Asbestclaims sneller verwerkt PZC Varend duo maakt cd Kernenergie volgens CDJA beter dan conventionele stroom WAO moet modern sociaal vangnet zijn Beckers verbeeldt de oertijd in schilderijen en sculpturen 16 Aantal campings met vijf sterren stijgt naar tien Instituut slachtoffers Schoolvoetbal op Walcheren kunst cultuur donderdag 8 februari 2001 door Jacques Cats HAAMSTEDE - De Stichting Classificatie Kampeer- en Bun- galowbedrijven heeft camping Ginsterveld in Burgh-Haamste- de een vijfde ster toegekend. Dit is het maximale aantal dat be haald kan worden. De reeks sterren staat garant voor een uitstekend voorzieningenni veau en een kwalitatief hoog gastheerschap. Met Ginsterveld meegerekend telt Zeeland thans tien vijf-sterrencampings. Om zo'n hoge waardering te kunnen bereiken moet een cam ping voldoen aan strenge crite ria. Tot de belangrijkste eisen behoren modern en hygiënisch sanitair, ruime kampeerplaat sen en een veelzijdig recreatief aanbod zoals actieve recreatie teams, speelgelegenheden en zwembaden. Ginsterveld, dat deel uitmaakt van het samenwerkingsverband Zeeland Campings, viel al eer der in de prijzen. In 1994 vond de bekroning plaats tot cam ping van het jaar. Voor de derde keer kende de ANWB aan het bedrijf het predicaat van Euro topcamping toe. Camping Ginsterveld is een fa miliebedrijf waarin inmiddels de derde generatie is aangetre den. Oprichter Jan van der Graaf had in de jaren vijftig he lemaal geen plannen om een camping te beginnen toen hij het slagersvak in Zierikzee vaarwel zei en op Haamsteeds grondgebied een boomgaard kocht. Maar als er iemand langs kwam met de vraag in de boom gaard te mogen kamperen, pak te Van der Graaf een zeis en maakte zo de standplaats ge reed voor het optrekken van een tent. Van lieverlee is de camping verder uitgegroeid. Het bedrijf omvat inmiddels bijna zeshon derd plaatsen. De doelgroep bestaat uit jonge gezinnen die op zoek zijn naar rust en comfort. In de afgelopen jaren zijn veel investeringen ge daan ter verhoging van de kwa liteit en het bedrijfscomfort. De huidige uitbater Ronald van der Graaf noemt de bouw van een eigen douche- en toiletvoorzie ning bij een kampeerplek als een van de nieuwste ontwikke lingen. Het aantal van 22 van deze kampeerplekken wordt de komende jaren uitgebreid. door Maurits Sep Het Instituut Asbestslachtoffers be staat een jaar. Ruim zeshonderd slachtoffers of hun nabestaanden dien den een schadeclaim in tegen een voor malige werkgever. In 140 gevallen was de bemiddeling van het instituut suc cesvol. Daar staan 130 afwijzingen te genover. „Dat is soms triest. Maar aan alle regelingen zitten grenzen en wij zijn slechts uitvoerder." Directeur M. van der Woude van het in Den Haag gevestigde instituut heeft het niet gemakkelijk. Hij is de hoop van mensen die aan de dodelijke ziekte mesothelioom lijden, het gevolg van blootstelling aan asbeststof. Het pro bleem is dat die zich vaak pas na twin tig tot veertig jaar openbaart. Boven dien overlijdt het slachtoffer meestal vrij snel nadat de ziekte is vastgesteld. Aan de andere kant verlangen de werk gevers en de verzekeraars uiterste zorg vuldigheid. Zij willen absoluut zeker weten dat een schadevergoeding te rechtkomt bij iemand die daar ook recht op heeft. Dus bij iemand die de ziekte daadwerkelijk bij werkzaamhe den voor dat bedrijf heeft opgelopen. Die houding kan op de slachtoffers overkomen als onwil, erkent Van der Woude. Toch heeft hij begrip voor de werkgever. „Want stel dat iemand lan ge tijd bij een ander bedrijf heeft ge werkt waar asbest werd verwerkt. Waarom zou hij dan een schadevergoe ding moeten betalen en niet die ander?" Dat neemt niet weg dat het slachtoffer centraal staat. „Die persoon heeft im mers het probleem. Eigenlijk willen wij iets dat bijna niet mogelijk is: dat beide partijen tevreden zijn. Maar men mag niet vergeten dat wij slechts een bemid delende rol spelen. Wij kunnen niet in ons eentje het hele proces regisseren." Toch constateert Van der Woude voor uitgang in de behandeling van schade claims. In ieder geval in tijd. „Het gaat al sneller dan in het verleden, toen het soms jaren duurde voordat een zaak was afgehandeld. Maar het gaat mij nog niet snel genoeg." Afronden Wie binnen een maand duidelijkheid verwacht, is niet reëel. „Wel reëel is dat we op termijn de behandeling bmnen zes maanden kunnen afronden. Dat wil ik dit jaar nog bereiken. Maar dan moet wel iedereen van harte meewerken, slachtoffers, bedrijven en verzeke raars. En dan moet ook het medisch on derzoek vlot verlopen." Dan nog zal dit trouwens alleen lukken in de mainstream gevallen, merkt Van der Woude op. „Er zijn natuurlijk altijd in- De verwijdering van asbest is aan strenge regels gebonden om blootstelling aan asbeststof, dat de dodelijke ziekte mesotheli oom veroorzaakt, te voorkomen. gewikkelder zaken die meer tijd nodig hebben." De bewijsvoering is het grote probleem. Dat begint soms al bij de ziekte, legt hij uit. „Blijkt het toch geen mesothelioom te zijn. Eigenlijk moet je daar dan mis schien blij mee zijn, maar het is voor de persoon in kwestie toch vervelend." Ook lukt het af en toe niet aan te tonen dat een slachtoffer bij het door hem aansprakelijk gestelde bedrijf heeft ge werkt. Omdat hij daar geen bewijzen meer van heeft, omdat er geen getuigen meer zijn, omdat het bedrijf een paar keer is overgenomen en de oorspronke lijke documentatie is vernietigd. „Het is wel zo: mesothelioom heb je ergens in een asbestomgeving opgelopen. Ech ter, dat zou ook tijdens het hobbyen kunnen zijn gebeurd. En wij bemidde len alleen als er sprake is van een ar beidsverhouding. „Het slachtoffer weet het natuurlijkhet beste. Maar het komt voor dat hij al is overleden voordat de zaak in behande ling kan worden genomen. En dan doet zich een ander probleem voor: de nabe staanden blijken volgens de regels geen nabestaanden te zijn. Als er bijvoor beeld geen partner meer is maar wel kinderen, worden alleen minderjarige kinderen als nabestaanden beschouwd, meerderjarigen niet." Het Instituut Asbestslachtoffers wordt wel steeds kundiger in het vinden van bewijzen, stelt de directeur tevreden vast. De aanwezige kennis is in een jaar tijd flink toegenomen, er zijn meer bronnen beschikbaar gekomen en de contacten met asbestonderzoekers en asbestverwijderaars zijn uitgebreid. „Dat maakt het werk veel gemakkelij ker." De medewerking van bedrijven en ver zekeraars is bovendien een stuk verbe terd. „Men ziet het probleem en men wil er wat aan doen. Echter wel met de ze kerheid dat het geld naar de juiste per soon gaat. Ik hoop overigens dat ook de kleinere bedrijven bereikbaarder wor den. Want de problemen met asbest be perken zich niet tot een paar grote werkgevers." Om die reden zou Van der Woude een verdere normering van de schadever- foto Peter Nicolai goedingen toejuichen. Ook pleit hij voor nadere afspraken over het schade vergoedingsproces. Voor smartegeld zouden vaste bedragen moeten komen. Dat is niet alleen goed voor de duide lijkheid voor zowel slachtoffer als werkgever, maar kan tevens de behan delingstermijn bekorten. Slachtoffers en werkgevers hebben juist ook in juridische zin belang bij helderheid, voegt Van der Woude daar aan toe. „De verjaringstermijn is vast gesteld op dertig jaar. Werkgevers rea geren daar echter verschillend op. Defensie doet er geen beroep op en an dere sectoren van de rijskoverheid waarschijnlijk ook niet. Gemeenten wel, omdat zij afspraken hebben met verzekeraars. Ook bijna alle bedrijven doen een beroep op verjaring." Hoge Raad Hoe hier in de toekomst mee wordt om gegaan, hangt volgens Van der Woude af van de interpretatie die lagere rech ters geven aan een uitspraak van de Ho ge Raad. Die stelde vorig jaar dat in bij zondere gevallen van die dertig jaar mag worden afgeweken. Rechters kun nen zelf bepalen of een claim is verjaard of dat sprake is van een bijzonder geval. „Hopelijk komt hierover wel meer dui delijkheid, anders belanden beide par tijen in een nieuwe juridische lijdens weg." door Arnold Mandemaker DEN HAAG - De milieu-acti vist van morgen gaat de straat op met de leuze 'Kernenergie, ja graag'. Althans, dat zou moe ten, zegt Anton van der Vloet, de vice-voorzitter van de christen democratische jongerenorgani satie CDJA. Hij bepleit het open houden van de kerncentrale Borssele na 1 januari 2004. Op die dag gaat de schakelaar om, heeft het kahinet besloten. Ook het 'grote' CDA vindt dat Bors sele actief moet blijven. Kernenergie is veel vriendelij ker voor het milieu dan conven tionele elektriciteitscentrales, vindt Van der Vloet, inwoner van Baarle-Nassau. „Gewone centrales stoten voortdurend enorme hoeveelheden CO., uit, terwijl een kerncentrale zijn af val verpakt in kleine, hanteer bare pakketjes. Daarom moeten juist milieu-activisten vóór kernenergie zijn." Greenpeace Nederland veegt dit argument van tafel. „Die kleine pakketjes afval blijven wel 20.000 jaar radio-actief", schampert woordvoerster Fem ke Bartels. „Je zadelt toekom stige generaties op met een enorm afvalprobleem." Zij noemt het 'wrang' dat voorstan ders van kernenergie uitgere kend het argument van kli maatverandering in de strijd wei-pen. „Alleen overstappen op duurzame energie kan de CO, -uitstoot terugdringen. Kern energie is absoluut niet duur zaam", vindt Bartels. Radioactief afval is volgens CD- JA'er Van der Vloet 'absoluut ongevaarlijk'. „Het grootste deel is niet schadelijker dan zie kenhuis-afval. Maar een heel klein deel is wel gevaarlijk, maar dat kan toch zonder pro blemen in de bodem worden op geslagen. Daar komt plutonium tenslotte ook vandaan." De tijdelijke opslag van kernaf val in de bovengrondse Covra- opslag naast de kerncentrale van Borssele volstaat voorlopig ook, vindt Van der Vloet. „Daar gaan we heel zorgvuldig mee om. Het ligt daar zeer veilig. In ieder geval tot de wetenschap in de toekomst een definitieve op lossing heeft gevonden." In de exploitatie van een kern- centrale schuilt evenmin ge- vaar, vindt Van der Vloet. „De ramp van Tsjernobyl is ahveer zo lang geleden. En trouwens dat ging om een heel ander type kerncentrale." Van der Vloet noemt ook een ft. nancieel argument voor openhouden van Borss goedkope stroom. Hij haalt onderzoek aan waaruit zou blij ken dat elektriciteit van een kerncentrale 400 keer goedko per is dan conventioneel opge- wekte stroom en zelfs 800 keer goedkoper dan windenergie. Greenpeace-woordvoerster Bartels maakt ook van dat argu- ment gehakt. „Dat zijn valsebe- rekeningen. Toekomstige gene raties moeten nog duizenden jaren geld uitgeven aan opslag en bewaking van afval. Da; moet je wel meenemen in de energiekosten. Bovendien is kernenergie altijd zwaar gesub sidieerd geweest." Hypocriet Nederland hoeft wat het CDJA betreft niet direct nieuwe kern- centrales te bouwen, zegt Van I der Vloet. „Dat is een ander ver- j haal. Maar ik vind wel dat we die afweging zouden moeten maken." Intussen verwijt hij de Nederlandse regering hypocne: gedrag. „Wij houden op me: kernenergie, maar we voeren via Zwitserland wel Frame elektriciteit in om dertig pro cent van onze energiebehoefte te dekken. En waar wordt die Franse stroom opgewekt? Juist, in kerncentrales." WESTKAPELLE - Leerlingen van 18 basisscholen uit de dor pen op Walcheren doen op 4 es 11 april mee aan een school- voetbaltoernooi De wedstrijden worden gehou den op de velden van de Prelas; aan de Domineeshofweg 'ui Westkapelle. De jongenstea® spelen op woensdag 4 april van af 13.00 uur, de meisjes een week later, ook om 13.00 uur.Ir totaal doen 79 teams mee: 4! jongens-en 37 meisjesteams, i Rik Lingier (1) en Sven Barg van 2xbakboord. foto Willem Mieras door Michelle Koek KLOETINGE - Ze werken al lebei jn de beroepsvaart, Swen Barg en Rik Lingier. Op het Vlissingse loodsvaarluig De Meervak leerden ze elkaar vier jaar geleden kennen. Kok/matroos Rik met zijn gi taar en stuurman Swen met zijn zwoele zangstem. Dat re sulteerde twee weken geleden in een vijftien nummers tel lende cd. Het duo, met de toe passelijke naam 2xbakboord, presenteert: Zonder Stekker. Het schrijven van nummers doen de heren aan boord. Geen snikkende zeemanslie deren maar liedjes over het le ven zelf. Inspiratie halen ze van de straat en piet uit klot send water. Want nummers als 'Burgerlui', over een beklem mend huisje-boompje-beest- je-gevoel, en 'Laat me alleen', over zinloos geweld, spreken iedereen aan. Wie naar de cd luistert, trekt al snel de vergelijking met Ac- da en De Munnik. De heren lij ken er zo op dat ze zo kunnen meedoen aan Henny Huis mans Soundmixshow. „We horen inderdaad vaak dat we een Zeeuwse versie van dit Amsterdamse koppel zijn", zegt Rik. „Toch zitten we daar niet mee, we ervaren het als een groot compliment." Swen: „Als je akoestisch speelt en tweestemmig zingt...tja, dan lijk je al snel op Acda en De Munnik." Toch gaat de vergelijking met dit bekende duo niet helemaal op. „Zeker als je onze teksten vergelijkt met die van hen", zegt Swen. „Onze liedjes zijn pretentielozer en iets meer ge- ent op humor." Rik: „Ach, we hoeven er ook niet al te moei lijk over te doen. Vergeleken word je immers altijd. Blof werd altijd met De Dijk verge leken en inmiddels vraagt ie dereen zich af: „De Dijk? Wie zijn die gasten ook alweer?" Na Blof en Racoon hoopt 2xbakboord de volgende be kende Zeeuwse formatie te worden. De heren deden vorig jaar voor het eerst mee aan de unplugged competitie in Pan- ta Rhei in Vlissingen en be landden meteen in de finale. Op een haar na verloren ze van de Zeeuwse band Pillar of Heaven. Zaterdag 10 februari wordt in het Arsenaal in Vlis singen een cd gepresenteerd van deze competitie, waarop ook twee nummers van Rik en Swen prijken. Zeeuwse Belofte De Zeeuwse Belofte is de vol gende competitie waar 2xbakboord aan mee gaat doen. „En we verwachten dat we gaan winnen." Daarnaast willen de heren volgend jaar het theater in. Rik: „We heb ben genoeg repertoire. Onze muziek leent zich met echt voor muziekpodia. We zijn meer aangewezen op het kroe gencircuit of het theater. Om dat we in het theater meer mo gelijkheden hebben, willen we onderzoeken of ons dat gaat lukken." Swen: „Mo menteel zijn we bezig met het schrijven van teksten om de liedjes op een leuke manier aan elkaar te praten. Dat wordt ongetwijfeld nog een hele grote uitdaging." Meer informatie over 2xbakboord en de cd Zonder Stekker staat op de internetsite http://mem bers.lripod.nl/bakboo rd_ 2x/index/index.html door Rolf Bosboom KAPELLE - De WAO dient de komende jaren te worden omge vormd tot een eigentijds, sociaal vangnet. Daarbij moet meer re kening worden gehouden met eigentijdse ziekten en is inten sievere begeleiding nodig. Ook kan er nog veel worden verbe terd aan het beeld dat mensen vaak blijken te hebben van WAO'ers. Die opvattingen keerden woensdag keer op keer terug tij dens een debat dat het WAO- platform Zeeland en het over koepelend orgaan Het Klaver blad Zeeland in De Vroone in Kapelle hielden over de regeling bij arbeidsongeschiktheid. De hele dag praatten vertegen woordigers van onder meer belangenorganisaties, patiën tenverenigingen, uitvoeringsin stellingen en gemeenten én mensen met een arbeidshandi cap over de toekomst van de WAO. A. de Bont, werkzaam bij de Erasmus Universiteit in Rotter dam, ging terug in de historie en wees erop dat de basis van de WAO precies honderd jaar gele den werd gelegd. Toen, in 1901, werd de Ongevallenwet aange nomen. De aanleiding daarvoor was het toenemende aantal on gevallen met machines in de fa brieken, waarbij arbeiders bijvoorbeeld een ledemaat kwijtraakten. De wet verzeker de hen dan van een inkomen. Destijds was de situatie helder: de arbeidsongeschiktheid kon objectief worden vastgesteld en was doorgaans definitief. In de huidige situatie, met veel meer chronische ziekten en eigentijd se kwalen zoals RSI en het ver moeidheidssyndroom ME, is het veel moeilijk om te bepalen in hoeverre iemand arbeidsonge schikt is en blijft. „Mensen met ME hebben bijvoorbeeld de ene dag meer energie dan de ande re", aldus De Bont. Nieuwe wet De WAO is echter de afgelopen eeuw nauwelijks veranderd en dus onvoldoende toegesneden op deze tijd. De Bont pleitte dan ook voor een nieuwe wet 'die aansluit bij de realiteit' en dus flexibeler is en meer maatwerk biedt. Ook brak zij een lans voor 'andere vormen van solidari teit'; niet alleen maar een uitke ring verstrekken bij een arbeidshandicap, maar ook goede, professionele begelei ding bieden om optimaal ge bruik te maken van de mogelijk heden die iemand nog wel heek Tijdens het debat werd diverse malen verwezen naar de beeld-1 vorming rond de WAO, dieno»; steeds doorgaans negatief is. Een recente NIPO-enquête waaruit zou blijken dat een op de zes WAO'ers zich bewust zie-; ker voordat dan hij of zij isou! niet op de uitkering te worden, gekort, verergert dat imago al-j leen maar. Ten onrechte, vol- j gens de aanwezigen. De kans dat de WAO samen me: enkele andere sociale voorae- ningen op termijn wordt ver vangen door één basisverzeke ring, achtten veel deelnemen groot. Dat biedt voordelen (éér. loket, duidelijkheid, gelijkheid maar heeft ook nadelen zoals) de kans dat de kloof tussen arc; en rijk toeneemt. Het zoeken van de juiste balans tussen soli dariteit en individuele verant woordelij kheidisdanook nood- zakelijk, aldus Klaverblad directeur H. Notenboom. Het Klaverblad bundelt de uit komsten van de bijeenkomsten biedt die maandag 12 februar aan de provincie aan. De orga nisatie is tijdens de slotbijeen komst van het Zeelanddebat zaterdag 17 februari in Middel burg, aanwezig om hierop eer toelichting te geven. Nieuw onderzoek naar dodelijk ongeluk Breskens MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil meer zeker heid over de toedracht van een dodelijk ongeval in Breskens Een technisch onderzoek van het Nederlands Forensisch In stituut moet meer helderheic verschaffen over het fatale on geluk, dat op 27 december 199: in Breskens plaatsvond. De verdachte, een 20-jarig: man uit Breskens, reed toen me' een bedrijfsauto op de Nieuwe Sluisweg, na een inhaalma noeuvre, een 49-jarige fietsste.' uit het Belgische Zemst dood De vraag is met welke snelheid de inwoner van Breskens heeft; gereden. Om meer zekerheid te krijgen wordt een nieuw technisch on derzoek ingesteld. De strafzaak werd daarvoor voor onbepaalde tijd aangehouden. Officier vasj justitie A. S. Flikweert hac achttien maanden cel en drie jaar rij-ontzegging geëist, mai' hij verzette zich niet tegen hf; technisch onderzoek. door Ernst Jan Rozendaal CLINGE - Het is de vierde keer in tien jaar tijd dat de Limburg se kunstenaar Paul Beckers ex poseert in galerie Esprit in Clin- ge. Kennelijk is hij een welkome gast. Dat is begrijpelijk, want hij vervaardigt robuust en sterk werk. Omdat hij schilderijen én beelden maakt, is het niet nodig zijn werk te combineren met dat van een andere kunstenaar, zo als bij Esprit gebruikelijk is. Beckers heeft de grote exposi tieruimte voor zich alleen. Dat versterkt de indruk die zijn werk achterlaat. Uit de grote hoeveelheid schilderijen en sculpturen komt een duidelijke thematiek naar voren. Beckers verbeeldt de oertijd. De meeste van zijn schilderijen tonen landschappen. De kun stenaar maakt ze naar aanlei ding van reizen naar uithoeken van de wereld, waar de omge ving nog niet is aangetast door de mens. IJsland, Lapland en Zweden zijn favoriete plekken, maar ook woestijnen en moei lijk toegankelijke gebergtes spreken Beckers aan. Hij ver beeldt de landschappen in al hun ruigheid. De verf is opge bracht, afgekrabd en opnieuw opgebracht, met kwast of palet mes, soms subtiel geschilderd, dan in expressieve streken of spatten. Zijn schilderijen nade ren de abstractie, maar het on derwerp blijft zichtbaar. De horizonnen schildert Beck ers hoog op zijn panelen of pa pier. De luchten daarboven zijn de rustpunten, anders dan bij veel Nederlandse schilders uit verleden en heden. De chaos, de wirwar, de dynamiek zit bij de Limburgse kunstenaar in de landschappen. Met de hoge ho rizon suggereert hij uitgestrekt heid, een bijkomend effect is dat de toeschouwer als het ware in het landschap wordt getrokken. Soms lijkt Beckers ook gesta pelde aardlagen te hebben ge schilderd, zodat tegelijkertijd een kijkje op en inhet landschap wordt gegeven. Bovendien heeft de grove huid van zijn schilde rijen iets weg van gesteente of boomschors. De mens ontbreekt in Beckers landschap. Nog geen karrens poor beeldt hij uit. Daarmee wordt de tijdloosheid van zijn landschappen benadrukt. Zoals ze er nu bijliggen, lagen ze er dertigduizend jaar geleden waarschijnlijk ook bij. Ver verleden Als de kunstenaar iets met men selijke sporen doet, stammen die ook uit een ver verleden. Op enkele schilderijen heeft hij rotstekeningen nagebootst. Pri mitieve uitdrukkingen van mensen die duizenden jaren ge leden leefden, ongetwijfeld in een veel nauwere band met de natuur dan de mensen heden ten dage. De stieren en paarden van de rotstekeningen krijgen een driedimensionale vorm inBeck- ers sculpturen. In Esprit staan ze in het groot en in het klein, in terracotta met ijzeroxide en in brons. Eigenlijk verschillen ze niet zoveel van de schilderijen. De houdingen symboliseren ruigheid en vrijheid, de huid is letterlijk ruw, de kijker voelt zich oog in oog staan met iets wat oerkracht uitstraalt. De enige afwijkende werken zijn de venusfiguren en engelen, fijn gevormde pilaartjes bijna, en natuurlijk dichter bij het menselijke dat al het overige werk. Toch bestaat ook hier een grote barrière in tijd of ruimte. Hoe menselijk immers zijn engelen en mythologische figuren? Als ze ooit over de aarde wandel den, zoals in oude verhalen wordt verondersteld, is dat eeu wen en eeuwen geleden. Dat moet voor Beckers een gerust stellende gedachte zijn. Dat sommige dingen de tijd trotse ren. Als kunstenaar vindt hij juist die de moeite van het uit beelden waard. Expositieschilderijen en sculptu ren van Paul Beckers, t/m 4 maart in galerie Esprit in Clinge, open do t/m zo van 13.30-17 uur, do ook van 19- 21 uur. Werk van Paul Beckers. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16