ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Crimineel wordt sneller uitgezet Zeeuws onderwijs zet student in als goedkope leerkracht |3° Sharon praat eerst met rechts Israël w Ook notoire winkel- en autodieven raken verblijfsvergunning kwijt Minister op de bres voor Zorreguieta Lijfwacht schiet gewapende man neer bij Witte Huis Burgemeester Mandos wil actievoerders Borsele rekening sturen Bezorgen wordt hoofdzaak Veel prijzen al op euro-niveau De Hond gaat in tegenaanval PSV naar volgende bekerronde Vissers zinnen op acties CAO-crisis kleinmetaal 4 WEKEN VOOR 9° ZW 4 Regen Bewolkt en perioden met regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Maxima temperaturen circa 9 graden. 244e jaargang no. 33 donderdag 8 februari 2001 losse nummers 2,00 doorAp van den Berg DEN HAAG - Vreemde lingen die voortdurend lichte misdrijven plegen, raken in de toekomst hun verblijfsvergunning kwijt. Staatssecretaris Kalsbeek (Jus titie) kondigde deze maatregel gisteren aan in de Tweede Ka mer. Momenteel kan Justitie pas een verblijfsvergunning intrek ken als iemand een straf van mi nimaal negen maanden cel moet uitzitten. Hierdoor blijven vaste klanten van de politie - zoals notoire winkel- en autodieven - ten onrechte buiten schot, vindt de staatssecretaris. Kalsbeek wil haar beleid ten aanzien van criminele asielzoe kers die nog in procedure zitten niet verscherpen. Justitie heeft volgens haar genoeg middelen om hen aan te pakken. De staatssecretaris verraste de Kamer met de mededeling dat de politie voortaan de vingeraf drukken van asielzoekers (die worden gemaakt zodra zij in de asielprocedure komen) mag ge bruiken om misdrijven op te los sen. Daarbij gelden woningin braken als de 'ondergrens'. Kalsbeek concludeerde dit op basis van een nieuwe rechterlij ke uitspraak, waarover ze later meer details verstrekt. Wallage De Tweede Kamer sprak giste ren over het gewraakte Gro ningse rapport 'Asielzoekers crimineler?', op basis waarvan burgemeester Jacques Wallage stelde dat onder asielzoekers veel meer criminaliteit voor komt dan onder Nederlanders. HILVERSUM - De Argentijnse minister van Buitenlandse Za ken, Giavarini, heeft het opge nomen voor Jorge Zorreguieta, de vader van prins Willem- Alexanders vriendin Maxima. „De activiteiten van Zorre guieta waren normaal", zei Gia varini gisteravond in met tv- programma Nova. „Hij heeft geen problemen met justitie. Het is een gewone man." Critici vallen er over dat Zorreguieta minister was in een regime dat mensenrechten schond. Giava- rinizei dat de Nederlandse rege ring geen contact met hem heeft opgenomen over de zaak. ANP Geen van de Kamerfracties durfde die opvatting gisteren te herhalen. „Het is een flutrap- port", vatte PvdA-Kamerlid Bert Middel de inhoud samen. Er is geen Kamermeerderheid voor een onafhankelijk, weten schappelijk vervolgonderzoek, zoals CDA, WD en SGP graag willen. Ook Kalsbeek voelt er niets voor: „We weten al vol doende over criminaliteit onder asielzoekers." Ze was evenmin te porren voor een voorstel van WD en CDA om criminele asielzoekers apart en onder een 'kritisch regime' te huisvesten. „Je kimt ze namelijk niet op sluiten. En wat je dan doet, is het probleem concentreren." Ze vindt het genoeg dat lastpakken hun zakgeld kunnen verspelen en overgeplaatst kunnen wor den. „En voor zware vergrijpen kan de officier van justitie altijd vervolging instellen." CDA en WD zijn blij dat de op sporingsmogelijkheden voor de politie worden vergroot. Groen- Links en SP toonden zich om privacyredenen teleurgesteld, omdat de vingerafdrukken be doeld zijn voor het vaststellen van een identiteit en niet voor politieonderzoek. GPD Voor het Witte Huis wemelde het tijdens en na het incident van de veiligheidsmensen. foto Doug Mills/AP door John Wanders WASHINGTON - De Secret Service, de uitgebreide lijfwacht van de Ameri kaanse president, heeft gisteren een 47- jarige man neergeschoten die bij het Witte Huis pistoolschoten afvuurde. President Bush was op dat moment bin nen aan het sporten. De president en vice-president Cheney, die in de westvleugel werkte, verkeer den tijdens de schietpartij niet in ge vaar. Het incident gebeurde kort voor half twaalf 's morgens. In en rond het Witte Huis gingen onmiddellijk alle alarm bellen af. Agenten holden over het ga zon met machinepistolen in de aanslag. Boven het terrein cirkelde een politie- helikopter. De man met het vuurwapen, Robert (Bob) Pickett uit Evansville (In diana), handelde volgens een woord voerder van het Witte Huis alleen. Hij werd snel omsingeld. De agenten vroe gen hem vergeefs zich over te geven. Toen Pickett zijn wapen afwisselend op zijn belagers, op het Witte Huis en op omstanders richtte, werd hij door een agent in zijn rechterknie geschoten en overmeesterd. Hij is in het ziekenhuis geopereerd. Pickett zou kampen met psychische problemen. Het was gister avond onduidelijk of hij het op het le ven van Bush had gemunt. Bush moet nu mogelijk afzien van zijn favoriete hobby: hardlopen in de zuide lijke tuin rond het Witte Huis. Die be vindt zich op schootsafstand van de plek waar Pickett zijn kogels afvuurde. GPD door Henk Postma VLISSINGEN - Het Zeeuws ba sisonderwijs begint nu ook last te krijgen van het tekort aan leerkrachten. Scholen bieden stagelopende pabo-studenten steeds vaker geld om ze te ver leiden als volledig inzetbare leerkracht voor de klas te gaan staan. Vooral in de Randstad verdienen studenten daar soms een salaris mee van 2000 gulden per maand. In Zeeland gaat het veelal om onderhandse, moei lijk te traceren vergoedingen. „Het is business geworden", zegt manager M. Anthonise van de pabo-opleiding aan de Hoge school Zeeland. Hij heeft de Zeeuwse basisscholen om op heldering gevraagd. Volgende week woensdag is de kwestie onderwerp van overleg met di recteuren van de scholen. „Want als het zo doorgaat wordt het een zootje." Om op de situatie in te kunnen spelen wil hij weten hoeveel betaalde stageplekken de scholen komend jaar denken te willen versieren. De kwestie zorgt voor groeiende onrust op de pabo's. De beste studenten krijgen vaak forse sommen geld toegeschoven voor langdurige, zogenaamde Ho stages. Anderen worden als vol waardige leerkrachten ingezet zonder dat daar enige vergoe ding tegenover staat. De stages vinden plaats in het vierde af sluitende leerjaar, en beslaan 21 weken. Studenten staan dan drie dagen per week voor de klas. In de praktijk komt dat vrijwel neer op full-time werk. Een groeiende groep studenten pikt die ongelijke behandeling niet meer. Vrijdag wordt in Den Haag gedemonstreerd voor de invoering van een officiële, en voor iedereen gelijke stagever goeding. „Het is oneerüjk dat sommigen wel zo'n vergoeding krijgen, en anderen niets", zeg gen Haarlemse studentes die het initiatief tot de actie namen. Als het aan de Zeeuwse pabo manager Anthonise ligt, krijgen de studenten hun zin. „Ik ben al tijd mordicus tegen betaalde stages geweest. Maar dat is nu niet meer vol te houden. De door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Burge meester J. L. M. Mandos van Borsele wil 11.000 gulden in re kening brengen bij Greenpeace, de campagne-organisatie Wise en bij de Socialistische Partij voor de kosten die de gemeente heeft gemaakt bij acties tegen kernenergie en transporten van nucleair afval. Mandos stelt vandaag de raad voor de rekening te versturen. Met de opbrengst wil de ge meente aan haar inwoners extra subsidie geven bij de aanschaf van zonnecollectoren. „Actievoerders zijn natuurlijk altijd welkom in onze gemeente en ze mogen ook een heleboel doen. Gasten ontvangen wij met open armen, ook als ze tegen kernenergie en risicovoUe transporten stelling nemen. Het moet alleen niet onevenredig veel van onze bestuurlij ke ener gie opslorpen. Al die tijd kun nen we niet aan het welzijn van onze inwoners besteden." Het standpunt van Mandos is analoog aan dat van Green peace over de kosten van poli- tie-escortes en bewaking van radio-actieve objecten. Green peace vindt dat de veroorzaker, EPZ, daarvoor moet opdraaien. Analogie is er ook met de toeris tenbelasting: gasten veroorza ken extra werk en uitgaven en moeten daarvoor betalen. Mandos:De bestuurlijke kos ten van de acties komen nu voor rekening van de inwoners van Borsele. Dat vind ik oneerlijk." scholen zien pabo-studenten als goedkope, en goed gemotiveer de leerkrachten. Na de stage proberen ze hen vaak nog een tijdje vast te houden. Het wordt gewoon lastig om studenten na de stage weer op de opleiding te krijgen." Regeling Minister Hermans doet er vol gens Anthonise goed aan een re geling te treffen, bijvoorbeeld dat studenten worden betaald wanneer ze na hun stage nog een tijdje op een school blijven wer ken. „Dat komt hun opleiding ten goede, want ze doen meer er varing op, en het zou het tekort aan leerkrachten voor een goed deel oplossen." De pabo-mana ger verwacht overigens niet dat veel van zijn studenten vrijdag naar Den Haag trekken om actie te voeren. „Vooral in de Randstad, waar het tekort aan leerkrachten erg groot is, loopt de kwestie hoog op. Wat daar hoge golven zijn, is hier nog een kleine rimpeling." De Randstad trekt wel steeds meer Zeeuwse pabo-studenten naar zich toe. Nu al kiest een dikke twaalf procent van hen voor een stage in één van de gro te steden. Anthonise denkt niet dat het zijn studenten in de eer ste plaats om geld te doen is. Want ze lopen natuurlijk ook te gen extra reis- en verblijfkosten aan. Doorslaggevender is vol gens hem dat ze ervaring willen opdoen in onderwijs aan kinde ren in achterstandsbuurten. DEN HAAG - Een jonge held in Den Haag ontwikkelde een geheel eigen werkwijze. Al balancerend met de kranten op zijn hoofd doet hij zijn ronde. Deze manier van transport is zeker niet aan te bevelen in wijken waar de abonnees ver van elkaar wonen. foto Cor Mulder/ANP Veel winkeliers en horeca-ondernemers hebben hun prijzen verhoogd tot een bedrag dat straks in ronde euro's is om te re kenen. De Consumentenbond constateert dat bij de afronding ruime marges naar boven worden gehanteerd. „De prijzen worden stiekem nu al verhoogd," meent een woordvoerder van de bond. Maurice de Hond, de ge schorste directeur van Newconomy, eist dat de raad van commissarissen van het door hemzelf opgerichte be drijf opstapt. Bovendien wil hij dat zijn schorsing wordt opgeheven. Hij veegde giste ren op een persconferentie alle beschuldigin- gen tegen hem van (j ft tafel. Ruim over de helft van het seizoen bHjft PSV op drie 'fronten meestrijden om de prijzen. De Eindhovenaren bereikten woensdagavond door een eenvoudige zege op Roda JC (2-0) de laatste vier ploegen van het beker toernooi. In de competitie strijdt PSV met Feyenoord om de landstitel en in de vierde ronde van de Uef a Cup is Parma volgende week de tegenstan- Ai der. B De Europese Commissie heeft gisteren voor grote delen van de Noordzee een tijdelijk visverbod ingesteld. De Federatie van Visserijverenigingen beraadt zich op protestacties. Ook voor Zeeuwse vissers is de maat vol:.Wij kunnen dit niet over onze kant laten gaan, anders gaat het van A Q kwaad tot erger." I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21kunst en cultuur: 23,24,25,27 en 28. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De nieuw gekozen Israëlische premier, Ariel Sha ron, begint vandaag aan het sa menstellen van een coalitiere gering. Hij heeft gisteren een team benoemd dat onderhande lingen gaat voeren met bijna al le politieke groeperingen. Daaronder is ook de Arbeiders partij van de dinsdag met over macht verslagen Ehud Barak. Sharon kreeg 62,5 procent van de stemmen, Barak slechts 37,4 procent. Naar verwachting zal het coalitieoverleg zich voorlo pig richten op de rechtse en reli gieuze groeperingen. Nu Barak is afgetreden, wacht de Arbeiderspartij een strijd om het leiderschap. Parlements voorzitter Avraham Burg heeft zich al kandidaat gesteld. Sharon zei gisteren dat hij zijn hoop op een regering van natio nale eenheid nog niet heeft opgegeven. Daarvoor gaan uit nodigingen naar 'iedere zionis tische partij die wil deelnemen aan een serieuze regering met gevoel voor verantwoordelijk heid, die naar vrede streeft'. Sharon probeert zo snel moge- Hjk de Arabische landen en het Westen te overtuigen van zijn vreedzame bedoelingen. Bin nenkort vertrekken missies naar de Verenigde Staten, Egypte en Jordanië. Naar Washington reist een team onder leiding van oud-ambas sadeur Zalman Shoval Ook Dori Gold, oud-ambassadeur DEN HAAG - De bonden heb ben het CAO-overleg in de kleinmetaal (400.000 werkne mers) vannacht afgebroken. Het loonbod en de afspraken die de werkgevers wilden maken over zeggenschap over werktij den, zijn volgens een woord voerster van FNV Bondgenoten veel te mager. De bonden gaan hun leden raadplegen. Acties worden niet uitgesloten. De werkgevers bieden in twee jaar tijd een loonsverhoging van 6,5 procent structureel en min stens 0,75 procent eenmalig. Eventueel kan dit laatste per centage volgend jaar verdub beld wordenFNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond eisen acht procent. ANP bij de VN en ex-minister van Defensie Moshe Arens gaan mee. Gevraagd waarom Sharon ver wacht dat hij kan onderhande len met de Palestijnen en de Sy- riërs, antwoordde Arens: „Het proces verloopt pijnlijk lang zaam. Ik hoop dat het nu sneller zal gaan, doordat Arafat be grijpt dat hij te maken heeft met een sterke regering.GPD pagina 2: Sharon krijgt het zwaar schrikbeeld voor Arabische wereld (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1