Mogelijk opzet bij vuurwerkramp WE LEREN JE TE ROEIEN MET ALLE SOORTEN RIEMEN FNV pikt euro-prijsstijging niet Kok ziet organisatie achter groeiende golf jonge asielzoekers jers .VACATURES. Enschedeër opgepakt op verdenking brandstichting bij S. E. Fireworks Aanhangers bidden voor Wahid 2 en 5 Leraren zelf weer in schoolbank Onbegrip sluiting koffieshop Goes Tennissers verrassen Spanje 4 WEKEN VOOR PZC Van plectrum tot vleugel Minister rept van spoedige arrestatie Milosevic is weer terecht Ü7° 11 5n ZO 4 Droog met zon Perioden met zon en tot in de avond droog. Matige zuidenwind. Maximum 7 graden, vannacht 3 tot 5 graden. 244e jaargang no. 35 zaterdag 10 februari 2001 losse nummers 3,00 PZC van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De brand die op 13 mei vorig jaar voorafging aan de ramp bij het vuurwerkbedrijf S.E. Fireworks in Enschede is mogelijk aangestoken. Het Openbaar Ministerie in Almelo heeft een 33-jarige Enschedeër aangehouden, die verdacht wordt van brandstichting, lei dend tot de explosies die bijna een hele woonwijk verwoestten. De arrestatie is een doorbraak in het onderzoek naar de oorzaak van de ramp die 22 mensen het leven kostte. Volgens persofficier van justitie P. van Kesteren heeft het Openbaar Ministe rie 'meer dan een redelijk vermoeden van schuld' tegen de man. Dat blijkt ook uit het feit dat de raad kamer van de rechtbank in Almelo de voorlopige hechtenis van de verdachte gisteren met dertig dagen heeft ver lengd. Daartoe wordt alleen besloten als er sprake is van een ernstige en een onderbouwde verdenking. De Enschedeër blijkt al op vrijdag middag 26 januari te zijn opgepakt in verband met het nog altijd lopende po litieonderzoek naar de ramp. Van Kes teren wil in het belang van het onder zoek niet kwijt om wie het gaat en wat zijn achtergrond is. De raadsman van de verdachte hult zich eveneens in stil zwijgen. De politie volstaat met de me dedeling 'We zijn er blij mee'. Belangwekkend De advocaten mr. J.P. Plasman en mr. G. Meijers van de Fireworks-directeu- ren R. Bakker en W. Pater gaan ervan uit dat hun cliënten de 33-jarige ver dachte niet kennen. Plasman spreekt van een 'belangwekkende ontwikke ling'. Zijn collega Meijers verwacht dat de arrestatie voor zijn cliënt Pater gun stig kan zijn:,Het zou heel mooi zijn als er een duidelijke oorzaak aan te wijzen valt. Ik denk dat dat voor iedereen be ter is." Bakker en Pater worden voor alsnog alleen verdacht van illegale vuurwerkhandel en overtreding van de milieuwetgeving De arrestant is vermoedelijk ook geen werknemer of oproepkracht van het ontplofte vuurwerkbedrijf geweest. Drie oud-medewerkers van Fireworks verklaarden gisteren de man niet te kennen. Behalve de 33-jarige zijn onlangs nog twee mannen (32,31) en een vrouw (36) uit Enschede aangehouden. Zij worden ervan verdacht meineed te hebben ge pleegd tijdens het getuigenverhoor on der ede. Inmiddels zijn ze weer op vrije voeten. Justitie-woordvoerder Van Kesteren erkent dat er een verband bestaat tus sen deze aanhoudingen en die van de hoofdverdachte, maar weigert nader commentaar. Naar verluidt zou het drietal een vals alibi hebben opgegeven voor de nog vastzittende verdachte. De verwachting is dat het strafrechtelijk onderzoek volgende maand is afge rond. GPD Duizenden aanhangers van de Indonesische pre sident Wahid betuigden gisteren hun aanhanke lijkheid door in de Oost- Javaanse stad Pasoeroean naast diens auto te bid den. De schriftgeleerden van Nadhlatul Ulama, de grootste moslimorganisa tie ter wereld, vormen de machtsbasis van Wahid. Gisteren werd hij voor het eerst in het openbaar af gevallen door vice-presi dent Soekarnoputri. Leraren worden verplicht om zich regelmatig te laten bij scholen. Het kabinet heeft dat vastgelegd in een wettelijke verplichting. De sociale partners in het onderwijs moeten be kwaamheidseisen opstellen voor het personeel. Deze worden vervolgens eens in de vijf jaar vastgesteld *0 door de minister van Onderwijs. De klanten van Wayne's World in Goes begrijpen niet waarom juist de oudste koffieshop van de stad dicht moet. Overlast is er nooit geweest. Een goede verklaring heeft de gemeente in hun ogen nooit gegeven en dus, menen de klanten, rest hen slechts één conclusie: „Discriminatie. Wij hebben allemaal een kleurtje." I De Nederlandse tennissers hebben in Eindhoven op de eerste dag van het Daviscup- duel met Spanje verrassend de leiding genomen: 2-0. Na de sensationele overwinning van Raemon Sluiter in vijf sets tegen Juan Carlos Ferre- ro won Sjeng Schalken(foto) in de tweede partij van Car los Moya in drie O O sets: 6-4 7-5 en 6-4. &L feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14, 15,17,19 en 21sport: 22 en 23, reportage: 25,26,27,29 en 31 wonen: 33 en 35; reizen: 39,40,41 en 43. door Jacom van Lambalgen DEN HAAG - Het kabinet maakt zich grote zorgen over de enorme toeloop van jonge al leenstaande asielzoekers naar Nederland. Premier Kok ver moedt dat daar in sommige ge vallen organisaties achter zitten die jongeren doelgericht naar Nederland sturen. „De toeloop kan niet alleen ver klaard worden met jonge kinde ren die zielig zijn," zei Kok gis teren na het kabinetsberaad. Zo komen er vooral uit China, So malië en Guinee opvallend veel minderjarige asielzoekers, ter wijl die landen bij de gewone (volwassen) asielzoekers niet bovenaan de lijst staan. „Dat veronderstelt georganiseerde activiteiten," aldus Kok. Jonge asielzoekers krijgen in Neder land huisvesting en mogen een opleiding volgen. Staatssecretaris Kalsbeek (jus titie) zal nog eens in kaart bren gen waarom Nederland zoveel aantrekkelijker is dan andere Europese landen. De instroom in Nederland is procentueel veel hoger dan in andere EU- landen. Uit cijfers van justitie blijkt dat vorig jaar 6681 minderjarigen asiel aanvroegen. In 1999 waren dat er 5547 en dat gold toen al als een absoluut topjaar. „Het is een lastig probleem. Nederland kent een grote instroom, en die neemt nog steeds toe," erkende Kok. Integreren Het is van belang dat de jonge asielzoekers die mogen blijven goed integreren in de Neder landse samenleving. Aan de an dere kant moet de terugkeer van jongeren die niet mogen blijven van de grond komen, aldus de premier. Tot nu toe zijn vrijwel nooit minderjarige asielzoekers te ruggestuurd naar hun land. De voormalige staatssecretaris Co- hen kwam begin vorig jaar met plannen om de toeloop af te remmen, door bijvoorbeeld de leeftijd van de jongeren strenger te controleren. Dat heeft nog geen merkbaar resultaat opge leverd. Ook het aantal gewone asiel aanvragen is aanzienlijk ge groeid. Vorig jaar zijn in Neder land 43.895 asielaanvragen in behandeling genomen, tegen 32.299 in 1999. De druk op de opvangcapaciteit begint weer nijpend te worden, waarschuw de Kok. „We zijn nog niet in de gevarenzone, maar het is wel een aandachtspunt." De meeste asielzoekers kwamen in 2000 uit Afghanistan, Joego slavië, Iran, Irak, Turkije en An gola. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: 0 een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto incasso van ondér- keningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 0000 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ROOSENDAAL - Tijdens een gezamenlijke drugscontrole door de spoorwegpolitie en de Belgische rijkswacht zijn giste ren dertig mensen aangehouden in de treinen van Roosendaal naar Antwerpen. Bij de controle werden 125 gram hasj, 361 gram wiet, 105 gram heroïne, 49 XTC-tabletten en 2 gram speed aangetroffen. De ar restanten zijn overgedragen aan de Belgische spoorwegpolitie. Gisteren werd ook bekend dat de Franse, Belgische en Luxem burgse politie onderzoeken hoe zij optimaal kunnen samenwer ken met het Nederlandse A- team. Dat houdt sinds drie maanden dagelijks drugstoeris ten en drugsrunners in de gaten op de autosnelweg tussen Ant werpen en Rotterdam en in de treinen via Roosendaal. ANP Advertentie Glas (inbraaicverfragend, voorzetramen, dubbelglas, spiegels), Zonwering, Rolluiken, Kunststof-aluminium kozijnen, Automatische schuifdeuren, Deur- en raamhorren, Winkelpuien Glashelder! WESTKAPELLE - Twee ruiters profiteerden gisteren van het lenteachtige weer op het strand bij Westkapelle. foto Lex de Meester van onze redactie economie DEN HAAG - FNV-voorzitter L. de Waal waarschuwt onder nemers voor hogere looneisen als extra inflatie ontstaat door de invoering van de euro. Hij vreest dat veel winkeliers het dubbelprijzen van de artikelen - in zowel guldens als euro's- aan grijpen om de prijzen naar bo ven af te ronden. „Werkgevers zijn alvast ge waarschuwd: als ze niks aan die euro-inflatie doen, is het hun ei- Advertentie) gen schuld als de lonen de pan uitrijzen", zei De Waal gisteren. Voorzitter H. de Boer van MKB Nederland -de belangenorgani satie van kleine en middelgrote bedrijven- zegt de winkeliers die naar boven afronden wel enigszins te begrijpen. „Invoe ring van de euro brengt enorme kosten met zich mee en die krij gen de winkeliers maar heel be perkt vergoed. Door de geringe winstmarges kunnen ze vaak niet anders." De Boer pleit er daarom voor dat de overheid en de financiële instellingen een groter deel van de invoerings kosten voor hun rekening ne men. Inflatiespook Het CBS presenteerde juist gis teren een inflatiecijfer dat in dertig jaar niet meer zo hoog is geweest.Uit de cijfers blijkt dat de inflatie vorige maand ten op zichte van december met 1,3 procent omhoog is gegaan. Over een heel jaar gerekend komt de geldontwaarding voor het eerst (Advertentie) sinds 1992 boven de vier pro cent. En een toename van 1,3 procent in één maand is in dertig jaar niet vertoond. Het verhogen van het 'luxe' BTW-tarief naar 19 procent is volgens het CBS slechts een gedeeltelijke verklaring van de scherpe prijsstijgingen. Ook goederen (vaak levensmidde len) die niet onder het hoge tarief vallen, werden duurder. Bovendien leidde de hogere energieheffing (ecotax) tot in flatie. Het CBS berekent ook een zoge- (Advertentie) Baby-kinder- speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 my Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel U, ook, tfzk heten afgeleide index voor werknemersgezinnen met een laag inkomen. Die wordt vaak gebruikt voor het aanpassen van overheidstarieven en bij CAO-onderhandelingen. Die index lag in januari 2001 gemid deld 3,2 procent hoger dan in j a- nuari vorig jaar. Premier Kok riep werkgevers en werknemers gisteren op zijn wekelijkse persconferentie op 'maat te houden' in hun reactie op het hoge inflatiecijfer. Vol gens hem hebben werkgevers noch werknemers er belang bij dat in die reacties een 'haasje- over'-effect optreedt waarbij lonen en prijzen om beurten steeds verder stijgen. „Voor de stijging van de ecotax en de BTW is de Nederlandse burger met het verlagen van de tarieven in de inkomstenbelas ting ruimschoots gecompen seerd", zei Kok. Ondernemers moeten volgens hem 'maat houden' in het door berekenen van de kosten van de invoering van de euro in de prijzen. „Het is veel beter met alle betrokkenen op z'n Nederlands bij elkaar te gaan zitten en een andere oplossing te vinden", aldus de premier. GPD/ANP BELGRADO - De voormalige Joegoslavische leider Milosevic kan binnen enkele dagen wor den gearresteerd. Dit heeft de Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken, Zivkovic, volgens de Europese nieuws zender Euronews gisteren in Belgrado gezegd. Zivkovic voegde er echter aan toe dat Milosevic niet wordt aangehouden om hem uit leve ren aan het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag. Belgrado heeft het volste recht eerst zelf Milosevic te vervolgen wegens corruptie en fraude, aldus mi nister Zivkovic. Daarna wil de regering pas bekijken of Milose vic naar Den Haag moet. Recent bezocht de hoofdaan klaagster van het Joegoslavië- Tïibunaal, Carla del Ponte, Bel grado, om voor Milosevic' uitle vering te pleiten, maar ze kreeg van president Kostunica nul op het rekest.Kostunica meent dat de NAVO eerst moet terecht staan wegens de maandenlange bombardementen in 1999 tij dens de Kosovo-crisis. ANP (Advertentie) VANDAAG IN DEZE KRANT!! veriorenTortuin Pootjebaden aan de Zeeuwse kust De 'gelukkige' vinder besefte volgens de FBI dat hij het geld nooit kon uitgeven omdat alle serienummers van de verloren biljetten bekend waren. De als nerveus omschreven man re- j tourneerde de in bundels ver- pakt geld in een bank aan FBI- I agentenHet is onduidelij k of er j een beloning wordt uitgekeerd. Voor de 'gouden tip' was bijna twee ton uitgeloofd. „Omdat hij het geld toch een tijdje bij zich hield zonder de politie te bellen, j vraag ik me af of hij wat krijgt", l zei een FBI-woordvoerder. RTR CLEVELAND - Een man uit het Amerikaanse Cleveland heeft gisteren een slordige 640.000 dollar (circa 1,5 miljoen) afge leverd bij de FBI. De bemanning van een gepantserde geldwagen raakte het fortuin eerder deze week kwijt tijdens een korte rit waarbij waarschijnlijk de ach terklep openstond. Dertig arrestaties bij drugsactie in trein Roosendaal INFODAG WOENSDAG 15 FEB VAN 19.00 TOT 21.30 UOR Rotterdam, Posthumalaan 90. Den Haag, Louis Couperusplein 19. ordrecht, Spirea 3. Oegstgeest, Hazenboslaan"101. Bel voor meer in 0 0900-ICHTHUS (42 48 487) (22 ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1