Napster moet snijden in aanbod A Directie Morres schrapt in Hulst negentig banen Ontrafelen genoom duurt nog jaren 1 3* Ruimtesonde landt op asteroïde Eros Medisch onderzoek slachtoffers Enschede 9t/m 12 Internetbedrijf dient bij aanbieden muziek auteursrechten te respecteren Ophef over verheerlijking Poetin Cees Priem verdacht van toestaan dopinggebruik o Actie bezorgt scholieren vrije dag Verkiezing sporter van de eeuw □El Open dag Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Zonnige perioden Vooral in de middag zonnige perioden, bij maximaal 8 graden. Matige, aan zee eerst nog vrij krachtige wind. 244e jaargang no. 37 dinsdag 13 februari 2001 losse nummers 2,00 PZC —bijlage van onze redactie buitenland SAN FRANCISCO - Het internetbedrijf Napster Inc. moet ervoor zorgen dat zijn klanten niet lan ger toegang krijgen tot zijn databestand als over de muziek die van hieruit wordt gedownload geen auteursrechten zijn be taald. Dat heeft een federaal hof van beroep in San Francisco giste ren bepaald in de rechtszaak die de Amerikaanse muziekindu strie tegen Napster aanspande. Volgens de beroepsrechter kan Napster aansprakelijk worden gesteld voor 'het indirect schen den van auteursrechten'. In het vonnis bepaalde het hof dat Napster 'welbewust zijn klan ten aanmoedigt en in staat stelt inbreuk te maken op de rechten van platenmaatschapijen'. Wel stelde de rechter dat niet op alle door Napster aangeboden mu ziek rechten van andere partijen gelden. Voor veel van de aange boden muziek is dat echter wel het geval. In hun vonnis verwijzen de drie leden van het hof van beroep de zaak terug naar de lagere rech ter. Deze zal zich in tweede in stantie meer in het bijzonder moeten richten op de auteurs rechtelijke aspecten van de zaak. Het eerdere vonnis was volgens het hof van beroep te breedvoerig. In afwachting van de nieuwe uitspraak van de la- van onze sportredactie HOOGEVEEN - Voormalig wielerploegleider Cees Priem uit Wemeldinge wordt verdacht van het importeren, vervoeren en voorhanden hebben van ge vaarlijke stoffen, zonder dat daarvoor een medische recht vaardiging bestaat. Daarnaast moet hij zich verantwoorden voor het toestaan van het toe dienen van prestatieverhogen- de middelen. Dat blijkt uit de aanklacht van de Franse justitie, die maandag werd bekendgemaakt door TVM, de vroegere hoofdsponsor vanPriems ploeg. Samen met de toenmalige teamarts Andrei doorRené Hoonhorst HULST - Bij Morres Wonen in Hulst verdwijnen de komende twee jaar 90 van de 580 arbeids plaatsen. De helft van de men sen vloeit af via natuurlijk ver loop, de andere helft wacht gedwongen ontslag. Het ontslag is noodzakelijk om de Hulster vestiging, die de laatste jaren met verlies draait, te stroomlij nen en weer winstgevend te ma ken, 'stelt de directie. Morres Wonen lanceerde maan dag het 'Groei- en verbeterings- progamma 2-M': het Morres van Morgen. Het Hulster meubel concern wil de komende jaren 'filialiseren'. Het succes van de vestiging in Deventer en de ont wikkelingen op de woning markt hebben de directie ge leerd dat de filialen dichter bij de afnemers moeten zitten. Morres Wonen wil binnen enke le jaren nog twee filialen ope nen: één in de (wijde) regio Am en één tussen en Maastricht. Het eerste nieuwe filiaal moet bin nen twee jaar zijn deuren ope Daarnaast hoopt Morres binnen afzienbare tijd een aan tal kleinschaliger specialiteits zaken met woningaccessoires her en der in den lande te kun nen openen. Morres wil vesti gingen van andere winkels in woonaccessoires, die bij de meubelhandel zelf verliesge zijn, naar Hulst halen. Rode cijfers ondernemingsraad van Mor en de vakbonden hadden op reorganisatie gerekend. Ze jvisten al langer dat Morres Hulst in de rode cijfers terecht was gekomen. Maar dat er ook gedwongen ontslagen nodig djn, kwam maandag als een on aangename verrassing. Als de van de directie worden verliezen waar meer dan honderd hun baan, omdat er wat mensen in deeltijd bij meubelgigant werken. De arbeidsplaatsen bij Morres worden bezet door zo'n acht honderd personeelsleden. Ove- ngens komen er de komende ja- mn ook twintig nieuwe banen mj, onder meer door meer aan lacht voor verkoop per postor en via e-commerce. gere rechter mag Napster blij ven opereren, zolang het bedrijf althans de auteursrechten van de muzikanten respecteert. De Californische onderneming liet sinds mei 1999 miljoenen computergebruikers over de he le wereld gratis muziekbestan den downloaden in MP3-for- maat. In Napsters archief liggen de titels van talloze songs in di gitale vorm opgeslagen. De mogelijke sluiting van Nap ster leidde zondag en gisteren tot een ware toeloop op de site. Volgens schattingen logden zondag op elk van de honderd Napsterservers bijna tiendui zend gebruikers in. Normaal ge sproken is dit zesduizend. Videorecorder De leiding van de onderneming uit Redwood City (Californië) reageerde teleurgesteld op het vonnis. Napster betoogde voor de rechter vergeefs dat de han delingen van zijn cliënten in es sentie niet verschillen van die van de televisiekijker die een film opneemt op zijn videore corder. Het bedrijf kondigde aan dat het zijn vijftig miljoen klanten zo optimaal mogelijk zal blijven bedienen 'binnen de marges van dit gerechtelijk be vel'. Een woordvoerder van de onderneming erkende echter dat het jongste vonnis een voor aankondiging zou kunnen zijn van Napsters ondergang. Directeur Rosen van de Recor ding Industry Association of America, Napsters tegenstan der in dit geschil, sprak van een 'duidelijke overwinning' voor de muziekindustrie. Het commerciële succes van Napster (www.napster.com) kreeg navolging op verschillen de andere websites, zoals die van de ondernemingen Gnutel la en Freenet. Napster gold vooralsnog in deze branche ech ter als de onbetwiste marktlei der. GPD/ANP/RTR/AFP Michailov en verzorger Jan Moors, die beiden worden ver dacht van het daadwerkelijk toedienen van prestatieverho- gende middelen, moet Priem zich van 28 mei tot en met 1 juni verantwoorden voor de recht bank van Reims. De zaak is een gevolg van de vondst in 1998 van ampullen van het verboden middel epo in een wagen van TVM. In de Tour de France van dat jaar Werd het trio opgepakt en vervolgens maandenlang vastgehouden in Frankrijk. Priem wordt bijgestaan door de Franse topadvocaat Jeol. pagina 21: optimisme overheerst bij TVM Commercieel directeur I. van der Schenk ziet nog geen moge lijkheden om die plaatsen door af te vloeien werknemers in te laten vullen. Maar hij kan zich voorstellen dat via omscholing toch een aantal mensen zijn baan kan behouden. De onder nemingsraad zal zich daar in elk geval voor inzetten, verklaarde voorzitter M. Vervaet. De OR heeft een organisatiedeskundi ge in de arm genomen om het verbeteringsprogramma te be oordelen. FNV Bondgenoten en de Dienstenbond CNV bestude ren momenteel het sociaal plan. Binnen zes tot acht weken moe ten OR en bonden het met de di rectie eens worden over de defi nitieve uitvoering van het groei en verbeteringsprogramma. In de jaren tachtig en begin ja ren negentig maakte meubel- handel Morres een spectaculai re groei door. Voor een 'dagje Morressen' kwamen mensen van heinde en ver naar Hulst. Maar het aantal vierkante me ters woonwinkel is het afgelo pen decennium verdubbeld. Woonboulevards waar alles op woongebied voorhanden is, lok ken nu mensen naar steden als Rotterdam en Eindhoven. Om de concurrentie het hoofd te bieden, wil Morres naast het op richten van kleinere filialen een groter aanbod aan woonacces soires naar Hulst halen. Naast keukenhandels, bedden zaken en vloerbedekkingsspe cialisten denkt de Morres Groep, de overkoepelende hol ding, ook aan wit- en bruin goedwinkels en multi-mediabe- drijven. „De consument wil zoveel mogelijk spullen bijel- kaar vinden. Niet alleen de meubels, maar ook allerlei an dere zaken die het wonen ver aangenamen", verklaart woordvoerder J. Goosen van de Morres Groep. Goosen durft nog niet te voor spellen binnen welke termijn Morres zijn plannen kan verwe zenlijken. „Mocht er zich op korte termijn een woningin richtingzaak melden, die in het bestaande bedrijf kan worden ingepast, dan zou er eventueel werkgelegenheid voor oud- Morres werknemers ontstaan. Of het zo ver komt, is nu echter koffiedik kijken." pagina 13: ingreep verrast personeel De landingsplaats (pijl) van de ruimtesonde NEAR Shoemaker op de asteroïde Eros. van onze redactie buitenland HOUSTON - De Amerikaanse ruimtesonde NEAR Shoema ker is gisteravond geland op de asteroïde Eros. De sonde kwam rond negen uur neer op de asteroïde na een langzame gecontroleerde daling. Het is voor het eerst dat een door mensenhanden gemaakt ruimtevaartuig in contact komt met een asteroïde. Onduidelijk is hoe ongeschon den de NEAR is gebleven, zei den de vluchtleiders van de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA. Wel zond het ruimtevaartuig na de landing op de asteroïde een signaal uit naar de thuisbasis op de aarde, zo meldde het televisiestation CNN. Vooraf werd geschat dat de sonde maar één procent kans had intact neer te komen. De langzame daling van de Near Earth Asteroid Rendez vous (NEAR), van een hoogte van 35 kilometer boven de as teroïde, heeft ongeveer 4,5 uur geduurd. De NEAR is niet ont worpen om te landen en de po ging werd alleen gewaagd, omdat de sonde het einde van haar 'nuttige leven' had gena derd. Nagenoeg alle brandstof was inmiddels verbruikt. Tijdens de daling nam de NEAR tot ongeveer tweehon derd meter boven de landings plaats foto's van Eros. Dich terbij kon niet, omdat de camera niet is ontworpen om van dichtbij foto's te nemen. Wetenschappers van de John Hopkins Universiteit noem den de kwaliteit van de foto's 'ongelofelijk'. Iedere dertig se conden van de laatste drie kwartier van de daling werd een plaatje geschoten. De son de had voordat de daling be gon al meer dan 160.000 foto's en andere data doorgestuurd, bijna tien keer meer dan waar op vooraf werd gehoopt. Compact Het onderzoek van de NEAR heeft inmiddels aangetoond dat Eros een vrij compact ge heel is met een groot aantal ga ten en kloven. Aangenomen wordt dat andere asteroïden waarschijnlijk daarop lijken. De teruggezonden gegevens hebben onderzoekers een schót aan informatie opgele- foto NASA/EPA verd. De sonde heeft bijna een jaar rond Eros gedraaid. De NEAR heeft een reis van vijf jaar en 3,2 miljard kilometer achter de rug. Eros bevindt zich nu op een afstand van 320 miljoen kilometer van de aar de. De sonde cirkelde sinds 14 fe bruari vorig jaar om de astero ïde, die 3 3 ki lometer lang en 11 kilometer breed is. Eros draait evenals de aarde om de zon en bevindt zich nu iets voorbij onze zusterplaneet Mars. NEAR werd 17 februari 1996 gelanceerd en kreeg later de naam Shoemaker toegevoegd, naar de naam van de overleden geoloog en kometenjager. Het is de eerste sonde die in een baan rond een asteroïde kwam. ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - Dankzij het ontcijfe ren van het menselijk erfelijk materiaal zal het over tien, twintig jaar in de geneeskunde mogelijk zijn betere diagnoses te stellen en gerichter te werken. Wetenschappers staat echter nog een enorme hoeveelheid werk te wachten, stelt G. van Ommen, hoogleraar humane genetica aan de Rijksuniversi teit Leiden. De geneeskunde zal in de toe komst veel meer zijn gebaseerd op biologisch inzicht, voorspelt hij. Bestaande medicijnen kun nen beter worden afgestemd op de verschillen tussen mensen. „Neem bijvoorbeeld antide pressiva. Sommige mensen rea geren prima op prozac. Anderen hebben er geen baat bij. Het kost nu tijd om dat te constate ren. In de toekomst kan je van te Het menselijk genoom Wetenschappers die het menselijk genoom in kaart hebben gebracht, zijn tot de conclusie gekomen dat de mens veel minder genen heeft dan werd aangenomen. Genetische overeenkomsten Percentage genen dat wordt gedeeld met mensen In de volgorde van de treden van de genetische informatie besloten. Een gen is een deel van het DNA dat een erfelijke eigenschap beschrijft. HBSfOiElÈamll Elk chromosoom bestaat uit een DNA-molecuul dat is opgebouwd uit nucleotiden die spiraalsgewijs om elkaar heen gewikkeld zijn tussen mensen onderling j99% chimpansee 70% muis 60% fruitvlieg Minder genen dan aangenomen Aantal genen per organisme ca 120.000 (oude schatting) Een stoere Poetin staart vastberaden over de woeste zee. Dit is één van de schilderijen op een ex positie in Moskou in de stijl van het socialistisch realisme. Critici wijzen erop dat de doeken dezelf de sfeer ademen als de schilderijen waarop ooit Stalin en andere commu nistische leiders werden verheer- lijkt. De eerste Zeeuwse scholen, namelijk vier voor voortgezet on derwijs in Zeeuws-Vlaanderen, zijn maandag plat gegaan uit protest tegen de berg rijstebrij aan onderwijsvernieuwingen. Leerkrachten eisen meer tijd en geld om zich nieuwe lesme thoden eigen te maken. Scholieren waren een dag vrij, docen ten namen studieverlof, 's Middags trokken veel docenten naar het Zeldenrust/Steelant College in Terneuzen, waar acht uitgevers van schoolboeken de nieuwe les- methodes voor het vmbo demonstreerden. De bevolking van Zeeland mag de komende maanden uitma ken wie wordt gekozen tot Zeeuws sporter van de eeuw. Op initiatief van de Zeeuwse Sportraad zijn 21 sporters uit heden en verleden genomineerd voor de verkiezing. Onder hen de voetballers Frans de Munck, Danny Blind en Peter van Vossen, en de wielrenners Jan Raas en Keetie van Oosten-Hage. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 8; carnaval: 9,10,11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21, 22 en 23 van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De GGD Twente krijgt opdracht een groot on derzoek te verrichten naar de gezondheidsklachten van hulp verleners en slachtoffers van de ramp bij vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks. Huisartsen, apothe kers, bedrijfsartsen, psychia ters en psychologen worden bij het onderzoek betrokken. Het onderzoek wordt verricht onder vierduizend hulpverle ners en vijfduizend particulie ren. De studies moeten inzicht geven in de gezondheidsklach ten van de getroffenen voor en na de ramp, het gebruik van rustgevende middelen, het mo gelijk toegenomen ziektever zuim en het effect van de behan deling van psychische klachten Verder krijgen alle betrokkenen die in juni deelnamen aan het gezondheidsonderzoek op de vliegbasis Twente, een vragen lijst voorgelegd. Zo willen de onderzoekers peilen hoe groot de emotionele schade nog is die de ramp veroorzaakte. Het totale gezondheidsonder zoek zal vijf tot zes jaar duren. Dan moet duidelijk zijn wat de gevolgen zijn geweest van de ramp voor de gezondheid van alle betrokkenen. Tevens wil het ministerie van Volksgezond heid, dat opdracht gaf voor de studies, weten of de hulpverle ning adequaat was. GPD Advertentie SECTOREN TECHNIEK woensdag 14 februari 15.00-21.00 uur Locatie: Oude Veerhavenweg 3 4382 NS Vlissingen Tel. 0118-558800 Advertentie voren al zeggen dat iemand met deze genetische constitutie en dit ziekteproces al dan niet be ter zal reageren." Zover is het nog lang niet. We tenschappers hebben bekend gemaakt dat de mens dertigdui zend genen heeft, veel minder dan velen aanvankelijk dach ten. Zelf schatte Van Ommen enkele maanden geleden dat het er twee maal zoveel zouden zijn. „Ik merk dat er nogal wat men sen zijn die denken 'wat is dat nu. Een fruitvliegje heeft er ne gentienduizend en wij maar dertigduizend. En wij zijn toch een stuk ingewikkelder'. Maar een menselijk gen kan meer, En bovendien kan je met dezelfde bouwstenen heel verschillende projecten maken." Ook B. Oostra van de Erasmus Universiteit Rotterdam is ver rast door het geringe aantal ge nen dat naar voren is gekomen uit het internationale Humaan Genoomproject. „Maar mensen zijn in staat ge nen ingenieus te gebruiken. Een mens kan van één gen meerdere eiwitten of enzymen maken met iets andere eigenschappen", legt hij uit. „Een worm kan dat niet, maar een muis weer wel." ANP pagina 2: genen ongelijk verdeeld voorletters:m/v straat:nr. telefoon: D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:.eenmalig binnen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: EE XE 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1