Afscheid van het arbeidsbureau PZC Hypotheekrente Bedrijven keren massaal terug lager, lasten hoger naar Amsterdamse binnenstad Schapen drijven als onderdeel managerscursus Waarde Orange flink verlaagd Cisco presteert onder verwachting Corus verhuist opnieuw Gucci neemt Bottegga over Spoorwegchef nieuwe baas Alitalia Oude balie maakt plaats voor nieuw Centrum Werk en Inkomen donderdag 8 februari 2001 Op zoek naar een baan Ga naar het arbeidsbureau!" luidt stee vast het advies. Binnenkort niet meer. De oude vertrouwde ar beidsbureaus zijn aan het ver dwijnen. Volgend jaar moeten ze allemaal zijn opgeheven. Daar voor in de plaats komen Centra voor Werk en Inkomen. Eén loket waar werkzoekenden en uitke ringsgerechtigden terecht kun nen. PARIJS - France Télécom heeft gisteren de prijsmarge voor de beursgang van GSM-dochter Orange verlaagd van 11,50 a 13,50 euro per aandeel tot 9,50 all euro. Daartoe is besloten wegens de moeilijke marktomstandigheden. De inschrijving op 13 procent van de aandelen Orange sluit morgen, een dag later dan gepland. Ook het beursdebuut is een dag uitgesteld, tot komende dinsdag. De nieuwe prijsmarge brengt de waarde van Orange op 45,6 a 52,8 miljard euro tegen 55,2 a 64,8 miljard euro eerder. Vorig jaar, bij de aankondiging van de beursgang, raamde France Télécom de waarde van het mobiele-telefoniebedrijf nog op meer dan 100 miljard euro. ANP NE W YORK - Het Amerikaanse concern Cisco Systems, 's we relds grootste leverancier van internet-netwerken, heeft van af 1 augustus een winst geboekt van 1,33 miljard dollar. Dat is een stijging van 48 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Cisco zit daarmee voor het eerst in zijn elfjarig be staan als beursbedrijf onder de prognoses van analisten. De winst per aandeel ging omhoog van 12 naar 18 dollarcent. Analisten hadden gerekend op 19 dollarcent. De omzet steeg met 55 procenttot 6,75 miljard dollar. De prognoses zaten tus sen de 7 en 7,2 miljard. Cisco maakte de kwartaalcijfers bekend na het slot van de ef fectenbeurs in New York. DPA/ANP LONDEN - Nog geen jaar nadat Corus het nieuwe hoofdkan toor in Londen betrok, is het staalconcern alweer op zoek naar een nieuwe locatie. Oorzaak van de verhuizing, die voor de zomer achter de rug moet zijn, is de vorige week bekendge maakte herstructurering van het bedrijf. Hierbij komen ook 200 arbeidsplaatsen bij centrale staven en op het hoofdkan toor te vervallen. Het vorige, kleinere hoofdkantoor van Co rus aan Marylabone (het Londense handelscentrum) is inmid dels al verhuurd aan een andere onderneming. GPD AMSTERDAM - De Italiaanse producent van luxe goederen Gucci krijgt een belang van tweederde in landgenoot Bottega Veneta. Bottega ontwerpt en produceert luxe lederwaren en was vorig jaar goed voor een omzet van bijna 115 miljoen Gucci krijgt het belang door een kapitaalsuitbreiding bij Bot tega en door de overname van een belang van bestaande aan deelhouders Het nieuwe kapitaal wordt gebruikt om de mon diale expansie van Bottega te financieren. De hoofdactiviteiten van Bottega Veneta vinden plaats in Vi- cenza en Milaan. Het bedrijf exploiteert zelf twaalf winkels in de VS, vijf in Europa en vier in Azië. ANP ROME - De voormalige KLM-partner Alitalia heeft Frances- co Mengozzi benoemd tot nieuwe president-directeur als op volger van de vrijdag afgetreden Domenico Cempella. Dat heeft de Italiaanse luchtvaartmaatschappij gisteren bekend gemaakt. Mengozzi is nu nog topman van de staatsspoorwe gen. Cempella lag overhoop met de regering, die nog steeds meer derheidsaandeelhouder van Alitalia is met een belang van 53 procent. Zijn vertrek leidde tot speculatie dat voor KLM was voldaan aan een voorwaarde om met Alitalia te praten over een herstel van de breuk van vorig jaar april. Maar volgens de Nederlandse maatschappij is Cempella nooit een probleem geweest. ANP door Rixt Albertsma en Sylvia Marmelstein AMERSFOORT - Met een zuur gezicht trekt Mieke Ter Horst de deur van het arbeidsbureau achter zich dicht. „Wat een oubollige vestiging. Ik ben niks wijzer geworden", klaagt ze. Ter Horst verhuist binnenkort met haar gezin naar Schiedam. Haar man heeft daar werk gevonden. Maar Mieke, die nu ge deeltelijk in de WAO zit, wil ook graag aan de slag. „Er hangen zat vacatures op allerlei borden, maar die kan ik met mijn ziekte niet doen. En ze konden me ook niet vertellen wat voor gevolgen deze banen zouden hebben voor mijn uitkering." stuurd naar een uvi (Gak, Cadans, Sfb, Uszo, GUO). Die bekijken of de werk zoekende recht heeft op een WW of WAO-uitkering of dat hij met enige bij spijkercursussen toch nog aan de slag kan. In dat geval stuurt de uvi de werk zoekende naar een commercieel bureau dat hem aan het werk moet helpen. Het grote verschil met vroeger is dat al le instellingen waar de werkzoekende mogelijk mee te maken krijgt, onder hetzelfde dak zitten. De uvi's en ge meenteambtenaren die de bijstand re gelen, zitten een paar bureaus verder. „Ook trekken allerlei uitzendbureaus bij ons in", zegt Toussaint, wijzend naar de balies van Unique, Timing en Euras. „Er hoeven dus nooit meer dos siers van klanten over de post te wor den doorgestuurd. Ook kunnen de uvi's en de gemeenteambtenaren bij elkaar in de computer neuzen en de geschiede^ nis van hun klant bekijken. „Alles gaat straks dus veel sneller." De politiek heeft besloten dat de reïn tegratie van alle mensen met een WW of WAO-uitkering voortaan moet gebeu ren door commerciële bureaus en niet foto Rob Keeris/GPD langer door een overheidsbedrijf .Com merciële reïntegratiebureaus schieten dan ook als paddestoelen uit de grond. Inmiddels telt Nederland er meer dan 600. De grootste daarvan is Kliq, de verzelfstandigde reïntegratiepoot van de vroegere arbeidsvoorziening. Ande re bekende bureaus zijn Argonaut, Start en Randstad. Vertrek Toussaint verwacht wel dat het ge bruik van één loket uiteindelijk succes vol zal zijn. „Werkzoekenden hoeven straks nog maar één keer hun verhaal te vertellen." Toussaint heeft er een hard hoofd in dat alle arbeidsbureaus voor begin vol gend jaar zijn omgevormd tot CWI. „Onlangs heb ik nog een rondje ge maakt en het merendeel van de bureaus doet alles nog op de oude manier. Ze kunnen natuurlijk wel een bordje bo ven de deur hangen met CWI, maar dan zijn er nog niet. Voor een echte omvor ming moeten ze minstens een jaar uit trekken." GPD De problemen waar Ter Horst tegenaan loopt zijn bekendVeel werkzoekenden en uitkeringsgerechtigden klagen steen en been dat de arbeidsbureaus hen niet aan een geschikte baan kun nen helpen. Vaak weten ze niet Waar ze de speurtocht naar werk kunnen be ginnen en soms werken de uvi's (orga nisaties die de uitkeringen verstrek ken) hen zelfs tegen. Werkzoekenden blijven dan onterecht lang in kaarten bakken staan. Daar moet binnenkort een einde aan komen. Alle arbeidsbureaus worden opgeheven. In plaats daarvan krijgt Nederland 130 Centra voor Werk en In komen (CWI's). Iedereen die vragen heeft over werk of uitkeringen kan daar vanaf 2002 terecht. Het wordt één loket waar alle werkzoekenden, werk lozen en arbeidsongeschikten moeten aankloppen. De CWI's helpen alle mensen die een baan zoeken of een uitkering hebben. Alle instanties die iets te maken hebben met werk of uitkeringen zitten daar on der één dak. De gemeente, de instellin gen die uitkeringen verstrekken en de uitzendbureaus. Ook de oude arbeidsvoorziening is on dergebracht in het CWI. Maar deze af delingen helpen alleen mensen die bin- Zoeken naar een baan kan bij het CWI ook per computer. nen een half jaar aan de slag kunnen. Het zijn werkzoekenden die zelf veel initiatief nemen om een baan te vinden. Ze zoeken zelf vacatures in de compu ter en schrijven sollicitatiebrieven. De medewerkers van het CWI helpen ze daar zo nodig een beetje bijMomenteel wordt in Nederland her en der proef ge draaid met CWI's. Poppetje Op het 'voormalig' arbeidsbureau aan de stadsring in Amersfoort hangen nu nog twee borden, eentje van het ar- beids-bureau en eentje met Centrum voor Werk en Inkomen. „Dat is bewust gedaan", zegt vestigingsmanager Jos Toussaint. „Door twee borden op te hangen is het voorlopig herkenbaar." Ook het oude logo van de arbeidsvoor ziening, een rennend poppetje, domi neert nog steeds de gevel. Van binnen verandert er echter van al les. De oude prikborden met papieren vacatures zijn grotendeels vervangen door supermoderne 'vacaturezuilen' (computers op een standaard) voor wie zelfstandig en snel wil neuzen in aller lei vacatures. „Zeventig procent van alle vacatures in Nederland zit hier in", aldus Toussaint. Toch heeft deze CWI nog wel wat kin derziektes. In de hoek hangt een tele foon voor mensen die een geschikte baan hebben gevonden en meteen wil len solliciteren. Een meisje staat er wat onhandig bij, met de hoorn tussen schouder en oor geklemd en een pen en schrijfblok in haar handen. Ze kijkt verstoord op als een groepje mensen op een meter afstand van haar begint te kletsen. Van privacy is weinig sprake. Beursvloer Toussaint noemt de computers, de va caturezuilen, de balies van uitzendbu reaus en de oude prikborden met vaca tures trots 'de beursvloer'. „Alles wat met vraag en aanbod van werk te ma ken heeft, komt daar bij elkaar." De beursvloer is vooral geschikt voor men sen die zelfstandig informatie komen zoeken. Werkzoekenden die wat meer tijd no dig hebben om een baan te vinden, wor den bij de CWI's linea recta doorge- De Amsterdamse binnenstad dreigt uit zijn voegen te barsten. Wonen, werken, winkelen, uitgaan en re creëren gebeuren steeds meer op slechts acht vierkante kilometer. foto Rob Keeris/GPD door Jos van Rijsingen DEN HAAG - Hoe lager de rente is, des te vrolijker iemand wordt die een eigen huis koopt of de hypotheek moet verlengen. Elk procentje dat de rente zakt, wordt de hypotheek duizend pietermannen per 100.000 ge leende guldens goedkoper. Had je gedacht. Niet dus. Het zoveel besproken belasting voordeel wordt bij een lagere rente namelijk ook minder groot. Afhankelijk van het be lastingtarief wordt in bovenge noemd voorbeeld 376, 420 of 520 gulden minder voordeel ge noten. Bij de spaarhypotheken leidt een lagere rente bovendien tot een hogere premie waarmee aan het einde van de looptijd de hypotheek wordt afgelost. Die premie moet dan omhoog omdat bij een lagere rente het ingeleg de kapitaal langzamer groeit. Het omgekeerde geldt natuur lijk ook. Bij een hogere rente kan de premie omlaag. Het zijn een soort ingebouwde dempers. Zo halverwege de looptijd zou zelfs een situatie kunnen ont staan dat iemand beter uit is met een hogere rente (die fiscaal aftrekbaar is) en een lagere pre mie (niet aftrekbaar). Wat lage hypotheekrentes, be treft gaat het alweer enkele maanden de goede kant op. Zo wel de ontwikkelingen op de ka pitaalmarkt als concurrentie- overwegingen zorgen ervoor dat de tarieven over een breed front dalen. Sinds eind oktober tot wel 0,8 procent.Vooral de Rabo bank kwam met extra verlagin gen om het verloren marktaan deel terug te veroveren.De bank sluit niet uit dat de hypotheek rente dit jaar nog verder zal da len, maar Rabo bestrijdt de kri tiek van de Vereniging Eigen Huis dat de banken een half pro cent hogere rentemarge hante ren dan vroeger om de hypo theekrente onnodig hoog te houden. Lasten De financieringslasten zijn ech ter niet in gelijke mate mee om laag gegaan. Juist bij de popu laire spaarhypotheken zorgt de combinatie van minder belas tingvoordeel (door de lagere ta rieven) en hogere premie (ter compensatie van de lagere rente) ervoor dat de lasten juist zijn gestegen. Zelfs bij een prijs- vechtende Rabobank is de netto effectieve rente van een spaar hypotheek (5 jaar vast, Natio nale Hypotheekgarantie, belas tingtarief 42 procent) sinds oktober omhoog gegaan van 1,85 tot 2,42 procent. Het begrip 'netto effectieve ren te' - of 'netto werkelijke rente' zoals de Vereniging Eigen Huis hanteert - vergt enige toelich ting. Veel mensen die deze staatjes in hun krant of de consumenten bladen lezen, denken dat dit de lasten zijn die moeten worden opgebracht. Dat is niet zo. Aan rente minus belastingvoordeel, plus premie en overlij densrisi coverzekering, is men meer kwijt dan blijkt uit het somme tje van de netto effectieve rente over het totale hypotheekbe drag. In de netto effectieve rente is rekening gehouden met de overige kosten en voordelen van een hypotheek, zoals de af sluit- provisie en de premies voor overlijdensrisico- en kapitaal verzekering. Ook het sterf terisi- co - met de kans dat alle volgen de termijnen niet meer betaald hoeven te worden - is in dat per centage verwerkt. Daarbij gaat het dus om toekomstige baten en lasten. Belangrijkste van het netto effectieve percentage is dat niet eenzijdig naar het ren tetarief wordt gekeken. Vergelijken Op die manier ontstaat een einduitkomst waarin alle finan ciële voor- en nadelen van de hypotheken zijn verwerkt. De verschillende aanbiedingen zijn daardoor beter te vergelijken. Deze berekeningen bieden nog geen uitkomst voor hypotheken waarbij verschillende produc ten tot een nieuwe hypotheek worden gecombineerd. Zo kent de Hypotheker sinds kort moge lijkheden waarbij het geld goedkoop bij de ene bank wordt geleend en de beleggingspolis of overlijdensrisicoverzekering wordt afgesloten bij andere fi nanciële instellingen die op dat gebied voordeliger zijn. Nadeel van de netto effectieve rente is ook dat de berekeningen uitgaan van één standaardsitu atie: man 30 jaar, hypotheek an derhalve ton, hypotheekgaran tie, belastingtarief 42 procent, enzovoort. Het geeft wel een goede indicatie maar bij andere leeftijden, belastingtarieven en hypotheekbedragen kunnen vergelijkingen weer anders uit pakken. Er zijn voor de consument nog geen simpele programma's op de markt om voor de eigen situatie een berekening 'op maat' te ma ken. GPD doorThea van Beek AMSTERDAM - De Amster damse binnenstad dreigt uit zijn voegen te barsten. Wonen, wer ken, winkelen, uitgaan en toe risme gebeuren steeds meer op slechts acht vierkante kilome ter. Het centrum heeft nu zelfs de grootste concentratie werk gelegenheid van alle Europese binnensteden, zo blijkt uit nog niet gepubliceerd onderzoek. Tien jaar geleden keerden be drijven de stad nog de rug toe, nu is het er weer 'booming busi ness'. „Als je niet uitkijkt dreigt het succes zichzelf op te eten", denkt wethouder Ruud Gron del, verantwoordelijk voor de binnenstad. De afgelopen vijf jaar steeg het aantal bedrijven met tweeduizend tot vijftien duizend. Ze bieden werk aan 87000 mensen, tienduizend meer dan vijf jaar geleden. Vooral de media, de zakelijke en financiële dienstverlening en de ICT hebben zich in de binnen stad genesteld. Het zijn vooral bedrijven die niet afhankelijk zijn van de auto, zoals Cartier, dat binnenkort het prestigieuze hoofdkantoor vestigt in een in drukwekkend pand aan de He rengracht. Naast al die bedrij vigheid telt het centrum ook nog ruim tachtigduizend bewoners. En jaarlijks brengen vijf mil joen dagjesmensen er hun vrije tijd door. Scenario's Hoog tijd dus voor een nieuwe visie op hoe het stadscentrum er in 2020 moet uitzien. Afgelopen jaar bogen twintig trendsetters, en later nog eens tweehonderd Amsterdammers, zich over de mogelijke ontwikkelingen. Het resulteerde in vier scenario's: een exclusieve,, een toeristische, een huiselijke of een anonieme binnenstad. Binnenkort spreken bewoners en gebruikers zich uit tijdens een BinnenstadsMarathon. Een etmaal lang kunnen zij deelne men aan een programma dat boordevol zit met debatten, in terviews, optredens en nachte lijk excursies door de stad. Op basis daarvan moet er een defi nitieve visie van het stadsbe stuur komen. Hoe Amsterdam er in 2020 kan uitzien, is beschreven in vier vet aangezette stadswandelingen. Zo toont het scenario van de ex clusieve binnenstad een onge kende welvaart, waar de allure van de Gouden Eeuw herleeft. Het Paleis op de Dam is een Mu seumhotel geworden en de Beurs van Berlage heeft zijn ou de functie terug.. Kantoorpan den en appartementen zijn zo duur, dat alleen de allerrijksten zich er kunnen vestigen. In de toeristische versie is spra ke van een gastvrije binnenstad, met zwemmen in verwarmd grachtwater en schaatsen in de winter. Elk weekeinde is wel ergens een evenement. De stad wordt over spoeld door toeristen en het oog is gericht op de Olympische Spelen van 2028. Het scenario van de huiskamer kent een bijna dorpse sfeer. Het centrum is autovrij, discothe ken zijn van het Rembrandt- plein vertrokken en op het er naast gelegen Thorbeckeplein kunnen kinderen naar hartelust spelen. Bedrijven zijn naar de stadsranden verhuisd en wonen is in het centrum is weer betaal baar. ICT Het andere uiterste is dat van de 24-uurs economie in een verza kelijkte, anonieme sfeer. ICT- bedrijven domineren de stad, die is ingesteld op auto's, crimi naliteit is onder controle dank zij een leger blauw op straat. Al leen bij gemeenschappelijk belang slaan bewoners, bedrij ven en gemeente de handen nog ineen. ,Ik zeg nog niets over mijn eigen voorkeur", zegt Grondel, „maar het laatste scenario spreekt mij toch het minste aan. Ik kan me voorstellen dat we uitkomen op plekken in de stad met een 24- uurs economie en zones waal meer rust heerst. Nu zie je ook al een trend bij ouders en kinderen die meer speelruimte eisen en van bewoners die zeggen 'doe het een onsje rustiger aan'. Ik verwacht dat tijdens de discus sies veel wordt gezegd over de veryupping van de stad. Maar ik zal er alles aan doen om ook ge zinnen en jongeren in de bin nenstad te houden." Om het gewenste scenario op de juiste koers te krijgen, denkt Grondel aan het ontwikkelen van nieuwe instrumenten. „Dat doen we nu ook al bij het beter spreiden van hotels over de stad en het verwijderen van de over dadige neonreclames op het Damrak. Ik sluit niet uit dat we in de toekomst het Rijk om wet telijke instrumenten gaan vra gen." GPD TOLBERT - Management trainingen kun je niet alleen verlevendigen met survival sessies in de Ardennen of rol lenspellen. Ronald Lowijs uit Groningen stuurt cursisten tegenwoordig af en toe het veld in met een collie en een kudde schapen om op die ma nier zichtbaar te maken waar ze als leidinggevenden nog tekort schieten. Dat cursisten soms schert send vragen of ze moeten le ren hun ondergeschikten honds te behandelen of op te drijven als schapen, raakt Lowijs niet. Voor hem is de training, waarbij kennel houdster Sandra Schoone- wille uit Marum assistentie verleent, bloedserieus on derricht, met als belangrijk ste leermiddel de hond. „Ben je slordig in de commu nicatie dan staart de hond je vragend aan. Doe je dat nog een keer, dan vult hij zelf zijn taken in. Ben je te dominant aanwezig dan loopt hij van je weg. Ben je ongenuanceerd in het overbrengen van je emotie dan kan hij onzeker worden. Kortom: je krijgt te rug wat je er in stopt", zegt Lowijs terwijl drie supervi sors van de ANWB-alarm- centrale een 'schaapherders training' ondergaan op een terrein bij het Groningse dorp Tolbert. Confrontatie Het ANWB-trio Ineke, Caro- la en Pieter moet een halve dag optrekken met Drentse heideschapen, Scottish blackface-schapen en border collies. Trainer Lowijs heeft hen eerder uitgelegd dat ze op een bijzondere manier zullen worden geconfron teerd met hun eigen gedrag en met de mogelijkheid daar van te leren. Hij laat de vi deocamera snorren terwijl Pieter als eerste het strijd perk betreedt. Binnen enkele minuten staat hij klem in een kluwen schapen, teiwijl de aan hem toegewezen border collie ongericht rondjes om de dieren draait. Via eenvoudige mondelinge bevelen en aanwijzingen met functionaris de hond laten doen wat hij wil. Lowijs con stateert dat Pieter overzicht moet leren houden. „Wat ge beurt er met iemand die ho peloos met zo'n groepje die ren staat te klooien? Hoe krijgt hij greep op de situa tie? Daar gaat het hier om." Volgens hem vindt niemand dit cursusonderdeel flauwe kul. Het komt alleen een en kele keer voor dat iemand bang is voor honden. Die mag dan even rustig wennen met een wat timide border collie. Als Carola van den Hende (34) aan de beurt is, ontdekt ze al gauw dat ze vooral dui delijk moet zijn. Stevige commando's en vastberaden bewegingen met de stok zijn nodig om haar hond goed werk te laten leveren. Aardig Dat vindt zij aanvankelijk moeilijk, Wat wil die hond, is de vraag eerst. Carola weet van zichzelf dat het haar er nu en.dan te veel om gaat aar dig gevonden te worden. En dat blijkt hier dus ook weer. „Ik reageer soms te emotio neel als ik zakelijk moet zijn. Ik wil vooral de relatie niet verstoren." Het trainen van managers met behulp van honden is in Nederland nog vrij nieuw. In Engeland gebeurt het al lan ger. Lowijs kwam op het idee omdat hij merkte dat hij in de omgang met zijn eigen vier voeter in valkuilen viel die hij bij het leidinggeven in an dere situaties had leren ver mijden. Dat komt volgens hem doordat de reacties van een hond de manier waarop je overkomt onvertekend weerspiegelen. Zo'n dier heeft immers geen bood schap aan je ervaring, je stemming of je gevoelens, meent Lowijs. Voor de ANWB'ers volgt op de cursus nog een nabespre king met videobeelden. Ze zijn overigens niet bang voor kritische vragen van hun on dergeschikten over de paral lel tussen hen en een koppel schapen. Pieter: „Ik denk dat hen wel uit te leggen valt wat wij hier hebben geprobeerd," GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11