Leerachterstand wordt aangepakt Provincie voor zeejachthaven op Neeltje Jans 15 Actie voor ziekenhuis maakt indruk Busje met gehandicapten in de sloot Zandstraalbedrijf RZB failliet na klus bij Schelde Groep Bejaarde Clingenaar vrijgesproken van ontucht met meisje Verkrachter krijgt vijf jaar cel met tbs Veel laagopgeleiden in Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk Belang landbouw bij Veerse Meer onderbelicht Werkstraf voor chanteren van klanten prostituees zeeuwse almanak Ritueel PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD donderdag 8 februari 2001 HoorAli Pankow Z1ERIKZEE - Schouwen-Dui- veland telt relatief veel kinde ren met laagopgeleide ouders. De grootste concentratie van deze leerlingen is te vinden in Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse. In Burgh-Haamstede zijn door het Asielzoekerscen trum veel leerlingen met een taalachterstand. Dat conclu deert de schoolbegeleidings dienst RPCZ op basis van on derzoek naar achterstanden in het basisonderwijs. De uitkomsten van het onder zoek waren eerder aanleiding voor extra leerkrachten op di verse basisscholen. Maar het probleem moet drastischer wor den aangepakt, vindt het dage lijks gemeentebestuur. De voor- kern' gaat uit naar oefening en intensieve begeleiding van kin deren tussen de twee en de vijf jaar. Die begeleiding - Voor- en Vroegschoolse educatie (WE) genaamd - moet moeten de ba sisscholen, peuterspeelzalen en kinderdagverblijven verzorgen. De gemeente Schouwen-Duive land kan er 114.000 gulden rijkssubsidie voor krijgen. Het ministerie van Onderwijs stelt strikte voorwaarden aan de besteding van dat bedrag. Zo moet elke 30.000 gulden worden ingezet voor vijftien kinderen met een achterstandssituatie. De gemeente is vrij in de keuze van de samenstelling van de les programma's. Dat gebeurt in nauw overleg met het RPCZ. Met de beschikbaar gestelde middelen kunnen twee WE- projecten worden begonnen. De voorkeur gaat uit naar één pro ject in Burgh-Haamstede en één in Nieuwerkerk, Oosterland of Bruinisse Taallessen De gemeente acht het van be lang vooral taalachterstand in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen en te bestrijden. Dat wil zeggen op de leeftijd dat kinderen de peuterspeelzaal dan wel het kinderdagverblijf bezoeken. „We hop'en peuter speelzalen en kinderdagverblij ven van de noodzaak te kunnen overtuigen en dus op spontane medewerking van die kant te kunnen rekenen", zegt beleids ambtenaar welzijn J. Coumou. Hij erkent dat er ook andere ma nieren gezocht moeten worden om de jonge kinderen te berei ken. Met name in Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse wonen veel religieuze gezinnen die geen gebruik maken van kin deropvang of peuterspeelzaal. De gemeente belegt op dinsdag 20 februari een informatiebij eenkomst voor basisscholen en de stichtingen Kinderopvang en Samenwerkende Peuterspeel zalen over het WE-project. Medewerkster M. Wisse van het RPCZ erkent dat het criterium van laagopgeleide ouders als stigmatiserend kan worden er varen. De praktijk wijst echter uit dat kinderen uit die gezin nen binnen het basisonderwijs een achterstand hebben, met name op het gebied van taalge bruik. De voorschoolse educatie is dan ook vooral gericht op het omgaan met taal en op het on derling communiceren van jon- door Michelle Koek KORTGENE - Een taxibusje met acht gehandicapte inzittenden is woensdag middag langs de Galgendijk in Kortge- ne in de sloot beland. De inzittenden raakten opgesloten in het voertuig doordat de deur niet meer open kon. Po litie en brandweer moesten er aan te pas komen om de mensen uit het busje te bevrijden. Niemand raakte gewond. De bus, die werd bestuurd door een 51-ja- rige man uit Goes, botste tegen een be drijfsauto, waarin een 45-jarige Noord-Bevelander reed. De laatste kwam vanuit een uitrit de Galgendijk op en wilde rechtsaf de Westpolderdijk oprijden. Hij vergat aan het taxibusje voorrang te verlenen, waarop deze in de sloot belandde. foto Erik Schwartz door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Gedeputeer de J. G. van Zwieten is onver kort voorstander van bouw van een jachthaven op Neeltje Jans. Het gaat om de huidige vlucht- haven bij het Topshuis (be dieningsgebouw stormvloedke ringlaan de Noordzeekant. Vol gens de gedeputeerde is er uit toeristisch-kwalitatief oogpunt grote behoefte aan zo'n jachtha ven. Tussen Scheven ingen en Breskens is er nu aan zee geen enkele haven voor de water sport. Van Zwieten geeft aan dat het streekplan Zeeland de inrich ting van een jachthaven op Neeltje Jans mogelijk maakt. Tot nu toe heeft de beheerder van de vluchthaven, Rijkswa terstaat Zeeland, niets willen weten van de komst van een wa tersportvoorziening. De dienst is bang voor de veiligheid van de pleziervaart vanwege de sterke stroomsnelheden die rond de stormvloedkering optreden. De gedeputeerde is daar niet van onder de indruk. Hij is er van overtuigd dat voor de vei ligheid afdoende oplossingen te vinden zijn. Dat zou ook al uit een onderzoek blijken. Van Zwieten onderstreept dat het hem alleen om een jachthaven te doen is, met hooguit wat hore- ca-en winkelvoorzieningen. Een koppeling met verbhjfsre- creatieve mogelijkheden wijst hij van de hand. Terughoudend Het dagelijks bestuur van Veere heeft nog geen mening over ves tiging van een jachthaven op Neeltje Jans, laat wethouder L. Wisse weten. ,,We zijn er wel te rughoudend in. Het standpunt van Rijkswaterstaat is in deze erg belangrijk. Op zich klinkt een haven voor grote zeewaar dige jachten wel leuk. Een drie master voor de deur. Maar we moeten nog adviezen inwinnen. We staan vooralsnog niet te trappelen." BenW van Veere zijn al wel dui delijk over verblijfsrecreatie op Neeltje Jans: die mag er niet ko men, ook niet in de vorm van een hotel in combinatie met con gresvoorzieningen, aldus Wisse. Gedeputeerde Van Zwieten vmdt zo'n hotel wél wenselijk, omdat daarmee ook de exploi tatie van het themapark Water land Neeltje Jans gediend is. Hij ziet het hotel als een vorm van zakelijke dienstverlening en niet als een verblijfsrecreatieve voorziening. Daar laat het streekplan ruimte voor. Wethouder Wisse zegt dat B en W recent nog duidelijk hebben aangegeven aan de provincie dat een hotel niet gewenst is op het voormal ige werkeiland in de Oosterscheldemonding. Uit het bestemmingsplan voor Neeltje Jans dat in de maak is, zal dat ook blijken. Onlangs had de ge meente nog projectontwikke laar H. van Koeveringe op be zoek, die graag op Neeltje Jans wil bouwen. Ook hem is te ver staan gegeven dat hij daar niet op hoeft te rekenen. Gedepu teerde Van Zwieten maakt dui delijk dat hij zich bij de ziens wijze van Veere neerlegt. Waterland Hij maakt zich wel zorgen over het voortbestaan van Waterland Neeltje Jans als een congres-ho telvoorziening niet door kan gaan. Dit temeer nu staatssecre taris M. de Vries van Verkeer en Waterstaat de handen af wil trekken van het themaperk en vindt dat de regio zich er verant- woordelijk moet stellen. Van Zwieten vindt dat partijen die belang hebben bij een presenta tie op Neeltje Jans (hij noemt bijvoorbeeld Rijkswaterstaat, de provincie, de stichting Het Zeeuwse Landschap en vooral het Nationaal Park Ooster- schelde) hun verantwoordelijk heid moeten nemen. Voorzitter J. Lilipaly van het Overlegorgaan Nationaal Park heeft al duidelijk gemaakt dat de centrale informatievoorzie ning niet gecombineerd kan worden met Waterland Neeltje Jans. Hij wil wel samenwerking, maar een aparte presentatie. Zonde Van Zwieten betreurt dat. ,,Ik zie het niet zitten om op 200 me ter van elkaar zieltogende hore ca- en winkelvoorzieningen te krijgen." Aan opheffing van Waterland denkt hij nog niet. „Dat zou zonde zijn. We hebben al zo weinig dagattracties. Edu tainment - educatie en ontspan ning - is een goede formule. Die kan alleen slagen met een lage toegangsprijs en door er veel geld in te stoppen." Ziekenhuisdirecteur J. Broertjes (links) neemt de 17.006 handtekeningen in ontvangst die op initiatief van H. Stevense zijn opgehaald. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hij kon ze nauwelijks tillen, de pakken met meer dan 17.000 handteke ningen voor behoud van het ziekenhuis in Zierikzee. Ook in die zin onderyond voor zitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen dinsdag hoe zwaar de argumen ten wegen van de bevolking. Broertjes toonde zich onder de indruk van de betrokkenheid van burgers en bestuur Schouwen-Duiveland tijdens de officiële overhandiging van de 17.006 handtekenin gen in Zierikzee. Ook de korte tijd waarin de stem van de bevolking op papier is verza meld door medestanders van initiatiefne mer H. Stevense uit Bruinisse is veelzeg gend, erkende Broertjes. „Het dwingt ons om onze besluit over de toekomst van deze locatie zeer degelijkte nemen." Binnen dat kader past onder meer het on derzoek naar de mogelijkheden voor be houd van een kleinschalige verpleegafde- ling voor meerdaags kort verblijf. Broertjes verwacht binnen vier weken bekend te kun nen maken of het 'model Alphen aan de Rijn' ook voor Zierikzee haalbaar is. Hij toonde zich tevreden over het overleg dat onder regie van de provincie op gang is gekomen over benutting van de vrijkomen de ruimten in het hospitaal. De plannen voor een herstelafdeling in samenwerking met de Schouwse koepel voor zorgcentra en verpleeghuizen Arcus, worden nieuw leven ingeblazen. De geldverstrekkers hebben la ten weten alsnog mee te willen werken aan de vestiging van het hospitel. Tevens raken de ideëen voor een centrale huisartsenpost voor cle avond-, nacht, en weekenddiensten in een stroomversnelling. De roep van een meerderheid in de Tweede Kamer voor behoud van het Zierikzeese zie kenhuis voegt volgens Broertjes weinig toe aan de discussie. Hij houdt voorlopig vast aan het standpunt van het ministerie van Volksgezondheid dat de reorganisatieplan nen van het ziekenhuis geenszins onverant woord zijn voor de gezondheidszorg op Schouwen-Duiveland Actievoerder Stevense ziet de toekomst voor het ziekenhuis door de stellingname van PvdA, CDA, D66 en SP in het parlement weer wat optimistischer tegemoet, zei hij in een reactie op de berichten uit Den Haag. De fractiewoordvoerders vinden Zierikzee bij uitstek een voorbeeld van kleinschalige ba siszorg die binnen het gewijzigde beleid van minister Borst overeind moet worden ge houden. In dat verband gaat het niet alleen om de klinische- en verpleegfunctie, maar ook om verloskunde en kindergeneeskunde. Realiteit Wethouder D. van der Wekken (PvdA) was 'blij verrast' met de onverwachte steun uit de Tweede Kamer. „Maar ik ga eerst eens na in hoeverre de signalen van die kant de rea liteit benaderen en wat het precies betekent voor Zierikzee." Van der Wekken nam de handtekeningen na overhandiging weer over van Broertjes. De bedoeling is het pak ket binnenkort onder massaal vertoon van de Schouwse bevolking door te spelen aan minister Borst. Tot die tijd blijven de lijsten in bezit van de gemeente. pagina 2: commentaar VEERE - De belangen van de landbouw zijn in de eerste aan zet tot het project herstructure ring Veerse Meer onderbelicht gebleven. Dat is vastgesteld door een breed gelaagde pro jectgroep die de ontwikkelingen coördineert na een eerste ver kenning van de problematiek. In samenspraak met een over koepelende stuurgroep is beslo ten de doelstelling van het ge biedsgerichte project zodanig aan te passen dat de landbouw nadrukkelijker in beeld komt. Die aanpassing is nodig om, zo als wordt geconcludeerd, te voorkomen dat de landbouw enkel verliezer wordt. Er dient ook gezocht te worden naar winstkansen voor de landbouw. Inmiddels heeft de Kamer van Koophandel een toeristische ontwikkeling Veerse Meer afge rond. Noord-Beveland heeft een toerisische recreatievisie in voorbereiding en de gemeente ge kinderen. Volgens Wisse heeft de gemeente voortvarend gereageerd op de mogelijkhe den die het Rijk biedt om deze achterstand te bestrijden. Het RPCZ ontwikkelt op dit mo ment WE-projecten voor negen gemeenten in Zeeland. door Conny Taheij VLISSINGEN - Het Rotter damse Zandstraalbedrijf RZB met vier werkmaatschappijen in Rotterdam en Vlissingen is gisteren failliet verklaard. Een verliesgevend project van RZB Zeeland heeft het bedrijf de das omgedaan. Het constructieschildersbedrijf werkte bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen aan nieuwe marinefregatten. Vol gens H. Crombeen van FNV Bouw is RZB het tweede bedrijf dat op dezelfde klus failliet is gegaan. Vorig voorjaar gebeurde dat met het Rotterdamse bedrij f Schale- kamp. „Het zou gaan om zo'n vijf milj oen per schip en het con tract ziet er prachtig uit. Maar de betalingen komen in termij nen, zodat de bedrijven moeten voorfinancieren. En niet ieder een kan dat dragen," stelt Crombeen. Bij RZB werken in totaal een kleine honderveertig mensen. De FNV-bestuurder vertelt dat het personeel bang is dat de werkgelegenheid voor hen ver dwijnt en het werk wordt uitbe steed aan Polen en Engelsen. „En deze vakmensen kunnen niet zonder meer ander schil derwerk oppakken," licht hij toe. Crombeen vindt dat de Schelde Groep ook een verant woordelijkheid heeft in het om gaan met onderaannemers. Volgens de curator wordt gepro beerd met het bedrijf een door start te maken.GPD door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een tachtigjarige inwoner van Kloosterzande vrijgesproken van seksueel misbruik van een meisje in Clinge. Het Openbaar Ministerie overweegt bij het Ge rechtshof in Den Haag in hoger beroep te gaan tegen de vrij spraak. De rechtbank achtte de strafba re feiten niet overtuigend bewe zen. Op de uitspraak werd geen toelichting gegeven. „Dit is lastig voor het Openbaar Ministerie, want ik kan weinig met een ongemotiveerde vrij spraak", reageerde officier van justitie F van Es ontstemd op het vonnis. Van Es eiste twee weken geleden drie jaar gevan genisstraf, omdat hij de seksue le handelingen wettig en over tuigend bewezen vond. De man werd verdacht jaren lang ontucht met het kind te hebben gepleegd. De ouders van het meisje onderhielden in de negentiger jaren een uitsteken de relatie met de bejaarde man, die vlak bij hen in de buurt woonde. Door hun vriend schappelijke contacten kwam het meisje regelmatig bij hem over de vloer. Haar ouders deden in de zomer van 1999 aangifte, toen een zus je aan hun moeder vertelde door de kennis onzedelijk te zijn be tast. De woning van de man was na de geruchtenstroom het doelwit van vandalisme. Dat leidde er toe dat de tachtigjarige naar Kloosterzande verhuisde. Het OM heeft twee weken de tijd om hoger beroep aan te tekenen. „Ik zal het dossier opnieuw bestu deren, voordat ik een beslissing neem"aldus de officier van jus titie. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Goes is gisteren in Mid delburg veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. De recht bank achtte poging tot moord en verkrachting bewezen. De Goesenaar probeerde 31 juli vorig jaar een 17-jarig meisje aan de zeedijk bij Wilhelmina- dorp te wurgen, nadat hij haar eerst op brute wijze had ver kracht. Het meisje verloor hier na enkele uren haar bewustzijn. Nadat ze naar de weg was ge kropen werd ze door een auto mobilist thuis gebracht. Slachtoffer en dader woonden bij elkaar in de buurt. Bang dat hij herkend zou worden kwam bij hem de gedachte op om haar van het leven te beroven. Hij vluchtte in paniek naar ken nissen in Twente. Omdat het slachtoffer een nauwkeurig sig nalement had gegeven kon de dader snel worden gepakt. Offi cier van justitie R. Rammeloo eiste twee weken geleden zes jaar cel plus tbs met dwangver pleging. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren een 30-jarige man uit Leeuwar den veroordeeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Ook moet hij zijn verdiensten, 29.900 gulden, aan de staat be talen. De Fries chanteerde drie jaar lang klanten van prostitu- Pas toen een slachtoffer uit Ter- neuzen het aandurfde bij de po litie aangifte te doen, kon de da der worden aangehouden. Van zijn ongeoorloofde praktijken werden 39 mannen de dupe. Hij chanteerde de mannen door te dreigen videobeelden van hen in de openbaarheid te brengen. Ze konden de beelden afkopen. De Fries liep de prostitutiezones af, waar auto's stonden gepar keerd. Dankzij zijn fotografisch geheugen kon hij uit het blote hoofd zo'n vijftien kentekens onthouden, inclusief het type en merk auto, de kleur en de naam van het garagebedrijf. Met een smoes achterhaalde hij bij gara gebedrijven de naam van de kentekenhouder. Daarna schreef hij chantagebrieven of belde hij ze op. De psychiater had hem vermin derd toerekeningsvatbaar ver klaard. De Leeuwardenaar is inmiddels in een psychiatrische kliniek opgenomen. Middelburg is aan de slag ge gaan met de uitwerking van de kwaliteitsatlas. Het Veerse Meer en omgeving komt ook aan bod in een door de Goes vastge stelde beleidsnota recreatie en toerisme. Tot slot heeft Groen Links Zeeland een discussieno ta Veerse Meer opgesteld. De conversatie speelde zich af in één der kerkgebouwen die omringd door Zeeuws platteland nog van rijk rooms leven getuigen. Oma woonde de mis bij met haar kleinzoon die, vond ze, nu ook maar eens kennis moest maken met de gloed van het religieus ritueel.Oma krijgt het ook zonder die gloed wel eens heet. En om zich dan wat koelte toe te zwaaien, brengt ze de hand ter hoogte van het gezicht, om er vervol gens gracieus mee door de lucht te wapperen. Haar kleinzoon had haar daarbij al vaak niet begrij pend aangekeken. Dus had ze 't hem onlangs eens goed uitgelegd. Dat je als je oud bent, wel eens opvliegertjes krijgt. En datje dan maar het best een beetje wind kan ma ken. Nu dus, zaten ze samen knus in de kerk, en passeer den godsdienstige taferelen de revue. Het ventje legde er een levendige belangstelling vooraan de dag. Maar snapte er niet veel van. Pas toen de priester het wierookvat liet zwieren, kwam er een blijk van herkenning op z'n ge zicht. „Kijk oma", glunderde hij, „die man is ook oud. En heeft het vast erg heet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35