Groene spaarder loopt aftrek mis Gegrom vulkaan is politieke voorbode #J US z* PvdA wil met wet scholen dwingen tot aanpakken pesten Slachterijen bepleiten invoering Europese BSE-toeslag op vlees ffl ra Rabo-fonds in de knel door grote inleg en tekort aan projecten Justitie treedt op tegen intimidatie Lubbers bezoekt vluchtelingen Vissers voeren geen actie Teleurstellende remise Oostkapelle Politie arresteert gewelddadige dierenactivisten Ritsma kraait victorie Wolvenjagers Noorwegen met dood bedreigd J Nog koud Vanuit het westen regen, temperaturen j schommelen rond 12 graden. Tot de avond zuidelijke wind en aan zee krachtig. 244e jaargang no. 36 maandag 12 februari 2001 losse nummers 2,00 doorJanneke Willems DEN HAAG - Spaarders bij Rabo Groen Bank drei gen de extra belastingaf trek mis te lopen die bij een groenfonds behoort. De bank heeft, net als Postbank Groen, moeite om het vorig jaar ingeleg de kapitaal tijdig onder te brengen bij erkende groe ne projecten. Voor Postbank zijn er geen ge volgen, maar Rabo dreigt de sta tus van groenfonds te verliezen. Daardoor zouden duizenden spaarders het beloofde fiscale voordeel mislopen. Om in aanmerking te komen voor de status van groenfonds moet 70 procent van het geld binnen drie maanden geïnves teerd worden in milieuvriende lijke projecten. Die projecten - bijvoorbeeld windturbines en biologische landbouw - moeten zijn goedgekeurd door het mi nisterie van VROM. Onzekerheid over het fiscale voordeel voor groenspaarders in het nieuwe belastingstelsel leidde vorig jaar tot een tijdelij ke klantenstop van de groen fondsen. In het najaar is het voordeel vastgesteld: groen fondsen bieden de spaarders en beleggers in totaal 2,5 procent extra belastingvoordeel, als nog vóór 1 januari 2001 werd inge legd. „In november gingen we alle maal weer actief naar het pu bliek toe", zegt Thomas Steiner van de relatief kleine Triodos Bank. Alle klanten die enkele maanden niet konden groen- sparen meldden zich en masse aan. Het waren er meer dan de ban ken verwacht hadden. De grote banken Rabo, Postbank, ABN Amro en de kleinere ASN en Triodos haalden in het laatste kwartaal van vorig jaar samen 2,25 miljard gulden op. Triodos voldoet volgens Steiner inmid dels weer aan de 70 procents- eis. Ook ABN Amro laat weten op schema te liggen. Problemen Rabobank en Postbank kwa men echter in de problemen door de grote toestroom. Bij Postbank werd volgens een woordvoerder eind vorig jaar 640 miljoen gulden ingelegd. Dat geld is nog niet allemaal groen belegd, maar dat hoeft ook niet. Omdat Postbank Groen al enige jaren bestaat mag het fonds enige tijd van het percentage van 70 afwijken. De woordvoerder meent dat er 'geen vuiltje aan de lucht is'. Anders is het bij de in oktober gestarte Rabo Groen Obligaties. De 1,4 miljard gulden die daar in het laatste kwartaal van 2000 binnenkwam moet, omdat het een beginnend groenfonds is, binnen drie maanden in milieu vriendelijke projecten zitten. Dat dat nog niet het geval is, wijt een woordvoerder van de Rabobank aan een tekort aan goedgekeurde projecten. De bank kan binnen de vastgestel de drie maanden niet aan de ei sen voldoen, maar verwacht dat binnen een langere periode wel te halen. Een woordvoerster van het ministerie van Financiën denkt overigens niet dat de staatssecretaris de wettelijke termijn zal verlengen. GPD Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Lubbers is erg onge rust over de toestand in West-Afrika. Tijdens een bezoek aan op vangkampen in Guinee en Liberia stelde hij dat in deze regio sprake is van de ernstig ste vluchte- lingencrisis ter wereld. De Nederlandse visserij ziet af van acties tegen het tijdelijk sluiten van grote delen van de Noordzee voor de kabel jauwvangst. De vissers willen hun krediet niet ver spelen voor de komende onderhandelingen over de f\ quota. I Met trainer Stoffel Schipper op de bank lukte het voetbalclub Oostkapelle zaterdag niet te winnen van Achilles Veen. In de slotminuten van het duel met de Brabantse concurrent ver speelde de Walcherse hoofdklasser een 1-0-voorsprong. Verantwoordelijk voor de niet meer verwachte ge lijkmaker was de uit Souburg afkomstige Onno Doe- O land: 1-1. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,12 en 22. LONDEN - De Britse politie heeft gisteren 87 dierenactivis ten opgepakt na gewelddadige demonstraties en vernielingen bij kantoren van twee grote far maceutische bedrijven. Leden van de groep Stop Huntingdon Animal Cruelty (SHAC) kwamen bijeen in ne gen steden waar de bedrijven GlaxoSmithKline en Bayer kantoren hebben. Daar is ge protesteerd tegen de banden die de farmareuzen zouden hebben met het testbedrijf Huntingdon Life Sciences. Zo'n 100 demonstranten sloe gen de ramen in en vernielden kantoormeubels en machines in het Bayerkantoor in Stoke Po- ges nabij Londen. In het kantoor van GlaxoSmithKline in het na bijgelegen Slough sloegen zo'n 150 actievoerders alles kort en klein, aldus de politie. Volgens de actievoerders wor den bij Huntingdon dieren stel selmatig mishandeld tijdens proeven, een klacht die door het bedrijf wordt ontkend. AP Twee inwoners van een dorp bij de Merapi zitten met doeken om hun gezicht in de asregen. foto RTR doorTheo Haerkens JAKARTA - Vierennegentig doden bij landverschuivingen en overstromingen in West-Java. Bijna twintigduizend in woners van Jakarta die na drie dagen regen hun ondergelopen huizen moeten verlaten. Het zijn natuurrampen, die normaal gesproken ruim in het nieuws komen. Maar in Indonesië gaat alle aandacht uit naar de dreigende uitbar sting van de Merapi. Niet alleen vanwege het gevaar en de mystieke betekenis van de vulkaan, maar ook omdat de Merapi aanleiding is voor speculaties: het gerommel zou wel eens de voorbode kunnen zijn van politiek tumult. De vulkaan in Midden-Java, één van de vijfhonderd in Indonesië en de actiefste in de wereld, gromt al twee maanden. Vrijdag en zaterdag piekte de activiteit en spuwde de vulkaan gloeiend hete as- wolken uit, die vele kilometers in de omtrek alles bedekten met een grijze stoflaag. Uitbarstingen in 1930, 1976 en 1994 eisten respectievelijk 1300, 28 en 60 mensenlevens. Het observatiecentrum sloeg dit week einde alarm. Tweeduizend bewoners werden geëvacueerd van de westelijke helling. Toen gisteren het rommelen minder werd keerden honderden boe ren terug om het werk të hervatten. De vulkaan ligt in het hart van mystiek Midden-Java. Volgens het volksgeloof herbergt de vulkaan op enkele tiental len kilometers van de sultanssteden Yo- gyakarta en Surakarta, oftewel Solo, een bovennatuurlijk koninkrijk. De geesten uit dit koninkrijk temidden van gloeiend magma en giftige walm, zullen tijdig waarschuwen voor een se rieuze uitbarsting, is de overtuiging. Dus is er geen reden voor ongerustheid, aldus Raden Ngabehi Suraksohargo. Hij is de officiële poortwachter van het koninkrijk op de berg en staat bekend als meneer Maridjan. De poortwachter gaat ervan uit dat de bewoners van de 32 dorpen op de hellingen veilig zijn zo lang ze de rust van de Merapi niet ver storen. Hij houdt wel rekening met een grote uitbarsting, maar niet eerder dan 26 maart. Wahid Parlementariër en zelfbenoemd koffie dikkijker Permadi Satrio Wibowo pro feteert: „De vulkanen warmen op en dat betekent dat er gevaarlijke tijden komen voor president Wahid." Deze wordt geplaagd door corruptieschan dalen, een ongezonde economie en ernstig regionaal geweld. „Als er een uitbarsting komt, volgt er een sociale revolutie", aldus de profeet. De vermeende communistische coup in september 1965 die dictator Soeharto aan de macht bracht, werd voorafge gaan door ongebruikelijke activiteit van de Merapi. Ook in januari 1997 rommelde de vulkaan vervaarlijk. En kele maanden later brak de economi sche crisis uit die Soeharto fataal werd. Wibowo, lid van Megawati Soekamo- putri's PDI-P, weet dat ook de de vice- president zelf de ontwikkelingen nauwlettend volgt. Mega, die naar verluidt nog steeds con tact onderhoudt met haar in 1970 over leden vader, volgt Wahid op mocht deze aftreden. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De slachterijen willen dat consumenten in heel Europa een toeslag op het vlees gaan betalen. Dat stelde J. Ra- niekers, voorzitter van de Cen trale Organisatie voor de Vlees industrie (COV) zaterdag voor. De COV overlegt hierover met de overheid en Europese organi saties. Ramekers spreekt van een 'ver wijderingsbijdrage' van onge veer twee kwartjes per kilo. De slachters moeten door de BSE- maatregelen namelijk steeds meer delen van het rund laten vernietigen. Voorheen verkoch ten ze die voor bijvoorbeeld ge bruik in veevoer. Bovendien wordt verwacht dat de veehouders en slachterijen vanaf 1 april moeten betalen de BSE-testen. Nu doet de over heid dat nog. De testen, circa 50 000 per maand, kosten 230 gulden per stuk. In Frankrijk betalen consumen ten al een BSE-heffing op het vlees. België denkt ook over een belasting op vlees, stelde Belgi sche landbouwminister Ga- briëls eind december. In Nederland hebben de Twee de-Kamerfracties van CDA, GroenLinks, D66 en Christen- Unie gepleit voor een BSE-hef- fing. Ook de boerenorganisatie LTO-Nederland heeft zich eer der sterk gemaakt om de kosten van BSE door te berekenen aan de consumenten. Minister Brinkhorst (Land bouw) wil echter niet meewer ken aan invoering door de over heid. Volgens hem is zo'n heffing in strijd met Europese regels voor de vrije handel. De supermarkten zijn tegen een BSE-toeslag. Het Centraal Bu reau voor de Levensmiddelen handel (CBL) noemde het idee eerder klinkklare onzin, „Consumenten horen geen hef fing te betalen voor een veilig stukje vlees. Dat is de omge keerde wereld. Voedsel hoort gewoon veilig te zijn en daar be taal je dan een normale prijs voor", stelde voorzitter Van den Doel in december. ANP BOEDAPEST - Rintje Ritsma zwaait naar het publiek nadat hij de conden op Ids Postina, die tot dan toe het algemeen klassement had wereldtitel allroundschaatsen heeft behaald. De schaatser uit Lem- aangevoerd, meer dan goed. Het was de vierde mondiale allroundti mer sloeg gisteravond in Boedapest op de slotafstand, de tien kilo- tel voor Ritsma. foto Jasper Juinen/ANP meter, genadeloos toe. Hij maakte de achterstand van ruim zes se- pagina 13: Rintje Ritsma haalt zijn gram door Hélène Schenk DEN HAAG - Scholen moeten wettelijk verplicht worden om maatregelen te nemen tegen het pesten van leerlingen. Dat be pleit L. Kortram, Tweede Ka merlid voor de PvdA. Scholen besteden volgens Kort ram weliswaar incidenteel aan dacht aan pesten, maar dat gaat haar niet ver genoeg. Het pro bleem moet volgens haar fractie structureel worden aangepakt. Schoolbesturen die het pro bleem negeren, moeten juri disch vervolgd kunnen worden. Dat vindt ook de stichting Stop Het Pesten (SHP), die dit week einde scholengemeenschap Het Baken in Almere aansprakelijk heeft gesteld voor de schade die een leerling heeft geleden door het pesten. De aanklacht is in gediend door de moeder van de leerling, die tevens voorzitter is van de SHP. Zij sluit niet uit dat er ook een rechtszaak volgt te gen Het Baken, aangezien de school tot nog toe zou hebben OSLO - De jagers die in de bos sen in het zuidoosten van Noor wegen proberen wolven af te schieten, zijn met de dood be dreigd. De woordvoerder van het ministerie van Natuurbe heer bevestigde dat gisteren, een dag na het begin van de jacht. Wie achter de dreigemen ten zit of zitten is niet bekend. De Noorse regering ging vorige week akkoord met het doden van negen wilde wolven. Dat ge beurt onder druk van boeren die zeggen dat vorig jaar meer dan zeshonderd schapen ten prooi vielen aan de vleeseters. Organisaties als het Wereld Na tuur Fonds zijn fel tegen de af schot, zeker omdat jarenlang is gepoogd de wolf juist te herin troduceren.Buurland Zweden is ook tegen. Beide landen werk ten in de jaren negentig samen om weer wolven uit te zetten. Noorwegen zegt dat er circa 120 wolven in het zuiden van Scan dinavië leven. Het Wereld Na tuur Fonds zegt dat het er vij ftig tot tachtig zijn, waarvan onge veer de helft in Noorwegen. RTR ontkend schuld te dragen aan de pesterijen. „Jaarlijks worden 385.000 jon geren op school gepest", weet Kamerlid Kortram. „Daarnaast worden naar schatting tussen de 250.000 en 500.000 mensen ge pest op het werk. Tel daarbij de gezinnen, dan kom je op twee tot drie miljoen mensen die elk jaar lijden of meelijden onder het pesten." Het probleem zou de overheid jaarlijks tussen de 7,5 en 25 miljard gulden kosten doordat mensen als gevolg van pesten niet of nauwelijks in staat zijn te werken. Overigens is dat geld niet de eni ge drijfveer van Kortram om pesten tegen te gaan. „Ik heb in mijn jeugd meegemaakt wat het met slachtoffers kan doen. En ik heb in de tijd dat ik in schoolbe sturen zat gezien dat scholen te weinig aan het probleem doen. Deels uit onmacht, deels omdat ze niet wilden. De leerlingen zelf worden ten onrechte als 'schuldigen' weggezet. Ze moe ten zich niet zo aanstellen, wordt gezegd, of het zich wat minder aantrekken. Zo ging dat vroeger ook bij het onderwerp verkrachting. Toen werd ook gezegd dat de vrouw dat aan zichzelf te wijten had." Kortram licht haar eisen aan het kabinet morgen toe tijdens een persconferentie in Den Haag. Ze doet dat in gezelschap van on der anderen B. van der Meer, au toriteit op het gebied van pes ten. Hij pleit al meer dan twaalf jaar voor wettelijke maatrege len om scholen te dwingen iets aan het pesten van leerlingen te doen. Op 21 februari volgt een open baar debat over pesten in het ge bouw van de Tweede Kamer. De PvdA heeft hiervoor behalve slachtoffers en hun ouders ook scholen, deskundigen en colle ga's van andere politieke partij en uitgenodigd. GPD Advertentie De TennisploeQ zorgt voor sensatie Met het op treden vorige week tegen Heli's Angels in Amster dam, laat de politie zien dat initimi- datie niet wordt geto lereerd. Dat zegt voorzit ter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond. Hoogleraar strafrecht T. de Roos noemt het essentieel dat mensen aangifte doen. O Zo niet, dan zwicht de samenleving voor geweld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1