111I1CIILE ZEEUWSE COURAN Surinamers op dodenlijst leger Destructie runderen van de baan Uf5 u PZC o intratuin maniak Sierra Leone helpt vluchtelingen Guinee met corridor X Justitie moet meer doen aan opsporing oorlogsmisdadigers Astérix pakt draad weer op Bedreigingen zouden uit hoek Bouterse en Wijdenbosch komen Bush regeert in stijl van Reagan Geweld werpt schaduw over Israëlisch pact Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen Vlaanderen ontpoldert verder Beleef de Oosterschelde Real Madrid in een zetel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 4- 02 Zonnig Vandaag veel zon en een zwakke tot matige wind uit zuidoost tot oost. Maximumtemperatuur 8 graden. 244e jaargang no. 38 woensdag 14 februari 2001 losse nummers 2,00 pagina 4 door Armand Snijders PARAMARIBO - De Suri naamse president Vene tiaan, minister Gilds van Justitie en parlementariër Derby worden, net als ad vocaat Spong, met de dood bedreigd. Binnen het Surinaamse leger circu leert een dodenlijst waar op hun namen voorko men. Dat is in justitiële kringen in Paramaribo vernomen. Spong deed vorige week in Ne derland aangifte bij de politie, omdat een Colombiaanse vrouw een moordenaar zou hebben in gehuurd om een aanslag op hem te plegen. Volgens de strafplei ter mislukte het, omdat hij bij tijds was getipt. In ruil voor het laten vermoorden van Spong, zou de vrouw twintig kilogram cocaïne ontvangen. Spong is onlangs door de Suri naamse regering aangetrokken om te adviseren in het onder zoeknaar de decembermoorden van 1982 en een eventuele be rechting daarvoor van oud-le gerleider Bouterse. De bedreigingen in de richting van Venetiaan en enkele leden van zijn regering zouden vooral verband houden met het onder zoek naar malversaties onder de vorige regering van president Wijdenbosch. Venetiaan heeft herhaalde malen laten weten dat vooraanstaande politici en ambtenaren die zich schuldig hebben gemaakt aan corruptie, juridisch zullen worden aange pakt. Volgens een bron binnen het Su rinaamse justitieapparaat heeft van onze redactie buitenland JERUZALEM - Ondanks de overeenstemming tussen Li- koed en de Arbeiderspartij over de te volgen vredeskoers, is het geweld tussen Israël en de Pa- lestijnen gisteren opgelaaid. Raketten van twee Apache-ge vechtshelikopters doodden in de Gazastrook een kolonel van Strijdmacht-17, Arafats presi dentiële garde. Volgens Israël onderhield kolonel Ayad (54) nauwe contacten met de Hez bollah, de islamitische verzets beweging in Libanon. Hij wordt ervan verdacht een reeks dode lijke aanslagen te hebben geor ganiseerd tegen Israëlische mi litairen en burgers. Ook zou hij de man zijn achter de recente beschieting met mortiergrana ten van de Israëlische nederzet ting Netzarim in de Gazastrook. „Voor mensen die een bedrei ging vormen voor Israëliërs, is geen ontsnapping mogelij k zei demissionair premier Barak in een reactie op de moordaanslag. Het Palestijnse bestuur toonde zich minder tevreden. Volgens minister Medein van Justitie be schouwt Israël zich als 'een staat die boven de wet is verhe ven'. Andere ministers spraken van 'een oorlogsmisdaad'. Voltreffer Kolonel Ayad reed in zijn auto in de buurt van het vluchtelin genkamp Jabalya toen de heli kopters de aanval inzetten. De eerste raket was een voltreffer, maar de gewonde officier wist zijn wagen te verlaten. Terwijl hij wegliep, maakte een volgen de raket een eind aan zijn leven. In de omgeving van de joodse nederzetting Netzarim kwam gisterochtend een veertienjari ge Palestijn om. Volgens Pales tijnse ziekenhuisfunctionaris sen werd hij doodgeschoten door Israëlische militairen toen hij op weg was naar school. Jeruzalem ontkent bij het inci dent betrokken te zijn en zegt dat vermoedelijk interne Pales tijnse twisten de jongen het le ven kostten. De onderhandelingen over een nieuw te vormen Israëlische re gering van nationale eenheid werden gisteren voortgezet. De partijen spraken volgens een Li- koed-functionaris onder meer over de verdeling van de minis tersposten in de regering die °or Sharon, de winnaar van de premiersverkiezing, wordt ge- leid. RTR/DPA/GPD ook het onderzoek naar de de cembermoorden, met Bouterse als belangrijkste verdachte, bij bepaalde lieden kwaad bloed gezet. Dat onderzoek verloopt overigens uiterst traag. „Het vergt veel tijd om de zaken goed op een rijtje te krijgen, dus het zal nog wel even duren voor het onderzoek is afgerond", zegt vertegenwoordiger Kruisland van de Surinaamse nabestaan den van vijftien slachtoffers. Het is nog onduidelijk wie er achter de dreigementen zit(ten). Wel is het bij justitie in Parama ribo bekend dat binnen het Na tionaal Leger lijsten circuleren waarop de namen van personen staan die zouden moeten wor den vermoord. Gebleken is dat deze lijsten zijn opgesteld door sympathisanten van de Natio nale Democratische Partij van Bouterse en het Democratisch Nationaal Platform 2000 van Wijdenbosch. Politiewoordvoerder Gajadhar zegt niet op de hoogte te zijn van de specifieke bedreigingen, maar hij geeft toe dat er reke ning wordt gehouden met aan slagen. „Het valt niet uit te slui ten dat sommige figuren zich gaan roeren, als er mensen in de gevangenis belanden. We zijn op alles voorbereid." President Venetiaan en de ande re bedreigden worden extra streng bewaakt. Een zegsman van het ministerie van Defensie zegt dat binnen het leger wordt onderzocht door- wie de dodenlijst is opgesteld. „We hebben wel vermoedens, maar het is moeilijk om het hard te maken." Hij ontkent dat er sprake is van onrust binnen het leger, v/aar Bouterse nog op veel steun kan rekenen. „De man schappen staan over het alge meen loyaal tegenover deze re gering. Er zijn alleen een paar rotte appels die we eruit moeten halen." GPD Guinese vluchtelingen zijn onderweg in het zuidwesten van het Afrikaanse land. van onze redactie buitenland FREETOWN - De regering van Sierra Leone zal helpen bij de opening van een corridor waardoor veel vluchtelingen uit het oorlogsgebied in Guinee kunnen worden geëvacueerd. De Sierraleoonse president Kabbah heeft die toezegging gedaan in een gesprek met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, Ruud Lub bers. De rebellen van het Revolutionair Ver enigd Front (RUF) dragen met hun grensoverschrijdende gevechten aan zienlijk bij aan de noodtoestand van de 250.000 vluchtelingen die in het buur land Guinee klem zitten tussen twee oorlogsfronten. In de afgelopen vijf maanden zijn hon derden mensen gedood bij gevechten in het zuiden van Guinee. Duizenden Gui- neeërs zijn op de vlucht geslagen. De Sierraleoonse regering probeert met hulp van tienduizend VN-militairen de rebellen te isoleren. De rebellen hebben hun stellingen steeds verder in het Gui- neese grensgebied verlegd, waar ze dia foto Christine Nesbitt/AP mantmijnen in hun greep willen krij gen. Unhcr-voorman Lubbers kreeg maan dag van de Guineese regering al de toe zegging dat zij zal meewerken aan het creëren van een vluchtelingencorridor om de evacuatie van de kampen in het oorlogsgebied mogelijk te maken. AFP/DPA/RTR pagina 2: Lubbers in West-Afrika van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Europese Commissie wil het door Neder land zwaar bekritiseerde pro gramma voor het massaal vernietigen van ongeteste slachtrunderen ouder dan der tig maanden, niet verlengen. Vanaf 1 april komt er een speci- (Advertentie) ale opkoop- en opslagregeling voor het vlees, grotendeels door Brussel betaald. Europees Commissaris Fischler (Landbouw) hoopt de door de BSE-crisis ontstane vleesberg op den duur weg te werken via voedselhulp aan arme landen en behoeftige mensen. Sinds 1 januari zijn al ruim hon derdduizend runderen in de Eu ropese Unie verbrand in een po ging het overaanbod op de vleesmarkt te verminderen. De vraag naar vlees daalde drama tisch na de ontdekking van bij na dertig besmette koeien in Duitsland de afgelopen maan den. Het doordraaien van koei- (Advertentie) Glashandel Moerstee 0113-341688 N. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge Advertentie HET GROENE WARENHUIS Spathiphyüum, prachtige kamerplant met gestileerde witte bloemen. 8,95 GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-152279, g RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER I EU ROPA1UIN Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 en stuit steeds meer op 'morele bezwaren'. Nederland heeft er nooit aan meegedaan. Fischler wil de EU-landen van af 1 april de mogelijkheid geven het teveel aan vlees op te slaan. Brussel vergoedt zeventig pro cent van de kosten, de rest is voor de betrokken lidstaat. Het opgeslagen vlees zal nadien voor niet-commerciële doelein den gebruikt worden. Fischler denkt aan voedselhulp buiten Europa, maar ook aan de gratis verdeling ervan onder arme mensen in de EU. Minister Brinkhorst (Landbouw) juicht dit deel van het plan toe, maar hij wil een forse verlaging van de garantieprijs om zo de pro ductie omlaag te brengen. Pas dan zal naar zijn mening de pro ductie afnemen. Voor rundvlees geldt nu een garantieprijs. Als de marktprijs daaronder komt, moeten Europese landen rund vlees opkopen om hun boeren te steunen. Nu geldt een maximum voor op te kopen kilo's. Fischler wil dat quotum van 350.000 ton loslaten. Dan is er echter geen rem meer, vreest Brinkhorst, en blijven boeren produceren. Fischler omschreef gisteren de crisis op de vleesmarkt als 'ui termate ernstig'. Een pakket noodmaatregelen moet daar verandering in brengen. Naast de nieuwe opkoopregeling, stelt Fischler voor het aantal runde ren in Europa terug te dringen door de veehouders minder te subsidiëren. Hoeveel kleiner de veestapel uiteindelijk moet worden, wilde hij niet zeggen. In de voorstellen worden de pre mies voor stieren aan banden gelegd. Ook moedigt hij boeren aan minder zoogkoeien te hou den, zodat het aantal kalfjes af neemt. Verder wil Fischler de subsidies verbinden aan een lager aantal dieren per hectare. Het nood- pakket kost de komende jaren ruim twee miljard gulden. Fischler beloofde dat dit bedrag uit het EU-landbouwbudget betaald wordt. Eind december trok de Commissie ook al twee miljard uit om de gekke-koeien- crisis te bestrijden. De land- en tuinbouworganisa tie LTO-Nederland vindt dat de Europese maatregelen onvol doende zijn gericht op een snel herstel van de rundvleesmarkt. GPD/ANP (Advertentie) ERVAREN INGENIEUR met liefde voor techniek, kennis van zaken en geïnteresseerd in grote projecten. De top in Technology kijkt op www.yachtgroup.com FINANCE ICT MANAGEMENT TECHNOLOGY De, stijl van de Ameri kaanse president George Bush lijkt op die van Ro nald Reagan. Bush' in houdelijke kennis is ook niet groot. Daarom leunt hij net als Reagan maxi maal op zijn nabije omge ving die rijkelij k gevuld is met politieke zwaargewich ten. Het Vlaams Gewest gaat nog eens duizend hectare polder om vormen tot overstromingsgebied. Momenteel is al duizend hectare in uitvoering. Vlaanderen wil vooral ontpolderen langs de Schelde en de zijrivieren richting Gent. Dat is nodig om de veiligheid beter te kunnen garande- T R ren. Sinds enige tijd is de Oosterschelde Nationaal Park. Die aan wijzing geeft de unieke waarden van de zee-arm extra be scherming. Dat de Oosterschelde zo'n veelzijdig en waarde vol gebied is, is nog lang geen gemeengoed in de samenleving. Daarom wordt de komende jaren extra aandacht be- steed aan voorlichting en educatie rond Nederlands grootste'nationale park. Real Madrid heeft zijn derde opeenvolgende overwinning geboekt in de Champions League. De Spaanse titelverdediger ligt na de 3-2-zege op La- zio Roma op koers voor een plaats in de halve fi nale. Luis Figo (foto) maakte vlak voor tijd de beslissende tref- fer uit een straf- Jr S* schop. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11 en 12; zeeland: 15, 16, 17,19 en 21; buitengebied: 23, 24, 25 en 26; sport: 27 en 28 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie moet meer doen om vermeende oor logsmisdadigers die er toch in geslaagd zijn een verblijfsver gunning in Nederland te be machtigen, op te sporen. „De huidige praktijk doet vrezen dat dit nu niet consequent gebeurt", zo heeft de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken gis teren gesteld in een advies aan minister Korthals van Justitie. De adviescommissie wijst er bo vendien op dat zich inmiddels 'een niet gering aantal oorlogs misdadigers' in Nederland be vindt. Justitie moet daar harder aan gaan trekken, oordeelt zij. Artikel 1 F van het Vluchtelin genverdrag sluit oorlogsmisda digers uit van het vluchtelin genschap. Als blijkt dat iemand die in Nederland asiel vraagt, zich schuldig heeft gemaakt aan misdaden tegen de menselijk heid, dan kan de Immigratie- en Naturalisatiedienst de asiel aanvraag afwijzen. Nederland mag een oorlogsmis dadiger dan terugsturen naar het land van herkomst. Europe se regels kunnen deze praktijk echter frustreren als de misda diger in zijn eigen land te vrezen heeft voor zijn leven. De commissie raadt Justitie dan ook aan om al bij aankomst van asielzoekers in Nederland te on derzoeken of zij zich schuldig hebben gemaakt aan misdrijven tegen de menselijkheid. Verder stelt de commissie voor om oorlogsmisdadigers die al in Nederland zijn, als ongewenst te verklaren. Dat betekent dat hun verblijf hier strafbaar is. Korthals heeft al eerder een spe ciaal opsporingsteam opgezet dat zich bezighoudt met de op sporing en vervolging van oor logsmisdadigers. ANP (Advertentie) naam n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:..eenmalig binnen zes maanden) telefoonnojeert u mjj voor een abonnement. De eerste e"ma'twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in Wl1 lk betalen: afschrijving van m„n (postbankrekening- D pef maand met nummer, j j. automatische incasso u I 39'45> handtekening. 1 per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "71 Q01 /lllnnnnno'l Antwoordnummer 123 I ótL 14 UUUUUzl 4380 VB Vlissingen di yïs! do vr za (postzegel niet nodig) I Blauwe druifjes (exclusief mandje) van 1/95 €2,25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1