PZC PSV zet ook Roda aan de kant Michael Boogerd is vroeg in vorm Barbara de Loor vervangt zieke Wieteke Cramer 14 Start WK schaatsen mogelijk verschoven Elfstedenclub wijzigt uitslag tocht 1940 niet Eindhovense ploeg blijft ongeslagen in 2001 Albers kandidaat bij Minardi Samenwerking United en Yankees Basketballers op herhaling Becker geeft vaderschap toe Matthaus in beeld bij Frankfurt m Amstel Cup biedt hoop voor Vitesse Uefa Cup mogelijk in nieuw jasje donderdag 8 februari 2001 door Frank van den Muijsenberg KERKRADE - Het winteroffen sief van PSV duurt voort. Nadat de Eindhovenaren in de eerste wedstrijden van 2001 zonder pardon afrekenden met een aantal mindere goden, sneuvel de gisteravond een meer ambiti euze tegenstander. In een lauw bekerpotje werd Roda JC vrij eenvoudig aan de kant gescho ven: 0-2. Het was alweer de vijf de overwinning in twee weken tijd. Nadat PSV simpel over onder andere RBC (6-0) en FC Gronin gen (3-0) heen walste, was de tijd rijp voor het serieuze werk. Zeker ook omdat de toppers te gen Parma en Feyenoord voor de deur staan. Op papier trof PSV gisteren een tegenstander uit de eerste categorie, in de praktijk beet Roda JC alleen voor rust van zich af. Zodoende bereikte PSV zonder al teveel poeha de halve finale van het bekertoernooi. De ploeg van coach Erik Gerets heeft daar slechts twee duels voor nodig gehad. Waar een an dere halvefinalist als FC Twente deze zomer al allerlei onbedui dende poulewedstrijdjes moest afwerken, hoefden de Europees spelende ploegen (waaronder PSV) pas in januari in te haken. Een absurde situatie, waaruit nog maar weer eens blijkt dat het Nederlands bekertoernooi een ondergeschoven kindje is. Het publiek lijkt het ook wel te geloven. Waar een wedstrijd tussen de landskampioen en een subtopper in Engeland geheid goed is voor een uitverkocht sta dion, was de nieuwe arena van Roda JC gisteravond niet eens voor de helft gevuld. Onderonsje Toch was het affiche erg aan trekkelijk: Roda JC en PSV den ken altijd offensief en hebben weinig geheimen voor elkaar. Een open wedstrijd lag daarom voor de hand. De verwachtin gen kwamen niet uit. In het Parkstad Limburg Stadion ont spon zich een gezapig onderons je, waarin vooral op z'n Engels werd geknokt. Voor rust speelde Mark Nygaard de belangrijkste rol inhet tactisch steekspelletje. Arnold Bruggink (links) viert dat hij het tweede doelpunt van PSV heeft gemaakt. Mark van Bommel feliciteert zijn ploeggenoot. Roda-coach Sef Vergoossen had zijn boomlange aanvaller ver rassend genoeg gekoppeld aan Mark van Bommel. Hij liep de vormgever van PSV consequent voor de voeten, waardoor de op bouw van de Eindhovenaren behoorlijk werd verstoord. Om dat Roda JC door het terugzak ken van Nygaard feitelijk maar met een spits speelde hield PSV achterin steeds een vrije man over. De ploeg kon de tactische omschakeling aanvankelijk niet maken. „We hebben te wei nig gedaan met die vrije man", erkende Gerets achteraf. ,,We konden onze spitsen moeilijk bereiken; de opbouw was matig verzorgd. Sef had dat goed be keken." Omdat de Limburgers slechts oog hadden voor de handel en wandel van hun tegenstanders, deden ze niet meer dan in de weg lopen. Kansen kreeg Roda JC nauwelijks; alleen Anastasiou en Zafarin waren even gevaar lijk. PSV-keeper Ronald Water reus had weer eens een rustig avondje. De doelman is in het nieuwe jaar toch al nauwelijks op de proef gesteld: de minst ge passeerde keeper van het be taald voetbal incasseerde in de eerste vijf duels slechts één tref fer. In het partijtje vrij worstelen was PSV dan ook de bovenlig gende partijVoor rust waren de meeste kansen dan ook voor de gasten. Een vrije trap van Brug gink ging net naast, terwijl de spits met achtereenvolgens een schot en een kopbal op Roda- keeper Kalac stuitteIn de twee de helft maakte PSV het kar weitje uiteindelijk simpel af. Na vijf minuten flitste Dennis Rommedahl in volle vaart langs gelegenheidsback Lawal en schoof de bal koeltjes achter Kalac. De Deense vleugelspits onderstreepte in de tweede helft nogmaals dat hij zijn twijfels en nervositeit kwijt is. Zijn assist, waaruit Bruggink in de 55e mi nuut voor 0-2 zorgde, was pre cies op maat. „Het doet me nog het meeste plezier dat Romme dahl sinds de winterstop zo goed op dreef is", aldus Gerets. „Hij staat vandaag weer drie, vier keer op de juiste plaats. Ik ben foto Robert Vos/ANP heel blij dat hij in een bloed vorm steekt." Roda JC - PSV 0-2 (0-0). 4 7. Romme dahl 0-1, 71. Bruggink 0-2. Scheids rechter: Uilenberg. Gele kaart: Ooij- er (PSV). Aantal toeschouwers: 8.900. Roda JC: Kalac; Senden, Vrede, Luijpers en Lawal; Van der Luer, Zafarin (68. Ouindi), VanDessel(46. Tomasic) en Soetaers; Nygaard en Anastasiou. PSV: Waterreus; Ooijer (82. Van der Weerden), Nikiforov, Faber en Bou- ma; Rommedahl, Vogel, Van Bom mel en Kolkka (68. Ramzi); Brug gink (73. De Jong) en Kezman. GPD LAREN - Christijan Albers maakt een goede kans op de twee de stoel bij Formule-1-team Minardi. De 21-jarige Nederlan der sprak woensdag met de Italiaanse stal en hoorde dat Mi nardi volgende week een keuze maakt tussen hem en twee andere rijders. De renstal legde al de negentienjarige Span jaard Fernando Alonso vast. Albers had in Italië een gesprek met Gian Carlo Minardi en de nieuwe teameigenaar Paul Stoddart, die Minardi onlangs van de financiële ondergang redde. ANP NEW YORK - Voetbalclub Manchester United en honkbal club New York Yankees gaan samenwerken. Beide groot machten in hun tak van sport tekenden woensdag in New York een overeenkomst die moet leiden tot uitwisseling van kennis omtrent marketing, training en andere zaken. United- baas Kenyon zei zeker het een en ander te kunnen opsteken van de Amerikaanse honkbalclub. „Zeker op multimediage- bied zijn zij goed ontwikkeld. Bovendien kennen zij de Noord-Amerikaanse markt beter dan wij." Manchester Uni ted hoopt na Europa en Azië in de toekomst ook de Verenigde Staten als afzetgebied voor merchandiseproducten te verove ren. RTR ANTWERPEN - De in een veldslag ontaarde basketbalwed- strijd tussen Antwerpen en Rode Ster Belgrado wordt dins- I dag zonder publiek in zijn geheel overgespeeld. Dat heeft de internationale basketbalbond woensdagavond in een specia- le vergadering besloten. Verder krijgt de thuisploeg Antwerpen een boete van 35.000 gulden. Stefan Sappenberghs (Antwerpen) en Sasja Stefano- vic (Belgrado) moeten ieder tienduizend gulden boete aan de i internationael basketbalbond overmaken. Het duo kreeg het dinsdagavond in de eerste helft van het duel met elkaar aande stok. Daarna eindigde de wedstrijd in de zogenaamde Euro pese Saporto Cup in een massale knokpartij. De arbiters stuurden uiteindelijk negen Belgen en tien Joegoslaven uit het veld. De wedstrij d werd na de ruzie niet meer hervat. ANP BERLIJN - De voormalige Duitse toptennisser Boris Becker I heeft woensdag toegeven dat hij de vader is van de tien maan den oude Anna. De moeder van het meisje is de in Londen woonachtige Russin Angela Ermakova. Het 33-jarige fotomodel had een vaderschapstest laten uit voeren. Toen het testresultaat positief was, kon Becker, die i vrijwillig DNA-materiaal had afgestaan, niet anders dan hel vaderschap van Anna erkennen. „Ik zal doen wat ik kan op- dat Anna een toekomst heeft als een gelukkig meisje", liet Becker weten. Volgens Ermakova ontmoette zij de ex-tennisser in een Lon- dense bar en hadden ze vervolgens seks in de bezemkast van een Japans restaurant. Daarop zou ze zwanger zijn geraakt. Dat moet gebeurd zijn in de zomer van 1999. AP BERLIJN - Lothar Matthaus kan aan de slag als trainer bij Eintracht Frankfurt. De Duitse recordinternational (150 in terlands) zou bij de nummer dertien van de Bundesliga de ont slagen Felix Magath kunnen opvolgen. Technisch directeur Rolf Dohmen bevestigde dat hij met Matthaus heeft gespro ken. Dohmen neemt zolang de taken van Magath waar. Oud-international Magath moest vorige week vertx-ekken na1 zes nederlagen op rij. De 39-jarige Matthaus sloot vorig jaar zijn spelerscarrière af bij de New York Metrostars. RTR i ARNHEM - Sinds de winterstop moet Vitesse het vooral van het bekeren hebben. Koemans top- formatie in ontwikkeling ver sloeg woensdag in de kwartfi nale van de strijd om de Amstel Cup AZ: 2-1. Een paar weken eerder imponeerden de Arn hemmers al in het toernooi door Ajax in de Arena uit te schake len. Vitesse won dit seizoen twee keer eerder van AZ. In de com petitie heeft de formatie uit Arnhem een plus van vijftien punten ten opzichte van die uit Alkmaar. Met daarbij ook nog eens het thuisvoordeel mocht het elftal van Koeman vooraf de favoriet worden genoemd. Vitesse leidde bij de rust door doelpunten van Zongo en Siko- ra met 2-0. Het werd nog span nend toen Perez na 54 minuten tegen scoorde. Ondanks de komst van 'pinchhitter' Bosman en een fraaie (kop)kans van For tes Rodriquez kwam het niet tot een verlenging. Aanvaller Siko- ra van Vitesse kreeg in de slotfa se een rode kaart. FC Twente FC Twente heeft eveneens de laatste vier van de Amstel Cup bereikt. De ploeg uit Enschede won de uitwedstrijd bij Zwolle met 3-4. De eredivisionist keek twee keer tegen een achterstand aan. Den Dunnen bracht de thuisclub al na een minuut op voorsprong waama Vennegoor of Hesselink de gelijkmaker maakte. De eni ge overgebleven ploeg uit de eerste divisie in het bekertoer nooi kwam door een eigen doel punt van Heubach opnieuw op voorsprong. Van der Laan, Booth en opnieuw Vennegoor of Hesselink stelden vervolgens alsnog orde op zaken. Abben- hues bepaalde in de slotfase de eindstand op 3-4. Vitesse - AZ 2-1 (2-0). 16. Zongo 1-0, 38. Sikora 2-0, 54. Bouchiba 2-1. Scheidsrechter: Van Huiten. Aantal toeschouwers: 13.500. Rode kaart: 87. Sikora (Vitesse). Gele kaart: Van Galen, Lee, Dibi, Fortes Rodriquez, Bosman (AZ). FC Zwolle - FC Twente 3-4 (2-3). 1. Den Dunnen 1-0, 5. Vennegoor of Hesselink 1-1, 24. Heubach 2-1 (ei gen doelpunt), 27. Van der Laan 2-2, 39. Booth 2-3, 76. Vennegoor of Hes selink 2-4, 83. Abbenhues 3-4. Scheidsrechter: Braamhaar. Aantal toeschouwers: 5500. Gele kaartR. Roelof sen, Schol, M. Roelof sen, Wij- nands (FC ZwollePothuizen, Heubach, Pahlplatz (FC Twente). ANP van onze sportredactie MALLORCA - Michael Boogerd is al vroeg in vorm. In zijn eerste optreden, woensdag in de Chal lenge Mallorca, was het meteen prijs. Boogerd won de zwaarste rit in een etappekoers waarin het klassement eigenlijk niet bestaat. De Ronde van Mallorca begon zondag, maar Boogerd maakte woensdag pas voor het eerst zij n opwachting. Dat kan, zoals ook afstappers de volgende dag ge woon weer mee mogen doen. In de zwaarste van vijf ritten ont snapte Boogerd in de laatste klim van de bergetappe over 174 kilometer van Alcudia naar Puerto d'Acudia. Hij kreeg de Spanjaarden Garcia Casas, Ca- bello, De Los Angeles en de NYON - De Europese voetbal bond overweegt de huidige op zet van de Uefa Cup te verande ren. Door de laatste 32 ploegen te laten strijden in acht poules van vier denkt de Uefa vereni gingen uit kleine voetballanden als Nederland tegemoet te ko men in hun wens naar positie verbetering. „Een leuk plan", oordeelde voorzitter Harry van Raaij van PSV. Hij woonde samen met af gevaardigden van Ajax en Roda JC en ruim zestig buitenlandse clubs de vergadering van de Uefa bij. „In zo'n opzet ben je op een gegeven moment toch ver zekerd van zes wedstrijden. Dat kan financieel interessant zijn. Ik keur het plan daarom ook ze ker niet af. Maar aan de ander kant gaan we ons nu ook niet rijk rekenen. Ook in de nieuwe opzet is de Uefa Cup lang niet zo interessant als de Champions League waar het echte geld te verdienen valt." Van Raaij ziet de mogelijke nieuwe opzet van de Uefa Cup dan ook niet als een vervanger voor de Euro League. „Zo pre senteerde de Uefa het wel. Maar dat is natuurlijk onzin. Wel is het goed om te horen dat men begrip heeft voor de problemen van onder meer Nederlandse clubs. Want ook ik besef dat de Euro League moeilijk te verwe- zenlijken is. Daarom is het goed dat de Uefa zoekt naar nieuwe oplossingen." ANP Zwitser Jeker mee. De groep be reikte een maximale voor sprong van ruim vier minuten. Op dat moment vond de Rabo- bank-ploeg het welletjes. „Het klassement levert verder ni ks op dan eer, maar we vonden het toch belangrijk genoeg om die jongens niet verder weg te laten rijden", zei ploegleider Adri van Houwelingen. De drie Span jaarden konden namelijk in het klassement Rabo-jongeling Hayman nog bedreigen. Boogerd was uiteindelijk de snelste in de sprint voor Jeker en Casas. Zabel won de sprint van het peloton en werd met een achterstand van 2.02 zesde. Van Houwelingen hechtte waarde aan de overwinning. „Het zegt dat Boogerdtrainingstechnisch goed overwinterd heeft. Dit wa ren toch betere klimmers waar mee hij wegreed." Druk Na de zege van Hayman was het al de tweede overwinning voor Rabobank in het nog jonge sei zoen. Dat was vorig jaar anders, herinnei'de Van Houwelingen zich. „Toen hebben we heel lang tegen de nul aangehikt. Vooral van buitenaf werd daardoor druk op ons gelegd." Boogerd pakte in 2000 in de Tir- reno de eerste zege, daarna duurde het tot hal f april voordat Steven de Jongh (Veenendaal- Veenendaal) tweede werd. Jans Koerts is woensdag als tweede geëindigd in tweede rit van de Ronde van Langkawi. De sprinter van Mercury-Viatel moest de Italiaan Enrico Dega- no in de massaspurt voor zich laten. Koerts blijft wel leider in het klassement. De rit ging van Gerik naar Kota Bharu over 226 kilometer. Achter Degano en Koerts sprintte de Italiaan Strazzer naar plaats drie. In het klassement heeft Koerts 7 se conden voorsprong op Degano. De Canadees Fraser zakte naar de derde plaats. ANP vari onze sportredactie BOEDAPEST - Het aan- vangstijdstip van het WK allround in Boedapest wordt mogelijk naar de namiddag verschoven. Volgens het draaiboek wordt op zaterdag en zondag om 12.00 uur gestart, maar door de hoge temperatuur in de Hongaarse hoofdstad wordt rekening gehouden met een start na 16.00 uur. Het kwik steeg gisteren in Boedapest tot 15 graden. De ingehuurde ijsmeester Ernst Eidloth uit Inzeil werkt al een paar dagen aan de ij s vloer van de buitenbaan in Boedapest. Met een speci ale machine is er al acht cen timeter van de toplaag ge schaafd om de baan in goede conditie te houden. De vries- installatie kan bij een bui tentemperatuur van maxi maal twaalf graden goed ijs maken. Als de ingevallen lente aanhoudt tot in het weekeinde, dan is de organi satie gedwongen het wed strijdschema ten minste vier uur op te schuiven. Rintje Ritsma ging gister middag om 17.00 uur als eer ste Nederlandse schaatser op het ijs. Hij was zeer te spre ken over de kwaliteit van de baan. „Ik weet niet hoe het eerder op de dag was, maar gezien de omstandigheden vind ik het ijs wonderbaar lijk goed. Het is mooi vlak en het glijdt lekker." GPD Michael Boogerd wint de vierde etappe in de Ronde van Mallorca. De Zwitser Fabian Jeker (rechts) werd tweede. foto Dani Cardona/RTR LEEUWARDEN - Het bestuur van de Elf stedentocht voelt er niets voor de uitslag van de tocht van 1940 te herzien. De 81- jarige Piet Keijzer zegt de enige winnaar te zijn. In de officiële uitslag ging de ovei*winning naar vijf deelnemem, onder wie Keijzer. „Het besluit van toen kunnen we nu niet meer terugdraaien", aldus voorzitter Henk Kroes van de Vereniging De Frie- sche Elfsteden woensdag. Alle toenmalige bestuursleden en de vier andere winnaars zijn inmiddels overle den. „We kunnen geen navraag meer doen. Uit overlevering is bekend dat er bij de finish verwarring en chaos heersten. Het bestuur heeft toen op goede gronden vijf deelnemers op de eerste plaats gezet", aldus Kroes. Keijzer wil dat de rijksarchieven en de of ficiële uitslagenlijsten van de Elfsteden- vereniging alsnog worden gewijzigd. De overwinning zou hem destijds volgens ei gen zeggen ontstolen zijn. De overwin ning zou in dat geval voor het eerst naar iemand van buiten Friesland zijn gegaan. Keijzer komt uit Driebergen. Keijzer zegt twaalf meter voorsprong te hebben gehad op de andere vier. Dat zou op een oude Polygoonfilm te zien zijn. Vol gens Henk Kroes kunnen ook foutieve be sluiten niet meer worden teruggedraaid. „Het bestuur heeft toen naar eer en gewe ten gehandeld. Daar willen wij nu niet meer tussen komen." ANP van onze sportredactie BOEDAPEST - Barbara de Loor vervangt Wieteke Cramer komende weekeinde op het WK allround in Boedapest. De ne gentienjarige schaatsster uit Lemmer, vier weken geleden derde op het EK allround, kampt al twee weken met bron chitis. In de afgelopen dagen gingen die klachten gepaard met een verkoudheid. Cramer moet vier dagen absolute rust houden. Cramer besloot gistermiddag, na overleg met haar coach In- grid Paul en arts Jaap West broek, zich terug te trekken voor het WK. Ze was 's ochtends nog stellig van plan mee te doen, maar tijdens een training op het ijs sloegen de twijfels toe. Cra mer hoopt voor de wereldbeker wedstrijden volgende week in Hamar weer hersteld te zijn. Cramer en De Loor zijn allebei üd van de kernploeg van Ingrid Paul. „Deze beslissing is op me dische gronden genomen", licht haar coach Paul toe. „Dat is al les. Het is heel vervelend maar het meisje is gewoon niet fit ge noeg om zo'n zware competitie aan te gaan. Gelukkig hebben we een reserve." „Het was een moeilijke beslis sing die met tranen gepaard ging", aldus Cramer. „Ik heb dit seizoen heel goed geschaatst, maar zonder het WK is het ook een mooi seizoen geweest. Ik had de beslissing nog twee da gen kunnen uitstellen, maar dat zou een beetje vreemd zijn ge weest omdat ik me al twee we ken niet goed voel. Ik ben pas negentien jaar, ik heb nog een hele carrière voor me. De Loor verloor afgelopen weekeinde in Heerenveen een skate-off van Tonny de Jong voor een plaats in de WK-selec- tie. De 26-jarige Amstelveense werd als eerste reserve aange wezen achter het aangewezen drietal Renate Groenewold, Tonny de Jong en debutante Wieteke Cramer. Kritiek De Loor, eveneens uitkomendin de kernploeg van Ingrid Paul, toonde afgelopen weekeinde al een goede vorm en uitte kritiek op het rijden van Cramer. Ze j vond dat de Friezin een week voor het WK meer had moeten j laten zien. De Loor neemt deel aan haar vijfde WK. In 1999 I boekte ze in Hamar haar beste resultaat met een zesde plaats. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34