Duitse justitie vervolgt Bikker Megawati geeft Wahid respijt Lubbers hekelt Europees asielbeleid Fransen trekken hun havenpolitie terug bij kleine veerdienst Nederlandse skiërs krijgen passen terug Uitgaansverbod katten bepleit Betogers gedood in Bangladesh Opnieuw BSE-gevallen in Spanje Verdachte moordzaak Sarah Payne Oppositieleider Zimbabwe vast Duitsland levert ex-topman Elf uit aan Fransen Officier zegt genoeg bewijs te hebben tegen Nederlandse oorlogsmisdadiger Zuid-Duitsers zuchten onder winterwarmte Kok blij met instellen van Eritrese bufferzone Warm welkom in Taiwan door Hetty van Rooij BRUSSEL - Het ontbreekt de EU-lidstaten aan grootmoe digheid ten opzichte van vluchtelingen, vindt Lubbers. De nieuwe Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen consta teert dat de discussie over asielzoekers in Europa wordt gevoerd op een 'overdreven' en 'krampachtige' manier. LONDEN - De Britse natuurbeschermer Chris Packham wil dat katten een nachtelijk uitgaansverbod krijgen opgelegd om te verhinderen dat ze op jacht gaan. Vorige week bleek uit een studie dat Britse katten jaarlijks ongeveer 275 miljoen kleine zoogdieren en vogels verschalken. Packham, die in Groot-Brittannië vaak de publiciteit zoekt als pleitbezorger van flora en fauna, liet weten 'vaak op kat ten te schieten, helaas alleen met waterpistolen'. De Britse dierenbescherming heeft de uitlatingen van Pack ham veroordeeld. Ook wordt de effectiviteit van Packhams voorstel in twijfel getrokken, omdat katten meer in de sche mering dan 's nachts zouden jagen. DPA/ANP BR AHMANBARIA - Bij een schietpartij tussen de politie van Bangladesh en demonstranten zijn gisteren zeker zes mensen gedood. Bijna honderd mensen raakten gewond, onder wie ook politieagenten. De betogers eisten de vrijlating van de islamitische geestelijk leiders Azizul Huq en Fazlul Huq Amini. De demonstranten, gewapend met onder meer stenen en zelfgemaakte bommen, dwongen scholen, winkels en kantoren te sluiten en hielden het verkeer tegen. De arrestatie van de geestelijk leiders volgde op de moord op een agent door moslims afgelopen zaterdag in de hoofdstad Dhaka. Volgens de islamitische oppositie heeft de regering de moord aangegrepen om haar in diskrediet te brengen. AP SANTIAGO DE COMPOSTELLA - In de Spaanse regio Gali- cië zijn drie nieuwe gevallen van de gekke-koeienziekte BSE ontdekt. Dit hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. In totaal telt Spanje nu vijftien ontdekte gevallen van BSE. Spanje gold lange tijd als een van de Europese landen waar de ziekte relatief zelden werd gevonden. Sinds op 22 november vorig jaar het eerste geval werd vastgesteld, gaat het echter hard. Vooral Galicië ontpopt zich als een BSE-haard. In de re gio zijn negen slachtoffers gevonden. AFP LONDEN - In Groot-Brittannië heeft de politie gisteren een man aangehouden die wordt verdacht van de moord op de achtjarige Sarah Payne. De zaak leidde vorig jaar tot veel op schudding en een publiek debat over pedofilie. Het slachtoffertje verdween op 1 juli. Twee weken later werd het naakte lichaam van het meisje gevonden. Zij bleek te zijn misbruikt. Volgens de politie werd de verdachte gearresteerd in Kent. Het gaat om een 42-jarige monteur. In de Britse pers ontstond na de moord een hetze tegen pedo fielen. Een boulevardblad publiceerde lijsten van mensen die veroordeeld waren voor seksueel misbruik van kinderen. Mensen gingen de straat op om van pedofilie verdachte buurt bewoners te verjagen. AFP/ANP HARARE - De Zimbabwaanse autoriteiten hebben gisteren de vice-voorzitter Gibson Sibanda van de oppositionele Be weging voor Democratische Verandering (MDC) gearres teerd. Hij wordt samen met twee andere gearresteerde partij leden beschuldigd van ophitsing. Volgens een woordvoerder van de politie werd Sibanda in Bu- lawayo gearresteerd wegens zijn uitlatingen tijdens een poli tieke bijeenkomst van zondag. Ook de leider van de jeugdaf deling van de MDC is opgepakt. AFP van onze redactie buitenland CAEN - Nog voor de zomer ver dwijnt de havenpolitie uit de veerhaven van Ouistreham bij het Normandische Caen. De tien man van de Police de l'Air et des Frontières die er nu contro leren, worden elders ingezet, bijvoorbeeld in steden die kam pen met toenemende (jeugdcri minaliteit. „De taken van de politie worden overgenomen door douanebe ambten en gendarmes, die daar voor een speciale opleiding krij gen. Die kunnen het net zo goed", liet prefect Francis Idrac van het departement Calvados weten. De beslissing de havenpolitie terug te trekken is genomen in verband met een herstructure ring van de Franse politie, maar komt wel op een vreemd mo ment. Vorige maand alleen al zijn in Ouistreham 76 illegalen gepakt die naar het Engelse Portsmouth probeerden te ko men, tegen 129 in het hele afge lopenjaar. Er gaan geruchten dat ook de havenpolitie uit Dieppe ver dwijnt, waar juist weer een veerverbinding komt met het Britse Newhaven, en uit het Bretonse Roscoff vanwaar veer boten varen naar Plymouth. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken was niet bereik baar voor commentaar. Op de achtergrond speelt een ze kere onvrede in Frankrijk over de zeer soepele Britse behande ling van illegalen. Eenmaal op Brits grondgebied kunnen zij maandenlang rekenen op een minimumloon. Vandaar dat er een enorme toe vloed is naar de Franse veer havens, met Calais voorop, om naar de overkant van het Kanaal te komen, aldus de critici. In Sangatte bij Calais heeft het Rode Kruis een op vangcentrum ingericht, waar dagelijks 800 tot 1000 asielzoe kers komen Elke avond op nieuw proberen zij naar Enge land te komen. Calais staat onder zware bewa king; vandaar dat illegalen an dere vluchtwegen zoeken, met name in de kleinere Franse veerhavens. ANP BERLIJN - De sleutelfiguur in het Elf-proces in Frankrijk, Sir- ven, heeft gisteren geweigerd een Duitse parlementaire on derzoekscommissie te woord te staan. Sirven zat vast in het huis van bewaring in Weiterstadt bij Frankfurt. Hij is gisteren uitge leverd aan Frankrijk. De 74-jarige ex-topman van het olieconcern Elf-Aquitaine zei gisteren medewerking te weige ren, omdat hij te weinig tijd had gekregen zich voor te bereiden. Sirven werd vorige week aange houden op de Filipijnen, dat hem op het vliegtuig zette naar Frankrijk. Bij een tussenlan ding in Frankfurt pakte de Duitse justitie hem op. De commissie wilde hem verho ren over de zwartgeldaffaire binnen de christen-democrati sche CDU. De partij zou in 1992 smeergeld hebben ontvangen bij de verkoop van de raffinade rij Leuna aan Elf. Sirven kwam gisteravond aan in Frankrijk, waar oud-minis ter Dumas terechtstaat wegens een omkoopaffaire. Sirven wordt ervan verdacht de finan cier te zijn. AFP/DPA/RTR Advertentie „Als je zegt: houd ze buiten en ze zoeken het maar uit, dan verplaats je het probleem naar de toekomst en laat je de wet van de jungle toe", aldus Lub bers. Hij deed zijn uitspraken aan het einde van een twee daags bezoek aan Brussel. De commissaris ontmoette leden van de Europese Commissie, de Belgische premier Verhof- stadt en secretaris-generaal van de Navo Robertson. Tijdens een persconferentie schaarde Lubbers zich achter de opvattingen van de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jack Straw. Die pleit voor het zo veel mogelijk op vangen van vluchtelingen in de eigen regio. Zo zouden vluchtelingen uit Afghanistan in Pakistan kunnen worden ondergebracht. Maar die op lossing is alleen mogelijk als het rijke Europa bereid is om daarvoor geld beschikbaar te stellen, voegde Lubbers er on middellijk aan toe. Het idee van Straw om de Con- Lubbers tijdens zijn persconferentie in Brussel. ventie voor de Mensenrechten uit 1951 aan te passen, ver wierp Lubbers. „Als je daaraan begint, hol je de bescherming van vluch telingen uit. „Alsof vluchte lingen niet langer het pro bleem van alle landen zijn", zei hij. Morgen en vrijdag buigen de EU-ministers van Justitie en foto Benoit Doppagne/EPA bers is van plan de Europese ministers in Stockholm duide lijk te maken dat de huidige praktijk op den duur een doodlopende weg is. „Gebrek aan grootmoedig heid, gebrek aan geld en onderlinge verdeeldheid lei den tot niets. Het is beter dat Europa zich dat reali seert." GPD van Binnenlandse Zaken zich in Stockholm over het asiel probleem Onaantrekkelijk Straw heeft valvast een schot voor de boeg gegeven: hij wil Groot-Brittannië zo onaan trekkelijk en ontoegankelijk mogelijk maken voor asielzoe kers. Hoge Commissaris Lub- woensdag 7 februari 2001 wan onze redactie buitenland ROME - De twee Nederlandse skiërs die vrijdag in Trenlo (Ita lië) zijn aangehouden, hebben gistermiddag hun paspoorten teruggekregen. Dat heeft hun Italiaanse advocaat G. Mattei meegedeeld. Het duo zou een lawine hebben veroorzaakt waardoor de twin tigjarige Dennis Cuijpers uit Maastricht om het leven kwam. De twee hebben hun Italiaanse advocaat laten weten snel terug te willen naar Nederland. Ze stappen vanavond op het vlieg tuig naar Nederland. De 28-jarige Mervyn Smeets uit Valkenburg en de 27-jarige Olaf Wald uit Heerlen werden zater dag al vrijgelaten, maar zij moesten hun paspoort op het politiebureau achterlaten. De advocaat benadrukt dat de aan houding niet is verlengd en dat de twee niet 'verdacht' zijn tot dat de zaak voorkomt. Officier van justitie G. De Bene detto onderzoekt of er reden tot vervolging is. Dat onderzoek kan enkele weken duren. De rechter wees een verzoek af om het tweetal een skiverbod in Ita lië op te leggen. De harde lijn van justitie in Trento is het gevolg van de vele ongelukken in de bergen. Meestal worden lawines veroor zaakt door skiërs buiten de pis ten. De drie Nederlanders bege leidden een groepsreis, maar waren ten tijde van de lawine al leen aan het skiën. Het onderzoek van het stoffelijk overschot van Cuijpers wordt naar verwachting vandaag af gerond. Justitie geeft het li chaam pas na het onderzoek vrij voor repatriëring. ANP van onze redactie binnenland DORTMUND - De Duitse offi cier van justitie Maass in Dort mund heeft na ongeveer drie jaar onderzoek genoeg bewijs verzameld om de Nederlander Herbertus Bikker te vervolgen wegens oorlogsmisdaden. „Ik denk dat ik Bikker binnen een week of vier kan horen", aldus Maass gisteren. moord en maximaal levenslang krijgen. Bikker zou verantwoordelijk zijn voor de dood van verzets man Jan Houtman in 1945 in ge vangenenkamp Erica bij Om men. Bikker was daar indertijd kampbewaker. Ook zou hij be trokken zijn geweest bij de dood van onderduiker Herman Meij er, maar daar heeft Maass on voldoende bewijs voor. Gedu rende het onderzoek hoorde de officier van justitie in totaal dertien Nederlandse getuigen. „Vaststaat dat Bikker Houtman heeft doodgeschoten. Het is al leen de vraag hoe meedogenloos hij dat heeft gedaan", aldus Maass. De raadsman van Bikker, K. P. Kniffka in Hagen, betwijfelt dat het Openbaar Ministerie vol doende bewijzen heeft. „De ver hoorde getuigen hebben geen van allen het voorval persoon lijk meegemaakt." Levenslang Een Nederlandse rechtbank veroordeelde Herbertus Bikker na de oorlog tot de doodstraf, maar dat is later omgezet in levenslang In 1952 ontsnapte hij met vijf andere oorlogsmis dadigers naar Duitsland. Daar woont hij nog steeds in de buurt van Dortmund. De verdachte is al jaren Duits staatsburger, wat uitlevering aan Nederland altijd in de weg heeft gestaan. De Duitse justitie begon het on derzoek naar aanleiding van het KRO tv-programma Reporter in 1993 en een artikel in het week blad Stern waarin nieuwe be lastende informatie over Bikker aan het licht kwam. Eerder onderzoek van de Duitse justitie liep in 1957 vast bij ge brek aan bewijs. Ook wilde Nederland toen nauwelijks aan het onderzoek meewerken. ANP De inmiddels 86-jarige Bikker blijft vermoedelijk op vrije voe ten. Maass is bang dat de Neder lander zich beroept op zijn slechte gezondheid als hij hem laat oppakken. De verdachte kan worden veroordeeld voor HAMBURG - Duitsland heeft een nieuw warmterecord. Giste ren steeg de temperatuur in de Zuid-Duitse stad Freiburg tot 19,5 graden. Sinds honderd jaar was het in de eerste dagen van februari niet meer zo warm geweest, aldus Olaf Pels Leusden van de Duitse weerdienst. Volgens deze meteoroloog is het een gevolg van de komst van warme lucht van de Canarische eilanden. Daarnaast hielpen de zon en een warme föhn het kwik tot grote hoogte te stijgen. De komende dagen blijft het warm in het Zuid-Duitsland, al daalt de temperatuur wel iets. Het KNMI in De Bilt mat giste ren 12,9 graden Celsius, de hoogste waarde sinds 1900 voor de 6e februari. DPA/ANP van onze redactie buitenland DEKEMHARE - Premier Kok heeft gisteren verheugd gerea geerd op het akkoord tussen Eritrea en Ethiopië. De landen werden het eens over een tijde lijke bufferzone langs de bijna duizend kilometer lange grens tussen beide landen. „Dit akkoord biedt hoop voor de toekomst en is tegelijk heel be langrijk voor het werk van de VN-vredesmacht. De Unmee- militairen hebben deze duide- 1 lijkheid nodig om hun werk goed te kunnen doen", aldus Kok. De premier kreeg het nieuws te horen op de Nederlandse logis tieke basis Dekemhare, van waaruit de werkzaamheden van de circa duizend Nederlandse VN-militaren worden onder steund. Zijn bezoek aan de basis maakt deel uit van een vier daagse reis door Eritrea en Ethi opië. Daaraan nemen ook de mi nisters De Grave (Defensie) en Herfkens (Ontwikkelingssa menwerking) deel. Oproep Het akkoord over de buffer tus sen Eritrea en Ethiopië was een eerste vereiste om het vredes proces tussen beide landen op gang te brengen. Maandag riep Kok tijdens gesprekken met de Eritrese president Afewerki en de Ethiopische premier Meles Zenawi, beide partijen op hun wantrouwen opzij te zetten en hun verantwoordelijkheid te nemen. De nieuwe stap maakt de weg vrij voor verdere verfijningen van het vredesproces, stelt Kok. Hij doelt onder meer op het rui men van de mijnen in de grens streek, de terugkeer van ont heemden en het uitbreiden van lucht-en landcor-ridors. Als dat - allemaal is gerealiseerdligt het voor de hand dat de beide lan den zicht krijgen op grotere fi- nanciële ondersteuning. Dan j kan ook begonnen worden met j het ontdooien van de ontwikke lingshulp, aldus de premier, i Voor de Ünmee-militairen bete kent het akkoord dat zij kunnen beginnen met de demilitairise- ring van de bufferzone. Eritrese en Ethiopische soldaten zullen 'r zich volgens het akkoord uit de zone moeten terugtrekken. Un- mee moet toezien dat beide par tijen zich aan hun ,woord hou- I den. ANP LAIOLO - De tachtigjarige Lin Ying-wang (links), wordt na de oversteek vanuit Chi na in Taiwan begroet door familieleden. China liet gisteren voor het eerst sinds 1949 toe dat een een schip naar Taiwan overstak. Het vertrok met 91 mensen aan boord uit de Chinese havenstad Xiamen naar het Taiwanese eiland Kinmen. De meeste passa giers waren oorspronkelijk afkomstig van Kinmen. Op 2 januari vertrokken al enkele passagiersschepen vanuit Taiwan naar Xiamen. Voor het eerst in bijna vijftig jaar kwam er toen een legale boot verbinding tussen China en Taiwan tot stand. De contac ten werden verbroken toen nationalistische Chinezen zich in 1949 op het eiland ves tigden en een onafhankelijke staat uitriepen. Peking beschouwt Taiwan nog steeds als een afvallige provincie. foto Lin Dao/EPA doorTheo Haerkens JAKARTA - Rond vier uur gis termiddag, aan het begin van de avondspits, waren ze er weer. De studenten die demonstreren te gen de Indonesische president Wahid. Met enkele honderden sloten ze de driebaansweg af die het zakencentrum van Jakarta doorsnijdt. Ondanks hun uitgekiende actie ziet het er niet naar uit dat de studenten en andere demon stranten die op president Ab durrahman Wahid zijn uitgeke ken snel hun zin krijgen. Vice- president Megawati Sukarno putri verordonneerde gisteren dat de fractie van haar PDI-Per- juangan in het parlement geen steun verleent aan de snelle pro cedure om Wahid af te zetten. Daarmee is de balans zoals ver wacht doorgeslagen naar de kant van degenen die Wahid nog wat tijd gunnen. Het zal nog maanden duren voor de presi dent kan worden gewipt. Als het al zover komt. Wahid zelf is niet van plan het bijltje erbij neer te gooien. Hij voelt zich gesteund door zijn achterban, de Oost- Javaanse moslims van Nadhla- tul Ulama die hem op handen dragen. De organisatie is met circa 35 miljoen leden de groot ste van het land. Veerboten De aanhangers van Wahid ma nifesteerden zich gisteren weer prominent. Ze bestormden de haven aan de uiterste oostpunt van Java, bezetten enkele veer boten en beletten de oversteek naar het toeristeneiland Bali. Zwaaiend met sikkels dreigden ze met burgeroorlog en riepen bereid te zijn hun bloed te ver gieten voor de president. Enkele dagen geleden brandden ze kantoren van Golkar plat en lieten een regen van stenen neerkomen op gebouwen van organisaties die Wahid vijandig gezind zijn. De president was ingenomen met deze steun maar toonde zich ontstemd over de vernielzucht. Golkar, de partij die Soeharto altijd aan een verkiezingszege hielp, wil niet de schuld krijgen als Wahid eventueel voortijdig opstapt. Het zal de president daarom niet voortijdig naar huis sturen. Nu ook Megawati gezegd heeft daar niet voor te voelen, heeft Wahid drie maan den respijt. Als hij binnen negentig dagen niet naar genoegen reageert op de berisping van het parlement, kan er een tweede volgen. Ook daarna heeft hij nog een maand om te reageren. Als hij dan weer in gebreke blijft, kan het parle ment aansturen op een speciale bijeenkomst van het Volkscon gres om hem af te zetten. Volkscongres Ondertussen is Amien Rais, voorzitter van het Raadgevend Volkscongres, koortsachtig op zoek naar een manier om de pro cedure toch in te korten. Rais wist Wahid ten koste van Mega wati op het schild te hijsen, maar heeft daar allang spijt van. Het Volkscongres is het hoogste staatsorgaan dat de president voor vijf jaar kiest en ook tussentijds kan afzetten. Dit college bestaat uit het parle ment, aangevuld met vertegen woordigers van provincies en maatschappelijke organisaties. Het initiatief om de president versneld af te zetten moet echter uitgaan van het parlement. Nu Megawati haar veto heeft uitge sproken lijkt het onwaarschijn lijk dat het parlement de afzet tingsprocedure in gang zal zet ten. Of de vier maanden respijt voor Wahid genoeg zijn moet nog blijken, want de president staat bekend als buitengewoon koppig en eigengereid. GPD Open dag hij Schoevers Zaterdag 17 februari 10.00-14.00 uur Hogeschool Schoevers (hbo) Schoevers College (mbo) Markt 17, Eindhoven Eekhoornstraat 4, Breda tel. (040) 244 28 32 tel. (076) 531 99 31 www.schoevers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5