnen zich in ons beleid vinden. Ont stellend veel Zeeuwen willen het karak ter van Zeeland, de ruimte, het land schap, zo houden." „Maar ik zie toch ook andere dingen. Het openbaar vervoer met name. Jong én oud vinden dat heel belangrijk. Dat wil alleen niet zeggen dat je elk uur in elk dorp een bus kunt laten rijden." „Ook opvallend is het ontpolderen. De helft vindt dat niet zo'n slechte oplos sing. Verrassend, want het beeld was dat je daar in Zeeland niet mee aan hoefde te komen. Een derde lastige is het stringente natuurbeleid ten opzich te van de toch grote groep mensen die meer watersport wil. Dat kun je niet naast je neerleggen." Jullie zullen zelfde knoop moeten doorhakken. „Tuurlijk, maar daar zijn we toch ook voor gekozen. Gelukkig zijn er knopen om door te hakken." Uitleggen waarom je voor het ene kiest en tegen het andere zal het lastigste worden, ledereen heeft nu het idee dat jullie precies gaan doen wat de meerderheid wil. „Dat is altijd zo. Maar daar maak ik me niet zo veel zorgen over. Als we het maar in duidelijke taal uitleggen. Dan ont vangen we misschien ook meer begrip voor onze keuze. Maar helaas zijn we vaak niet duidelijk genoeg. Daarom heb ik daar streng over gewaakt in de pro jectcommissie. Ik heb heel wat onnodi ge Engelse woorden laten schrappen uit de stukken. End of pipe-robleem, wie kan mij uitleggen wat dat is? Dat was trouwens het aardige van die Zeeland trailer. Daar kwam jan en alleman, dus moeilijke woorden konden echt niet." Heeft het Zeelanddebat een visie op de hele provincie opgeleverd? Of hebben de deelnemers toch vooral naar hun eigen omgeving gekeken? „Ik denk niet dat we een een provinciale visie hebben gekregen. Veel mensen hadden het over wat hen het meest raakte. Daarom heb ik ze bewust naar andere onderwerpen gevraagd. En het mooie was dat ze over andere dingen toch wel wat vonden. Dat hebben we van deze discussie goed geleerd: door vragen." Bent u er, afgezien van de politie ke inhoud, zelf ook wijzer van ge worden? „Zeker. Er wordt ons politici altijd aan gepraat dat wij ver van de burgers staan, dat we niet luisteren en dat de mensen geen interesse in politiek heb ben." „Als het Zeelanddebat iets heeft bewe zen, is het wel dat mensen wel degelijk willen meepraten en ideeën hebben over wat ze willen en hoe het moet. En als je dan ziet dat veel van ons beleid draagvlak heeft onder de burgers, dan zijn we blijkbaar niet als een blind paard te werk gegaan. Kennelijk doen we het zo slecht nog niet. Dat geeft ver trouwen voor de toekomst." foto Pieter Honhoff TEXEL - In de Waddenzee ster ven massaal eidereenden. Dat zei M. Leopold van onderzoeks bureau Alterra op Texel zondag. De afgelopen dagen zijn op Texel en Vlieland honderden dode dieren aangespoeld. Leo pold noemt de sterfte verontrus tend, omdat de eidereenden- stand nog nooit zo laag is geweest. Vogelopvangcentrum De Fhü- gelpits in Anjum verwacht dat de komende dagen nog veel meer dode vogels aanspoelen nu de wind uit het noorden komt. Alterra wijt de sterfte aan voed selgebrek. „De kokkelvissers hebben altijd de schuld gekre gen, maar waarschijnlijk zijn de eidereenden vooral ook afhan- kelij k van mossels. Die zij n in de Waddenzee zo goed als verdwe nen", aldus Leopold. Vissers brengen mosselschelpen van de Wadden naar percelen in Zeeland. Daar zijn ze be schermd tegen stormen en veilig voor eidereenden. Leopold denkt dat de stand van de eider eenden in de Waddenzee een dieptepunt heeft bereikt. De meest recente vliegtuigtellin gen worden nog uitgewerkt, maar het zou hem verbazen als het er nog 60.000 zijn. „Vanaf de jaren zestig telden we er altijd 100.000 tot 150.000." G. Wiersma van De Fhügelpits is ervan overtuigd dat de eenden sterven door een maagparasiet. De parasiet perforeert de maag wand van de eidereend. Volgens Wiersma heeft het Instituut Diergeneeskunde in Lelystad aanwijzingen dat de parasiet bij de mossels voorkomt. ANP SLUISKIL - Bij een aanrijding op N256 zaterdag zijn drie men sen gewond geraakt. Een 36-jarige motorrijder uit de gemeente Oostburg zag na het inhalen van een groepje motor rijders de auto van een 59-jarige Sasse vrouw over het hoofd. De motorrijder viel, de automobi liste reed door de klap het talud af en vervolgens een sloot in. De vrouw had nek- en rugklachten, haar 64-jarige echtgenoot een hand wond. De motorrijder is met arm- en schouderletsel naar het Gentse ziekenhuis gebracht. ROOSENDAAL - Het station in Roosendaal is zaterdag enkele uren ontruimd geweest, omdat een man had verklaard dat er explosieven in zijn rugzak za ten. In verband hiermee werd een 37-jarige inwoner van Heerhugowaard aangehouden. Later bleek het om een nepbom te gaan. Voor de terinreizigers werden bussen ingezet. Kort na half vier kwam er bij de NS een anonieme melding bin nen dat er op het station in Roo sendaal een gewapende man rondliep. Toen de gealarmeerde politie in de stationshal een man aantrof die aan het signalement voldeed, verklaarde deze dat hij geen wapen bij zich had maar explosieven in zijn rugzak had zitten. De rugzak werd daarop op het perron gelegd waarna de omge ving werd ontruimd en het treinverkeer werd stilgelegd. De rugzak van de man bleek en kele kokertjes te bevatten met draadjes, zo werd later duide lijk na onderzoek door de Ex plosieven Opruimingsdienst. Wat de man met zijn nepbom van plan was, is voor de politie een raadsel. Hij maakte volgens de politie een verwarde indruk. Rond kwart voor zeven werd het station weer vrijgegeven en konden de eerste treinen weer gaan rijden.ANP door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Bergen op Zoom is niet van plan om te tornen aan de plannen voor een bedrijventerrein in de Auverg- nepolder, hoewel de polder vol gens hel onlangs verschenen rapport Zoom-as er niet de bes te plaats voor is. Het rapport zegt dat uitbreiding van hel be staande bedrijventerrein bij Tholen-stad een betere keus is. In het rapport, een studie naar de vestiging van nieuwe bedrij venterreinen op het grensgebied tussen Zeeland en Noord-Bra bant, komt Tholen-stad duide lijk als beste uit de bus. Volgens de onderzoekers zijn bedrijven daar landschappelijk veel beter in te passen dan in de Auvergne- polder. Het ziet er niet naar uit dat de Bergen op Zoom haar plannen voor een bedrijventer rein laat varen. Wethouder G. Janssen (ruimte lijke ontwikkeling) en een ruime raadsmeerderheid vinden dat het 65 hectare grote terrein er gewoon moet komen. Volgens Janssen moet worden vastge houden aan de structuurvisie 2030. Die gaat uit van de komst van het bedrijventerrein in de polder tussen Halsteren en Tho len-stad. De gemeente liet eerder al weten dat de komst van het terrein on vermijdelijk is, omdat de toe komstige groei van Bergen op Zoom en Halsteren om meer werkgelegenheid vraagt. Vol gens de Thoolse wethouder W. C. van Kempen (ruimtelijke ordening) mag de gemeente Bergen op Zoom in principe zelf weten wat ze op haar grondge bied doet. Hij is al lang blij dat het plan voor grootschalige in dustrie en een insteekhaven in de Auvergnepolder is afgbla- zen. Waar het gaat om de vestiging van een multimodaal centrum, een bedrijventerrein dat te be reiken is via weg, spoor en wa ter, is volgens het rapport de Kreekrakpolder het geschiktst. In de polder in oostelijk Rei- merswaal zouden in de toe komst alle vervoersvormen op een hoogwaardig niveau aan wezig zijn. De Auvergnepolder zou nauwelijks mogelijkheden voor vervoer per spoor bieden. Zeeland besloot onlangs om de plannen voor multimodaal cen trum in de Kreekrakpolder op de lange baan te schuiven. VLISSINGEN - Een routine controle van een schip in de Vlissingse Quarleshaven heeft vrijdag zo'n vierhonderd kilo marihuana en veertig kilo coca- ine opgeleverd. Het HARC-team van politie, marechaussee, douane en Open baar Ministerie maakte dat zon dag bekendHet is de politie nog niet gelukt de drugs in verband brengen met één van de opva renden. Aanhoudingen zijn er dan ook nog niet verricht. De drugs zijn vernietigd. Het schip, de Sumana Naree, kwam uit Ja maica en vaart onder Thaise vlag. In het Goese huishouden had zich een calamiteit voorge daan: na de was en de droog kon de strijk niet meer wor den gedaan omdat het appa raat het had laten afweten. „Als jij morgen met een keu rig overhemd naar kantoor wil, dan zul je daar wat aan moeten doen", zo luidde de versluierde opdracht van de vrouw aan haar man om tot de aanschaf van een nieuwe over te gaan. „Ik kom om een strijkijzer", gaf de man even later in de winkel te kennen. „Moet het een stoomstrijk ijzer wezen?", luidde de we dervraag vanachter de toon bank. „We leven in 2001 hoor", rea geerde de man als gebeten, „Ik wil een elektrische heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31