Begeleiding werklozen verzekerd PZC Bouwvallige boerderij is veel omwonenden doorn in het oog Geen provinciegeld voor stoelen basiliek Oppositie wil Rock around the Bridge niet achterstellen Oostburg spaart kool en geit met oplossing verkeer Burchtstraat Kritiek op plannen voor buitengebied Sluis-Aardenburg 17 Overeenkomst tussen Zeeuws-Vlaamse gemeenten, ROC en bureau Kliq Lijntaxi Othene rijdt dit voorjaar Zeeland promoot camperplaatsen CDA wil beter openbaar vervoer Man aangehouden na burenruzie Open dag VAN DEIJK donderdag 8 februari 2001 door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Vertegenwoor digers van de zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten, ROC Wes- terschelde en bureau Kliq heb ben woensdagochtend de raamovereenkomst voor één re gionaal werkloosheidsproject ondertekend. Daarmee is het voortbestaan van de diverse ini tiatieven, die het ROC de afgelo pen jaren overal in Zeeuws- Vlaanderen heeft opgezet om werklozen te stimuleren terug te keren op de arbeidsmarkt, defi nitief verzekerd. Het Sasse Plusklus krijgt daar naast navolging in de rest van de regio. Dat project bestaat uit het sociaal activeren van langdurig werklozen, die - althans voorlo pig - niet geschikt zijn om terug te keren op de arbeidsmarkt. Ze houden zich bezig met klusjes bij niet-commerciële instellin gen en particulieren met een mi nimuminkomen, waardoor ze weer het gevoel krijgen van nut te zijn voor de samenleving. Nieuwe samenwerkingspartner voor het ROC is het bureau Kliq Beide organisaties hebben de afgelopen maanden gewerkt aan een alternatief voor het wegvallen van de gelden uit het Europees Sociaal Fonds. Eind 1999 werd bekend dat de ESF- gelden voortaan alleen nog maar toe zouden komen aan Ar beidsvoorziening en aan de werkloosheidsprojecten in de 25 grootste gemeenten van Ne derland. Zeeland viel daardoor bij voorbaat uit de boot. Een zware tegenslag, omdat de zogeheten PIBLW-projecten (Project Intensieve Begeleiding Langdurig Werklozen) van het ROC voor de helft op deze subsi dies steunden. Het jaar 2000 kon worden overbrugd door een eenmalige financiële impuls van de provincie en door uitke ring ineens van het geld, dat de gemeenten toch al voor de fi nanciering van de PIBWL-pro- jecten hadden gereserveerd. Vanaf 2001 bekostigen de ge- door Conny van Gremberghe HULST - De Willibrordusbasi- liek in Hulst mag er na de ingrij pende restauratiebeurt van de voorbije jaren van binnen en van buiten prachtig uitzien, zit ten in de kerk is nog altijd een crime. Reden ook voor de res tauratiecommissie van de basi liek om bij het provinciebestuur aan te kloppen met een verzoek voor subsidie voor de ombouw van de oude kniestoelen tot ze tels met enig zitcomfort. Nieuwe stoelen zouden volgens de commissie vanwege te hoge kosten geen haalbare kaart zijn, maar het werkvoorziening schap Dethon in Zeeuws- Vlaanderen zou de oude stoelen met enige vindingrijkheid wel kunnen aanpassen. De kosten van die ingreep bedragen per stoel bijna 60 gulden. Maar aan gezien er meer dan 800 zitjes in de kerk staan zou de operatie meenten zelf hun eigen werk loosheidsprojecten. Ze kopen van tevoren een aantal opvang plekken in. Afhankelijk van de behoefte binnen de gemeente kunnen daar in de loop van het jaar nog wijzigingen in komen. Als bijvoorbeeld blijkt dat een werkloze binnen de PlusKlus (of PIBWL+) klaar is om langza merhand de stap naar de ar beidsmarkt te nemen, kan een overstap naar het reïntegratie- proj eet misschien een goede tus senoplossing zijn. Projectleider P. van de Kieboom toonde zich gisteren zichtbaar opgelucht. „Eind vorig jaar zag de toekomst van PIBWL er toch wel heel anders uit", sprak hij gisteren tegen de aanwezige on dertekenaars van de raamwerk overeenkomst. „Er is in de tus sentijd echter veel gebeurd. We staan nu voor de continuering in een meer structurele vorm. Voor de regio Zeeuws-Vlaanderen kunnen we op deze manier in het jaar 2001 in ieder geval zo'n tweehonderd deelnemers bege leiden op weg naar een kwalita tief beter bestaan. Het ESF-de- bacle heeft er zo wellicht voor gezorgd dat politiek gezien de regionale mogelijkheden op hun waarde worden geschat." toch uitkomen op het aardige bedrag van bijna 47.000 gulden. Aangepast meubilair is volgens de commissie echt nodig, omdat in samenwerking met kerk- en parochiebestuur getracht wordt de basiliek geschikt te maken voor multifunctionele doelein den. Met het oog op meerledig gebruik van het kerkgebouw werden recentelijk de geluids installatie aangepast, nieuwe verlichting aangebracht en een keuken- en toiletunit geïnstal leerd. Het provinciebestuur is nu gevraagd om 150 stoelen in de basiliek te adopteren voor cle somma van 8746 gulden, maar Gedeputeerde Staten voelen daar vooralsnog niets voor. De subsidieaanvraag uit Hulst vol deed niet aan de vereiste voor waarden. GS verlenen immers alleen subsidies voor evene menten en activiteiten. Boven dien kwam de Hulster aanvraag te laat binnen. Vertegenwoordigers van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten, ROC Westerschelde en bureau Kliq brengen na de ondertekening van de raamovereenkomst voor één regionaal werkloosheidsproject een toast uit. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De Sasse oppositiepartijen Gemeente belangen Groot Sas (GGS) en di- PvdA willen de subsidie voor het plaatselijke festival Rock around the Bridge gelijk trekken met die van het Folk- lorefestival en het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. Ze vroegen daarom dinsdag avond tijdens de commissie- vex-gadering financiën aan wethouder P. Bertram om de eenmalige gemeentelijke bij drage voor de tiende editie van het festival op te schroeven tot vijfduizend gulden en de jaar lijkse subsidie tot 2500 gulden. Voor PvdA-fractievoorzitter R. de Meyer was het voorstel van burgemeester en wethou ders om respectievelijk 3200 en 1500 gulden bij te dragen te mager. „Het is een evenement dat zich in de loop van de jaren sterk heeft ontwikkeld en waarmee Sas zich profileert", verklaarde hij. „Daar zou waardering voor moeten wor den uitgesproken. Als je het bedrag afzet tegen de inbreng van Sas aan het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, vraag ik me af: wat is uw cultuurbeleid en wat gebeurt er met het res terende deel van de 25.000 gul den die we voor kunstprojec ten hebben gereserveerd?" De vertegenwoordigers van de WD, CDA en D66 vonden de vergelijking met de twee ande- ï'e festivals niet opgaan. „Rock around the Bridge is maar voor een zeer beperkte groep", stel de WD-fractievoorzitter M. Sparreboom-Dupain. GGS-fractievoorzitter F. van Hulle hekelde daarop de 'badi nerende' toon van de commis sieleden over het verschijnsel popcultuur. „Juist als we meer voor de jeugd in Sas willen doen, zouden we hier aan dacht aan moeten besteden", zei hij. „Het is nu het bejaar dentehuis dat beslist over za ken voor jongeren." De Meyer viel hem bij:,Pop is een kunst uiting. Wij kiezen er klaarblij kelijk voor om aan bepaalde kunstuitingen meer geld uit te geven dan aan andere." TERNEUZEN - De komst van een lijntaxidienst in de Terneu- zense nieuwbouwwijk Othene laat nog even op zich wachten. Connexxion wilde in eerste instantie vorig jaar september al beginnen met een lijntaxi-project. De provincie had voor dit project vorig najaar al een subsidie van ruim een kwart mil joen gulden beschikbaar gesteld. Het subsidiebedrag was zo hoog, omdat de lijntaxi's voor het eerst in Zeeland zouden gaan experimenteren met betalingen op de pof. Inmiddels zijn de handtekeningen gezet en verwacht Connexxion nog dit voorjaar voor het eerst op Othene te kunnen gaan rijden. Overigens zullen de taxi's - die een uur van tevoren moeten worden besteld - niet de wijk ingaan, maar stoppen en ver trekken bij de Vrijheidslaan. waar een halte komt. Als de wijk ook aan de noordzijde ontsloten wordt, met een brug over het afwateringskanaal, zal er een tweede halte bijkomen aan de Laan van Othene. Connexxion denkt dagelijks zo'n dertig wijkbewoners van dienst te kunnen zijn met de taxi-dienst in het eerste jaar, op lopend tot 70 per dag in het derde jaar. VLISSINGEN - Toeristisch Zeeland gaat zich manifesteren als kampeerautovriendelijke provincie. De vereniging van reci-eatie-ondernemers Recron en het Bureau voor Toerisme Zeeland willen daarmee inspelen op de groeiende markt van de camper. Op initiatief van gedeputeei'de J. G. van Zwieten heeft een werkgroep zich gebogen over de problematiek rond kampeerplaatsen voor camperbezitters. Dat gebeurde naar aanleiding van klachten van de kant van de Nederlandse Kampeerauto Club, NCK. Leden van deze organisatie had den een tekort aan overnachtingsmogelijkheden. Voorts wa ren er bezwaren tegen een al te stringent beleid rond het wild- kamperen. De Recron Zeeland heeft daarop aangetoond dat er in Zee land voldoende camperplaatsen zijn. Een onderzoek door de vereniging van Zeeuwse gemeenten leidde tot de conclusie dat het niet wenselijk is in steden vrije plaatsen voor campers te creëren. De Recron heeft inmiddels 26 Zeeuwse recreatie- bedrijven bereid gevonden zich als kampeerautovriendelijke camping te presenteren. HEINKENSZ AND - De CD A-fractie in de gemeenteraad van Boi'sele heeft Gedeputeerde Staten verzocht vooral alle mo gelijke invloed aan te wenden voor verbetering van het open baar vervoer in Zeeland. In de gemeente Borsele zijn al eerder de vroege diensten vei*vallen en de nieuwe diensti'egeling van Connexxion levert ook weer een aanzienlijke verslechtering op. Wie bijvoorbeeld van 's Heerenhoek naar Goes moet, gaat eerst naar Hoedekenskerke met de lijntaxi, die een uur van te voren besteld moet zijn. In het decentraal gelegen Hoede kenskerke moet de reiziger overstappen op de bus naar Goes: een Bathse reis. Vooral voor mensen die vanuit het ziekenhuis naar huis moeten en voor leerlingen van het voortgezet onder wijs is het van tevoren bellen een groot probleem. In een brief aan GS schildert de CD A-fractie de problemen en dringt aan op extra aandacht en zoveel mogelijk provinciale druk op Connexxion. SAS VAN GENT - Een 33-jarige inwoner van Sas van Gent is woensdag aangehouden door de politie. De man heeft tijdens een uit de hand gelopen burenruzie zijn buuivrouw een klap gegeven. Aanleiding voor het handgemeen waren problemen rond een afzuigkap. De 33-jarige Sassenaar dreigde na de klap ook nog een steen door een raam bij zijn buren te gooien. De politie kwam er aan te pas en maakte proces-verbaal op. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De Burchtstraat in Oostburg wordt afgesloten voor het verkeer, maar toch ook weer niet. Die oplossing heeft het college van burgemeester en wethouders van Oostburg deze week bedacht. De winkelstraat in het centrum van Oostburg wordt in de nabije toekomst enkel nog via de Bur gemeester Erasmusstraat en het Kerkplein bereikbaar, via een lastig te nemen lus. Het is dan Rauwelijks nog interessant om met de auto in de Burchtstraat te komen, maar voor wie bij voorbeeld bij de apotheek moet zijn, blijft de mogelijkheid om voor de deur te parkeren, be staan. De automobilist kan dan vanaf het Ledelplein, de Erasmus straat in tot ongeveer halverwe ge. Hier moet hij afslaan naar het Kerkplein om, achter de kerk om, terug te komen in de REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman E. deBruijn P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl Erasmussti-aat en rechtsaf de Burchtstraat in te kunnen rij den. Via de Voldei-straat kan hij of zij daarna het centrum weer verlaten. Wethouder L. Wille geeft aan dat hiermee het doel, het door gaand verkeer uit de Burcht straat te weren, wordt bereikt en tegelijkertijd de straat toe gankelijk blijft. De gemeente Oostburg wil de winkelstraat zo graag autovrij maken, omdat het centi'um vorig jaar voor mil joenen is opgeknapt. Het cen trum zou daarna een eldorado voor wandelend en winkelend publiek moeten worden. Maar de reconstmctie was niet be doeld om het wegdek vervol gens weer kapot te laten rijden door automobilisten, gaf Wille herhaaldelijk te kennen. De aangekondigde afsluiting stuitte op veel verzet bij de on dernemers. Toch denkt Wille dat zij met de gekozen oplossing wel kunnen leven, omdat deze aansluit bij het alternatief van de Vereniging Ondernemend Oostbui-g. De VOO had eerder geopperd om de Burchtstraat via de Markt bereikbaar te hou den. De bezoeker kon dan ofwel linksaf richting het Raadhuis plein, ofwel rechtsaf naar de Brouwerijsti'aat. Alleen mensen die echt iets in de Burchtstraat te zoeken hadden, konden er dan met de auto terecht. De VOO drong er bij de gemeente op aan, de ingang vanaf het Raadhuisplein open te houden via een slagboom of paal met muntstuk. Het college heeft hierover besloten dat er op het Raadhuisplein een paal (sleutel af te halen op het gemeentehuis) wordt geplaatst, die kan worden neergelaten. Daarmee is de straat bij calamiteiten alsnog in te rijden. De gemeente treedt binnenkoi*t met de vijf bezwaarmakei-s in overleg over haar keuze. Wan neer de maati-egel ingaat, is nog niet bekend. HULST - Basisschool De Ark in Hulst houdt dinsdag 13 februari een open dag. Belangstellenden kunnen van 8.45 tot 15.15 uur een kijkje nemen in het nieuwe schoolgebouw aan de Tabaks traat. Men kan ook vrijblijvend kennismaken met de leerkrach ten en leerlingen. Zij draaien die dag het normale lesprogramma. Omwonenden storen zich aan het vervallen pand aan de Haven in Aardenburg. Zij waarschuwen voor instortingsgevaar en het opge slagen hooi en stro op het terrein levert brandgevaar op en zou ratten aantrekken. foto Peter Nicolai door Evelyne de Bruijrr AARDENBURG - Bewoners van de Ha ven en een gedeelte van de Kaai in Aar denburg zijn naar de gemeente Sluis-Aar- denburg gestapt, om hun beklag te doen over de hinder die ze ondervinden van een vervallen pand gelegen aan de Haven 39. Het gaat om een voormalige boerderij die al ongeveer acht jaar leegstaat. Het huis staat op instorten en ook de rest van het terrein verkeert in een miserabele staat. Wooi'dvoerder namens de bewoners M. Corthals legt uit dat ze zich vooral zorgen maken over de veiligheid van de kinderen die regelmatig op het terrein spelen. „Er is instortingsgevaar en er ligt bovendien nog veel hooi en stro opgeslagen. Daar door wemelt het hier in de omgeving van de ratten. Maar het levert ook brandge vaar op. Enige tijd geleden was er al brand in een loods op hetteiTein, waarbij ook as best is vrijgekomen. En er is sindsdien niets gedaan om dat op te nximen." Aangezien de eigenaren niet van plan lij ken zelf iets aan de gevaarlijke situatie te doen, zijn de bewoners nu naar de ge meente gestapt in de hoop dat er maatre gelen genomen kunnen worden. „Al kunnen er maar hekken omheen gezet worden," zegt Corthals. Medewerkster van de afdeling Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu A. Berckmoes van de gemeente Sluis- Aardenburg vertelt dat de bouwval al ja ren een doorn in het oog van de gemeente is. Conflict In het verleden zijn er pogingen gedaan om het pand aan te kopen om er vervol gens nieuwbouw voor in de plaats te kun nen zetten, maar de eigenaren weigerden hier medewerking aan te verlenen. „Het probleem is dat het pand in handen is van twee zusters die onderling een ernstig conflict hebbenlegt ze uit. Naar aanleiding van de klacht die nu is neergelegd gaat de gemeente opnieuw on derzoeken welke maatregelen genomen kunnen worden. „Als de eigenaren hierop niet willen reageren, kijken we welke ver volgstappen op basis van de bouwveror? dening genomen kunnen worden." Het plaatsen van een hek rond het terrein be hoort volgens Berckmoes niet tot de mo gelijkheden. „Er bestaat geen wet of regel die dat voor zou kixnnen schi-ijven, omdat de voorma lige boerderij dei-mate afgelegen ligt dat er geen gevaar bestaat voor omliggende gebouwen of langskomend verkeer. Dat er wel gevaar bestaat voor spelende kinde ren is veivelend, maar geen gegrond argu ment. Ik kan me voorstellen dat het een spannende omgeving is voor kinderen om te spelen, maar die horen daar natuurlijk eigenlijk niet te komen." door Pascalle Cappetti SLUIS - Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen vindt dat het ontwerp-bestemmingsplan buitengebied van Sluis-Aar- denburg te weinig ontwikke lingsmogelijkheden voor de landbouw biedt. Natuurbe schermingsorganisatie 't Duumpje vindt op haar beurt dat het bestemmingsplan on voldoende rekening houdt met de natuurwaarden in de ge meente. De West-Zeeuws-Vlaamse af deling van de ZLTO (Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie) schrijft in een reactie op het ont werp-bestemmingsplan dat agrariërs te weinig mogelijkhe den krijgen het voortbestaan van hun bedrijven voor de toe komst veilig te stellen. Zeker bedrijven die er iets bij willen doen, krijgen nauwelijks kans een boterham te verdienen aan een neventak', vindt Agrarisch West. „De oppervlaktes zijn te klein om van een echte kans of mogelijkheid te spreken." Ronduit verontwaardigd is de belangenorganisatie over het afwijzen van elke vorm van windenergie. „De positieve bij drage van windmolens aan het landschap wordt niet eens over wogen. Wij zien het standpunt als conservatief en defensief. De boerenorganisatie vindt ver der dat de verplichte weidegang van vee uit het plan geschrapt moet worden. Ook is de maxi male omvang van de mestopslag te beperkt. Zij oordeelt dat het praktisch nauwelijks te doen is om mestbassins binnen een af stand van tien meter van het bouwblok op te richten. Ook de geringe uitbreiding van intensieve veehouderijen, de weinige kansen tot nieuwvesti- ging en de beperkte oppervlak tes voor agrarische hulp- en ne- venbedrijven en neventakken glastuinbouw en intensieve tuinbouw, stuiten bij de boeren op bezwaren. Daai-bij moet het oprichten van een beperkte ne ventak intensieve veehouderij en volgens Agrarisch West mo gelijk blijven. Plannen daartoe kunnen getoetst worden aan de landschappelijke inpasbaar heid, oppert zij. 't Duumpje maakt zich vooral zorgen om de groei van de be drijventerreinen. De gekozen uitbreiding van De Vlaschaard in Eede ten noox-den van de cul tuurhistorische Dopersdijk vindt zij 'hoogst ongelukkig'. „Bovendien is een uitbreiding met acht hectare in strijd met het streekplan. "De bestaande locaties in Sluis, Aardenburg en Draaibrug moeten bovendien bevroren worden. Ook de bouw van bedrijfswoningen in het buitengebied acht 't Duumpje ongewenst. „Dit werkt verdere verstening en speculaties in de hand." Wildgroei Verstening ligt ook op de loer bij de omvox-ming van waardevolle boerderijen tot recreatiewonin gen en appartementencom plexen. De organisatie vindt dat hiervoor teveel boerderijen in aanmerking komen. Zij vreest voor wildgroei van verb lijf sre- creatie. 't Duumpje vindt verder dat de wallen van Retranche- ment. Aardenburg en Sluis niet alleen culturele monumenten zijn, maar dat deze vestingwer ken ook natuurwaarden moeten worden toegedicht. Dat geldt volgens de natuurbescher mingsorganisatie ook voor de zeewering van het Zwin. (Advertentie) JUWELIERS Ideeën voor Valentijnsdag? Gentsestraat 20 Let op onze speciale Tel 0114-313875 Valentijnsfolder. Terneuzen Noordstraat 74 Tel. 0115-649950 Erkend juwelier door de Ned. Fed. Goud en Zilver. Diamantexpert H.R D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43