Alles blijft heel in hotelkamer Romme Batavieren razen over Spaanse wegen Russen overlopen rugbyers Oranje Nederlanders loten redelijk in Rotterdam Jan Siemerink komt eindelijk in zijn ritme Schaatser toont in Hamar tekenen van herstel Succesvol slot Eindzeges Rebellin en Lanfranchi Van Hulst is wereldrecord kwijt Koers verdient startbewijs WK Dragila stijgt tot grote hoogten Biljartbond op nippertje gered Zeilduo grijpt naast medaille maandag 19 februari 2001 van onze sportredactie HAMAR - Alles is helaas nog heel in de hotelkamer van schaatser Gianni Romme. En dat was wel eens anders. „Ik heb niets kapot gemaakt. Normaal komt er wel eens een schilderij tje naar beneden als ik weer eens tegen de muren oploop." In dergelijke gevallen loopt Romme over van energie en weet hij dat hij op het ijs een goede tijd gaat neerzetten. In Hamar won de schaatser van Spaar Select zondag weliswaar de wereldbekerwedstrijd over vijf kilometer, maar van het echte kaliber-Romme was zijn baanrecord van 6.25,36 niet. Desondanks was de Brabander tevreden. In tegenstelling tot twee weken geleden, toen hij in Heerenveen nog een seconde sneller was geweest. „Dat was een goede les voor me. Ik baalde na afloop, terwijl iedereen dat vreemd vond. Het was immers de op één na beste tijd ooit in Nederland en ik won." Geforceerd Maar Romme is anders gewend. Hij rijdt normaliter zes, zeven seconden voor de rest uit. „Dat als ik echt in vorm ben. is nu niet het geval, maar ik daar vooral niet gefor naar gaan zoeken. Dan het nooit. Ik moet gewoon doelmatig trainen en concentre ren, dan volgt de rest vanzelf. Romme was in Noorwegen drie sneller dan de win van zilver en brons, de Rus en de Nederlander Carl Hij heeft geleerd tevreden te zijn. .Baanrecord, goed gereden, niet zeiken, klaar. Ik mis nog .vat snelheid, ik kan de rondjes 19 nog niet tot het einde volhou- Maar ik merkte wel dat ik 31 tot in de eeuwigheid <onblijven rijclen. Bij het uitrij na mijn race kwam er in de een pipo voorbijrijden, k dacht; even meegaan. Toen heb ik zo maar een paar rondjes met hem meegeschaatst in de binnenbaan. Nou, dat kon ik een paar weken geleden echt nog niet, toen waren mijn benen he lemaal kapot na een race." Over drie weken moet Romme zijn hoogtepunt van het seizoen beleven op de nieuwe olympi sche baan van Salt Lake City. Daar wordt hij geacht twee keer goud te winnen bij het WK af standen, op de vijf en tien kilo meter. Romme wacht het rustig af. „Dat is ook het mooie van sport: je kunt niet zeggen hoe je je over een week zal voelen." Dat het circus eerst neerstrijkt op het magische ijs van Calgaiy, voor de wereldbekerfinale, doet Romme goed. Maar om nou te zeggen dat daardoor automa tisch alles weer goed komt? „Een baan is niet zaligmakend. Als ik in vorm ben, maakt het me niet uit op welke baan ik ge dumpt word. Dan rijd ik overal hard." Romme schaatst dit seizoen te gen zijn erfenis van de vorige jaargang, zo merkt hij. „Toen ging alles fantastisch, het kon niet op. Nu was alleen het begin van het seizoen goed. Ik werd in december ziek en raakte in een soort impasse waar ik nog steeds niet helemaal uit ben. Ik heb geleerd dat het geen van zelfsprekendheid is dat je altijd harder schaatst dan voorheen." Wereldkampioen Rintje Ritsma had een teleurstellend weekein de. Op de 1500 meter kwam hij zaterdag door een verprutste wissel niet verder dan cle zes tiende plaats. Söndral won de afstand (1.48,49), de Rus Kibal- ko werd tweede. Progressie De progressie die Barbara de Loor dit seizoen gemaakt heeft, belooft veel voor het WK af standen. De schaatsster uit Am stelveen werd gisteren bij de wereldbeker in Hamar achter wereldkampioene Anni Friesin- ger tweede op de 1500 meter. De Loor haalde met haar tijd van 1,57,47 ruim een seconde van haar vorige persoonlijke re cord af, dat op 1,58,54 stond. Het had weinig gescheeld of ze had haar eerste overwinning in een wereldbekerwedstrijd ge boekt. Alleen Friesinger was zestienhonderdste sneller. De Loor was wel ruim zes seconden sneller dan Marianne Timmer, die gisteren in de B-groep niet verder kwam dan 2,03,52. De olympisch kampioene werd door de Commissie Topsport van de KNSB gepasseerd voor de wereldbeker in Calgary. Daardoor mist Timmer op die afstand het WK. ANP/GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - De Neder landse rugbyploeg heeft ook het tweede duel in het zeslan- dentoernooi (B-categorie) verloren. Rusland was zon dag in Amsterdam veel te sterk: 20-41. Nederland, met de jonge Zeeuw Benjamin Mast in de gelederen, had in de eerste helft weinig in te brengen. De ploeg leek rijp voor een af straffing. Door vijf tries en twee conversies stond Rus land bij'rust al een straat lengtevoor; 29-0. In de tweede helft benader den de Russen het duel min der fanatiek. Lips met een try en een conversie van Viguurs gaven de stand een draaglij ker aanzicht. Toen Oranje via twee geslaagde trappen van Viguurs nog dichter in de buurt kwam (13-29) schroef den de Russen het tempo op. Binnen twee minuten liep de ploeg uit naar 13-41. Een try van Slaats en een conversie van Viguurs zorgden voor de 20-41-eindstand. ANP HEERLEN - Richard Groenendaal (foto) heeft met zijn tiende over winning afscheid genomen van het in zijn ogen beste seizoen ooit, waarin hij de wereldbeker en de Super Prestige won. De Brabander won in zijn laatste optreden de internationale veldrit in Heerlen. Gerben de Knegt eindigde met achttien seconden achterstand als tweede. Mario de Clercq finishte als derde. Andere Belgische top pers ontbraken in Heerlen. Bart Wellens, Sven Nijs en Erwin Ver- vecken sloten het seizoen in eigen land af. Wellens zegevierde zowel zaterdag in Eeklo als zondag in Oostmalde. foto Raymond Rutting/ANP MARSEILLE - De Italiaanse wielrenners hebben in het weekeinde weer toegeslagen. Davide Rebellin van Liquigas won in Frankrijk de Ronde van de Middellandse Zee en Paolo Lanfranchi van Mapei zegevierde in de Ronde van Langkawi op Maleisisch grondgebied. De Ruta del Sol startte met een solozege voor de Spanjaard Pedro Diaz Lobato. De eerste etappe stond in het teken van de rouw wegens het overlijden van de Spanjaard Ricardo Otxoa, die eerder deze week bij een ongeluk betrokken was. Zijn broer Javier ligt nog in coma. Lobato ontsnapte als na 50 kilometer en hield in zijn eentje, een kleine honderd kilometer stand. Hij droeg later zijn zege op aan twee eerder verongelukte ploeggenoten en aan de broers Otxoa. SID BIRMINGHAM - Elly van Hulst is na bijna twaalf jaar het wereldrecord indoor op de 3000 meter kwijtgeraakt aan Ga- briela Szabo. De Roemeense won de afstand zondag tijdens wedstrijden in Birmingham in 8 minuten en 32,88 seconden. Dat was bijna een seconde sneller dan Van Hulst, die op 4 maart 1989 in Boedapest 8.33,82 realiseerde. RTR/ANP BIRMINGHAM - Marko Koers heeft zich zondag als derde Nederlandse atleet geplaatst voor de wereldtitelstrijd indoor, die van 9 tot en met 11 maart in Lissabon wordt gehouden. De 28-jarige Nijmegenaar eindigde tijdens wedstrijden in Bir mingham als achtste op de 1500 meter in 3.3891een persoon lijk record. De richttijd voor het WK staat op 3.40. Eerder vol deden Bram Som en Ester Goossens aan de richtprestaties voor Lissabon. Zij starten beiden op de 800 meter. ANP POCATELLO - De Amerikaanse Stacy Dragila heeft haar wereldrecord polsstokhoogspringen opnieuw aangescherpt. De atlete ging in Pocatello in haar tweede poging over 4,70 meter. Voor deze sprong had de olympisch kampioene van Sydney het record in haar derde poging al op 4,66 meter ge bracht, een centimeter meer dan haar prestatie in dezelfde hal van een week eerder. SID RIJSWIJK - Het voorbestaan van de Koninklijke Nederland se Biljart Bond (KNBB) is gewaarborgd. Tijdens een buiten gewone bondsvergadering hebben de afgevaardigden inge stemd met een eenmalige bijdrage van 15 gulden per lid om de financiële nood te lenigen. Vorig jaar trof de nieuwe penning meester een financiële warboel aan. Het veronderstelde liqui diteitstekort van 5000 gulden bleek uiteindelijk ruim drie kwart miljoen. Hij stelde de leden een aantal oplossingen voor dit tekort weg te werken. De meerderheid koos dit weekeinde voor een eenmalige donatie in combinatie met het gebruiken van de overwaarde van het bondsbureau. ANP RICHARDS BAY - Mitch Booth en Herbert Dercksen hebben bij het WK Tornado net naast een medaille gegrepenHet zeil duo eindigde in Richards Bay in Zuid-Afrika met 27 punten als vierde en had hiermee één punt te veel voor het brons. Dat ging met 26 punten naar de Britten Hugh Stiles en Adam May. Het goud was voor de Australische combinatie Darren Bun- dock en John Forbes met 12 punten. De Oostenrijkers Roman Hagara en Hans P. Steinhather werden tweede met 23. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Jan Siemerink tegen Alex Corretja, Sjeng Schalken tegen David Prinosil, Peter Wessels tegen Andrei Pa vel en Raemon Sluiter tegen Fa- brice Santoro. De vier Neder landse tennissers kregen bij de niet bepaald ongunstige loting van het ABN Amro World Ten nis Tournament in Rotterdam interessante tegenstanders. Alleen Siemerink trof een van de acht geplaatste spelers, de als derde geplaatste Spanjaard Alex Corretja. Sjeng Schalken trof in David Prinosil een Duitse tegenstander. De man die Ri chard Krajicek overwon in de fi nale op het gras van Halle, zal in Den Bosch in april wellicht niet in het enkel uitkomen tijdens de kwartfinale van de Davis Cup tussen Nederland en Duitsland. Die beide plaatsen zijn voorbe houden aan Nicolas Kiefer en Tommy Haas. Beiden kregen in de Davis Cup tegen Roemenië klop van Andre Pavel. De num mer één van Roemenië begint in Rotterdam tegen de ontvanger van de laatste wild card, Peter Wessels. Van de Duitsers is Kie fer in Rotterdam. Hij opent te gen de Tsjech Jiri Novak. Raemon Sluiter, Davis Cup- én lokale held met geblesseerde knie, moet het opnemen tegen Fabrice Santoro, een van de vijf Fransen in het hoofdtoernooi. Santoro's landgenoot Cedric Pioline verdedigt in Rotterdam, met een prijzengeld van 850.000 dollar (2 miljoen gulden), de ti tel. Hij begint tegen de Zweed Andreas Vinciguerra, uitblin ker in Kopenhagen. De Russen Marat Safin en Jevgeni Kafelni kov zijn in Ahoy' respectievelijk als eerste en tweede geplaatst. Safin begint tegen de Wit-Rus Max Mirnyi. Kafelnikov krijgt een van de qualifiers als tegen stander. ANP van onze sportredactie KOPENHAGEN - Ondanks zijn nederlaag tegen Tim Henman heeft Jan Siemerink het tennis toernooi in Kopenhagen met een goed gevoel afgesloten. De Brit was zaterdag in de halve fi nales met 7-6 6-3 te sterk voor de dertigjarige Rijnsburger. Henman won een dag later ook de finale van de Zweed Vincigu erra (6-3 6-4). „Hij was een maatje te groot, maar ik moet tevreden zijn", zei Siemerink.- „Ik heb eindelijk weer eens een toernooi kunnen spelen waarin alles mijn kant opviel. Dat is het grote verschil. Hierdoor kon ik weer een paar wedstrijden op rij spelen en dan kom ik in mijn ritme. Vorig jaar zat het steeds op een paar pun ten tegen." Tophonderd Siemerink verloor in 2000 voor het eerst sinds 1990 zijn positie in de tophonderd van de wereld ranglijst. Hij werd vaak veroor deeld tot het spelen van challen gers en kwalificaties voor de ATP-toernooien. Op de indoorbaan in Kopenha gen bewees Siemerink met zijn eerste halve finale sinds In dianapolis in 1999 dat hij met zijn service-volleyspel nog al tijd een rol kan spelen. Henman was echter net te sterk. „Hij staat ook niet voor niets in de toptien", wist Siemerink. „Maar het was een gelijkop- gaande strijd." Eén servicebreak van Henman in de eerste set was goed voor de Britse winst ih het eerste be drijf. In de tweede set kreeg hij op 5-4 drie wedstrijdpunten, maar hij wist die niet te benut ten. Siemerink kon er nog een tiebreak uitslepen, maar ver loor de verlenging met 7-3. „Het was mooi dat ik de wedstrijd- punten kon wegwerkenmaar ik had geen kans op de set." Na zijn nederlaag tegen Hen man moest Siemerink opnieuw de baan op voor de halve finales in het dubbel. Met Sander Groen verloor hij met 3-6 3-6 van het Tsjechische koppel No- vak/Rikl. „Achteraf was het te zwaar. Ik ben natuurlijk niet meer de jongste. Ik voel mijn spieren behoorlijk. Ik heb echt een dag rust nodig voordat ik aan Rotterdam kan beginnen. Het zal in Ahoy' weer heel an ders zij nMaar dit geef t wel ver trouwen." Yevgeny Kafelnikoy boekte in Marseille zijn 23e toernooizege. De Rus bezorgde de Franse fans een kater door in de finale de lo kale held Sébastien Grosjean te verslaan; 7-6 6-2. ANP Ploeg van Capiot domineert trainingskoers aan Costa Brava door Frits Bakker LLORET DE MAR - Het was in de rit dat Johan Capiot aan het stuur van de ploegleidersauto mocht aangeven wie de koers mocht winnen. Drie man van de Bankgiroloterij/Batavus-ploeg re den op kop met een ruime voorsprong op het peloton. De Spaanse trainings koers Prueba Challenge was aan de tweede dag toe en op de korte klimme- tjes van de kustwegen lag het tempo moordend hoog. „Wie mag er winnen straks", riep Bart Voskamp door het raam van de auto toen er nog zo'n tien kilometer was te rijden. De Belg Capiot pakte de tele foon en belde met de baas. Zoals Pa trick Lefevere het ooit op weg naar de wielerbaan in Parijs-Roubaix deed met drie man van zijn ploeg in de spits. Toen mocht Johan Museeuw winnen, nu reed Bart Voskamp als eerste de boulevard van Lloret de Mar op. Voor zijn ploegmaats Jan van Velzen en Stefan van Dijk. Het was de aanzet voor een ongekende hegemonie van de Batavus-ploeg in de Spaanse vijfdaagse voor profs en amateurs. Met vier overwinningen op vijf en de Belgische kermiscoureur Tom de Smet als winnaar van het eindklassement. „Het is niet echt een kunst om hier te winnen", zei Bart Voskamp na afloop, „maar wel goed voor het moraal." De Batavieren, zoals ze in het peloton werden genoemd, hebben in twee trai ningskampen een vliegende start ge maakt. Door de nieuwe samenstelling waait er een frisse wind door de ploeg. Het budget is nog altijd hooguit een kwart van de twaalf miljoen die Rabo bank in de wielerploeg steekt, maar de sponsors (Bankgiroloterij voorop) wil dat in de komende jaren uitbouwen. Johan Capiot sprak in Spanje zelfs van een verdubbeling. Verleiden Daarom heeft Bart Voskamp zich na een kortstondig Italiaans avontuur laten verleiden tot een overgang. Hij kon ook met Blijlevens mee naar Lot to- maar kreeg een belachelijk laag aanbod. „Ik zat in een moment van twijfel toen Batavus me benaderde. Dat sprak me zo aan dat ik heb gete kend voor een jaar. Het is een mooie ploeg en ik krijg de rol van kopman in de kleinere koersen." Het wordt een totaal ander jaar dan "ij gewend was. Het accent ligt in de eerste plaats meer op het voorjaar, oradat Batavus niet in de hoogste klasse van de UCI is ingedeeld en dus ook niet voor de grote ronden in aan merking komt,Het zal wel even wen nen zijn", bekent Voskamp, „om geen Tour en geen Giro te rijden. We doen Wel zo veel mogelijk de klassiekers in De huldiging van de slotetappe in de Spaanse Prueba Challenge. Vlnr: organisator Peter van Acker, winnaar Bram Schmitz, Big Brother Ruud, nummer twee Gor don McCauley en nummer drie Bart Voskamp. foto PZC het voorjaar en daarna de kleinere rit tenkoersen." En hij gaat meer voor zijn eigen kan sen rijden. Dat houdt onder meer in dat hij meer verantwoordelijkheid krijgt binnen de ploeg. Zowel in als buiten de koers. „Ik kijk bijvoorbeeld al eens rond als we aan tafel zitten of cle jongere renners goed eten en drin ken. Het is belangrijk, maar je moet het niet overdrijven." „Ik heb het geluk gehad dat ik één j aar heb kunnen kijken hoe de Italianen het doen. Daar is alles afgepast, tot aan de jam op tafel. Van alles wat je mocht eten, had iedereen een potje met zijn eigen naam op. Ze doen alles tot in de perfectie. Masseren mocht al leen in een donkere kamer, zonder praten en zonder muziek, omdat je in totale rust moest zijn. Dat is bij Bata vus anders. We zetten het raam open, de tv aan en een muziekje op." De ambities zijn bijgesteld, het bud get opgetrokken naar clrie miljoen. De tweede Nederlandse ploeg, na het af haken van Farm Frites als hoofdspon sor van een profploeg, heeft wat ren ners aangetrokken die mee kunnen spelen in klassiekers. Bart Voskamp komt van Polti, Martin van Steen, Remco van der Ven en Pieter Vries zijn overgenomen uit de boedel van Farm Frites, Bert Hiemstra werd door Rabo buitenspel gezet, Tom de Smet is een snelle Belgische subtopper, Jan van Velzen een grillig talent en Bram Schmitz en Stefan van Dijk jongeren die nog in ontwikkeling zijn. Johan Capiot, die vorig jaar zelf nog in het peloton fietste, is naast Piet Hoek stra de aangewezen man om van die ploeg een eenheid te maken. Dat bleek al op Mallorca en nog meer tijdens het trainingskamp aan de Costa Brava. Het moet gezegd: de Batavus-ploeg stak met zijn geroutineerde profs ver uit boven de tweederangs ploegjes met jonge en veredelde amateurs. „Je moet het toch maar doen om hier alles aan flarden te rijden", zei Capiot met een zekere trots. Hij stuurde zijn manschappen elke dag in de aanval, bepaalde de tactiek en kende de weel de dat hij tot twee keer toe ook de winnaar mocht aanwijzen. De Belg Michel van Haecke won alleen de ope- ningsrit in de sprint, de Spanjaarden en Belgen schoten tekort. De jonge Nederlandse ploeg van Löwik, met rijpende talenten als Joost Posthuma en Arno Wallaard, reed nog het dichtst op de wielen van het Batavus-blok, dat als een sneltrein over de Spaanse wegen raasde. Stapje Twee dagen na aankomst moest Johan Capiot nog wel ingrijpen om de orde binnen het team te herstellen. Jan van Velzen (25) had met zijn Australische maatje Corey Sweet zaterdagnacht een stapje gedaan in een discotheek. Zondagmorgen werd Capiot inge seind. Hij riep de twee renners aan ta fel en zeiWie een nacht uitkan gaan, moet ook kunnen afzien." En na de uitbrander stuurde hij de twee op pad voor een trainingstochtje van twee honderd kilometer. Jan van Velzen, vorig jaar nog win naar van Olympia's Tour en gezegend met veel talent, had er wel begrip voor. „Ik weet dat het niet goed is, maar ik moet er af en toe even uitbreken. We hadden al twee weken koers op Mal lorca achter de rug zonder een dagje ontspannen. Fietsen, trainen, eten en rondhangen, elke avond in hetzelfde hotel. Dat breekt een keer op. Ik had zaterdag het gevoel dat ik er gek van werd. We zijn de stad ingegaan en hebben het veel te laat gemaakt." De straftraining van Capiot miste zijn effect niet. Jan van Velzen reed in de twee volgende dagen als een vorst mee vooraan. Dinsdag met Bart Voskamp en Stefan van Dijk in een vlucht van zo'n tachtig kilometer. Bart Voskamp mocht winnen, omdat het goed was voor het imago van de ploeg. De Bata- vus-trein was gelanceerd. Stefan van Dijk won een dag later met de start en finish in Blanes. Jan van Velzen was op donderdag de beste van het hele veld en op de slotdag reed Bram Schmitz een indrukwekkende solo. De eindzege in het klassement, op punten berekend, was ook voor een Batavus-renner. De 31-jarige Tom de Smet (ex-Lotto en Collstrop) had over vij f dagen nog iets betere uitslagen ge reden dan Bart Voskamp. pagina 24: Zeeuws-Vlaming wil Spaanse wielerkoers verder uitbouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23