Dow Ter neuzen blijft buiten schot Vricotex levert wereldwijd trappen Uitstel van betaling voor RMI Holland marginalia Bloot Veiling In natura Fusie moederconcern met Union Carbide over laatste horde Winst Philips neemt vooral fors toe door eenmalige meevallers Exact mikt op verdere groei in VS het bedrijf In Australië en Nieuw-Zee- land heeft hotelketen Novotel het verschil tussen mannelijke en vrouwelijke reizigers in kaart gebracht. De meeste resultaten waren voor de hand liggend, zo meldt FNV Magazine. Namelijk: - Vrouwen stelen vooral hand doeken, mannen vooral kurken trekkers. - Vrouwen drinken meestal mineraalwater uit de minibar, mannen grijpen liever naar het bier. - Mannen slapen veel vaker door de wekdienst van het hotel heen. - Vrouwen gillen het hardst tij dens seks, mannen tijdens sportwedstijden op tv. Verder concluderen de onder zoekers dat vrouwen steeds meer op de mannelijke gasten gaan lijken. Ze kijken meer naar pornokanalen en flirten vaker met het mannelijk hotelperso neel. Volgens Novotel-mede- werkers tot voor kort iets wat alleen mannen deden bij de ka mermeisjes. En dan is er nog één bevinding die wel heel veel vragen op roept. Namelijk dat mannen vaak naakt door de gangen dolen, omdat ze de kamerdeur achter zich in het slot lieten val len. Blijft natuurlijk de vraag waar om die mannen die deur hebben dichtgetrokken zonder dat ze iets aan hadden. Misschien iets voor een vervolgonderzoek. (Sylvia Marmelstein) Nederlanders huren graag huisjes in vakantieparken voor een midweek of weekend. Vooral bij gezinnen met jonge kinderen zijn ze razend popu lair. Toch lukt het de parken niet al tijd om alle huisjes vol te krij gen. Gran Dorado heeft daar een oplossing voor gevonden: de woningen worden geveild via Internet. De normale prijs is het beginbe- drag en de teller loopt langzaam terug. Wie als eerste op de but ton met het hamertje klikt heeft de woning 'gekocht'. Soms zelfs voor een heel leuk prijsje. Echter, niet altijd. Technische foutjes worden altijd gemaakt. Zo had Gran Dorado deze week een bungalow in het Duitse Heilbachsee (in de buurt van Koblenz) in de 'aanbieding'. Normaal: 375 gulden voor een weekend, nu voor 8.716.669.886 gulden! Let wel op: exclusief 27 gulden toeristenbelasting. En ook voor service (handdoeken en derge lijke) moet de bieder nog extra betalen. Gek genoeg vindt niet iedereen zo'n prijs een probleem. Na een paar minuten was de woning 'verkocht'. Of we hebben hier te maken met een veiling die niet deugt, of met een gestoorde bie der. (Sylvia Marmelstein) De Nederlandse kerken moe ten binnenkort extra grote collectezakken aanschaffen. Er blijkt namelijk toch nog een groep slachtoffers van de nieu we belastingwetgeving te zijn: priesters. Zij zijn volgens de wet voortaan gewoon werknemers. En dat kan ze wel eens een aanslag van zo'n tien miljoen gaan opleve ren, zo heeft de vakbond FNV berekend. Het probleem voor de geestelij ken zit hem in de secundaire ar beidsvoorwaarden. In de nieu we wet blijven weinig tot geen voorwaai'den over die de werk nemer belastingvrij kan bin nenhalen. En juist geestelijken hebben fors wat loon in natura: over het algemeen krijgen ze kost en inwoning gratis. Nu is het niet zo dat de priesters tot nu toe helemaal geen belas ting betaalden over hun gratis woongenot. Ze moesten altijd al 6600 gulden optellen bij hun in komsten. Maar nu wordt dat be drag volgens de FNV zo'n beetje verdubbeld. Maar de bond laat het daar niet bij zitten. De kerken moeten praten met de fiscus. En als ze er niet uitkomen wil de bond zich er mee bemoeien. Want, stelt de FNV, niemand zou er op achteruit gaan. (Alex Bogers) donderdag 8 februari 2001 door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het samengaan van de chemiereuzen Dow Che mical Company en Union Car bide Corporation heeft geen consequenties voor personeel en productie in de Terneuzense Dow-vestiging. De fusie werd gisteren officieel, nadat eerder deze week de Federale Handels- commissie van de Verenigde Staten het groene licht gaf. Door de fusie of 'merger' ont staat een concern met een ge combineerde omzet van 28,4 miljard dollar, en klanten in meer dan 160 landen. Dow wordt bovendien de grootste producent van chemicaliën, plastics en gewasbescher mingsmiddelen ter wereld. Als onderdeel van het wettelijke goedkeuringsproces door de Amerikaanse Federal Trade Commission, de Europese Com missie en de Canadian Competi tion Bureau is Dow akkoord gegaan met de wereldwijde af stoting van de ethyleenamine- productie en -bewerking, met uitzondering van de Dow-fa- briek in Temeuzen. Afgelopen jaar verhuisden vooruitlopend op de fusie voor zitter J. Cavanagh van de Raad van Bestuur van Dow Benelux en vice-voorzitter M. Westerla- ken al naar de Dow-hoofdvesti- gingen in respectievelijk Zwit serland en Amerika. Satelliet Woordvoerder F. Neve van Dow Terneuzen zei gisteren dat mede daarom bij de Zeeuws-Vlaamse chemiefabriek op korte termijn geen veranderingen te verwach ten zijn als gevolg van het fusie proces. De integratieplannen voorzien in de opstelling van een uitgebreid programma voor veranderingenmanagement om medewerkers door mogelijke aanpassingen en wijzigingen binnen het bedrijf heen te hel pen, De werknemers van Dow konden gistermiddag de vol tooiing en viering van de fusie met Union Carbide op de Beurs van New York rechtstreeks volgen via een satellietverbin- ding. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - RMI Holland in Ber gen op Zoom is uitstel van betaling ver leend. De gesprekken die het bedrijf voert met een aantal overnamepartners duren langer dan verwacht. Daardoor is de onderneming in financiële problemen gekomen. De producent van onder andere schuif af sluiters voor watertransport bestond tot een j aar geleden nog uit twee onderdelen een gieterij en een machinefabriek. Na het faillissement van Gieterij Middel burg in november 1999 besloot RMI het bedrijf te kopen. De koop is vorig jaar ja nuari officieel tot stand gekomen. Delen van het gietwerk dat in Bergen op Zoom werd verricht, zijn verplaatst naar Mid delburg. De financiële problemen heb ben geen gevolgen voor het bedrijf in Middelburg. De machinefabriek, waar zo'n 7 0 mensen werken, bleef achter in Bergen op Zoom. „Van begin af aan hebben we gezegd dat het bedrijf beter in een groter geheel kan opgaan", zegt directeur A. Vriesendorp van RMI Holland in Bergen op Zoom. Al ruime tijd spïeekt de directie met diverse overnamepartners. „De gesprekken du ren langer dan verwacht", zegt Vriesen dorp. „Omdat we werken met lange termijn opdrachten, moeten we veel werk voorfinancieren voordat de klant uiteindelijk betaald. Daardoor is het be drijf in financiële problemen gekomen." ABN/Amro heeft. RMI Holland een boe delkrediet verstrekt, zodat er doorge werkt kan worden aan de lopende op drachten. Door de uitstel van betaling staan de gesprekken over een overname minder onder druk. Vriesendorp ver wacht dat er 'binnen afzienbare tijd' een akkoord met een van de partijen wordt bereikt. „Hoe sneller, hoe beter", voegt hij er aan toe. „Maar de kwaliteit van een akkoord gaat voor snelheid. Essentieel Bestuurder H. van Beers van de CNV-be- drijvenbond is bezorgd over de situatie. „Maar ik heb de hoop nog niet opgege ven. De gesprekken met overnamepart ners zijn wel heel essentieel. Het is in ie ders belang dat er snel een akkoord wordt bereikt. Als bijvoorbeeld een Ja pans waterleidingbedrijf afsluiters no dig heeft, gaat het op zoek naar een be trouwbare producent. Het maken van die afsluiters kost namelijk zo'n tien maan den." De uitstel van betaling noemt Van Beers een noodmaatregel. „In Nederland wordt die vaak gevolgd door het uitspre ken van een faillissement. Maar dat hoeft niet altijd zo te zijn. Het bedrijf staat er weliswaar financieel niet goed voor, maar de orderportefeuille is goed gevuld. De uitstel van betaling geeft het bedrijf even wat lucht om de besprekingen tot een goed einde te brengen." Algemeen directeur M.D. Par ker van Dow Chemical Compa ny zegt dat de fusie met Union Carbide de groeistrategie van het bedrijf versnelt. De 'merger' biedt Dow de mogelijkheid om de beste werkwijzen en mensen van beide bedrijven te integre ren, nieuwe ideeën te delen en spoort aan tot verder innovatie, aldus Parker. De Dow-topman meldde voorts dat het chemieconcern als ge volg van de fusie van louter een productiebedrijf verandert in een oplossingsgericht weten- schap- en technologiebedrijf. Dit komt tot uiting in de bedie ning van consumptiemarkten, zoals onder meer de voedings sector, onderhoud- en woning verbetering, gezondheid en ge neeskunde en elektronica. Winsten Dow maakt binnen twee maan den ramingen bekend van de di recte winsten die er te verwach ten zijn als gevolg van de fusie. Bij de eerste aankondiging van de samenwerking tussen Union Carbide en Dow, zo'n anderhalf jaar geleden, werden deze ge schat op 500 miljoen dollar maar inmiddels-gaat men er bij het chemiebedrijf van uit dat dit hoger zal zijn. De volledige be sparingsronde moet binnen twee jaar zijn gerealiseerd. Dow Terneuzen maakt sinds gisteren deel uit van een nog grotere chemiereus. foto Charles Strijd. door Chris Paulussen EINDHOVEN - De jaarcij fers over 2000, die Philips vandaag presenteert, zullen de nodige records breken. De omzet zal royaal boven de 69,3 miljard gulden van 1999 uitkomen. Na drie kwartalen stond er al een omzetbedrag van dik 59 miljard in de boeken, een stijging van 23 procent. En toen moest het laatste kwar taal -traditioneel het beste met de feestmaand decem ber- nog beginnen. De sterke omzetgroei zal ook tot u i tdrukki ng komen in een sterke verbetering van de be drijfswinst. Maar meer nog dan de operationele resulta ten zal het bedrag dat onder de streep overblij ft als netto winst worden bepaald door eenmalige baten. Het gaat daarbij om de verkoop van aandelen in diverse bedrij ven en om de herwaardering van participaties in andere ondernemingen. In oktober presenteerde Phi lips al een verzesvoudiging van de nettowinst over de eerste negen maanden van 2,45 miljard gulden tot vijf tien miljard. In die winst zat niet minder tien miljard aan bijzondere baten. Ruim de helft daarvan, 5,7 miljard, was afkomstig van de ver koop van aandelen ASM Lithography (productiema chines voor de halfgeleider industrie). Een kleine 2,7 miljard was te danken aan de verzilvering van aandelen JDS Uniphase (lasers voor glasvezelcom municatie). Herwaardering van het belang in de Taiwa nese chipfabrikant TSMC le verde ƒ1,5 miljard op. En het omwisselen van het belang in Beltone (hoorapparaten) in GN Great Nordic was goed voor een boekwinst van 267 miljoen. Belegger Niemand kan zeggen dat Philips in de eerste negen maanden van vorig jaar slecht geboerd heeft. Zonder de eenmalige meevallers zou de winst uit de doorlopende activiteiten nog niet eens zijn verdubbeld tot 'slechts' 4,9 miljard gulden. In december liet Philips we ten dat de winst over het vierde kwartaal wordt opge vrolijkt door nog eens 4,8 miljard aan meevallers. Zo levert het omruilen van het belang in Seagram -overge houden aan de verkoop van muziekdochter PolyGram- in aandelen Vivendi Uni versal een papieren winst op van ruim 2,4 miljard. Nog eens dik 2,4 miljard aan eveneens papieren winst is afkomstig van de fusie van ICT-dochter Origin met de Franse branchegenoot Atos. Met die recordwinst over 2000 komt het dus wel goed. Tot nu toe staat de nettowinst van 13,3 miljard uit 1998 -het jaar van de verkoop van Po ly Gram- als beste jaar in de boeken. Ook exclusief bij zondere posten was vorig jaar na negen maanden al sprake van een hogere netto winst dan in voorgaande ja ren over een heel boekjaar. Bedrijfsonderdelen Ook operationeel kan Philips over het vierde kwartaal waarschijnlijk goede resul taten presenteren. Alle bedrijfsonderdelen - Licht, Consumenten Elek tronica, Componenten, Half geleiders, Huishoudelijke Apparaten en Medische Sys temen- deden het goed in de eerste drie kwartalen en er is weinig reden om te veronder stellen dat er in het vierde kwartaal sprake is geweest van inzinking. Goed nieuw kwam er deze week al uit Taiwan. Daar maakte chipfabrikant TSMC, die voor 23 procent eigendom is van Philips, be kend dat zijn winst in het vierde kwartaal met 158 pro cent is toegenomen tot 1,56 miljard. Spannender dan het uitein delijke winstbedrag dat Phi lips vandaag bekend maakt, zijn de vooruitzichten van het concern. Het afscheidsfeestje van Cor Boonstra als president zal waarschijnlijk een beetje overschaduwd worden door een verslechtering van de vooruitzichten. Verschillen de concurrenten in belang rijke sectoren, als halfgelei ders en componenten, heb ben hun prognoses al naar beneden bijgesteld. Analisten schroefden ook hun verwachtingen ten aan zien van Philips terug. GPD DELFT - Het Delftse software concern Exact verwacht na de overname van het Amerikaanse Macola dit jaar nog een overna me te kunnen doen in de Ver enigde Staten. „We zijn concreet in gesprek", aldus topman Hagens gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Exact boekte in 2000 een netto winststijging van dertig procent tot 63 miljoen (28,7 miljoen euro). Het soft wareconcern verwacht dit jaar een verdere toename van de net towinst met 15 tot 20 procent. Exact maakte gelijk met de pre sentatie van de jaarcijfers, de overname van Macola bekend. Het concern levert software voor middelgrote productiebe drijven in de VS. Het in Ohio ge vestigde bedrijf heeft een omzet van 30 miljoen euro (f 66 mil joen) en telt 250 medewerkers. Volgens Hagens is de overname een belangrijke stap voor Exact, omdat het daarmee stevig voet aan de grond krijgt in de Ver enigde Staten. De buitenlandse activiteiten worden steeds belangrijker voor Exact. In 2000 werd nog 53 procent van de omzet in eigen land gerealiseerd, dit jaar zal meer dan de helft van de omzet uit het buitenland komen. Exact hoopt aan de weg te tim meren met het softwarepakket e-Synergy, dat de bestaande boekhoudkundige software verbindt met Internet. Volgens Hagens zal de traditionele soft ware die alleen binnen het be drijf wordt gebruikt, gaande weg plaatsmaken voor software waaivan ook klanten en toele veranciers via Internet gebruik kunnen maken. Dat levert vol gens hem aanzienlijke kosten besparingen op. Hij spreekt uit eigen ervaring, want dankzij e-Synergy kon Exact in het afgelopen jaar de operationele kosten aardig drukken. Het bedrijf telde aan het begin van het jaar nog 2000 werknemers, aan het einde van het jaar was dat teruggelopen tot 1600. Die kostenbesparing droeg in belangrijke mate bij aan de winststijging, want de omzet bleef nagenoeg gelijk op 164 miljoen euro. De verkoop van software liep terug met 13 procent, omdat veel bedrijven zich afvragen wat ze nu precies met Internet moeten. Ook de consultancyactiviteiten hepen terug, maar daar stond tegenover dat de omzet uit on derhoudscontracten met een vijfde toenam. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - Wie een aluminium- huishoudtrap of droogmolen koopt, schaft er mogelijk één aan van het Goese bedrijf Vri cotex. Jaarlijks rollen er 150.000 trappen en 250.000 droogmolens uit de 'fabrieken'. Althans, Vricotex United Fac tories besteedt de productie er van uit aan de sociale werk plaatsen in Terneuzen, Goes en Woerden. Het bedrijf zelf houdt de markt in de smiezen, zoekt naar de bekende gaten en speurt naar opdrachtgevers en afne mers over de hele wereld. Het is bijzonder om te zien dat een wereldwijd leverende fabri kant van droogmolens en huis- houdtrappen, is gehuisvest in één verdieping van een kantoor aan het Stationspark in Goes. - Wie zoekt naar één van de pro ducten, komt hooguit een de monstratie-exemplaar tegen. Het geratel en gebonk van ma chines ontbreekt volledig. Wel rinkelen de telefoons, zoemen de ventilatoren van computers en riedelt het bekende deuntje van binnenkomende e-mail. Opdrachten Hoe rustig ook, toch is de ruimte hèt trappen- en droogmolenze nuwcentrum van Zeeland. Daar komen alle vragen en opdrach ten uit meer dan veertig landen binnen. „Ruim tachtig procent van de twaalf miljoen gulden omzet gaat de grens over", zegt managing-director R.F. de Graag. En dat betekent dat de trappen en droogmolens niet al leen worden geëxporteerd naar vrijwel elk land in Europa. Ook de inwoners van bijvoorbeeld Hong Kong, Rusland, het Mid den-Oosten, Verenigde Staten, Canada, Mauritius en Scandi navië klimmen op een Zeeuws trapje om een lamp te vervan gen. En ze hangen hun kleren te dro gen aan een in Woerden ge maakte droogmolen. In Nederland liggen de produc ten van Vricotex in de schappen van grootwinkelbedrijven als Blokker en Marskramer. In het buitenland gaan ze vooral naar groothandels die het materiaal vervolgens weer doorverkopen aan de detailhandel. Groothandel Het succes begon 31 jaar gele den, toen de schoonvader van De Graag een groothandel startte in huishoudelijke artike len. „Ondanks dat het bedrijf goed liep,zocht hij een nieuwe uitdaging", weet De Graag. „In die tijd werden ook steeds meer sociale werkplaatsen in gebruik Werknemers van Dethon, de sociale werkplaats in Terneuzen, bezig met het vervaardigen van aluminium trappen. foto Charles Strijd genomen. En die zochten part ners om producten te kunnen maken. Mijn schoonvader pikte dat op en begon met het laten vervaardigen van de vloerwis- sers in de sociale werkplaats in Middelburg. Ze werden ver kocht onder de naam Quickie. Daarvan zijn er inmiddels meer dan twee miljoen gemaakt. Ook zijn er miljoenen vliegengordij- nen geproduceerd. Vricotex leg de contacten met opdrachtge vers en afnemers en de sociale werkplaatsen zorgden voor de productie." Het Goese bedrijf begon in 1976 met de verkoop van aluminium- trappen. De Graag: „We werken nu met zeven mensen op kan toor en houden met onze activi teiten tussen de 200 en 250 ge handicapten aan het werk. Het is leuk om te zien dat het werk leidt tot arbeidsvreugde bij de medewerkers van de werk plaatsen." Inmiddels worden de producten verkocht onder de naam Kwik- kie, verwijzend naar de naam van het allereerste product. Vri cotex is de opdrachtgever, de medewerkers van de sociale werkplaatsen vervaardigen het product. Het management van de werkplaatsen is verantwoor delijk voor wat er op de vloer ge beurt en de kwaliteit van de pro- dukten. „Daarbij moet worden gelet op wie de afnemers zijn", zegt De Graag. „Want elke afne- IMaam: Vricotex United Factories BV Vestiging: Goes Opgericht: 1970 Werknemers: 7 Omzet: 12 miljoen gulden mer heeft zijn eigen eisen en specificaties. Dat geldt niet al leen voor de constructie, maar ook voor de kleurenHet be- drijf slaagt daar kennelijk goed in. „Vorig jaar is de Kwikkie trap door de Nederlandse en Belgische consumentenbond uitgeroepen tot beste koop", zegt De Graag. De vervaardigde trappen en molens worden opgeslagen in de werkplaatsen en in een maga zijn in Kloosterzande. Vanuit het kantoor in Goes zorgen de werknemers ervoor dat de trap pen en droogmolens op de juiste plaats in de wereld terechtko men. „We regelen vanuit het kantoor het vervoer naar de klant en alles wat daarbij komt kijken, zoals het klaar maken van de exportdocumenten en het aanvragen van de benodigde vergunningen", vertelt De Graag. Per opdracht bepalen we waar vandaan en hoe de pro- dukten moeten worden ver voerd. Gaan de trappen of droogmolens naar het buiten land, dan gaat dat vaak per con tainerschip. Afwisselend kiezen we voor vervoer vanuit de ha vens van Rotterdam of Antwer pen." Veel van de handel gaat per tele foon of per e-mail. De Graag: „Ik verwacht dat de fax binnen drie jaar uit het kantoor ver dwijnt. Via e-mail is het makke lijker communiceren. En je kunt met elektronische post een kleu renfoto meezenden van het pro duct. Met een fax gaat dat niet. Dus we kunnen tot in de verste uithoeken van de wereld laten zien wat we verkopen." Om de contacten met afnemers te onderhouden, stappen de drie vertegenwoordigers van het be drijf met enige regelmaat in het vliegtuig. Tijdens die reizen speuren de medewerkers ook naar nieuwe mogelijkheden en producten. De Graag veert omhoog en loopt zijn kantoor uit. Kort daarna draagt hij een nogal bijzonder uitziende trap binnen. Die heeft een breder plateau om op te staan en is voorzien van een handvat en een beugel. De Graag demonstreert wat het verschil is met andere exempla ren. „Met deze is het makkelij ker om ergens naartoe te klim men, je staat stabieler en dooi de extra ondersteuning hoef je je niet meer vast te houden. Je hebt twee handen vrij om te klussen", zegt hij als hij boven op de trap staat. Binnen De eerste order van 5000 stuks is binnen. Wellicht dat meer be drijven geïnteresseerd raken tij dens de presentatie op de Inter nationale Eisenwarenmesse in Keulen die van 18 tot en met 21 februari wordt gehouden. Op de beurs stonden vorig jaar 3700 standhouders, waarvan 40 leve ranciers van trappen. „Het is best lastig om dan op te vallen. Want een trap is een trap, zou je zeggen. Maar ze verschillen wel degelijk van elkaar, met name op het gebied van kwaliteit. Hoe we dan toch kunnen opvallen? Door zoveel mogelijk bedrijven proberen te overtuigen van de betrouwbaarheid van zowel het product als van dé organisatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9