I I I I I I PSV zelfbewust en eigenzinnig f Terneuzen sluit slechte periode af 13 Van Hanegem Toernooizege in laatste seconde M©yi[S A-junior verscheurt gele kaart 15 20 23 24 Eindhovenaren soepel langs NAC Javier Otxoa nog in coma PZC Breskens verspeelt 2-0-voorsprong Kloetinge speelt met Bennekom Belangrijk punt voor Swift maandag 19 februari 2001 Goud Yvonne Wisse op IMK atletiek FC Den Bosch grijpt koppositie Batavustrein raast door Spanje Veteranen strijden om atletiektitels door Mark Caldenhoven BREDA - Soms verbaast ook Eric Gerets zich nog over 'zijn' PSV. De formatie die voor de Belg niet of nauwelijks gehei men herbergt, neemt steeds meer zelf het heft in handen. Zonder tot grootse daden te ko men rondde de landskampioen het klusje NAC koel en klinisch af. „Als je hier verliest", zei Ge rets, „moet je weer vanaf nul be ginnen. Nu is de spelersgroep volwassen genoeg om zelf te be palen dat deze wedstrijd cruci aal was voor de rest van de com petitie." Zonder in Breda te imponeren besteeg landskampioen PSV voor het eerst dit seizoen de al maanden door Feyenoord be zette troon. Met het oog op de naderende kraker tegen de Rot terdammers, zondagmiddag in de Kuip, had de titelverdediger de week van de waarheid niet beter kunnen beginnen. Voor de topper tegen Feyenoord wacht PSV donderdag nog de wankele Europese horde tegen Parma. Op basis van de kille cijfers staat er op PSV in 2001 geen maat. Acht keer kwam de titel verdediger dit jaar in officiële duels in actie, acht keer werd gewonnen. Onmiskenbaar is de landskampioen na de winter stop als team én individueel ge groeid. De hartstochtelijke en bevlogen instelling die in het oude jaar node werd gemist, gaat gepaard met het surplus aan techniek van het individu. Vooral Mateja Kezman en Den nis Rommedahl hebben sinds de winterpauze een metamorfose ondergaan. Gisteren zette de Deen NAC definitief op verlies, nadat Mark van Bommel PSV Gunda Niemann doet wat terug voor Vikingskipet HAMAR - Het Vikingskipet is Gunda Niemann dankbaar. De Duitse schaatsster zorgde er za terdag voor dat de ijshal in Hamar weer op de wereldre- cordlijst voorkomt. Niemann verbeterde in Noorwegen haar eigen toptijd op de 3 kilometer, van 4.00,31 naar 4.00,26. Tege lijkertijd gunde ze Hamar te vens de eer het podium te zijn voor haar honderdste zege in een wereldbekerwedstrijd. Niemann had iets goed te ma ken. Zij was er verantwoorde lijk voor dat het wereldrecord op de 5 kilometer eind vorig jaar van Hamar naar Heerenveen verhuisde. Voor de 34-jarige uit Erfurt was het de achttiende keer dat ze een mondiale toptijd scherper stelde. Zo werd de wansmaak van het WK allround in Boedapest, waar ze werd gediskwalificeerd wegens een verkeerde wissel, weggewerkt met de zoveelste mijlpaal m de loopbaan van de schaatsster van de vorige eeuw. Niemann denkt dat de diskwa lificatie in Boedapest haar goed heeft gedaan. „Ik hoefde zon dag met meer te schaatsen. Zo had ik een dag extra rust en de kans me volledig op Hamar te concentreren." Een vlekje zat er nog aan haar tijd: hij ligt nog steeds boven de vier minuten. Niemann zou graag de eerste vrouw zi j n die de grens van vier minuten door breekt. Die kans krijgt ze dit sei zoen nog twee keer en wel op zeer snel ijs. Begin maart bij de laatste wereldbeker in Calgary, een week later bij de WK afstan den, op de nieuwe olympische haan van Salt Lake City. ANP pagina 23: alles blijft heel in hotelkamer Romme MALAGA - Javier Otxoa ver keert nog steeds buiten bewust zijn. De Spaanse wielrenner uit deKelme-ploeg was donderdag betrokken bij een verkeerson geluk waarbij zijn broer Ricar- om het leven kwam. u«oa, het afgelopen jaar nog wmnaar van een rit in de Ronde VanFrankrijk, heeft onder meer verwondingen aan hoofd en orst gebroken ribben en ar- ®ea. Het trainende tweetal jerd donderdag aangereden boor een automobilist. Pepe wes, baas bij Kelme, heeft in factie op het ongeluk ge- ,e£. het niet meer verantwoord eymden dat renners zonder be- aan de leiding had geholpen. Het was de derde treffer in korte tijd van de niet als productief bekend staande Rommedahl. Hij scoorde eerder in de kwart finale van het toernooi om de KNVB-beker tegen Roda JC. Donderdag zorgde hij met een 'beauty' voor de winst tegen Parma. Het verheugende optreden van Kezman, Rommedahl en zeker ook de ijzersterke 'pion' Hof land werd weggegumd tegen de mindere dag van Bruggink, Van Bommel en de defensie van PSV. NAC gaf de landskampioen aan de vooravond van de beslissen de duels met Parma en Feye noord een kattebel aan huis werk mee. De Bredanaars kwamen niet of nauwelijks tot een aanvaardbaar niveau, maar werden door de buren uit Eind hoven een aantal keren bijna in het zadel geholpen. Verkwanseld Vooral Regilio Simons, drie jaar geleden bij Fortuna Sittard al een plaag voor PSV met vier le gendarische treffers (6-4), ver kwanselde twee kansen, Sergio zelfs een riante. Gerets: „Nor maal speelt de defensie heel se cuur, maar vandaag gaf ze te veel ruimte weg." Meer nog dan de nauwelijks noemenswaardige verdedigen de haperingen baart Gerets de minicrisis bij Bruggink zorgen. Als één van de weinige PSV'ers komt de Tukker na de winter stop niet echt los. Hij maakte gisteren een illustratief weg werpgebaar, nadat hij had ver zuimd Rommedahl vrij voor de keeper te zetten. De aanvaller, kampend met keelproblemen, reageerde zich voor zijn doen ongewoon driftig af nadat hij de bal over een paar meter zelfs voor de razendsnelle Deen te veel snelheid had mee gegeven. Een opgelegde kans ging daarmee verloren. Net als donderdag tegen Parma haalde Bruggink het einde niet. Inval ler John de Jong, de man in vorm, zadelt Gerets straks in Italië wellicht nog met een (luxe )probleem op. Met of zonder Bruggink, de kracht van PSV is ongetwijfeld het collectief. PSV ging te werk als een chirurg bij een moeilijke operatie en dat was Marcel Bout en John Metgod, die namens Feyenoord in Breda spioneer den, niet ontgaan. Gerets: „Het tekent de kracht van deze ploeg. Langzaam maar zeker nemen de spelers zelf het voortouw. Dat doet me enorm deugd. We zijn weer een stap verder in onze ontwikkeling. Het maakt me ongelooflijk trots trainer van PSV te zijn." „De jongens knokten tot de laatste snik en dat is heel goed. Deze wedstrijd was voor ons cruciaal voor het verdere ver loop van de competitie. Bij een nederlaag kun je weer opnieuw beginnen met de inhaalrace op Feyenoord. Nu staan we een punt voor met een wedstrijd meer." NAC-PSV 1-2 (0-0). 56. Van Bom mel 0-1, 63. Rommedahl 0-2, 90. Penders 1-2. Scheidsrechter: Bos sen. Aantal toeschouwers: 14.192. Gele kaart: Van As, Gudelj (NAC), Ooijer, Nikiforov (PSV). NAC: Babos; Mensah, Penders, Van As en Gudelj; Sergio, Versteeg (46. Stewart) en Feher; Simons, Salmon en Roy (55. Cristiano). PSV: Waterreus; Ooijer, Nikiforov, Hofland en Heintze (46. Kolkka); Rommedahl (84. RamziVan Bom mel, Vogel en Bouma; Bruggink (69. De Jong) en Kezman. GPD/ANP Regillio Simons van NAC in een fel luchtduel met Kevin Hofland (links). foto Paul Vreeker/ANP %ms Het was niet echt een verrassing voor me dat Wim van Hanegem trainer is geworden van Sparta. Zijn naam en die van Sparta werden al een tijdje samen genoemd. De supporters wilden ook graag dat-ie kwam. En ik snap het Sparta-bestuur ook wel, want met nog dertien wedstrijden te gaan, moest er wat gebeuren. Van Hanegem heeft de speelwijze van Sparta op televisie en in zijn column flink afgekraakt. Hij ontkende in zijn column ook dat hij trainer van de club wilde worden, maar drie dagen later zat hij wel mooi op de trainersstoel. Dat vind ik best vreemd. Normaal gesproken wordt zoiets van niemand geaccepteerd. Geen trainer, speler of bestuurslid had zoiets moeten doen. De pers maakt mensen die dit soort dingen doen meteen af. Maar blijkbaar mag een grootheid als Van Hanegem gewoon roepen wat hij wil. Nog vreemder vond ik dat Sparta-speler Bram Marbus 'ja' zei toen hem door een verslaggever gevraagd werd of hij voor een trainer als Wim van Hanegem een stapje extra zou zetten. Dat zou betekenen dat Marbus in het eerste halfjaar te weinig heeft gedaan. Ik weet natuurlijk niet of de andere spelers van Sparta ook zo denken, maar ik vind datje altijd een stapje meer moet proberen te doen. Bij elke trainer, en niet omdat ineens Van Hanegem voor de groep staat. De afgelopen week is veel geschreven over de slechte situatie van Sparta. Je hoort iedereen over het slechte beleid. Dat er alleen maar spelers zijn verkocht, en niet is ingekocht. Dat kost de club nu zijn kop. Dat klopt wel, maar ik vind het erg gemakkelijk om zulke dingen te roepen. Waarom riepen jullie dat dan niet eerder, vraag ik me dan af. Achteraf praten is zo makkelijk, dat kan iedereen. Toen ik nog bij Sparta speelde, riep ik al een keer: als we niet uitkijken, is straks het nieuwe stadion klaar, maar hebben we op het veld geen kapitaal meer rondlopen. Dat is min of meer uitgekomen, want na ons vertrek bleef Sparta maar net in de eredivisie. En vorig jaar bleef de ploeg er via de nacompetitie in. Ja, en nu is het niet veel beter... Ik ben wel blij dat DolfRoks voor Sparta behouden blijft. Hij heeft veel voor de club gedaan en is gewoon in een vervelende tijd trainer van Sparta. Als-ie driejaar geleden voor de groep had gestaan, dan was hij met Sparta fluitend in de middenmoot geëindigd. Als trainer heeft Wim van Hanegem het goed gedaan. Nu heeft hij niks te verliezen. Ik ben benieuwd of hij erin slaagt Sparta in de eredivisie te houden. In een schokeffect geloof ik niet zo en de huidige ploeg van Sparta loopt niet over van de kwaliteit. Maar ik hoop natuurlijk wel dat het lukt, want dat het zo slecht gaat met mijn oude club doet me heel veel. Dennis de Nooijer door Koen de Vries VLISSINGEN - De voetbal wedstrijd tussen de A-junioren van Walcheren en Zaamslag is zaterdag na vijf minuten in de tweede helft gestaakt. Scheidsrechter Arrebout uit Hoedekenskerke voelde zich bedreigd toen een speler van de Vlissingse club aan zijn shirt begon te trekken. Arrebout had de speler in de eerste helft de gele kaart gege ven na een harde overtreding, en toonde die opnieuw nadat de Walcherenaar zich weer te buiten ging. „Hij kwam op me afgestormd en begon te duwen en aan mijn shirt te trekken. Hij trok de gele kaart uit mijn hand en verscheurde die. Ik heb de wedstrijd daarop ge staakt", aldus Arrebout, die vervolgens de kleedkamer op zocht. Arrebout (52), die sinds zijn achttiende wedstrijden fluit, constateert toenemende agres siviteit in het juniorenvoetbal. „Ik weet dat er vorige week ook al een wedstrijd bij de A- junioren gestaakt is. Die jon gens zitten zich de hele week op school te verbijten en dat komt eruit op het voetbal veld." De arbiter heeft een rap port ingediend bij de KNVB naar aanleiding van het tumult in Vlissingen. Voetbalvereni ging Walcheren zal passende maatregelen nemen tegen be treffende speler en wellicht ook tegen spelers die de arbi ter, nadat hij de wedstrijd ge staakt had, uitscholden. „We laten het heel even bezinken. Het bestuur zal dinsdag tijdens een gesprek met het elftal mee delen wat voor straf we zullen uitdelen", zegt secretaris Kees Dijker. „Dit soort dingen kun nen we niet accepteren." Scheidsrechter Arrebout kreeg zaterdag meteen na het voorval een nieuwe gele kaart van het bestuur van Walche ren. Overigens werd zondag de wedstrijd in de vierde klasse tussen Clinge en Steen ge staakt. Arbiter Blommaert uit Westdorpe hield het voor ge zien nadat Steen-voorzitter Jan Pleunis hem voor 'thuis- fluiter' had uitgemaakt. Eersteklassers laten concurrent Zwaluw VFC kansloos: 2-0 door Aector Dooms TERNEUZEN - Het deed Terneuzen- trainer Paul Telussa zondag zichtbaar goed om weer eens het zoet van de over winning te smaken. Op het voetbalcom plex De Vliegende Hollander rekende de koploper van de eerste klasse verdiend af met Zwaluw VFC/SPS: 2-0. „Deze drie punten moeten ons vertrou wen geven voor de laatste zeven wed strijden", vond Telussa. „Stel je voor dat we net zo goed eindigen als we gestart zijn", droomde de trainer. De debutant kende in de eerste klasse een vlekkeloze competitiestart met vijftien punten uit vijf wedstrijden, maar morste daarna de nodige punten. Toch bleef Terneuzen koploper, mede omdat de concurrentie ook punten bleef verspelen. Het zegt genoeg over de krachtsverschil len in de eerste klasse. Zwaluw was Ter- neuzen zondag na een goede serie - vier overwinningen en twee gelijke spelen - tot twee punten genaderd. Met dat posi tieve gevoel begonnen de Brabanders gisteren aan de wedstrijd, maar ze kon den hun positie nooit waarmaken. Paul Telussa zette Danny van de Velde anderhalve week geleden na een conflict terug naar het tweede elftal, maar hij nam hem gisteren opnieuw in vertrou wen. Van de Velde stond naast Jacky Lambert als diepste spits opgesteld. „Sentimenten ken ik niet", was het enige wat de Terneuzen-trainer over de bijge legde ruzie kwijt wilde. De trainer had niet veel keus, omdat de uitgedunde selectie momenteel elke spe ler van het kaliber Van de Velde kan ge bruiken. Telussa moest dit keer vooral op het middenveld concessies doen, omdat behalve de geblesseerden Geert de Poor ter en Roel Alberti ook Dennis de Kraker vanwege een schorsing ontbrak. De linksbenige Hubert van den Hemel be gon daardoor onwennig aan de rechter kant. „Hubert moest taakbewust spelen. Dat heeft hij met name na rust goed ge daan", zei Telussa later. Op de linkerflank greep Randy Lauret zijn kans. Eenier had Lauret al goede in valbeurten gemaakt en zondag sollici teerde hij nadrukkelijk naar een basis plaats. In de eerste helft groeide hij uit tot een van de betere spelers van Terneuzen. o op de openbare weg trainen. RTR Mike But, de uitblinker van Terneuzen, haalt uit naar het doel van Zwaluw VFC. foto Peter Nicolai Buysse). Terneuzen had na de zeperd van vorige week tegen Vlijmense Boys iets goed te maken. De thuisclub creëerde een veld- overwicht, maar kon aanvallend weinig uitrichten. Telussa: „Ik wist dat Zwaluw op de counter loerde. Daarom was het van belang dat we geen risico's namen. Zwaluw heeft geen kans gehad. Maar ook bij ons ging het moeilijk. Het liep in de voorste linie telkens mis." Geen rendement De kansjes waren in die fase op de vin gers van één hand te tellen. Een kopbal van Van de Velde miste de juiste richting, een schot van But na een prima actie van Lauret ging over en vrije trappen van Dennis Rietjens en Lauret leverden net geen rendement op. Uit een hoekschop kwam Terneuzen aan de leiding. Van de Velde legde de bal op de inkomende Ma gito, die de bal via een verdediger tegen de touwen kopte: 1-0. Zwaluw rekende ook daarna teveel op de individuele kwaliteiten van René Mare- chal. De zaalvoetbal-international werd veelvuldig aangepakt door Jos Kaijser, die bovendien vaak steun kreeg van zijn teamgenoten. Na rust was de wedstrijd al snel beslist. Een ontketende Mike But speelde zich op de rand van het zestienmetergebied vrij en zijn schot verdween hard en zuiver in de benedenhoek: 2-0. De mooiste actie kwam van de sterk spelende Michel de Vries. Zijn perfecte voorzet zeilde over de Brabantse verdediging in de richting van But. De uitblinker, die terecht tot de bes te man op het veld werd uitgeroepen, controleerde de bal maar zijn inzet ging over. In de slotfase kreeg Terneuzen via zijn invallers Ryan de Regt en Matty Buysse nog kansen om de voorsprong te vergroten. Ze scoorden tot teleurstelling van Telussa niet. „Dan had de zege nog meer indruk gemaakt. Terneuzen-Zwaluw VFC/SPS 2-0 (1-0). 38 Danny Magito 1-0, 53. Mike But 2-0. Scheids rechter: F. Sturms (Sint Jansteen). Aantal toe schouwers: 400. Terneuzen: Erik de KoeyerMenno den Dek ker, Dennis Rietjens, Danny Magito, Michel de Vries; Hubert van den Hemel, Jos Kaijser, Mike But, Randy Lauret; Danny van de Velde (78. Ryan de Regt), Jacky Lambert (82. Matty Elisabeth Willeboordse (voorgrond) won zondag haar eerste grote toernooi. foto ANP door Koen de Vries LEONDING - In de allerlaatste seconde van het judotoernooi in Leonding boekte de Middel burgse Elisabeth Willeboordse zondag haar eerste grote inter nationale toernooizege. In de finale van het sterk bezette evenement leek ze tegen de Slo veense Zolmir het onderspit te moeten delven. Totdat ze in een laatste wanhoopspoging de be nen van haar tegenstandster vastgreep. Op het moment dat de zoemer ging, stortte Zomit ter aarde: zege Willeboordse. „Vlak voor tijd stonden we nog gelijk. Ik had sterk het idee dat de scheidsrechters voor die Zol mir zouden kiezen. Ik moest iets doen." Het was de bekroning van een sterk toernooi waarin voor Wil leboordse de redding keer op keer op het laatste moment kwam. In de eerste ronde tegen de Fran?aise Cuchari stond ze kort voor tijd met een wazari en een yuko achter en bracht een actie die een vol punt opleverde redding. In de tweede ronde te gen de Duitse Geertz moesten de arbiters er aan te pas komen om een winnaar aan te wijzen. Pas daarna kwam de Middel burgse op stoom. „Pas in de hal ve finale, tegen de Italiaanse Cucci, ging het zoals ik wilde. Ik won snel met ippon." Wille boordse probeert in haar ge wichtsklasse in aanmerking te komen voor de EK en WK, later dit jaar. Ze moet dan Daniëlle Vriezema voorbijgaan, die voorlopig de voorkeur geniet. Vriezema haalde de Spelen in Sydney. Zij maakt binnenkort haar rentree na een knieblessu re. Ook Kyra Gerritsjans, van de Groningse coach Jur Raatjes, maakt een kans „Ik ben er nog lang niet", beseft Willeboordse. „Dit is pas het begin van het be gin. Het was pas het eerste grote internationale toernooi toer nooi van dit seizoen. Ik zal me nog veel vaker moeten bewij zen." Voor Willeboordse hoeft dat niet per se dit jaar. „Over drie jaar wil ik er staan. Inder daad, bij de Olympische Spelen in Athene. Ik denk dat het moet kunnen. Ik ben de laatste tijd hard aan het trainen en voel me heel erg sterk." Willeboordse is een pupil van judotrainer Jan de Rooij. Hij coacht ook Deborah Gravens- tijn, die in Leonding zilver haal de in de categorie tot 57 kilo. „Aan Deborah heb ik mijn over winning voor een groot deel te danken", vertelde Elisabeth Willeboordse na afloop. „Zij riep vlak voortijd dat ik die Zol- nir bij haar benen moest pak ken. Dat was de gouden tip."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13