Veel meer geld nodig voor musea PZC Boeren strijden om natuurcamping Onderzoek naar kwaliteit van T ele-taxivervoer PZC Advies in marketingplan aan Bevelandse gemeenten Zeeland promoot camperplaatsen CDA wil beter openbaar vervoer Eenrichting in Veere Nieuwe werkplaats gemeente Ellewoutsdijkse jongeren kiezen jeugdraad Boekenmarkt in Scherpenisse donderdag 8 februari 2001 bl7 VLISSINGEN - Toeristisch Zeeland gaat zich manifesteren als kampeerautovriendelijke provincie. De vereniging van recreatie-ondernemers Recron en het Bureau voor Toerisme Zeeland willen daarmee inspelen op de groeiende markt van de camper. Op initiatief van gedeputeerde J. G. van Zwieten heeft een werkgroep zich gebogen over de problematiek rond kampeerplaatsen voor camperbezitters. Dat gebeurde naar aanleiding van klachten van de kant van de Nederlandse Kampeerauto Club, NCK. Leden van deze organisatie had den een tekort aan overnachtingsmogelijkheden. Voorts wa ren er bezwaren tegen een al te stringent beleid rond het wild kamperen. De Recron Zeeland heeft daarop aangetoond dat er in Zee land voldoende camperplaatsen zijn. Een onderzoek door de vereniging van Zeeuwse gemeenten leidde tot de conclusie dat het niet wenselijk is in steden vrije plaatsen voor campers te creëren. De Recron heeft inmiddels 26 Zeeuwse recreatie- bedrijven bereid gevonden zich als kampeerautovriendelijke camping te presenteren. HEINKENSZAND - De CD A-fractie in de gemeenteraad van Borsele heeft Gedeputeerde Staten verzocht vooral alle mo gelijke invloed aan te wenden voor verbetering van het open baar vervoer in Zeeland. In de gemeente Borsele zijn al eerder de vroege diensten vervallen en de nieuwe dienstregeling van Connexxion levert ook weer een aanzienlijke verslechtering op. Wie bijvoorbeeld van 's Heerenhoek naar Goes moet, gaat eerst naar Hoedekenskerke met de lijntaxi, die een uur van te voren besteld moet zijn. In het decentraal gelegen Hoede kenskerke moet de reiziger overstappen op de bus naar Goes: een Bathse reis. Vooral voor mensen die vanuit het ziekenhuis naar huis moeten en voor leerlingen van het voortgezet onder wijs is het van tevoren bellen een groot probleem. In een brief aan GS schildert de CD A-fractie de problemen en dringt aan op extra aandacht en zoveel mogelijk provinciale druk op Connexxion. De Bevelandse gemeenten moeten bijna twee keer zoveel geld uittrekken als ze een professioneel en aantrekkelijk museum willen onderhouden. Ook de accommodaties, zoals hier in Goes, moeten beter. foto Willem Mieras VEERE - Het Vèerse college van B en W overweegt een een- richtingsweg te maken van de Bastiaan de Langestraat in Veere. In deze smalle straat staan meestal veel auto's gepar keerd waardoor vaak maar één auto tegelijk door de straat kan rijden. Het instellen van een eenrichtingsweg heeft tot gevolg dat een aantal parkeerplaatsen komt te vervallen. De ze plaatsen kunnen in het tweede deel van de straat worden gecompenseerd. Het college wil de mening van bewoners hierover peilen op een inloopavond. Op deze bijeenkomst wordt ook het instellen van een 30 kilometerzone in Zanddijk besproken. De inloopavond wordt gehouden op maandag 26 februari in verenigingsgebouw Oudestraat in Veere. De bij eenkomst vindt plaats van 19.00 tot 20.30 uur. OOSTERLAND - In vier maanden tijd wordt aan de Molen weg in Oosterland een nieuwe werkplaats voor het district oost van de Schouwse dienst gemeentewerken gebouwd. Wet houder gemeentewerken G. J. van de Velde-de Wilde slaat morgen de eerste paal. Alles bij elkaar kost de nieuwe werkplaats de gemeente ruim 2.5 miljoen gulden. Dinsdag 20 februari gaat op de hoek van Grevelingenstraat en Boerenweg in Zierikzee de bouw van het Business Isle ofwel handelseiland van start. Dat gebou wencomplex moet plaats gaan bieden aan - vooral startende - ondernemers en bedrijven in detailhandel en dienstverlening, zoals adviesbureaus, accountants en telecommunicatiebe drijven. Hoor Mieke van der Jagt GOES - De Bevelandse gemeen ten zullen bijna twee keer zo diep in de buidel moeten tasten, als ze een professioneel en aan trekkelijk museum willen on derhouden. Het adviesbureau Kolpron Consultants heeft in opdracht van de gemeenschap pelijke regeling die het museum bestuurt, een marketingplan gemaakt. Wat al bleek uit een eerdere rapportage over het museumbe leid staat ook in dit rapport als een paal boven water: Het moet beter, moderner, profes sioneler en het gaat meer geld kosten. Ook Kolpron komt tot de con clusie dat de stichtingsvorm voor het museum, dat tot nu toe bestaat uit drie vestigingen, de beste is. Een niet onbelangrijke reden is dat een stichting beter geld van buitenaf kan aantrekken in de vorm van sponsorgelden. De stichtingskas moet uiteindelijk wel worden gevoed uit de ge meentekassen. Een museum dat is opgezet vol gens de door Kolpron aanbevo len richtlijnen, zou in 2003 bijna een miljoen gulden kosten, waarvan 75.000 gulden uit ex terne financiering kan worden gehaald. Een halve ton zou zo'n organisatie uit exploitatieop brengsten kunnen halen, maar een kleine acht ton blijft er dan nog over voor de huidige deelne mers in de gemeenschappelijke regeling. Meer geld De gemeenten hebben overi gens al toegezegd meer te willen betalen voor een goed, profes sioneel geleid museum. Kapelle heeft bijna een halve ton extra over om een fruitteeltmuseum in Kapelle te behouden. Alleen .de gemeente Reimerswaal heeft de extra bijdrage afhankelijk gesteld van de plannen voor de toekomst. Ook wil de gemeente weten wat het kost om het schaal- en schelpdieren-muse um in Yerseke verzelfstandigd voort te zetten. Die berekenin gen, ook door Kolpron gemaakt, zijn overigens nog niet beschik baar. ELLEWOUTSDIJK - De jeugd van Ellewoutsdijk mag op dins dag 13 februari tussen 19.00 en 19.30 uur zijn stem uitbrengen in het Van Hattumhuis. Op deze dag wordt in het dorp de eerste jeugdraad in de gemeente Bor sele gekozen. De jongeren uit het dorp willen een jeugdraad, omdat ze graag rechtstreeks onderhandelen met de gemeente en de dorps raad. Tijdens de jeugddebatten, die de gemeente Borsele ruim een jaar geleden organiseerde, lieten de Ellewoutsdijkse j onge- ren al luid en duidelijk hun stem horen. Veel jongeren hebben al interesse getoond voor een functie in raad. Jongeren tussen de twaalf en achttien jaar kun nen zich kandidaat stellen. Alle jongeren komen op een verkie zingsformulier te staan. Vervol gens kan de jeugd tussen de twaalf en achttien stemmen. Tussen 19.30 en 20.30 uur wor den de stemmen geteld door een onafhankelijke commissie, waarna de uitslag door wethou der F. Tollenaar bekend wordt gemaakt. De jongeren staan nauw in contact met de dorps raad en worden ondersteund door het Vrij willigersHuis. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Verzelfstandigen, schrijft Kolpron in het marketingplan, zou onverstandig zijn. Het leidt tot versnippering en onherroe pelijk verlies aan kwaliteit. De nieuwe stichting zou drie vesti gingen in stand moeten houden met meer samenhang in de col lecties, een betere depotvoor ziening, en meer professionele leiding. Het meeste geld gaat zitten in de personele bezetting. Waar nu een directeur 17 uur per week aan de drie musea besteedt, zouden twee full-time krachten de leiding moeten nemen: een cultureel manager met een zakelijke inslag en een in- houdelij k georienteerde conser vator. Om een inhaalslag te maken in de modernisering van de pre sentatie en van educatie en com municatie, zouden op project basis twee gespecialiseerde krachten in dienst moeten ko men. Kapelle De huidige formatie van een be heerder in Kapelle, suppoosten en vrijwilligers, zou gehand haafd moeten blijven. Ook de accommodaties kunnen wel wat beter. In Goes kun je bijvoor beeld niet eens een kopje koffie krijgen, in Kapelle kunnen ze hun spullen nauwelijks kwijt en het Yerseke museum zou zoveel beter uitkomen vlakbij de oes terputten en de haven. Prioriteit moet echter worden gegeven aan een andere manier om de klanten te benaderen. Het ob ject moet niet meer onderwerp zijn, maar de bezoeker. De mu seumbezoeker, of hij nu uit de buurt komt of van ver weg, wil niet alleen kijken maar ook doen. Hij wil alle zintuigen ge bruiken en de huidige techni sche middelen maken dat ook mogelijk, volgens de Kolpron- adviseurs. door Michelle Koek GOES - Durven Tele-taxige- bruikers wel te klagen? Dat wil het samenwerkingsverband Oosterschelderegio in Goes uit zoeken. Sinds 1995 kunnen ge handicapten gebruikmaken van dit collectief vervoersysteem. Hoewel er relatief weinig klach ten binnenkomen, wil het sa menwerkingsverband de kwali teit van het Tele-taxivervoer peilen. Met de vervoerder, Connexxion Citax in Goes, is contractueel een klachtenregeling overeen gekomen. Het aantal klachten dat via deze weg werd ingediend is vrij beperkt gebleven en in feite voortdurend gedaald, van 108 in 1998 naar 47 in 2000. Bij nader onderzoek van de klach ten blijkt dat een kwart tot een derde ongegrond is en meestal berust op onvoldoende kennis van de spelregels. De resterende klachten bleken wel terecht. Het grootste deel hiervan heeft in de regel betrekking op te laat, te vroeg dan wel niet verschij nen van de bestelde bus. De ove rige klachten zijn zeer divers van aard: onjuiste opgave van de eigen bijdrage, te lange om- rijtijd, verkeerd vervoermiddel in verband met bijzondere ver- voerwens, te hard rijden of slechte bereikbaarheid van de centrale. Ondanks het geringe aantal klachten wil het samenwer kingsverband Oosterscheldere gio toch de kwaliteit van het vervoer onderzocht zien. Opval lend is namelijk dat tekortko mingen van het klachtensys teem aan het licht zijn gekomen en ter harte zijn genomen. Ken merkend voor de klachtenrege ling is dat klachten alleen in be handeling worden genomen als door de klager exact de plaats en tijd wordt aangegeven. Vol gens het samenwerkingsver band zou dit een reden kunnen zijn dat veel minder klachten worden ingediend. Dit vermoe den wordt bevestigd door gelui den uit de kringen van belang hebbenden. Anoniem Volgens belanghebbenden wor den er namelijk veel meer nega tieve ervaringen opgedaan dan wordt gemeld. Klagers willen liever anoniem blijven, zij vre zen voor de gevolgen van hun actie als zij in de openbaarheid treden. Bovendien wordt door gebruikers vaak gesteld dat hiermee toch niets wordt ge daan. Om na te gaan of deze gevoelens echt leven onder belanghebben den, is besloten een enquête uit te voeren onder ongeveer 350 Tele-Taxigebruikers. De enquê te moet inzicht geven over de grenzen tussen toelaatbaar en ontoelaatbaar collectief ver voer. Ook zal gebruikers worden gevraagd hoe zij tegenover wij zigingen in de nabije toekomst staan: vervangen strippenkaart voor chipkaart en het omzetten van Tele-taxivervoer in open baar collectief vraagafhanke lijk vervoer. De enquête wordt indien moge lijk in april dit jaar uitgevoerd. De kosten van het onderzoek worden geschat op 15.000 gul den. SCHERPENISSE - De Neder lands-hervormde kerk in Scherpenisse begint zaterdag 17 februari het verkoopseizoen met een boekenmarkt in de Hoeksteen tegenover de kerk in Scherpenisse. Elk jaar houdt de gemeente een aantal acties ten bate van de kerkvoogdij en de boekenmarkt is de eerste. In maart volgen nog een oliebollenactie, in de zomer een grote verkoping en in het najaar een rommelmarkt. Met de boekenmarkt willen de vele vrijwilligers die aan de ver koping meewerken, kwaliteiten specialiteit leveren. Dit jaar zijn in de Hoeksteen thematafels in gericht met theologische wer ken, kinderboeken, streekro mans en klassieke series als Arendsoog, De Kameleon, De Olijke Tweeling en Floortje Bel lefleur. Verder is er een enorme stapel boeken over uiteenlopen de onderwerpen, die voor een eenheidsprijs van 2,50 gulden verkocht zullen worden. Omdat er zoveel vrijwilligers meehelpen, kan per tafel wor den afgerekend. De boeken markt is 's ochtends van 10.00 tot 12.30 uur open en 's middags van 13.30 tot 15.00 uur. Van de opbrengst worden restauraties aan de monumentale kerk be kostigd. door Michelle Koek WISSENKERKE - Landbou wers R. de Regt uit Colijns- plaat en C. van der Maas uit Kats werden dinsdagavond te gen wil en dank plots eikaars concurrenten. Beiden zijn in de race voor de vestiging van een tweede landschapscamping op Noord-Beveland. De locatie Annahoeve van Van der Maas geniet planologisch de voor keur, aldus adviesbureau Rot huizen van Doorn 't Hooft. De plannen van De Regt, op de Matthemburgh, hebben echter de steun van de fracties Noord - Bevelands Belang, VVD en CDA. Dit bleek dinsdagavond tij dens de commissievergadering ruimtelijke ordening, econo mie en recreatie van de ge meente Noord-Beveland. Alle fracties, de PvdA uitgezon derd, zijn van mening dat De Regt vorig j aar oktober toezeg gingen zijn gedaan toen zijn plannen werden afgewezen. R. van 't Westeinde uit Wissen- kerke kreeg toen een land schapscamping toegewezen. „De gemeente zei toe dat zij zich zou inzetten voor De Regt bij een tweede mogelijkheid voor de vestiging van een land schapscamping. Die mogelijk heid moet op zijn minst worden onderzocht", aldus de fractie voorzitters. En die mogelijkheid kwam snel. Vorige week berichtte de provincie dat Noord-Beveland een tweede landschapscam ping op het eiland mag vesti gen. Snelheid is wel geboden. De provincie wil op korte ter mijn een plan van de gemeente waarin zij een toewijzing be kend maakt. De Regt en Van der Maas willen beiden naast het runnen van een landbouwbedrijf een land schapscamping inrichten. En beiden hanteren ze daarvoor hetzelfde argument. Zowel De Regt als Van der Maas heeft een zoon, die het bedrijf wil voort zetten. Van der Maas: „Het gaat niet goed in de landbouwsector. Als je het bedrijf voor de vol gende generatie zeker wil stel len, dan moet je wel een neven activiteit opzetten." Ontplooyen Dat zegt ook De Regt. Hij is al jaren bezig met het ontplooien van nevenactiviteiten, zoals de aanleg van een drijvend broed- eiland en een ecologisch aan- minicamping. Dit De Annahoeve in Kats is een van de twee boerderijen die kans maakt op een landschapscamping. voorjaar legt hij een zeventien hectare groot veenmos-riet- land, een palinggoot, vo- gelschermen en een vogelkijk- hut aan. De Regt bezit in totaal 58 hectare grond, waarvan 30 hectare is ingericht als natuur landschap. Van der Maas is uiteraard blij met zijn voorkeurspositie. Toch ziet ook hij dat De Regt de oudste rechten heeft. „Hij is veel langer bezig dan ik. In die zin heb ik wel begrip voor het standpunt van de commissie." Toch is dat geen reden voor Van der Maas om een stapje terug te doen. „Wij vechten net als De Regt voor onze plek. Ook wij moeten verder. Voor de toe komst van mijn zoon wil ik na tuurlijk het beste eruit slepen. „Ik ben blij dat we het college van burgemeester en wethou ders aan onze kant kunnen scharen", vervolgt hij. „Zij heeft de fracties opgeroepen om valide argumenten aan te voeren voor een andere keuze. Wij hopen dat de weegschaal aan onze kant het zwaarst is. Wij staan er, hoe dan ook, toch iets beter voor." De Regt begrijpt het standpunt van Van der Maas wel. „Ieder een praat voor zijn eigen toko, dat is logisch." Wat hem het meeste steekt is dat burge meester M. L. Everaers dins dagavond ontkende dat er toe zeggingen zijn gedaan. „In oktober belde ik met Everaers. Hij heeft mij persoonlijk mee gedeeld zich te zullen inzetten voor onze plannen. Dat de vlag er nu misschien anders bij hangt a la, maar dan moet hij daar ook voor uitkomen. Ook mijn zonen hebben zijn toezeg ging, tijdens de raadsvergade ring in oktober, gehoord." Bloemenrand In tegenstelling tot Van der Maas heeft De Regt al concrete plannen voor de inrichting van een landschapscamping. „Twee hectare wordt ingericht als camping en de overige vijf hectare blijft open landschap, foto Willem Mieras een broedweide voor vogels met daaromheen een bloemen rand van twaalf meter. In de winter zal de weide dienen als 'gedoogzone' voor ganzen." Van der Maas wil eerst een de finitief 'ja' van de gemeente horen, voordat hij concrete plannen maakt. „Ik diende een half jaar geleden een aanvraag in. De snelheid waarmee we nu zijn benaderd, verraste ons enigszins. Er zijn volop plan nen, maar concreet ligt er nog niets." Zowel De Regt als Van der Maas hoopt zo snel moge lijk een antwoord van de ge meente te krijgen. Burgemees ter M. L. Everaers was niet be reikbaar voor commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29