Sabena op rand van de afgrond Spanje restaureert de trein van Franco Van Aartsen had volgens Peking tijdsproblemen J.J. Johnson was slaaf van de trombone Servische partijen eisen arrestatie Solana Sirven steelt show in Parijse rechtszaal Aanhangers Wahid straat op in Soerabaja 'Last orders' voor duiven Trafalgar Square Hoger beroep in Lockerbiezaak Cyprus betaalt voor meer baby's Toename rechts geweld Duitsland Recordaantal geboorten Frankrijk Mooie oude dag voor blinde vis Staking Belgische vliegers Haïtiaanse leider Aristide weer president Vliegverkeer Ierland gehalveerd door Rinus van der Heijden INDIANAPOLIS - Met het overlijden van de Amerikaanse jazztrombonist James Louis 'J.J.' Johnson (77) is een van de laatste bebop-pioniers heen gegaan. De zondag in Indiana polis overleden jazzmusicus noemde zich ooit een 'slaaf van de trombone'. Johnson is de belangrijkste trombonist die de bebop voort bracht. Hij bepaalde aan de zij de van altsaxofonist Charlie Parker en trompettist Dizzy Gillespie mede opkomst en bloei van deze jazzstroming. Halverwege de jaren veertig nam hij bij het label Savoy zijn eerste plaat (Mad Bebop) op, drie jaar geleden sloot hij een reeks van 160 af met Heroes. Tot de bebop speelden trombo nisten in de grote swingorkes ten de rol van gentleman. Maar toen kwam J.J.: grommende, rauwe, hortende trombone-ex plosies zetten de wereld van de jazz voorgoed op zijn kop. Johnson leek de schuif van zijn instrument op een zijspoor te zetten. Zijn eerste grote jazz- held was tenorsaxofonist Les ter Young en misschien inspi reerde hij Johnson wel om zijn instrument te bespelen alsof het een saxofoon was. Hoewel het grote publiek J.J. Johnson leerde kennen ïn.het tromboneduo Jai&Kai (Win ding), nam hij daar al na twee jaar afscheid van. Hij richtte het nog altijd befaamde J.J. Johnson Quintet op. Nadien zocht Johnson het gro te geld als componist voor Hol ly wood-films en tv. In de jaren zeventig bekeerde hij zich weer tot de jazz. GPD LONDEN - Paula Rayner voert voor het laatst de duiven op het beroemde Trafalgar Square in Londen. Het echtpaar Rayner dreef jarenlang een stalletje waar duivenvoer werd verkocht, vooral aan toeristen. De burgemeester van Londen, Ken Livingstone, wil daar een eind aan maken. Hij wil de vogels weg hebben van het plein om dat ze volgens hem een gevaar voor de volksgezondheid vormen. De voerverkopers hebben nu besloten hun winkeltje te sluiten, omdat ze geen brood zien in een juridisch gevecht. foto Alastair Grant/AP donderdag 8 februari 2001 DEN HAAG - De advocaten van de Libiër die door het Schots gerechtshof in Kamp van Zeist tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld voor de Lockerbie-aanslag, hebben giste ren hoger beroep aangetekend. Abdelbasset Ali Mohmed al-Megrahi (48) werd vorige week woensdag schuldig bevonden aan moord op 259 inzittenden van vlucht PanAm 103 en 11 inwoners van het Schotse stadje Lockerbie. Medeverdachte Al Amin Khalifa Fhimah (44) werd vrijgesproken. Een Schotse rechter beslist in Edinburgh of het hoger beroep doorgang vindt. Als het beroep wordt toegestaan, neemt het Schots gerechtshof opnieuw zitting op de voormalige lucht machtbasis in Nederland. GPD NICOSIA - Cyprus heeft gisteren zijn inwoners dringend ver zocht meer kinderen voort te brengen. Het gebooitecijfer is te laag. Het ministerie van Arbeidszaken zegt een maandelijkse bijdrage van ruim 100 gulden toe aan gezinnen met drie kin deren. Voorheen werd die toelage slechts aan gezinnen met vier kinderen verstrekt. Volgens minister Nicos Moushouttas van Arbeidszaken gelo ven veel gezinnen dat zij hun plicht hebben volbracht met twee nakomelingen. Het aantal kinderen in Cypriotische gezinnen neemt af omdat meer mensen gaan werken. De gewoonte dat grootouders op de kleinkinderen passen verwatert. RTR HAMBURG - Het extreem rechtse en antisemitische geweld in Duitsland is vorig jaar met circa veertig procent gestegen ten opzichte van 1999. Dat zei de minister van Binnenlandse Zaken Schily gisteren in een interview. Hij stelt dat de helft van het aantal gewelds delicten werd geteld in Oost-Duitsland, waar slechts 21 pro cent van de Duitse bevolking woont. Volgens een enquête vindt bijna de helft van de jongeren in Oost-Duitsland dat er te veel buitenlanders in de Bondsrepu bliek wonen. In het westen is dat percentage veertig. DPA PARIJS - Het geboortecijfer in Frankrijk is sinds jaren niet zo hoog geweest als het afgelopen jaar. Met een toename van vijf procent (779.000 geboorten) heeft het land de hoogste stijging van het geboortecijfer binnen de Europese Unie, aldus het na tionale bureau voor de statistiek (Insee). Als reden voor de toename gaf Insee onder meer het vertrou wen van de Franse bevolking in de economie. Ook zouden vrouwen mmder bang zijn te worden ontslagen na het krijgen van een kind. DPA OSLO - Een blinde kabeljauw die sinds maart veertig keer is gevangen en telkens in zee teruggezet, krijgt een eigen bassin om zijn laatste levensdagen te slijten. Visser Harald Hauso, die het dier gisteren opnieuw ving, zegt te hopen dat het dier de overgang van de zee naar een bassin overleeft. „Hij zag er een beetje zeeziek uit." Deskundigen vermoeden dat het dier telkens in het net te recht kwam, omdat het werd aangetrokken door de geur van nylon. Hauso heeft de vis, die een kleine drie kilo weegt, tel kens vrijgelaten, omdat hij hem te mager vond voor de maal tijd. De kabeljauw krijgt in het bassin gezelschap van een slecht ziende heilbot met de naam Big Mama. RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena ste vent af op een faillissement als de werknemers niet vóór van middag akkoord gaan met een zeer ingrijpend besparingsplan. De gesprekken tussen bonden en directie verlopen stroef. Gisteren bereikten de spannin gen even een kookpunt door een wilde staking onder de piloten, waardoor 55 vluchten uitvielen. Vandaag belooft een cruciale dag te worden voor Sabena. Om vijf uur vanmiddag komen de aandeelhouders bijeen om een besluit te nemen over het voort zetten van de activiteiten. Ze zijn dat wegens de penibele fi nanciële situatie wettelijk ver plicht. Ondanks meer passa giers leed Sabena vorig jaar een miljoenenverlies. Zonder de in breng van nieuw kapitaal is er de komende maanden geen geld voor de lonen van de ruim 12.000 werknemers. De Belgische overheid en Swiss air, de grootaandeelhouders van Sabena, zien nog wel een toekomst. Zij zijn bereid 250 miljoen euro in de noodlijdende maatschappij te steken op voor waarde dat de vakbonden in stemmen met een reeks drasti sche bezuinigingen. Zo moeten enkele bedrijfson derdelen, waaronder de vracht afhandeling en de catering, worden afgestoten. In totaal moeten vijfhonderd banen ver dwijnen. De productiviteit van de werknemers moet omhoog en het aantal langeafstandsvluch- ten wordt teruggeschroefd. Dat laatste is tegen het zere been van de piloten. Zij moeten bo vendien, als het aan de directie van Sabena ligt, op jaarbasis vier vakantiedagen inleveren en meer vlieguren maken zonder dat ze daarvoor extra betaald krijgen. Volgens de directie ma ken Sabena-piloten jaarlijks gemiddeld zeshonderd vlieg uren, honderd minder dan de pi loten van andere grote Europese maatschappijen. Zeggenschap De piloten op hun beurt eisen garanties voor het voortbestaan van Sabena en ze willen meer zeggenschap. De Zwitserse SAirGroup kwam de piloten- vakbond BeCa gistermiddag voor een deel tegemoet na de wilde staking, waardoor ruim 4.800 passagiers niet op tijd konden vertrekken. Zo krijgt BeCa een zetel in het comité dat straks de vluchten gaat verde len tussen Sabena en Swissair en wordt de Belgische vloot niet ingekrompen. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Als Javier Solana, bij de Europse Unie belast met de buitenlandse betrekkingen, vandaag in Belgrado landt, moet hij onmiddellijk worden gearresteerd. Dat eisen de Joegoslavische partij SPS van Milosevic, en de Radicalen van Seselj, onder Milosevic vice-premier van Ser vië. Solana was tijdens de Koso- vocrisis secretaris-generaal van de NAVO. Het bondgenoot schap bombardeerde in 1999 Joegoslavië wekenlang om een beleidswijziging af te dwingen. Ljubisa Maravic, een hoge SPS- functionaris. herinnerde giste ren tegen Radio B-92 aan het vonnis van een rechtbank in Belgrado. Dat veroordeelde zo mer vorig jaar onder anderen Solana wegens oorlogsmisda den tot twintig jaar cel. Solana komt vandaag met een E U-delegatie in Belgrado pra ten met de regeringen van Joe goslavië en Servië. Onderwer pen zijn de samenwerking met de EU, de gespannen situatie in Zuid-Servië en de verhoudin gen binnen de Joegoslavische federatie (Servië en Montene gro). ANP doorHenkvan den Boom BARCELONA - Boeken zijn volge schreven over de historische ontmoe ting in 1940 tussen de Spaanse dictator Francisco Franco en zijn Duitse geest verwant Adolf Hitler in het Frans- Spaanse grensplaatsje Hendaye. Maar over de trein waarin het tweetal zijn duistere plannen uitbroedde, is weinig bekend. El tren de Franco staat weggerangeerd op het zijspoor van het stationnetje van Almazan-Dehesa. Het is een onbeteke nend stadje op de Spaanse hoogvlakte, dertig kilometer van Soria, de hoofd stad van de autonome regio Castilië- León. De Spanjaarden hebben de trein uit hun geheugen gewist. Het groene dekzeil dat het treinstel te gen zon en regen moet beschutten, flap pert in de gure wind. De ramen zijn kapot, het meubilair is uit wraak of vandalisme vernield, en een met tulpen beschilderde lamp ligt gebroken in een hoek. Alleen de hardhouten vloer van smalle planken heeft de zestig jaren on beschadigd overleefd. Hierop liepen eens twee superbeulen. Maar dat is niet de eerste zorg van Jesus San Soria en zijn 12 pupillen. Ze zijn een hele dag in de weer geweest om de drie wagons vanuit Soria over niet meer gebruikte rails naar hun stationnetje te transporteren. Van de directeur van het spoorwegmuseum in Madrid kregen ze toestemming om de trein van Franco te restaureren. De Europese Commissie heeft wat geld gestuurd in het kader van de leer-werk ervaring. Ontmoeting Het interieur van de wagon waarin Franco en Hitier elkaar in 1940 hebben ontmoet. Bij Deborah en Antonio, twee van de jongeren die aan het project deelnemen, heerst wat verwarring over welke van de drie rijtuigen van Franco was. De Caudillo had zijn eigen trein. Op 23 ok tober 1940 reisde hij naar Hendaye voor de ontmoeting met de Führer. Daar be loofde de Spaanse dictator dat hij zich niet in Hitiers oorlog zou mengen, ook al heeft hij later toegegeven dat hij zich graag aan Hitiers zijde had willen wil len scharen om Europa te onderwerpen. Na de dood van Franco bleef de trein nog tot 1980 in gebruik en werd een paar jaar later gekocht door een parti culier uit Valdepenas. Die stalde hem als curiositeit op zijn landgoed. Toen in 1984 het spoorwegmuseum in Madrid werd geopend, kocht de Spaanse spoor wegmaatschappij Renfe de trein terug. Hij werd naar Soria gebracht om opge knapt te worden, maar dat ging niet door wegens geldgebrek. De trein raak te steeds verder in verval totdat Renfe in 1997 contact zocht met het leerling stelsel in Almazan, een stadje in de buurt van Soria. Inmiddels zijn de fundamenten gelegd voor de loods die over het treinstel heen wordt gebouwd. Werkmeester Jesus foto GPD denkt dat ze drie jaar nodig hebben om de trein weer in zijn oude glorie te her stellen. Dan gaat hij naar het spoor wegmuseum in Madrid. De leraar beziet zijn werk louter vanuit technisch oogpunt. Zeker, hij herinnert zich Franco nog. Maar de historische ontmoeting tussen de twee dictators is hem niet bijgebleven. ,,Ik had het te druk om me met politiek bezig te hou den." GPD PORT-AU-PRINCE - De Haï tiaanse populist en leider van de volksbeweging Familie Lava las, Jean-Bertrand Aristide, is gisteren als president van de Ca ribische republiek geïnstal leerd. Aristide werd precies tien jaar geleden ook president van Haï ti, maar een militaire staats greep maakte enkele maanden later een einde aan zijn regering en hij moest vluchten. Met be hulp van 20.000 Amerikaanse militairen keerde Aristide in 1994 terug. Om de grondwet geen geweld aan doen volgde hij zichzelf niet op in 1996 en de ambtstermijn 1996-2001 is door een soort 'tus senpaus' voor de Lavalas, René Préval, waargenomen. Aristide, de 47-jarige ex-pries ter uit de krottenwijken van Port-au-Prince, was tien jaar terug de hoop van de straatarme Haïtianen, maar de staatsgreep en de bestuurscrisis onder Pré val hebben land nog verder doen wegzakken in armoede en anar chie. Een coalitie van vijftien partij en weigert Aristide als staats hoofd te erkennen, omdat er geknoeid zou zijn bij de verkie zingen. Kringen rond de Ameri kaanse president Bush noem den Aristides verkiezing ondemocratisch. De Europese Unie blokkeerde hulp aan het land en de VN hebben dinsdag hun missie voor steun aan Haïti beëindigd. ANP/AFP DUBLIN - Het vliegverkeer op de luchthaven van de Ierse hoofdstad Dublin is gisteren ge halveerd door stakingen bij de maatschappijen Aer Lingus en British Midland. In plaats van het normale aantal van 46.000 passagiers werden slechts 20.000 a 25.000 passa giers verwerkt, zo heeft een i woordvoerder van luchthaven exploitant Aer Rianta meege deeld. Bij Aer Lingus, normaal goed voor bijna de helft van het ver- 1 keer in Dublin, houdt het cabi nepersoneel een 24-uursstaking om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. Daardoor zijn ook de luchthavens van Cork en Shannon getroffen. Bij British Midland staakt het 1 grondpersoneel. RTR/ANP van onze redactie buitenland PEKING - De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tang Jiaxuan heeft er begrip voor dat zijn Nederlandse collega Van Aartsen zijn reis naar China heeft uitgesteld wegens een 'tijdsprobleem'. Dat meldt de woordvoerder van de Chinese bewindsman tegen het staatspersbureau Xinhua in een bericht op Internet. Nergens wordt gerept van de werkelijke reden van het afzeggen van Van Aartsens bezoek. De minister besloot zijn trip op het laatste moment te annuleren omdat Pe king weigert in te stemmen met een ontmoeting tussen Van Aartsens ambassadeur voor de mensenrechten en vertegen woordigers van de in China ver boden religieuze beweging Fal un Gong. De zegsman van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Za ken zegt dat Van Aartsen nu 'welkom is op een tijdstip dat voor beide partijen gelegen komt'. De in Hongkong verschijnende krant South China Morning Post schreef gisteren dat een aanhanger van Falun Gong offi cieel is beschuldigd van drugs smokkel. Het is voor het eerst dat de beweging in verband wordt gebracht met drugs. Pe king stelt al ruim 1,5 jaar alles in het werk om de 'staatsondermij- nende sekte' zwart te maken. Zeker zeven aanhangers van Falun Gong zijn omgekomen nadat ze door de politie in ver zekerde bewaring waren ge steld. Dat heeft het in Hongkong gevestigde Centrum voor de Mensenrechten en Democratie gisteren bekendgemaakt. Vol gens de organisatie komt daar mee het totaal aantal Falun Gong-aanhangers dat na arres tatie overleed op ten minste 112. Meer dan 10.000 volgelingen van de religieuze beweging zou den voor 'heropvoeding' in werkkampen zijn opgesloten. De jongste slachtoffers van de strijd van de autoriteiten tegen Falun Gong zouden, naar nu be kend is geworden, vorig jaar al zijn overleden. Er bestaan ster ke aanwijzingen dat enkelen van hen zijn mishandeld. Twee anderen zouden zijn gestorven aan de gevolgen van een hon gerstaking. Veroordeeld Het Informatiecentrum meldt voorts dat een Falun Gong-aan hanger, een gewezen rechter, is veroordeeld tot zeven jaar cel. Hij zou verboden literatuur aan de man hebben gebracht. Negen anderen.zijn hiervoor veroor deeld tot celstraffen van twee tot zes jaar. ANP/DPA pagina 2: commentaar door Henk Glimmerveen PARIJS - Rustig, zonder zich te haasten, betreedt Alfred Sirven de zittingszaal van de Parijse rechtbank. Vanuit de verdach- tenbank staat Christine Devier- Joncour op. Ze omhelst de 74- jarige ex-topman van de olie maatschappij Elf. De andere verdachten in het proces-Dumas geven hem een hand. De ex-minister van Bui tenlandse Zaken zelf als laatste. De handdruk is formeel. Op de publieke tribune klinkt een aar zelend applausje. Het is duidelijk, hier kwam gis teren een media-ster binnen. De grote afwezige in het proces te gen Dumas is terug in Frankrijk en hij is bereid, glimlacht hij te gen rechter Sophie Portier, om vragen te beantwoorden. Maar hij heeft wat tijd nodig om de dossiers in te zien. Dat begrijpt iedereen. Het proces wordt ver daagd tot 12 maart. Alfred Sirven heeft er ondanks zijn zonnige humeur een korte nacht op zitten. Hij is direct na aankomst in de Santé-gevange- nis vier uur lang ondervraagd door de drie onderzoeksrechters die belast zijn met de voorberei ding van het proces. „Het ge sprek verliep goed", meldde door Theo Haerkens JAKARTA - Aanhangers van de Indonesische president Wahid trokken zich gisteren niets aan van diens verzoek om geweld te mijden. Bij een massabetoging in de Oost-Javaanse havenstad Soerabaja staken zij het hoofd kantoor van de Golkarpartij in brand. De politie gebruikte traangas en waarschuwingsschoten om de tienduizenden opdringende de monstranten onder controle te houden. Wahid ontsloeg gisteren minis ter van Justitie Yusril Mahendra omdat deze 'niet loyaal' was. De bewindsman had de president opgeroepen af te treden naar aanleiding van het corruptie schandaal rond Wahid. Mahendra is lid van de PPP, de moslimpartij die een afzettings procedure wilde beginnen. Het was gisteren de derde ach- rechter Eva Joly na afloop, zon der verder in details te treden. Maar de advocaten van de voor malige topindustrieel hebben gisteren meteen al een formele klacht ingediend. Ze proteste ren tegen de arrestatie van Sir ven in de Filipijnen en ze maken bezwaar tegen de inbeslagname van een aantal persoonlijke do cumenten. Een van die docu menten, een agenda met tele foonnummers, is verdwenen. De Franse rechercheurs die hem hebben aangehouden, zeggen slechts over een fotokopie van de namen en bijbehorende num mers te beschikken. Enkele uren later drukt de krant Le Parisien die namen af. Chris tine Devier-Joncour staat er bij, met zeven verschillende tele foonnummers. De gewezen maitresse van Dumas wordt er van beschuldigd in opdracht van Elf te hebben geprobeerd de toenmalige minister om te ko pen. En Dumas op zijn beurt zou daar gevoelig voor zijn geweest. Het telefoonboekje van Sirven zou 200 namen bevatten van po litici, zakenlui, politiefunctio narissen en vakbondsbestuur ders. Onder hen oud-ministers en de voormalige kabinetschef van president Mitterrand, Gilles Ménage. GPD tereenvolgende dag met massa le demonstraties in Soerabaja, de tweede stad van het land. De militante aanhang van Wahid bedreigde in Soerabaja tegen standers met de dood en droeg spandoeken mee met de tekst 'Als Wahid valt, wordt het land vernietigd'. Een versnelde afzettingsproce dure is echter van de baan nu president Megawati Soekarno- putri daarover een veto heeft uitgesproken. De grillige Wahid heeft nog vier maanden de tijd zijn politieke leven te beteren. Beroemd om de luchthartige manier waarop hij problemen tegemoet treedt, was Wahid gisteravond op de televi sie te zien in een muziekpro gramma. De Beethoven-kenner keuvelde uitgebreid over muziek en zong zelf met pianobegeleiding. Daarna volgde een verklaring van de president over de ongere geldheden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5