OM opent jacht op eurocrimineel I* Cogéma eist actieverbod Greenpeace Fiod pakt ex-voorzitter Aalbers van Vitesse op wegens fraude Commerciële radio mag van coalitie op FM-stek blijven VACATURES Tijdisj, ^3 met den. straatkSok. Misdaad probeert voor miljarden aan zwarte guldens in te wisselen Akkoord tussen Sharon en Barak Melkert gunt ambtenaren extra maand Hulp uit de hemel 18 Tabaksindustrie paait politici Middelburgse schrijft jeugdboek Nipte overwinning voor PSV je* v .&ikm Banenverlies bij NedCar mmMonxm* Neem nu een proefabonnement Zes weken voor f 27,50 NO 2 Rustig Maxima rond 7 graden. Wolkenvelden en meest droog. Matige noordoostenwind. 244e jaargang no. 40 vrijdag 16 februari 2001 losse nummers 2,00 pagina 1ï HnorFerdi Schrooten den HAAG - Opgejaagd door politie en justitie proberen criminelen steeds vernuftiger hun miljarden aan zwarte gul dens wit te wassen met het oog op de komst van de eu ro. 'Smurfers' reizen langs banken in het hele land om kleinere hoeveelheden cash in te wisselen. Ook de aankoop van juwelen, kunst en antiek is een op tie. Een groeiend aantal fi guren probeert zwarte briefjes van duizend gul den te witten bij Franse banken. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van het jaarplan 2001 van het Openbaar Ministerie in Utrecht. Procureur-generaal Dato Steenhuis verklaarde daarbij de oorlog aan 'eurocri- minelen'. Het OM houdt tijdens de omschakeling naar de euro ernstig rekening met omvang rijkewitwaspraktijken en aller lei vormen van oplichting, val semunterij en overvallen. Steenhuis: „Geldtransporteurs en middenstanders hebben dan veel meer geld in hun bezit dan normaal." Uit het zicht In Nederland is voor twaalf mil jard aan biljetten van duizend gulden 'uit het zicht'. Naar schatting tien tot twintig pro cent daarvan is in handen van criminelen. „Net zoals de bo venwereld zich voorbereidt op DEN HAAG - Ambtenaren krij gen er als het aan de PvdA ligt een dertiende maand bij. Dit heeft PvdA-fractievoorzitter Melkert gisteren voorgesteld. Hij hoopt hiermee het werk in onder meer de verpleging, het onderwijs en bij de politie aan trekkelijker te maken. Melkert neemt hiermee een voorschot op een voorstel over de ambtenarensalarissen waar mee het kabinet binnenkort moet komen. De regering verga dert deze weken over een rap port van de commissie-Van Rijn, waarin enkele ideeën wor den geopperd om te voorkomen dat werknemers massaal voor het bedrijfsleven kiezen en de overheid zo met een enorm per soneelstekort blijft zitten. De PvdA-ministers voelen veel voor het invoeren van een der tiende maand. De VVD- en D 6 6- ministers zijn er fel op tegen. PvdA-fractievoorzitter Melkert gooit de ruzie op straat door openlijk steun te betuigen aan zijn partijgenoten in het kabi net. Volgens Melkert zou van de in voering van een dertiende maand de broodnodige waarde ring uitgaan voor het zware werk in vooral het onderwijs en de zorg. Invoering zou de over heid zes miljard gulden per jaar kosten. GPD (Advertentie) Hotel Restaurant 't Waepen van Veere Wij zijn weer geopend! Chefkok Mare Meeusen en zijn crew hebben weer een creatieve kaart samengesteld. Weekmenu 57,50 Markt 23-27Veere tel.nr.: 0118-501231 www.waepen.nl de euro, zal ook de onderwereld daar wel al druk mee bezig zijn", aldus Steenhuis. Hij denkt dat criminelen onder meer hun zwart geld inruilen voor dollars en andere valuta van buiten de Europese Unie. Ook investerin gen in kunst en antiek, die na de conversie weer kunnen worden verkocht voor euro's, zijn een optie om zo min mogelijk in de gaten te lopen bij de Nederland se politie en justitie. Ze hebben het HARM-team op getuigd, gespecialiseerd in be strijding van witwaspraktijken tijdens de euroconversie. Zo hoopt het OM onder meer het 'smurfen' aan te kunnen pak ken. Smurf ende witwassers proberen de controle te ontlo pen van het Bureau Melding Ongebruikelijke Transacties (MOT). Dat krijgt van banken een seintje als iemand met 25.000 gulden of meer bij de ba lie staat. „Smurfers die bedragen van 24.000 of vier keer 5000 gulden bij steeds andere banken ko men, kunnen echter ook tegen de lamp lopen", aldus Steen huis. Hij veronderstelt dat bankmedewerkers ook arg waan krijgen als mensen in kor te tijd bedragen van enkele dui zenden guldens inwisselen. Witwassers lijken ook al de wijk te nemen naar het buitenland, waaronder Frankrijk. „Daar kennen ze het Nederlandse dui zendje minder. En de Fransen hebben ook een ander systeem dan ons MOT, dat kennelijk aantrekkelijk is voor wie heime lijk zwarte guldens wil omrui len." Omgekeerd kunnen Ne derlandse banken een prooi zijn voor Griekse criminelen die drachmen proberen wit te was sen, denkt de procureur-gene raal. „Handige criminelen shoppen altijd door heel Europa om te kijken waar ze gezien de winsten, pakkans en straffen het best kunnen opereren." Ouderen Steenhuis maakt zich zorgen over ouderen, analfabeten en andere zwakkeren in de samen leving. Die zijn volgens hem ex tra kwetsbaar voor vervalsin gen en oplichterij. „We hebben al de valse euromedailles gehad, die geen stuiver waard zijn. Maar je zult ook zien dat oplich ters de bejaardenhuizen langs zullen gaan met peperdure eu romunten, wisseltrucs en ande re noviteiten." GPD De Israëlische demissionair premier Barak (1) en zijn beoogde opvolger Sharon zijn het eens geworden over de vor- ming van een regering van nationale eenheid. Barak IW zou in zijn voor de post van minister van Defensie. Tabaksfabrikant Philip Morris zou jarenlang met succes Ne derlandse politici voor zijn karretje hebben gespan- nen. Dat staat in een boek van journalist Joop Bou- ma, dat vandaag verschijnt. Volgende week verschijnt de eerste roman van Floortje Zwigtman (26) uit Middelburg. Uitgeverij Fontijn ziet brood in het jeugdboek over een middeleeuws huwelijk tussen de jonge ridder Allard en zijn veertienjarige bruid Mar- jorie. Zwigtman heeft haar tweede boek ook klaar en een derde roman in voorbereiding. PSV heeft donderdag avond de eerste wedstrijd in de vierde ronde van de Uefa Cup nipt gewonnen van Parma: 2-1. De Eind- hovenaren leidden bij rust al met 1-0 door een doel punt van Ooijer. De Italia nen kwamen in de 67e mi nuut gelijk. Rommedahl bezorgde PSV in de 73e minuut met een fraai schot de verdiende zege. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; trends: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27.28, 29, 30 en 31 JUCUAPA - Overlevenden van de aardbeving van dinsdag in El Salvador laden in het dorp Jucuapa voedsel uit dat met een helikop ter van de Amerikaanse luchtmacht is aangevoerd. Een Ameri kaanse piloot (m) geeft aanwijzingen. Salvadoraanse reddingwer kers hebben eerder om buitenlandse hulp gevraagd, omdat het Centraal-Amerikaanse land bijna door zijn voorraden voedsel en donorbloed heen is. Bijna driehonderd mensen zijn om het leven ge komen door de aardbeving. foto Kimberly White/RTR BORN - De komende jaren ver dwijnen bij NedCar waar schijnlijk 500 tot 600 banen. Oorzaak is de productie van nieuwe series Smarts en Mitsu bishi's, waarvoor vanaf 2004 veel minder mensen nodig zijn. Dit zei NedCar-directeur De- wulf gisteren. Er werken nu 5200 mensen bij NedCar. ANP door Maurits Sep MIDDELBURG - Een actiever bod voor Greenpeace. Dat eis ten de Franse opwerkingsfa briek voor kernafval Cogéma en de transporteur van hetBorssel- se afval Transnubel donderdag voor de rechtbank in Middel burg. En een boete van een half miljoen gulden als de milieuor ganisatie toch probeert het transport tegen te houden. Het is de tweede keer dat een rechter wordt gevraagd Green peace te verbieden actie te voe ren tegen een kern transport. In december probeerde de Engelse opwerkingsfabriek BNFL dat voor transport uit Dodewaard. De rechter wees de eis toen af en kende de milieuorganisatie het recht van actievoeren toe. Voor al ook omdat nog geen sprake was geweest van acties; of en hoe die zouden worden gevoerd en welke gevolgen die zouden hebben, kon vooraf niet worden vastgesteld. Cogéma probeert het nu toch nog een keer. Omdat, verklaarde advocaat J. Lucassen, „inmid dels is gebleken dat het gevaar van blokkades reëel is." Hij ver wees naar de acties op 17 janua ri tegen het transport van Bors- sele naar Frankrijk. Activisten beklommen de koepel van de centrale en anderen ketenden zich later met een wonderdoos vast aan de spoorrails. De Fransen is daarbij 'een grote mate van professionaliteit aan de kant van Greenpeace' opge vallen. Lucassen sprak van 'een bijna bedrijfsmatige efficiëncy Volgens hem heeft Greenpeace zelfs bij de fabrikant van de bliksemafleider op de kerncen trale geïnformeerd naar de risi co's als zij daarlangs naar boven zouden klimmen. Dat Greenpeace ook op 1 maart zal proberen het kerntransport te verhinderen, blijkt ook uit uitlatingen van woordvoerders van de organisatie tegenover de PZC, voegde Lucassen daaraan toe. Weliswaar bedroeg de ver traging op 17 januari slechts een uur, maar het valt niet uit te sluiten dat de trein de volgende keer helemaal niet weg kan. „Het omslagpunt komt in de buurt. En dan hebben we een openbare ordeprobleem. Want die trein staat daar dan en die door Jochem Lippmann ARNHEM - Precies een jaar na zijn gedwongen vertrek als voorzitter van Vitesse is Karei Aalbers gisterochtend in zijn woonplaats Eerbeek aangehou den en in verzekering gesteld. Hij wordt verdacht van valsheid in geschrifte, belastingfraude en oplichting van voetbalclub Vitesse. De huidige Arnhemse nummer drie van de eredivisie wordt op haar beurt ook verdacht van be lastingfraude. In het kader van een grootscheeps onderzoek van (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (Fiod) zijn er op verscheidene plaatsen in Ne derland huizen en kantoren onderzocht. Behalve Aalbers is niemand aangehouden. Er zijn volgens de Fiod wèl meer ver dachten. Opsporingsambtenaren be zochten in ieder geval Arnhem en Amsterdam (NUON), Eer beek (Aalbers), Gouda (Sport Promotion), Vinkeveen (Machlas), Eindhoven, Door- werth en Haarlem. Ook op tien locaties in het buitenland is huiszoeking verricht. Daarbij is beslag gelegd op corresponden tie, financiële gegegevens als gi ro- en bankafschriften, agen da's en computerbestanden. Het onderzoek van de Fiod staat on der leiding van het landelijk parket van het Openbaar Minis terie in Rotterdam en richt zich ook op de mogelijke verrijking van Aalbers en anderen bij transfers en de verkoop van merchandising en tv-rechten. De Fiod is sinds het voorjaar be zig met een vervolgonderzoek naar de handelwijze van Aal bers en Vitesse. Een rapportage van het bureau KPMG, dat de fi nanciële huishouding van de voetbalclub onderzocht, speel de daarbij ook een rol. Daarbij werden onder meer aan- en ver kopen van spelers bekeken. Bij enkele transfers zou een aan zienlijk verschil zitten tussen de verkoopsom en het bedrag dat de club uiteindelijk voor de spe lers kon bijschrijven. Het gaat om transfers van Makaay en Vierklau in 1997 van Vitesse naar Tenerife. Ook de transacties van Machlas (OFI Kreta - Vitesse - Ajax) en Van Hooijdonk (Nottingham Forest - Vitesse - Benfica) gelden bij de Fiod als verdacht. Van Hooij donk en Machlas kregen giste ren bezoek van de Fiod. Ook Sport Promotion, het manage mentbureau dat de zaken van Van Hooijdonk en Makaay be hartigt, kreeg visite van de Fiod. Aalbers wordt maximaal drie dagen in verzekering gesteld. Daarna volgt voorgeleiding aan de rechter-commissaris, tenzij hij tussentijds op vrije voeten komt. Aalbers kan vervolgens tien dagen in bewaring worden gesteld. De voorlopige hechte nis kan maximaal met drie keer dertig dagen worden verlengd waarna de rechtbank de zaak dient te behandelen. ANP pagina 27: wrang einde van het sprookje Karei Aalbers moet worden bewaakt." Transnubel beschikt over rechtsgeldige vergunningen vol veiligheidsvoorschriften om het kernafval te mogen vervoeren. Greenpeace dient die te'respec teren, stelde Lucassen. „Protes teren mag en dat kan ook nog steeds. Schrijf brieven naar de Tweede Kamer. Maar het trans port belemmeren, dan ga je over de schreef." Belangen Greenpeace wil zich ook wel houden aan de democratische regels, reageerde advocaat J. van den Berg namens de milieu organisatie. „Anderzijds mogen de belangen van het milieu en van de samenleving best wat kosten. De acties blijven binnen de grenzen van het maatschap pelijk aanvaardbare en binnen de grenzen van hetgeen de eise ressen aan hinder te dulden heb ben." Hij wees erop dat de acties slechts tot beperkte vertragin gen van maximaal nog geen an derhalf uur hebben geleid. Dat het omslagpunt waarbij het transport helemaal moet wor den afgeblazen bijna is bereikt, noemde van den Berg 'niet erg geloofwaardig'. „De trein heeft de vorige keer in Roosendaal nog twee uur stilgestaan zonder dat er iets gebeurde." De acties hebben vooralsnog ze ker niet tot enorme vertraging en schade hebben geleid, con cludeerde Van den Berg, De dwangsommen van 500.000 gulden als toch actie wordt ge voerd en van 250.000 gulden per uur dat de overtreding voort duurt, kwalificeerde hij als 'bo venmatig'. Hij verweet Cogéma en Transnubel de maatschappe lijke verhoudingen volledig uit het oog verloren te hebben. „Bij dit soort dwangsommen wordt het voor hen uiterst lucratief wanneer Greenpeace actie zou voeren." De rechter doet over een week uitspraak. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De commerciële radiostations handhaven op de bestaande FM-frequenties en de rest van de frequenties vei len. Dat is de inzet van het debat dat de regeringsfracties volgen de week met het kabinet voeren over de veiling van FM-fre- quenties. De staatssecretarissen De Vries (Verkeer) en Van der Ploeg (Me dia) willen namens het kabinet alle frequenties veilen. De komende dagen gaan de me- diaspecialisten van PvdA, WD en D66 met elkaar in de slag om alternatieve mogelijkheden uit te werken. Ook het CDA wil de commerciële radiostations op de bestaande frequenties hou den. De WD deelt het kabinets standpunt, maar staat open voor alternatieven. De regeringsfracties zijn over vallen door de storm van protest tegen de geplande veiling. Veel commerciële stations vreesden dat ze van hun frequenties zou den worden beroofd door bui tenlandse, kapitaalkrachtige organisaties. Radio 538, Veronica en Sky Ra dio riepen hun luisteraars op him bezwaren te ondersteunen. Dat leverde veel protestbrieven en e-mails op in de richting van PvdA, WD en D66. Depolitieke partijen werden ook bestookt met duizenden telefoontjes. De commerciële radiozenders beschouwen de veiling als een gelegaliseerde vorm van dief stal. Ze moeten miljoenen gul dens op tafel leggen voor fre quenties die ze zelf in zekere zin populair hebben gemaakt, zeg gen ze. De meeste licenties voor de huidige frequenties lopen per 1 september af. GPD/ANP pagina 2: fracties zwichten voor actie op Internet (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat: nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:1 TC a ,a noteert u mij voor een abonnement. De eerste 6 ma'twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met "ummer: I I I I I II II I I I automatische incasso handtekening: 39'4^ a per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71"32Ï4mÖÖ0002" ^0°r^nummer 123 4380 VB Vlissingen di wo do ïi 2a (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1