Zeeuwen kiezen de beste sporter Supporter van PSV, altijd en overal PZC Genomineerden Overleg alternatief transfersysteem is definitief mislukt Topper van de eeuw centraal op gala 23 Schumacherstraat in Kerpen Argentijns voetbal voor bankroet Drie bestuursleden Germinal weg Sint-Truiden ontslaat trainer TVN weer in gesprek met Blangé Tweede zege op rij voor Van Dijk Vier spelers Leeds officieel aangeklaagd dinsdag 13 februari 2001 Hnnr Jan Dagevos VLISSINGEN - Het topsport- gala 'Night of the Sports' krijgt dit jaar een nieuwe dimensie. Tijdens de bijeenkomst op 11 mei in Terneuzen zullen niet al leen de Zeeuwse sporters van het jaar worden verkozen, maar er wordt ook iemand tot Zeeuws sporter van de eeuw uitgeroe pen. De Zeeuwse Sportraad heeft bij deze verkiezing het voortouw genomen. „We willen door middel van deze verkiezing de aandacht vestigen op de rijke sportgeschiedenis van onze pro vincie", stelt directeur Ton Kienhuis van de Zeeuwse Sportraad. „Ondanks de gerin ge bevolkingsdichtheid en het niet al te grote aanbod van top sport heeft de provincie toch van onze sportredactie VLISSINGEN - Eenentwin tig Zeeuwen zijn genomi neerd voor de titel Zeeuws sporter van de eeuw. 1. wielrenner Kees Bal (onder meer winst in Ronde van Vlaan deren); 2. voetballer Danny Blind (met Ajax winnaar van Europacup I en II, Uefa Cup, wereldbeker, 42 interlands); 3. wielrenner Maarten Ducrot (deelname aan Olympische Spe len en ritzege in Tour de France); 4. turnster Nel Fritz (deelname aan Olympische Spelen en natio naal kampioen in 1958); 5. voetballer Wim van Hanegem (52 interlands en met Feyenoord winnaar van Europacup en we reldbeker); 6. atleet Hans Harting (deelne mer aan Olympische Spelen, na tionale titels op 1500 meter en bij het veldlopen); 7 atlete Irma Heeren (onder meer drie keer Europees kampi oen duatlon en wereldkampioen run-bike-run, verdere vele na tionale titels); 8. voetballer Adri van Male (doelman bij Feyenoord, 15 in terlands), 9. wielrenner Theo Middelkamp (drie keer Nederlands kampioen op de weg en in 1947 wereldkam pioen op de weg); 10. voetballer Frans de Munck (31 interlands, betaald voetbal bi] FC Köln, Fortuna'54, DOS, Veendam, Cambuur en Vitesse); 11. handbalster Diana Nie- mantsverdriet (international tussen 1976-1986 en in 1983 handbalster van het jaar); 12. atlete Marjan Olijslager (deelname aan Olympische Spe len brons op 60 meter horden tij - dens EK); 13. wielrenster Keetie van Oos- ten-Hage (twee keer wereld kampioen op de weg, viermaal wereldkampioen achtervolging en 22x kampioen van Neder land); 14. voetballer Jan Poortvliet (19 interlands, met PSV winnaar Uefa Cup); 15. wielrenner Cees Priem (twee ritzeges in Tour de France en Ne derlands kampioen op de weg); 16. wielrenner Jan Raas (wereld kampioen op de weg, klassieker- zeges in Amstel Gold Race, Pa- njs-Roubaix, Grote Herfstprijs, Ronde van Vlaanderen, Milaan- San Remo, tien etappezeges in Tour de France); 17. wielrenner Jo de Roo (drie ritzeges in Tour de France, klas- siekerzeges in Bordeaux-Parijs. Ronde van Vlaanderen, Ronde van Lombardije, Omloop Het Volk, Parijs-Tours); 18. atlete Els Vader (drie keer deelname aan Olympische Spe len); 19. zwemster Raymonda Ver- gauwen (deelname aan Olympi sche Spelen, Europees kampioen 200 meter schoolslag); 20. korfballer Dennis Voshart (met Nederlands team wereld kampioen, 29 interlands); 21 voetballer Peter van Vossen (31 interlands, ruim 250 compe titiewedstrijden, met Ajax win naar van Europacup I). nogal wat toppers voortge bracht." Vertegenwoordigers van de Zeeuwse Sportraad en de media hebben inmiddels 21 sporters genomineerd voor deze titel. Een belangrijk criteria hierbij was dat de man of vrouw niet al leen nationaal een topper moet zijn geweest, maar ook interna tionaal flink aan de weg getim merd moet hebben. Verder moet de sporter in kwestie een gebo ren Zeeuw zijn. Op het lijstje prijken onder anderen de na men van Danny Blind, Maarten Ducrot, Irma Heeren, Keetie van Oosten-Hage, Theo Middel kamp. Frans de Munck, Jan Raas, Jo de Roo en Peter van Vossen. Bevolking Naast de media en de Zeeuwse Sportraad krijgt ook de bevol king een stem in de uiteindelij ke verkiezing van Zeeuws sporter van de eeuw. De websites van de gemeente Terneuzen (www.ter- neuzen.nl) en de Zeeuwse Sportraad (www.zeeuwsesport- raad.nl) zijn voor de stemming beschikbaar. Op de beide websi tes staan de 21 genomineerde sporters vermeld, met een kort overzicht van de hoogtepunten uit hun carrière. Naast de stemming via de web sites kan ook iedereen gebruik maken van de e-mail van de Zeeuwse Sportraad (sportraad- zld@zeelandnet.nl). Daarnaast kunnen belangstellenden ook hun stem uitbrengen door een kaart of fax te sturen naar de Zeeuwse Sportraad (Postbus 8073,4330 EB Middelburg, fax nummer 0118-640711). Er kan op één kandidaat worden ge stemd. De sluitingsdatum is 15 april. Regelmatig zullen de tus senstanden worden gepubli ceerd. Kienhuis: „We hadden ook vo rig jaar deze verkiezing kunnen houden, maar omdat het jaar 2000 ook nog tot de twintigste eeuw gerekend moet worden, hebben we besloten het dit jaar te doen." Frans de Munck, hier in actie tijdens een interland met Oranje, is een van de twintig Zeeuwen die in aanmerking komt voor de titel sporter van de eeuw. foto archief PZC KERPEN - In zijn geboorteplaats Kerpen is maandag een naar Michael Schumacher genoemde straat officieel in ge bruik genomen. De wereldkampioen in de Formule I onthulde persoonlijk het naambordje, samen met burgemeester Ralf Valkysers. De plechtigheid had plaats in het stadhuis van Kerpen. SID BUENOS AIRES - Het Argentijns profvoetbal staat op de rand van een faillissement. Volgens de nationale media van het land is de gezamenlijke schuldenlast opgelopen tot 650 miljoen gulden. Momenteel kent Argentinië 54 min of meer betaalde verenigingen. Zeker de helft daarvan kan niet meer aan haar financiële verplichtingen voldoen. Volgens oud- bondscoach Menotti is de situatie uitzichtloos. „Het is als met de economie in ons land: belabberd. Niets wijst erop dat er binnen afzienbare tijd iets ten goede zal veranderen." Volgens Valdano, ooit wereldkampioen met Argentinië, zijn de clubs zelf schuldig. „Jaarlijks worden de beste spelers voor topbe- dragen aan het buitenland verkocht. Desondanks loopt de schuld op. Kennelijk kunnen de verenigingen niet met geld omgaan." SID ANTWERPEN - Drie bestuursleden van Germinal Beerschot Antwerpen hebben maandag te kennen gegeven hun functie neer te leggen bij de fusieclub van Ajax. Het gaat om Jos Ver- haegen, Albert Verhaegen en René Snelders. Officieel heet het dat ze er vooral vanwege hun leeftijd binnenkort mee ophou den. Algemeen bekend is dat het drietal enige onvrede heeft met de wijze waarop Ajax het beleid mede gestalte geeft. De Amsterdammers zijn sinds juni grootaandeelhouder van de club. ANP SINT-TRUIDEN - De Belgische club Sint-Truiden heeft maandag trainer Willy Reynders ontslagen. Zijn assistent Ju les Knaepen neemt de taken voorlopig waar. Reynders moet vertrekken wegens gebrek aan prestaties. Zijn ploeg verloor zaterdag van Moeskroen en staat met dertien punten uit 22 wedstrijden in de onderste regionen van de Belgische compe titie. Belga RIJSWIJK - De stichting Top Volleybal Nederland (TVN) heeft de gesprekken over de rol van Peter Blangé bij het natio nale team hervat. TVN is na het afhaken van Harrie Brokking naarstig op zoek naar een opvolger van Toon Gerbrands. Over drie maanden staan de eerste wedstrijden gepland. „We zijn op zoek naar een goede constructie", aldus recordinternatio nal Blangé. „Het is een complexe situatie en het is duidelijk dat TVN haast wil maken." ANP ROSARIO - Edith van Dijk heeft in Argentinië haar tweede overwinning op rij behaald. De langeafstandz wemster won in Rosario een marathon meetellend voor de wereldbeker. De tweevoudig wereldkampioene legde de 60 kilometer af in 6 uur en 32 minuten en 56 seconden. Ze had op de finish bijna zeven minuten voorsprong op de Duitse Britta Kamrau. De weersomstandigheden waren slecht met veel tegenwind, re gen en een zwarte lucht. Vorige week won ze de Maraton Acu- atica Rio Coronda. ANP Lewedorper Bernard van den Dries volgt zijn ploeg over de hele wereld door Koen de Vries LEWEDORP - Op de tafel ligt een zo juist bezorgde brief. Het is de bevesti ging dat de A-junioren van PSV komende zomer opnieuw naar Lewe- dorp komen voor een trainingskamp. „Heb ik geregeld", zegt Bernard van den Dries, terwijl hij het schrijven nog eens doorneemt. „Willy van der Kuij- len is trainer van de A-junioren en een persoonlijke vriend van mij." Op z'n dertiende kwam Van den Dries voor het eerst in Eindhoven en op z'n 58e zwaaien de deuren er wijd voor hem open. Sport is zijn lust en zijn leven en het voetbal van PSV in het bijzonder. Van den Dries, in Lewedorp en omgeving ook bekend als 'de olieboervolgt niet alleen de thuiswedstrijden, maar trekt ook geregeld de wereld in om de verrichtingen van zijn club te volgen. Tot tien jaar geleden maakte hij zelfs automatisch deel uit van het reisge zelschap dat voornamelijk gevormd werd door de eerste selectie, de tech nische staf en het bestuur. ,PSV is mijn lust en mijn levenIk kan niet zeggen dat ik in het paradijs kom wanneer ik mijn auto op De Herdgang parkeer, maar het is er wel heerlijk. Ik ken daar inmiddels zo veel mensen en zoveel mensen kennen mij. Laten we zeggen dat ik er altijd het gevoel krijg dat ik thuiskom." Luxe PSV was voor de inwoner van Lewe dorp liefde op het eerste gezicht'. De kleine Van den Dries zat 45 jaar gele den op kostschool in Huij bergen en ging met een vriendje naar PSV, omdat diens vader de jeugd trainde. De cultuuromslag was compleet. „Ik voetbalde zelf bij Lewedorpse Boys. Na de wedstrijd kon je je voeten was sen in een soort van paardenbak. Bij PSV was het een en al luxe. Mijn ogen zijn daar opengegaan Die eerste kennismaking was de op maat voor een lang en innig contact. Wanneer de Eindhovense ploeg thuis- speelde, was Van den Dries erbij. „Ik heb Abe Lenstra in z'n zwarte shirt met de witte V nog zien spelen in de Frederikstraat", herinnert hij zich. Tal van prominenten zag hij voorbij komen, onder wie ook Willy van de Kuijlen. Dat was een heel grote, vindt Van den Dries. „Toen hij nog voetbal de, keek ik wel een beetje tegen hem op. Nu gaan we heel gemoedelijk met elkaar om. We zijn echte vrienden." Hoe aardig Van der Kuijlen ook is en hoe goed hij ook was, hij was niet de beste voetballer die Van den Dries in het PSV-shirt zag spelen. Met respect praat hij over de twee Brazilianen die in Eindhoven begonnen aan een schit terende carrière: Romario en Ronal- Bernard van den Dries: „PSV is mijn lust en mijn leven. Ik kan niet zeggen dat ik in het paradijs kom wanneer ik mijn auto op De Herdgang parkeer, maar het is er wel heerlijk." foto Willem Mieras do. „Ik beschouw het als een voor recht dat ik hen heb kunnen zien voetballen." Zakenman Heel slim verenigde hij het nuttige met het aangename. Van den Dries, die zijn leven lang vrijgezel is, reisde niet alleen naar Eindhoven als PSV- fan, maar ook als zakenman. Hij huurde voor zichzelf en de klanten van zijn florerende oliehandel een skybox. „De oliehandel was destijds het vierde bedrijf dat business-seats bij PSV bestelde", herinnert hij zich. „Mijn klanten vonden het geweldig om naar PSV te gaan. Na afloop gin gen we nog even naar de bestuurska mer of het spelershome. Dan konden ze even praten met een bekende PSV'er." Via de businessclub en tijdens zijn buitenlandse reizen maakte hij kennis met tal van bekende Nederlanders. Diverse namen met daaraan verbon den anekdotes worden verteld. Over Herman Kuiphof die Van den Dries' scheerapparaat wilde lenen omdat de reis een dag langer duurde dan ge pland. En over die keer dat hij na een hapje in de bestuurskamer per abuis de bijna even blauwe jas van Eef Brouwers, tegenwoordig hoofddirec teur van de Rijksvoorlichtingsdienst, aantrok. Tien jaar geleden, toen het sportief wat minder ging bij PSV, maakte hij een voorzichtig overstapje naar Club Brugge. De Bevelander deed het ook uit zakelijke overwegingen. Zijn Zeeuws-Vlaamse klanten gingen lie ver naar Club Brugge dan naar PSV. „Ik heb mijn skybox in Eindhoven op gezegd en er een in Brugge gehuurd. Ook vanwege het kostenplaatje. Voor vier plaatsen betaalde je bij PSV per jaar 24.000 gulden ex-BTW en bij Club Brugge ongeveer 15.000 gul den." Het betekende niet dat hij zijn oude liefde vaarwel zei. De thuiswedstrij den bleef hij gewoon bezoeken, omdat Brugge op zondagmiddag speelde en PSV op zaterdagavond. Het niet afla tende roze gevoel voor de Philips Sport Vereniging bleef hem richting Eindhoven trekken. Zo af en toe gaat hij met zijn vriend Kees Blomaard nog eens naar Brugge, maar PSV mag zich verheugen in een zeer frequent be zoek. Voor wie hem wil vinden: eretri bune C, rij twmtig. Aanvankelijk was het bezoek aan de Eindhovense Europacup-winnaar zijn enige uitje. „Vroeger was de olie handel mijn voornaamste hobby. Ik had weinig vrije tijd. Drie of vier da gen met PSV op stap was mijn enige uitstapje. Drie jaar geleden hebben mijn broer en ik de zaak verkocht. Ik heb nu alle tijd voor sport." Tegenwoordig reist hij de halve we reld af om evenementen te bezoeken. Afgezien van het EK voetbal, dat bij na naast de deur plaatsvond, was hij bijvoorbeeld in Sydney voor de Olym pische Spelen. „Leuk, dat was weer eens wat anders. Ik was bij de ope ning, een fantastisch spektakel. En ik heb Todd Martin, Monica Seles en Mi riam Oremans zien tennissen. Vorig jaar ben ik zestien keer op stap ge weest. Ik heb veel Formule I-wedstrij- den gezien, onder meer die in Malei sië. Bij dat soort verre reizen vlieg ik wel business-class. Dan kun je je be nen tenminste kwijt." Salt Lake City De toekomst zal rijkelijk gevuld zijn met het bezoeken van sportevene menten. „Ik ben net bezig met de Olympische Winterspelen in Salt La ke City. Daar wil ik per se bij zijn." Momenteel heeft hij geen skybox meer bij PSV, maar wel een seizoen kaart voor de eretribune. Of beter, Van den Dries heeft er meer dan één. „Ik heb er zes'", vertelt hij voorzich tig. „Twee voor de eretribune en vier voor de tribune aan de overkant. Ik wil iedereen laten genieten van PSV. Laatst was er een ventje dat supporter is van Vitesse. Toen die ploeg in Eind hoven moest spelen, heb ik zijn vader vier kaartjes gegeven. En vier bonne tjes om iets te kunnen drinken in de pauze." Komend seizoen zit Van den Dries weer op business-seats. „Mijn broer is 71 en is wat slechter ter been. Hij wil oude relaties weer eens in de watten leggen, vandaar." Er is echter één pro bleem. Er is een lange wachtlijst met liefhebbers voor business-seats. „Toen we eind vorig jaar met PSV naar de uitwedstrijd tegen Paok Salo- niki gingen, waren er ook een paal mensen bij die die business-seats ver delen. Met hen hebben we de zaak toen even geregeld." Donderdag is hij natuurlijk van de partij bij het Europacup-duel tussen PSV en Parma. Van den Dries acht de kans dat de Eindhovenaren een ronde verder komen niet al te groot. „PSV is geen topclub meer. Nederland is er te klein voor. Ik zeg het zo vaak in Eind hoven. Er lopen leuke spelers, maar je leidt ze op voor Duitsland, Italië, Spanje of Engeland. Kijk naar Cocu, Zenden of nu naar Van Nistelrooy. Of naar Hofland. Die zie ik elke week be ter worden. Binnenkort voetbalt ook hij in het buitenland. PSV is tegen woordig een vooraanstaand oplei dingsinstituut. Dat beseft men in Eindhoven ook wel." van onze sportredactie ZÜRICH - De laatste onderhan delingen over een alternatief transfersysteem hebben maan dag niet tot een akkoord geleid. Delegaties van de internationa le spelersvakbond FIFPro, de Europese voetbalunie (Uefa) en de wereldvoetbalfederatie (Fifa) en de Europese topclubs, verenigd in de G14, verlieten het overleg zonder resultaat. De gesprekken op het Fifa- hoofdkantoor in Ziirich ont aardden zelfs in een ordinaire ruzie. De afvaardiging van de FIFPro liep woedend weg uit de vergadering, toen bleek dat de clubs en bonden niet bereid zijn concessies te doen. De bonden en clubs vinden dat spelers bij langjarige contracten ten min ste drie jaar hun club trouw moeten blijven, terwijl de clubs wel het recht willen spelers op elk gewenst moment te verko pen. De spelersbond vindt dat voetballers maximaal twee jaar van hun contract moeten uitdie nen. FIFPro-secretaris Theo van Seggelen betreurt de gang van zaken, maar had wel verwacht dat er nog geen akkoord zou ko men. Daarvoor ontbreekt vol gens hem de balans tussen de voorstellen van zijn bond en de G14. Verbod Over een aantal punten bestaat wel eensgezindheid. Er zouden twee transferperiodes per jaar komen, een verbod op transfers voor spelers onder achttien jaar en voor voetballers tot 23 jaar wil men afspreken dat de verko pende club een compensatie krijgt voor de opleiding van de speler. Bijna vier maanden hebben de FIFPro, de Uefa en de Fifa on derhandeld over een nieuw re glement. De Europese Commis sie, die voetballers gelijk wil stellen aan 'gewone' werkne mers, gaf de partijen eerst tot 31 december vorig jaar de tijd met voorstellen te komen. Vervol gens stelde de Commissie de be slissing uit en gaf de bonden tot 16 februari de tijd onderling overeenstemming te bereiken. Komende vrijdag zouden de Uefa, Fifa, FIFPro en de G14 in Brussel een voorstel presente ren aan de CommissieNu de on derhandelingen definitief zijn mislukt, is de prangende vraag wat er gaat gebeuren. Schaft de Commissie het transfersysteem af nu de betrokken partijen geen akkoord hebben bereikt (zoals Van Seggelen vermoedt), of wordt een besluit opnieuw uit gesteld? Politiek „Het lijkt mij onwaarschijnlijk dat er vrijdag een beslissing valt, al weet je het nooit in de po litiek", aldus Henk Kesler, di recteur betaald voetbal van de KNVB. „Maar ik weet niet an ders dat alle partijen dan nog eens met elkaar gaan praten, pas daarna zou er een besluit worden genomen. Afschaffing van het huidige systeem hoeft ook niet meteen een ramp te be tekenen." Dinsdag overigens hebben ma nagers van Nederlandse clubs en een delegatie van de KNVB in Doorwerth een onderhoud met een Uefa-manager over de transferproblematiek. ANP LONDEN - Vier spelers van Leeds United zijn door de Engelse justitie officieel aange klaagd. De mededeling ver stoorde maandag de voorberei ding van de voetbalclub op de wedstrijd in de Champions Lea gue tegen Anderlecht, die van avond wordt gespeeld. Het gaat om Bowyer, Woodgate, Hackworth en Duberry. Ze wor den beschuldigd van mishande ling en het afleggen van valse verklaringen. Allen hebben ver klaard onschuldig te zijn. Bowyer, Woodgate en Hack worth zouden in januari 2000 in de binnenstad van Leeds enkele Aziatische jongeren hebben achtervolgd en in elkaar gesla gen. Twee van hen raakten ge wond, van wie één ernstig. Vooralsnog neemt de club geen maatregelen tegen de spelers. Wel verklaarde een woordvoer der dat de vier waarschijnlijk zullen worden verkocht als ze daadwerkelijk schuldig worden bevonden. Ook de Engelse voetbalbond, de FA, neemt in eerste instantie nog een afwachtende houding aan. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23