Na bouwstop dreigt prijzenslag Toekomst musea Zierikzee blijft voorlopig onzeker Grondkwaliteit in kaart gebracht Blok Poley Schelpen tegen nieuwe steigers in Bruse vluchthaven Zonnemaire op bres voor behoud van mobiele muziektent Nieuwe werkplaats gemeente Zeeland promoot camperplaatsen CDA wil beter openbaar vervoer Eenrichting in Veere Oplevering twee nieuwbouwwijken Zierikzee zet huizenmarkt onder druk Klappen bij burenruzie Thools college wil erfenis toch verdelen Koffieochtend in Krabbendijke s 17 donderdag 8 februari 2001 OOSTERLAND - In vier maanden tijd wordt aan de Molen weg in Oosterland een nieuwe werkplaats voor het district oost van de Schouwse dienst gemeentewerken gebouwd. Wet houder gemeentewerken G. J. van de Velde-de Wilde slaat morgen de eerste paal. Alles bij elkaar kost de nieuwe werk plaats de gemeente ruim 2.5 miljoen gulden. Dinsdag 20 fe bruari gaat op de hoek van Grevelingenstraat en Boerenweg in Zierikzee de bouw van het Business Isle ofwel handelsei land van start. Dat gebouwencomplex moet plaats gaan bie den aan - vooral startende - ondernemers en bedrijven in detailhandel en dienstverlening, zoals adviesbureaus, ac countants en telecommunicatiebedrijven. Wethouder ruim telijke ordening C. W. Veerhoek verzorgt de feestelijke start handeling. VLISSINGEN-Toeristisch Zeeland gaat zich manifesteren als kampeerauto vriendelijke provincie. De vereniging van recreatie-ondernemers Recron en het Bureau voor Toerisme Zeeland willen daarmee inspelen op de groeiende markt van de camper. Op initiatief van gedeputeerde J. G. van Zwieten heeft een werkgroep zich gebogen over de problematiek rond kampeerplaatsen voor camperbezitters. Dat gebeurde naar aanleiding van klachten van de kant van de Nederlandse Kampeerauto Club, NCK. Leden van deze organisatie had den een tekort aan overnachtingsmogelijkheden. Voorts wa ren er bezwaren tegen een al te stringent beleid rond het wild kamperen. De Recron Zeeland heeft daarop aangetoond dat er in Zeeland voldoende camperplaatsen zijn. Een onderhoek door de vereniging van Zeeuwse gemeenten leidde tot de con clusie dat het niet wenselijk is in steden vrije plaatsen voor campers te creëren. De Recron heeft inmiddels 26 Zeeuwse recratiebedrijven be reid gevonden zich als kampeerautovriendelijke camping te presenteren. HEINKENSZ AND - De CD A-fractie in de gemeenteraad van Borsele heeft Gedeputeerde Staten verzocht vooral alle mo gelijke invloed aan te wenden voor verbetering van het open baar vervoer in ZeelandIn de gemeente Borsele zijn al eerder de vroege diensten vervallen en de nieuwe dienstregeling van Connexxion levert ook weer een aanzienlijke verslechtering op. Wie bijvoorbeeld van 's Heerenhoek naar Goes moet, gaat eerst naar Hoedekenskerke met de lijntaxi, die een uur van te voren besteld moet zijn. In het decentraal gelegen Hoede kenskerke moet de reiziger overstappen op de bus naar Goes: een Bathse reis. Vooral voor mensen die vanuit het ziekenhuis naar huis moeten en voor leerlingen van het voortgezet onder wijs is het vantevoren bellen een groot probleem. VEERE - Het Veerse college van B en W overweegt een een- richtingsweg te maken van de Bastiaan de Langestraat in Veere. In deze smalle straat staan meestal veel auto's gepar keerd waardoor vaak maar één auto tegelijk door de straat kan rijden. Het instellen van een eenrichtingsweg heeft tot gevolg dat een aantal pai'keerplaatsen komen te vervallen. Deze plaatsen kunnen in het tweede deel van de straat worden gecompenseerd. Het is nog onbekend of er voor deze maatre gel voldoende draagvlak is. Het college wil daarom de mening van bewoners peilen op een inloopavond. Op deze bijeenkomst wordt ook het instellen van een 30 kilometerzone in Zanddijk besproken. De inloop avond wordt gehouden op maandag 26 februari in vereni gingsgebouw Oudestraat in Veere. De bijeenkomst vindt plaats van 19.00 tot 20.30 uur door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Na een langduri ge bouwstop in Zierikzee wor den de komende jaren de twee belangrijkste nieuwe woonge bieden Poortambacht 11 en Noorderpolder gelijktijdig op geleverd. Om te voorkomen dat deze ontwikkeling te grote schommelingen in de huizen prijzen veroorzaakt, willen pro jectontwikkelaars en de ge meente Schouwen-Duiveland beide projecten nauwkeurig op elkaar afstemmen. De Schouwse gemeenteraad heeft onlang ingestemd met het plan van aanpak voor de ont wikkeling van het bouwpro gramma voor de wijk Noorder polder, dat ongeveer 800 nieuwe woningen omvat. Het college van B en W sluit binnenkort de .intentieovereenkomst met de projectontwikkelaars. Na on dertekening moet binnen zes maanden een masteiplan op ta fel liggen, waarin exact wordt vastgelegd hoe de wijk er uit moet gaan zien. Na aanpassing van het bestemmingsplan kan begonnen worden met de daad werkelijke bouw. Voor fase 11 van de wijk Poort- ambacht is het masterplan na de nodige vertraging inmiddels bijna ingevuld. Na vaststelling moeten op die locatie ongeveer 300 woningen worden gereali seerd. Wil de gemeente Schou wen-Duiveland nog tijdig in spelen op het door de provincie SAS VAN GENT - Een 33-jarige inwoner van Sas van Gent is woensdag aangehouden door de politie. De man heeft tijdens een uit de hand gelopen burenruzie zijn buurvrouw een klap gege ven. Aanleiding voor het hand gemeen waren problemen rond een afzuigkap. De 33-jarige Sassenaar dreigde na de klap ook nog een steen door een raam bij zijn buren te gooien. De politie kwam er aan te pas en maakte proces-verbaal op. vastgestelde woningcontingent van ruim 1100 huizen, dan zul len beide projecten voor 2006 moeten worden opgeleverd. Voor de Schouwse huizenmarkt betekent deze ontwikkeling dat het aanbod na een periode van schaarste de komende jaren in eens enorm wordt uitgebreid. „Dat is een situatie die we ei genlijk hadden willen voorko men. Voor de markt is dit niet goed", geeft sector-manager grondgebiedzaken A. Reinber- gen toe. Om een duikvlucht van de huizenprijzen te voorkomen is dan ook in de intentieverkla ring voor Noorderpolder vast gelegd dat de planning van Poortambacht en Noorderpol der op elkaar afgestemd moeten worden. „Ookin het masterplan wordt de nodige aandacht voor regulering ingeruimd. We moe ten voorkomen dat gelijktijdig op beide locaties bijvoorbeeld honderd seniorenappartemen ten worden opgeleverd", stelt Reinbergen. Volkstuinen Bij de grootschalige nieuwbouw in Noorderpolder zijn meerdere projectontwikkelaars betrok ken. De gemeente is zelf als ont wikkelaar in het plangebied aanwezig met de locatie van het huidige volkstuinencomplex aan de Emil Sandströmweg. Daarnaast hebben ontwikke laars Multikonsept en Merwe- streek zich verenigd in de VOF Schouwsedijk. Als derde partij is de Rotter damse TRS Ontwikkelings groep betrokken bij het nieuw- bouwgebied. Woordvoerder R. Postuma onderschrijft het be lang van een goede afstemming. Veel zorgen over een mogelijke daling van de huizenprijzen lijkt hij zich vooralsnog niet te maken. „Ik verwacht dat het twee totaal verschillende wij ken zullen worden die met een andere insteek zullen worden opgezet. Die bedienen ieder een eigen markt." De Zierikzeese makelaar J. Bijdevaate, die vo rig jaar forse kritiek uitte op de vertraging van de plannen voor de twee Zierikzeese nieuw- bouwlocaties, heeft zijn aan deel in Noorderpolder inmid dels aan één van de andere partijen doorverkocht. In de komende jaren worden twee nieuwe woongebieden in Zierikzee gelijktijdig opgeleverd. door Margreet van den Broek BRUINISSE - Het bedrijf Blok Poley Schelpen uit Bruinisse heeft woensdag bij de bestuurs rechter in Middelburg bezwaar gemaakt tegen de nieuwe stei gers in de Vluchthaven. Nu de haven intensiever gebruikt wordt door de mosselkotters, is het water volgens Blok Poley ongeschikt geworden als pro ceswater voor de schelpdierver werking. Twee weken geleden nam wet houder G. van de Velde-de Wil de de nieuwe haven van de mos selkotters officieel in gebruik. Tegen de bouwvergunning, die de gemeente Schouwen-Duive land zichzelf verleende, trok Blok Poley bij de gemeentelijke commissie bezwaar en beroep al eerder aan de bel. Het bedrijf zou schade lijden door de aanleg van de steigers, omdat het water uit de Vlucht haven niet meer gebruikt zou kunnen worden. Het aanleggen van een pomp in het open water van de Oosterschelde brengt de nodige kosten met zich mee. Het Schouwse gemeentebe stuur verklaarde vorig jaar het bezwaar van Blok Poley, in af wijking van het advies van de commissie door het college, on gegrond. Woensdag diende het bezwaar tegen deze beslissing voor de bestuursrechter in Mid delburg. Blok Poley vroeg formeel om een voorlopige voorziening tegen de aanleg van de steigers, ondanks het feit dat de haven al in gebruik is geno men. Hij overlegde een brief van de Rijksdienst voor vis en vlees (RW) uit 1998, waarin staat dat foto Dirk-Jan Gjeitema gebruik van water uit havens ongeschikt wordt geacht voor gebruik als proceswater. Volgens de gemeentelijke be leidsmedewerker R. Stam kon de schade die Blok Poley zegt te lijden formeel geen rol spelen bij het verlenen van de bouwver gunning. Die schade zou boven dien minder urgent zijn dan het bedrijf stelt. De RW heeft aan gegeven dat gezien de grote diepte van de Vluchthaven het water voorlopig gebruikt mag worden voor de schelpdieren verwerking. De dienst zal bij uitbreiding van de havenactivi teitenwei een onderzoek in stel len, maar op de korte termijn zullen geen maatregelen tegen Blok Poley worden genomen. De bestuursrechter doet van daag uitspraak. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een besluit over de samenvoeging van Maritiem Museum en Stadhuismuseum in Zierikzee wordt voorlopig niet genomen en voor de vaststelling van een regionaal museumbe leid moet gewacht worden op een tweede onderzoek van ex tern bureau Arba Minch. Tot die tijd wordt alleen de pre sentatie van de maritieme col lectie verbeterd. De overgrote meerderheid van de raadsfracties is bereid hier voor twintigduizend gulden be schikbaar te stellen. Alleen fractievoorzitter H. de Vries van Groenlinks vindt het zonde van het geld. Zij meent dat de ge meente nog genoeg kunst- en kitschvoorwerpen in depot heeft liggen om een vernieuwde presentatie te maken in het Ma ritiem Museum. R. Geluk van D66 wil wel twin tigduizend gulden uittrekken, maar betreurt het dat het inte graal museumbeleid zo lang op zich laat wachten. „We zetten hiermee weer acht stappen naar rechts, terwrjl we zes stappen vooruit hadden moeten zetten", vindt Geluk. OokE. Overbosch- de Reijger (PvdA) zou graag ver nemen wanneer er nu eens defi nitieve beslissingen over het museumbeleid genomen gaan worden. Onderzoeken Wethouder D. van der Wekken erkent dat besluitvorming over de musea wat op de lange baan is geschoven en dat het ene on derzoek het andere inmiddels heeft ingehaald. Het bureau Ar ba Minch onderzocht eerst de mogelijkheden tot samenvoe ging van de beide Zierikzeese musea. Dat blijkt een ingrijpen de operatie waar een prijskaart je van 2,2 miljoen gulden aan hangt. Tot nu toe is echter niet gediscussieerd over de vraag of de gemeenteraad dit bedrag over heeft voor een verantwoor de samenvoeging van beide col lecties in het Stadhuiscomplex. Volgens museumconservator P. Priester is 2,2 miljoen gulden niet verrassend hoog voor dit ambitieuze plan. „Er moeten in het monumentale stadhuis in grijpende voorzieningen wor den getroffen onder meer voor een betere klimaatbeheersing. Verder zou een groot deel van het bedrag besteed moeten wor den aan het toegankelijk maken van de bovenverdieping voor mindervaliden", aldus Priester. Zelf is hij groot voorstander van het samengaan van beide ge meentelijke musea. Hij hoopt dan ook dat het gemeentebe stuur in een later stadium daar toe zal besluiten. Volgens hem zou er nog wat financiële rek in zitten. „Landelijk bezien geven gemeenten gemiddeld 37 gul den per inwoner uit aan muse umbeleid. In Schouwen-Duive land ligt dat tussen de 20 en 25 gulden per inwoner", aldus de museumconservator. Volgens hem verdient de museale collec tie van Zierikzee een goede pre sentatie „Het is echt uniek bezit, dat zich kan meten met bijvoorbeeld een stad als Bre da". Voorlopig richt Priester zich op de verbetering van de presenta tie in het Maritiem Museum. Voor de seizoenstart per 1 april moet een belangrijk deel daar van gerealiseerd zijn. Het bu reau Arba Minch is inmiddels bezig met een tweede onder zoek. Daarin moet bezien worden hoe het totale museum beleid zowel inhoudelijk als or ganisatorisch kan worden ver sterkt. Verder moet onderzocht worden hoe de wanorde aan huidige regelingen moet wor den geharmoniseerd. OUD-VOSSEMEER - Burge meester en wethouders van de gemeente Tholen blijven bij hun plan om de erfenis van mevrouw van 't Hof-Quist te verdelen on der verschillende verenigingen in Oud-Vossemeer. De commissie Algemeen Be stuur en Welzijn liet vorige maand weten dat het liever ziet dat het geld aan één groot pro ject wordt besteed. Van 't Hof- Quist overleed in 1995enlietzes ton na aan de gemeente. Ze wil de dat het geld ten goede komt de jeugd in Oud-Vossemeer. Dit jaar wil de vereniging Van 't Hof-Quist geld geven aan Jong Vosmaer, de muziek- en de voet balvereniging en de Stichting Katholiek Onderwijs. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal dit jaar een begin maken met de ontwikkeling van een grond beleid. Door zones van gelijke grondkwaliteit in beeld te brengen, wil de gemeente een beter inzicht krijgen in de ont wikkelingsmogelijkheden vooreen gebied. Ontwikkelingsprojecten stel len (verschillende) eisen aan de kwaliteit van de bodem. Het bodemonderzoek is daarom de eerste stap in een lang (ruimte lij k) ontwikkelingsproces. In een vroeg stadium laat de ge meente onderzoeken of de grond van een perceel schoon genoeg is voor de aanleg van een nieuwbouwwijk of indu strieterrein. Het afgelopen jaar is op 23 plaatsen een dergelijk onder zoek uitgevoerd. Zo zijn grondmonsters genomen op de lokatie waar in de nabije toe komst Poortambacht 11 moet verrijzen. „Het is het eerste voorbereidingsmoment om te kijken of de bodem de plannen toelaat. Mocht bij zo'n onder zoek blijken dat je echt dras tisch moet saneren zou je als nog kunnen overwegen de plannen elders uit te voeren", legt P. van Santé, beleidsme dewerker ruimtelijke orde ning uit. Schoon Omdat het eiland in het verle den weinig of geen zware in dustrie heeft gekend, is Schouwen-Duiveland geze gend met een redelijk schone bodem. Dat een noodzakelijke grondsanering ontwikke lingsplannen tegenhoudt komt in de praktijk daarom ei genlijk niet voor. Volgens Van Santé rs de bodemvervuiling op het eiland marginaal te noemen. Historische woon kernen als in Zierikzee, Brou wershaven of Dreischor heb ben bijvoorbeeld te maken met een lichte verontreiniging. Lo den dakgoten hebben hier bij de afvoer van het regenwater door de eeuwen heen kleine hoeveelheden metaal in het milieu gebracht. De grote problemen, die er op dit gebied zijn, doen zich ech ter met name voor op specifie ke lokaties. Zo moet de grond onder emulgatorenfabriek Emulsion Holland gesaneerd worden alvorens het geplande appartementencomplex ge bouwd kan worden. Ook heeft bodemonderzoek een kleine olieverontreiniging aan de Korte Nobelstraat, waar de gemeentelijke werkplaats ge vestigd was, aan het licht ge bracht. Sanering is nodig voordat de grond voor verkoop in aanmerking komt. Eisen Bodemonderzoek vindt nu plaats op projectbasis: aan de hand van een ontwikkelings plan wordt gekeken of de grond aan de wettelijke eisen voldoet. De gemeente wil dit jaar echter een eerste aanzet geven voor de opstelling van een grondbeleid. Aan de hand van 'bodemkwaliteitskaarten' zullen hierin zones, die wat be treft de gesteldheid van grond gelijk zijn, in beeld gebracht worden. „Het doel hiervan is dat het toch allemaal wat min der willekeurig overkomt." Gelijktijdig wordt een 'bodem informatie systeem' opgezet. De kwaliteit van de bodem, aanwezige grondstromen en waar wel en waar niet grond verzet mag worden, zal in dit systeem te vinden zijn. Op die manier kan de gemeente, wanneer deze informatie ge combineerd wordt met ge luidsnormering of het bestem mingsplan beter inzicht krijgen in de ontwikkelings mogelijkheden voor een ge bied. „We gaan op deze manier steeds meer toe naar omge vingsbeleid, maar dat is echt nog toekomstmuziek." Voor de start van een ontwikkelingsproject wordt eerst de kwaliteit van de bodem bepaald. foto Dirk-Jan Gjeitema muziektent eigendom van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. Volgens Goemans ontstond er eind vorig jaar enige onrust bij de organisatie van het Brouwer shavenconcert over de mogelij ke verkoop van de mobiele muziektent door het gemeente bestuur. Daarmee dreigde dit evenement in 2001 in gevaar te komen. Het gemeentebestuur zou de organisatie echter gerust hebben gesteld met de toezeg ging dat het Brouwershaven- concert op 8 september 2001 ge woon kan doorgaan. Groot was dan ook de schrik bij de betrokken muziekverenigin gen toen vorige week bleek dat de mobiele muziektent alsnog verkocht gaat worden. Bij navraag bij de gemeente werd het Goemans duidelijk dat het voorstel tot verkoop niet in commissieverband noch in de gemeenteraad aan de orde zal komen. Daartoe besloot hij zich namens de dorpsraad Zonne maire rechtstreeks tot de ge meenteraad te richten met het verzoek stappen te ondernemen om de verkoop van de mobiele muziektent te voorkomen. De dorpsraad van Zonnemaire vindt het een plicht van de ge meente Schouwen-Duiveland deze voorziening in stand te houden. „Dit mag best wat geld kosten. Dit geldt overigens ook voor dorpshuizen en sportvel den. Het is toch van de gekke maar tot verkoop over te gaan als iets niet kostendekkend blijkt te zijn", aldus het schrij ven van dorpsraadvoorzitter Goemans. KRABBENDIJKE - In dorps huis De Meiboom in Krabben dijke wordt woensdag 21 febru ari een koffieochtend gehouden met de Evangelische Omroep. Jacoleen Lieve presenteert, Frann i e Vink en Peter van Essen spelen op piano en viool en Tjitske Lemstra bespreekt het thema 'supervrouw'. Met be hulp van stellingen en vragen lijsten worden de aanwezige vrouwen bij het EO-programma betrokken. Er is een boekentafel ingericht en kinderoppas is aan wezig. De EO-ochtend duurt van 9.15 uur tot circa 11.15 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Dorpsraad Zonnemaire is boos over het voornemen van de gemeente om de mobiele muziektent van de voormalige gemeente Brouwer shaven te verkopen. Voorzitter J. Goemans van deze dorpsraad doet in een brief aan de gemeen teraad een dringend beroep op de bestuurders een stokje te ste ken voor die verkoop. Goemans memoreert in zijn schrijven de motivatie van het toenmalig gemeentebestuur om de mobiele muziektent aan te schaffen: 'vier actieve muziek verenigingen in onze gemeente verdienen het om zich ook in de buitenlucht op een waardige manier te kunnen presenteren'. In overleg met de vier muziek- besturen besloot het gemeente bestuur deze voorziening aan te schaffen. Na de gemeentelijke herindeling werd de mobiele REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37