Werkloosheid naar laagterecord Bouw presenteert zich op beurs als dynamische en moderne sector Hoogleraar ziet heil in Europese hightechbeurs Arbeidsmarkt ex-DDR in slop 7 Aantal Nederlanders met baan passeert grens zeven miljoen DAF-moeder Paccar-truck maakt iets minder winst Free Record Shop verkoopt boeken Vergoeding au pairs omhoog US Food Service doet overname KLM vervoert meer passagiers Letsbuyit uit problemen Politie pakt criminaliteit rond invoeren van euro aan woensdag 7 februari 2001 \/an onze redactie economie DEN HAAG - De werkloosheid heeft het laagste punt bereikt sinds 1980. Dankzij de econo mische voorspoed nam het aan tal banen de afgelopen jaren in rap tempo toe. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) signaleert echter een kentering. Het aantal werklozen is vorig jaar minder snel teruggelopen dan in de jaren daarvoor. In 2000 was 3.7 procent van de beroepsbevolking, 267.000 mensen, werkloos. Zes jaar eer der telde het CBS nog 547.000 werklozen, 8,5 procent van de beroepsbevolking. Het aantal werkloze vrouwen is nog altijd twee keer zo groot als het aantal werkloze mannen. Iets meer dan de helft (52 pro cent) van het aantal vrouwen tussen de 15 en 65 jaar werkte vorig jaar twaalf urn- of meer per week. In 1990 was dat 39 pro cent. Bij mannen lag het percen tage vorig jaar op 77 procent. De arbeidsparticipatie bij vrouwen is het grootst tussen de 25 en 29 jaar. Ongeveer driekwart van de vrouwen in die leeftijdscatego rie had vorig jaar een baan. Ook ouderen hebben zich de af- Werkloosheid op laagste punt sinds 1980 gelopen jaren op de arbeids markt gestort. Ongeveer de hel ft van de mensen tussen de 5 5 en 59 jaar had een betaalde baan. In 1996 was dit percenta ge nog 40 procent. Maar ook de arbeidsparticipatie van mensen tussen de 60 en 64 jaar steeg de afgelopen vier jaar van 11 tot 16 procent. Hierdoor kwam het aantal wer kenden met een betaalde baan van t waa If uur of meer per week vorig jaar uit op gemiddeld ze ven miljoen. De grens van zes miljoen werkenden werd tussen 1994 en 1995 gepasseerd. Hoe wel het aantal mensen met een baan vorig jaar minder hard steeg (met 155.000 mensen), ligt het nog altijd hoger dan het ge middelde van de afgelopen tien jaar (130.000). Gedurende de ja ren 19 9 7 tot en met 19 9 9 steeg de werkzame beroepsbevolking met 200.000 per jaar. Het aantal mensen dat nog aan het werk zou kunnen, daalde vorig jaar met 100.000 tot 700.000. Volgens het CBS is het het vierde achtereenvolgende jaar dat de ze groep met 100.000 daalt. Het gaat hierbij om mensen die wel zouden willen werken, maar niet op zoek zijn naar werk of niet direct kunnen beginnen met werken. GPD/ANP EINDHOVEN - Het moeder bedrijf van DAF-trucks, het Amerikaanse vrachtwagen concern Paccar, heeft vorig jaar een winst geboekt van ruim één miljard gulden. Dat is een kwart minder dan in 1999, maar beter dan in de ja ren daarvoor. Het goede resultaat is volgens topman Mark Pigott met na me te danken aan DAF en Leyland. In de jaarcijfers die het bedrijf gisteren bekend maakte wordt geen splitsing gemaakt van Amerikaanse en Europese resultaten. „De zwakke eco nomie in Amerika zorgde", al dus Pigott, „voor een lager vervoerd gewicht." Bovendien zijn volgens hem de kosten voor de transport sector sterk gestegen. Vooral de kosten van brandstof, de verzekeringen en de rente zijn hoger geworden. „Dit heeft geresulteerd in een afname van het aantal orders met 42 procent. We hebben in middels stappen genomen om de productie in de Ameri kaanse en Canadese fabrie ken met twintig procent te verminderen. Bovendien zijn er forse kostenbesparingen doorgevoerd." Paccar produceerde in 2000 meer dan honderdduizend trucks. Het aandeel van DAF hierin was 28.400 stuks. Een jaar eerder was het aantal trucks dat Paccar produceer de even hoog, maar toen maakte DAF er vijfduizend minder. De omzet van Paccar was vo rig jaar 18,5 miljard gulden. Dat is twaalf procent minder dan een jaar eerder. De winst daalde van 1,4 miljard naar 1 miljard. Toch ziet Pigott voor zijn bedrijf in de Verenig de Staten lichtpunten. De Amerikaanse concurren ten hebben het nog slechter gedaan dan Paccar. Daardoor werd het marktaandeel van Paccars truckmerken Ken- worth en Peterbild vergroot. GPD Werklozen lopen het arbeidsbureau in Berlijn binnen. foto Jan Bauer/AP van onze redactie economie NEURENBERG - De arbeidsmarkt in de vijf deel staten van de voormalige DDR zit in het slop. Mede door seizoensinvloeden was rond de jaar wisseling bijna een op de vijf mensen uit de be roepsbevolking werkloos. Dat blijkt uit cijfers die het Duitse arbeidsbureau gisteren bekendmaakte. Voor de komende maan den verwacht het bureau geen verbetering van de situatie. Sinds de Duitse hereniging tien jaar geleden, gin gen in de vijf zogenoemde 'nieuwe deelstaten' on geveer 920.000 banen verloren. In het voormalige West-Duitsland groeide het aantal arbeidsplaatsen met bijna een miljoen. Volgens de directeur van het arbeidsbureau kan de situatie in het oosten van het land alleen verbe teren als er fors wordt geïnvesteerd. Wegens de uitbreiding van de Europese Unie naar Oost-Eu ropa, zou vooral veel geld naar de infrastuctuur moeten. In januari is het aantal werklozen in Duitsland weer tot boven de vier miljoen gestegen. Directeur Bemhard Jagoda van het Duitse arbeidsbureau zei dat de stijging het gevolg was van normale sei zoensinvloeden. In heel Duitsland waren er vorige maand 4.093.000 werklozen, 200.000 minder dan een jaar terug en 284.000 meer dan een maand ge leden. DPA/AP ROTTERDAM - Free Record Shop gaat boeken verkopen via Internet. De webverkoop wordt mogelijk door de erkenning die Free Record Shop kreeg als 'geregistreerd detaillist voor de boekhandel'. Daarmee mag de platen- en cd-verkoper ahe boeken, behalve studie- en wetenschappelijke boeken, aan de man te brengen. Free Record Shop heeft al jaren plannen zich ook op de boe kenverkoop te storten. Daaxxloor kwam de keten van H. Breukhoven in aanvaring met de vereniging van boekenuit gevers KVB. De boekenuitgevers verzetten zich fel tegen het voornemen van Free Record Shop boeken onder de door uitgevers vastge stelde prijzen te verkopen. De NMa stelde de KVB uiteinde lijk in het gelijk. ANP DEN HAAG - De belastingvrije vergoeding voor au pairs stijgt van 550 naar 750 gulden per maand. De regeling geldt met terugwerkende kracht per 1 januari 2001. Dat heeft staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de Tweede Kamer gisteren laten weten. Aanleiding voor de verhoging is de verruiming van het maxi mum aantal uren dat een au pair in een gastgezin mag werken van twintig naar dertig per week. ANP ZAANDAM - US Food Service, de Amerikaanse Ahold-doch- ter die voedingsmiddelen en gei'elateerde pi'oducten levert aan restaxirants en instellingen, heeft alle aandelen gekocht van branchegenoot Parkway Food Sex-vice in Floiida. De om zet van de nieuwe telg bedraagt 85 miljoen dollar; Ahold ziet veel groeimogelijkheden voor Paikway, dat dui zend afnemers telt. US Food Service was tot nu toe slechts be perkt aanwezig in de rijke staat Florida .ANP AMSTERDAM - De KLM heeft in januari meer passagiei's en lading vervoerd met minder toestellen. De beladingsgraad steeg naar 74,4 procent tegen 72,1 procent over janxiari 2000. Het totale vei-voer nam met drie procent toe, tei-wijl de capaci teit bijna gelijk bleef. In de periode april 2000 tot en met afge lopen maand steeg de beladingsgraad met ruim twee procent naar 78,6. De beladingsgraad nam vooral toe op de Noord-At lantische routes en op de vluchten van en naar Afrikaanse be stemmingen. Het passagiersvexvoer steeg in januax-i met twee procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, terwijl de capaciteit met een zelfde percentage werd teruggeschroefd. De groei was sterk op de vluchten naar het Verre Oosten, op de Cen traal- en Zuid-Atlantische route en naar Afx-ika. ANP FRANKFURT - Het internetbedrijf Letsbuyit heeft bij de (toekomstige) aandeelhouders 52 miljoen euro 115 miljoen) ingezameld Daarmee lijkt het voortbestaan van het bedxtjf, hoewel afgeslankt, verzekerd. Van het totale bedi'ag is 20 miljoen euro direct beschikbaar, meldde Letsbuyit gisteren. De rest komt vanaf maart, over de pex-iode van een jaar. In ruil voor de financiering geeft Lets buyit 125 miljoen aandelen uit aan de geldschietex-s. Het bedrijf denkt in november 2002 uit de vei'liezen te zijn en werkt aan opheffing van het uitstel van de betaling. Letsbuyit kondigde eind januari aan tweehonderd van de 350 banen te schrappen, omdat er meer geld werd uitgegeven dan er bin nenkwam. ANP LELYSTAD - De politie zet een landelijke stuurgroep op om de criminaliteit ï-ond de invoering van de euro aan te pakken. De groep moet het beleid van de 25 politieregio's coördineren bij onder meer de inzet van extra surveillances en het opsporen van valsemunters. Veruit de meeste aandacht gaat naar de veiligheid van de waar detransporten, verklaarde com missaris M. Bosman, projectlei der openbare orde en veiligheid, deze week tijdens een spreek beurt voor kleine ondernemers. Zowel het geldvex-voer met de officiële geldauto's als de wan deling van de winkelier naar de afstortkluis van de bank wordt geïnventariseerd. Veel detaillisten vrezen dat de komst van de euro leidt tot een toename van de criminaliteit. Ze hebben veel meer geld in de kassa's dan normaal - soms wel tien keer zoveel. Niet alleen doordat ze zowel guldens als eu ro's moeten hebben, maar ook doordat alle klanten vanaf 1 ja nuari 2002 hun wisselgeld in eu ro's krijgen. In de huidige situa tie zijn de guldens van de ene klant het wisselgeld van de vol gende, maar dat is in januari on mogelijk. Bezet Eind december kunnen de win keliers de eurobankbiljetten ophalen bij hun bank. Daarvoor zijn geen speciale transporten geregeld. Ook het afstoiten van de 'oude' guldenbiljetten in ja nuari moeten de detaillisten zelf regelen. In die drukke periode zijn alle geldauto's in Europa al bezet. Voor de munten, die bij de dieven veel minder in trek zijn, heeft De Nedeilandsche Bank wel een - gratis - dienst uitge dokterd. Brancheorganisatie MKB Ne derland adviseert de leden om op lokaal niveau, via de winke liersvereniging, afspraken te maken voor extra surveillances. Depolitie probeert alvast crimi nele groepen in kaart te brengen die het hebben gemunt op de ve le geldtransporten rond de eu ro-omwisseling. ANP Niks zware stenen sjouwen, wankele steigers beklimmen, en vroeg oud met een versleten rug de WAO in. Wie deze week op de 23e Internationale Bouwbeurs 2001 in de Utrecht se Jaarbeurs rondloopt, krijgt vooral ingewreven hoe voor uitstrevend het bouwvak te genwoordig is. door Antoon Posting UTRECHT - Op de Internatio nale Bouwbeurs in Utrecht staan vooral veel dynamisch ogende stands. Gebouwd met de mooiste, strak glanzende of natuurlijke warmte uitstra lende bouwmaterialen. De spots zijn gericht op ver nuftige technische oplossingen en modern materieel waai'mee in een mum van tijd de mooiste huizen en gebouwen kunnen verrijzen. Als ten minste de overheid daar de ruimte voor biedt. Want die ovei'heid heeft vol gens Maarten van Hezik, voor zitter van de adviescommissie Bouwbeurs, nog altijd een hele grote invloed, ten goede en ten kwade. Zo is over de invoering van het Arbobesluit Bouwplaatsen veel gemopperd vanwege alle eisen om het werken veiliger te maken. Maar volgens Van He zik, ook dix-ecteur van de stich ting Stabu, beheerder van een bouwbreed informatiesys teem, heeft dit ook een ingrij pende mentaliteitsverande ring in gang gezet. „Ook aannemers in de bouw dringen nu aan op sti'enge controles op naleving van de Arbowet. Want als een ander het niet doet en jij wel, krijg je valse concuiTentie", legt hij uit. Bewuster Ook arboconsulent S. Visser van de Stichting Arbouw, het kennisinstituut voor verbete ring van de arbeidsomstandig heden in de bouw, constateert dat bedrijven zich veel meer bewust zijn geworden van de noodzaak van veiliger werken. „Mensen komen nu bij ons met vragen wat ze kunnen doen om de veiligheid te verbeteren ter wijl ze vroeger kwamen vragen waar dat toch allemaal voor diende", vertelt Visser. Hij merkt dat het gebruik van beschermingsmiddelen aan- De Rotterdamse brandweer takelt een gewonde bouwvakker uit een tunnel. De man was bij dit ongeval, enkele jaren geleden, onder het betonijzer terechtgekomen. Volgens arboconsulent S. Visser van de Stichting Arbouw is de bouwsector er veel aan gelegen de vei ligheid op het werkte verbeteren. foto Jasper Juinen/ANP zienlijk is verbeterd. Visser: „Bedrijven gaan bewuster met mensen om. Zo'n berichtje in de krant over weer een be drijfsongeval op een bouw plaats kan voor het betrokken bedrijf heel negatief uitpak ken." Het risico op ongelukken voor de volle honderd procent uit sluiten, acht Visser voor de bouw niet haalbaar. „Maar je kunt wel heel veel voorko men", verzekert hij. Van Hezik wijst erop dat bouwers de laat ste jaren flink investeren in vernieuwing, beter materieel en opleiding „Dat hameren op gezondheid en veiligheid in de bouw werpt zijn vmchten af. Nu het imago nog." Om het geld hoefje volgens Van Hezik tegenwoordig niet meer je neus op te halen voor weiken in de bouw. „Van alle indu striële bedrijfstakken liggen de lonen in de bouw nu het hoogst. Om maar aan perso neel te komen, betalen aanne mers tien tot vijftien pi'ocent boven de CAO-lonen." Aan de verbetering van het imago van de bouw kan vol gens Van Hezik ook de opmars van computer en Intei'net mee helpen. „Buitenstaanders den ken vaak dat de bouw een ou derwetse bedrijfstak is. Dat is achterhaald; veel aannemei's zitten op Internet en de eerste zakelijke transacties op het net zijn ook al een feit." De automatisering kan vol gens Van Hezik in de bouw- branche nog veel efficiency winst en kwaliteitsverbetering opleveren. Het koppelen van bouwtekeningen aan calcula tiesystemen en bestekken leidt volgens Van Hezik tot bestek ken waaruit beter is af te lezen wat er aan matei'iaal en mate rieel moet worden besteld en hoe het weik moet worden uit gevoerd. „Nu gaat nog steeds tien pi'ocent van de omzet ver loren door fouten, vertragin gen, verkeerde bestellingen en aanleveringen", aldus Van He zik. Het oprukken van de automa tisering in de bouw is volgens Van Hezik ook een teken van de groeiende bereidheid tot sa menwerking tussen verschil lende partijen xn de bouw. „De teneur is dat concurrentie vaak verspilde energie is en dat sa menwerken meer oplevert", al dus Van Hezik. Als voorbeel den noemt hij de houtsector die samen met onderzoeksinsti tuut TNO werkt aan de ont wikkeling van zware kwaliteit verduurzaamd hout. Deze houtsoort kan concurrerend zijn met metaal en kunststof. Dat alles is bedoeld om een steeds beter product. Iets waarvoor de consument vol gens Van Hezik best geld over heeft. Alleen zou de overheid daar dan ook i-uimte voor moe ten bieden. „In feite komt de grootste tegenwerking van de overheid. Die bepaalt dat er goedkoop in de Vinex-wijken moet worden gebouwd. Dan krijg je het absurde beeld dat kopers van een premiekoop woning na de oplevering van hun huis de geïnstalleerde standaard keuken onmiddellijk slopen om die te vexvangen voor een van betere kwaliteit." GPD De Europese beurzen kunnen nog heel wat leren van de Ame rikaanse. Het zou de beurswaar de van de ondernemingen en het beleggersklimaat ten goede ko men. Dat zei de 37-jarige eco noom Fred Huibers afgelopen vrijdag bij het aanvaarden van het bijzonder hoogleraarschap ondernemingsfinanciering en belegging aan de Katholieke Universiteit Brabant. door Anita de Haas TILBURG - Over het gelijk of ongelijk van de geschorste be stuursvoorzitter Maurice de Hond van Newconomy wil de als professioneel belegger bij ING werkzame Fred Huibers zich niet uitlaten. Maar dat het in Amerika de normaalste zaak van de wereld zou zijn dat een bestuursvoorzitter de aandeel houdersvergadering vraagt om een uitspraak over zijn positie, is volgens hem buiten kijf. In zijn oratie bij het aanvaarden van zijn bijzonder hoogleraar- schap aan de KUB hield Hui bers vorige week een pleidooi voor meer zeggenschap van de aandeelhouders, helderheid in de financiële rapportages, een begrenzing van het herplaatsen van aandelen bij een beursgang en de oprichting van één Euro pese hightechbeurs. Zo'n pan-Europese hightech beurs is volgens Huibers nood zakelijk om voldoende handel te genereren en genoeg geld te hebben om analisten te betalen die serieus onderzoek doen naar de veelal vrij jonge bedrijven die lastig te waarderen en te begrij pen zijn. „De Nasdaq heeft 6000 noteringen. In Europa gaat het om enkele honderden, die ook nog verspreid zijn over diverse kleine beurzen. Daarmee krijg je het vliegwiel niet op gang." Uit eigen ervaring als beheerder van de aandelenbeleggingen van ING Verzekeringen weet Huibers dat veel particuliei'e en institutionele beleggers behoef te hebben aan beleggen in kleine innovatieve bedrijven. „Banen en welvaart moeten komen uit innovatie. Kapitaal is dus be langrijk om tot ontwikkeling te komen. Daar zijn deze IT-, bio technologie- en andere innova tieve ondernemingen op aange wezen. Ze maken geen winst, maar hebben wel knappe kop pen in huis. Ze hebben be staansrecht, want technologi sche innovaties zullen niet verdwijnen." „We hebben in het verleden ook de gekte gehad met de telefonie, de radio, de spoorwegen. Ze doen nog steeds mee. Het is ook heel gewoon dat technische in novaties een slingerbeweging maken. Ik ben optimistisch, maar de krachten moeten wel gebundeld worden. De beurs is onderhevig aan sentimenten en nu wellicht té negatief omgesla gen." Vergelijkingen tussen de beurs van New York en die van Am sterdam wijzen uit dat het be leggingsklimaat in Europa na delig wordt beïnvloed. Zo ziet de helft van de ondernemers de openheid die bij een beursnote ring hooit als een last. Het ge volg is dat minder bedihjven voor een beursgang kiezen dan voor een goed beleggersklimaat wenselijk zou zijn. Een zwakker beursklimaat ver oorzaakt immers lagere beurs waarden en hogere kosten voor de beursgenoteerde onderne mingen. En als ze wel naar de beurs gaan, gebruikt 70 procent van de aandeelhouders de beursgang voor het hexplaatsen van aandelen om zelf te kunnen 'cashen'. In Amerika is dat om gekeerd. Daar gaat 70 procent naar de beurs om nieuw kapi taal aan te trekken. Huibers pleit er dan ook voor dat bij beursintroducties niet meer dan de helft van het aan delenbezit herplaatst zou mo gen worden. „Als het niet be doeld is om nieuw kapitaal aan te trekken, kun je als bedrijf im mers net zo goed een strategi sche partner zoeken." Stemrecht Huibers zegt blij te zijn met al lerlei bewegingen die op gang zijn gekomen om de de positie van aandeelhouders te verster ken, waaronder het teruggeven; van het stemrecht aan certifi caathouders. „Hoe meer infor matie en zeggenschap beleggers krijgen, hoe beter de aandelen markt functioneert. Daar is be slist nog een taak weggelegd voor de beursautoriteiten en toezichthouders. Ook in Europa zouden bedrijven in hun finan ciële verslaglegging moeten voldoen aan heldere kwartaal rapportages volgens de interna tionale accountantsnormen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7