ROVINCIALE ZEEUWS Luchtaanval op Bagdad Bloedbad onder Serviërs in Kosovo VACATURES Sluis-Aardenburg lijmt ambtenaren met toelage op loon if- Amerikanen en Britten bestoken vijf Iraakse doelen Jongen gestikt in zandbak Yan Hanegem lost Roks af als trainer Sparta Open Dag bi li ÜM Actie Hezbollah tegen leger Israël Kans op prijs waterstaatkantoor Digitale taxatie Vlissingse huizen Ajax rekent simpel af met Fortuna Randstad aast op Groene Hart Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 \f en toe zon laxima rond 6 graden. Eerst bewolkt, ter af en toe zon. Noordoostenwind, racht 3 tot 4. 4e jaargang no. 41 terdag 17 februari 2001 se nummers 3,00 ■i uchtaanvallen op Irak u R K I J E -KOEWEIT SAUDI-ARABIÈ 250 km [b No-fly zones MUNEIN - Een negenjarige jongen uit Munein (Friesland) is om het leven gekomen bij het spelen in een zandbak in zijn woonplaats. Hij is gestikt onder het zand. De politie maakte dat gisteren bekend. De jongen speelde donderdag middag alleen in de zandbak bij een school. Hij had een gat ge graven van ongeveer tachtig centimeter diep. Volgens de politie wilde hij waarschijnlijk een tunnel ma ken en stortte de zandhoop in tijdens zijn graafwerkzaamhe den. De jongen werd bedolven onder het zand en is gestikt. De moeder ging haar zoon zoe ken omdat deze niet thuiskwam en vond hem in de zandbak. De stichting Consument en Vei ligheid stelt dat jaarlijks zo'n 430 kinderen gewond raken in dezandbak. Het gaat dan vooral om verwondingen aan het ge zicht, doordat ze op de rand van debakzijn gevallen, of omdat ze zand mhun ogen kregen. ANP ROTTERDAM - Willem van Ha negem is de nieuwe trainer van Sparta. Hij neemt de plaats in van Dolf Roks uit Dreischor, die assistent-trainer van de nieuwe hoofdcoach wordt. Van Hane gem heeft vrijdag een contract getekend tot het einde van dit seizoen. De voormalige speler en trainer van Feyenoord moet Sparta behouden voor de eredi visie. De roep om 'de Kromme' op het Kasteel nam toe nadat hij eind vorige week had gezegd dat hij wel kans zag Sparta voor degra datie te behoeden. De suppor ters begonnen zich vervolgens te roeren en eisten de komst van Van Hanegem en het vertrek van Rpks. Technisch directeur Leo Steegman opende begin deze week de onderhandelingen, die vrijdag resulteerden in een con tract met Van Hanegem. De voormalig international zat voor het laatst bij AZ op de bank. Hij debuteert zondag in de thuiswedstrijd tegen RKC Waalwijk. De Rotterdammers staan op de zestiende plaats. Voor Roks is de komst van Van Hanegem geen probleem. ,,Ik wilde best een stap terugdoen, maar alleen voor Willem. Als hij er wél in slaagt meer punten te pakken, dan is het goed. Want het belang van Sparta staat voorop. Zaterdagmorgen neem ik voor de training de zaken met Willem door. We komen er sa men wel uit. Echt teleurgesteld ben ik niet. Ik pakte te weinig punten, dan is de kans groot dat dit gebeurt", aldus Roks. De Zeeuwse trainer nam in ok tober 1999 het roer over van Jan Everse. Roks kon de selectie niet versterken. De schuldenlast van Sparta (vijf miljoen gulden) maakte dat onmogelijk. ANP pagina 21: Dolf Roks berust in stap terug van onze redactie buitenland BAGDAD - De Ameri kaanse regering van presi dent George Bush heeft gisteravond haar visite kaartje afgegeven aan de Iraakse leider Saddam Hoessein. Vierentwintig Amerikaanse en Britse ge vechtsvliegtuigen voer den voor het eerst sinds ruim twee jaar weer aan vallen uit op doelen nabij Bagdad. Volgens Irak zijn daarbij vijf mensen om het leven gekomen. Ook zouden er in de voorstadjes van de Iraakse hoofdstad onder de burgerbevolking gewonden zijn gevallen. „Dit was een routinemissie", zei Bush in een toelichting. „Sad dam Hoessein moet begrijpen dat hij zich heeft te houden aan de akkoorden die hij tekende na afloop van de Golfoorlog. Wij zullen het Iraakse vliegverbod in de noordelijke en zuidelijke 'no fly-zone' blijven handha ven. De VS zullen scherp in de gaten houden of Irak massaver nietigingswapens ontwikkelt." In de Iraakse hoofdstad klonken gisteravond rond negen uur lo kale tijd de geluiden die herin nerden aan de Golfoorlog van tien jaar geleden: de sirenes van het luchtalarm, de zware explo sies van inslagen en het ratelend geluid van de Iraakse luchtaf weer. Het doel van de Brits- Amerikaanse luchtaanval was de vernietiging van vijf militai re commandocentrales en ra darinstallaties langs de zuide lijke no fly-zone. Deze zone ten zuiden van de 33ste breedtegraad is sinds 1991 verboden gebied voor de Iraak se luchtmacht. De Amerikaanse en Britse piloten die het vlieg verbod moeten handhaven, kwamen volgens het Pentagon in toenemende mate onder Iraaks vuur te liggen. „Hun luchtdoelraketten kwa men steeds dichter bij onze vliegtuigen", zei de Amerikaan se generaal Gregory Newbold. Hij noemde de luchtaanval van gisteravond 'zelfverdediging'. Confrontaties tussen de Iraakse luchtafwfeer en de Amerikaanse en Britse luchtmacht zijn sinds 1991 aan de orde van de dag. De beschietingen over en weer trokken het laatste jaar nauwe lijks nog de aandacht van de in ternationale nieuwsmedia. Het afwijkende aan de operatie van gisteravond is dat vier van de vijf doelen buiten de no fly-zone lagen, op een afstand van slechts acht tot dertig kilometer van Bagdad. Ook de omvang van de luchtaanval is bijzonder: er waren 24 gevechtsvliegtuigen bij betrokken. Effectief Geen van deze toestellen over schreed volgens het Pentagon de 33ste breedtegraad. Alle ra ketten werden afgevuurd van uit de no fly-zone. De geleide wapens vervolgden met hun ei- Politieagenten van Unmik, de VN-missie in Kosovo, onderzoeken de bus die bij de bomaanslag werd vernietigd. foto Valdrin Xhemaj/EPA van onze redactie buitenland PODUJEVO - Zeker zeven Ser viërs zijn gisteren om het leven gekomen door een aanslag op een bus in het noorden van Kos ovo. Er vielen 43 gewonden, van wie tien ernstig. De bus werd door een op afstand bediende bom opgeblazen, aldus de inter nationale vredesmacht KFOR. De aanslag had plaats in de buurt van de stad Podujevo, vlak nadat de bus de grens tus sen Servië en de door de Ver enigde Naties bestuurde pro vincie Kosovo was gepasseerd. Het voertuig maakte deel uit van een konvooi van zeven bus sen, dat onder begeleiding van KFOR-troepen vanuit Nis in Servië op weg was naar Granica in Kosovo voor de viering van de Servisch-orthoxe Dag van de Doden, vandaag. KFOR zei niets over de mogelij ke daders. Wel had de vredes macht twee etnische Albanezen aangehouden in de omgeving van het konvooi, kort voordat de bom van afstand tot ontploffing werd gebracht. Het Joegoslavische persbureau Beta meldde dat er ook een aan slag is gepleegd op een Servi- (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! Advertentie sche bus in het zuiden van Koso vo, bij de stad Strpce. Daarbij zouden vier doden zijn gevallen. Maar KFOR kon de melding niet bevestigen. Andere bronnen spraken het bericht tegen. NAVO-secretaris-generaal Ro bertson liet weten geschokt te zijn door de aanslag bij Poduje vo. Hij sprak de verwachting uit dat de lokale leiders in Kosovo de aanslag samen met hem zul len veroordelen. De Servische regering liet weten dat de aanslag door 'de meest extremistische Albanezen' een reactie is op het vredesplan voor het zuidwesten van Servië. De Joegoslavische president Kos tunica riep de Serviërs op 'niet in de val van de Albanezen te lo pen en met geweld te antwoor den op hun misdaden'. In Granicawaarnaar de bus on derweg was, en in Caglavica ten zuiden van Pristina, kwamen woedende menigten Serviërs op de been. Persbureau Beta meld de dat een Servische vrouw werd gedood toen een auto door (Advertentie) een wegblokkade reed die zij en andere Serviërs bij Caglavica hadden opgericht. Een Alba nees restaurant in de regio werd in brand gezet en woedende Serviërs vielen een bus met Al banezen aan. Mobilisatie De Servische krant Glas Jav- nosti meldde gisteren dat in de meeste steden in Kosovo aan plakbiljetten zijn verschenen waarin mannen tussen de 18 en 48 jaar worden opgeroepen zich (Advertentie) HEAO Breda Dolf Roks zondag i8 februari 2001 van 13.00 tot 16.30 uuM **"1 Bezoekadres: Hogeschoollaan 1, Breda tel.: (076) 52 50 500 www.hsbrabant.nl/heao info.fem@hsbrabant.nl Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Potten bakkerssi ngel jlouxLt O. Cófc. 1 tscon fejkAtvz, eftn? >1^ gen precisieapparatuur hun weg naar het doelwit. De vijf Iraakse commando- en radarin stallaties zijn volgens de Ameri kanen 'effectief uitgeschakeld'. De vernielde installaties stelden de Iraakse luchtafweer in staat diep in de zuidelijke no fly-zone te speuren naar Britse en Ameri kaanse vliegtuigen. „Hun luchtafweer werd steeds ge avanceerder", aldus het Penta gon. „Ook vuurden ze de afgelo pen anderhalve maand in een steeds hogere frequentie raket ten af op onze toestellen." Volgens het Pentagon en het Witte Huis zijn alle piloten die bij de actie van gisteravond be trokken waren, behouden te ruggekeerd naar hun basis. Rusland veroordeelde de lucht aanval. GPD/DPA/RTR/AP Islamitische rebellen van de Hezbollah hebben gisteren van uit Libanon een aanslag gepleegd op een Israëlische patrouille. Bij de aanval kwam één Israëlische mili tair om het leven, twee anderen raakten gewond Het energiezuinige en duurzaam gebouwde kantoor van Rijkswaterstaat in Terneuzen dingt mee naar een mondiale energieprijs: de Energy Globe Award. Van duizend inzendin gen uit de hele wereld zit het kantoor nu bij de laatste drie. De winnaar wordt eind februari tijdens een tv- l 1 uitzending in Oostenrijk bekendgemaakt. Vlissingse burgers krijgen veel beter inzicht in de ozb-taxatie van hun woning. De gemeente heeft huizen, straten en omge ving digitaal in beeld gebracht. Een computerpro gramma laat tot in detail de woonomgeving zien en r- toont hoe de onroerend-zaakbelasting is bepaald. Ajax heeft vrijdagavond in Sittard een ruime overwinning behaald in de competitiewedstrijd tegen Fortuna. De Am sterdammers zegevierden tegen de nummer laatst van de eredivisie met 3-0. Galasek, Van der Gun en 04 Cruz waren de doelpuntenmakers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23,24,25, 27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 39,40,41 en 43 I» door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg lokt nieuwe amb tenaren met een arbeidsmarkt toelage. Met de toelage bovenop het salaris hoopt het college van burgemeester en wethouders te voorkomen dat personeel weg loopt met het oog op de dreigen de herindeling in Zeeuws- Vlaanderen of dat vacatures lastig op te vullen zijn. Burge meester C. van Liere wil niet zeggen hoe ver de toelage kan oplopen. te melden bij het U£K, het voor malige Kosovo Bevrijdingsle ger. Het U£K zou een algehele mobilisatie voorbereiden. Albanezen in Zuid-Servië die nen zich te melden bij het zoge heten Bevrijdingsleger voor Presevo, Bujanovac en Medved- ja (Ucpbm), dat actief is in de veiligheidszone langs de admi nistratieve grens met Kosovo. Al enige tijd doen speculaties de ronde over mogelijke acties van het U£K. De leiding van de be weging zou de hele regio willen destabiliseren om de invloed te rug te winnen die zij vorig jaar na de verkiezingen is kwijtge raakt. RTR/AP/DPA AMSTERDAM - Als het niet lukt om voldoende woningen te bouwen in de steden, dan moet dat aan de randen van het Groe ne Hart gebeuren. Verder moe ten er op enkele plaatsen wonin gen komen op het platteland, 'stadslandschappen'. Bestuurders van de vier grote steden en de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Flevoland pleiten hiervoor. Ze denken dat zij tus sen 2010 en 2030 tweehonderd duizend woningen moeten bou wen om de groei in het Westen zelf te kunnen opvangen. Het uitgangspunt is dat dit vooral in de steden gebeurt, of daar direct tegenaan. Maar dat zal zeer waarschijnlijk niet luk ken. ANP De gemeente Sluis-Aardenburg is volgens Van Liere inmiddels weer op 'oorlogssterkte' door het aantrekken van twee amb tenaren van de gemeente Sas van Gent. De gemeente kampt op dit moment dan ook niet met vacatures. Weliswaar is een me dewerker van de afdeling Vrom naar Hontenisse gegaan, maar dit had niets met de herindeling temaken. De aanpassing van de bezoldi gingsverordening, waarin de vergoeding van de ambtenaren vastligt, met een arbeidsmarkt toelage was nodig om juridisch medewerker P. Claeijs, CDA- raadslid in Sluis-Aardenburg, vanuit Sas van Gent naar Sluis- Aardenburg te kunnen halen. Het was voor de gemeente niet mogelijk om hem in een hogere schaal in te delen. De financiële regeling kan ook op andere per soneelsleden van toepassing worden verklaard. Het college constateert, in een voorstel aan de raad, dat het personeelsbestand van de ge meente onder druk staat door de voorgenomen herindeling in Zeeuws-Vlaanderen. Dit in combinatie met 'de relatieve krapte op de arbeidsmarkt'. (Advertentie) naam:b noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats.eenmalig binnen zes maanden) telefoon:W O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschr.jv.ng van mijn (post)bankreken»ng- r per maand met nummer, ~j f automatische incasso (ƒ39,45) handtekening: 3 c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"ÖÖÖÖÏ9" ^°rtnu!"me,12:i 4380 VB Vlissingen di wo do vr u (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1