AZZ koopt oude werkboerderij PZC Studenten zingen voor ouderen Alles draait om communicatie bij een aanstaande herindeling Asielzoekers bieden onbetaalde diensten aan als ruilmiddel Derde historieschilderij in Sluis E OPEN DAG 120 Opvang voor spijbelaars en schoolverlaters bij Biervliet Triniteit ziet weinig in plannen Aldi Bijeenkomst computerfreaks O) O m -Q CD cu ZELDENRUST STEELANTCOLLEGE TERNEUZEN ZELDENRUST-STEELANTCOLLEGE woensdag 7 februari 2001 door Pascalle Cappetti BIERVLIET - De voormalige werkboerderij in de Braakman bij Biervliet, van de gesloten landbouwpraktijk IPC Plant in Schoondijke, krijgt een nieuwe bestemming. Jongeren die veel vuldig spijbelen of helemaal zijn afgehaakt in het onderwijs, TERNEUZEN - De bewoners van de Terneuzense wijk Trini teit zijn ontevreden over de bouwplannen van supermarkt keten Aldi op de plaats waar nu nog autobedrijf Vaxi Putten is gevestigd. Dat bleek gister avond op een drukbezochte in formatie- en inspraakavond in welzijnscentrum 't Schelpen hoekje. Met name de grotendeels met aluminium beklede buitenmu ren van het pand op de hoek van de Iepenlaan en de Axelsestraat wekken veel weerstand op. Me de in het licht van de reeds aan de gang zijnde opwaardering van Triniteit, vroegen velen zich af of op een dergelijk markant punt in de wijk niet beter een mooier gebouw kan worden neergezet in plaats van wat 'een grote blinkende blokkendoos' werd genoemd. Daarnaast werd betwijfeld of een dergelijke grootschalige supermarkt wel midden in een woonwijk thuis hoort. A. Trapman van de Wo ningbouwvereniging toonde zich eveneens ongelukkig met de namens Aldi door project ontwikkelaar Multikons'ept uit Eindhoven ontwikkelde plan nen, omdat tegenover het pand nieuwbouwwoningen zijn voor zien aan de Iepenlaan. Trapman verwacht dat een der gelijke buurman potentiële ko pers afschrikt. Daarom sloot hij niet uit dat, als de bouwplannen van de nieuwe Aldi in de gister avond gepresenteerde vorm worden doorgezet, deze nieuw- bouwplannen worden herover wogen, zogenaamde drop-outs, krijgen er de kans om via activiteiten in de bos- en landbouw, sport of survival toch weer naar school terug te keren of een reguliere baan te vinden. De stichting Agogische Zorg centra Zeeland in Middelburg heeft de boerderij aangekocht voor het project Daghulp niet- schoolgaande jeugd. Zij wil daarmee het gat opvullen in de hulpverlening en het onderwijs. Momenteel vallen jongeren die het onderwijs beu zijn of niet ge motiveerd zijn om naar school of werk te gaan, tussen de wal en het schip. Vaak hebben ze al ver schillende scholen gehad, maar zij laten het telkens opnieuw af weten. Officieel zijn ze leer plichtig, maar het onderwijs biedt voor hen onvoldoende sti mulans en motivatie. Daar komt bij dat de regio Zeeuws-Vlaan- deren als handicap heeft dat de jongeren met de taxi of het openbaar vervoer naar speciaal onderwijs in Middelburg of Goes moeten. ,,Dat maakt de drempel erg hoog", vertelt sec tordirecteur W. Janse van de stichting AZZ. AZZ wil daarom samen met de school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen, de Korczak- school in Middelburg, het ROC Westerschelde, Staatsbosbe heer en de leerplichtambtenaar een dagprogramma opzetten voor jongeren, geheel op maat. De jongeren mogen samen met de werkmeesters, onderwijs krachten en ambulante hulp verleners die in de Braakman- boerderij of de werkplaats van AZZ in Middelburg werken, be palen hoe zij de dag willen in vullen. Uiteindelijk doel is de jongeren weer te motiveren iets te doen met hun leven. Surfen Janse verwacht dat de jongeren werkzaamheden kunnen gaan verrichten voor Staatsbosbe heer. Welke dat zijn, is nog niet omlijnd. Zij ziet echter ook mo gelijkheden om 'iets met het wa ter te doen', zoals surfen, zeilen en kanoën, of contacten te leg gen met sportscholen. ,,Of een survivaltocht", oppert ze. De di recteur beseft dat deze activitei ten niet direct naar een nieuwe baan of terug naar de school- bankjes leiden. „Het gaat er om dat de jongeren weer zin krij gen." Maar er worden ook stage plekken bij kleinere bedrijven gezocht. De AZZ gaat de komende tijd aan de slag met twaalf Zeeuws- Vlaamse jongeren vanaf vijftien jaar, die door de leerplichtamb tenaar of de stichting Jeugdzorg Zeeland zijn doorverwezen. De boerderij wordt daartoe gron dig aangepakt, vertelt Janse. De boerderij had al een les- en in structielokaal, maar is nog niet voorzien van goede verwar ming, sanitaire voorzieningen en een keuken. „We bouwen het langzaam op. We hoeven niet met alle jongeren tegelijk te be- Met 'Afscheid winter... welkom lente' vermaken studenten van de opleiding activiteitenbegeleiding hun publiek in Hulst. foto Charles Strijd doorEdy de Witte HULST - Het begin was somber maar het eind des te vrolijker. Ruim zeventig ouderen genoten dinsdagmiddag in het dienstencen trum De Lieve van de sfeervoorstelling 'Af scheid winter... welkom lente'. Negen studenten van de opleiding activiteitenbe geleiding presenteerden de première van hun eindopdracht. Een bijna twee uur durend spektakel met muziek, toneel, sketches en verhalen. Daar naast verzorgden de studenten ook lekkere hapjes en drankjes. De sombere, donkere wintertijd kwam onder meer tot uiting in het verhaal van koning winter. In een 'ja' of 'nee' vragenquiz werden de aanwezigen in een afvalrace al direct bij het schouwspel betrokken. De winnaar ging met een blik erwtensoep en een worst naar huis. De lente werd na de pauze vrolijk begroet. De gordijnen gingen open, er kwam meer licht en er klonk opwekkende muziek. De winter werd tegelijk weggepoetst met de grote schoonmaak. Iets wat bij de ouderen zeer herkenbaar overkwam. De artiesten in spe verschenen met een hoofddoekje, schort en plumeau ten tonele. Binnen de kortst mogelijke tijd kreeg alles een grote beurt. Ook het publiek werd met de plumeau van stof ontstaan. In de zaal werden narcissen uitgedeeld. De sfeer van vrolijkheid van de lente sloeg over naar de zaal. Sonja Wauters van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst was net als de toeschou wers zeer enthousiast over de voorstelling. „Voor nieuwe impulsen en inzichten staan we zondermeer open. Als je dan de leuke re acties vanuit de zaal hoort, kun je alleen maar concluderen dat zo'n voorstelling waarbij de mensen betrokken worden voor een gezellig ontspanningsmiddagje een echte aanrader is." ginnen. Maar als iemand aan geeft, dat hij wil beginnen, dan moeten we dat wel meteen doen. En dan moeten we niet eerst weer door de hele molen. Je moet het ijzer smeden als het heet is." door Evelyne de Bruijn SLUISKIL - De organisatie voor vriendendiensten LETS afdeling Zeeuws-Vlaanderen is vanaf deze maand ook actief in het asielzoekerscentrum in Sluiskil. Asielzoekers hebben als gevolg van de Regeling Ei gen Bijdrage Asielzoekers be perkte inkomsten en veel vrije tijd. LETS biedt de mogelijk heid om aan beide zaken wat te doen. LETS staat officieel voor Local Exchange Trade System, maar is in de loop der j aren bekend ge worden onder de afkorting. De oorspronkelijk Canadese orga nisatie werd in 1983 opgericht en heeft zich verspreid over de hele wereld. In Nederland wer den in 1993 in enkele grote ste den de eerste groepen opgericht onder de naam Aktie Strohalm. Eind 1996 werd de naam veran derd in LETS en inmiddels zijn er verspreid over het hele land meer dan honderd groepen ac tief. LETS biedt de mogelijkheid om diensten voor elkaar te verrich ten zonder dat daar geld aan te pas komt. Wel heeft elke LETS- groep een eigen rekeneenheid, in Zeeuws-Vlaanderen zijn dit knopen. Voor 15 knopen per uur kan iemand een bepaalde dienst leveren of kopen. Het bijzonde re element van LETS is dat het binnen het systeem niet uit maakt wie voor wie diensten verricht en aan wie diensten ge vraagd worden. Hiermee wordt de kring waarmee geruild kan worden aanzienlijk vergroot. LETS Zeeuws-Vlaanderen be staat uit ongeveer vijftig men sen. Vertegenwoordiger en ac tief lid van LETS Fred Otten maakt zelf regelmatig gebruik van het systeem: „Het is niet al leen een prima manier om bij voorbeeld een auto te kunnen lenen of oppas voor de kinderen te regelen, je doet door dit sys teem ook veel sociale contacten op. Onze slogan is dan ook 'Maak heel Zeeuws-Vlaanderen tot je vriend: Doe mee aan LETS.' In het najaar van 2000 zocht Frans Hagenaar van het algemeen maatschappelijk werk in Oostburg contact met LETS om te bekijken of het nut tig zou zijn om LETS te introdu ceren in de asielzoekerscentra De Regeling Eigen Bijdrage Asielzoekers bepaalt dat asiel- zoekers maximaal twaalf we- ken per jaar betaalde arbeid mogen verrichten. Van die in komsten moeten zij in die perio de een deel afstaan als bijdrage in de kosten van him levenson derhoud in het centrum. LETS biedt zowel de mogelijkheid een aanvulling op de inkomsten te verkrijgen in de vorm van goe deren en diensten, als een ma nier om actief bezig te zijn. In. overleg met de belastingdienst en wethouder A. Stahl-He- melsoet van Terneuzen (sociale zaken en welzijn) zijn de gren zen van deze mogelijkheden! vastgelegd. Reacties Er werd een informatiebijeen komst voor de asielzoekers in Sluiskil georganiseerd, waar re delijk veel belangstelling voor was. Mark de Badts: „Inmiddels hebben negen personen zich aangemeld. Onder hen is op het moment vooral vraag naar Ne derlandse les, maar er zijn nog weinig reacties. Wat de asiel zoekers zelf voor diensten of goederen kunnen leveren is nog onduidelijk, maar het project moet ook nog van start gaan." Om de drempel zo laag mogelijk te houden, hoeven de asielzoe kers het eerste jaar nog geen contributie te betalen. Na het. eerste jaar is de bijdrage tien gulden. Mocht het initiatief suc ces hebben, dan bestaan er plannen voor een samenwer-| king met de asielzoekerscentra j in Zuiddorpe en Cadzand. TERNEUZEN - De Haza-data- gebruikersgroep Zeeuws-1 Vlaanderen houdt morgen weer i een bijeenkomst in buurthuis'! Schelpenhoekje in Terneuzen. I De zaal is voor installatie van computers geopend om 19,30 uur. De eigenlijke bijeenkomst van computerenthousiastelin gen begint om 20 uur. Ook niet- leden zijn welkom. door Wout Bareman TERNEUZEN - Communicatie was het toverwoord, dinsdag avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor al gemeen bestuur van de gemeen te Terneuzen. De commissie be handelde de startnotie - een soort blauwdruk - voor de aan staande herindeling. Alle frac ties benadrukten de noodzaak van een goede communicatie met zowel de bevolking als (in tern) met de honderden ambte- De fractiewoordvoerders dron gen stuk voor stuk bij plaatsver vangend voorzitter wethouder A. Stahl - Hemelsoet (burge meester R. Barbé was door familieomstandigheden ver hinderd) aan op een uiterst zorgvuldige behandeling van het personeel. SGP'er P. Hame link: „Want vor die mensen is dit een uitermate ingrijpend pro ces." De PvdA'er E. Kerckhaert wees op de verwachting dat een kwart van het ambtenarenbe- stand heel nadrukkelijk betrok ken zal zijn bij de gemeentelijke reorganisatie. „Als er dan nog maar tijd genoeg over is voor andere beleidszaken. Want wij hebben natuurlijk toch ook zo onze prioriteiten." Ambtenaren Wethouder Stahl verzekerde dat, indien mocht blijken dat er een al te grote wissel wordt ge trokken op de ambtenaren niet zal worden geschroomd eventu eel menskracht van elders te be trekken. „Ach en wat een reor ganisatie van het ambtelijk apparaat betreft, die hebben wij als Terneuzen een kleine tien jaar geleden toch ook zonder al teveel problemen doorstaan." CDA'er C. de Mol - Marcusse ha merde net als haar collega's op de cruciale rol die een goede communicatie met de burger zal spelen. „Dat moet absoluut één van de topprioriteiten zijn. Zo niet, dan zal de afstand tot die burger alleen maar groeien." De WD'er W. de Zeeuw tenslot te vroeg zich met anderen af of het nu uitgestippelde tijdpad wel wordt gehaald. „Is 1 januari 2003 inderdaad reëel." Wethou der Stahl koesterde wat dat be treft nauwelijks twijfels. Even dreigde er discussie toen de SGP'er Hamelink de discus sie over de toekomst van de ker nen Koewacht, Zuiddorpe en Overslag aankaartte. Los van het feit dat de gemeentebestu ren van Terneuzen, Axel en Sas van Gent in juli vorig jaar onder het motto 'één en ongedeeld' in stemden met de vorming van één Kanaalzonegemeente, wil de Hamelink nu toch nog ruimte laten voor een iets aangepaste opdeling. Dat kwam hem te staan op een terechtwijzing van WD'er De Zeeuw. „Hiermee versterk je je onderhandelings positie bepaald niet." En ook wethouder Stahl wees nogeens fijntjes op het stand punt van ruim een half jaar ge leden. „Het heeft, gezien die standpuntbepaling, nu geen zin hier in dit stadium te praten over de toekomst van die drie kernen." Hamelink: „Ik wilde alleen maar aangeven dat we wat dit betreft onze hakken niet al te diep i n het zand moeten ste ken. Hij stond daarin echter al leen. Kunsthandelaar De Boer (r) overhandigt wethouder Bogaard het schilderij 'Landschap met schans te Sluis' uit 1702. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel SLUIS - Sluis-Aardenburg beschikt sinds dinsdag over drie historieschilderijen met de voorstelling van overwin ningen op tegenstanders. J. Boogaard, wethouder van cultuur, ontving in de raad zaal van het Belfort uit han den van kunsthandelaar P. de Boer uit Amsterdam het fraaie werk 'Landschap met schans te Sluis' uit 1702 van een onbekende schilder. Het krijgt straks een plaats in het Belfort. De gemeenteraad besloot eind vorig jaar tot aankoop van het werk voor een bedrag van 45.000 gulden van een kunst handelaar te Amsterdam. De Brugse kunsthistoricus M. Goetinck beoordeelde het schilderij voor de aankoop. „Gezien de geringe grootte en de rijkdom aan in beeld ge brachte details moet hier ie mand aan het werk zijn ge weest die zijn stiel verstond. De compositie is in balans, het kleurgebruik afgewogen en de schildertechniek is correct. Kortom een schilderij van ni veau over een bij de geschie denis van Sluis passende on derwerp dat het best tot zijn recht komt in de raadzaal van het Belfort." Het schilderij geeft overdui delijk een situatie weer bij Sluis. Het gaat hier om een historische gebeurtenis aan het begin van de Spaanse Suc cessieoorlog; de tijd dat baron Menno van Coehoorn, de toenmalige gouverneur van Sluis, het fort Sint Donaas tussen Damme en Sluis aan viel. Het waren de eerste Ne derlandse gevechten in de twaalf jaar durende oorlog (1701-1713). De stad is her kenbaar aan haar aarden wal- versterkingen en verschillen de openbare gebouwen met het Groot Kasteel, de Sint Janskerk en het Belfort. In het midden is het fort Sint Do naas, temidden van oorlogs handelingen zichtbaar, met op de achtergrond de Belgi sche dorpjes Lapscheure en Hoeke. Naast het 'Landschap met schans te Sluis' hangen nog twee andere bijzondere histo rieschilderijen: 'De Zeeslag bij Sluis in 1603' en de 'Beren- ning van Aardenburg in 1672' in het Belfort. Herinner mij zoals ik was, maar niet in mijn sombere dagen. Herinner mij zoals ik was, in de stralende zon. Hoe ik was toen ik alles nog kon. Bedroefd delen wij u mede dal, na een liefdevolle verzorging in verpleegtehuis "De Blaauwe Hoeve" te Hulst, na een lang gedragen lijden, is verlost onze lieve en zorgzame vader, opa, broer en schoonbroer PIET VERSTRAETEN weduwnaar van Marie Ferket 22 juni 1916 Sint jansteen Midland (USA): 5 februari 2001 Hulst Lia en Peter Schelstraete-Verstraeten Patrick en Virginie Martijn en Nancy Stekene (B): |an en Monique Verstraeten-Leten Evelyne en Sven lohan Orangeville (USA): Tilly en Ronny Spuesens-Verstraeten Rowdy Michel en Sheila Orangeville (USA): Frans en Cheryl Verstraeten-Smith leanine Rachel Mathew Familie Vers traeten Familie Ferket Sas van Gent, 6 februari 2001. Correspondentieadres: Voorhoutstraat 99, 9190 Stekene (België) De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u beleefd uitnodigen, zal plaatshebben op zaterdag 10 febru ari om 10.50 uur in de parochiekerk van de Heilige Maria Hemelvaart te Philippine. Samenkomst aan bovengenoemde kerk. Er is gelegenheid de familie te condoleren na afloop van de begrafenis in Hotel Au Port. Pa ligt opgebaard in de rouwkamer van verpleegte huis "De Blaauwe Hoeve" gelegen aan de Truffino- weg 2 te Hulst, alwaar u donderdag 8 februari tus sen 19.30 uur en 20.00 uur afscheid van hem kunt nemen. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Reumapatiënten kunnen veel dingen niet meer. Omdat hun gewrichten niet meer willen. Reuma kan iedereen treffen, op elke leeftijd. GEEF TEGEN REUMA GIRO 324 Nationaal Reumafonds !ï*""-l a nastfed wmma 2 Korinte 12 9 Mijn genade is U genoeg. Na een liefdevolle verzorging in Zorgcentrum "Bachten Dieke" is, zacht en kalm, ingeslapen onze zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder ADRIANA VAN KERKVOORT weduwe van Jacob Sol in de leeftijd van 92 jaar. Terneuzen: P. Sol T. Sol-de Kraker Bergen op Zoom: Anne-Marie Sol Karei de Bruijn Daniëlla fuliën Fabiënne Terneuzen: Fenny Hamelink-Sol Bastian Hamelink My. r the Olaf Vlissingen: Jaqueline Mechielsen-Sol Ronny Mechielsen Maxime Carmen Bergen op Zoom: Jack Sol Miranda Sol-van Paemel Joey Nikkie Terneuzen, 5 februari 2001. Correspondentieadres: Drebbelstraat 9, 4532 |N Terneuzen De rouwdienst, waarvoor u bent uitgenodigd, wordt gehouden donderdag 8 februari om 14.00 uur in zorgcentrum "Bachten Dieke", Koninginnelaan 2, Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in zorgcentrum "Bachten Dieke". WOENSDAG 7 FEBRUARI EN WOENSDAG 14 FEBRUARI op het Zeldenrust Steelantcollege aan de Zeldenrustlaan 2, Terneuzen Alle leerlingen van groep 8 en hun ouders worden via de basisschool uitgenodigd. Rechtstreeks aanmelden bij school kan ook (tel.: 0115-694029) Samenwerkingsschool van rooms-katholieken en protestanten voor VMBO - HAVO - ATHENEUM met Latijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 52