COURAN Loon ambtenaar verdeelt coalitie Pa's pas stunten! Eurosport terug op kabel Or BelCompany Laat leggen Anarchie lijkt nabij in Palestijnse gebieden 1 Comité bepleit meer onderzoek naar BSE bij schapen en geiten Hannibal Lecter populairste Amerikaan pagina 23 VVD is fel tegen invoeren van dertiende maand Prins Johan Friso is hetero fm M Eindeloos leven in bergen Rodopi Bekerduel gestaakt vanwege mist Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Rustig Rustig weer met zonnige perioden, maar eerst ook een lokale mistbank. Matige zuidoostenwind. Temperatuur 8 graden. 244e jaargang no. 39 donderdag 15 februari 2001 losse nummers 2,00 door Peet Vogels snApvan den Berg DEN HAAG - In het kabi net is onenigheid ontstaan over de beloning van amb tenaren. De PvdA-minis- ters, onder aanvoering van premier Kok, willen een dertiende maand in voeren voor sommige groepen ambtenaren. Mi nisters van D66 en met na me van de WD zijn hier fel op tegen. De kosten kunnen in de vele miljar den guldens lopen. Het idee voor een dertiende maand voor ambtenaren komt van de commissie-Van Rijn. De ze onderzocht in opdracht van de regering de knelpunten op de arbeidsmarkt voor overheids personeel. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat de belo ning van personeel in de zorg, het onderwijs en bepaalde groe pen ambtenaren, achterblijft bij de beloning inhet bedrijfsleven. Invoering van een dertiende maand kan die achterstand deels goedmaken. Oostenrijk in trek DE MEERN - Oostenrijk is deze winter de populairste vakantie bestemming. Bijna de helft van alle Neder landse wintersporters kiest het Alpenland om er zijn vakantie door te brengen. Frankrijk (marktaandeel veertig procent) is een goede tweede. ANP Maxima trouwt volgens vriend niet zonder vader HILVERSUM - Maxima Zorre- guieta zal niet in het huwelijk treden als haar vader er niet bij kan zijn. Dat is de overtuiging van Mauricio Goyenechea, een goede vriend van Maxima's va der Jorge. Goyenechea deed zijn uitspraak gisteravond in het actualitei tenprogramma Nova. Goyenechea is een huisvriend van de familie van de vriendin van prins Willem-Alexander, en secretaris van de Baskisch-Ar- gentijnse vereniging in Buenos Aires. Vader Zorreguieta is daar voorzitter van. Volgens Mauricio Goyenechea zal de mogelijke aanstaande schoonvader van prins Willem- Alexander zich niet veront schuldigen voor zijn deelname aan het Videla-bewind: „Hij zou daardoor een rol op zich nemen die hij niet gespeeld heeft. Hij wist niet wat ze deden, niet de details." ANP Minister De Vries van Binnen landse Zaken, de opdrachtgever van het onderzoek, ziet wel iets in de invoering van de dertiende maand. Ook premier Kok zou voorstander zijn van de maatre gel. Met name de WD, onder aanvoering van minister Zalm van Financiën, vreest echter dat de maatregel te duur wordt. In voering van de dertiende maand voor alle ambtenaren is boven dien overbodig, zo menen de li beralen. Ook de commissie-Van Rijn zegt in haar rapport dat de extra beloning niet voor ieder een hoeft te gelden. Personeel bij de politie en defensie bij voorbeeld, wordt helemaal niet slecht betaald in vergelijking met het bedrijfsleven. Meer sa laris voor iedereen is niet de op lossing voor het probleem, zo meldt de commissie. Het kabinet praat deze week verder over de voorstellen van Van Rijn. Nu al is er flinke ruzie uitgebroken over de insteek van Kok en De Vries. Ook in de coa litie loopt de spanning op. D66 en PvdA willen de achterstand van de collectieve sector op het bedrijfsleven niet groter laten worden. Liever nog willen ze de achterstand inhalen. De vraag is of het daarvoor benodigde geld beschikbaar is, of dat het kabinet extra geld moet zoeken om alle wensen te kunnen beta len. De WD heeft al gedreigd met een kabinetscrisis als er te veel geld wordt uitgetrokken voor extra uitgaven. GPD pagina 9: onderwijs en zorg bieden te weinig kansen Een vrouwelijke militair (m) wordt opgevangen na de Palestijnse aanslag op een groep Israëliërs. van onze redactie buitenland TEL AVIV - Als de economische toestand niet verbetert, zal er misschien al binnen een paar weken totale anarchie uitbre ken in de Palestijnse gebieden. Dat concludeert VN-gezant Terje Rod-Larsen na een onder zoek naar de toestand op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Liquidaties en aanslagen over en weer leiden er bovendien toe dat het vredesoverleg verder Advertentie weg is dan ooit. Door de bloedi ge aanslag gisteren met een bus bij Holon waardoor acht Israë liërs omkwamen, wordt de roep luider om de bezette gebieden voor langere tijd te isoleren. De missionair premier Barak stuurde na de aanslag alle Pa lestijnse arbeiders die in Israël werken naar huis en sloot de Pa lestijnse gebieden af van de bui tenwereld. Bij de aanslag kwamen acht mensen om en raakten zeker 21 Israëliërs gewond. De Palestijn se bestuurder van de bus reed tijdens de ochtendspits in op mensen die op een andere bus stonden te wachten. Na de aanslag wist de chauffeur te ontkomen. Hij is na een ach tervolging door de politie neer geschoten en gearresteerd, toen de bus tegen een vrachtwagen botste. Hij raakte hierbij ernstig gewond. De dader is een 35-jari- ge man uit Gaza en vader van vijf kinderen. Volgens de politie bracht de man voor de aanslag een groep Palestijnen naar hun werk. Na afloop van zijn dienst had hij de bus moeten afleveren in Tel Aviv. Volgens de Israëlische minister van Communicatie, Ben Elie- zer, moeten de Palestijnse gebieden voor maanden herme tisch worden afgesloten. Plaats vervangend minister Sneh van Defensie roept eveneens op tot een totale blokkade. Hij pleit ook voor een efficiënter veilig heidsbeleid. Onhoudbaar Volgens VN-gezant Larsen is de toestand in de Palestijnse gebie den onhoudbaar geworden. Dat komt door het geweld van het afgelopen half jaar, in combina tie met Israëlische strafmaatre gelen. Volgens cijfers van de Verenigde Naties lopen de Pa lestijnen dagelijks twintig mil joen gulden aan economische inkomsten mis. Een kwart miljoen mensen, of wel 38 procent van de beroeps bevolking, is werkloos. Vóór het foto Koko-Barak/EPA uitbreken van de Aksa-intif ada, in september, stond dat percen tage op elf. Het aantal mensen dat onder de armoedegrens leeft, is met vijftig procent toe genomen en bedraagt nu 32 pro cent van de bevolking. Jeruzalem krijgt steeds minder internationale steun door het beleid ten aanzien van de Pales tijnen. Zowel de Europese Unie als de Verenigde Staten hebben de raketaanval van dinsdag waarbij de Palestijnse kolonel Ayad omkwam veroordeeld. Ook het afsluiten van de bezette gebieden is in de ogen van de EU niet correct, GPD/ANP/AFP pagina 2: toekomst Arafat ongewis Tot 245,- extra voordeel Exclusief bij BelCompany yjr nu 2 maanden lang geen TelTOrt abonnementskosten en geen aansluitkosten bij een nieuw 1-jarig Telfort Clarity abonnement! Samsung SGH 2400 Voicedial (ook op ear microphone) Trilfunctie Memorecorder 'Aznbod gtld; Vm 27 febniAfi 200] meest actuele aanbiedingen: Meer informatie: 0800 1413 door Joachim van Maaren VLISSINGEN - Eurosport komt vandaag terug op de ka bel. Dat is het resultaat van het gesprek dat Eurosport en kabel bedrijf Zekatel woensdagmid dag voerden. De sportzender zal in plaats van de geëiste verho ging van het vaste tarief genoe gen nemen met verwijzingen op het informatiekanaal van Zeka tel naar sportevenementen op Eurosport. De overeenkomst heeft geen invloed op de abon neetarieven. „We hebben allebei wat water bij de wijn gedaan", zegt Mer- tijn de Nooijer van Eurosport. „De grote stroom aan klachten heeft zeker een rol gespeeld bij de onderhandelingen. Dat sterkte ons enorm." Bij het ka belbedrijf Zekatel en de Zeeuw se sportraad kwam sinds de ver wijdering van Eurosport een stortvloed aan klachten binnen, „Wij hebben vanaf het begin be grip gehad voor de argumenten van Eurosport", stelt Anny van Belzen van Zekatel. De sport zender eiste volgens Zekatel een verdubbeling van de kosten die zij vragen voor het leveren van Nederlands commentaar bij sportwedstrijden. Net als Dis covery Channel levert Euro- (Advertentie) Rectificatie In de consumentenpagina van N.V. DELTA Nutsbedrijven is een storende fout geslopen. Hierin staat: Legionellabacteriën kunnen zich vermenigvuldi gen als de watertemperatuur tussen 250°C en 450°C ligt. Dit moet zijn tussen 25°C en 45°C De legionella bacterie gaat dood bij 60°C sport een extra service door haar programma's van onderti teling of Nederlands commen taar te voorzien. „Het is begrij pelijk dat daar extra kosten bij komen kijken", stelt van Belzen. Eurosport eiste een verhoging van het tarief omdat de uitzend rechten van sportevenementen explosief blijven stijgen. Niet alleen omdat het gevraagde be- dragte hoog was, maar ook van wege de angst dat andere com merciële zenders eenzelfde actie zouden ondernemen, werd Eu rosport van de kabel verwij derd. Woensdagmiddag kwamen de sportzender en het kabelbedrijf toch tot een akkoord. De tarief- kosten blijven hetzelfde, waar door de abonnee niet op extra kosten wordt gejaagd. Hier te genover staat dat het informa tiekanaal van Zekatel regelma tig extra aandacht vraagt voor bepaalde uitzendingen van Eu rosport. Op deze manier pro beert de sportzender meer kij kers te trekken, om zo meer reclamekosten binnen te halen. De Duitse publieke zender WDR3 is een kort Zeeuws leven gegund. Vandaag om drie uur maakt die plaats voor Euro sport. Bij het begin van de uit zending om drie uur van het GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 dc hclcrc stoffeerders maken liet! Prins Johan Friso is niet homo- maar heteroseksu eel. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst ge meld op verzoek van de prins, die de speculaties over zijn seksue- le geaardheid meer dan zat is. Op de Bulgaars-Griekse grens ligt het Rodopi Gebergte. Deze verarmde streekkent meer mensen van honderd jaar of ouder dan enig ander gebied ter wereld. Als de bewoners het pensioen eenmaal hebben bereikt, breekt er een M tweede leven aan dat eindeloos duurt. Het Amstel Cup-duel tussen Heerenveen en Feyenoord is woensdagavond gestaakt. Door de dichte mist was het duel nauwelijks nog te volgen. Scheidsrechter Bossen legde het duel na een minuut of twintig stil. De KNVB gaat op zoek naar een nieuwe datum.De wedstrijd zal in zijn 1 A geheel worden overgespeeld. Koerdische les op school Middelburg De Leeuwenheuvel in Middelburg is de eerste school in Nederland die Koerdisch onderwijs geeft. Zestig leerlingen offerden woensdag hun vrije woensdagmiddag op om een lesje Koerdisch te volgen. De lessen zijn be doeld als aanvulling voor Koerdische kinderen en als kennismaking voor Nederlandse leeftijdgenoot- "t feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9, 10 en 11; sport: 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25 en 27 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het wetenschappe lijk adviescomité van de Euro pese Commissie stelt dat er meer onderzoek nodig is om te kun nen vaststellen of ook schapen en geiten zijn besmet met de gekke-koeienziekte BSE. Momenteel is er geen bewijs dat de schapen BSE hebben, maar die conclusie is gebaseerd op een gering aantal gegevens. Het wetenschappelijk advies comité vroeg de Europese Com missie daarom gisteren snelle BSE-testen voor schapen te ontwikkelen. Ook zijn de we tenschappers van mening dat de controle aanzienlijk moet wor den uitgebreid. Bovendien die nen schapenhouders dieren te fokken, die genetisch resistent zijn tegen de ziekte. In Nederland wordt al gewerkt met een fokprogramma om schapen ongevoelig te maken voor BSE en de verwante ze nuwziekte scrapie. De Neder landse schapen zijn daar in 2005 ongevoelig voor, verwacht voorzitter R. Boersma van de vakgroep schapenhouders LTO-Nederland. Boersma heeft het voornemen om het fokpro gramma tq versnellen. Daar voor is negentig miljoen gulden nodig. Hij heeft het ministerie van Landbouw gewaagd om de helft van dit bedrag te betalen. Het ministerie maakte gisteren het twaalfde geval van gekke- koeienziekte in Nederland sinds 1997 bekend. Het gaat om de koe Ziena in Zelhem (Gelder land). Bij Ziena is op 7 februari BSE geconstateerd tijdens een test in een noodslachterij. In Spanje zijn gisteren zeven nieuwe gevallen van BSE be kendgemaakt. ANP/GPD/AP pagina 2: koe is demon rundveesector kreunt Advertentie WTA-tennistoernooi in Nice zal Eurosportcommentator Marjet Bakker de Zeeuwse kijkers weer welkom heten. (Advertentie) van tapijt over aan vakmensen. De tapijtleggers van TMC Zeeland. Dit zijn ambachtelijke kunstenaars in het creë ren van borders, figuren en stroken. Zodat uw tapijt jaren mooi ligt. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:HM p noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail:- 3B twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- 3 oD per maand met nummer. j automatische incasso - 39,45) handtekeninq: .:c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice ft ll7Tft9TAllrinnhriÖII Antwoordnummer 123 UUUUU^ 4380 VB Vlissingen d> wo da vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1